Mona Lisa bola oživená v Moskve s pomocou umelej inteligencie. Čo sa opäť na Západe obáva?

Programátori z Moskovského centra pre štúdium umelej inteligencie Samsung vytvorili neurónovú sieť na vytvorenie videa zo statických obrázkov. Tím ruských IT špecialistov na čele s Jegorom Zakharovom to ukázal na príklade Mony Lisy a ďalších známych umeleckých diel. Po prejazde neurónovou sieťou oživil Gioconda. Vyzerá to nemotorne, ako v rôznych programoch pre strih videa, ale veľmi realistické.

Mona Lisa, animovaná neurónovou sieťou

Okrem diela Da Vinciho, ruskí IT špecialisti oživili portréty Salvadora Daliho, Einsteina, dievčaťa s perlovým náušnicou od Vermeera. Používali tiež neurónovú sieť pre obrázky známych osobností. Rovnako ako v prípade obrázkov, to dopadlo celkom spoľahlivo.

Technológia, ktorá získala primárny názov Few-Shot (a neformálne „Talking heads“), pracuje len s hlavami objektov v obrazoch. Tvorcovia podrobne vysvetlili jeho mechanizmus. Je pravda, že ľudia, ktorí nerozumejú algoritmom AI, pravdepodobne niečo pochopia. Stručne povedané, Few-Shot kombinuje niekoľko neurónových sietí naraz. Jeden si prečíta parametre tváre, druhý ich upraví tak, aby zmenili uhol, tretí brúsi prácu predchádzajúcich.

Dôležitým rozdielom medzi neurónovou sieťou a programami na strih videa je, že tu nie je vytvorený jeden rámec. Umelá inteligencia analyzuje iba obrazy požadovaného objektu a nie podobné. Čím viac takýchto obrázkov, tým viac šancí na vytvorenie najrealistickejšieho videa.

Obsah:

  O čo sa západní vedci zaujímajú?

  Vývoj ruských vedcov sa rozšíril v zahraničnej tlači, nie tak, ako by sme chceli. Novinári BBC nazvali „Nekonečnú“ neurónovú sieť „posledná iterácia tzv. Technológie Deepfake“. Toto je neurónová sieť vytvorená anonymným používateľom Reddit, ktorý vám umožňuje vložiť tváre ľudí do snímok z videa. Tvorca robil srandu niektorých celebrít a verejných ľudí. Napríklad, Scarlett Johansson strčil tvár herečky z porno. Film s Donaldom Trumpom v titulnej úlohe a stal sa vírusovým.

  Pán Bean ako Donald Trump

  V revízii technológie ruskí IT špecialisti poukazujú na to, že len málo snímok môže byť užitočných v hernom priemysle na vytváranie realistických avatarov. Ale nie každý verí. Tak, doktor práva z University of Texas Robert Chesney povedal, že technológia Few-Shot môže byť použitá zlomyseľne, pretože rozširuje možnosť vytvárania falošných videí. Takmer každá osoba na internete má jednu alebo dve skutočné fotografie. Je to dosť na to, aby sa vytvoril falošný obsah, s ktorým v poslednej dobe bojujú sociálne siete a médiá.

  Toto video nebolo vytvorené ruskými, ale ázijskými programátormi. Tvorcovia neuvádzajú podrobnosti o technológii zo strachu, že ich vývoj možno využiť na zlé účely.

  Západní experti upozorňujú na nedokonalosť algoritmov, ktoré by mali takéto falošné videá odlíšiť od skutočných. Ten istý Chesney cituje ako príklad vírusové video s účasťou kongresmana Nancy Pelosi, jedného z najaktívnejších oponentov politiky Donalda Trumpa. Vo videu pani Pelosi vyzerá zreteľne. Následne sa ukázalo, že je to falošný a vytvorený aj bez účasti AI - tvorcovia jednoducho použili program na spomalenie videa. Ale ak algoritmy sociálnych sietí, kde sa toto video aktívne šírilo, nerozlišovali falošné, potom čo pokročilejšie technológie, ako napríklad málo snímok?

  Je potrebné vzdať hold západným médiám - ich postavenie vytvorilo krátkodobý HYIP okolo neurónovej siete. Inak by sa o vývoji dozvedelo oveľa menej ľudí. Je však ťažké povedať, ako hluk ovplyvní rozvoj technológií AI.

  Loading...

  Zanechajte Svoj Komentár