Ako urobiť kompetentnú technickú špecifikáciu pre vývoj lokality

Pamätajte na zákon Murphyho? Ak sa vám to podarí zle, určite to urobíte zle. Platí to nielen pri komunikácii medzi ľuďmi, ale aj pri vytváraní webových stránok. Klient chcel druhý „Facebook“ a získal fórum pre mladých chovateľov psov. Developer netušil želanie zákazníka - premárnil som svoj čas.

V tejto príručke vám poviem, čo a prečo je potrebné zapísať do technických špecifikácií. Zároveň ukážem, ako písať, nie je potrebné, aby sa vytvorenie TK nezmenilo na plytvanie času.

Článok bude užitočný:

 • Každý, kto má čo do činenia s tvorbou stránok: vývojári, dizajnéri, návrhári layout.
 • Projektoví manažéri.
 • Vedúci digitálnych štúdií.
 • Podnikatelia, ktorí plánujú objednať si stavbu.

Aby bol materiál užitočný, zozbieral som pripomienky viacerých vývojárov, dizajnérov, projektových manažérov a vlastníkov digitálnych štúdií. Najcennejšie pridané do konca článku. Poďme na to prísť.

Čo je to technické zadanie a prečo je to potrebné?

Referenčný rámec je dokument, ktorý stanovuje požiadavky na lokalitu. Čím jasnejšie a podrobnejšie sú tieto požiadavky, tým lepšie porozumejú všetkým účastníkom procesu. Existuje teda rastúca šanca, že každý bude s výsledkom spokojný.

Hlavným cieľom technickej úlohy: zabezpečiť, aby si klient a výkonný umelec správne porozumeli.

Výhody technických špecifikácií veľa. Pre každú stranu má svoju vlastnú.

Výhody pre zákazníkov:

 • Pochopte, za čo zaplatí peniaze a aké budú stránky. Môžete okamžite vidieť štruktúru, pochopiť, čo bude fungovať a ako. Odhadnúť, či všetko vyhovuje. Ak nie, zmeňte bez problémov aj pred začiatkom vývoja.
 • Pozrite si kompetencie výkonného umelca. Ak je referenčný rámec jasný a jasný - zvyšuje sa dôveryhodnosť developera. Ak existuje písomná kaša - možno stojí za to behať a nepozerať sa okolo seba.
 • Postarajte sa o zlú vieru umelca. Keď je stránka pripravená, môže byť skontrolovaná podľa technickej úlohy. Akékoľvek nezrovnalosti? Developer je povinný ich opraviť. Ak oficiálne spolupracujete a uzatvoríte dohodu, môžete byť dokonca nútení súdnou cestou.
 • Zjednodušte výmenu výkonných umelcov. Ak sa klient a developer hádali a utiekli, vytvorenie stránky môže byť veľmi oneskorené. Keď je tu podrobná technická úloha, môže byť prenesená do nového tímu - do práce sa zapojí viackrát rýchlejšie.
 • Zistite, aké sú náklady na vývoj komplexného produktu. Odhadnite presný čas a náklady na vývoj komplexnej webovej služby priamo nemožnú. Najprv musíte pochopiť, ako bude služba fungovať a aké funkcie v nej bude mať. Na to je potrebné pripraviť technickú úlohu.

Prínos pre výkonného umelca:

 • Pochopiť, čo chce zákazník. Klient je požiadaný desiatky otázok, ukážky príkladov, ponuky riešení. Potom všetko zapíšte do jedného dokumentu a dohodnite sa. Ak je všetko v poriadku - hurá, máte pravdu.
 • Zabezpečte si náhle prianie klienta. Niekedy sú zákazníci, ktorí chcú zmeniť úlohu na polceste. Ak ste súhlasili a podpísali TK, nemusíte sa toho obávať. V takom prípade bude súd aj na vašej strane.
 • Ukážte svoju spôsobilosť. Dobre pripravený technický projekt ukáže klientovi odbornosť developerov. Ak spoločnosť pochybovala o tom, či vám bude dôverovať s rozvojom stránky, pochybnosti pravdepodobne zmiznú.
 • Zarábajte peniaze. Niektoré štúdiá a vývojári ponúkajú kompiláciu TK ako samostatnú službu.
 • Uľahčiť a urýchliť proces vývoja, Dobrý TK označuje štruktúru stránky, potrebné funkcie a prvky na každej stránke. Keď sú všetky požiadavky už pred vašimi očami - zostáva len navrhnúť a napísať kód.

Teraz sa pozrime, ako urobiť dobrú technickú úlohu, ktorá vykonáva všetky tieto funkcie.

Referenčné podmienky sú výkonné

Všeobecne platí, že technický projekt môže nikoho urobiť. "Potrebujem vizitku pre zubnú kliniku" - to je technická úloha. Bude plniť svoje funkcie? Ťažko.

Dobrý TK je vždy exekútor: projektový manažér alebo developer. Je zrejmé, že web developer chápe vytvorenie stránok viac ako majiteľ kaviarne alebo zubnej kliniky. Preto bude musieť projekt opísať.

To neznamená, že klient zmizne a objaví sa na samom konci, aby napísal: „сБс, I Approval“. Mal by byť tiež zapojený do procesu:

 • Oboznámiť účinkujúceho so spoločnosťou, produktmi a cieľovou skupinou.
 • Vysvetlite, prečo on miesto.
 • Povedzte, čo chce, zdieľajte nápady.
 • Ukážte príklady dobrých stránok z jeho pohľadu.
 • Odpovedzte na všetky ďalšie otázky, ktoré umelec obsahuje.

Zákazník si samozrejme môže načrtnúť svoju verziu TK. Možno to urýchli proces vytvárania konečnej technickej úlohy. A možno to dopadne na odpadky, ktoré sa ticho hodia do odpadkov.

Písať jedinečne a presne

Toto odporúčanie vychádza z hlavného cieľa technického projektu - „Zabezpečiť, aby si klient a výkonný umelec správne porozumeli“.

V technickej úlohe by nemali byť kvalitné prídavné mená: krásne, spoľahlivé, moderné. Nemôžu byť jasne pochopené. Každý má svoje vlastné predstavy o kráse a modernosti.

Pozrite sa. Niekto si myslel, že tento dizajn je krásny a umožňuje ho používať na svojej webovej stránke:

To isté platí aj pre nejasné formulácie, ktoré samy osebe nič neznamenajú:

 • Stránka by mala osloviť zákazníka. A ak má zlú náladu?
 • Stránka by mala byť užívateľsky prívetivá. Čo to znamená? Pohodlné pre čo?
 • Miesto musí odolať ťažkým nákladom. 10 tisíc návštevníkov? Alebo 10 miliónov?
 • Kvalitný odborný obsah. No, rozumieš.

Skontrolujte v texte nejasnosti. Ak existuje - prepísať. Vaše znenie by malo byť jasné a presné:

 • Stránka by sa mala rýchlo načítať → Každá stránka stránky by mala mať viac ako 80 bodov v službe Google PageSpeed ​​Insights.
 • Veľké záťaže → 50 tisíc návštevníkov súčasne.
 • Hlavná stránka zobrazuje zoznam článkov. Hlavná stránka zobrazuje zoznam posledných 6 publikovaných článkov.
 • Minimalistické užívateľsky prívetivé rozhranie predplatného → Ponechať e-mailové pole a tlačidlo Odoberať → * kreslená skica *.

Keď je text zoradený, prejdeme cez štruktúru.

Zadajte všeobecné informácie

Všetci členovia tímu musia správne pochopiť, čo spoločnosť robí a kto je jej cieľovou skupinou. Aby nikto nebol zmätený, je lepšie sa zaregistrovať na samom začiatku technického projektu.

A to stojí za to uviesť účel stránky a opísať jeho funkčnosť v dvoch slovách - aby nedošlo k on-line obchodu miesto blogu.

Vysvetlite ťažké termíny

Prvým pravidlom technickej úlohy je, že by malo byť jasné každému, pre koho je určený. Ak budete používať termíny, ktoré Váš klient, vlastník detského obchodu s hračkami, nemusia pochopiť, určite ich vysvetlite. Zrozumiteľný jazyk, nie kopírovať-prilepiť z Wikipédie.

Popíšte nástroje a požiadavky na hosťovanie

Predstavte si, že ste robili skvelé webové stránky na 2 mesiace. Každá etapa bola koordinovaná s klientom - bol potešený. A teraz je čas vziať si prácu. Ukážete admin oblasť a klient kričí: "Čo je to? Modex? Myslel som, že by ste to urobili na WordPress!"

Aby sa predišlo takýmto problémom, opíšte použité nástroje, motory a knižnice. Zároveň špecifikovať požiadavky na hosting. Nikdy neviete, robíte to v PHP - a klient má server na .NET.

Požiadavky na zoznam stránok

Stránka by mala fungovať vo všetkých prehliadačoch aktuálnych verzií a na všetkých typoch zariadení. Áno, je zrejmé každému vývojárovi a každému zákazníkovi. Je však lepšie písať na ochranu klienta pred nečestnou prácou.

Tu napíšte požiadavky na rýchlosť načítania stránky, odolnosť voči stresu, ochranu pred útokmi hackerov a podobné veci.

Zadajte štruktúru lokality

Predtým, ako začnete s navrhovaním a usporiadaním, musíte sa dohodnúť na štruktúre stránky s klientom.

Komunikujte so zákazníkom, zistite, čo chce. Zhromaždiť vývojárov, SEO, obchodníkov, Glavred - a rozhodnúť, ktoré stránky sú potrebné na webe. Premýšľajte o tom, ako budú prepojené, na ktoré z nich môžete ísť.

Môžete zobraziť štruktúru zoznamu, môžete nakresliť blokovú schému. Ako dávate prednosť.

Toto je jedna z najdôležitejších fáz práce na stránke. Štruktúra je základom. Ak je to neúspešné - stránka sa ukáže ako krivka.

Vysvetlite, čo bude na každej stránke.

Klient musí pochopiť, prečo je každá stránka potrebná a aké prvky na nej budú. Existujú dva spôsoby, ako to ukázať.

prototyp - vizuálnejším a jednoznačnejším spôsobom. Umelec kreslí náčrtky každej stránky a pripája ich k referenčným podmienkam. Klient vidí, ako bude vyzerať rozhranie jeho budúcej stránky a hovorí, čo sa mu páči a čo by sa malo zmeniť.

Výčet prvkov - lenivá alternatíva k prototypu. Stačí napísať, aké bloky by mali byť na stránke a čo robia.

Zapíšte si skripty na používanie stránky

Ak robíte nejaký typ neštandardného rozhrania, len zobrazenie štruktúry a miniatúr nestačí. Je dôležité, aby celý tím výkonných umelcov a klient pochopili, ako návštevníci stránky budú používať. Skripty sú na to skvelé. Skript je veľmi jednoduchý:

 • Akcia používateľa
 • Odpoveď lokality.
 • Výsledok.

Samozrejme, ak robíte štandardnú vizitku alebo pristátie, nemusíte písať skripty. Ale ak existujú nejaké interaktívne služby na webe, je to veľmi žiaduce.

Prečítajte si viac o scenároch používania vo Wikipédii.

Zistite, kto je za obsah zodpovedný.

Niektorí vývojári okamžite vytvoria obsah. Iní dali ryby. Iní môžu písať texty, ale za príplatok. Dohodnite sa na tomto mieste a zaznamenajte do technických špecifikácií, aký obsah by ste mali pripraviť.

Navrhnúť objektívne kritériá na hodnotenie kvality textov je dosť zložité. Lepšie nie je písať nič ako "Kvalita, zaujímavý a predajný obsah užitočný pre cieľové publikum." Toto je odpad, nikto ho nepotrebuje.

Ukazovanie, že všetok obsah by mal byť jedinečný, je užitočné. Ďalšia ochrana klienta pred bezohľadnými výkonnými umelcami.

Popíšte návrh (ak môžete)

Rovnako ako v prípade textu je ťažké stanoviť objektívne kritériá hodnotenia návrhu. Ak ste sa dohodli s klientom na farebnej schéme - napíšte ju. Ak má značku knihu, v ktorej sú písmo napísané, uveďte ich tiež.

Písať o krásnom a modernom dizajne nie je potrebné. To neznamená nič, nemá moc a vo všeobecnosti fu.

Namiesto výstupu: štruktúra technickej úlohy

Pre rôzne úlohy bude štruktúra TVZ odlišná. Je hlúpe robiť rovnaké podmienky pre novú sociálnu sieť a pristávať na veľkoobchodnej úrovni s mrkvou. Vo všeobecnosti však potrebujete tieto sekcie:

 • Informácie o spoločnosti a cieľovej skupine, cieľoch a cieľoch stránky.
 • Slovník termínov, ktoré klientovi nemusí byť jasné.
 • Technické požiadavky na usporiadanie a prevádzku lokality.
 • Popis použitých technológií a zoznam požiadaviek na hosťovanie.
 • Podrobná štruktúra lokality.
 • Prototypy stránok alebo popisy prvkov, ktoré by mali byť na nich.
 • Scenáre používania vlastného rozhrania (voliteľné).
 • Zoznam obsahu, ktorý robí vývojára.
 • Požiadavky na konštrukciu (nepovinné).

Tiež odporúčam čítanie

 • Pravidlá pre zostavenie špecifikácie požiadaviek na softvér. SRS - ďalší krok vo vývoji technických úloh. Potrebné pre veľké a zložité projekty.
 • Štandardy a šablóny pre vývoj softvéru. Popisy rôznych GOSTs a metodík pre vytváranie špecifikácií.

Toto je koniec časti, ktorú som napísal. Ale je tu ešte jedna - komentáre odborníkov, ktorí pomohli urobiť sprievodcu. Prečítajte si, to je tiež zaujímavé.

Komentáre vývojára

Hovoril som s niekoľkými vývojármi, aby zistili, ako tvoria referenčný rámec. Prešiel som mikrofónom.

Asha Sahakyan, web designer, na voľnej nohe

Technický projekt musí byť napísaný manažérom projektu, vedúcim tímu alebo samotným developerom (ak je na voľnej nohe a pracuje sám). Klient nerozumie stránky - nemôže vziať do úvahy všetko dôležité.

Píšem TZ tak, aby bol pre zákazníka zrozumiteľný. Vysvetľujem pojmy, popisujem štruktúru, dizajn, funkčnosť, použité technológie. Často pripájam prototypy stránok tak, aby klient pochopil, ako bude vyzerať jeho stránka. Potom vytvorím samostatnú úlohu pre projektanta - technické detaily a vysvetlenia, ktoré mu pomôžu v jeho práci.

Čím je úloha náročnejšia, tým viac by mala byť TZ. Keď som sa zúčastnila veľkých projektov, videla som technické špecifikácie na 30 stranách.

Guram Sipki, zakladateľ Udix Media Digital Studio

Po prvé, TK potrebuje klienta - aby pochopil, čo bude jeho stránka a aké budú náklady. Ak sa niečo urobí zle, môže sa obrátiť na TK a požiadať o remake.

TK je projektový manažér po rozhovore s klientom a prerokovaní problému s projektantom.

Veľkí zákazníci často žiadajú veľmi podrobný TZ, v ktorom je opísané každé tlačidlo. Malé spoločnosti naopak nemajú radi dôkladné dokumenty na 100 stranách. Dlho čítať a ľahko vynechať niečo dôležité. Častejšie uvádzame stručné referencie na 10-15 strán.

Uvádzame:

 • Informácie o spoločnosti a účele stránky.
 • Požiadavky na dizajn, farebný rozsah.
 • Použité technológie a CMS.
 • Kto sa zaoberá obsahom - my alebo klient.
 • Štruktúra stránky na každej stránke.
 • Popisy každej stránky. Nevyrábame prototypy, ale uvádzame, aké prvky by mali byť na stránke a ako by mali fungovať.

Posledné 2 časti sú najdôležitejšie. Poskytujú pochopenie toho, čo bude stránka a ako bude fungovať.

Veľmi dôležitý bod - nemôžete len dať technickú úlohu vývojárom a dúfať, že budú robiť všetko dobre. TK je zoznam požiadaviek na lokalitu, nemôže nahradiť komunikáciu. Je dôležité zabezpečiť, aby každý člen tímu rozumel spoločnému cieľu a nielen plnil úlohy v prúde. Ak nie je niečo jasné - je potrebné vysvetliť, prediskutovať, poskytnúť podrobné pripomienky.

Dmitry Kuzmin, projektový manažér

Technický projekt by mal napísať developer alebo projektový manažér. Je potrebné uviesť iba špecifické dokončené formulácie, ktoré nie je možné spochybniť. A vyhnite sa hodnotiacim adjektívam: krásne, efektívne a tak ďalej.

Ak niečo nie je špecifikované v TVZ, je potrebné buď objasniť s klientom alebo realizovať podľa uváženia developera. Ale samostatne to oznámime klientovi. Je potrebné vopred prerokovať a ešte lepšie sa zaregistrovať na konci technických špecifikácií.

A stále je potrebné nakresliť približné náčrty toho, čo by sa malo stať. S podrobnými pripomienkami.

Alexander Kurochkin, zakladateľ ateliéru Etalon Idea

Technické zadanie je vždy, bez toho nie je žiadna práca. "Potrebujem internetový obchod" - to je technická úloha. Problém je v tom, že je to veľmi vágna TK, nedáva takmer žiadne pochopenie.

Úlohou projektového manažéra je zhromažďovať všetky potrebné informácie, vymyslieť riešenie, vytvoriť webovú stránku vo vašej hlave. A potom ho opíšte v dokumente. V skutočnosti je TK už na polceste hotového výrobku.

Referenčné podmienky sú štandardom, s ktorým budete vy a vaši zákazníci porovnávať stránku. Je to potrebné pre každého:

 • Developer je na veci opísané v TK.
 • Tester kontroluje, či všetko funguje podľa plánu.
 • Klient chápe, že na konci dostane.
 • Projektový manažér môže odhadnúť náklady a čas vývoja.

S vizitkou alebo obchodom je všetko jednoduché. Je nepravdepodobné, že bude niečo nové, preto je ľahké odhadnúť jeho náklady v štádiu diskusie. Ak urobíme niečo podobné, môžeme bez TK vôbec urobiť. Porozprávali sme sa o probléme, napísali sme formalitu do zmluvy, urobili sme to. Každý je šťastný.

Ak zákazník potrebuje komplexný produkt, nikto nemôže okamžite odhadnúť čas a náklady. Najprv musíte zistiť, čo presne je potrebné. Potom, ako to bude fungovať. Potom zistiť, ako to urobiť. A až potom bude jasné, koľko pracovných hodín bude vynaložených na realizáciu.

V TK uvádzame:

 • účelu lokality;
 • požiadavky servera;
 • popis miesta a jeho jednotlivých prvkov;
 • použité technológie a knižnice;
 • Usporiadanie návrhu rozhrania;
 • štruktúra a logika interných prechodov;
 • úlohy a scenáre práce s webom pre každú z nich;
 • architektúra databázy (voliteľné).

Moja rada pre čitateľov je predovšetkým nadviazať komunikáciu. Ak členovia tímu nemôžu pochopiť navzájom a klient - žiadne podmienky vám nepomôžu.

Jurij Ketov, frontend developer, na voľnej nohe

Nerada pracujem na TK. Väčšina TK, ktoré som videl, je príliš ťažkopádne a neefektívne. Ideálna situácia je pre mňa vtedy, keď klient v jednom odseku formuluje úlohu stránky a kontext, v ktorom sa bude používať.

Napríklad:

Webstránka pre bábkové divadlo. Úlohou je oboznámiť návštevníkov s divadlom a repertoárom, poskytnúť možnosť rezervovať si lístok online.

V tomto prípade je pre mňa hlavná vec odkazy. Uvidím, čo Studio Lebedev Studio, Nimax, RedCollar, ONY, Sibiriks a asi 10 ďalších spoločností na tejto téme urobili, vybrali 2-3 najúspešnejšie projekty, dohodli sa s klientom a budú ich riadiť.

Alebo:

Reklamná stránka na predaj henny pre biotatuazha.

Tu je hlavná vec, aby sa webové stránky, s ktorými môžete dosiahnuť potrebné KPI. Pozeráme sa na to, čo stránky IT-Agency a Convert Monster robia a tiež robíme, nemusíme vymýšľať nič.

Чем больше контента дает клиент, тем лучше. Если вы дадите мне 1000 фотографий, 20 видео, 50 страниц текста - супер. Я сам все отфильтрую и выберу то, что нужно. Я немного утрирую, но, в общем, это так. Чем больше контента на входе, тем лучше, но оставьте за мной право выбирать.

Александр Белов, проект-менеджер "Teksterry"

Technická úloha je nevyhnutná pre každý projekt. Každý TZ musí obsahovať:

 • Ciele a ciele, ktoré bude stránka vykonávať.
 • Cieľové publikum.
 • Vypracovali sa podrobne, štruktúra lokality.
 • Prvky rozhrania lokality.

Klient musí jasne prezentovať svoje stránky v konečnej verzii, jej vzhľade a budúcej stratégii rozvoja.

Technická úloha by nemala povedať vývojárom "ako to urobiť, čo robiť a aký kód vložiť" - to je v podstate nesprávne. Vo všeobecnosti musíte opísať, čo by mala byť stránka, a nie ako to urobiť. Toto by sa malo brať do úvahy ako minimum, pretože zákazník nemá najčastejšie odborné znalosti.

Pokiaľ ide o prístup, vždy si vypočujeme názor klienta, ale sú chvíle, keď chápeme, že to nestojí za to. V tomto prípade sa snažíme presvedčiť zákazníka na základe odborných údajov. Vo všeobecnosti vítame akúkoľvek víziu zákazníka.

Ako pripravujeme technický projekt:

 • Analyzujeme TK zaslanú klientom.
 • Študujeme prototyp a konštrukčné riešenie stránky.
 • Na základe získaných údajov začneme vyberať funkčné moduly pre lokalitu, ktoré budú použité na 100% a ktoré bude možno potrebné použiť.
 • Zaznamenávame prvky, ktoré budú potrebné pri práci s rozhraním.
 • Na základe týchto údajov a hodnotenia "hmotnosti" stránky, vypočítame príslušné systémové požiadavky pre hosting stránok.
 • Po týchto základných bodoch začneme maľovať TOR podrobnejšie pre každú stránku.
Uložte tento článok a znovu načítať, keď sa rozhodnete objednať stránky. Mimochodom, toto môže byť vykonané v našej agentúre. kak-sostavit-gramotnoe-tekhzadanie-na-razrabotku-sayta
#
Tvorba webu

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár