Káva v "Game of Thrones": jeden z najlepších umiestnení produktov v histórii televíznych relácií

V pondelok bola vydaná ďalšia epizóda notoricky známeho seriálu "Hra o tróny".

Zvyčajne, po vydaní novej série, komunita diskutuje špeciálne efekty a sprisahania otočení - kto zabil koho, kto spal s kým.

Ale táto epizóda vrhla nový dôvod na diskusiu, ktorý zahalil aj tých, ktorí nepozerajú seriál. Na rám narazil papierový pohár s logom veľmi pripomínajúcim logo Starbucks. Obrazovka s týmto sklom pokrývala všetky sociálne siete a predmetové stránky a takmer okamžite sa stala vírusovou témou.

Tvorcovia série rýchlo posypali popol na hlavu a priznali - áno, kinolyap. Povedz, pohár jednoducho zabudol odstrániť z rámu. Scéna bola upravená rýchlo (zázraky technológie) a nahrala aktualizovanú sériu na oficiálnu stránku HBO. Zároveň bolo oznámené, že nápoj nebol kúpený v Starbucks, ale v nejakej kaviarni vedľa setu. HBO komentoval kinolyap komickým spôsobom:

"Vzhľad latte v tejto epizóde bol omylom. Deineris si objednal bylinkový čaj."

Ak by sme hovorili o dôkladnom seriáli, bolo by to koniec. Ale toto je "hra o tróny", najpopulárnejší televízny projekt všetkých čias na verziách mnohých publikácií.

Snímka so sklom sa stala miestnym meme v komunite divákov. Napísali o ňom v televíznych seriáloch, na filmových a životných stránkach. Chcete sa uistiť - google "Starbucks Game of Thrones".

Príklady fotozhab

Služba kritických zmien, ktorá sleduje mediálne značky, vypočítala, že od vydania série sa dotaz Starbucks spomína v súvislosti s dotazom Game of Thrones viac ako 10,6 tisíckrát. Ďalšie služby, Talkwalker, počítal podobné odkazy v sociálnych sieťach - 193 tisíc.

A teraz zábavná časť. Obchodníci spoločnosti Hollywood Branded, ktorá sa špecializuje na PR-technológie vo filmovom priemysle, vypočítali:

Informačný šum okolo rámu so sklom priniesol Starbucks 2,3 miliardy dolárov.

A skutočnosť, že podľa hlavy spoločnosti Stacy Jones, je to len špička ľadovca. Skutočné zisky môžu byť ešte väčšie. Toto číslo je samozrejme tvorené nielen počtom predaných pohárov, ale aj inými faktormi, ako je napríklad cena akcií spoločnosti Starbucks.

V médiách sa objavuje obraz: značka bola propagovaná na najkrajšom televíznom seriáli modernosti úplne náhodným spôsobom.

Ale je to nehoda?

Myslím si, že nie je náhoda, ale dobre premyslené, overené umiestnenie produktu - ukážka výrobkov alebo atribútov značky na obrazovke. A to sklo tam nebolo náhodou.

Všetko bolo naplánované!

Posúďte sami: "Hra o tróny" - najdrahšia séria v posledných rokoch. Streľba jednej série poslednej sezóny stojí 15 miliónov dolárov. Dovoľte mi pripomenúť, že ide len o rozpočet na produkciu, bez marketingových nákladov. Na scéne, okrem herca a režiséra, je veľa asistentov a konzultantov. A nikto z nich si nevšimol pohár pod nosom jedného z kľúčových postáv seriálu, a nie nejaké herecké doplnky. Toto nie je chlap v džínsoch v pozadí v jednej z epizód "Gladiátor" a nie asistent operátora, náhodne chytený v ráme v druhej časti "Harry Potter".

Dobre, nevideli sme to na scéne - odpíšeme celkovú únavu hercov a posádky. Ale toto nie je živé vysielanie. Sklo nebolo zaznamenané ani pri editácii, ani pri prezeraní už namontovanej série (dovoľte mi pripomenúť, že takéto pohľady sú usporiadané len za účelom identifikácie omylov a neúspešných scén). Stručne povedané, ako by sa to mohlo prehliadnuť?

Druhý argument je v prospech dôkladného umiestnenia produktu. Doslova hneď po vyhlásení notoricky známeho rámu zaviedla značka nový kávový nápoj a nazýva sa tadam! - DragonDrink. V oznámení o novinke nie je ani slovo o „Game of Thrones“, ale asociácia s seriálom je veľmi transparentná (myslím, že tu nie je potrebné vysvetľovať).

Samozrejme, existuje možnosť, že Starbucks rýchlo prepojil situačný marketing a rýchlo vymyslel novú chuť. Ale tí, ktorí pracujú v oblasti kávy, vedia, že to nie je hotové. Každý nový recept je vyvinutý na dlhú dobu, testovaný pre špecifické publikum, vo veľkých sieťach je ohlásený vopred. DragonDrink sa objavil náhle, ako armáda údolia v bitke o Bastards (tróny budú rozumieť) a ukázalo sa, že je veľmi úspešný - to je chválené tisíckami užívateľov Instagram. Človek má dojem, že výrobok bol uložený vopred a čakal v krídlach.

A tretí argument. Akonáhle web diskutoval o ráme so sklom, pozorní diváci si všimli niečo iné. V tej istej epizóde sa objavili bežci seriálu David Benioff a Dan Weiss. Oni sa objavili v ráme len pár sekúnd v obrazoch divokej, takže neboli okamžite rozpoznané. Začala sa nová vlna publikácií o tejto epizóde, v ktorej sa samozrejme spomínalo sklo.

A potom sa spojili hviezdy seriálu. Emilia Clarke, Keith Harington, Sophie Turner a iní herci angažovaní v 8. ročníku reagovali na situáciu pohárom. Zdá sa, že maličký infopovod žil takmer týždeň a získal nové detaily. Na pozadí zvýšeného záujmu o značku rastie jej zisk.

To je veľmi podobné krásne, elegantné ako dej prvej sezóny "IP" umiestnenie produktu, a nie na veľa šťastia.

Klasické umiestnenie produktu už nefunguje

Skryté reklamné značky sú v takmer každom trháku. Napríklad, v záverečnej časti The Avengers, viac ako tucet hlavných značiek vzplanul, vrátane Pixel 3 smartphone od Google, Audi, Coca-Сola, a ďalšie. vrátane výrobcov čipov a toaletného papiera.

Niekoľko príkladov

Takáto reklama nie je určená na zvýšenie povedomia o značke. To si môže dovoliť iba obry trhu, ktoré už všetci poznajú. Hlavným cieľom technológie je zvýšiť hodnotu výrobkov v očiach spotrebiteľa. Cool chlapík Tony Stark, ktorého sa snažia milióny mužov na celom svete, poháňa Audi. Zero-style icon Carrie Bradshawová zo Sexu a mesta pošliapala na Manhattane v topánkach Manolo Blahnik. Práca spotrebiteľskej psychológie: populárny a úspešný charakter využíva IT. Chcem byť tiež úspešný a populárny, takže to potrebujem.

Umiestnenie produktu funguje, ak nevychádza zo všetkých dier. A teraz je to presne to, čo sa deje. Namiesto záujmu o značku PP sú spotrebitelia odmietnutí, o čom svedčí napríklad diskusia o technológii spoločnosti Reddit.

Jednoducho tlačenie výrobkov alebo loga značky do rámu už nie je účinné. Ale technológia funguje, ak ju nepredložíte na čelo, ale krásne, zahalené. Čo sa stalo s tým pohárom z Westerosu.

Umiestnenie produktu môže byť súčasťou digitálnej stratégie značky. Pre jeho rozvoj nás môžete kontaktovať.

Ďalšie príklady krásneho umiestnenia produktu.

Converse / "Harry Potter a Fénixov rád" (2007)

V čase, keď vyšiel piaty film série, vyzretý chlapec, ktorý prežil, sa stal hrdinom a vzorom pre milióny tínedžerov, ktorí skopírovali jeho štýl. Na rozdiel od predchádzajúcich filmov, vo Fénixovom ráde, nosia Harry nielen uniformy v Rokforte, ale aj ležérne oblečenie, takže pre umiestnenie produktu existuje medzera. V niekoľkých epizódach mladý čarodejník predvádza štýlové tenisky Converse. Logo značky sa na obrazovke nezastaví, ale topánky sú ľahko rozpoznateľné vďaka ich výraznému dizajnu. Milióny tínedžerov okamžite chceli to isté pre seba. Čoskoro Converse vydala limitovanú edíciu topánok venovanú kultovej filmovej ságe.

Rámy s konverziami

Porovnajte to s dotieravou reklamou značiek v pokračovaní "Irony of Fate", ktorá bola vydaná v tom istom roku.

Pepsi / The Empire Series (2015 -)

V prvej sezóne populárnej série sa technika „umiestnenia produktu obráti hore nohami“. Hrdinovia seriálu pracujú na vytvorení reklamy pre Pepsi. Tento príbeh je koordinovaný so značkou, a ak majú byť novinári verení, Pepsi stála 20 miliónov dolárov. Neustále spomínanie značky na obrazovke vyzeralo logicky a zaujímavé pre divákov. To potvrdzujú aj vysoké hodnotenia seriálu, že sprisahanie s Pepsi "zahnutý" (boli tam tri). Vďaka hrdinom seriálu sa diváci mohli pozrieť do zákulisia marketingu značky a naučiť sa veľa nových vecí. Takéto umiestňovanie produktov je pozitívne.

Mercedes / seriál "Príbeh slúžky" (2017 -)

Umiestnenie produktu je zaujímavé, pretože postoj k inzerovanému produktu sa mení spolu s hrdinami seriálu. Vládcovia fiktívneho totalitného štátu, kde vládne tvrdý patriarchát, jazdia výlučne na vozidlách Mercedes. Ale v piatej epizóde prvej sezóny jeden z hrdiniek napádal systém. Uniesla Mercedes a skvele sa prehnala nad utláčateľmi. Veľkolepá a krvavá scéna bola aktívne diskutovaná v komunite a slúžka za volantom brutálneho Mercedes sedanu sa stala symbolom ženskej moci a povstania. Toto umiestnenie produktu pridalo značky v očiach žien, ktoré sú hlavným publikom série.

Zábery zo série

Mimochodom, ako v prípade skla v hre o tróny, tvorcovia série popierajú skrytú reklamu značky. Marketingový riaditeľ Mercedes-Benz Drew Slaven povedal, že si v tejto epizóde nezadali umiestnenie produktu. Globálna značka sa tak dištancovala od škandalózneho projektu s vysokým stupňom násilia, fyzického aj emocionálneho, ale zároveň získala dávku slávy od fanúšikov seriálu.

Aký je Váš názor na situáciu spoločnosti Starbucks? Čo je to - kompetentné umiestnenie produktu alebo stále kinolyap?

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár