Obchodníci sa hrali: veda oznámila nástup éry spotrebiteľského cynizmu

V Rusku o tom ešte veľa ľudí hovorí. Tu odstraňujú posledný krém tých skupín spotrebiteľov, ktorí majú jednoduché racionálne myslenie. Jeden, ktorý im umožňuje robiť jednoduchú prácu, nie je mať rozdrvené sklo na raňajky a pamätať si, ako sa policajt líši od snehuliaka.

Ale čoskoro sa otvoria naivné oči a títo ľudia. Sledujúc svojich západných kolegov, poukazujú na tisíce spoločností a prikladajú im slovo „oportunisti“.

Tam - vo svete stoviek druhov syrov a vynález nových potrieb - sa nazýva „spotrebiteľský cynizmus“ opozícia ľudí voči reklamnému presvedčeniu a kupovaniu impulzov, A to nie je ľahostajnosť k reklame, a to "odpor" k nej.

V roku 2010 obchodníci hovorili o ešte väčšom probléme - štúdii "urážlivého spotrebiteľského cynizmu", ktorú vypracovali Philippe Ode a Pauline Pershero z Univerzity v Lille Nord de France "Spotrebiteľský cynizmus. Od rezistencie voči antikoncepcii vo frustrovanom svete".

Jednoducho povedané, ľudia z „zlatého bilióna“ už začali pred desiatimi rokmi hayit a prekonali spoločnosť za stratu svojich brehov v oblasti marketingu.

Vedci začali podnikať ešte skôr. V práci „Team Cynics“ z roku 1989 jej autori Donald Kanter (vtedajší sociálny psychológ a marketingový profesor na Bostonskej univerzite) a Phillip Mirvis (súkromný konzultant, expert na organizačné správanie) nazývali jednou z hlavných vlastností marketingu v podnikaní. "účelný oportunizmus a neprekonaná sofistikovaná schopnosť".

Podľa Kantera a jeho kolegov, účastníci trhu „odložili stranou etické úvahy - v prospech toho, čo považujú za úspech“. Vedci z celého sveta dôsledne nazývali marketingové monštrá „veľkými firemnými bábkarmi“ a dážďovkami. Spotrebitelia tiež neľutujú epithets.

V apríli 2019, na stránke Think With Google, Tim Scott, marketingový riaditeľ pre Land O'Lakes (slúži záujmom tisícov farmárov v Spojených štátoch), zefektívnil, že existoval nejaký marketingový pas, do ktorého spoločnosti často padali.

V jazyku firemných bábkarov Scott jasne uviedol, že „značky by sa nemali vzdať marketingového prístupu,“ ale potrebujú viac premýšľať o tom, ako ho zorganizovať - ​​„aby ľudia omylom nebrali reklamu ako oportunistický pokus zarobiť viac peňazí“.

Prekladáme do natívneho jazyka aspen:

Vo svojej reklamnej činnosti, premýšľajte už o zdravom rozume a zastavte vparivat. Ľudia sa cítia zle.

Komplex-a! Čo je to "oportunizmus"? Čo "urážlivý cynizmus"? Poďte na prsty!

V modernej ekonomickej teórii pojem "oportunizmus" znamená "nasledovanie záujmov, vrátane podvodného". Podľa názoru prominentného ekonóma a laureáta rôznych ocenení Olivera Williamsona, oportunizmus nie je ani tak krádež a podvod ako jemnejšie, aktívne a pasívne formy podvodu. Jednou z takýchto foriem je aj agresívny marketing.

Oportunizmus vo veľkom meradle je napríklad politika v oblasti spotrebiteľských úverov niektorých ruských bánk. Predražené úroky, distribúcia nezabezpečených úverov, silný duševný tlak na dlžníkov, ktorí umožňujú alebo oneskorujú platby. Zároveň - masívne spracovanie reklamy v štýle "vziať si úver práve teraz."

V roku 2018 na pozadí ochudobňovania obyvateľstva (reálne príjmy klesli štyri roky za sebou) rast spotrebiteľských úverov prevýšil všetky rozumné limity. Aký je dôvod? Banky, ktoré sa nebojí masového zlyhania úverov?

Dôvodom je oportunizmus. Ps-st ... Niekto v bankovom sektore si myslí, že takto: "Rozdeľujeme pôžičky pre všetkých v rade. Tlačíme dlžníkov a zarábame, zatiaľ čo môžeme. A keď (a ak) sa štandardné zlyhanie vypne, potom spustíme známe kancelárie s výkrikmi" Aaaa ! Bankový systém sa zrúti! "A dostaneme rozpočtové peniaze" na záchranu ". Zisk".

Oportunizmus na maličkosti je o tom: nakupujeme na Aliexpress za 500 rubľov vo veľkých elektrických zapaľovačoch s nabíjaním z USB portu. Hodí 400%. Vyrábame luxusnú vstupnú stránku, na ktorej tieto zapaľovače maľujeme ako konečný fajčiar. Vyhlasujeme, že "až do 1. mája" stoja 2500 rubľov. Najdôležitejšie tlačidlo. Nalejte tam prevádzku.

A "spotrebiteľský cynizmus" je to, čo sa v spoločnosti celé roky hromadilo ako reakcia na podobné triky oneskorené v čase. Takýto druh „varu“, ktorý sa už prelomil na Západe a chystá sa urobiť to isté v Rusku.

Masy ľudí začali premýšľať: "Prečo nakupujeme od nich, ak nie pre seba?" Spotrebitelia stratili zdravý rozum, s tmavým tieňom.

Dokonca aj Japonsko upadlo do spotrebiteľského cynizmu. Hoci, ako vždy, konkrétne "v japončine"

Tokijská agentúra Riskybrand Inc (pomáhajúca spoločnostiam budovať značky) v rokoch 2008 až 2018 študovala spoločenský a ekonomický život a hodnoty 4000 typických japonských spotrebiteľov. Výsledkom tejto práce bola štúdia "Vzostup cynizmu v Japonsku".

Jej autori definujú moderný cynizmus ako „nedôveru k etickým a sociálnym hodnotám a odmietanie potreby účasti v spoločnosti“. Spotrebiteľský cynizmus je podľa výskumníkov súčasťou „všeobecného cynizmu“.

Kazuter Tasaki a Apollin Kout z Riskybrand Inc hovoria, že rast moderného cynizmu je zaznamenaný na úrovni spotrebiteľov v krajinách s rozvinutou ekonomikou. Japonsko má najnižšiu mieru dôvery vo všetkých inštitúciách zo všetkých skúmaných krajín.

Autori štúdie napísali s alarmom, že ideológia „Žijete len raz“ (YOLO, „Live Once!“) Sa vyvinula na Native Islands.

Na jednej strane sa spotrebitelia dnes zamerali na okamžitý pôžitok na úkor zajtrajškovej starostlivosti. Títo ľudia nad 10 rokov sa zvýšili o 40%. A o 30% existuje viac Japoncov, ktorí často nesú drahé a prestížne veci. Paradoxom však je, že autori poznamenávajú, že motívy na konzumáciu týchto vecí nie sú rovnaké ako predtým. Ľudia „cynicky“ si chcú len teraz užívať, a nie hromadiť materiálne zdroje.

Počet ľudí, ktorí sú „ochotní riskovať, aby dosiahli to, čo chcú, bez ohľadu na súhlas iných“, sa znížil o 24%. Autori štúdie túto mentalitu nazvali „bez zisku, ale bez bolesti“. A hovoria, že toto je znak pesimizmu.

Tasaki a Cote hovoria, že spotrebitelia sú pokrytí pohŕdaním stavovými symbolmi.

Zvýšenie o 20% počet ľudí, ktorí sa domnievajú, že preukázanie konzumácie statusu je znakom nesofistikovanej osoby. Ignorovať stavové symboly podľa výskumníkov sú formou odporu voči spoločnosti a znakom emancipácie spotrebiteľov.

Odborníci z Riskybrand Inc naznačujú, že spôsoby komunikácie značky už nespĺňajú požiadavky spotrebiteľov. Predtým bola postavená na „empatii“.

Ľudia boli hlúpo zvádzaní roztomilými alebo sexuálnymi vizuálnymi efektmi a všeobecnými formuláciami ako "šťastie", "budúcnosť" alebo "výzva". Už to nefunguje.

Podľa japonských obchodníkov verejnosť čoraz viac vníma obrazy, ktoré ponúkajú značky z pohľadu "už sme to videli" a ako by sa pýtala otázku "Čo vás odlišuje od ostatných?"

Noví "cynickí" spotrebitelia hľadajú značky so silnými "individuálnymi vesmírmi". Autori štúdie radia komunikačným spoločnostiam, aby klikli na to, čo robí podniky jedinečnými.

Ako spotrebitelia „šliapajú“ na značky

Spotrebiteľský cynizmus, ako je uvedené vyššie, nie je len defenzívny (globálna nedôvera, inštalácia "nebudem kupovať a to je to!"), Ale aj urážlivý.

Philippe Ode a Pauline Pershereau z University of Lille Nord de France, citujúc výskumy kolegov, uvádzajú, že „bežní“ spotrebitelia môžu rozvíjať svoje vlastné ofenzívne a oportunistické stratégie voči predajcom tovarov a služieb.

Aj oni sú dobre a uplatňujú zásadu maximalizácie zisku a minimalizovania nákladov na vlastnú spotrebu. Prinútia marketingové oddelenia spoločností, aby vynakladali prostriedky na propagáciu, voľné produkty a cashback. Ideál cynickej spotrebiteľskej ceny je spotreba zadarmo.

Francúzski výskumníci vnímajú toto správanie ako využívanie trhových zdrojov pomocou rôznych typov manipulácie so značkami.

Bez toho, aby autori „spotrebiteľského cynizmu. Od odporu proti konzumácii konzumného alkoholu v neuspokojenom svete“ robili nešťastné jahňatá od spotrebiteľov, naznačujú, že na vine sú samotné značky. Reklamné spoločnosti sa stali „nie originálnymi“. Značky už dlho bojujú za svoj kúsok na území, ktoré je ďaleko od ich hlavnej činnosti. Výskumníci nazývajú marketingové úsilie väčšiny značiek „zúfalým“ a niekedy jednoducho nečestným.

Značky sa často mýlia v snahe „prispôsobiť sa cynizmu spotrebiteľov“

Už spomínaný Tim Scott z Land O'Lakes, obchodník s 30-ročnými skúsenosťami, varuje značky pred náhlym obrátením sa na verejnosť prostredníctvom šoférovania tém, ako je ochrana životného prostredia, boj o toleranciu, atď. nezaujíma.

Scott uvádza príklad toho, ako sa niektoré americké značky v minulom roku pokúsili skočiť na chvost LGBT hnutia, pričom zdôraznili svoju toleranciu. Iridescentné vlajky vo výkladoch v dňoch prehliadok "pýcha", rôzne typy reklamy s "tolerantné" plnenie - to je všetko.

Proti očakávaniam sa LGBT komunita pokúsila o bajonety. Všeobecné stanovisko bolo: vyhlásenie o podpore a skutočná podpora sú dve rôzne veci. Značky, hovoria, prospech v tomto prípade. Ak, oni hovoria, že nie ste v predmete, potom nie je nič, čo by šplhať.

Tim Scott radí: namiesto takýchto pokusov, "... uistite sa, že zameranie vášho marketingu je na tom, o čo ste už hlboko starali." Jeho spoločnosť Land O'Lakes spolupracuje s farmármi, dobre ich pozná a rozhodol sa s tým hrať.

Povedzme, že marketingové oddelenie sa chce verejne rozptýliť stereotypy o poľnohospodárstve: „Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, poľnohospodári nie sú všetci starí bradatí muži, ktorí žijú v červených stodoloch. Ženy majú vlastné farmy, spravujú ich a pracujú pre nich ... "

Land O'Lakes nakrútil 30-sekundové hudobné video v prestavanej a známej country piesni „Old MacDonald“ v Spojených štátoch. Vo svojej novej verzii sa kládol dôraz na úlohu žien v poľnohospodárstve. Myšlienka vystrelila, aj keď podľa Tima Scotta, Land O'Lakes nie je značka, ktorá nejako súvisí s pop music.

Obchodník hovorí: "Dali sme pieseň novú dimenziu ... Upozornila na skvelú prácu, na ktorej sme ako člen družstva poľnohospodárov už dlho pracujú."

„Ľudia nedôverujú slovám, ale iba akciám,“ hovorí Scott. „Ak prevádzkujete reklamnú kampaň, zamyslite sa nad ľuďmi, ktorí sú (v duchu av prítomnosti nevyriešených problémov - pozn. autora) najbližšie. “

Obchodník hovorí, že Land O'Lakes, študujúci svojho spotrebiteľa, zistil smutnú skutočnosť, že 3,1 milióna poľnohospodárskych domácností v Spojených štátoch trpí nedostatkom potravín. A vedú ich slobodné ženy. Značka preto zorganizovala svoju reklamnú kampaň tak, aby každé prezeranie, označovanie a komentovanie videa s country songom o ženách farmárov dalo 1 dolár darov pre chudobné domácnosti.

Spotrebiteľský cynizmus v Rusku

Na verejnosti sa o ňom takmer vôbec nehovorí, ale už dosiahol takú silu, že si nevšimne problém, že v blízkej budúcnosti stratí sofistikovanejších konkurentov psychológie.

Aký je dnes masový spotrebiteľ v Rusku? Tu je príklad. V roku 2016 usporiadal jeden domáci salámový výrobca reklamnú kampaň. Tona klobásy padla padákom z lietadla a umožnila verejnosti zbierať ho zadarmo. Pozrite sa, ako to bolo:

V posledných rokoch sa situácia ešte zhoršila. Záujem o problematiku spotrebiteľského cynizmu prejavili zamestnanci Vysokej školy ekonomickej. V januári 2019, výskumný spolupracovník HSE ekonómie a sociologického výskumného laboratória Regina Resheteeva hovoril o spotrebiteľskom odporu Rusov „Lente.ru“.

Medzi dotýka portrét domáceho konzumer, môžeme vidieť, najmä túžba realizovať "nočná mora obchodníka": keď kupujúci prídu do obchodov, kupujú tovar pre zásoby, a už nič brať.

Jedným z dôvodov tohto správania bola významná chyba ruského podniku, ktorý sa rozhodol znížiť množstvo tovaru v balíku, čím zanechal starú cenu. Namiesto kilogramu pohánky - 800 gramov, vo fľaši piva - 450 gramov atď.

Radikálny nárast cien v rokoch 2014 - 2016 a nečestné obchodné správanie podnietili ruského spotrebiteľa k vypracovaniu stratégie ekonomickej spotreby. Regina Reshetyeva sa dokonca pustila do správy, že v krajine sa objavuje „nová spotrebiteľská etika“.

Nie je to tak, že by sa Rusi ako jeden stali racionálnymi, ale kupujúcimi a kupujúcimi kupujú menej a menej. Tento trend vyzýva obchodníkov, aby preskúmali svoju sadu nástrojov.

Tlak na ruského občana bezohľadných ekonomických faktorov rýchlo vyháňa démona infantilizmu. Je však nahradený démonom popierania a podozrenia z akýchkoľvek marketingových stratégií.

Nie je ľahké predpovedať, čo „nová spotrebiteľská etika“ v našej krajine zmutuje, ale dnes už je jasné, že je to niečo doslova naplnené a spotrebiteľský cynizmus.

Pribl. Ed. - Kvôli týmto trendom rastie úloha marketingu obsahu. Toto je spôsob komunikácie so značkou, ktorá ju využíva v predajnom lieviku. Najčastejšie sa CM stáva súčasťou komplexnej propagácie. Sme v tom profesionálom. Kontaktujte nás!

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár