"Napísal som falošné komentáre a hodil negatívnych ľudí v núdzových situáciách": príbeh bývalého informátora

Hľadám hrdinu na tento rozhovor už veľmi dlho. Chcel som zistiť, ako infobusiness funguje z vnútra, čo je naozaj za úspechmi a krásnymi fotografiami. Ale všetci „herci“ predstavitelia infobiznisu, ktorým som sa venoval, buď okamžite vstúpili do popierania, alebo boli pripravení poskytnúť rozhovor na základe vlastných podmienok, s ich otázkami. Takže úplne nezaujímavé, pretože chceme poznať pravdu. Ale on bol nájdený. Alex je bývalý infobusinessman, ktorý teraz robí niečo úplne iné. V niektorých záležitostiach, on bol ako úprimný, ako je to možné, ale nechcel úplne deanonitsya. Namiesto fotografie Alexa tu budú už tradičné fotky z piccher.

Vstúpil do infobiz hlavy

- Vedeli ste kurzy na tému zárobkov na internete. Prečo je tento výklenok, pretože je mierne povedané, preplnený?

- Dva dôvody: vysoký dopyt a osobné skúsenosti. Každý chce nielen držať na internete, ale aj zarábať na ňom. A niekto (napríklad, ja) berie a zarobí. Už päť rokov, od roku 2013, som pracoval len na internete. Len minulý rok bol offline. Spočiatku som písal texty, potom som vytvoril lacné webové stránky na konštruktora a písal texty pre nich. Nemôžem povedať, že som vychoval milióny, ale mal som dosť peňazí. 40-60 tisíc mesačne vyšlo - pre moje mesto, kde je menej ako 200 tisíc ľudí, to sú dve priemerné mzdy. Alebo tri, nezaujímajúce sa o štatistiky.

Jeden pekný večer, štyria z nás - ja, moja priateľka a priateľka so svojou priateľkou - vytiahli vodnú fajku a diskutovali o mojej práci. Od niekoho, koho fráza znela, že som už náhly, mal by som otvoriť kurzy. Smiali sme sa, ale potom som si spomenul na túto frázu už v pracovnom prostredí a myslel: prečo nie? Vedomosti sú cenným zdrojom, ktorý sa dá predať so ziskom. Potom som sa veľmi zaujímala o motivačnú literatúru - už si nepamätám Kiyosakiho, Cialdiniho, Barbaru Sherovú, niekoho z Rusov. To bol už "nabitý" s týmto motorom, takže rozhodnutie bolo urobené rýchlo a ľahko.

- A ty si sa rozhodol rozrušiť svoje kurzy? Študoval konkurentov, analyzoval nika ...

Jo. Sledoval som skupiny na internete, hľadal informačné kurzy na túto tému. Vo väčšine týchto kurzov identifikoval všeobecný trend: sú dlhé a drahé. Napríklad, 10 hodín za 15-20 tisíc rubľov. Nie každý, kto sa chce naučiť, nájde toľko času a peňazí. Preto som sa rozhodol, že môj kurz bude krátky a cenovo dostupný, aby som získal konkurenčnú výhodu.

- Koľko si bol v tom čase?

- 24.

- Rozhodli ste sa ísť úplne na infobiz alebo kombinovať?

- Potom som už bol chorý na stránky a texty. Chcel som zmeniť smer, ale neopustiť výklenok. Preto áno, potom som sa chcel plne zapojiť len do kurzov. Mal som finančný vankúš - malý, ale to by stačilo na tri alebo štyri pohodlné dni na mesiac. Tak vstúpil do infobiz hlavy. Nemohlo by to fungovať, pretože som čoskoro zblúdil množstvo všetkého, čo treba urobiť.

- Ako vaši príbuzní reagovali na toto rozhodnutie?

- Dievča podporované, a ja som nič nepovedal svojim rodičom a iným príbuzným. Myslím, že stále nič nevedia. Ukázalo sa, že komunikujeme len zriedka.

Priatelia vedeli len najbližšie. Zaujímalo ma, čo by som mohol dosiahnuť. Nikto z nich sa zo mňa neusmial alebo nezničil moju vieru v mňa, za čo som veľmi vďačný.

- Ako ste propagovali svoje služby?

- Vzal som si cestu najmenšieho odporu - vybral som cielenú reklamu "VKontakte". Rozhodol som sa začať s touto sociálnou sieťou, a potom, v druhom vlákne, choďte na FB a instu. Ale prvé vlákno bolo posledné.

Chcel som bežať rýchlejšie, naozaj som napálil túto myšlienku. Vytvorili sme skupinu, vytvorili 500 predplatiteľov a spustili reklamu. Nehrabám sa v tom, tak som našiel cieľového lekára a zaplatil mu. Poznám niektoré základné základy zacielenia, ale ani čas ani túžba experimentovať - ​​chcela som začať kurz čo najskôr.

- Kto bol tvojou cieľovou skupinou?

- Yura (cieľová skupina) uviedla, že prilejeme reklamu na predplatiteľov konkurenčných skupín. Dal som mu zoznam. Vybral som najaktívnejších, bez "psov" v predplatiteľov. Aby som bol úprimný v otázke zriaďovania reklamy, úplne som mu dôveroval.

Neklamte a nepreháňajte

- Ako ste pracovali na obrázku? Mali ste fotky na pozadí chladných áut niekoho iného, ​​ako všetky slušné info-podnikateľov?

- Vážil som si vtip. Nie, úplne som pochopil, že to fungovalo v roku 2007, ale v roku 2017 je to spodná časť. Aj keď som mal módne fotenie, ale nebolo nič zvláštne: vzal som si džínsy a sako, ako šéf. Všetko sa ukázalo zadarmo. Cool, keď vaša priateľka je fotograf. Rovnaké obrázky išli na bannerové reklamy.

Ale vy sami chápete, že hlavnou črtou nie je obraz, ale sebaprezentácia. Napísal som o sebe asi 20 hodín. Prepísal som niekoľkokrát od nuly, pretože v procese písania sa mi zdalo chladné, "ohnivé". Na druhý deň si to prečítala a uvedomila si, že to boli kecy.

- A všetko ste napísali čestne, tak ako to bolo, nepodobali ste nič?

Trochu, na dne (smiech). Povedal som, že bývam v Moskve, aj keď v skutočnosti som len sníval o tom, že tam pôjdem. Tiež trochu nadhodnotený počet ich zárobkov. Napísal som, že zarábam 60-80 tisíc rubľov, pracovať 2-3 hodiny denne. Ale moja nahrávka v tom čase bola okolo 70 tisíc. Pracoval som aspoň 4 hodiny denne a niekedy všetkých 10 rokov.

"Takže si oklamal ľudí ..."

Záleží na tom, na ktorej strane sa pozriete. Ak hovoríme o číslach, potom áno. Ale sľubujem ľuďom, že po kurzoch by zarobili toľko. Tu som nedal falošné nádeje.

"Je Alex skutočné meno?" Alebo, ako je to bežné pre infobusinessmen, pseudonym?

Áno, toto je skrátená verzia môjho skutočného mena, páči sa mi to. Ale ja som vstúpil do biznisu pod pseudonymom. Začala ľavú stranu, čisto pre podnikanie. Foto, samozrejme, dal reálne - stále som zažiaril svoju tvár na vysielanie. Nebol som však dusený, že ma poznajú skutoční známi. Vybral som si meno, aby bolo jasné, že ide o pseudonym. Napríklad, existuje rapper Pasha Tekhnik. Je jasné, že podľa jeho cestovného pasu je jeho meno nesprávne, ale nikto o tom nestojí. Alebo tu je Dima Bilan - na pase nie je vôbec Dima.

- Takže, čo bola prezývka?

- Knope. Nebudem hovoriť.

- Prečo? Hanbíš sa za minulé záležitosti?

- Nie moc, ale je málo. Len som sa triezvo pozrel na svoje predchádzajúce skúsenosti a videl som, že som na mnohých miestach divo nasekal, tieto jamy sa nedajú opraviť. Ak by som začal teraz, urobil by som veľa inak.

- A čo bráni začať znova? Zlá povesť?

- Nie, povesť v infobiznom malom účinku. Poznám jedného strýka, ktorý sa umiestňuje ako "obchodný konzultant". Dlho je v tejto téme, s partiou klientov, a zároveň visí na základni dlžníkov, má strašné dlhy na nejakom súdnom rozhodnutí. Je ľahké prelomiť, ale jeho klienti, zjavne, nie sú s ním. Len tento chlap presvedčivo vylieva do uší, to je všetko.

Pokiaľ ide o mňa, len som vyhorel na infobusiness. Neexistuje žiadny záujem, vzrušenie, ktoré bolo prvé, keď som mohol držať na obrazovke po dobu 10 hodín v rade, pretože som horel všetky tieto plány, príspevky, vysielania. Áno, bol som presunutý len finančným záujmom, ale bolo to také veľké, že mi dalo energiu urobiť všetko, čo som urobil. Teraz nie som pripravená spať tri hodiny denne a nahrávať ďalší webinár. Hoci, ak sa objaví ohnivý nápad, ktorý ma znova zapáli, potom môže byť všetko. Nebude to však o podnikaní na internete, táto téma je uzavretá.

- Ak to nie je tajomstvo, koľko si zarobil? A čo presne - kurzy, osobné konzultácie, niečo iné?

- Pre prúd (to sú 2 týždne školení a 40 dní rozcvičky, keď som aktívne viedol skupinu a nalial reklamu) som zarobil 100 tisíc. Naozaj mám takú okrúhlu sumu. 11 ľudí sa prihlásilo na celý kurz 8 tisíc rubľov a 6 kúpilo individuálnu konzultáciu za 2 tisíc. Ale toto tkanie vyšlo "špinavé", čistý zisk bol menší. Zaplatil som 14 tisíc cieleným expertom (10 rozpočtu + 4 nastavenia inzercie), 1500 návrhárovi na 3 bannery. Urobil som všetok obsah sám - a príspevky do skupiny a texty pre bannery. A ja som si spomenul, že som si tiež kúpil 4 SIM karty za 100 rubľov každý, aby bolo možné zaregistrovať falzifikáty a vytvoriť vzhľad činnosti v skupine. To bol jeden z mojich najväčších súborov. Myslel som, že feykokomenty na stroji a teraz som pochopil, že vyzerali veľmi hlúpe. Niektorí účastníci ma určite dostali.

Viac údajov: celkové pokrytie reklamy bolo okolo 25 tisíc ľudí, 130 ľudí sa prihlásilo do skupiny, 44 prišlo na bezplatný webinár, 11 z nich zaplatilo za kurz.

- Takže ste zarobili 84 tisíc za menej ako 2 mesiace? Vyhovovala vám táto suma alebo ste očakávali viac?

- Čakal som, až 40-50 ľudí vstúpi do prúdu. Jeden klient z VKontakte ma stálo takmer pol tisíc rubľov, pretože tých 11, ktorí sa prihlásili na kurz, štyri priniesla moja priateľka. To znamená, že zo 130 ľudí, ktorí prišli cez reklamu, si kúpili celkom 7. Teraz chápem, že je to dobrý indikátor pre takúto službu, ale potom som mal vysoké očakávania. Bol som rozrušený, prinajmenšom preto, že som do kurzu investoval veľa času a energie. Počas šiestich týždňov prípravy kurzu som si prebral toľko informácií, že si predstaviť. Išiel som z domu len do obchodu a späť, aby som ušetril drahocenný čas.

Túto udalosť však nemôžem nazvať neziskovou. Ukázalo sa, že toľko, koľko by som si zarobil vytvorením webových stránok za rovnaké obdobie. Je pravda, že čas a úsilie vynaložené neprimerane viac.

Dal rybársky prút, nie rybu

- Povedz mi viac o tvojom kurze. O akej práci na internete ste hovorili? Bol to skutočný zážitok?

- No, pozri, mal som 2 služby: priamo kurz "Práca na internete" a osobné konzultácie o jednotlivých spôsoboch zárobkov. Kurz stál 8000 (som napísal v oznámeniach, že 16, ale "len tento mesiac" tam bola požiarna zľava 50%). Je jasné, že to bol hlúpy marketing zariadenia, nikdy som ponúkol tento kurz za 16 tisíc. Kurz pozostával zo 6 webinárov na platforme Zoom. Prvá, slobodná, bola úvodná - prehľad spôsobov, ako zarobiť peniaze na internete, a zvyšok bol podrobnou analýzou každého z nich. Tam boli písanie textov, SMM, web design, nastavenie kontextovej reklamy a SEO-propagácia stránok.

Samozrejme, že podrobná analýza - hovorí nahlas. Ak ste v predmetovom riadku, zistíte, že za 2 hodiny nie je možné naučiť sa vytvárať SMM alebo vytvárať webové stránky. Dal som len všeobecné informácie, ktoré som zozbieral z rôznych zdrojov sám. Veľa hovoril o psychologických okamihoch: ako prekonať svoje obavy, čerpať dôveru v jeho schopnosti, prelomiť finančný strop. Potom som bol vyčerpaný s motivačnou literatúrou, bolo pre mňa ľahké a zaujímavé hovoriť o tom.

Objasním, neučil som, ale jednoducho mi povedal, že existujú napríklad také veci ako copywriting alebo SMM, a možno ich zarobiť. To znamená, že dal návnadu, nie ryby. Môže sa zdať, že robím výhovorky, ale tu som k sebe úprimný. Na webových seminároch som povedal, že tieto informácie nestačia na to, aby ste si mohli zarobiť a zarobiť si peniaze práve teraz, bude potrebné prečerpať, vzdelávať sa.

- Vyhovovali tieto informácie ľuďom? Všetci mali radi alebo boli nespokojní?

- Samozrejme, cítili sme, že ľudia čakajú na viac. Čo vám poskytnem konkrétne pokyny, na ktoré môžete ísť a zarobiť si práve teraz. A mal som len prehľad o spôsoboch, ako zarobiť peniaze. Nikto však neprisahal, nepožiadal o vrátenie peňazí.

Negatívny bol od ľudí okolo. Jedna teta, ktorá nie je členom skupiny, sa na mňa pridržiavala v postoch, napísala niečo v štýle "oh, ešte jeden vyliahnutý mamkin info-podnikateľ." Po niekoľkých komentároch ma naštvala, zakázala. Niekoľko ďalších mi napísalo v osobnej situácii s návštevami, že som bol podvodník a ja som bol vedúci ľudí.

- A ako ste pracovali s námietkami?

Nič. Len som hodil všetky negatívy do čiernej listiny. Viem, neprofesionálne, ale v tých dňoch som bol tak vyčerpaný, že som nebol v nálade na cvičenie námietok. Nemohol som sa zdržať a poslať ich, potom by niekde dali screenshoty - prečo som to potreboval?

- Zistili ste, že váš kurz je užitočný? Mali ste pocit, že striekajú ľudí?

- Potom - rozhodne nie. Emocionálne som investovala do svojho kurzu a bola som si istá, že budem motivovať ľudí, aby boli čerpaní vo vybraných odvetviach, naučili sa niečo, vyskúšali. Ako som povedal, dal návnadu, nie ryby. Teraz chápem, že som dal príliš povrchné vedomosti, spoliehal sa na motiváciu a poskytol niekoľko faktov.

- Povedali ste, že ste sa venovali obsahu. Ako ste vyvinuli skupinu, ako ste podporovali imidž experta?

- V prvých dvoch týždňoch som písal každý deň. Mohol by sa posadiť a za 20 minút napísať veľmi dlhý príspevok s odrazmi. Potom tam bol nejaký kolaps s témami. Hlúpo som nevedel, o čom písať, takže som poslal citácie, zbierky kníh, hudbu. Potom som prišiel s čipom - na nahrávanie krátkych videí s odpoveďami na údajné otázky účastníkov. Typ: "Julia sa pýta, ako sa nesmie rozptyľovať na sociálnej sieti, ak pracujete na internete." Nie všetky otázky boli falošné, skutoční odberatelia sa však tiež pýtali v komentároch.

Zmenil infobusiness pre nábytok

- Aké boli po poslednom webinári pocity?

- No ... (smeje sa). Pravdepodobne ako žena po pôrode. Napíšte všetko, mučený. Bol som veľmi vyčerpaný celým týmto hnutím. Nechcel som ísť na internet vôbec. Aby som sa neobťažoval otázkami, povedal som na poslednom webinári, že hneď po kurze som odchádzal na dovolenku do konca mesiaca, ale ak naozaj potrebujem, môžem viesť konzultácie. Odišiel som len 4 dni - bolo potrebné zmeniť situáciu.

- Platená konzultácia po kurze bola?

Nebolo. Zdá sa, že nakoniec ma všetci boli sklamaní ako experti (opäť sa smeje). Vzal som si pauzu na 4 dni, aby som sa rozhodol, či sa bude pokračovať v tomto smere alebo nie. Myslel som a rozhodol som sa zastaviť.

„Vrátili ste sa na svoje stránky?“

- Áno, pokračoval som v pristávaní na Tilde a Viks. Vzhľadom na dlhú pauzu v práci, štúdio, ktoré zakázky na zákazku odmietlo, muselo hľadať nových klientov. Boli nájdené veľmi rýchlo, išiel som na poslednú úroveň príjmov. Ale túžba po práci sa nevrátila, stále som zaťažovala to, čo som robila. A rozhodol som sa zmeniť svoju špecializáciu.

- A choď offline?

- Áno. Priateľ otvoril obchod v regionálnom centre a požiadal o pomocníka.

- Aký obchod, povedz?

- Nábytok. Podrobnosti nebudú vrh. Všetko je tam legálne, nie je to len môj biznis, ale môj priateľ je tajný chlap.

- Dobre, potom posledná otázka a ja vás necháme na pokoji. Aké vlastnosti potrebujete na úspešné zadanie infobizu?

Súdiac podľa mojich skúseností, dosť istoty, že robíte všetko správne. Tiež potrebujete charizmu - ak je, potom môžete niesť nezmysly, budete počúvať a vysielať. Tam sú niektoré pomerne známe info-podnikatelia, odchádzajú len kvôli charizme, pretože takýto nezmysel je niekedy vykonáva na webináre ... A stále musíte vedieť, ako správne konfigurovať reklamy alebo pracovať so spoľahlivým targetologist.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár