Prečo podnik môže robiť bez mobilnej verzie stránky a ako v tomto prípade nestratiť mobilných klientov

Rast mobilnej prevádzky je jedným z najvýraznejších trendov internetu súčasnosti. Podľa predpovedí, do začiatku roka 2015, viac ako polovica surferov pôjde online pomocou smartfónov alebo tabliet. Tento trend prinútil podnikateľov a obchodníkov vytvoriť špeciálne podmienky pre potenciálnych a existujúcich zákazníkov, ktorí vlastnia mobilné miniaplikácie. Ponúkajú divákom mobilné verzie webových stránok, zdroje s citlivým rozložením alebo aplikácie pre smartfóny a tablety.

Je potrebné okamžite investovať do vývoja mobilnej alebo citlivej webovej stránky, keď niektoré podniky úspešne fungujú bez pravidelného webového zdroja? Nie, to nie je potrebné. Mnohé ruské spoločnosti dokážu ušetriť zdroje a bez prispôsobenia stratégie pre mobilných užívateľov aspoň na rok 2014. Tento článok vám povie, kto si môže dovoliť pracovať bez mobilných stránok, responzívneho dizajnu a aplikácií pre smartfóny. Dozviete sa tiež, ako nestratiť mobilných klientov, ak ste ešte neupravili online zdroj pre mobilnú prevádzku.

Rusko sa líši od Číny a Indie

Nejde o geografickú polohu, ekonomický potenciál alebo kultúrne charakteristiky. Internet marketingu sa zaujímajú o správanie ľudí v krajine na webe. Takže viac ako polovica indických a čínskych internetových surfistov je už online pomocou mobilných gadgets. Preto sa musí miestny internetový obchod najprv premýšľať o spokojnosti majiteľov smartfónov a tabliet, a až potom si myslia, že majitelia stacionárnych počítačov a notebookov.

Mimochodom, švédska monitorovacia spoločnosť Pingdom nedávno napísala, že podiel mobilnej prevádzky rýchlo rastie v krajinách s nedostatočne rozvinutou komunikačnou infraštruktúrou. Podľa tejto spoločnosti, pred dvoma alebo tromi rokmi, boli užívatelia nútení byť spokojní s mobilným internetom, ak nemali prístup k vysokorýchlostným káblovým sieťam.

Podľa skupiny Mail.ru dosiahol podiel mobilnej prevádzky v runete v polovici roku 2013 29%. To znamená, že menej ako tretina ruských internetových surfistov prichádza online pomocou smartfónov a tabliet. To dáva internetovým obchodníkom náskok. Môžu byť dobre pripravení prispôsobiť marketingovú stratégiu pre mobilnú prevádzku. Napríklad, podnik má viac času na výber medzi mobilnou verziou stránky, citlivým dizajnom a aplikáciou pre tablety a smartfóny. Tento čas sa dá využiť aj na akumuláciu finančných zdrojov potrebných na vytvorenie kvalitnej a efektívnej ponuky pre mobilných používateľov.

Relatívne nízky podiel mobilnej prevádzky v RuNet nie je jediným argumentom v prospech dočasného odmietnutia mobilnej verzie stránky. Analyzujúc správanie majiteľov smartfónov a tabliet, mnohí podnikatelia sa opýtajú sami seba a obchodníkov na otázku.

Naozaj potrebujem takýchto používateľov?

Podľa skupiny Mail.ru mobilný internet častejšie využívajú mladí Rusi. Tento trend je dobre zaznamenaný vo vekovej skupine 19-24 rokov. Už vo vekovej skupine 25-30 rokov sa však rozdiel zmenšuje. Spotrebitelia vo veku 31 - 35 rokov však rovnako aktívne používajú mobilné a stacionárne zariadenia na prístup k sieti.

Návštevníci nad 35 rokov často chodia online pomocou stacionárnych počítačov a notebookov. Tento trend vrcholí vo vekovej skupine nad 50 rokov.

Ak priemerný vek cieľovej skupiny vášho podniku presiahne 30-35 rokov, môžete odložiť úpravu stránky pre mobilnú prevádzku. Napríklad priemerný vek kupujúceho nehnuteľností v Rusku je 37 rokov. Ruské banky dávajú prednosť vydávať hypotekárne úvery osobám starším ako 30 rokov. A priemerný vek kupujúcich nových automobilov na svete presahuje 50 rokov. Navyše, čím drahšie je auto, tým vyšší je priemerný vek kupujúcich.

Používatelia mobilných telefónov sú online okolo polnoci a strávia niekoľko minút online

Vrchol on-line aktivity ruských majiteľov smartfónov a tabliet spadá do obdobia od 22:00 do 24:00. A majitelia stacionárnych počítačov sú najaktívnejší od 11:00 do 18:00.

29% mobilných surfistov nezostáva na webe viac ako 5 minút. 49% používateľov trávi na internete menej ako 20 minút. V tomto prípade je štvrtina vlastníkov stacionárnych počítačov na internete viac ako hodinu. Polovica užívateľov pretrváva na webe 20 minút alebo viac.

Je možné študovať informácie a urobiť rozhodnutie o kúpe o niekoľko minút bližšie k polnoci, keď väčšina ľudí má oči, ktoré sú unavené z únavy? Áno, ak si kúpite lacný a jednoduchý produkt. A ak vaši zákazníci viac či menej starostlivo študujú informácie pred nákupom, neponáhľajte si vytvoriť mobilnú verziu stránky alebo utrácať peniaze za adaptívne rozloženie.

Potrebujete viac dôkazov? Potom vás bude zaujímať, že ...

... mobilní používatelia nie sú nakupovaní

Majitelia smartfónov a počítačov Tablet PC často kontrolujú e-maily online. Tiež radi čítajú spravodajské stránky a komunikujú v sociálnych sieťach alebo chatujú s priateľmi pomocou instant messaging.

Podľa Havas Worldwide reklamnej agentúry, na celom svete, on-line nakupujúci je väčšia pravdepodobnosť, že použitie domáce alebo pracovné desktopy pre objednanie v internetových obchodoch. Iba štvrtina zákazníkov nakupujúcich online nakupuje pomocou mobilných modulov gadgets.

Tu sú niektoré ďalšie skutočnosti, ktoré vás spochybňujú potrebu urýchlene prispôsobiť stránku mobilnej premávke:

V polovici tohto roku, čestný inžinier spoločnosti Google Matt Cutts uviedol, že iba 6% spoločností z Fortune 500 počúvalo odporúčania najväčšieho vyhľadávača na svete a prispôsobených stránok pre mobilnú prevádzku. Napriek nepokoju pána Cuttsa, tieto spoločnosti zostávajú na zozname Fortune 500.

Podľa agentúry 435 Digital marketing je každý tretí vyhľadávací dopyt, ktorý sa vykonáva pomocou mobilných modulov gadgets, miestne vyhľadávanie. Podnik, ktorý slúži zákazníkom v režime offline, sa zaujíma o kontaktné miesta predajných miest zobrazené v miestnom vyhľadávaní. Ale ak obsluhujete klientov na diaľku a neobmedzujete prácu na konkrétne územie, môžete miestne vyhľadávanie ignorovať. Opäť si všimnite, že tretina vyhľadávacích dopytov pre mobilné zariadenia je pre online podniky k ničomu.

Podľa spoločnosti Econsultancy zostáva miera konverzie mobilnej prevádzky nízka. Približne 57% komerčných stránok prevádza menej ako 1% návštevnosti, zatiaľ čo 41% stránok je schopných previesť menej ako 0,5% návštevnosti. V záujme spravodlivosti stojí za zmienku, že tieto štatistiky zohľadňujú stránky, ktoré sú prispôsobené a nie sú prispôsobené mobilnej prevádzke.

Podľa skupiny Mail.ru je v ruských regiónoch s nízkou úrovňou rozvoja komunikačnej infraštruktúry podiel mobilnej prevádzky vyšší ako v celej krajine. Úroveň príjmov obyvateľov týchto regiónov je tiež nižšia ako priemer v RF.

Ako si nenechať ujsť mobilných kupujúcich, ak ste odložili vytvorenie mobilnej verzie stránky

Väčšina mobilných užívateľov on-line na niekoľko minút neskoro večer na kontrolu e-mailu a čítať správy Vkontakte správy. Sú to zvyčajne mladí ľudia vo veku do 30 rokov, ktorí nie sú jadrom podnikateľského publika, ktorí predávajú drahé a zložité produkty, ako sú autá, nehnuteľnosti alebo hypotekárne úvery.

Výnimky z tohto pravidla však existujú a časom sa stávajú viac. Preto by vaša firma nemala ignorovať mobilné publikum, aj keď v najbližšom roku neplánujete vytvoriť mobilnú verziu stránky ani aplikáciu pre smartfóny a tablety. Nasledujúce marketingové aktivity vám teraz pomôžu kontaktovať vlastníkov mobilných modulov gadget:

 1. E-mailový marketing

  Podľa marketingovej spoločnosti Moveable Inc, v polovici roku 2013, americkí spotrebitelia čítať viac ako 60% e-mailov pomocou tabliet a smartfónov. Zároveň sa na smartfónoch čítalo takmer 50% e-mailových správ.

  Používajte e-mail na komunikáciu s mobilnými spotrebiteľmi. Stále musíte prispôsobiť obsah e-mailu na čítanie z malých obrazoviek. Nenechávajte v listoch odkaz na stránku, ktorá nie je prispôsobená mobilnej prevádzke. Lepšie naznačujú, že diváci okamžite zavolajú konzultanta.

 2. SMS a push správy

  Odborníci Millward Brown Digital tvrdia, že majitelia smartfónov a tabliet považujú textové správy za najvhodnejšiu možnosť reklamy. Viac ako 60% mobilných divákov považuje sms-mailing za užitočné a dokonca sa k nim prihlási.

  Americkí spotrebitelia akceptujú viac ako 20% komerčných ponúk prijatých prostredníctvom SMS. Ak chcete vyhodnotiť účinnosť sms marketingu, porovnajte tento ukazovateľ s mierou konverzie mobilnej prevádzky.

 3. Hosťovanie blogov v odvetvových publikáciách a médiách

  Podľa skupiny Mail.ru si 10% ruských mobilných používateľov prečítalo publikácie v online publikáciách o tabletoch a smartfónoch. Ďalšie 4% pravidelne prezerajú zdroje správ. Použite tento zvyk divákov, aby jej oznámili váš obsah.

  Publikovanie materiálov v serióznych médiách a odvetvových publikáciách, zvyšujete dosah divákov ako celku. Okrem toho máte zaručené, že „chytíte“ mobilných používateľov, pretože väčšina mediálnych a priemyselných publikácií už má mobilné verzie stránok.

 4. Publikovanie obsahu v sociálnych sieťach

  Bolo uvedené vyššie, že majitelia smartfónov a tabliet aktívne komunikujú v sociálnych sieťach. Populárne sieťové zdroje ponúkajú používateľom mobilné verzie stránok alebo aplikácií. Využite to zverejnením obsahu na verejnosti a v skupinách vašej spoločnosti.

  Pri plánovaní kampaní SMM zvážte nedostatok mobilnej verzie vašej lokality. Okrem odkazov na váš zdroj, ponúknite používateľom kontaktné údaje správcov účtov.

 5. Publikovanie marketingového videa v službe YouTube

  Toto video hosting je populárne medzi užívateľmi mobilných gadgets. Podľa spoločnosti Google je podiel mobilnej prevádzky v službe YouTube 40%. Publikovaním videa o tejto službe poskytujete možnosť pohodlne zobraziť obsah vlastníkov smartfónov a počítačov Tablet PC.

Povedzte, že ak má podnik prostriedky na vytvorenie videa, potom budú peniaze pre mobilnú verziu stránky? V skutočnosti, vytvoriť marketingové video nepotrebuje Hollywood rozpočty.

Môžete to urobiť bez mobilnej verzie stránky

Môžete pracovať bez mobilnej verzie stránky, adaptívneho rozloženia alebo aplikácií pre smartfóny a tablety, za týchto podmienok:

 • Vaša Stredná Ázia sa nachádza v Rusku a ďalších post-sovietskych krajinách.
 • Predávate drahý a komplexný produkt, napríklad hypotekárne úvery, kumulatívne životné poistenie, nehnuteľnosti, autá.
 • Priemerný vek vašich zákazníkov je viac ako 35 rokov.

Pamätajte však, že vzostupný trend podielu mobilnej prevádzky existuje, či už chcete alebo nie. Tento rast predstavuje desiatky percent ročne. To znamená, že za rok alebo dve budú vaše cieľové skupiny aktívnejšie používať tablety a smartfóny. Tieto gadgety sa postupne zmenia z prostriedkov na kontrolu e-mailov a sociálnych sietí do zariadení pre plnohodnotné surfovanie na webe, štúdium informácií o spotrebiteľoch a nákupov. Preto skôr alebo neskôr budete musieť prispôsobiť stránku mobilnej prevádzke.

Ďalšia vec je, že sa s touto otázkou nemusíte naliehavo zaoberať. Na tento krok sa môžete bezpečne pripraviť, zozbierať potrebné zdroje a vybrať najlepšiu možnosť pre vaše podnikanie - adaptívne usporiadanie, mobilnú verziu stránky alebo aplikáciu. A aby nedošlo k strate mobilných zákazníkov, teraz používať marketingové aktivity opísané vyššie.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár