Návod: Ako písať stĺpce a stať sa slávny, bez opustenia stoličky

Odhalím vám hrozné tajomstvo, ktoré je otvoreným tajomstvom, ale z nejakého dôvodu je sotva všimnuté a nie je vôbec diskutované o obsahových obchodoch a médiách: milióny používateľov internetu v Rusku nerozumejú, aký obsah čítajú každý deň a odkiaľ pochádza.

Podľa štúdie analytického centra NAFI, ktorá bola prezentovaná v marci 2019, je všeobecná úroveň digitálnej gramotnosti medzi Rusmi 60 bodov v štandardnom meradle. Štvrtina dospelej populácie (čo je 28 miliónov ľudí), úroveň digitálnej gramotnosti sa odhaduje ako „nízka“.

Pokiaľ ide o úroveň informačnej gramotnosti (to je schopnosť nájsť údaje v sieti, porovnať niekoľko zdrojov informácií pri rozhodovaní a určiť prínos alebo poškodenie nájdených správ), odhaduje sa na 66 bodov v štandardnej škále.

Internetové publikum v Rusku je približne 93 miliónov ľudí. Je ľahké vypočítať, že približne 31.650.000 užívateľov putuje v troskách obsahu ruského jazyka, ako je ježko v hmle.

Celé armády čitateľov nerozumejú, čo je to doménové meno. A ak sa ich spýtate, nebudú vám schopní vysvetliť, čo je „stránka“, čo je „sociálna sieť“, „fórum“ atď. Viete, ako hostitelia našich krajanov vstupujú do VK? Tu je:

V paneli s adresou prehliadača sa obrovské množstvo ľudí jednoducho nepozerá. Americká sociálna sieť Reddit sa skromne nazýva "Predná strana internetu", v Rusku Yandex v skutočnosti realizoval tento slogan v praxi.

Vyhľadávač sa často pýta na najdôležitejšie a najzávažnejšie:

A potom tisíce a milióny užívateľov služieb kliknú na prepojenia v danom probléme. Tam, kde idú, aký obsah čítajú, kto sú jeho autori, prečo môžu byť dôveryhodní - jednoducho nemajú všetky tieto otázky.

Jeden z mojich priateľov ďaleko za sedemdesiat. Aktívne však využíva internet, najmä visí na Facebooku. Stalo sa tak, že v tom čase bola táto energická, sladká komunikácia a všeobecne kultúrna žena jedným z učiteľov na poprednom predstaviteľovi ruskej gay komunity. Prirodzene, boli nájdené v sociálnej sieti a "urobili si priateľov".

A akonáhle hviezda "priateľ" urobil repost zo stránky ďalšieho veľmi slávneho predstaviteľa homosexuálnej strany s jeho portrétnou fotografiou (ktorá bola bravúrne rodovo ambivalentná). Náš učiteľ sa vyjadril a komentoval publikáciu je veľmi netolerantný. No, čo - ona "napísala komentár na internete"? Nikdy nenapadlo ženu, že podala podnet z osobných stránok živých ľudí. Ako ona "letel", nebudem popisovať. Môžem len povedať, že bývalý študent už nie je jej priateľ.

Podobné incidenty sa dejú nielen s dôchodcami. Nízka informačná gramotnosť ovplyvňuje aj osoby vo veku od 18 do 34 rokov. Toto sú tí ľudia, ktorí hovoria: "Stlačil som niečo a všetko bolo preč." Sú veľmi, veľmi.

To si prečítali prvú vec, ktorá upúta pozornosť pri vydávaní vyhľadávača. Že sa držia v Yandex.DZen. Môžu sa nazývať „ľudia v televízii“, pretože sa vyznačujú modelom spotreby informácií o type „sledujem, čo ukazujú“.

Sú schopní "prepínať kanály", to v televízore, že na internete. Ale nič viac. Práve tu budeme toto publikum používať, aby sme bez toho, aby sme boli namáhaní, písali svoje príspevky a postupne sa stali hviezdou.

Prejdite priamo na pokyny.

1. Ukradnúť

Ak ste príliš leniví písať, potom si pamätajte: pravidlá kopírovania a vkladania, bez ohľadu na to, čo niekto hovorí. Milióny vašich budúcich čitateľov nie sú schopní pochopiť, že boli kŕmené niekým iným.

Jeden zamestnanec Najdôležitejšej správy krajiny, autor literatúry faktu a profesor šikovných vied, je stále v top 30 celkového hodnotenia LJ. Tento pán uverejňuje na svojom blogu denne 10-15 zahraničných textov. Na konci každého stavia odkaz s skromnou kotvou "odtiaľto" alebo "zdroj" alebo "píše Ivan Ivanov" (Dôkazy a screenshoty nebudú, nie som tak statočný chlap. Ale korozívna čítačka nájde).

Materiály "digest", ktoré podnikavý profesor robí v LiveJournal, nie sú v žiadnom prípade tematicky spojené. Nikde sa neuvádza, že tento "žurnál" je prúdom kopírovania a vkladania. Každé pracovné miesto sa oznamuje v sociálnych sieťach bez akéhokoľvek vysvetlenia autorstva. Iba vo VK má blogger viac ako 6 000 predplatiteľov.

Ukazuje sa, že v roku 2019 mnohé miesta stále umožňujú použitie takejto priamočiarej metódy. A nie pesimizovať copypasters. Vyhľadávače sú tiež to, čo hovorí štúdia jedinečnosti obsahu na našom blogu.

Niektorí "autori" sa trochu obávajú sťažností a možných sankcií, preto robia takú kombinovanú frázu so svojimi ušami: uverejňujú celý text správy niekoho iného kurzívou, samozrejme, dávajú odkaz na zdroj. A hneď pod dvomi odsekmi ich Super dôležitých stanovísk:

Autor bez váhania vrhá do tváre nenáročného čitateľa stavbu "Čítanie takýchto" úžasných "správ, je to ambivalentný pocit." A niekde v opustenej knižnici s otrasom, kolekcia Čechovových príbehov ("Jazda okolo stanice, môj klobúk odletel ... ", Kniha sťažností, 1884) ...

Smejete sa? Aby ste sa stali populárnym bloggerom, nemusíte byť schopní písať. Písanie nie je navyše vôbec potrebné. Ukradnúť a publikovať. Buďte vytrvalí. 10-15 kopírovanie a vkladanie za deň. Ich oznámenia rozptyľujú všetky vaše sociálne siete. Pridať ako priateľa do tisícov ľudí. Po chvíli premýšľajte, ako speňažiť publikum.

2. Parazitujte na novinkách

Pozrite sa, aké je to vhodné - všetku prácu pre vás vykonáva personál médií, pričom ich texty a ako v škole napíšete „prezentáciu“. Zanechávate na svojich stránkach, napríklad v Zen. No, potom - viete, čo máte robiť.

Tu je príklad z osobného blogu s viac ako 28 000 predplatiteľmi, v jednom z hodnotení kanála Yandex.Dzen je na 39. mieste pred TASS, Forbes Russia, ELLE a mnohými ďalšími publikáciami a agentúrami, kde pracujú profesionálni novinári.

Tento príspevok nám hovorí, že "V porovnaní s minulým rokom, Rusi začali šetriť viac na všetkom."

Nie je potrebné, aby ste sa pri vyjadrovaní - prečo? Nech porazení z Forbesu napínajú - na svojom 63. mieste so svojimi nešťastnými 23 tisíc predplatiteľmi. Nerobte si starosti o etickú stránku tohto problému: 30 miliónov čitateľov (s nízkou informačnou gramotnosťou) čaká na niekoho, kto im prinesie nejaký text v zobáku. Je im jedno, kto to bude.

Algoritmus "Zen" vás zmení? Dobre, pekne.

3. Parazit na celebritách

Aj oni urobili za vás takmer všetku prácu. V záplave lezenia na Olympus - písal hudbu, hral vo filme, fotografoval nahý pre Instagram, sedel za volantom opitý.

Stačí vložiť ich mená do záhlavia a zapísať akýkoľvek text nižšie.

Pozrite sa, tu autor drží autobug len s 9 účastníkmi, on je už speňažený. Toto je začiatok veľkej cesty:

Nemôžete napísať titulky? Áno, nikto nevie, nebojte sa! Povedzme, že sa to nazýva post "Keanu Reeves miluje autá a motocykle. TOP autá John Wick!" A v texte, mimochodom, dva reklamné bloky zapadajú do ...

Postupom času budete rásť na prvých tisíc odberateľov - takto je tento autoblok:

Budete mať články, "tisíce" a príjmy z reklamy. Hlavná vec - nezabudnite, že tak dlho, ako viete, hviezdy by vás mali vziať von. Ľahko a bez pochybností ich parazitujte. Vaše publikum je nenáročné a dôverujúce. Nezaujíma sa, aký druh vozidiel sa vám páči, ale ona sa pozrie na Shnurov auto.

Preto dajte niekde o nej, dajte fotografiu auta, rozdávajte životopisné informácie o hviezdi (nezáleží na tom, čo je príspevok o autách, SEO!) A nezabudnite na žiadne korenie. No, je tu neslušné niečo z hrdinovej tvorivej cesty.

Dokonca aj staré webové projekty s mnohými miliónmi divákov radi odchádzajú na príspevky, v ktorých sa spomínajú celebrity:

A čím horšie ste? Vy ste dieťa tejto redakčnej politiky, vy ste na ňu vychovali.

4. Besi xenofóbie

Zaseknite sa v Trello: ľudia s nízkou informačnou gramotnosťou a ľudia, ktorí nenávidia akúkoľvek inakosť, sa prekrývajú. Využite ho:

Milióny používateľov systému RuNet sú kedykoľvek pripravené odsúdiť, označiť, vystaviť na čistej vode a zavesiť visačky. Zároveň sú veľmi, veľmi zaujímajú o feminizmus, nekonvenčné sexuálne praktiky, kriminálne príbehy zo série „demencie a odvahy“, ľudí s osobitným vývojom psychiky - to je všetko, čo chýba v ich nudnom, bezcennom živote.

Z času na čas, šok svojich čitateľov s niečím takým.

5. Najprv si dávajte pozor na politiku, náboženské a národné otázky.

Ak sa vám nezdá, že by ste sa na chvíľu mohli „posadiť“, aby ste študovali život zaujímavých ľudí v ich prostredí, nevstupujte na územie politiky, náboženstva a národných problémov.

Na jednej strane to čitateľ miluje: neustále potrebuje indikáciu - kto by dnes mal byť obvinený z toho, že má malú mzdu, nešťastnú ženu a šéfa. Na druhej strane, za posledných 7 - 8 rokov v Ruskej federácii bol prijatý súbor zákonov, ktorý umožňuje, aby aspoň pokuta nebola prinajmenšom slabá, ale prinajmenšom - poslala sa do plagátu akéhokoľvek bezohľadného blogistu.

Predtým, ako vo svojom texte priradíte cenu za broskyne na trhoch, za náklady na pohreb zosnulého alebo za bahnitý obchod s Japonskom o Kurilských ostrovoch, preskúmajte módne články správnych a trestných zákonov o každom druhu „podnecovania“, „urážke“ a „neúcte“.

Pamätajte si, že zatiaľ čo vy nie ste Boris Akunin, ktorý z brehov krásneho Francúzska môže spáliť slovesom srdcia ľudí s vysokým stupňom slobody. To, čo má Jupiter dovolené, nie je dovolené na býka.

A kde to žáner? O publicistov? Podvádzate naše očakávania, autor!

Teraz je teraz. Práve sme skončili s inštrukciou. Columnistics je komplexný žáner, ťažko definovateľný. Ale ak to zjednodušíte, potom toto periodické vyjadrenie autora k aktuálnej problematike vo voľnej forme.

Raz konať v žánri "stĺpec" bolo možné len prostredníctvom médií. Tento stav prinútil autorov, aby boli niekým a niečím, čo by boli schopní, inak neprešli redakčnými a verejnými "filtrami".

Internet zmenil všetko - teraz príležitosť urobiť výkaz má nejaké. A k jeho službám je multimiliónová armáda čitateľov s nízkou informačnou gramotnosťou.

"Filtre" stratili svoj vplyv. Rozšírenie na zenit slávy môže pokrývať post vo VK, Facebook, "Zen", LJ, Telegram, Hashtap. Dokonca aj na Instagram, aj keď táto sociálna sieť je ako "o fotografiách".

Príčinná súvislosť v internetovom fejtonistovi je teraz paradoxná: zdá sa, že pôvodne sa autor musí stať niekým (v povolaní, povedzme) a až potom dostať morálne právo na vysielanie na akomkoľvek predmete.

V praxi sa ukazuje, že nouneym začne vysielať pri každej príležitosti, čím si zarobí právo to urobiť a stať sa „niekým“.

Pokiaľ ide o definíciu žánru, dodal by som, že samotný text je v skutočnosti stĺpcom. Je to aktuálne (som naštvaný a ja to popíšem v popoludňajších hodinách), vo voľnej forme, má výrazný autorský hlas a je súčasťou periodického systému publikácií.

Pri písaní mojich „inštrukcií“ som sa pomaly dotkla niekoľkých psychologických spúšťačov v mysliach čitateľov a očakávam, že sa pomstím za to v komentároch. Takže pracujem na angažovanosti.

Mimochodom, nahotu recepcie - aj keď starú, ale účinnú vec. Ako "korenie" sa niekedy oplatí použiť. Čitateľ, ktorý chápe tento jednoduchý trik, robí na autora autokrútku. Čitateľ „s nízkou informačnou gramotnosťou“ je neurčito a bezohľadne a neurčito. Obaja ten, aj druhý výsledok sú pre komentátora príjemné a užitočné. Autor neznáša ľahostajnosť. Preto všetkým želám všetkým v súčasnom a budúcom blogger-stĺpcovom kácení širokého pokrytia, ohnivej angažovanosti, úspešného speňaženia obsahu a zdravého rozumu.

Ale radšej choďte do továrne.

Ak nechcete ísť do továrne, prejdite na štúdium, kde sa analyzujú formáty obsahu, typy textu, zdrojová štúdia, štýl, úpravy a ďalšie dôležité aspekty. Napríklad na online kurze "Komerčný autor". Program 10 prednášok, individuálne poradenstvo, domáce úlohy a ďalšie materiály. Je tu splátkový plán a záruka vrátenia peňazí, ak sa vám po prvej prednáške nepáči tréning.

Zanechajte Svoj Komentár