Našli ste krádež svojho obsahu? Ako a kedy sa môžete vrátiť?

Kedysi sme už napísali článok o krádeži obsahu, ktorý nám poskytol niekoľko užitočných tipov, čo robiť, ak bol váš obsah na inej stránke. V dnešnom článku chcem k problému pristupovať globálnejšie. A začíname s nasledujúcim: čo vlastne je krádež obsahu?

V chápaní väčšiny ruských používateľov sú to prípady, keď bol článok kompletne skopírovaný z lokality bez odkazu na zdroj. Urobili sme: Skopipastil, láskavo uveďte odkaz na autora. Žiadne písomné povolenie (na rozdiel od Západu), všetko je veľmi jednoduché a vyhovuje všetkým (s výnimkou, možno iba hlavných médií).

Ďalšia vec, keď zadaný odkaz obsahuje atribút presmerovania alebo nofollow. Je to uvažované toto je krádež? A tu sa názory začínajú rozchádzať. Niekto začne odporovať a písať hnevajúce listy páchateľom a niekto v tejto veci neprijíma žiadne kroky. Osobne riešime druhú možnosť. Naša pozícia (pozícia zamestnancov spoločnosti Texterra) je v tomto prípade nasledovná: všetky spätné odkazy (dokonca aj s presmerovaním, dokonca aj s nofollowom) sú dobré. To je ďalší faktor, ktorý vyhľadávače budú brať do úvahy pri hodnotení a určovaní zdroja. A ešte viac cool, ak tieto spätné odkazy prinášajú aspoň nejakú premávku alebo prispievajú k brandingu. Ale nečakajme. Začnime od začiatku.

Takže ste náhodou zistili, že niekto skopíroval váš obsah.

Čo robí môj obsah na svojich webových stránkach?!

Každý, kto objavil krádež ich obsahu aspoň raz (a oh, koľko z týchto ľudí je na internete), zažil tieto emócie. Áno, v skutočnosti je nepríjemné, keď článok, na ktorý ste strávili toľko hodín a úsilia, prináša ovocie úplnému cudzincovi, ktorý dvoma kliknutiami, bez toho, aby sa vôbec namáhal, ho skopíroval z vašej stránky a dokonca ani nedal naň odkaz na zdroj. Zvlášť bolestivo vnímaná je skutočnosť, že vyhľadávače sú niekedy mylné a vnímajú zlodeja ako autora ukradnutého obsahu (spravidla sa to stáva, keď váš obsah kopíruje väčší a dôvernejší zdroj).

A ako sa v tejto situácii správať? Hlavnou vecou nie je búrka. Pozorne si prečítajte tento článok a postupujte podľa našich odporúčaní. Garantujeme, vo väčšine prípadov, vy môžete štrajk späť proti svojim páchateľom a odradiť ich od všetkých ich túžby po vhodení majetku niekoho iného.

Ako stanoviť skutočnosť krádeže obsahu?

Pred prijatím akejkoľvek odpovede sa uistite, že niekto obsah skutočne skopíroval. Ako to urobiť? Tu je niekoľko spôsobov:

 • Spôsoby sledovania a "legálneho" kopírovania obsahu (s odkazom na zdroj) a skutočnej krádeže:
  • Služba Copyscape. Veľmi jednoduchá a pohodlná služba pre sledovanie krádeže obsahu. Jediné, čo musíte urobiť, je zadať adresu do vyhľadávacieho poľa. Potom vám program Copyscape zobrazí adresy stránok, na ktorých sa zobrazuje váš obsah. Pri použití bezplatnej verzie môžete vidieť iba prvých 10 výsledkov vyhľadávania. Ak potrebujete podrobnejší prehľad, môžete si objednať platenú prémiovú verziu. Na základe skúseností však môžete s istotou povedať, že väčšina používateľov nebude potrebovať podrobnejšie výsledky vyhľadávania (pokiaľ nesledujete nepretržite odcudzený obsah).
  • Manuálne vyhľadávanie. Ak chcete nájsť textový obsah, zadajte do vyhľadávacieho nástroja dlhú frázu. Môže to byť fráza, ktorú zverejníte na konci každého príspevku, alebo len výpis z hlavného textu. Ak chcete vyhľadať vizuálny obsah, použite vyhľadávací nástroj Google Image. Táto metóda určite zaberie viac času ako predchádzajúca, ale je spoľahlivejšia.
 • Spôsoby sledovania iba „legálneho“ kopírovania (pre tých, ktorí chcú byť jediným vlastníkom svojich publikácií):
  • Prevádzka sprostredkovania. Použite analytické nástroje. Zistite, odkiaľ prichádza špičková návštevnosť. Ak z neznámeho zdroja, choďte na to a skontrolujte, či váš obsah je tam obsiahnutý.
  • Pingbeki, Mnoho CMS podporuje automatické pingbacks: Wordpress, Joomla, Drupal, atď Ako fungujú? Keď zdroj odkazuje na váš materiál, budete upozornení.

Po overení, že váš obsah bol skutočne skopírovaný, môžete prejsť na ďalší krok. Nie, nie, je príliš skoro písať páchnuce listy zlodejom. Áno, a apelovať na hostiteľa v žiadnom zhone. Skôr než podnikneme vážne kroky, je potrebné situáciu analyzovať a pochopiť: je to naozaj potrebné bojovať proti nej?

A potrebujem to?

Tak ste sa dozvedeli, že niekto ukradol váš materiál. Čo ďalej? Predtým, ako sa vydáte na dlhú cestu s podvodníkmi, prvá vec, ktorú musíte sami rozhodnúť, je, či hra stojí za sviečku. Napriek skutočnosti, že krádež obsahu sa javí ako zjavné porušenie vašich práv, každá konkrétna situácia môže mať svoje vlastné nuansy, ktoré by sa mali zohľadniť.

Napríklad, môžete byť konfrontovaní so skutočnosťou, že niektoré populárne stránky skopírovali váš článok bez poskytnutia odkazu na zdroj. V tomto prípade musíte určiť, či vám táto krádež prináša výhody. Ak sa v tomto článku zmieňuje vaša značka alebo opisuje výhody vašej spoločnosti alebo sa zaoberá niektorým z vašich prípadov, potom je na čom trvať na jej odstránení? Táto krádež je pre vás dobrá! Uvoľnite sa a nechajte všetko tak, ako je. A ešte viac sa nemusíte starať o "krádež", označujúcu autorstvo a odkazy na zdroj. Prebytok prevádzky nikomu neublíži, nie?

Ale čo keď krádež neprinesie žiadne výhody?

Rozhodli ste sa bojovať do konca: čo ďalej?

Ak ste si uvedomili, že zlodej stránky vám neprináša ani prevádzku, ani slávu a rozhodol sa bojovať až do konca, tu sú kroky, ktoré musíte urobiť:

1. Urobte screenshoty

Okamžite vytvorte snímku stránky, na ktorej je ukradnutý obsah umiestnený. Bude slúžiť ako dôkaz, keď vysvetlíte páchateľovi. Uistite sa, že celá stránka (alebo aspoň obsah, ktorý bol odcudzený) a adresa URL tejto lokality sú zahrnuté do snímky. Na tento účel môžete použiť nástroje zabudované v operačnom systéme (klávesa Print Screen v operačnom systéme Windows a Command + Shift + 3 v systéme Mac), zásuvné moduly Awesome Screenshot pre prehliadač Google Chrome a Fireshot pre Firefox alebo iné programy, ktoré sú na internete veľmi početné.

2. Pošlite správu svojmu porušovateľovi

Nezabudnite kontaktovať túto osobu priamo pred oznámením problému svojmu hostiteľovi. Ak jeho stránka nemá e-mailovú adresu, použite jednu z nasledujúcich metód:

 • Služba who.is

Zakaždým, keď užívateľ internetu zaregistruje názov domény, musí poskytnúť kontaktné informácie. Služba who.is poskytuje prístup k nej (nie vždy, ale v mnohých prípadoch).

 • Ak informácie, ktoré páchateľ uviedol pri registrácii domény, nie sú dostupné na prezeranie, použite tipy v tomto článku „Ako zistiť poštu osoby: pokyny na nájdenie e-mailu“.

Akonáhle poznáte e-mailovú adresu páchateľa, pošlite mu list napísaný na hlavičkovom papieri spoločnosti (ak ho nemáte, vytvorte ho v programe Word. Bude to trvať 3 minúty, nie viac). Použite oficiálny obchodný jazyk, buďte zdvorilí a rozhodujúci. Do listu uveďte odkaz na ukradnutú publikáciu a pripojte obrázky k listu. Určite mi povedzte, že v prípade odmietnutia alebo neodpovedania si vyhradzujete právo odvolať sa na nasledujúcu inštanciu na vyriešenie problému. Dajte páchateľovi pevný termín na splnenie vašich požiadaviek. Napríklad 3 dni. Tento čas je dosť na premýšľanie a rozhodnutie.

3. Ak vaša požiadavka nebola zodpovedaná alebo bola zamietnutá, obráťte sa na hostiteľa.

Mnohí veria, že výzva na hostiteľa neprinesie žiadne výsledky, ale toto je mylná predstava. Existuje veľké množstvo prípadov, keď boli hostitelia pokutovaní za obsah na svojich doménach. Všetci o tom vedia a vo väčšine prípadov dávajú prednosť tomu, aby neviedli vec k súdnym bojom a miesto zatvorili, až kým nebudú objasnené okolnosti. Preto sa nebojte napísať hostiteľom, aj keď sú v zahraničí. V 99% prípadov tento krok vyrieši váš problém. (Ak chcete vyhľadať informácie o poskytovateľoch hostingu, môžete použiť aj službu who.is, ktorá bola spomenutá vyššie).

4. Ak sa toto opatrenie ukázalo ako neúčinné, obráťte sa na službu podpory vyhľadávačov.

Okamžite varovať, ani Google, ani Yandex neblokujú odcudzený obsah, pretože väčšina odoslaných sťažností je kontroverzná a vyhľadávače nepreberajú zodpovednosť za odovzdanie akýchkoľvek verdiktov.

Napríklad, ktorý list Plato Shchukin pošle ako odpoveď na sťažnosť týkajúcu sa krádeže obsahu:

„Vyhľadávač Yandex indexuje iba verejne dostupné informácie a zobrazuje ich na žiadosť používateľov. V žiadnom prípade nie sme cenzormi siete a nepripisujeme autorstvo článku žiadnej stránke. Taktiež nezadávame zdrojové stránky zo stránok. Výsledky vyhľadávania sa generujú s prihliadnutím na rôzne faktory, inými slovami, berúc do úvahy relevantnosť stránok pre požiadavky používateľov. Napriek tomu nám môžete pomôcť v našej práci na algoritmoch hodnotenia tým, že pošlete príklad žiadosti, podľa ktorej je stránka s identickým, podľa vášho názoru textovým obsahom hodnotená lepšie ako vaša.

S pozdravom Platon Schukin "(odkaz na zdroj)

To isté platí aj pre spoločnosť Google. Pýtate sa: prečo píšu vôbec? To by sa malo urobiť, aby vyhľadávač signál, ktorý potom môže byť zohľadnená pri hodnotení.

Ako chrániť pred krádežou svojho obsahu?

Nebudeme prefíkaní a okamžite vám povedia priamo: neexistujú spôsoby, ako ochrániť váš obsah na 100%. Dodržiavanie nasledujúcich odporúčaní však určite prinesie určité výhody:

 • Upozornite Yandex na vydanie vášho obsahu. Ak na svojich stránkach uverejníte texty, ktoré predtým neboli uverejnené na Internete, a sú vytlačené inými internetovými zdrojmi, upozornite spoločnosť Yandex na bezprostredné vydanie textu. Preto bude vyhľadávač vedieť, že pôvodný text sa prvýkrát objavil na vašej webovej stránke a použije ho pri nastavovaní vyhľadávacích algoritmov.
 • Použiť službu Google Authorship, Tento atribút pomôže overiť vaše autorstvo s vyššou pravdepodobnosťou, ale nanešťastie vás neuloží, ak sa váš materiál skopíruje z dôveryhodnejšej stránky, ktorá je k nemu napísaná. jeho Google autorstvo.

  Čo musíte urobiť, aby ste zistili autorstvo:

  • Zaregistrujte sa do služby Google+.
  • Prihláste sa do svojho profilu.
  • Z panela s adresou prehliadača skopírujte odkaz. Tu, napríklad, moja: //plus.google.com/105989752782164003777/posts?hl=sk. Budete mať rovnaké, ale s rôznymi číslami.
  • Umiestnite na obsahovú stránku HTML code: Zhenya Kryukova
  • Potvrďte viazanie z profilu vášho účtu. „Edit Profile“ - „My Publications“ - „Add Link“.
 • Poďme indexovať nový materiál, Ak nie ste zamestnancom médií a nehľadáte horúce novinky, skryte čerstvý materiál od verejnosti, kým nie je indexovaný vo vyhľadávačoch.

Ako určiť, či je materiál indexovaný alebo nie?

 • V pokročilom vyhľadávaní Yandex nájdite stĺpec „On the Site“ a zadajte odkaz na nový materiál. Ak je stránka indexovaná, zobrazí sa vo výsledkoch problému.
 • To isté, čo robíme so spoločnosťou Google. Prejdeme na odkaz v stĺpci "Site alebo Domain".

Ak existuje niekoľko desiatok alebo dokonca stovky článkov na vašich stránkach za deň, bude to dlhé a únavné zadávať odkazy ručne. V tomto prípade môžete na načítanie indexovaných adries URL z panela správcu webu použiť špeciálne skripty a softvér.

 • Zobrazte upozornenie o autorských právach na viditeľnom mieste. Na konci každého článku vždy uveďte autorské práva a napíšte nasledujúcu frázu: [názov spoločnosti], s úplným alebo čiastočným kopírovaním materiálového odkazu na zdroj. Toto upozorní návštevníkov vašich webových stránok, že obsah uverejnený na tomto webe je vaším majetkom.
 • Formulovať pravidlá pre používanie vášho obsahu. Vyjasnite všetky body sporu a povedzte svojim používateľom, čo je povolené a čo je zakázané s vašimi príspevkami. Tu sú napríklad pravidlá pre používanie obsahu na stránke Hubspot. Veľmi jednoduché a čo je najdôležitejšie, efektívne.
 • Zahrnúť do RSS feed nie je úplné znenie článku, ale len oznámenie. Niektorí používatelia používajú roboty na ukradnutie plných verzií príspevkov z informačných kanálov RSS celku článku, ponechajte iba oznámenie a odkaz na plnú verziu.
 • Označte svoje obrázky, Ale robte to opatrne. Nie je potrebné vkladať obrovské vodoznaky, ktoré bránia prezeraniu obrazu. Stačí pridať malé logo kdekoľvek na hrane, aby vaši užívatelia neobťažovali.

záver

Tvárou v tvár krádeži obsahu je vždy nepríjemné. Ale nemali by ste sa hnevať a beznádejne. Zlodeji sa môžu a musia bojovať. A aj napriek tomu, že stále nie sú k dispozícii žiadne spôsoby, ako ochrániť váš obsah na 100%, môžete minimalizovať počet lúpeží a zachovať si svoju reputáciu „v očiach“ vyhľadávačov.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár