Ako vyhodnotiť účinnosť redizajnu webových stránok pomocou služby Google Analytics

Darvinisti tvrdia, že druhy, ktoré sú najviac prispôsobené životnému prostrediu, prežijú v prírode. Obchodníci vedia, že tento princíp funguje na webe: väčšia návštevnosť prijíma, zachováva a prevádza stránky, ktoré sú najlepšie prispôsobené potrebám používateľov. Na druhej strane sa potreby divákov rýchlo menia pod vplyvom technologického vývoja. Preto otázkou nie je, či zmeníte dizajn stránky. Je dôležité, keď to zmeníte a ako často to urobíte. A z tohto článku sa dozviete, ako hodnotiť efektivitu redesign stránok.

Zmena dizajnu webových stránok je nástrojom hospodárskej súťaže. Pomáha bojovať za premávku, zlepšuje užívateľské metriky a zvyšuje komerčnú efektívnosť zdroja.

Účinnosť nového dizajnu môžete monitorovať dynamikou premávky. To však nestačí. Efektívnosť redizajnu sa najlepšie hodnotí jeho vplyvom na kvalitu dopravy. To možno vykonať pomocou nasledujúcich metrík:

  • Miera odchodov.
  • Stránky zobrazené v relácii.
  • Miera konverzie cieľov.

Dynamika týchto ukazovateľov ukazuje, aká úspešná bola zmena dizajnu z hľadiska návštevníkov stránok.

Pozri tiež: Citlivý dizajn ako SEO nástroj

Ako používať GA na posúdenie účinnosti redesign

Vo svojom účte Analytics vyberte položku Zdroje návštevnosti - všetka návštevnosť. Ilustrácia zobrazuje metriky, pomocou ktorých môžete vyhodnotiť účinnosť zmeny dizajnu.

Môžete hodnotiť kvalitu dopravy vo všeobecnosti, ako aj podľa zdroja. Ak chcete napríklad posúdiť kvalitu prirodzenej návštevnosti vyhľadávania zo služby Google, kliknite na príslušný odkaz.

Ak sa po redizajne miera odchodov znížila a počet stránok zobrazených na reláciu a mieru konverzie na účely sa zvýšil, výkonnosť stránky sa zvýšila. Zvýšenie počtu zlyhaní môže byť spôsobené nasledujúcimi dôvodmi:

  • Užívatelia nemajú radi vzhľad stránky a / alebo jej funkčnosť.
  • Mobilní užívatelia sú zdesení neschopnosťou nájsť alebo čítať nič.
  • Stránka je nesprávne zobrazená v prehliadačoch.
  • Používatelia nemôžu nájsť obsah, ktorý by vyhovoval ich potrebám.
  • Užívatelia sú sklamaní kvalitou obsahu.

Ak používatelia začali zobrazovať menej stránok na reláciu okamžite po zmene dizajnu, môže to znamenať nízku efektívnosť aktualizovaného zdroja. Pokles miery konverzie pre ciele tiež potvrdzuje nešťastnú zmenu dizajnu.

Upozorňujeme, že uvedené metriky možno použiť ako signál na vykonanie zmien na stránke. Ak napríklad miera odchodov presiahla 50% a naďalej rastie, môže to znamenať nezrovnalosť medzi výskytom zdroja a jeho funkčnosťou s potrebami publika.

Pozri tiež: Ako vykonať testovanie A / B

Ako hodnotiť ukazovatele výkonnosti v čase

Pred a po zmene dizajnu môžete rýchlo posúdiť zmeny miery odchodov zo stránky, počtu stránok zobrazených v relácii a miery konverzie. Na to v časti GA "Zdroje návštevnosti - všetka návštevnosť" použite rozbaľovaciu ponuku vedľa rozsahu dátumov.

Začiarknite políčko vedľa položky Porovnať a vyberte porovnávacie obdobie. Manuálny výber dátumov vám pomôže porovnať aktuálne metriky s indikátormi pred prepracovaním. Možnosť „Predchádzajúci rok“ sa dá použiť na posúdenie účinnosti nového dizajnu s korekciou sezónnych faktorov. Toto je obzvlášť dôležité, ak zmeníte dizajn počas obdobia dovolenky alebo v lete, keď sa metriky zdrojov tradične zhoršujú. Kliknite na tlačidlo "Použiť" a údaje vyhodnoťte.

Vyhodnotenie efektivity zmeny dizajnu si vyžaduje dlhé časové obdobie. Ak porovnáte kvalitu premávky deň pred prepracovaním s dňom po jeho implementácii, údaje môžu byť neúplné alebo skreslené krátkodobými anomáliami. Na posúdenie kvality premávky bez skreslenia by mala byť doba aspoň niekoľko týždňov.

Pozri tiež: 6 tipov na používanie nástroja Google Analytics pre pokročilých používateľov

Ako používať prijaté informácie

Zmena dizajnu nie je rozmarom majiteľa lokality alebo snahou o módu. Môžete zmeniť vzhľad zdroja tak, aby spĺňal očakávania používateľov a technické možnosti ich počítačov a mobilných zariadení. Ešte lepšie je formulovať tieto očakávania. Z tohto dôvodu by sa posúdenie účinnosti redizajnu malo považovať za vodítko pre činnosť. Ak sa zlepšili metriky, pokračujte v dobrej práci. Ak sa veci zhoršia, znova zmeňte dizajn. Použite split testy, rozhovor s pravidelnými zákazníkmi, vykonajte audit použiteľnosti. Pozrite sa na príčiny problémov a spôsoby, ako zlepšiť stránky. V tomto prípade má zmysel posúdenie účinnosti zmeny dizajnu.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár