Čo je Yandex.DZen a ako na tom zarobiť peniaze

Zen je poradenská služba spoločnosti Yandex. Automaticky vytvára zdroj zaujímavých článkov na základe užívateľských preferencií.

Páska Zen je viditeľná na hlavnej stránke Yandex (dole), na adrese zen.yandex.ru, v prehliadači Yandex, Yandex.Loncher a mobilnej aplikácii Zen.

My, tvorcovia a distribútori obsahu, nás zaujímajú nasledovné:

  • Denné publikum "Zen" - 10 miliónov ľudí, a počas roka sa zdvojnásobil.

  • Služba vedie návštevnosť na webovú stránku autora alebo kanál zadarmo.

  • "Zen" dáva začínajúcim bloggerom príležitosť v prvých dňoch získať desiatky tisíc zobrazení.

  • Služba platí autorom za publikovanie.

Pre bilanciu okamžite uveďte nevýhody:

  • Zen má nepredvídateľný algoritmus. Je riadená umelou inteligenciou, takže ani samotní vývojári úplne nerozumejú, ako to funguje.

  • Služba má niektoré nedostatky v dizajne a funkčnosti.

  • S speňažením nie je všetko také jednoduché (a nie toľko), ako by sme chceli.

Teraz v poriadku.

Ako to funguje

Po zverejnení materiálu ju služba analyzuje (trvá určitý čas: od niekoľkých minút do niekoľkých hodín) a začína ponúkať čitateľom záujem o túto tému. Informácie o záujmoch užívateľa "Zen" sa dostanú z histórie prehliadača. Okrem toho pozýva čitateľa, aby si všimol, ktoré médiá ho zaujímajú.

Užívateľ má schopnosť "trénovať" algoritmus - dať rád, ak chce vidieť viac publikácií na túto tému a nepáči, ak sa mu táto téma nepáči. Môžete si tiež objednať svoj obľúbený kanál alebo blokovať nezaujímavé.

Autori nemajú žiadny spôsob, ako ovplyvniť robota: stačí vytvoriť vysokokvalitné materiály a pozerať sa na protismerné otlačky.

Koľko dojmov bude a do akej miery bude táto téma zaujímavá pre používateľov, nemožno vopred určiť: všetko je v rukách algoritmu.

Feed alebo RSS?

Zen dáva autorom dve možnosti: kŕmiť kanál alebo odkaz na službu RSS-feed zo svojich stránok. Príklad: kanál a páska z lokality.

channel

RSS kanál z webu

Prevádzka zostáva v Zen, ale môžete odkaz na vaše stránky.

Prevádzka ide na stránku.

Texty sú editované v editore "Zen". Môžete vytvoriť príbehy.

Nie sú potrebné žiadne ďalšie opatrenia.

Články sú optimalizované pre smartfóny a tablety.

Záleží na mieste.

Titulky, káble a obrázky sú optimalizované pre Zen.

Tam sú závady.

Monetizácia je možná.

-

Tam sú štatistiky hitov v krmive, názory, čítanie, rád a nepáči, môžete pripojiť Yandex.Metrica.

Iba štatistiky stránok.

-

Potrebujete webové stránky s aspoň dvoma desiatkami článkov v blogu.

Predtým Zen dal médiám možnosť vybrať si jednu z možností. Teraz je to ťažšie. Ak chcete pripojiť kanál RSS k zariadeniu Zen, budete musieť spustiť kanál a prejsť prahom speňaženia.

Staré texty z lokality, ktoré neboli distribuované prostredníctvom RSS, môžu byť duplikované na kanáli. Sankcie za to sa neposkytujú.

Ale obvyklé oznámenie formátu "Wow, sme napísali chladný článok, prečítajte si pokračovanie na webe", nemôže byť uverejnený: podľa pravidiel služby nemôžete posielať materiál len preto, aby ste si mohli prejsť na externú stránku. Akýkoľvek príspevok v "Zen" by mal mať nezávislú hodnotu.

Ak nemáte webové stránky, tento problém nestojí za to - stačí otvoriť kanál v "Zen" a písať tam.

Ako zaregistrovať kanál

Prihláste sa do Yandexu a prejdite na stránku Zen pre autorov a kliknite na Login.

Kliknutím na tlačidlo s písmenom "I" sa dostanete do svojho profilu.

Zisk!

Ako sa pripojiť na stránku "Zen"

Musíte mať k dispozícii kanál s prahom speňaženia. Toto je nutnosť.

Blog na webe musí mať aspoň dvadsať článkov s aspoň jedným obrázkom. Stránka je staršia ako mesiac. Publikácie by mali byť relatívne čerstvé.

Ak chcete stránku pripojiť, vytvorte špeciálne označené informačné kanály RSS. Najjednoduchší spôsob, ako to urobiť, je, ak je vaša lokalita spravovaná CMS Wordpress (ak nie, prečítajte si podrobné pokyny v príručke Yandex).

Pre Wordpress, stiahnuť a aktivovať RSS pre plugin Yandex Zen. Prejdite na nastavenia pluginu a nechajte všetky položky vyplnené štandardne, s výnimkou stĺpca "Predmety záznamov o objekte". Tu vyberieme vhodnú tému:

Kliknite na položku Uložiť nastavenia. Páska je dostupná na adrese: //www.my_sayt/feed/zen/.

Páska a kanál sú kombinované cez Yandex.Webmaster. Prihláste sa do služby pod rovnakým prihlásením, ku ktorému je váš kanál zaregistrovaný. Zadajte adresu stránky a potvrďte, že na ňu máte práva. Vráťte sa na "Zen", otvorte menu, vložte adresu RSS-feed a kliknite na tlačidlo "Skontrolovať", po ktorom vaša aplikácia bude odoslaná na moderovanie.

Moderovanie trvá tri dni až niekoľko týždňov. Po ňom dostanete odpoveďový list od spoločnosti Zen a vaša páska sa objaví na adrese // zen.yandex.ru/your_site.ru (pozri napríklad // zen.yandex.ru/texterra.ru). Nie je možné zadať pásku - je to len ukážka, kde sú zobrazené všetky vaše publikácie.

Ako sa pripojiť k kanálu "Yandex. Metric"

V predvolenom nastavení Zen zobrazuje iba päť charakteristík: počet zobrazení na páske, počet kliknutí na článok alebo príbeh, počet čítaní, čas strávený používateľom čítania (iba články, rozprávanie nemá poslednú metriku) a počet rád.

Ak sa chcete dozvedieť viac o svojich čitateľoch, pripojte sa na kanál Yandex.Metrica. Prejdite na stránku vytvorenia počítadla, vymyslite si meno, v stĺpci „Doména“ uveďte adresu vášho kanála, prijmite podmienky zmluvy s užívateľom a vytvorte počítadlo.

Prejdite na záložku "Basic" a skopírujte číslo počítadla. Vráťte sa do svojho profilu, kliknite na tlačidlo „Pripojiť metriku“ a do poľa vložte číslo počítadla. Všetko, teraz sa môžete pozrieť na podrobné správy o návštevníkoch kanálu.

Služba podpory Zen mi oznámila, že počítadlá sú spojené iba s článkami a príbehmi, a nie s hlavnou stránkou kanála. Preto, ak oznámite svoj kanál na sociálnych sieťach alebo na odkaz z vašej stránky, metrika Zena nebude môcť spočítať počet konverzií.

Ako napísať článok v editore "Zen"

Kliknite na zelené plus v ľavom hornom rohu obrazovky a vyberte položku „Článok“.

Zen editor poskytuje prekvapivo priemernú množinu možností. A je to nepríjemné, buggy a kontraintuitívne.

Ak zadáte text a vyberiete ho, zobrazí sa ponuka formátovania.

Text môžete zvýrazniť tučným písmom, kurzívou, podčiarknutým písmom. Môžete vybrať bočný panel alebo titulky H2 a H3.

Ak vyberiete text a prepojíte naň odkaz a potom budete pokračovať v písaní ďalej, celý nasledujúci text sa tiež zmodrá a zmení sa na kotvu. Odstrániť odkaz nemôže byť, len s textom.

Rozhranie podporuje zoznamy s odrážkami a emoji, ale nemôžete ich vytvoriť v samotnom editore: len skopírujte z niekoho. Stručne povedané, editor pre dnešok je tak neľudský, že je lepšie písať a formátovať text v službe Dokumenty Google a potom ho skopírovať do „Zen“. Z "Word", bohužiaľ, nefunguje - na spôsob, akým sa stratí formátovanie.

Ak umiestnite kurzor na prázdny riadok, vľavo sa zobrazí ponuka na vkladanie obrázkov a kód. Ak sa nezobrazí, znamená to, že na riadku bol medzeru navyše, odstráňte ju.

Obrázky, mimochodom, sú tiež zakrivené - z nejakého podivného dôvodu sa nad nimi a pod nimi objavuje prázdny riadok. Aby ste sa vyhli zbytočnej práci na dizajne, skopírujte ich aj z Dokumentov Google. Ak kliknete vpravo pod obrázkom, zobrazí sa riadok podpisu.

Menu pre vloženie kódu vám umožňuje pridať do publikácie videá z YouTube, príspevky z Instagramu, Facebook, Twitter, Yandex.Maps mapy a Yandex.Music playlisty.

Vo väčšine prípadov jednoducho skopírujte odkaz na požadovanú stránku. Jediné problémy vznikajú s VKontakte a Yandex.Music.

V "VKontakte" kliknite na "Share" - "Export" - skopírujte kód položky.

V "Yandex.Music" - "Share" - "HTML-code" - skopírujte kód - vložte ho do okna editora.

Keď je článok pripravený, kliknite na položku Publikovať. V okne, ktoré sa otvorí, upravte názov a popis, vyberte jeden z obrázkov pre kartu.

Maximálna dĺžka hlavičky je 100 znakov. Popisy - 398. Čím dlhší je však názov, tým menej miesta zostáva na opis. So 100 znakmi v hlavičke zmizne elektróda.

Počítadlo otlačkov začne pracovať nie hneď, ale niekoľko hodín po publikovaní.

príbehy

Naratívny - vlastný originálny formát "Zen". Najviac je to podobné príbehom na Instagrame, ale príbehy nezmiznú do 24 hodín. Tu je príklad:

Nie celkom slušné, ale veľmi populárne rozprávanie, ktoré sme umiestnili do "Zen"

Najlepšie príbehy dňa spadajú na špeciálnu propagačnú stránku. Príbehy z nich sú uvedené na štvrtom mieste v mobilnej páske, čo zvyšuje pokrytie publikácie.

Ak chcete vytvoriť príbeh, kliknite na znamienko plus v ľavom hornom rohu obrazovky a vyberte časť Príspevky.

Maximálny počet obrazoviek v príbehu je 12.

Prvá obrazovka je obálkou príbehu. Má obmedzenú funkčnosť. Na obálke môžete pridať iba obrázok, video alebo gif, zmeniť farbu pozadia a napísať názov. V hlavičke nie je možné zmeniť veľkosť písma. Neodporúčam pridávať videá a gify na obálku - na páske sa zobrazí statický obrázok a je ťažké presne predpovedať, ktorý rámec zasiahne: nikto nezaručuje, že bude úspešný.

Ako vložiť text do príbehu

Text v príbehoch sa skladá z blokov. Maximálne môžete vložiť tri bloky po 296 znakoch.

Ak chcete písmo zväčšiť alebo zmenšiť, potiahnite blok za roh. Bohužiaľ, nie je možné jednoducho nastaviť veľkosť písma, musíte urobiť všetko na pohľad.

Text je možné maľovať v rôznych farbách a vybrať podklad.

Nanešťastie, formátovanie sa okamžite aplikuje na všetok text v bloku. Ak chcete vytvoriť text na rovnakej obrazovke s iným formátovaním (napríklad titul a hlavný text), použite niekoľko blokov.

Ako pridať odkaz

Formátovanie odkazov funguje rovnako ako formátovanie obyčajného textu.

Upozorňujeme, že adresy URL kotiev a odkazov sú vložené do rôznych okien. Stačí skopírovať pracovný odkaz nefunguje: adresa musí byť vložená samostatne.

Zen neodporúča vkladať príliš veľa odkazov do jedného príbehu: len jeden na poslednej obrazovke. Nadmerný počet odkazov je zlý pre hodnotenie.

fotografie

Môžete nahrať obrázok vo formáte jpg alebo png. Toto je zvlášť užitočné pri vytváraní konštrukčných prvkov.

Najjednoduchší príklad: vytvoriť obdĺžnikové pozadie pre text, nakresliť obdĺžnik vo Photoshope, uložiť ho do formátu png, vložiť ho do príbehu a zapísať na neho.

Pre tento príbeh som nakreslil biely rámček so zaoblenými vnútornými rohmi vo Photoshope, uložil ho vo formáte PDF a umiestnil gify na začiatok, aby ich všetky dostali do rovnakého formátu.

GIFy a videá

V príbehu si môžete stiahnuť videá v MP4 alebo GIF. Maximálna dĺžka - 10 sekúnd, veľkosť - 30 MB.

Ihneď po načítaní gif alebo videa vyzerajú takto:

Niekoľkokrát som narazil na chybu: spracovanie gifov trvalo niekoľko hodín. Ak sa to stane vám, nepanikárte: publikujte príbeh, zatiaľ čo gifs nie sú naložené, nemôžete, ale môžete bezpečne zavrieť okno a čakať, výsledky nebudú stratené.

Práca s blokmi a obrazovkami

Každý ďalší pridaný blok sa umiestni na začiatok predchádzajúceho bloku. Ak chcete zmeniť poradie, zmeňte ikony blokov:

Aby mohol byť blok pretiahnutý, nemal by byť vybraný.

Obrazovky môžete vymeniť sami.

Pre pohodlie formátovania v "Zen", tam sú tickers: umožňujú zarovnať prvky na susedných obrazovkách.

Život hacking. Ak chcete umiestniť bloky s rovnakým formátovaním na rôzne obrazovky: umiestnené v rovnakej výške, rovnakej veľkosti a rovnakej veľkosti, kliknite na potrebný blok, skopírujte ho kombináciou Ctrl + C a vložte ho na inú obrazovku.

video

Ďalší experimentálny formát "Zen" - video, ktoré je možné vidieť priamo v páske. Nič o ňom vôbec nie je známe, takže túto otázku vynecháme skôr, ako sa objavia informácie.

Zakázaný obsah

Zen má veľmi prísne pravidlá.

Zakázaný obsah v Zen. Prečítajte si úplné pravidlá v Pomocníkovi.

Majte na pamäti, že služba je aktívne bojuje s kópiou-vložiť a zbytočné oznámenia, ktoré nemajú vlastnú hodnotu, ale ponúka čitateľom ísť na stránky.

speňaženie

Kanál, ktorý prvýkrát dosiahol 7 tisíc úplných hodnôt článku za týždeň, s priemernou dobou čítania najmenej 40 sekúnd, môže aktivovať speňaženie. Zen vám ponúka tri možnosti: prepojiť reklamný blok Yandex s kanálom, priamy predaj reklamy prostredníctvom ADFOX alebo reklamnej siete Yandex a vložiť formulár na zbieranie peňazí. Stručne povedané, rozdiely sú v tom, že v prvom prípade "Zen" preberá všetky povinnosti: vyberie inzerenta, rozhodne o daniach, nájde miesto na uverejnenie reklamy. Od vás sa nevyžaduje nič.

V druhom prípade sa rozhodnete, kde, kedy a ako umiestniť bannery.

Zvyčajne si každý vyberá prvú možnosť, pretože je to jednoduchšie. O ňom a rozprávaní.

"Zen" platí od 40 do 180 rubľov na tisíc zobrazení jednej publikácie. Peniaze môžu byť stiahnuté na Yandex.Walm alebo PayPall (pre cudzincov).

Moderovanie trvá približne tri dni, pri väčšom zaťažení môže byť dlhšia

Trochu o zárobkoch:

Screenshot z prezentácie "Zen" na konferencii "Piatok"

Zvážte, že ide o najlepších bloggerov. Obyčajní ľudia často zarábajú oveľa menej.

Nebudem sa ponoriť do témy priameho predaja tu - táto otázka bude ťahať na samostatný článok, ale môžete si prečítať podrobnosti v pomoci Yandex.Dzen.

Ako pridať tlačidlo alebo formu výberu peňazí

Keď kanál prejde prahom speňaženia, toto tlačidlo sa zobrazí v ľavej časti editora článku:

Na webovej stránke Yandex.Money vytvorte formulár alebo tlačidlo a vložte kód do zobrazeného okna.

Ak k vám neprišla žiadna možnosť, môžete sa pokúsiť nájsť priamych inzerentov, pretože stále viac značiek uprednostňuje objednať reklamu priamo od bloggerov.

povýšenie

V Zen nie je platená propagácia a neplánujú ho zaviesť.

Jedinou dodatočnou príležitosťou je požiadať o súťaž Channel of the Day. Príbeh o kanáli a rozhovory s jeho autorom budú publikované v pomerne populárnom časopise "Zen" a vo všetkých sociálnych sieťach. Nedá nič viac. Sledujte všetky kanály dňa v časopise "Yandex. Dzena". Ak chcete použiť, napíšte na adresu [email protected]

Pokrytie kanálov je jednoznačne ovplyvnené počtom predplatiteľov: vaše publikácie nezobrazia len ľudia. Zen algoritmus analyzuje správanie a záujmy vašich odberateľov nájsť podobné publikum. Vývojári tvrdia, že dĺžka a zložitosť článku je dôležitá. Presne, ako sa hodnotí zložitosť, nie je špecifikované. Ale možno hovoríme o obrázkoch, gifoch a videách. Možno ovplyvnený počtom rád.

Negatívne, až po zablokovanie kanála, ovplyvňuje kopírovanie-vkladanie a odcudzenie obsahu.

Štatistiky sledovania

Služba podpory Zen mi oznámila, že počítadlá sú spojené iba s článkami a príbehmi, a nie s hlavnou stránkou kanála. Preto nie je možné vidieť, koľko ľudí navštívilo samotnú stránku.

To je zlé, pretože nie je možné vedieť, koľko ľudí sledovalo odkaz, ak niekde inzerujete svoj kanál.

Ako sledovať prechody na stránky z "Zen"

Po prvé, všetky odkazy na naše stránky, ktoré boli umiestnené na kanáli, sme dodali so značkami UTM na sledovanie počtu konverzií. Ukázalo sa, že môžete konať ľahšie:

Prehľad môžete zobraziť v ľubovoľnom analytickom systéme v Yandex.Metrica: Toto sa robí nasledovne: Reports - Standard - Sources - Sites.

Táto správa ukazuje, prečo sme prestali robiť správu kanálov - počet prechodov z článkov a príbehov nezodpovedal vynaloženému úsiliu. Zároveň nám RSS kanál prináša výraznú návštevnosť bez akéhokoľvek úsilia.

publikum

Podľa Yandexa, denné publikum Zen je 10 miliónov ľudí. A rýchlo rastie. Počas jesene sa publikum rozrástlo o štvrtinu. Ak chcete zvýšiť pokrytie, Zen spustil partnerské bloky na hlavných mediálnych stránkach.

Skutočnosť, že "Zen" nie je sociálna sieť, je jasne viditeľná v publiku. Polovica čitateľov starších ako 45 rokov.

Screenshot z prezentácie "Zen" na konferencii "Piatok"

Aké témy ísť do "Zen"

Tam je jedna téma, ktorá rozhodne nejde do Zen - Internet marketing. Čítal som recenzie mnohých používateľov tejto služby a nikto v duchu nič nepovedal: „Áno, bros, prekročil som prah speňaženia internetového marketingu.“

Zen sám distribuuje 20 najlepších tém:

Niekde v dolnej časti nájdete internet a technológiu. Screenshot z prezentácie "Zen" na konferencii "Piatok"

Len sa nepýtajte, čo znamenajú koníčky a profesie. Nemám potuchy.

Kolísanie štatistiky

Колебания - это такая интересная особенность "Дзена". С ними сталкиваются почти авторы сервиса. Тема настолько важна, что "Дзен" даже посвятил ей главу в справке:

Просто помните об этом, когда ваши новые публикации будут набирать намного меньше просмотров, чем предыдущие.

záver

У "Дзена" есть недостатки. Начиная с неудобного редактора, заканчивая непрозрачным алгоритмом. Ale táto služba je teraz jediná, ktorá umožňuje nezávislým autorom okamžite dostať prevádzku a speňažiť svoj blog. Nevyžaduje platenú propagáciu a vôbec neukladá žiadne požiadavky: len na vytvorenie kvalitného obsahu.

Zen sa umiestnil ako najpríjemnejšia platforma pre autorov a má dôvod to povedať.

Všetky menšie nedostatky sú odpustiteľné v porovnaní s veľkými vyhliadkami na službu, nezabudnite, že vo svojej súčasnej podobe, "Zen" existuje len šesť mesiacov. Zatiaľ má vtipné speňaženie a malé pokrytie, ale obrovské vyhliadky a veľa voľných výklenkov. Tento obrázok sa znova zobrazí:

Sociálna a politická nika tradičných médií je preplnená. Ale je tu len veľmi málo o športe (máme na mysli futbal), o vzťahoch, psychológii a zdraví. Takže cesta je zadarmo. Ak teraz začnete pracovať s "Zen", môžete sa dostať na začiatok.

Performance Marketing od TexTerra - sme zodpovední za našu prácu a prinášame nových zákazníkov. Platíte len za výsledok. Kontaktujte nás!

Ako lietať v masti, budem pripomínať, že Zen patrí medzi experimentálne projekty Yandex, a spoločnosť má schopnosť zakryť svoje experimentálne služby bez vysvetlenia. Chcem však veriť, že všetko bude v poriadku - objavil sa veľmi sľubný nový produkt.

Pozrite si video: Ford Focus jazda - Alex ŠTEFUCA (Január 2020).

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár