Techies tu nie sú miesto

Všetci nula a väčšina desatín internetového marketingu hostila "techies". Stránky optimalizácie pre vyhľadávače a kontextová reklama - dva najdôležitejšie marketingové nástroje času - požadovali seriózne analytické údaje a vo všeobecnosti to, čo sa nazýva „matematické myslenie“. Ale kyvadlo sa otočilo iným smerom.

O konfrontácii "fyzikov" a "textárov"

S snobnosťou "techies" musel čeliť neustále. Na konferenciách, na internete, osobne. Nehovoriac, že ​​to bolí veľa, ale spôsobil aspoň zmätky. Všetko sa rýchlo začalo meniť, keď obsahovo-marketingová ideológia, poháňaná tankom na internetovom marketingu, začala získavať hybnosť. Mnoho čisto "seoshny" úrady začali opustiť trh. Všetky témy, v ktorých obsah zohral kľúčovú úlohu, začali aktívne rásť - obsahový marketing, SMM, e-mailový marketing a ďalšie. A tak to bude pokračovať.

Momentálne, samozrejme.

Ide o úplne normálny dualizmus - opozíciu "fyzikov" a "textárov" a má prastaré korene. Prvé vážne zhoršenie dvoch "ideológií" je 60-70 rokov minulého storočia. Prečo práve toto obdobie? Toto je čas začiatku globálnych zmien, prvej fázy globalizácie ekonomík. V tomto období sa mnohé miestne spoločnosti „degenerujú“ do nadnárodných spoločností. Široká penetrácia televízie začína tvoriť jediné informačné pole. Začiatok automatizácie začína "urýchľovať" všetky procesy.

Novo vznikajúci post-informačný svet potreboval "techies", architektov nového prostredia. Potrebovali sme inžinierov, programátorov, vizionárov a prototypov. Najprv sa musel postaviť nový svet v hlave, až potom ho preniesť do reality.

A potom sa objavil internet a dopyt po „technikoch“ sa znásobil. A tak každý rozumie prečo. Ale keď technológia vytvorí nový svet, skôr či neskôr vzniká otázka o význame - prečo je všetko? A potom sa "lídri" ujali vedenia.

Ale ak je podmienečné "techie" všetko jasné - kto sú a čo potrebujú od života, potom s otázkou, kto sú takéto "humanitné vedy", sú stále nejaké nedorozumenia. „Techie“ sa nás snažia presvedčiť všetkými možnými spôsobmi tak, že „humanisti“ sú len „netechnici“, to je vo všeobecnosti celkom dobrí ľudia (nechať ich žiť), len bez nejakých špecifických zručností a kompetencií. Slúžiť rovnaké "techies" niekto by mal? Košele, ktoré umývajú, hamburgery varí.

Aby sme však pochopili, kto sú „humanisti“ a prečo práve začínajú riadiť - a najmä vo všeobecnosti, a najmä internetový marketing - musíte sa obrátiť na koncepciu tzv. Tvrdých a mäkkých zručností.

Hard & Soft zručnosti

Neviem, kto je autorom rozdelenia ľudských zručností v mäkkých a tvrdých zručnostiach. Ale koncepcia je taká dôležitá, že sa už považuje za krok, ktorý ju nepozná. Stručne:

 • Ťažké zručnosti sú súborom odborných kompetencií, odborných znalostí, čo zvyčajne zarábate na živobytie (alebo môžete zarobiť). Znalosť programovacích jazykov, kováčstvo, tesárstvo, zručnosti simultánneho tlmočníka - to všetko bude ťažké.
 • Mäkké zručnosti sú univerzálne zručnosti, ktoré všetci sociálne prispôsobení ľudia majú do určitej miery. Sociability, schopnosť písať listy, pracovať v tíme, prevziať zodpovednosť - to všetko bude mäkké zručnosti.

A to je tá vec. Potreba rozvinutých tvrdých zručností nikto nemá žiadne pochybnosti.

Ľudia prepojení s IT chápu, že rozdiel medzi konvenčným „dobrým“ programátorom a konvenčným „zlým“ nie je o 10-20-30%, ale o rádovo. Rovnaký rozdiel môže byť medzi „zlým“ a „dobrým“ kováčom, hrnčiarom, automechanikom a syrom. Je zrejmé, že vždy existuje priestor na rast v jeho základných odborných znalostí. Vždy! V tom okamihu, keď si hovoríte - "a tak dobre, teraz som guru" - prestanete sa rozvíjať, čo znamená, že tam je niekto nad vami v týchto schopnostiach. Cesta hore je nekonečná.

Ale všetko je v poriadku s takzvanými flexibilnými / mäkkými zručnosťami.

Každý z nás, sociálne prispôsobených ľudí, nejakým spôsobom:

 1. Ukončená škola.
 2. Mám svoju prvú prácu.
 3. Kupuje chlieb alebo mlieko (a dokonca pivasik, nezáleží na tom) v obchode.
 4. Komunikuje so susedmi na mieste pristátia.
 5. Vypráža kebab v krajine. Alebo čo tam ešte robíte?

A niektorí (dobre, aj keď mnohí) sa nepodarilo ísť do väzenia, aby sa nedostali do Durku, nestali sa zdravotne postihnutými v dôsledku nejakého hlúpeho činu v detstve. Stručne povedané, všetci sme vyrastali, nejako sa prispôsobili spoločnosti, a to vyvoláva pocit, že:

 • Zodpovedný (nezabudnite vyhodiť odpadky).
 • Disciplinovaný (prichádzame a odchádzame do práce včas).
 • Máme vo väčšej či menšej miere vodcovské schopnosti (ktorí vo dvoch hodinách ráno neprehrali priateľov v bare?)
 • Sme schopní komunikovať s ľuďmi (nakupujeme jablká na pokladni v obchode).
 • Tolerujeme nedostatky ostatných (ahoj so susedmi na pristátí).
 • Sme schopní pracovať v tíme (oh, ahoj dávať vzdialených príbuzných).
 • Dokážu vyriešiť problémy (zavolajte Yandex.Taxi, zaregistrujte sa a získajte pôžičku na portáli Gosuslug ... Hoci som s Gosuslugi príliš zaneprázdnený, prehnal som ho). A tak ďalej a tak ďalej

Ale. Požiadavky moderného podnikania na ľudí sa veľmi rýchlo a veľmi zmenili. Rýchlosť práce sa výrazne zvýšila. Je potrebné bežať rýchlejšie, meniť sa rýchlejšie.

To vedie k tomu, že tvrdé zručnosti už nezaručujú aspoň nejakú budúcnosť. Môžete byť super dock v nejakom programovacom jazyku, ale váš jazyk môže prestať byť v dopyte za 10 rokov. Môžete byť najlepším prekladateľom z čínštiny, ale nikto nezaručuje, že inteligentní elektronickí prekladatelia vás nenechajú bez práce na konci svojho života. A vodičov nákladných vozidiel? A pokladnici? A kuriéri? Po celé roky sme počuli, že tieto profesie jednoducho nebudú v budúcnosti.

A ukáže sa, že bez prečerpaných mäkkých zručností má každý z nás veľmi málo. Dnes sú podniky v núdzi tých, ktorí:

 • Zodpovedá v situácii úplného chaosu.
 • Je tak disciplinovaný, že má motiváciu riešiť mimoriadne naliehavú a / alebo mimoriadne dôležitú úlohu, napriek tomu, že tieto hodiny sú 2 noci.
 • Schopný rýchlo sa zhromaždiť okolo tímu a motivovať ju k riešeniu akéhokoľvek problému.
 • Nielenže vedia, ako komunikovať s ľuďmi, ale môžu viesť komplexné rokovania a „vytiahnuť“ ich napriek všetkému.
 • Nielenže môžete písať list bez pravopisu alebo gramatických chýb, ale bude to presvedčivo robiť dobre štruktúrované informácie. A tak ďalej a tak ďalej

Navyše, požiadavky moderného sveta a podnikania sa zmenili v porovnaní s tým, čo to bolo pred 10-15 rokmi, že niektoré zručnosti, ktoré až donedávna boli považované za "ťažké", sa stávajú základnými - potrebné pre prácu každého človeka, bez ohľadu na rozsah jeho práce. Vo väčšej či menšej miere je to pochopiteľné, ale počítačová gramotnosť, slepá 10-prstová tlač, aspoň základná znalosť angličtiny, schopnosť písať svoje myšlienky v písomnej forme - to všetko je mimoriadne dôležité bez ohľadu na to, či ste „techie“ alebo „humanista“.

A ukazuje sa, že títo ľudia - akútny nedostatok. Nie sú. Všeobecne. Každá z nich stojí za svoju váhu v zlate. Tieto "humanitné vedy" sú v podnikaní zlé. Nie je dosť tých, ktorí sú schopní hovoriť s partnermi v ich "jazyku", majú kreativitu, vodcovské kvality, vedia, ako riadiť ľudí prostredníctvom empatie. Vzhľadom na rýchlosť zmeny procesov, prítomnosť takýchto ľudí v tíme posúva obchod v oveľa väčšej miere ako dobre zavedené podnikové procesy a prítomnosť stratégie, hoci 3-5 rokov dopredu.

Čo bude nasledovať?

Vzhľadom na tempo vývoja a mieru zmien sú technickí špecialisti v súčasnosti zraniteľnejší ako humanitné vedy, dopyt po ktorých sa bude ďalej zvyšovať. Zároveň sa však zvýšia požiadavky na "humanitné vedy".

Ako byť v týchto podmienkach, ako splniť nové požiadavky trhu? Existuje len jedna univerzálna odpoveď - neustále sa učiť niečo nové. Always. Každý deň

Čím vyššia je snaha vyliezť na kariérny rebríček, tým väčšia bude úloha, ktorú budú musieť mať mäkké zručnosti:

 • Prečítajte si knihy - klasika, moderná literatúra.
 • Zúčastnite sa výstav, absolvujte kurzy herectva alebo verejnej reči.
 • Rozvíjajte túžbu učiť sa nové veci.
 • Prejdite si nové cesty do práce.
 • Vyskúšajte nové jedlo, počúvajte novú hudbu.
 • Urobte to, čo ste urobili predtým.
 • A komunikujte viac s ľuďmi. Odlišné. Kedykoľvek je to možné. Koniec koncov, podnikanie je predovšetkým o poznávaní vlastností ľudského správania.

To nie je len podvod tip, je to všetko založené na osobné skúsenosti.

No, na samom konci, pre najviac nepochopiteľné, vysvetlím, prečo píšem v tomto texte o "techies" a "humanitné vedy" v úvodzovkách.

Len žiadne "techniky" a "humanitné vedy" sa nestane. Toto je zastaraný koncept. A svet teraz patrí nám - v pohode usmievajúcich sa chlápkov a chuvikov, bez všetkého toho snobského odpadu v mojej hlave, ktorý rozdeľuje ľudí na „vyvolených“ a všetkých ostatných.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár