Čo čaká na značky a bežných používateľov

Riddle: "Na Západe, zrušiť, chceme vstúpiť." Správnou odpoveďou nie sú sankcie, ale zásada neutrality siete, okolo ktorej bol v minulom roku veľa hluku.

Len fakty: Dňa 1. augusta sa uskutočnilo zasadnutie Rady pre rozvoj digitálnej ekonomiky. Na základe jej výsledkov bolo rozhodnuté, že vláda pošle návrh na prijatie legislatívy v Rusku princípu rovnosti v sieti.

V skutočnosti neexistuje ani zákon, ani zákon - len myšlienka, ktorá bude v nasledujúcich týždňoch zakotvená v oficiálnom dokumente. Vzhľadom na to, že zákony v Ruskej federácii nie sú prijaté v jeden deň, neutralita siete nenadobudne účinnosť až v budúcom roku (ak ju vláda schváli vôbec).

Ale šípka je už v lete. V RuNet sa už diskutuje o vyhliadkach a dôsledkoch budúceho práva.

Veľký leveler

Neutralita siete znamená rovnomerné rozloženie prevádzky medzi zdrojmi, ktoré neobsahujú zakázaný obsah. Inými slovami, videá z YouTube a niektoré malé video hosting sa načítajú rovnakou rýchlosťou.

Pre bežných používateľov je to plus. Ale operátori môžu zostať v takom veľkom mínus. Zavedenie neutrality siete im znemožní zvýšiť návštevnosť partnerských zdrojov - online kiná, internetové obchody atď. Okrem toho obmedzí tarifné balíky s ponukami návštevnosti:

To znemožní napríklad ponuky pre účastníkov, keď nie je účtovaný poplatok za sociálne siete. - považuje viceprezidenta "Rostelecoma" Borisa Glazkova.

MTS verí, že sieť a všetko je spravodlivé:

Pravidlá interakcie sú pohodlné pre všetkých účastníkov trhu a sú stanovené základným dokumentom FAS o neutralite siete - deklarovaný zástupca TASS spoločnosti.

Hovoríme o tomto dokumente, ktorý bol vyvinutý v roku 2016.

Skupina Mail.Ru však iniciatívu schválila, pričom uviedla, že legalizovaná zásada neutrality siete umožní všetkým účastníkom trhu dosiahnuť rovnaké postavenie bez diskriminácie veľkých podnikov a začínajúcich podnikov.

Vo všeobecnosti sa názory delia.

Ak sú zásady neutrality siete zakotvené v zákone, budem veľmi prekvapený. V tomto prípade môžeme Rusko označiť za oveľa demokratickejšiu krajinu ako Spojené štáty, v ktorých už boli zrušené.

Pozícia väčšiny poskytovateľov je jasná a dôsledky práva jari, ako vždy, pripadajú na plecia koncových užívateľov. Na zrušenie zásad obhajovať tých, ktorí chcú kompenzovať náklady na jeho vykonanie.

Dúfajme, že schválime návrh zákona, to je skvelé.

Lia Canaryska, autor blogu TexTerra

A ako sa majú?

Úrady USA zaviedli zásadu neutrality siete v roku 2015 v Obamovej ére. Bol namierený proti monopolu veľkých telefónnych a káblových operátorov. Manipuláciou s distribúciou dopravy propagovali tarify a služby, ktoré boli pre seba výhodné.

"Používate Google a váš sused preferuje Bing. Bing platí vášmu poskytovateľovi, a to obmedzuje návštevnosť Google. Aby ste tomu predišli, potrebujete sieťovú neutralitu" - vysvetľuje jeden zo zástancov princípu blogger TayZonday.

Ale hudba netrvala dlho. V decembri 2017 Kongres USA podporil iniciatívu na zrušenie neutrality siete, ktorú predložila Demokratická frakcia. Je iróniou, že v roku 2015 to boli práve oni, ktorí iniciovali sieťovú rovnosť. O takýchto situáciách hovoria - "pereobulsya." Koniec koncov, to už bolo pod republikánskym Trumpom, ktorý vždy oponoval neutralite siete.

Ani početné petície a flash davy, na ktorých sa zúčastnili obri trhu, nepomohli. Kampaň s názvom „Bitka o internet“ podporili spoločnosti Google, Mozilla a Netflix, ako aj mnoho bloggerov a hviezd showbiz. Ľudia mávali taniermi, rozptýleným repostom, a to bolo ono. Od 14. decembra neexistuje v USA žiadna neutralita siete.

Čo očakávať ďalej?

Predpokladajme, že v Rusku zavedú princíp sieťovej rovnosti. Trh outsideri budú môcť zvýšiť publikum. Samozrejme, ak sa im podarí lákať používateľov. Koniec koncov, ak je človek zvyknutý na sledovanie videa na YouTube a nákup na Amazon, nebude meniť overené zdroje, ak nenájde niečo lepšie. Lídri trhu sa zase budú snažiť udržať publikum. Možno teda predpokladať, že veľké aj malé spoločnosti sa budú spoliehať na zlepšovanie služieb. My, bežní užívatelia, sme na dosah ruky.

Ale nenechajme sa lichotiť sami. Kým zákon je vo fáze embrya, môže byť otočený akýmkoľvek smerom:

Konsolidácia princípu neutrality siete v práve vyzerá veľmi populisticky. Zástupca MTS správne hovorí, že nový zákon navrhuje zakotviť už platný princíp, ktorý vyplýva z ústavných noriem o slobode podnikania a slobodného prístupu k informáciám (články 29 a 34).

A predsa, v druhej polovici 19. storočia bol súdny systém Ruskej ríše uznaný za najdemokratickejší na svete, tak prečo sa nezaoberať otázkou neutrality siete?

Alisa Markina, advokátka

Čo si o tom myslíte, čitatelia?

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár