Robotika žurnalistiky: roboti vstrekovaní - šťastný človek?

Cyber ​​novinár vs bio novinár: kresliť teraz

V máji 2015 Scott Horsley (Scott Horsley), korešpondent NPR v Bielom dome a bývalý obchodný novinár, vzdorovito napádal algoritmus písania Wordsmith automatizovaných postrehov. "Chceli sme vedieť," píše NPR, "ako sa naše najlepšie pero ukáže na stroji." Vzhľadom k tomu, NPR je rádio, bio novinár bol vyškolený dosť rýchlo písať. Podľa podmienok súťaže museli obaja oponenti čakať na zverejnenie finančnej správy siete kaviarne Denny's a - forward. A Scott mal výhodu - koniec koncov, bol Dennyho pravidelným zákazníkom. Dokonca tam mal obľúbenú servírku, Genevieve, ktorá poznala jeho rozkaz srdcom: slaninu a vaječný sendvič. Nepomohlo to. Hoci ... ako posudzovať.

Scott Horsley súťaží s robotom. Zdroj: NPR Reporter Raced Stroj písať News Story. Kto vyhral? NPR, 29. máj 2015

Robot zvládol za dve minúty, Scott Horsley - asi za sedem. NPR publikuje obe poznámky a ponúka čitateľovi akýsi Turingov test - na určenie, ktorý text je generovaný robotom a ktorý osobou.

Novinársky "Turingov test". Zdroj: NPR Reporter Raced Stroj písať News Story. Kto vyhral? NPR29. máj 2015

Robot samozrejme napísal ľavú poznámku. Zrejme má vyššiu hustotu čísiel a je v suchom štýle. Zatiaľ čo Scotus si pamätal, či menu, alebo Genevieve, nechal texty, trochu voliteľné pre finančnú správu. Napríklad, on vložil frázu: "Rast predaja ukazuje, že spotrebitelia nie sú ochotní otvoriť svoje peňaženky na palacinky, vajcia a zemiakové placky."

Formálne je slovník robota viac, pretože musí obsahovať celý slovník jazyka (to je viac ako 1 milión slov pre anglický jazyk). Slovník anglicky hovoriacej osoby môže byť až 100 tisíc slov. Robot však musí použiť najčastejšie slová, čo robí jeho jazyk "sušičom". Okrem toho slovník tohto robota je tiež obmedzený na finančnú špecializáciu. Nemohol si ani myslieť, že vo finančnej správe bolo možné používať kulinárske alebo športové mená (grand slam). Človek, naopak, nie je obmedzený frekvenciou a môže slobodne používať ľubovoľné zriedkavé a umelecké slová, rozširujúce kontext a obrazy. Navyše, človek-spisovateľ je spisovateľ, pretože používa originálne obrazy. Robot pre finančnú správu jednoducho nie je potrebný.

„Ale to by sa mohlo zmeniť,“ toto sa môže zmeniť, píše NPR. Ak sa majiteľ rozhodne nakŕmiť Wordsmithove polia uvoľnenejších NPR textov a mierne vyladiť algoritmus, verbálny kováč rýchlo obnoví svoju slovnú zásobu, presnejšie povedané, rozšíri hranice a princípy svojej aplikácie. To je všetko prispôsobiteľné.

Kto vyhral súťaž? Robot napísal rýchlejšie, efektívnejšie. Hovädzí dobytok Horsley, akokoľvek je to možné, je pomalší, ale humánnejší. Diváci pre tento post sú finančníci. Či je pre nich cenná lyrická vložka o peňaženkách a palacinkách? Pokiaľ sú čitatelia stále ľudia, nie roboti, potom áno, pravdepodobne cenné.

Všeobecne platí, že remíza. Hoci dve minúty až sedem ... Pre rádio, pre finančné správy na trhu, to môže byť kritické.

Súťaž Eseninu o žriebä s lokomotívou sa uskutočnila aj v akademickom prostredí. V roku 2012 Christer Clerwall, profesor médií a komunikácií na univerzite v Karlstad, Švédsko, požiadal 46 študentov, aby si prečítali dve športové správy - jednu napísanú robotom a jednu osobu. Ľudská poznámka bola zmenšená na veľkosť robota, ale poznámka robota bola mierne opravená editorom: nadpisom, vedením, prvými odsekmi - ako editor spravidla robí v médiách. Študenti boli poučení o hodnotení materiálov podľa viacerých kritérií: objektívnosť, dôvera, presnosť, zdĺhavosť, zaujímavosť, prehľadnosť, radosť z čítania, užitočnosť, integrita atď.

Výsledky ukázali, že jedna poznámka vyhrala v niektorých parametroch, druhá - v iných. Ľudský text získal viac bodov o kritériách "dobre napísaných", "potešenie čítať". Robotický text, príliš predvídateľne, získal viac bodov o kritériách „objektivity“, „jasného opisu“, „presnosti“ atď. To je opäť remíza.

Ale najdôležitejšia vec, ktorá odhalila štúdiu švédskeho profesora, - že rozdiely medzi priemerným textom bio-žurnalistu a priemerným textom kybernetického novinára sú zanedbateľné. Toto je rozhodujúci faktor pre hodnotenie budúcej a už prítomnej roboticko-žurnalistiky. Cyber ​​skeptici stále hovoria, že robot nemôže písať lepšie ako človek. Ale toto je nesprávny prístup. „Alebo možno, že poznámka robota nemusí byť lepšia? dosť dobrý? - Profesor Klivalval zdieľa svoje obavy s Wired.

Robotická žurnalistika, tretia hrozba

Internet vydal súkromné ​​autorstvo. Milióny ľudí sa navzájom informujú o všetkom vo svete. Čo je najhoršie - zadarmo, ale s veľkou túžbou. Áno, internet je plný odpadu, ale pre naše záujmy starostlivo vyberáme informácie. Obsah na webe nie je pred publikovaním filtrovaný, ale po - počas distribúcie, vďaka vírusovému editoru. V dôsledku toho sú staré médiá zbavené monopolu na tvorbu programu. Takže podnikanie nebude obmedzené na smrť novín. Internet ohrozuje staré médiá nie tak, ako prechodom z papiera na postavu, ako aj zapojením publika do autorstva.

Ďalšou hrozbou pre tradičnú žurnalistiku sú firemné médiá a ďalší obsahový marketing. Aj korporácie dostali príležitosť na autorstvo. Ako sprostredkovatelia potrebujú menej tradičných médií. Spoločnosti môžu teraz sami.

A ak sa medzi amatérskymi autormi, obsah "zlepšuje" prostredníctvom spolupráce (vírusový editor), potom spoločnosti zlepšujú svoje mediálne pokrytie kvôli konkurencii o pozornosť verejnosti. V pretekoch mediálnych zbraní priťahujú odborníkov z médií, uplatňujú inovácie a, čo je najdôležitejšie, prejsť od priamej reklamy k spoločensky významným témam. Koniec koncov, značky potrebujú publikum: reklama len trávi publikum a obsah je schopný zbierať. A hoci pre širokú verejnosť tieto procesy nie sú veľmi nápadné, ale mediálna infraštruktúra podnikov, ktorá sa rozvíja, spôsobuje, že tradičné médiá nie sú o nič menšie ako blogosféra.

Blogosphere a korporátna žurnalistika sú však aspoň tvorené ľuďmi. Na nešťastnej žurnalistike prichádza tretia hrozba, bezduchá, neľudská. Ak blogosphere zbavuje médiá predplatného, ​​spoločnosti sú zbavené reklamy, potom algoritmy hrozia, že odoberú túto profesiu.

Zdroj: Robotika žurnalistiky, tretia hrozba, Andrey Miroshnichenko. Ľudský ako mediálny blog, 18. augusta 2015

Nedávno bola téma roboticko-žurnalistiky silne zahraničná. A v skutočnosti, tí, ktorí poznajú život ruských edícií, je dosť ťažké predstaviť si algoritmy správ v ich každodennom živote. Koncom októbra však Yandex oznámil, že vytvára spravodajskú agentúru, kde roboty napíšu novinky. Spomedzi redaktorov, vyčerpaných bojom s internetom a stratami, táto téma spôsobila nový záchvat nejasnej úzkosti a, samozrejme, odmietnutie. "Dobre, dobre," hovoria tí, ktorí sú s týmto problémom trochu oboznámení, "roboti raz napíšu športové poznámky, finančné analýzy alebo správy o počasí. Ale nie sú schopní nič viac."

Neplatné hodnotenie. Roboti nie sú niečím, čo "raz bude" písať o počasí, financiách alebo športe - už to robia, a to v ohromujúcich objemoch. Otázkou teda je, či budú „schopné viac“. Okamžitá odpoveď: áno.

Pozemok zemetrasenia a tektonické posuny

Toto zemetrasenie vstúpilo do histórie žurnalistiky. Dňa 17. marca 2014 o 6,25 hod. Bol novinár a programátor Los Angeles Times Ken Schwencke prebudený chvením. Bežal k počítaču, kde už vo vydavateľskom systéme čakal na neho poznámka napísaná jeho algoritmom Quakebot. Ken prešiel cez poznámku a stlačil tlačidlo "Publikovať". Takže LAT sa stal prvým médiom, ktoré písalo o zemetrasení - 3 minúty po náraze. Robot novinár pred ich bio-kolegov.

Prvá poznámka o zemetrasení, napísaná robotom. Zdroj: Prvá správa o L.A. Zemetrasenie bolo napísané robotom. Will Oremus. bridlice17. marec 2014

Tu je poznámka na internetovej stránke BAT doplnená hodinu po druhom stlačení. Je podpísané menom Schwenke, ale na konci sa uvádza: "Tento príspevok napísal autor."

Algoritmus Quakebot, ktorý napísal Ken Schwenke, existoval už dva roky. Quakebot je spojený s americkou geomonitoring páskou. Z neho okamžite berie zdrojové údaje - miesto, čas, amplitúdu, porovnáva tieto údaje s predchádzajúcimi zemetraseniami v oblasti, čím automaticky určuje historický význam udalosti. Údaje sa vložia do vhodnej šablóny a poznámka je pripravená. Robot ho načíta do vydavateľského systému a pošle upozornenie editorovi. Na Pulitzer, poznámka jasne netiahne, ale editor má hotovú publikáciu niekoľko minút po udalosti. Zostáva dodať, že zemetrasenia sú zahrnuté v zozname horúcich noviniek v Los Angeles. Webová stránka Los Angeles Times má celú časť zemetrasení, ktorá je doplnená robotickým yunkorom.

V tom istom Los Angeles Times má robot aj ďalšiu rubriku - kriminálnu kroniku správy o zabití a od roku 2007 (!) Roka. Akonáhle policajný koroner pošle správu o svojej násilnej smrti na svoju základňu (je to očividne verejná), robot vezme všetky údaje, vloží ich na mapu, kategorizuje podľa rasy, pohlavia, príčiny smrti, účasti polície atď. a uverejní na páske poznámku s jednoduchým vzorovým znením. Okrem toho, ak si to udalosť zaslúži, novinár dostane informácie a pripojí podrobný trestný list. A ak nie, potom nie.

Zabitie mapa a kronika kriminality Vražda správa, Los Angeles Times.

Mediálni kritici poukazujú na to, koľko reportér robota - zločin zmenil novinový štýl pokrytia vrážd. Ak skorší novinári písali len o vraždách s rezonančným potenciálom, robot hlási úplne všetky vraždy. Účtovanie všetkých štatistík, a nie vybraných prípadov, vám umožňuje vidieť na mape „hustotu“ vrážd v rôznych oblastiach, a to vo všeobecnosti a podľa kategórií (pohlavie, rasa atď.). Táto vizualizovaná štatistika vytvára sekundárny obsah, ktorý chýba „novinárovi spisovateľa“. Takáto vražedná karta získava ďalšiu hodnotu, napríklad pre trh s nehnuteľnosťami.

Zostáva dodať, že tento robot pokrýva svojou kriminálnou kronikou územie s počtom obyvateľov 10 miliónov - približne toľko ľudí žije vo Švédsku alebo Portugalsku. Samozrejme, bio-novinár jednoducho nemohol urobiť okamžité štatistické porovnania v takom rozsahu.

Analyzujúc tieto prípady, mediálni kritici, ktorí sa snažia vyžarovať optimizmom, poznamenávajú, že robot iba pomáha novinárovi - zhromažďuje faktúru, dáva počiatočné spracovanie. "Sloboda", teda novinár pre tvorivý výskum. Je to naozaj. Robot - reportér zločinu vôbec píše, Quakebot píše poznámky šablón. Dobrí pomocníci.

Ťažšie riešiť finančné a športové robot-žurnalistiky.

Generatívna žurnalistika

Tu je poznámka napísaná algoritmom Wordsmith a publikovaná Associated Press (čítať voliteľne, odhadnúť hĺbku).

Alcoa sa zmení na 2Q zisk vo výške 138 miliónov dolárov, príjmy ploché

júla 8, 2014 10:32 EDT

NEW YORK (AP) - Alcoa Inc. (AA) 2 týždenný zisk vo výške 138 miliónov USD, ktorý sa obrátil pred rokom, očakávania analytikov strát.

Ukázalo sa, že pre svoj segment tavenia hliníka sa jedná o inžiniersky produkt.

V posledných rokoch klesá. Pred dvoma týždňami oznámil britský výrobca komponentov pre motorové motory Firth Rixson akvizíciu vo výške 2,85 miliardy dolárov.

Generálny riaditeľ Klaus Kleinfeld uviedol, že najnovšie výsledky ukazujú, že stratégia funguje. „Zmenili sme portfólio,“ povedal na konferencii s analytikmi.

Alcoa sa zatvárala pre podnikanie. Môžete však vyskočiť o 2,4 percenta oproti predchádzajúcemu roku.

Spoločnosť v tomto roku nezmenila svoju prognózu rastu dopytu po hliníku o 7%.

Alcoa uviedla, že čistý zisk za druhý štvrťrok predstavoval 12 centov na akciu. V predchádzajúcom štvrťroku stratila 119 miliónov dolárov, čiže 11 centov na akciu.

Spoločnosť získala 18 centov na akciu. Priemerný odhad analytikov prieskumu Zacks Investment Research bol 13 centov na akciu.

To bolo v porovnaní s 5,85 miliardy dolárov v porovnaní s 5,85 miliardy dolárov pred rokom. Podľa Zacksa to porazilo 5,63 miliardy dolárov.

Pred správou, Alcoa akcie vzrástli o 11 centov na blízko na 14,85 dolárov. Oni boli až o ďalších 16 centov, až na 15,01 dolárov, počas po-hodín obchodovania.

Kým index Standard & Poor's 500 vzrástol o 6,2 percenta. Akcie sa za posledných 12 mesiacov vyšplhali na 7,04 USD alebo 90 percent.

Poznámka bola zostavená za menej ako 1 sekundu. Robot "jedol" faktúru správy, urobil potrebné porovnania na trhu av dynamike, a potom vytvoril veľmi podrobný a pomerne skladací text.

Oveľa pôsobivejšia je skutočnosť, že v roku 2014 Verbálny smith zverejnil 3 000 finančných poznámok za štvrťrok pre Associated Press. To je asi 10 krát viac ako to, čo predtým napísali novinári AP. Mimochodom, roboty už preberajú finančné zúčtovanie vo vedúcich médiách. Ďalším lídrom na trhu v generatívnej žurnalistike (hovorme to), spoločnosti Narrative Science, poskytuje služby svojho robota Quill portálu Forbes.

Aby sme si uvedomili otvorenú hĺbku tejto priepasti, pozrime sa na jej športovú časť. Tu je fragment správy o baseballovom zápase detskej ligy, ktorý napísal algoritmus The Stats Monkey zo stabilnej tej istej naratívnej vedy.

Friona v piatok na Friona padla 10-8 na Boys Ranch, napriek tomu, že stihla sedem hitov a osem behov. Bolo ukázané, že to bol deň v deň pre Hunter Sundre, ktorý šiel 2-2 proti Boys Ranch pitching. Sundre spievala v treťom stretnutí a na štvrtom stretnutí ... Friona nahromadila kradne, potiahla osem tašiek ...

Trik je, že Stats Monkey používa baseballový slang. A to nie je všetko. Štatistiky detských hier predstavili rodičia v špeciálnej aplikácii na iPhone priamo počas hry. A fanúšikovia - príbuzní malých hráčov baseballu - získajú podrobnú správu o zápase ešte predtým, ako súperi na ihrisku dokončili výmenu handshake. Samozrejme, takéto správy, bez ohľadu na ich štylistické majstrovské dielo, sú pre týchto fanúšikov dôležitejšie ako správy nad miskou.

V roku 2011 algoritmus napísal 400 tisíc správ pre detskú ligu. V roku 2012 - 1,5 mil. V tomto roku bolo v Spojených štátoch 35 000 novinárov, ktorí by samozrejme nezahŕňali detské ligové zápasy za akékoľvek ceny. Ďalším aspektom robotickej žurnalistiky je, že algoritmy môžu poskytovať službu pre žurnalistiku, kde ľudský novinár neprichádza z dôvodu malého rozsahu.

Digitalizácia samotného športu otvára nové obzory pre robotickú športovú žurnalistiku. Rovnako ako v roku 2012, Steven Levy poznamenal v článku Wired s príkladmi baseballových správ, že športové ligy vážia každý centimeter poľa (a teraz hráča) s kamerami a značkami. Všetky najviac nemysliteľné štatistiky zhromaždené počítačom: rýchlosť lopty, rozsah hodu, dôraz na nohu, uhol sklonu - všetky možné telemetrie. Dobre vyškolený robot si ľahko všimne, že džbánove hody sa začali mierne oslabovať, alebo, povedzme, začal sa odchyľovať doľava pred tým, ako trafil hit. Sú tieto informácie dôležité? Je to dôležité, ale ľudský novinár si to nevšimne. V starej športovej žurnalistike to jednoducho nie je - keďže v starej kriminálnej žurnalistike existuje interaktívna mapa s hustotou vrážd.

Inými slovami, robot už viackrát prevyšuje osobu v práci s dátami, v rýchlosti, v pokrytí. Ale môže poraziť muža v štýle?

Dva argumenty o nevhodných schopnostiach robota

Hlavný argument proti budúcej dominancii robotických novinárov súvisí s neschopnosťou stroja byť kreatívny. V skutočnosti sa rozdeľuje na dve tézy: robot si nemôže vymyslieť ako človek, robot nemôže písať ako osoba.

1) Robot nemôže vymyslieť

Áno. Vskutku, serendipity - schopnosť osoby, aby sa náhodný objav "pre nič" (jablko padol na hlavu) vyzerá ako občasný záblesk reťazca vzrušených neurónov. Podobným fenoménom je eureka, náhly pohľad, logicky nie odvoditeľný. Preto kreatívne "tydydzh" bude vždy výsadou človeka. Za kreativitou, heuristikou a inou serendipitou je schopnosť človeka byť proaktívny alebo vôľa. Činnosť robota je v zásade predurčená algoritmom.

Skeptici preto povedia, že robot nebude schopný napríklad vidieť pocit v sérii podobných udalostí, ako to robí ľudský editor. A ešte viac, takže robot nebude schopný vyriešiť Urobiť pocit, ako ľudia-editory robiť, chytiť nejakú udalosť z rovnakého typu série.

Ale. Ale čo keď robot dokáže urobiť niečo iné, čo človek nie je schopný? V prvom rade hovoríme o krížovej analýze akejkoľvek veľkostnej databázy a hľadaní korelácií. Napríklad krížová analýza spotrebiteľských a politických preferencií zrazu odhalí, že vlastníci červených Zhiguli pravidelne hlasujú za Busha. Človek by tam bol zrazený, pretože sa musí nájsť kauzálne vysvetlenie. A vo svete veľkých dát môže byť kauzalita, ktorá obmedzuje našu myseľ, zbytočná. Robot má možnosť nájsť fantastické, niekedy fantasticky ovplyvňujúce korelácie pre marketing, politiku alebo žurnalistiku, ktoré prenikajú do sveta, ale nevidíme ich.

А что если способность алгоритма выявлять корреляции компенсирует или даже заменяет всякие серендипные способности человека, вроде чутья, озарения или даже чувства юмора? Фактура, добытая из Big Data, может быть не менее интересна и иррациональна, чем творческие эксперименты человека.

2) У робота нет чувства (стиля)

Áno. Это верно, у робота нет целеполагания сделать красиво, а если бы и было, то что это - "красиво"?

Но. Градусником красоты для робота может стать человек. Если нельзя обсчитать красоту, то можно обсчитать реакцию людей на "красоту". Вообразим, что в память робота закачаны все тексты и все реакции людей на них: лайки, перепосты, комментарии, переходы. Роботы уже сегодня способны таким образом вычислять привлекательность заголовков, тем, ключевых слов и т.п. Редактор угадывает - робот знает. Теперь вообразим, что с помощью биометрии (eye tracking уже позволяет), робот будет анализировать реакцию на конкретные идиомы, эпитеты, синтаксические конструкции, визуальные образы. Подобные технологии все более доступны, вопрос лишь в объеме данных и скорости переработки.

Такая система автоматически начнет производить все более аттрактивные заголовки и тексты. Да, возникнут другие проблемы: 1) аттрактивность станет белым шумом, 2) погоня за реакцией читателя сделает генеративную журналистку дегенеративной. Но на переходном этапе важно другое: анализ человеческих реакций при достаточной массиве данных заменяет роботу отсутствующее у него чутье.

Inými slovami, akýkoľvek argument o tom, čo robot nemôže urobiť, je možné priniesť rovnako presvedčivý argument o tom, čo človek nemôže. V tejto súťaži schopností existuje aj remíza.

Súťaž na samom začiatku, ale už - remíza.

Plán žurnalistiky robotov

Na základe toho, čo už vieme o robotoch, novinároch, si dokážete predstaviť, ako budú prevziať svet. No, alebo na začiatok povolanie. Tu sú kľúčové prvky budúceho mechanizmu roboticko-žurnalistiky.

1) Veľké dáta. Schopnosť algoritmu pracovať s veľkými dátami sa samozrejme bude vyvíjať. Schopnosť detekovať korelácie do určitej miery nahrádza ľudskú tvorivosť robotom. Na tom pracujú najlepší myseľ a najlepší investori. A nie nad zachovaním žurnalistiky.

2) Korpus všetkých textov a analýza nahromadených sluchových reakcií. Monitorovanie siete alebo hromadenie všetkých žurnalistických textov vo svojej vlastnej databáze, algoritmus môže ľahko vypočítať, ktoré texty - so všetkými ich taktickými a technickými vlastnosťami - zbierať najviac rád, čítanie, reposts, komentáre.

Samozrejme, môžu zostať niektoré výklenky, ktoré sú možné len pre ľudský inštinkt. Budú teda rezervami bio-kolonistov. Avšak, v priemyselnom meradle, tieto slepé miesta pre robota nebudú hrať úlohu, najmä s ohľadom na to, koľko celkového obehu obsahu bude rásť v dôsledku robotov.

3) Biometria. Po získaní prístupu k nevyjadreným reakciám, reči tela, bude robot schopný zohľadniť nielen staré reakcie na staré texty, ale aj okamžité reakcie na tu a teraz vnímaný obsah. Muž si prečítal titulok o Putinovi - dotykový displej vníma, ako sa jeho ruky potia, webová kamera zachytáva, ako sa žiak rozširuje, mikrofón počuje častejšie dýchanie. Všetko je jasné. A tak - na poliach tisícov čitateľov. Táto domácnosť polygraf nahradí vkus editora.

Technológie humánnej substitúcie sa budú vyvíjať s akceleráciou. A prečo by sa tam mali zastaviť? Áno, a čo sa považuje za dosiahnutú úroveň? Je otvorená smerom hore a dopredu. Niekde pred ním sa objavuje prízrak umelej inteligencie.

Prognóza pre svet

Christian Hammond, spoluzakladateľ a vedúci vedecký pracovník spoločnosti Narrative Science, je presvedčený, že do roku 2030 počítače budú písať 90% správ. Hammond tiež verí, že v roku 2017 bude počítač napísať materiál hodný Pulitzerovej ceny.

Vzhľadom k tomu, že presné termíny sa nazývajú, nie je zaujímavé volať ostatných, je to len predpovedá, že kvantitatívna a kvalitatívna súťaž nás čaká s kybernetickými kolegami. V kvantitatívnej súťaži strácajú bio-novinári práve teraz. V kvalite sa vydáme do 5-7 rokov.

Je zvedavé, že v ranom štádiu prechodu žurnalistiky z človeka na robotov sa natívni redaktori stanú vrahmi tejto profesie. Redakcia je nútená produkovať čo najviac obsahu, aby sa zvýšila návštevnosť. Novinár nemá čas zaoberať sa vážnymi témami, musí viesť materiály na stránku: "pohyb za účelom pohybu" - pohyb kvôli pohybu. Tento účinok žurnalistického teoretika Deana Starkmana (Dean Starkman) nazval hamsterizáciu žurnalistiky - od škrečka, veveričného kolesa. Škrečanie žurnalistiky v snahe o prevádzku znižuje čas, ktorý novinár pracuje na materiáli na množstvo materiálov: „viac s menej“.

Sto tisíc čitateľov jedného článku je vysoko kvalitná žurnalistika. Je však potrebné bojovať za sto tisíc čitateľov za jeden článok, ak môžete dať sto tisíc článkov, z ktorých každý prinesie desať čítaní? Kto si vyberie redaktor: vrtošivý novinár s rastúcim platom a tri texty týždenne, alebo bezproblémový algoritmus s klesajúcim mesačným poplatkom a tromi textami za minútu?

Associated Press nekupuje služby Wordsmith, pretože kováč píše lepšie ako muž. A pretože píše viac a rýchlejšie. Teda argument o kvalite textu je vo všeobecnosti irelevantný. Roboty budú zachytávať redakčné kvôli ich ekonomickej, nie literárnej prednosti.

Roboti novinárov v Rusku

Pokiaľ ide o prognózu pre Rusko, musíte najprv pochopiť, kde sme teraz. Botwork sa aktívne rozvíja v politickej sfére av obchode, ale nie v žurnalistike. Známy pre zvedavé experimenty Sports.ru - možno najinovatívnejšie vydanie v tejto oblasti. Napríklad robot tam drží športovú kroniku. Iný robot zapíše krátke frázy a vyberie pre nich gify, niekedy sa to ukáže dokonca zábavné.

Sports.ru sa hlavičky generátor pomôcť športový blogger.

Generátor slov na Sports.ru ponúka bloggerom napísať titulky.

Ale najzaujímavejšie, podľa môjho názoru, Sports.ru experiment v tejto oblasti je robot, ktorý sa naučil používať populárne komentáre z príbuzných tém. Redukciou a pridaním niekoľkých silných veselých výrazov, robot rýchlo získal 300 "plusy" popularity, a to je prvý cut-off, ktorý dáva portálu bloggerov stav pre "mínus" ostatných účastníkov. "Strelil som za dva dni, omnoho rýchlejšie ako bežní užívatelia," povedal mi Michail Kalashnikov, riaditeľ produktov pre Sports.ru. "Potom sme ho vypli. Myslíme si, čo máme robiť s týmito poznatkami."

Na prvý pohľad, obvyklé fórum topánok. Dôležité je však toto: použil analýzu ľudských reakcií (vypočítané najobľúbenejšie formulácie čitateľov) na vytvorenie vlastného obsahu. Zostáva mu, aby sa naučil od Slova vytvárať texty - a to bude plnohodnotný robotický novinár, ktorý vie lepšie, čo chce editor.

V nedávno oznámenom projekte Yandex for Media bol prvý robotický novinár v Rusku už predstavený, písal ak nie sú pripravené texty, potom prázdne miesta sumarizujúce informácie o dopravných zápchach a počasí. Táto služba pripomína algoritmus kroniky Los Angeles Times, ktorý je v prevádzke od roku 2007. Nie je to novinár, ale skôr asistent novinár, ktorý na základe štatistík vytvára pásku textových oznámení.

Vsevolod Pula sa zmieňuje o algoritme, ktorý kompiluje správy o cenách akcií na finmarket.ru, niektoré ďalšie algoritmy-asistenti. Určite v Rusku sú roboti písajúci texty pre iné úlohy, povedzme, Ashmanov. Ale zdá sa, že v Rusku ešte stále neexistuje žiadny novinársky text, dokonca ani finančné ani športové. V opačnom prípade by bol búril. Ak áno, potom sa nedokončenie nášho trhu zo Západu dá odhadnúť na približne 5-7 rokov.

Predpoveď pre Rusko

Hrozba robotov pre ruskú žurnalistiku sa musí posudzovať v kontexte iných hrozieb. Ruské médiá zažili viac než dosť všetkých nešťastí, ktoré blogosféra s vírusovým editorom spôsobuje žurnalistiku. Odoberá médiám exkluzívne, publikum, trh.

Rozvoj podnikových médií sa však stáva hlavnou hrozbou pre žurnalistiku v Rusku. Problémom je, že normálne podnikové médiá musia konkurovať - ​​to zlepší ich sociálny zvuk. Ale našou hlavnou korporáciou je štát. Jeho konkurencia v podnikových médiách neznamená. Tu je jeho mediálna prítomnosť a riadi žurnalistiku z trhu. Zbavené trhových zdrojov médií sa stáva pre tento podnikový kanál vysielacím kanálom. V najlepšom prípade kreatívne prehodnotia dané témy. Nie je to presne žurnalistika, ale skôr pranie reality v obzvlášť veľkom meradle.

Takže je tu dobrá správa: algoritmy nebudú mať čas zničiť ruskú žurnalistiku. Nedostala to.

Je nepravdepodobné, že by sa Wordsmith alebo Quill naučili ruštinu. Pre pestovanie rusky hovoriaceho robota takejto kapacity je v prvom rade potrebný silný trh rizikového kapitálu. Všeobecne platí, že algoritmy nebudú odoberať povolanie ruských novinárov.

Aby sme sa vyhli technologickým inováciám, neuspejú. Správy o invázii robotov tak či onak budú novinárom alarmovať. Pre redaktorov bude výhodná nasledujúca stratégia: byť medzi prvými na začiatku robotizácie a medzi nimi na konci.

Redakčné použitie algoritmu generujúceho text môže byť pre investora zaujímavou PR akciou - pre divákov. Ale keď a ak algoritmy už nasýtia trh, potom ľudský hlas, ktorý znie medzi ich kovovými škrípaniami, určite dostane špeciálnu výzvu pre verejnosť.

V tomto zmysle, kupodivu, spotrebiteľská hodnota ľudskej žurnalistiky v jej záverečných fázach bude ... redakčnou chybou. Kým to roboti nepochopia a naučia sa simulovať tú istú chybu.

V roku 2014, Wordsmith, jeden z dvoch najsilnejších spravodajských algoritmov, napísal a publikoval ONE BILLION Notes v médiách. Je to viac ako napísané ľudskými novinármi. Časť tejto miliardy išla na fyzický nárast mediálneho obsahu. No, druhá časť už bola nahradená, to znamená vyhnať ľudí z tejto profesie.

Trh bude požadovať viac, viac. A nič nebráni robotovi v písaní toľko, koľko chce, okrem obmedzenej schopnosti ľudí čítať všetko. Toto obmedzenie sa však zruší, keď budú roboti čítať.

Čítajte ďalej

 • Neverím v novinárskych robotov, ale viem, že roboti môžu robiť časť novinárskej práce. Zakladateľ spúšťacieho príbehu Stuart Frenkel povedal Slon.ru o tom, ako môžu počítače nahradiť pracovníkov médií. Peter Birger. Slon.ru, 26.05.10.
 • Novinári, ktorí nikdy nespia. Robo-lovec, 1. októbra 2014.
 • Novinári už nie sú potrební: ktoré roboty pracujú pre nás. Oleg Akbarov. Pozrite sa na mňa, 2. júla 2014.
 • V prípade, že ste premýšľali, skutočné ľudské napísal tento stĺpec. Steve Lohr. The New York Times, september 10, 2011.
 • Viac noviniek je napísané robotmi ako si myslíte. Jason Dorrier. SingularityHub, 25.3.2014.
 • Môže Algoritmus napísať lepší spravodajský príbeh ako ľudský reportér? Steven Levy. Káblové 04.24.12.
 • Roboty zvládli písanie správ. Zbohom žurnalistiky. Liat Clark. Káblové, 06.3.2014.
 • Roboti napadajú novinárov. Kevin Roose. New York Magazine, 14. júl 2014.
 • Automatizácia, algoritmy a Android News Čitatelia: Ako roboty menia tvár žurnalistiky. Edward Sinnott. Junkee.com, 7. 7. 2015.
 • Môžu roboty robiť verejný záujem žurnalistiky? Nicholas Diakopoulos. Európske novinárske observatórium, 11. február 2015.
 • Zadajte Robot novinár. Vnímanie automatizovaného obsahu používateľmi. Od Christer Clerwall. Journalism Practice, zväzok 8, vydanie 5, 2014.
 • Mali by médiá povedať čitateľom? Matt Sutton. J-source, 12. máj 2014.
 • 5 robotov s bielymi goliermi už robili. Erik Sherman. Fortune, 25. februára 2015.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár