Ako pracovať v Yandex.Direct: Podrobný sprievodca pre začiatočníkov

Kontextový reklamný systém "Direct" je obľúbený u inzerentov. Nižšie nájdete podrobný návod pre Yandex.Direct pre začiatočníkov.

Prečo používať Yandex.Direct

"Direct" je kontextový reklamný systém najväčšieho vyhľadávača ruského internetu "Yandex". Táto definícia obsahuje hlavnú odpoveď na otázku vhodnosti použitia tohto nástroja. S pomocou Yandex.Direct môžete zobraziť reklamy na publikum z najpopulárnejších vyhľadávačov v regióne. Ak chcete vyhodnotiť vyhliadky, pridajte k tomuto argumentu všeobecné výhody kontextovej reklamy:

 • Možnosť prelomiť reklamnú hluchotu zobrazením reklám pre záujemcov o váš produkt.
 • Rýchla príťažlivosť cielenej premávky. Na získanie klientov od prvého dňa existencie projektu môžete použiť kontextovú reklamu.
 • Efektívny princíp platby: míňate peniaze len na prechody užívateľov na stránku.
 • Flexibilné zacielenie publika. Môžete publikovať reklamy na opravy televízorov v Astrakhan výhradne pre obyvateľov tohto mesta.
 • Publikovanie reklám na kvalitných stránkach. Mimochodom, Yandex je prísnejšie moderovanie partnerských stránok v porovnaní so spoločnosťou Google.
 • Schopnosť spustiť reklamnú kampaň do hodiny. Nemusíte podpísať zmluvu, schváliť usporiadanie a dohodnúť sa na zverejnení reklám.
 • Jednoduché spravovanie reklamných kampaní.

Ak presviedčanie už nie je potrebné, pokračujte v štúdii "Yandex.Direct" pomocou tejto príručky. Informácie v ňom sú organizované v nasledujúcich častiach:

Ako vytvoriť účet a reklamnú kampaň v časti „Yandex.Direct“

Výkon Marketing z TexTerra - sme zodpovední za podporu a prinášanie nových zákazníkov. Platíte len za výsledok. Kontaktujte nás!

Ak chcete vytvoriť účet, prejdite na stránku Yandex.Direct. Zadajte osobné údaje, vytvorte heslo a zaregistrujte sa v systéme. Použite tlačidlo "Miesto reklamy".

Vyberte krajinu, kliknite na položku Spustiť používanie systému. Ak chcete ušetriť čas, zverte nastavenie svojej reklamnej kampane certifikovaným nezávislým špecialistom alebo zamestnancom Yandex. Služby sú platené, výmena živnostníkov je v beta testovaní.

Vyberte typ kampane. Pre väčšinu začínajúcich používateľov bude typ textu a obrázkových reklám. Zobrazujú sa na stránke s výsledkami vyhľadávania Yandex, ako aj v reklamných jednotkách na partnerských stránkach.

Na stránke vytvorenia kampane zadajte jej názov, vyberte dátum začiatku a konca.

Nastaviť časové zacielenie: vyberte vhodný čas na zobrazenie reklám.

Ak si zákazníci môžu produkt zakúpiť automaticky bez vašej účasti, alebo operátori obchodného oddelenia pracujú 24 hodín denne, urobia sa nepretržite. Ak sa transakcia môže uskutočniť len počas pracovnej doby, zadajte príslušné nastavenia.

V prípade potreby aktivujte režim nastavenia rýchlosti. Táto funkcia vám umožňuje zvýšiť alebo znížiť cenu za kliknutie vo vybraných hodinách. Ak sa napríklad zákazníci vo vašom odvetví aktivujú v dopoludňajších hodinách, má zmysel zvyšovať sadzby od 9:00 do 13:00. To vám umožní úspešne konkurovať iným inzerentom.

Vyberte reklamné oblasti. V prípade potreby povolte úpravy sadzieb podľa regiónu. To pomôže úspešne konkurovať iným inzerentom.

Venujte pozornosť funkcii Rozšírené geografické zacielenie. Štandardne je zapnutá. Vďaka pokročilému geografickému zacieleniu môže osoba z Novosibirsku vidieť reklamu, ktorá zadá vyhľadávací dopyt „pizza s doručením v Minsku“.

Voľba závisí od vlastností vášho podniku. Napríklad hotely by mali zahŕňať pokročilé zacielenie. Je logické ukázať, že sa izby rezervujú ľuďom z rôznych miest a krajín, ktorí idú do Minsku.

Ak z dôvodu povahy projektu nie je praktické zobrazovať reklamy ľuďom z iných miest, vypnite rozšírené geografické zacielenie.

V sekcii "Spravovať zobrazenia" nechajte povolenú stratégiu Manuálna správa cenových ponúk. Zapnúť reklamy iba vo vyhľadávaní. Pre vysielané reklamy v reklamnej sieti "Yandex" je lepšie vytvoriť samostatnú kampaň. Získajte viac informácií o potrebe používať manuálnu správu cenových ponúk a zdieľať inzerciu vo vyhľadávaní a sieťach v našom inteligentnom sprievodcovi úsporou rozpočtu v službe Yandex.Direct.

Venujte pozornosť funkcii denného limitu rozpočtu a polohe zobrazenia. Môžete nastaviť priemerný denný rozpočet a zvoliť štandardný alebo distribuovaný režim zobrazenia. V prvom prípade systém zobrazuje reklamy bez obmedzenia v rámci denného rozpočtu. Zobrazenia sa zastavia ihneď po dosiahnutí limitu. V druhom prípade systém rovnomerne rozloží zobrazenia počas celého dňa.

Použite funkciu úpravy cenovej ponuky. V závislosti od vlastností projektu a preferencií publika zvyšujte alebo znižujte sadzby za zobrazenia na mobilných zariadeniach.

Môžete napríklad zvýšiť rýchlosť mobilných zobrazení, ak propagujete urgentnú službu opravy bicyklov. Cyklisti s prerazenými pneumatikami určite vyhľadajú najbližšiu dielňu zo svojho mobilu.

Ak chcete efektívne upraviť sadzby podľa pohlavia a veku, musíte vedieť a pochopiť publikum projektu. Napríklad prevažne ženy kupujú maskaru a muži sa zaujímajú o krém na holenie. Ak predávate maskaru, má zmysel znížiť mieru zobrazení reklamy na mužov.

Ak sú lokality nedostupné, povolte funkciu zastavenia. V prípade potreby nastavte upozornenia prostredníctvom SMS.

V časti „Vizitka“ zadajte jednu adresu, telefónne číslo a ďalšie kontaktné informácie pre všetky reklamy v kampani.

V sekcii "Metrické" zadajte číslo počítadla Yandex.Metrica. Uveďte kľúčové ciele a priraďte hodnotu konverzie. Musíte najprv nastaviť ciele v Yandex.Metrica. V predvolenom nastavení systém používa cieľ Sessions, ale toto nastavenie je možné zmeniť.

Algoritmy Yandex berú túto hodnotu konverzie do úvahy pri nastavovaní sadzieb. To prispieva k dosiahnutiu cieľov kampane. Čím vyššia je určená hodnota konverzie, tým dôležitejší je zodpovedajúci cieľ.

Nechajte zapnuté označenie. Systém automaticky pridá značky do odkazov, pomocou ktorých je vhodné analyzovať efektívnosť kampane. Ak dávate prednosť štatistickým službám Openstat, uveďte príslušné značky.

Pridajte do textovej reklamy dialógové okná. Táto funkcia je v beta testovaní. Vytvorte chat v službe "Yandex.Dialogs". V nastaveniach reklamnej kampane zadajte ID dialógu.

Táto funkcia pridáva do reklám tlačidlo „online konzultant“, prostredníctvom ktorého vás môže používateľ okamžite kontaktovať. Kliknutie na tlačidlo sa platí rovnako ako kliknutie na reklamu.

V nastaveniach upozornení vyberte požadované udalosti. Uistite sa, že pole Upozornenia zobrazuje aktuálnu e-mailovú adresu.

V prípade potreby nastavte prijímanie SMS správ. Zadajte udalosti, ktoré vás systém upozorní. Nezabudnite vybrať čas na prijímanie správ.

Pri špeciálnych nastaveniach vypnite účtovanie automaticky zastavených reklám pri výpočte cenových ponúk. V sekcii "Zakázané stránky a externé siete", ak je to potrebné, zadajte stránky, na ktorých by sa vaše reklamy nemali zobrazovať.

V sekcii Vylučujúce frázy pridajte spoločné negatívne frázy pre svoju kampaň.

Negatívne frázy sú slová alebo frázy, ktoré systém nezobrazuje pomocou reklamy. Použite ich na optimalizáciu nákladov na kontextovú reklamu. Ak napríklad nepredávate vegetariánsku pizzu, zadajte príslušné vylučujúce slovo v nastavení kampane alebo reklamy.

Uvádzame niekoľko návrhov na prácu so zápornými frázami:

 • Mínus vaše špecifické nechcené slová a frázy. Príklad: poisťovatelia by mali do zoznamu zahrnúť výrazy ako „neplatí“, „hádže“, „oneskoruje posúdenie prípadu“.
 • Obmedzte zobrazenia reklám na milovníkov bezplatných. Dodávatelia antivírusového softvéru by mali do zoznamu negatívnych slov zahrnúť frázy „free“, „with key“, „croaked“.
 • Filtrovať žiadosti o informácie. Ak inzerujete stránku produktu, použite záporné frázy „review“, „alebo“, „čo je lepšie“, „ktoré si vybrať“.

Je efektívnejšie prilákať transakčnú prevádzku na produktovú stránku alebo ľudí, ktorí používajú požiadavky ako „kúpiť iPhone X“. Je efektívnejšie posielať autorov informačných žiadostí, ako je „iPhone X alebo Nokia 1100, čo je lepšie“ do informačnej časti stránky.

V prípade potreby zmeňte limit zobrazenia pre ďalšie relevantné vety. Štandardne je to 40% celkovej spotreby.

Zostávajúce možnosti nie je možné zmeniť.

Kliknite na tlačidlo "Ďalej". Nastavenie kampane začnite pracovať s reklamami.

Ako vytvoriť reklamy Yandex.Direct

Na stránke na vytvorenie reklamnej skupiny zadajte jej názov.

Ak chcete vytvoriť reklamu pre používateľov mobilných zariadení, začiarknite príslušné políčko. Pridajte názov reklamy do 35 znakov. Zahrňte do neho kľúčové slovo. Tým sa zabezpečí, že sa vaša správa bude vizuálne zhodovať s vyhľadávacím dopytom používateľa a zvýši sa miera prekliknutia reklamy. Vizuálna odpoveď sa zvýrazní zvýraznením kľúčového slova v titulkoch reklamy.

V roku 2017 bolo možné použiť druhý titulok v reklamách Yandex.Direct. Podľa Yandex, táto funkcia zvyšuje klikateľnosť reklám o 5-10%.

Dĺžka druhej hlavičky by nemala presiahnuť 30 znakov. Použite voliteľný nadpis, aby ste zdôraznili výhody ponuky alebo výhody produktu.

Nezabudnite, že druhý titul nie je vždy zobrazený. Prístupnosť je určená polohou reklamy v bloku a zariadením používateľa. Napíšte reklamy tak, aby boli informácie jasné bez dodatočného názvu.

Pridať reklamný text s dĺžkou až 81 znakov. Pri počítaní znakov sa neberie do úvahy až 15 interpunkčných znamienok, preto majte na pamäti interpunkciu.

Venujte pozornosť nasledujúcim odporúčaniam:

 • Do textu vložte kľúčovú frázu.
 • Použite výzvu na akciu. Tu je zoznam šablón CTA pre všetky príležitosti.
 • Predať text. Áno, v kontextových reklamách môžete svoj produkt jemne čuchať publiku.
 • Použite slovo atraktory: "free", "discount", "promotion", "gift" atď.
 • Zadajte adresu a telefónne číslo spoločnosti, ak ste na úrovni kampane neurčili nastavenia.

Použite doplnky: pridajte rýchle odkazy, obrázky a vysvetlenia. V zime v roku 2019 Yandex umožnil pridanie ceny produktu do textových a obrázkových reklám. Reklamy s cenou idú do galérie produktov v hornej časti stránky s problémami.

Venujte pozornosť dokončeniu videí. Ak chcete použiť nástroj, nahrajte video do systému na 10-15 sekúnd alebo použite šablónu. V rozhraní Yandex.Direct pridajte do videa text a tlačidlo. Uložte zmeny.

K reklame môžete pridať až štyri rýchle prepojenia. Mali by viesť k relevantným a užívateľsky príjemným stránkam na stránke.

Venujte pozornosť možnosti použitia stránky turbo ako vstupnej stránky. Takéto stránky sú okamžite načítané a sú vhodné pre používateľov. Kliknite na tlačidlo Pridať a vyberte zrýchlenú šablónu stránky.

Na stránke dizajnéra, ktorá sa otvorí, pridajte názov. Pomocou vizuálneho dizajnéra vytvorte a publikujte turbo stránku.

Zadajte stránku turbo ako vstupnú stránku. Môžete tiež zadať vstupnú stránku stránky.

Pridajte vylepšenia, ktoré zvýraznia výhody produktu alebo pomôžu zhodnotiť jeho vlastnosti. Dĺžka špecifikácie nepresahuje 25 znakov. Tento prvok reklamy sa zobrazí na riadku navyše.

Ako vybrať kľúčové slová pre reklamy

Výber kľúčových slov môže byť zverený robotom "Yandex". Ak chcete tak urobiť, zapnite funkciu Automatické zacielenie. V tomto prípade systém nezávisle vyberie kľúčové dotazy, pre ktoré sa budú reklamy zobrazovať. Ako sprievodca používajú roboti titulky a reklamný text. Automatické zacielenie je možné používať súbežne s vlastnými kľúčovými frázami. Tie majú prednosť pred automatickými kľúčmi nájdenými robotmi.

Ak robotom naozaj nedôverujete, použite vstavaný nástroj na výber kľúčových slov v rozhraní na úpravu reklám.

Zadajte kľúčovú frázu a kliknite na tlačidlo „Zhoda“. Skontrolujte príslušné tlačidlá a výsledky uložte.

Použite systémové výzvy: pridajte príslušné klávesy do zoznamu.

Použite operátory zhody. S ich pomocou môžete vylepšiť kľúčové frázy a zlepšiť efektívnosť kampaní.

V predvolenom nastavení Yandex.Direct používa širokú zhodu kľúčových fráz. Príklad: predávate servis na kľúč na kľúč. Vašu reklamu uvidia používatelia, ktorí hľadajú kľúč alebo nastaviteľný kľúč pomocou fantázie „kľúč na opravu“. Ide o necielené zobrazenia, v dôsledku ktorých sa znižuje účinnosť kampane.

Problém je riešený pomocou povinného operátora slovosledu, ktorý je označený hranatými zátvorkami: []. Pri použití operátora s výrazom "oprava na kľúč", autori dotazu "kľúč na opravu" nebudú vidieť reklamu.

Presný operátor zhody určuje formu slova. Označuje sa symbolom "!". Keď použijete presnú zhodu v kľúči taxíka v Petrohrade, reklama nebude zobrazená obyvateľom mesta Vyborg, ktorí chcú objednať taxík do Petrohradu.

S rozsiahlym dodržiavaním, bude oznámenie o opravách bytov na kľúč vidieť autori dotazu "bytový dom na kľúč pre súkromných vlastníkov". Vyhnite sa irelevantným zobrazeniam pomocou slova word operator, ktoré je označené úvodzovkami: "".

Predložky môžete opraviť pomocou operátora "+". Vyhlásenie o náklade z Vyborgu do Petrohradu so širokým dodržiavaním bude vidieť autori dotazu „nákladná doprava Petrohrad“. Ak opravíte predlohu, nebudú existovať žiadne irelevantné zobrazenia.

Komplexné dotazy môžete zoskupiť pomocou špeciálneho operátora. Aby reklama mohla byť videná autormi žiadostí „renovácia bytu“ a „renovácia kancelárie“, kľúčová fráza by mala byť označená nasledovne: oprava (byty | kancelárie).

Nastavte vylučujúce kľúčové slová pre skupinu alebo konkrétne kľúčové slová. Ak napríklad opravujete iba apartmány na úrovni skupiny, zadajte negatívne slová „kancelária“ a „domov“. Toto sa vykonáva pomocou operátora "-".

Záporné frázy možno zadať na úrovni konkrétneho kľúča. Ak napríklad nerobíte projektové projekty, na úrovni kľúča môžete zadať vylučujúce kľúčové slová „návrh“ a „projekt“.

V prípade potreby upravte svoje oblasti zobrazení a upravte ceny pre reklamnú skupinu. Zadajte značky. Nastavte maximálnu cenu za nové a zmenené hľadané výrazy alebo nechajte pole prázdne. V druhom prípade systém používa štandardnú rýchlosť vyhľadávania, ktorá je potrebná na získanie 9% objemu prevádzky + 30%, ako aj rýchlosť 3 rubľov v YAN.

Kliknite na položku Uložiť. Systém ponúkne pridelenie ceny za kliknutie.

Pri manuálnej správe cenových ponúk môžete priradiť cenu za kliknutie pre všetky kľúče alebo nastaviť cenu za každé kľúčové slovo samostatne.

Od roku 2018 Yandex.Direct predáva inzerentom nie cieľové pozície v reklamných jednotkách, ale cieľové sprostredkovania. To znamená, že užívateľ už vopred určil cenu za prijatie na špeciálne ubytovanie alebo záruku. Systém teraz používa súbor šablón, v ktorých sa reklamy zobrazujú odlišne v závislosti od zariadenia a záujmov koncových používateľov, čo je súčasná úroveň konkurencie medzi inzerentmi.

Šablóna - výsledky vyhľadávania s reklamnými jednotkami. V rôznych šablónach vyzerá reklama odlišne. Miesto, počet reklám v bloku a zobrazené rozšírenia sa zmenia.

Yandex.Direct si vyberie vhodnú šablónu samostatne.Ak chcete, aby reklama spadala do všetkých dostupných šablón, musíte použiť všetky možné rozšírenia: rýchle prepojenia, aktualizácie, obrázky a video. Úprava cenovej ponuky má za následok zmenu v predpovedanej návštevnosti namiesto zmeny pozície reklamy v bloku (pozri ilustráciu).

Vďaka inováciám v roku 2018 je používanie Yandex.Direct jednoduchšie. Inzerent sa môže zamerať na návštevnosť a náklady na platené konverzie. Predtým musel premýšľať o pozíciách reklám v blokoch, ale teraz systém túto otázku rieši.

Pre porovnanie si pozrite, ako bola ponuka CZK nastavená do roku 2018.

Čo potrebujete vedieť o aukciách v Yandex.Direct pre začiatočníkov

Pre efektívne spravovanie reklamných kampaní je dôležité, aby inzerent pochopil princípy výberu reklamy a cien v systéme Yandex.Direct.

V službe YAN sa reklamy pre zobrazenia vyberajú na základe cenovej ponuky ponúkanej inzerentom. Najprv sa zobrazia reklamy s najvyššou ponukou. Pri vyhľadávaní, okrem rýchlosti, systém berie do úvahy predpokladanú kliknuteľnosť a faktor kvality.

Do roku 2018 používal systém blokov dynamických prehliadok a tematických platforiem YAN všeobecnú aukciu druhej ceny alebo GSP. Podľa pravidiel aukcie inzerent zaplatil za rýchlosť prenosu najbližšieho konkurenta, ktorý prehral. Teraz sa tento typ aukcie používa na výpočet ceny kliknutia na vyhľadávanie od druhej strany, ako aj na výpočet ceny kliknutia v sieti YAN a externých sieťach.

Yandex.Direct v súčasnosti používa aukciu Vicry-Clark-Groves (VCG). Ide o sofistikovanejšiu možnosť pre druhú aukciu cien. S pomocou aukcie VCG nastaví Yandex.Direct cenu za kliknutie, ktorá je potrebná na získanie plánovanej prevádzky. To znamená, že inzerent platí presne to, čo je potrebné na dosiahnutie cieľa reklamnej kampane.

Ako nastaviť presmerovanie

Pomocou opätovného zacielenia môžete zobrazovať reklamy ľuďom, ktorí už poznajú váš produkt. Ak chcete túto funkciu efektívne využívať, prečítajte si náš podrobný sprievodca. Ak nie je čas študovať nuansy, použite výslovné pokyny uvedené nižšie.

Ak chcete použiť presmerovanie, musíte nastaviť počítadlo Yandex.Metricka a segmentovať svoje publikum pomocou cieľov. Môžete napríklad kombinovať do segmentov používateľov, ktorí navštívili stránky kategórií alebo konkrétnych produktov, skontrolovali dodacie podmienky alebo sa zaujímali o časť „O spoločnosti“.

Ak chcete vytvoriť cieľ v Yandex.Metrica, použite zodpovedajúce menu v sekcii Nastavenia - Ciele.

Môžete napríklad zobrazovať reklamy návštevníkom vybraných stránok stránky. Ak to chcete urobiť, v časti „Typ podmienky“ vyberte možnosť „Navštíviť stránku“. Zadajte adresu URL a vytvorte cieľ.

Retargeting funguje iba v YAN, takže ak chcete použiť túto funkciu, vytvorte novú kampaň s príslušnými nastaveniami. Vo fáze úprav reklamnej skupiny v doplnkoch pridajte obrázky. Zobrazujú sa v blokoch na partnerských stránkach spoločnosti Yandex, za týchto podmienok:

 • Sadzba za kliknutie je stanovená nad 3 rubľov.
 • Obrázky neobsahujú kontaktné informácie ani zakázané materiály.
 • Veľkosť fotografie nepresahuje 10 MB.
 • Pomer strán od 450 do 5000 pixelov pre štandardné fotografie.
 • Pre širokouhlé obrázky je minimálna veľkosť 1080 x 607 pixelov, maximálne 5000 x 2812 pixlov.

Ak chcete zobraziť fotografie v rôznych blokoch, použite dva typy reklám: s pravidelným a širokouhlým obrázkom.

Kliknite na tlačidlo Pridať vedľa položky Podmienky výberu publika. Pridajte podmienku a uložte zmeny.

V nastaveniach sadzieb uveďte cenu prevodu najmenej 3 rubľov.

Akú automatickú stratégiu zobrazovania reklám vybrať

Pre prvú kampaň ste vybrali manuálnu stratégiu riadenia ponuky navrhovanú systémom. To je najlepšia voľba pre nových inzerentov. Užívatelia Yandex.Direct majú tiež prístup k automatickým stratégiám správy cien. Vyhovujú skúseným inzerentom. Je však potrebné získať vedomosti a skúsenosti a môžete začať štúdiom všeobecných informácií a testovaním automatických stratégií.

Automatickú stratégiu môžete vybrať vo fáze nastavenia kampane. Pamätajte si, že systém potrebuje určitý čas na dosiahnutie optimálneho výkonu v rámci zvolenej stratégie. Typicky, algoritmická kontrola ukazuje dobrý výsledok niekoľko týždňov po spustení kampane. Preto nehodnotte účinnosť výsledkov prvých dní algoritmu.

Päť automatických stratégií je k dispozícii v Direct.

Priemerná cena za kliknutie

Ak chcete prilákať maximálny počet návštevníkov, ale nechcete stráviť na jednom prechode viac ako určitú sumu, vyberte stratégiu „Priemerná cena za kliknutie“. Vo svojom rámci musíte uviesť oprávnené náklady na týždeň. Systém automaticky nastaví množstvo stávok, ktoré vám umožnia prilákať čo najviac užívateľov.

Toto je konzervatívna stratégia, v ktorej približne plánujete počet prechodov týždenne. Nedostatok algoritmu sa môže objaviť, ak sa priemerná cena vyberie nesprávne alebo dôjde k prudkému nárastu konkurencie. Nebudete dostávať plánované konverzie, ak sú ceny konkurentov oveľa vyššie ako ponúkaná cena.

Priemerná cena konverzie

Táto stratégia vám umožňuje platiť za cielené akcie používateľov na stránke a nie za prechody. Vy sami určíte prijateľnú konverznú cenu. Algoritmus sa snaží uviesť reálnu hodnotu cieľovej akcie na deklarovanú, pričom zohľadní stanovený týždenný rozpočet. Ak chcete použiť stratégiu, nastavte vhodné ciele v Yandex.Metrica a čakajte na aspoň jednu cieľovú akciu používateľa.

„Priemerná cena konverzie“ je zložitá stratégia. Je to efektívne, ak návštevníci stránok pravidelne vykonávajú akcie, ktoré sú uvedené v metrike ako metriky. To dáva systému prístup k štatistikám, ktoré sú potrebné na dosiahnutie výsledku. Na nové účely sa neodporúča použitie stratégie.

Priemerná návratnosť investícií

Stratégia je najvhodnejšia pre online nakupovanie. Vďaka svojej pomoci môže inzerent kontrolovať návratnosť investícií alebo návratnosť reklamy a priblížiť ju k cieľovej hodnote.

Ak chcete použiť stratégiu, musíte nastaviť ciele v metrike a čakať na dostatočný počet cielených akcií. „Priemerná návratnosť investícií“ je efektívna s najmenej 10 konverziami a 200 kliknutiami týždenne.

Týždenný rozpočet

Ako súčasť stratégie inzerent uvádza sumu, ktorá investuje do reklamy týždenne. V nastaveniach môžete vybrať algoritmus na maximalizáciu konverzií alebo konverzií. V druhom prípade musíte nastaviť ciele v metrike. Aj v nastaveniach je žiaduce určiť maximálnu cenu za kliknutie.

Toto je konzervatívna stratégia, takže ju môžu zažiť nováčikovia.

Týždenne kliknite na balenie

Inzerent v rámci stratégie uvádza cieľový počet kliknutí na stránku týždenne. Užívateľ tiež obmedzuje maximum alebo stanovuje priemernú cenu prechodu. Algoritmus poskytuje zadaný počet prechodov pri najnižšej cene.

Pri obmedzovaní maximálnej ceny za kliknutie možno stratégiu považovať za konzervatívnu. Nedostatok algoritmu sa prejavuje prudkým nárastom konkurencie, vďaka čomu sa cieľový počet prechodov nemusí dosiahnuť. Ak neobmedzíte cenu za kliknutie, skutočné náklady môžu prekročiť plánovanú cenu.

Ako vytvoriť mobilné reklamy

V predvolenom nastavení sa zobrazujú reklamy na všetkých typoch počítačov. Pre vlastníkov smartfónov môžete vytvoriť individuálne reklamy. Využite túto príležitosť na zvýšenie efektívnosti interakcie s mobilným publikom.

Ak chcete vytvoriť mobilnú reklamu, vyberte príslušnú možnosť v režime úpravy skupiny.

Pridajte nadpis a text reklamy. Pamätajte si, že majitelia smartfónov často hľadajú správne informácie doslova na cestách. Vezmite stručnosť spojencov. Nezabudnite pridať telefónne číslo. To umožní vašim potenciálnym zákazníkom volať jedným kliknutím.

Ak chcete zvýšiť mobilnú návštevnosť stránky, v časti „Úprava cenových ponúk“ zvýšte sadzbu pre mobilných používateľov. Zvyšné parametre reklamy sú nakonfigurované ako štandardné.

Ako používať "Direct Commander"

Program "Direct Commander" pomáha spravovať kontextovú reklamu, ak realizujete rozsiahlu kampaň alebo pracujete s viacerými kampaňami naraz. Nástroj je určený pre pokročilých používateľov, takže informácie o ňom v sprievodcovi pre začiatočníkov sú ponúkané na preskúmanie. Ak chcete aplikáciu používať, prevezmite ju a nainštalujte ju do počítača. Po prihlásení importujte svoje kampane do programu.

Pozrite sa na funkcie Direct Commander uvedené nižšie.

Zmeniť nastavenia kampane

Na karte Kampane vyberte možnosť, ktorá vás zaujíma. Na karte Nastavenia vykonajte potrebné zmeny.

Vytvorte reklamné skupiny

Na karte Reklamné skupiny použite tlačidlo Pridať skupinu.

Vytvorte reklamy

Na príslušnej karte kliknite na položku Pridať oznámenie.

Úprava reklám

Ak chcete uľahčiť úpravu reklamy, zmeňte šírku okien Direct Commander. Vytvorte novú reklamu alebo vyberte existujúcu a vykonajte zmeny v okne vpravo.

Predvolenú veľkosť okna môžete obnoviť pomocou tlačidla v hornej časti okna programu (pozrite obrázok).

Ak chcete pridať hľadané frázy, použite príslušnú kartu. Ak chcete nastaviť alebo zmeniť cenovú ponuku pre konkrétnu frázu, dvojitým kliknutím ju zvýraznite.

Sprievodcu stávkami môžete vyvolať a vykonať zmeny všetkých fráz pomocou tlačidla "Ponuky".

Po úprave stávok ich pošlite na server pomocou príslušného menu (pozrite si obrázok).

Ak chcete rýchlo upraviť kľúčové frázy, použite ponuku „Upraviť - Nahradiť“.

Pomocou funkcie Nahradiť reklamy na karte Reklamy môžete rýchlo upravovať reklamy.

Ako spustiť testy rozdelenia reklám pomocou Direct Commander

Pomocou testov A / B môžete zlepšiť výkonnosť reklám Yandex.Direct. Experimenty sa výhodne uskutočňujú s pomocou "Direct Commander".

Vytvorte duplicitnú reklamu, ktorej výkon chcete zvýšiť pomocou testu A / B. Ak to chcete urobiť, vyberte príslušný riadok na karte reklám, kliknite pravým tlačidlom myši a použite možnosti „Kopírovať“ a „Prilepiť“.

Upravte položky, ktoré chcete zefektívniť. V prvom rade hovoríme o titulkoch a reklamnom texte.

Čo ešte môžete vyskúšať? Tu je niekoľko nápadov:

 • Prítomnosť / absencia rýchlych odkazov.
 • Text rýchlych odkazov.
 • Prítomnosť / absencia obrazu.
 • Zobraziť adresu URL reklamy.
 • Výzvy na akciu.
 • Atraktívne slová: zadarmo, zľava atď.
 • Prítomnosť / absencia cien.
 • Prítomnosť / absencia adresy a telefónu.

Vyhodnoťte výsledky experimentu po získaní dostatočného množstva štatistických údajov. Venujte pozornosť MP a konverzným pomerom testovacích a kontrolných možností. Výkonnosť reklamy ovplyvní frekvenciu reklamy. Keď systém spoľahlivo identifikuje viac možností kliknutia, často sa zobrazuje používateľom. Rast MP znižuje náklady na konverziu. Preto môžu byť rozdelené testy považované za nástroj na optimalizáciu nákladov na reklamu.

Ako sa dostať moderovaný v Yandex.Direct

Yandex zarába na reklamy, takže spoločnosť má záujem o moderovanie. Ak moderátor nepovolil zobrazenie kampane alebo reklám, porušili ste všeobecné alebo špeciálne požiadavky na reklamné materiály.

Keď systém odmietne kampaň alebo reklamu, správa sa zvyčajne zobrazí s dôvodmi. Môžete tiež skontrolovať stav kampane a reklám v rozhraní Yandex.Direct.

Opravte chyby indikované moderátorom. Medzi najčastejšie porušenia patrí:

 • Reklama zakazuje výrobky, ako je alkohol alebo drogy.
 • Nedostatok podporných dokumentov potrebných na propagáciu liekov, zdravotníckych služieb, finančných služieb a iných produktov.
 • Používanie log alebo kontaktných informácií na obrázkoch.
 • Prídavné mená v komparatívnom a superlatívnom stupni bez uvedenia na mieste. Ak chcete zavolať najlepší kov, musíte vykonať nezávislé vyšetrenie.
 • Použite veľké písmená v názve alebo reklamnom texte.

Pošlite oznámenie o opätovnom moderovaní.

Ako predpovedať rozpočet v Yandex.Direct

V prípade kontextovej reklamy funguje princíp „tanec z kachlí“ neefektívne. Opýtajte sa sami seba na otázky "čo chcem dosiahnuť" a "čo je na to potrebné" a nemyslite si, koľko ste ochotní minúť na reklamu. To znamená premýšľať, koľko konverzií alebo konverzií chcete prijímať a na to vypočítať potrebné zdroje.

Nezabúdajte, že každá predpoveď rozpočtu v kontextovej reklame je približná. Výpočty sú založené na údajoch za minulé obdobia. Situácia na trhu a úroveň konkurencie sa neustále mení. Skutočné náklady sa preto môžu líšiť od prognózy o desiatky percent. To je normálne.

Ak chcete približne vypočítať náklady na reklamnú kampaň, použite odkaz „Predpoveď rozpočtu“.

Vyberte zobrazované oblasti.

V prípade potreby uveďte parametre výpočtu: obdobie kampane, miesto a menu. Vyberte a pridajte kľúčové frázy. V prípade potreby pridajte spoločné negatívne frázy.

Kliknite na tlačidlo "Vypočítať". Systém ponúkne prognózu rozpočtu pre vybrané kľúčové frázy. Môžete si vybrať objem prevádzky a vyhodnotiť výkonové ukazovatele kľúčových fráz.

Venujte pozornosť súčtom: počet zobrazení, konverzie a výška výdavkov. Porovnajte predpokladaný počet kliknutí s cieľom. Ak napríklad systém sľubuje 317 prechodov a plánujete prijať 500 za mesiac, upravte parametre kampane.

Počet prechodov môžete zmeniť pomocou ďalších vyhľadávacích fráz. Môžete tiež zmeniť želanú návštevnosť. Pridajte ďalšie klávesy, odstráňte neefektívne alebo príliš drahé možnosti a prepočítajte prognózu.

Ako zvýšiť povedomie o značke pomocou bannerov na vyhľadávanie

Vyhľadávacie bannery kombinujú výhody kontextuálnej a tradičnej reklamy. Vizuálny formát priťahuje pozornosť publika. Efekt je umocnený zobrazením bannerov pre záujemcov o produkt.

Vyhľadávacie bannery sú zobrazené vo výsledkoch vyhľadávania Yandex, Mail.ru a Rambler. Tento formát reklamy je vhodný na informovanie publika o značke a produkte.

Ak chcete umiestniť banner, vytvorte a nastavte reklamnú kampaň príslušného typu.

Vytvorte banner, ktorý spĺňa požiadavky "Yandex": veľkosť súboru do 120 KB, jpg, png alebo gif, 240 x 400 pixelov. Nastavte vhodné nastavenia a odošlite skupinu bannerov na moderovanie.

Využite obrázkové reklamy

Obrázkové reklamy sú ďalším nástrojom, ktorý kombinuje výhody kontextuálnej a tradičnej reklamy. Vzhľadom na vizuálnu príťažlivosť formátu sa inzerent môže spoľahnúť na vysokú mieru prekliknutia. Platby za sprostredkovanie a zacielenie zabezpečujú finančnú efektívnosť nástroja.

Ak chcete vytvoriť obrázkovú reklamu, začiarknite príslušné políčko v časti Typ reklamy.

Pridať kreatívu. Toto je vizuálna zložka reklamy. Kreativita môže byť vytvorená nezávisle. Musí spĺňať požiadavky systému. Venujte pozornosť schopnosti používať animáciu GIF.

Začiatočníci môžu používať obrázkové reklamy šablón. Ak to chcete urobiť, vyberte v rozbaľovacej ponuke možnosť Vytvoriť nový podľa šablóny.

V dizajnéri kreatív vyberte príslušnú šablónu.

Pomocou dizajnéra prispôsobte vzhľad kreatívy: načítajte alebo vyberte obrázok z knižnice, zadajte farby výplne, farby rámca a textu. V prípade potreby pridajte reklamný text, uveďte kontraindikácie a vekové obmedzenia.

Upozorňujeme, že systém vytvára 12 kreatív rôznych veľkostí. To poskytuje možnosť zobrazovať reklamy v rôznych blokoch. Ak chcete vyhodnotiť vzhľad každej kreatívy, vyberte rozmery v príslušnom poli ponuky.

Ak je vzhľad kreatív vhodný, kliknite na tlačidlo „Vytvoriť“. Ak chcete pokračovať v práci s reklamnou skupinou, kliknite na tlačidlo Vybrať veľkosti a vyberte všetky dostupné veľkosti. Kliknite na položku Pridať vybrané.

Systém vytvorí 12 reklám s rôznymi veľkosťami kreatív. Nastavenia skupín a výber cenových ponúk sa vykonávajú rovnakým spôsobom ako štandardné nastavenia reklám. Upozorňujeme, že grafické reklamy sa môžu zobrazovať iba na stránkach reklamnej siete. Zvážte to pri výbere stratégie kampane.

Na stránke stránok môžete vytvoriť ľubovoľnú kreatívu. Ak to chcete urobiť, vyberte kartu Kreatívne nápady, zadajte adresu URL stránky, počkajte na výsledky a vyberte príslušné možnosti.

Aké úlohy riešia inteligentné bannery a zobrazovacia reklama

Inteligentné bannery - bannerové reklamy s platbou za prechody. Grafická reklama je rovnaká s platbou za zobrazenie.

Inteligentné bannery sú primárne vhodné pre online nakupovanie. Reklamy sa zobrazujú v režime YAN a pri vyhľadávaní. Inteligentný banner zaberá celý blok alebo časť reklamnej jednotky na partnerskej stránke. Banner je vysielaný komoditným krmivom.

Pri nastavovaní kampane sú k dispozícii tri automatické stratégie: optimalizácia kliknutí, optimalizácia konverzií a priemerná ziskovosť.

Vo fáze nastavovania kampane pridajte informačný kanál vo formáte csv alebo xml. Potom môžete pridať bannery a spustiť kampaň.Inteligentný banner sa môže líšiť v závislosti od miesta zobrazenia.

Mediálne kampane sú vhodné na zobrazovanie obrázkovej reklamy, pretože sú platené za zobrazenia. Vyberte si tento formát, keď potrebujete zvýšiť dosah a zvýšiť povedomie o značke.

V nastaveniach kampane môžete vybrať manuálnu správu cenových ponúk a dve automatické stratégie: zníženie ceny opakovaných zobrazení a zníženie ceny opakovaných zobrazení. Prvá možnosť vám umožňuje distribuovať rozpočet a zobrazovať reklamy všetkým používateľom. Druhá možnosť zvyšuje pravdepodobnosť zobrazení pre ľudí, ktorí vašu reklamu ešte nevideli.

Publikum môže byť zacielené podľa pohlavia, veku, rodinného stavu, záujmov, úrovne príjmu, charakteristík správania.

Môžete tiež pridať Yandex.Audience pixel na banner kód. Takže môžete zhromaždiť publikum, ktoré videlo vašu reklamu.

Použiť dynamické reklamy

Pre začiatočníkov si jednoducho prečítajte dynamické reklamy.

Nástroj je určený pre majiteľov internetových obchodov, ktoré inzerujú mnoho produktov naraz. V nastaveniach spoločnosti stačí zadať adresu URL stránky alebo skupiny stránok a zapísať všeobecné oznámenia. Systém bude analyzovať obsah stránok a nahrádzať dynamické hlavičky.

Ak chcete použiť túto funkciu, v ponuke „Vytvoriť spoločnosť“ vyberte možnosť Dynamické reklamy. Zadajte príslušné nastavenia. Pri úprave reklamnej skupiny zadajte adresu URL lokality alebo informačný kanál, ktorý systém použije na analýzu. V prípade potreby pridajte značky UTM pomocou funkcie Pridať parametre.

Pridajte všeobecné oznámenie. Systém ho nahradí v súlade s potrebami klienta. Požadovaná adresa URL bude tiež nahradená systémom. Napríklad autori dotazu "LG smartphones" systém zobrazí reklamu s príslušným názvom a odkazom na sekciu. A autori dotazu „smartfóny Nokia“ uvidia záujem o ne a dostanú sa do potrebnej časti stránky.

Venujte pozornosť dôležitému nastaveniu: v kontexte zacielenia je lepšie vybrať skupinu stránok. Ak napríklad hovoríme o predaji smartfónov, v podmienkach je lepšie nastaviť adresu URL katalógu smartfónu a nie odkaz na všetky produkty.

Samotný algoritmus vyberá kľúčové slová pre dynamické reklamy. Ak sú v iných kampaniach presnejšie kľúče, služba Direct zobrazí štandardné reklamy. Funkcia Dynamické reklamy je preto vhodné používať súčasne so štandardnou kontextovou reklamou.

Ďalšie nastavenia zadajte analogicky s bežnými kampaňami.

Použite mediálne kampane na hlavnej stránke.

Od mája 2019 je tento typ kampane k dispozícii v rámci testovania beta. Inzerent môže zobrazovať bannery na domovskej stránke Yandex.

Inzerent platí za zobrazenia reklamy. Ak chcete vypočítať cenu za 1000 zobrazení, Yandex použije aukciu. Približné náklady na reklamu nájdete v adresári Yandex.

Pri zriaďovaní kampane dbajte na možnosť voľby hlavných verzií stránky: plná a mobilná.

Ako sledovať účinnosť kontextovej reklamy "Yandex.Direct"

Sledujte efektívnosť reklamy pomocou troch skupín metrík:

 • Ukazovatele výkonnosti reklamy: MP, miera konverzie, počet zobrazení a kliknutí, skóre kvality účtu.
 • Metriky výkonnosti stránky: počet cieľových prechodov, miera konverzie, ukazovatele správania.
 • Ukazovatele výkonnosti podnikov: počet a priemerné množstvo transakcií, návratnosť investícií, príjem, zisk.

Dôležitými ukazovateľmi výkonnosti reklamných kampaní sú obstarávacia cena zákazníka (CAC), celoživotná hodnota zákazníka (LTV) a pomer týchto ukazovateľov. Prečítajte si viac o výpočtoch a ich interpretáciách v našom článku o hodnotení efektívnosti marketingu obsahu. Táto príručka obsahuje podrobné informácie o hodnotení všetkých marketingových kampaní vrátane reklamy PPC.

Expresné informácie: CAC alebo obstarávacia cena zákazníka je metrika, ktorá ukazuje, koľko musíte vynaložiť na reklamu na prilákanie jedného zákazníka. Ak ste strávili 1000 rubľov na Yandex.Direct a predal dva smartphony rôznym ľuďom, náklady na prilákanie klienta je 500 rubľov.

Hodnota LTV alebo celoživotná hodnota zákazníka ukazuje, koľko výnosov alebo zisku zákazník prináša po celú dobu svojho pôsobenia v spoločnosti. LTV sa najčastejšie považuje za zjednodušený vzorec: priemerný príjem od klienta sa počíta za časové obdobie, napríklad za rok. Napríklad, ak spoločnosť mala 200 zákazníkov za rok, a za rok kúpili výrobky za 1 milión rubľov, LTV sa rovná 5000 rubľov.

Pomer LTV a CAC by mal byť väčší ako 3. Ak je pomer menší ako táto hodnota, reklamná kampaň je neúčinná.

Výkonnosť reklám je možné sledovať v rozhraní Yandex.Direct. Ak chcete sledovať metriky výkonu stránky, použite metrické. Ak chcete zvýrazniť návštevnosť prijatú prostredníctvom kontextovej reklamy, použite značky UTM.

Ako používať UTM tagy v Yandex.Direct

Pomocou značiek môžete sledovať zdroje návštevnosti, jednotlivé kampane, typ návštevnosti, parametre reklamy, kľúčové frázy. Odkazy môžete automaticky označiť v nastaveniach kampane. V sekcii Metrické vyberte začiarkavacie políčka „Označiť odkazy pre metriky“ a „Pridať menovku _openstat k odkazom“.

Uistite sa, že prepojenia s automatickým značkovaním fungujú správne.

Značky odkazov je možné pridať manuálne. Na tento účel použite stavač štítkov UTM.

Vyberte kartu Yandex.Direct, pridajte cieľovú adresu URL. Zadajte názov kampane, kľúčové slovo. V prípade potreby zadajte ďalšie údaje do poľa Obsah kampane. Kliknite na tlačidlo "Generovať prepojenie".

Vyberte možnosti sledovania a vytvorte prepojenie. Použite ho ako cieľovú adresu URL vašej reklamy.

V Yandex.Metrica vyberte menu Štandardné reporty - Zdroje - UTM tagy.

Pridajte do prehľadu metriky a ciele, ktoré vás zaujímajú. Teraz bude systém zhromažďovať údaje potrebné na monitorovanie efektívnosti reklamných kampaní.

Na novom rozhraní "Yandex.Direct"

V roku 2018 Yandex predstavil testovaciu verziu rozhrania Direkt. V novembri minulého roka sa nový produkt stal dostupným pre všetkých používateľov v rámci beta testovania. Ak chcete prejsť na nové rozhranie, stačí prijať ponuku na hlavnej stránke služby.

Na úvodnej stránke nového rozhrania sa zobrazia informácie o kampaniach. Vo vertikálnom menu na ľavej strane môžete získať automatické odporúčania na zlepšenie účinnosti reklamy, zavolajte do menu nástrojov. Horizontálne menu je vhodné na vytvorenie nových kampaní.

Od začiatku mája 2019 môžu používatelia upravovať reklamné skupiny dvoma spôsobmi: hlavný v starom rozhraní a testovací v novom.

Vzhľad novej stránky na úpravu reklám možno vyhodnotiť na obrázku nižšie.

Ak chcete analyzovať efektívnosť reklamy, označte požadované kampane, kliknite na tlačidlo Akcie a prejdite na sprievodcu prehľadom.

Ak chcete rýchlo začať upravovať frázy, vyberte požadovanú kampaň a prejdite do ponuky „Frázy“.

Nové rozhranie sa ešte nestalo hlavným, takže Yandex ponecháva užívateľom možnosť vrátiť sa do starého rozhrania.

Namiesto záveru, alebo Yandex.Direct a Google AdWords: čo je lepšie

Odpoveď na túto otázku závisí od úloh, ktoré riešite pomocou kontextuálnej reklamy, vašich skúseností, trhov, na ktorých pracujete, ako aj osobných preferencií. Medzi výhody Yandex.Direct patria:

 • Jednoduchšie ako rozhranie služby AdWords. Vďaka tomu je pre začiatočníkov jednoduchšie riešiť kontextový reklamný systém Yandex.
 • Tvrdé moderovanie partnerských stránok. Reklamné jednotky Yandex.Direct nie sú nainštalované na neštandardných webových stránkach alebo zdrojoch s návštevnosťou menej ako 100 ľudí denne.

Medzi nevýhody Yandex.Direct patria:

 • Vyššia cena za kliknutie v porovnaní so službou AdWords. Táto nevýhoda je kvôli popularite "Yandex" a vysokej konkurencii medzi inzerentmi.
 • Nízka efektivita práce so zahraničným publikom. Ak propagujete produkt v USA alebo v Európe, vyberte položku AdWords.
 • Neschopnosť zobrazovať reklamy v službe YouTube. Táto tromfová karta Google Yandex kontextového reklamného systému nemá čo skrývať.

Ak chcete efektívne využívať kontextovú reklamu, naučte sa riešiť špecifické problémy pomocou Yandex.Direct a alternatívne nástroje. Po získaní skúseností si vyberiete vhodný reklamný systém.

Ak však pre vás nie sú dostatočné návody pre samoštúdium a chcete pracovať s učiteľom, získať hodnotnú spätnú väzbu, rozobrať prípady, prísť na online kurz Teachline.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár