"Budem ako Tinkov! Budem rád Lentach!", Alebo prečo obchod patrí do kultu marketingu nákladu

"Čo to znamená - nechcete blog spoločnosti? Vymýšľajte! Každý, kto chce firemný blog. Boh dal newsjacking - dá aj rozpočty."

Imitácia démon šepká majiteľovi firmy niečo podobné a podporuje imitatívne marketingové stratégie. "No, ako? Každý je uviaznutý na blogu" T - F ", tam je pravdepodobne aj konverzia odtiaľto! Tiež to chcem.

Títo diabli, ktorých naši zákazníci odnášajú, vyhrali skupinu vo VC pre 40 000 predplatiteľov. Potrebujeme tiež toľko - kam platiť? “...

A nikto v čase, aby povedal: "Obchod, čo to robíte? Zastavte to. Tie spadajú do náklad-kult on-line marketingu."

Počas druhej svetovej vojny, americkí vojaci pristáli na skupine ostrovov v južnom Pacifiku. Vojenským formáciám bolo dodané obrovské množstvo nákladu, ktorý priniesol lietadlá. Miestni obyvatelia boli fascinovaní nebývalým tovarom a predmetmi pre domácnosť, „padli z neba“.

Po skončení vojny a odchode americkej armády pôvodní obyvatelia ostrovov založili náboženstvo uctievania lietadiel a letísk. Rozhodli sa, že všetky nádherné veci, ktoré vojaci priniesli, vytvorili predkovskí duchovia - najmä pre miestnych ľudí.

Autori čarovného kultu začali stavať lietadlá z rákosia a celých pristávacích dráh s „kontrolnými miestnosťami“, aby duchovia opäť poslali konzervované mäso, oblečenie, stany, hodinky a iné západné buchty.

Domorodí ľudia si z materiálu pripravili „slúchadlá“ a napodobňovali činy vojakov v technických službách letísk. Svietia horáky a osvetlené miesta pristátia. Ale nefungovalo to - lietadlá z predkov neprišli ...

Rovnaké kruté sklamanie je ešte umocnené obchodom, ktorý začína napodobňovať obsahový marketing niekoho iného a iné SMM bez pochopenia mechaniky týchto nástrojov.

Prečo hľadáme externé krásy a spoločenské dôkazy, ktoré naozaj nič nepreukazujú

Obchod na každom kroku používa reklamný vzorec "Kúpil som si tento melón a nikdy som ho neľutoval! Použil som ho dva roky a žiadne sťažnosti., Prekvapivo, výber marketingových stratégií, samotný podnik spadá do podobnej pasce "sociálneho dôkazu".

Akonáhle som náhodou pozoroval rozhovor marketingového špecialistu s predajcom áut s novinárom, ktorý si objednal reklamný text. Diskutovali o tom, ktorý model auta si vyberiete, aby sa naňho zamerali. Novinár rozdrvil Kiu Soulu a obchodník bol silne proti:

"Čokoľvek okrem duše."

- Prečo?

- Vidíte, v našom meste si nekupujú auto pre seba.

- A pre koho?

- Pre príbuzných, priateľov a kolegov. SOul tu neschváli - pretože je to diletantský ...

Väčšina ľudí nechce myslieť vlastnou hlavou. Chcú zálohovať akúkoľvek voľbu so sociálnym súhlasom alebo s tým, čo prijímajú na schválenie. Iní si to myslia - to znamená, že je to dobré a ja budem. Osoba, ktorá mi robí správu, je krásna, takže hovorí pravdu.

Podnikanie je riadené bezchybnými anjelmi v logike a účinok aury, ktorý bol prvýkrát opísaný a pomenovaný psychológom Edwardom Thorndike v roku 1920, ovplyvňuje aj podnikateľov.

Vedec si všimol, že keď sa ľudia pozerajú na fotografie navonok atraktívnych ľudí, automaticky sa rozhodnú, že títo zástupcovia ľudstva majú viac spoločensky žiaducich vlastností, než je priemer atraktívny a neatraktívny.

"Efekt halo" ako kognitívne skreslenie sa vzťahuje na takmer všetky oblasti ľudskej činnosti - od politiky k športu, od pedagogiky po "registráciu na nechty".

Halo môže byť v krásne balených marketingových stratégií, ktoré vyzerajú dobre zvonku, ale môže sa ukázať ako zlyhanie pre konkrétny podnik. Koniec koncov, obchod ich "kupuje", ako by nie pre seba, ale tak, že všetko bolo "ako ľudia."

Žiaľ, zdanlivo rozumní obyvatelia Zeme sa rozhodujú pod vplyvom viacerých kognitívnych deformácií naraz. Ľudstvo neustále používa imitatívne stratégie vďaka tomu, že náš mozog tak usporiadal bezcitný vývoj.

Hlavnými nepriateľmi objektívnych rozhodnutí v podnikaní a jeho podsystémom - marketing - sú práve halo efekt, „sociálny dôkaz“ a imitatívne správanie spôsobené prácou tzv. „Zrkadlových neurónov“.

"Múdrosť davu", priatelia, "odborníci" a celebrity - počúvajte ich prostredníctvom jedného

Podnik vie, že niekoľko typov sociálnej práce v marketingu. Napríklad:

- "Múdrosť zástupu": To je, keď veľká skupina ľudí podporuje značku - tisíce pravidelných zákazníkov, milióny predplatiteľov v sociálnych sieťach.

- "Expertná múdrosť": keď odborník v odvetví (prípadne samozvaný) odporúča značku, jej produkty alebo služby - aj v sociálnych sieťach, na YouTube, vo videoreklamách atď.

- Názor celebrít: keď mediálny subjekt verejne schvaľuje to, čo jej bolo povedané, aby ho schválila a zaplatila - šíri sa všade, od Instagramu po bannery pozdĺž provinčných ciest.

- "Múdrosť priateľov": ak mu priatelia odovzdávajú skúsenosti z osobného používania výrobkov značky - ústne slovo, v osobných posolstvách, verejne v sociálnych sieťach.

- osvedčenie: keď schválenie produktu a značky vyrába dobre zdokumentovaná priemyselná organizácia alebo, napríklad, sociálna sieť (zaškrtnuté konto Twitter, Facebook alebo VK).

Obchody sa snažia tieto psychologické gombíky používať spoločne a samostatne, aby ovplyvnili svojich zákazníkov, ale vlastníci podnikov a ich manažéri na každom kroku sú obeťami nevedomého smädu po sociálnom schválení.

Podnikateľ môže náhle chcieť sledovať, ako Putin, blog ako Tinkoff a SMM ako Lentach. Ale racionalita týchto žien vyvoláva otázky.

Odovzdajte svoje zrkadlové neuróny - už nie ste teľa v nepochopiteľnom svete

Tieto nervové bunky sa nachádzajú v mozgu ľudí, ľudoopov a niektorých vtákov. Je známe, že zrkadlové neuróny sú rozrušené, keď jednotlivec sleduje zmysluplné činy príbuzného a začína ho napodobňovať.

Nakoniec, úloha zrkadlových neurónov v nervovom systéme ešte nebola objasnená, ale niektorí vedci naznačujú, že sú „zodpovední“ za urýchlenú adaptáciu mladých vo svete. mimo sféry rozumu, ale len na základe dôvery v rodičov a ich autoritu.

Dospelý dospelý človek zvyčajne mení svoje správanie z imitačného na racionálne. Ako však vedia psychológovia, posledným „posunom paradigmy“ je utópia. Napríklad aj v dospelosti ľudia v plnej miere prijímajú činy sociálnych „orgánov“, a nie ich racionálnosť.

Príkladom kultu nákladu na tichomorských ostrovoch je špeciálny prípad takejto smiešnej imitácie. Prácu zrkadlových neurónov možno pozorovať napríklad v komickej situácii, keď jeden z zamestnancov v kancelárii začína zívať a po piatich minútach to robí celá kancelária.

Marketingový marketing, alebo ako nehovoriť o krásnom "obale"

SMM, SEO, obsahový marketing, kontextová reklama, hlavolamy ... "Tse ash tri tse o tse dva popola päť! Dve hodiny na par! - Neberie!", Ako hovoril Mikhail Zhvanetsky. Každý typ internetovej obchodnej motivácie má svoj vlastný marketing. A pre neskúseného podnikateľa v tejto konkrétnej oblasti sú reklamy z hľadiska inzerentov závratné.

Bez ohľadu na to, ako sme racionálni, sme pri výbere služieb ovplyvnení „elektronickým slovom“. Vrátane služieb online propagácie.

Pomerne nedávna (2018) štúdia Raffaeleho Filieriho (profesora digitálneho marketingu na Audencia Business School, Nantes, Francúzsko) a troch kolegov z Veľkej Británie a Hongkongu ukazuje, že napríklad internetové recenzie služieb pre autorské práva ich spotrebiteľov, vrátane "odborníci" vytvárajú určité "signály popularity" služby. A iní spotrebitelia, takéto signály sú vnímané ako užitočné pre hodnotenie jeho kvality.

V rovnakej dobe, vedci poznamenali, že dôveryhodnosť expertného zdroja pre ľudí, ktorí čítajú správy „elektronického slova úst“ (eWOM) ... nezáleží na tom. To znamená, že čitatelia recenzií si ani neuvedomujú, či sú alebo nie sú klamú. A kto tu všetko hovorí. Vnímajú recenzie z takmer akéhokoľvek zdroja ako „informačne užitočné“.

Štúdia spoločnosti Phileri a spoločností dokazuje, že notoricky známy informačný nástroj predpovedá nákupný zámer služby. Taktiež sa našlo sprostredkované prepojenie medzi signálmi popularity, podobnosťou zdrojov revízie (napríklad podľa veku, pohlavia atď.), Skúseností recenzentov pri prijímaní služby a zámerom kúpiť si službu. osoba, ktorá číta recenzie.

Ak sa toto všetko mierne zjednoduší, dostaneme nasledujúci záver: ľudia počujú zvonenie a sú zapojení do spotreby služieb bez toho, aby sa ponorili do svojej podstaty: "O internete sa všetci rozprávajú SMM, SEO ... (zase akýkoľvek druh web marketingu) - dobre, budeme si ho objednať "...

Pre ktorý podnik na objednávku, pre ktorý produkt, či tento alebo on-line propagácia je vhodná pre to je desiata vec! Poďte, obchodník, na akékoľvek tlačidlo! Dve hodiny na paru!

A "neberie." Vkachivanie rozpočty podvádzať predplatiteľov spoločnosti spoločnosti v sociálnych sieťach je zilch. Levonogy obsah marketing produkuje veselé články na stránkach rituálnych agentúr a sexuálne podtóny v kreatívach na podporu CNC strojov. Peniaze z podnikania lietajú do vetra, ale má „všetko ako ľudia“.

zhrnutie

Evolúcia usporiadala náš mozog tak, aby sme nevedomky vytvorili nákladový kult čohokoľvek vrátane internetového marketingu. Nekontrolujeme spôsobilosť informačných zdrojov a máme tendenciu dôverovať bahnitému „slovu úst“.

To vedie k bolestivým finančným stratám. Preto by sme mali zmierniť aktivitu našich „zrkadlových neurónov“ a obrátiť sa na vlastnú racionálnosť, ako aj na skutočných expertov, ktorí môžu vysvetliť skúsenosťami v prípadoch, metrikách, mechanike predajného lievika, SEO a ďalších veciach. "tse ash tri tse o tse dve popola päť za paru". t

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár