Ako používať podcasty v "VKontakte"

Snažil som sa pochopiť, či sú podcasty vo VKontakte rovnako účinné ako vydania na iných platformách. Tiež som si všimol ich funkcie a prišiel na to, ako pridať a podporovať podcast na VK.

Ako to funguje vo VK

Všeobecne platí, že všetko je štandard, ako na stránkach PodFM.ru, Podster, atď Iba vyhľadávanie podľa názvu alebo popisu epizódy ešte nie je k dispozícii: počúvať niečo zaujímavé, musíte ísť do spravodajského kanála alebo ísť do komunity.

Samotné pridanie podcastu bolo najprv otvorené iba 100 najväčším komunitám. Teraz môžu pridať všetko, na to musíte napísať špeciálny topánok.

Podcasty majú samostatný informačný kanál. V mobilnej verzii / aplikácii sa nachádza v novinách, na samostatnej karte.

V aplikácii je celá sekcia - nachádza sa v menu, kde sa nachádza "Music", "Video", "Games". Po prihlásení sa zobrazia epizódy, ktoré sa začali, predplatné a kategórie, v ktorých môžete vyhľadávať podcasty. Ak hľadáte podcasty podľa pokynov, uvidíte iba názov komunity a nie názov samotného podcastu.

Ak pôjdete na "VKontakte" z PC, podcasty sa nachádzajú len v novinách na samostatnej záložke. Neexistujú žiadne vybrané predplatné a začaté epizódy - tam je páska, kde epizódy absolútne všetky komunity padajú. Dokonca aj tí, na ktorých nie ste prihlásení. Nuance: vo verzii prehliadača v informačnom kanáli podcast sa uverejňujú len tie epizódy, ktoré sú navrhnuté ako príspevky.

Áno, epizódy môžu byť ešte usporiadané ako príspevky, potom spadajú do všeobecného spravodajstva a do samostatného podcastu. Ak tak chcete urobiť, musíte napísať príspevok a pripojiť k nemu vydanie podobne ako video alebo fotografia.

Všetci predplatitelia komunity však dostanú oznámenie o vydaní nových epizód bez ohľadu na to, ako sú publikované (pokiaľ, samozrejme, v nastaveniach výslovne nezrušíte príslušné upozornenia).

Všetky nové epizódy z komunít spadajú do:

 • všeobecná časť podcastu, ktorá je viditeľná v aplikácii;
 • správy noviniek na mobil a PC;
 • všeobecná páska, ak je epizóda navrhnutá ako príspevok;
 • upozornenia pre predplatiteľov.

Môžete počúvať epizódy podcastov, pridať ich medzi obľúbené, zdieľať ich s priateľmi. Teraz v sociálnej sieti existuje veľa rôznych tém. Napríklad v skupine „Doodd“ vydávajú rozhovory s rôznymi známymi osobnosťami, BeardyCast vydáva správy o vede, športe a IT a v Medacha hovoria o medicíne. Každá téma má svoje vlastné publikum.

Všeobecne platí, že funkčnosť podcastov v "VKontakte" je rovnaká ako na populárnych stránkach. Ale sú tu niektoré zvláštnosti.

Aký je rozdiel medzi VKontakte podcastmi a inými stránkami?

Používatelia môžu:

 • počúvať epizódy v pozadí bez reklám, na rozdiel od zvukových záznamov typu „VKontakte“;
 • pridajte svoje obľúbené otázky do svojich záložiek;
 • uložte miesto, kde ste prestali - ak zmeníte telefón na počítač, môžete pokračovať v počúvaní;
 • zmeniť rýchlosť prehrávania epizódy z 1x na 3x;
 • diskutovať o vydaniach, zdieľať ich odoslaním odkazu na nich priateľom;
 • dostávať upozornenia na nové epizódy v zaujímavých komunitách.

Autori môžu:

 • pridávať podcasty do komunity pomocou bota;
 • automaticky publikovať nové epizódy z webu pomocou informačného kanála RSS;
 • zobraziť podrobné štatistiky pre každú epizódu - zariadenia, demografiu poslucháčov, počet pridaní k obľúbeným položkám atď.

Kto potrebuje VK podcasty a sú efektívne?

Podcasty VK sú potrebné pre tých, ktorí chcú vyskúšať nový formát interakcie používateľov a, samozrejme, pre autorov, ktorí sa už zaoberajú podcastingom. Verím však, že zatiaľ čo podcasty vo VKontakte nie sú také efektívne ako iné typy obsahu na rovnakom mieste alebo vydaniach na iných platformách.

Je menej pravdepodobné, že spadnú na hlavnú pásku, takže ich len málo vidí. Toto je hlavný problém. Aj napriek varovaniam o vydaní nových epizód existuje len málo poslucháčov.

Vezmite si napríklad komunitu "Medusa", ktorá patrila medzi sto priekopníkov. Nahrávka, zverejnená 1. apríla, videla 2300 ľudí na páske za 23 minút. A epizóda podcastu, zverejnená 6. marca, dostala iba 619 konkurzov.

Podľa mojich pozorovaní, obvyklé príspevky, videá, fotografie získajú viac názorov.

Musíte však pochopiť, že zobrazovanie príspevkov môže byť náhodné a podcasty počúvať cielene. To znamená, že je vhodnejšie posúdiť situáciu nie dojmom, ale činnosťou.

Pozrite sa na aktivity v iných komunitách. Napríklad v skupine nezávislého časopisu "Diskurz" štandardný príspevok získava v priemere 2-4 tisíc zobrazení, 50-150 rád a niektoré komentáre. A priemerná epizóda získava o niečo viac ako 150 hier.

Nakoniec ešte jeden príklad: komunita KHL. Má 1,5 milióna predplatiteľov. Príspevky na pár dní získať 70-80 tisíc zobrazení, 500-1000 rád, viac ako 100 komentárov. A epizóda podcastu za mesiac skóroval o niečo viac ako 1 000 hier.

Ak teda porovnáte angažovanosť používateľa, je to o tom istom: tisíc ľudí počúva určitý čas podcast, tisíc ľudí má rád / komentuje nový príspevok. Zároveň podcasty majú menšie pokrytie v porovnaní s bežnými publikáciami. Dá sa povedať, že ich konverzia je vyššia: s menším pokrytím dostávajú rovnakú aktivitu.

Ale, IMHO, ak porovnávate podcasty vo VKontakte s epizódami na iných miestach, strácajú. Vyššie uvedená epizóda z "Medusa" v "VKontakte" skóroval len 12 repostov a 162 rád. Rovnaká epizóda, ale už na internetovej stránke Medusa, zaznamenala viac ako 400 repostov na Facebooku - aktivita je jednoznačne viac.

Myslím si, že podcasty vo VKontakte nefungujú tak efektívne, ako doteraz, pretože užívatelia prichádzajú do sociálnej siete trochu za druhým. A na iných stránkach sa zámerne počúvať nové verzie. Moja rada: vyskúšajte si formát v konkrétnom výklenku.

Vzhľadom k tomu, že podnik aktívne nevyužíva a speňažuje podcasty vo VKontakte kvôli relatívne malému počtu poslucháčov na stránke, je tu šanca poraziť konkurenciu a získať všetku pozornosť cieľovej skupiny. Koniec koncov, takýto obsah zahŕňa viac poslucháčov a umožňuje, aby vaše odborné znalosti, zvýšenie lojality.

Mini Tutorial: Ako pridať podcast do komunity

Podcast nie je možné pridať ako fotoalbum, video, zvuk. Kým platforma je podmienečne uzavretá: aby ste mohli publikovať epizódy podcastov vo VKontakte, musíte napísať topánok. Bude sa pýtať na odkaz na popis a epizódy podcastu: nemôžete si len vziať a vyskúšať nový formát na webe, musíte nahrávať aspoň 2-3 epizódy a dať ich na platformu tretej strany.

Keď pošlete epizódy podcast do topánok, ocenia ich skutoční ľudia. Budú pozorne počúvať záznam, pozrite sa na popis. Podvod neprejde. Napríklad nebude možné nahrávať niekoľko stôp a publikovať ich ako epizódu na obchádzanie reklamy a obmedzení v zvukových nahrávkach z VKontakte - takýto obsah nebude chýbať. Ak všetko pôjde dobre, vaša komunita bude môcť používať podcast.

Dôležité: Do komunity môžete pridať iba jeden podcast a počet epizód je neobmedzený.

Keď prejdete dohodou, budete musieť zadať názov a stiahnuť kryt podcastu a potom publikovať prvú epizódu.

Epizódy je možné odovzdať manuálne alebo automaticky pomocou RSS kanála. Ak uverejníte podcast na webovej stránke, nebudete musieť sťahovať epizódy dvakrát. Ak to chcete urobiť, budete musieť prejsť na nastavenia komunity a povoliť RSS a potom zadať odkaz na súbor.

Po stiahnutí prvej epizódy môžete pridať odkazy na iné epizódy v blokoch vpravo.

V samostatných vydaniach nie je potrebné používať kryt podcastu. Môžete nahrať ďalšie obrázky. Ak sa rozhodnete diskutovať o rôznych témach v epizódach, použite alternatívny obal. Keď si stiahnete novú epizódu, môžete ju vybrať a stiahnuť namiesto hlavnej.

Ak používate niekoľko možností krytia pre rôzne témy, môžete vizuálne ukázať poslucháčom, o čom budete hovoriť v epizóde. A budú schopní rýchlo nájsť svoje otázky vo všeobecnom zozname.

Ak potrebujete viac poslucháčov - ako podporiť podcast

Pre podcasty, ktoré pracujú pre angažovanosť, lojalitu a uznanie, potrebujú dobrý dosah. Ako ho získať:

Vyberte správny predmet. Ak pridáte podcast do existujúcej komunity, dobre si preštudujte cieľové publikum. Je nepravdepodobné, že epizóda diskutujúca o dojčení zostúpi v skupine motoristov.

Vyberte si tému v nadpise. Vo všeobecnom zozname epizód sú viditeľné len tituly epizód, takže hlavnú tému v nich. Používatelia tak rýchlo nájdu to, čo hľadajú, a pravdepodobne budú mať záujem, ak ho uvidia v informačnom kanáli.

Otvorme závoj tajomstva - používatelia budú môcť čoskoro vyhľadávať epizódy podľa kľúčových slov. Preto je lepšie začať správne opísať a pomenovať epizódy teraz.

Požiadajte účastníkov, aby boli aktívni. Stačí sa napríklad opýtať, či chcete zdieľať svoju obľúbenú epizódu s priateľom. Možnosť: spustiť súťaž s výhrou medzi tými, ktorí sú aktívni a pomáhajú distribuovať podcast.

Prečo ju potrebujete? Pretože v mobilnej verzii v informačnom kanáli podcastov používatelia vidia odporúčania svojich priateľov. Ak sa váš priateľ páči, budete mať epizódu sám a informácie o tom, kto sa to páčilo.

Pravidelne pripomínajte podcast. Publikovať príspevky, hovoriť o uvoľnení epizód, prilákať účastníkov k nim. Povedzte im, kde môžu počúvať, aké sú užitočné.

Z mojich príkladov uvedených vyššie je zrejmé, že podcasty počúvajú málo. Ak sa o nich neustále rozprávate s predplatiteľmi, je tu šanca, že časom diváci budú rásť. Samozrejme, ak je téma pre nich zaujímavá.

Načasovanie. Ak nahrávate dlhé epizódy, rozdeľte ich do samostatných tém. A potom nechať v popise otázky alebo príspevky "kotvy" - čas, od ktorého si môžete vypočuť konkrétnu tému.

Takže sa staráte o uľahčenie navigácie. Tí, ktorí nemajú záujem o celé vydanie, budú môcť okamžite začať počúvať od chvíle, keď začne zaujímavá téma. Nakoniec bude počet konkurzov väčší.

Urobiť príspevky. Epizódy môžu byť pripojené k štandardným príspevkom. Uistite sa, že vidí maximálny počet účastníkov. Sprievodný audio obsah s atraktívnym popisom, aby sa čitatelia chceli stať poslucháčmi.

Inzerujte podcast. Ak pridáte epizódu podcastu do príspevku, môžete ju propagovať rovnakým spôsobom ako bežný príspevok - napríklad inzerovať v informačnom kanáli, objednať reklamné príspevky v iných komunitách. Zacielenie môžete spustiť odkazom na konkrétne vydanie alebo podcast vo všeobecnosti.

Všetky tieto metódy budú pracovať efektívnejšie, ak ich použijete spoločne: „zvyknú“ si účastníci podcastov, správne vytvoria a znázornia epizódy, stimulujú aktivitu a pravidelne spúšťajú reklamy.

Čo sa stane s tým všetkým, hovorí tím "VKontakte"

Rozhodol som sa porozprávať s oficiálnymi zástupcami sociálnej siete, aby som pochopil, ako sa bude ďalej vyvíjať platforma podcastov. Otázky odpovedal Andrei Zakonov, riaditeľ pre rast a výskum "VKontakte":

- Bude niekedy vyhľadávací čip podcastu implementovaný - napríklad podľa kľúčových slov v opise epizódy alebo pomocou kľúčov v jeho názve?

- Áno, tento rok plánujeme spustiť podobnú funkciu.

- Podľa vášho názoru sú podcasty vo VKontakte účinné pre podnikanie? A v zásade pre komunity?

- Trend podcastov sa práve začal rozširovať v Rusku, ale má veľký potenciál. A samozrejme, obchod venoval pozornosť tomu, pretože podcasty sú potenciálne sľubným kanálom obsahu marketing. Ak chcete počúvať podcast, stačí mať internet a slúchadlá, zatiaľ čo môžete robiť aj iné veci: riadiť auto, čistiť, športovať. Cielené podcasty sa vytvárajú na trhu pre veľké aj malé podniky. Inzerenti zase iniciujú integráciu reklamy do podcastov s malým, ale lojálnym publikom.

- Existujú nejaké funkcie propagácie epizód podcastov - napríklad, môžete ich nejako umiestniť na vrchole samostatného spravodajského kanálu, ktorý nie je od účastníkov skupiny?

- Tu je dôležitá synergia medzi autorom a platformou. Na prilákanie publika musia autori podcastov poskytnúť zaujímavý a vysoko kvalitný materiál. A my ako platforma sme pripravení podporiť populárnych autorov aktívnym a zapojeným publikom pomocou špeciálneho algoritmu hodnotenia, ktorý funguje v našom katalógu podcastov v mobilnej aplikácii VK na iOS a Android. Tento rok vydáme ďalšie nástroje na podporu podcastov.

Zhrňme to. Podľa mojich pozorovaní, zatiaľ čo VK podcasty sú menej efektívne ako na iných platformách, pretože užívatelia prichádzajú do sociálnej siete trochu za druhým. Ale môžete si zvyknúť na divákov, aby si vypočuli vaše správy. Je to jednoduché, pretože v podcastingu nie je veľká konkurencia. Môžete tiež použiť VKontakte ako ďalšiu platformu pre umiestňovanie problémov na zvýšenie pokrytia. Skúste sa sami rozhodnúť, či tento nástroj potrebujete alebo nie.

Použili ste už podcasty? Ak áno, podeľte sa o svoje skúsenosti v komentároch - aký bol účel ich vytvorenia, či už vyriešili problém, aké ťažkosti sa stretli.

Odborníci TexTerra vedia, ako vytvoriť vysoko kvalitný obsah akéhokoľvek formátu a ako ho správne distribuovať prostredníctvom rôznych kanálov. Pozývame vás na bezplatné konzultácie o obsahu marketingové služby, poďme diskutovať o cieľoch a cieľoch vášho podnikania.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár