Obsah Matrices: ako rýchlo prísť s nápadmi na články

Je ťažké prísť s dobrým nápadom na článok v blogu. Je potrebné, aby to bolo zaujímavé a užitočné pre čitateľov, týkajúce sa produktov alebo služieb spoločnosti, pomohol predať produkt alebo prilákať správne cieľové publikum na blog.

Obsah matice bude generátor nápadov - vypĺňanie, uvidíte pokyny, ktoré by ste mali myslieť a konkrétne témy, o ktorých môžete písať.

Poviem vám, ako zostaviť obsahovú maticu so špecifickými príkladmi. Na konci článku si môžete stiahnuť šablónu typickej matice, ktorá môže byť prispôsobená každému produktu alebo službe.

Čo je matica obsahu

Obsahová matica - tabuľka alebo diagram, kde môžete opraviť určité kategórie týkajúce sa vášho výklenku a potom naplniť bunky kľúčovými frázami a nápadmi na témy.

Obsahové matice môžu vyzerať inak - existujú komplexné viacrozmerné tabuľky, existujú jednoduché schémy. V niektorých projektoch nemôžu byť vôbec použité.

Obsahové matice sú určite potrebné:

  1. Po skončení tém si nemôžete vymyslieť nič iné, o čom by ste mohli písať. Prvé témy sa často zbierajú z "hlavy" alebo sa rozhliadajú. Najmä ak si vytvoríte vlastný obsahový plán pre svoje podnikanie. V štádiu, keď myšlienky končia, je potrebný hlbší pohľad na obsah.
  2. Keď pracujete s novým projektom klienta, téma stále dobre nepoznáte. Matica vám pomôže ponoriť sa do projektu, pochopiť, ktoré smery pracovať ďalej.

Ako vytvoriť maticu obsahu

Existuje niekoľko spôsobov, ako vytvoriť maticu obsahu. Ukážem každý s príkladmi tabuliek z reálnych projektov - zjednodušil som ich a odstránil ďalšie stĺpce tak, aby bola podstata jasnejšia.

V ľubovoľnej matici obsahu budú riadky a stĺpce, každý z nich je určený pre kategóriu - toto bude zameranie obsahu. V bunke zadajte príslušné kľúčové slová a frázy. Na priesečníku liniek dostanete nápady na jednu alebo niekoľko tém.

Napríklad, pre výrobcu skriniek na objednávku v riadkoch, môžete špecifikovať kategórie tovaru, a v stĺpcoch - smery, ktoré môžete písať o potrebnom tovare.

Na križovatke kategórie "Posuvné skrine" so stĺpcom "Účel" dostaneme niekoľko nápadov na témy: "Ako si vybrať šatník v spálni", "Ako sa zmestí šatník v spálni interiéru" a ďalšie. Toto je veľmi jednoduchý príklad, matica šatníka môže ďalej pokračovať pridaním ďalších smerov do stĺpcov.

Najčastejšie používam iný spôsob. Matica sa môže skladať z jedného stĺpca s niektorými charakteristikami. Potom je možné vytvoriť témy kombináciou kľúčových slov zo stĺpcov navzájom.

V príklade matice, vytvorenom pre blog o kráse, môžete kombinovať jeden alebo viac stĺpcov, čím získate veľa tém. Napríklad peptidy ("zložka") proti starnutiu ("akcia").

Táto kľúčová fráza dáva niekoľko tém naraz: "Ako fungujú peptidy proti starnutiu", "Od akého veku aplikovať peptidy proti starnutiu" a ďalšie. Keď sa tieto témy vyčerpajú, môžete pridať kľúčové slová z iných stĺpcov, napríklad zo stĺpca Nástroje. Nová fráza "Krém s peptidmi proti starnutiu" tiež prináša niekoľko tém naraz: "Ako si vybrať krém s peptidmi proti starnutiu", "Výber krémov s anti-aging peptidy", atď.

Možnosť jednoduchý obsah matice - rubricator. Keď si vyberiete a prídete s hlavičkou blogu a vo vnútri stĺpcov napíšete smery tém.

Napríklad tu môže byť každý smer v záhlaví rozšírený o desiatky tém.

Je dôležité si uvedomiť, že priesečník kategórií neposkytuje hotový názov článku. Výsledná kľúčová fráza je smer, ktorým môžete ďalej uvažovať. Rozšírte alebo zúžte tému.

Okrem toho je potrebné sa uistiť, že téma nie je vymyslená, naozaj zaujímavá pre čitateľov. Ak tak chcete urobiť, vyhľadajte vyhľadávacie dopyty, prečítajte si blogy konkurentov, fóra a sociálne siete, na ktorých komunikuje cieľová skupina. A dávajte pozor na otázky vašich zákazníkov.

Napríklad, téma "Ako používať krém s peptidmi" je vymyslený, krém je jednoducho rozmazaný na tvári. Ale "Aký druh anti-aging peptidov sú, ako ich vyzdvihnúť" je skutočná a zaujímavá téma, o ktorej by ste mali písať.

Čo by mohlo byť v matrici obsahu

Čo vyplníte riadky a stĺpce matice závisí od výklenku vášho projektu a hĺbky predmetu. Budem hovoriť o najbežnejších kategóriách tabuliek.

Kľúčové obchodné oblasti, kategórie tovarov alebo služieb

Napíšte, čo robí vaša firma. Nie je potrebné pre všetky matice brať do úvahy všetky kategórie, zamerať sa na najziskovejšie, najvyhľadávanejšie alebo tie, ktoré spôsobujú viac otázok od zákazníkov.

Napríklad pre agentúru internetového marketingu môžete v samostatnom riadku napísať všetky oblasti práce: SMM, kontextovú reklamu, e-mailový marketing, obsahový marketing. Pre obchod s bicyklami bude jedným zo stĺpcov typ tovaru: športové bicykle, cestné bicykle, horské bicykle, detské bicykle.

Charakteristiky tovarov alebo služieb

Vlastnosti výrobku: materiál, farby, kvalita, špecifikácie, zloženie, materiály, výrobcovia. Vlastnosti služby: čo zahŕňa, etapy dodávky, termíny.

Napríklad pri výbere bicykla je veľmi dôležitý typ bŕzd, počet rýchlostí, priemer kolies atď. Pri objednávke opravy bytu, čo je súčasťou kozmetických a veľkých opráv, kedy sa vyrábajú.

Vlastnosti produktu môžu byť v jednom stĺpci a môžete ich rozdeliť do niekoľkých kategórií. Napríklad pre sklad priemyselných svietidiel sú dôležité mnohé technické detaily, niektoré z nich sú samostatné oblasti: typy svietidiel, vlastnosti, výrobcovia, typ osvetlenia.

Cieľové publikum

Pre koho je tento produkt alebo služba: vek, bydlisko, sociálne alebo demografické charakteristiky publika, spotrebiteľské správanie, segmenty cieľovej skupiny. Táto kategória rozhodne stojí za to pridať, ak je váš produkt určený pre rôzne publikum.

Použitie produktu alebo služby

Kde a ako výrobok používať, situácia, keď osoba požiada o službu alebo kúpi výrobok, ako správne používať výrobok.

Napríklad na použitie sú kozmetické prípravky na pláž, mesto, po kozmetických procedúrach, atď. Na kávový blog, recepty na varenie piva, pravidlá na pitie kávy. Pre technológie, môžete použiť recenzie, pre služby - pokyny. Každý výklenok bude mať svoje vlastné jemnosti.

Predajný lievik

Kde je kupujúci: o produkte stále nevie nič, len sa o ňom dozvedel, už ho používa.

Predávame napríklad služby konkurentskej analýzy. Pre tých, ktorí o produkte ešte nevedia, potrebujeme témy, ktoré ovplyvňujú samotnú analýzu a jej metódy. Vo fáze výberu sa ľudia pozerajú na funkcie, porovnávajú služby - vhodné zbierky, porovnania, recenzie. A po nákupe - odpovede na otázky a pokyny.

Problémy so zákazníkmi

To zahŕňa najčastejšie otázky zákazníkov, ktorí si už kúpili alebo vybrali produkt, problémy kupujúcich, námietky potenciálnych zákazníkov. Použite ako základ skutočné otázky, kontaktujte technickú podporu. Tiež stojí za to vopred predvídať možné námietky a strieľať ich užitočným obsahom.

Ciele na vytvorenie obsahu

Čo vytvárate obsah pre: školenie používateľov, záujem, zvyšovanie lojality, predaj. Môže byť rozdelená podľa cieľov alebo podľa typov obsahu: zapojenie, školenie, predaj atď.

Zaujímavé fakty

História pôvodu, výroba výrobku, vnútorná kuchyňa služby - niečo, čo môže byť zaujímavé pre čitateľov, zvyšuje lojalitu k spoločnosti, vedie prevádzku. Tu môžete tiež zahrnúť novinky a trendy - sú relevantné pre projekty, kde často dochádza k akýmkoľvek zmenám alebo môžete písať o budúcich trendoch.

Súvisiace témy

Čo je blízke vašej firme, produktu alebo službe. Napríklad výrobca skriniek sa môže dotknúť širších tém, napríklad interiéru.

V smere k príbuzným témam je potrebné sa opatrne pohybovať a nájsť body kontaktu s vaším produktom / službou, aby nedošlo k prilákaniu blogu k necielenému publiku, ktorý nikdy nenakúpi.

Formáty obsahu

Môžete vytvoriť iný obsah na jednu tému, ktorá jej predĺži život a pomôže zvýšiť pokrytie. Preto môžete pridávať formáty obsahu, ktoré máte k dispozícii v matici: články, videá, podcasty, infografiky a ďalšie. Ak je vo vašom blogu niekoľko formátov článkov, malo by sa to zohľadniť aj v tabuľke: zoznamy, výbery, pokyny, krátke recenzie a longrids.

Obsahová matica sa nedá vykonať raz a potom s ňou neustále pracovať. Váš projekt a situácia na trhu sa mení, iné produkty alebo služby sa objavujú v sortimente, v priebehu práce vidíte nové smery pre rozvoj podnikania. Preto by mala byť tabuľka pravidelne prepracovaná, rozšírená, pridávaná nová kategória alebo čistená, odstraňovanie nepotrebných stĺpcov a riadkov s rozvinutými alebo zastaralými smermi.

Bonusy pre tých, ktorí čítajú :-)

Prečítajte si viac: článok copywriter Leslie Vox v angličtine.

Stiahnuť pre všeobecný vývoj: maticová šablóna s typmi a trikmi obsahu v angličtine.

Stiahnuť a okamžite použiť: Moja šablóna je typická matica obsahu v ruštine.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár