Spoločnosť Google pripravuje západných novinárov o príjem

Podľa štúdie News Media Alliance (obchodného združenia, ktoré združuje viac ako 2000 novín a časopisov), Google zarába takmer toľko noviniek z novín ako všetky tlačové médiá dohromady. A to vrhá pochybnosti na budúcnosť tradičnej žurnalistiky. Prinajmenšom si to myslí David Cavern, predseda aliancie News Media Alliance.

Napriek tomu, po tom všetkom Google zarába na prevádzku zo správ, ktoré nepatria k nemu. Väčšina dôležitých informačných kanálov je pokrytá na internete. Len málo ľudí si kúpi noviny, aby zistilo výsledky, napríklad futbalový zápas, ak sa vám to podarí zistiť v priebehu niekoľkých sekúnd na internete.

Vyhľadávače robia novinárov

Cavern nazval dynamiku rastu dopytu po obsahu správ na webe „deštruktívnym“. Povedzme, novinári pracujú, vytvárajú originálny obsah a tisíce spravodajských stránok a verejnosti sú už pripravené.

News Media Alliance počítala, koľko Google zarába z noviniek. V roku 2018 to bolo 4,7 miliardy dolárov, zatiaľ čo tržby zo všetkých tlačových médií v Spojených štátoch a Kanade boli 5,1 miliardy dolárov. obsahu - novinárov. Sťažoval sa, že v období od roku 2008 do roku 2017 sa zamestnanosť v redakciách amerických tlačových médií znížila o 23% a všetky piate noviny boli úplne zatvorené.

Aliancia News Media Alliance považovala zárobky spoločnosti Google za dôvod. Predpokladá sa, že výsledky štúdie budú môcť ovplyvniť prijatie zákona o hospodárskej súťaži a zachovanie žurnalistiky. Zahŕňa zdieľanie výnosov z distribúcie pôvodného obsahu medzi spravodajskými a tlačovými médiami. Teraz tento zákon zvažuje výbor Senátu USA.

V Google povedal o nepresnosti výpočtov

IT gigant nesúhlasí s výsledkami štúdie. Značka komentovala situáciu na Twitteri, pričom si všimla, že ohromujúci počet dopytových dopytov nezobrazuje reklamy, a nebudete za ne zarábať veľa peňazí. Späť na Google, oni hovorili, že spoločnosť podporovala vydavateľov dosť dobre tým, že presmeruje viac ako 10 miliárd kliknutí na svojich stránkach.

Odborníci tiež zistili, že pri výpočte zárobkov spoločnosti Google použili aliancie News Media Alliance údaje zo štúdie poradenskej spoločnosti Keystone Strategy. Ktoré sa potom spoliehali na údaje z roku 2008, keď spoločnosť Google oznámila celkový príjem zo služby Google. Jednoducho povedané, toto sú štatistiky vousatých rokov a nemali by ste tomu verne veriť.

Platené predplatné neuloží

V súčasnosti je viac či menej stabilným spôsobom speňaženia spravodajského obsahu platené predplatné, tzv. Mzdový systém. Je praktizovaný nielen západnými, ale aj domácimi médiami, najmä Vedomosti, Republikou, webovou stránkou televízneho kanálu Rain. Minulý rok vyhlásenia ruských expertov o finančnej kríze vo výklenku platených online publikácií čiastočne potvrdzujú zistenia News Media Alliance.

Skúsenosti so zavedením systému miezd v ruských médiách ukázali: väčšina čitateľov nie je pripravená na nákup plateného predplatného ani na dobrovoľné dary. Nejako zmeniť situáciu vo výklenku by mohlo byť prijatie zákona podobného tomu, ktorý sa teraz snaží presadiť americkú alianciu Senate News Media. Zatiaľ sa však v tomto smere neuskutočnili žiadne pokusy. Možno sa naše médiá budú riadiť skúsenosťami západných kolegov. Náhle sa News Media Alliance podarí stlačiť časť príjmov z vyhľadávačov.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár