Alexander Alaev (Alaich): práca na stránke je v súčasnej dobe „riadená“

Sedíme v kaviarni v Kazan IT-Park, obaja prišli na SeoConference. Rozhovor s Sashom pre náš blog zariadil jeho PR muž Viktor Fomin. Je však jasné, že ak by som nevedela, kto bol Alaich v party bloggerov SEO, neuskutočnil by sa žiadny rozhovor. Čítal som to dlho, bolo zaujímavé hovoriť s ním. To sa stalo po našom hodinovom dialógu so Sašou.

- No, poďme pravdepodobne začať od samého začiatku: ako ste sa dostali do SEO priemyslu?

Je to už dávno ... Všetko začalo v roku 2004. Potom som ukončil školu a šiel na vysokú školu, na počesť ktorej mi rodičia dali mobilný telefón Siemens M65. Potom „mobily“ neboli veľmi bežné. A tak som si ho začal "vyberať" v každom smere - snažil som sa aktualizovať firmware, nejako som ho vylepšil. A nejako potrebujete hľadať informácie. A potom som narazil na jedno fórum na mobilných telefónoch, kde bolo veľa rôznych informácií. Spočiatku som sa pýtal viac otázok, a potom som zistil, že ja sám som už rozšíril obrovské manuály na neho v určitých otázkach týkajúcich sa mobilných telefónov. A nejako o šesť mesiacov neskôr sa na to pozerám a myslím si - to je to, koľko moja práca som investovala do rozvoja projektu niekoho iného, ​​ale na čom to má zmysel? A teraz som dostal nápad vytvoriť si vlastné fórum - áno, začal som z mobilného fóra. Bolo to už v roku 2005 - keď sme spolu s kamarátom spoločne vytvorili projekt na našej vlastnej doméne. No, musel som sa pomaly ponoriť do predmetu SEO - pretože projekt musel byť presunutý. Začal som ho naháňať z katalógov a tak ďalej ...

- speňaženie už začatých projektov?

Skôr sa snažil. Štandardná situácia pre nováčikov je vytváranie peňazí - obesili Adsense, snažili sa ukončiť prechody, dostali zákaz a to je všetko. Potom som prestal pracovať na tejto stránke a prešiel na nový projekt venovaný zimným športom. Od detstva milujem biatlon, ja som sa už niekoľko rokov usilovne angažoval v bežeckom lyžovaní, bežal som na inštitút v súťažiach. Tento projekt už venoval veľkú pozornosť - namiesto prípravy na túto schôdzu vytvoril túto webovú stránku. Bol na starom a dlho zabudnutom motore, ktorý bol plný dier. Začal som kopírovať správy a články o lyžiach, veľa z nich som zachránil - mnohé z týchto článkov sú stále na vrchole. Adresáre stále zdaňované - a tak som začal riadiť túto stránku prostredníctvom adresárov. A kúsok po kúsku som pomaly zbieral svoje vlastné katalógy. Stalo sa tak, že za 20 dolárov som išiel na stránky podľa katalógov pre zákazníkov tretích strán.

- Áno, v tom čase som mal aj vlastnú databázu adresárov, keď som sa o to postaral a vážil si ju! Ale neurobil som to s rukami, ale s Allsubmitterom.

Oh! Allsubmitter je vo všeobecnosti môj prvý zakúpený program v mojom živote za peniaze :) Až doteraz bol licenčný kľúč na mojom počítači ... No, vo všeobecnosti som začal registrovať stránky v adresároch. TIC rástla zúfalým tempom, potom aktualizácie TIC boli každý druhý týždeň. Každá aktualizácia dala TCI plus sto. Svoju webovú stránku som vo všeobecnosti priviedol na zimné športy na TCI 850. Ale TCI bolo v poriadku, nebolo to veľmi ocenené a vo všeobecnosti som ho priniesol na vrchol vďaka katalógovým referátom pre takmer všetky tematické RF dotazy, ako napríklad „pretekanie lyžovanie, alpské lyžovanie, snowboarding atď. - a uchovával tieto požiadavky dlho v hornej časti.

A aká prevádzka bola na vrchole? A čo speňaženie?

No, nikdy som nevedel, ako speňažiť prevádzku, a teraz, myslím, neviem ako. Doprava bola na vrchole 30 tisíc - to bolo v dňoch, kedy sa konalo vysielanie biatlonových súťaží. Kontext visel, ale vo všeobecnosti priniesol trochu - dvadsať tisíc. Potom sa objavil Sape a pridaním stránky som začal zarábať o 800 dolárov viac. Stručne povedané, pre študentov - všeobecne šik. Ale toto obdobie netrvalo dlho. "Motor" bol plný dier, miesto bolo neustále hacknuté, a ja som sa rozhodol preniesť na DLE. Presťahoval sa, ale nerozmýšľal o zachovaní hierarchie adries URL, nakoniec stratil všetky svoje zárobky v službe Sape a neskôr sa mu nepodarilo získať rovnaký príjem.

- Všeobecne platí, že ste sami prešli fázou nitovania miest pod "Sapa"? Mnohí to prešli naraz ...

Nie, nikdy som to neurobil. Robím všetko s projektom, len ak je téma naozaj zaujímavá. To znamená, že ak si urobím pre seba, ak sa snažím vytvoriť komunitu, potom sa nakoniec všetko ukáže. Napríklad som urobil nasledujúcu vlastnú webovú stránku - urobil som komunitu jednou počítačovou hrou, pretože sám som bol s touto hrou unesený.

- No, z ktorej fázy sa začnete identifikovať so SEO? A všeobecne sa identifikujete so SEO?

Áno, samozrejme. A ukázalo sa, že takto. Mal som dvoch priateľov v Irkutsku, z môjho ústavu, spolu sme išli hrať volejbal. Zdieľal som svoje úspechy s jedným z nich - tu, hovoria, som si vzal topy pre všetky "lyžiarske" požiadavky. A on mi odpovedá - a práve tu otvárame webové štúdio, robíme webové stránky, prídeme k nám - budete sa zaoberať propagáciou. No, vo všeobecnosti som si myslel a súhlasil. Potom to bol čas - katalógy sa mohli presunúť na vrchol všetkého. Objavili sa prví klienti a ja som sa stal SEO.

- Kde si bol a čo si robil, keď začala éra Matrixnetu?

No, do tejto doby som už vyštudoval inštitút, presťahoval sa do Jekaterinburgu a pracoval sám v internetovej agentúre. Nemalo dosť hviezd z neba, ale žilo to vo všeobecnosti nie je zlé pre tieto časy. Do éry "Matriksneta" katalógy už dlho "mŕtvy", takže sa pohyboval výlučne "Sapa", potom zdaňovala.

- Koľko projektov súčasne viedlo prácu v tejto agentúre?

No, v rôznych obdobiach rôznymi spôsobmi, ale v priemere to bolo 20-30 projektov.

- Všetko sa stalo? A zbieranie sémantiky a nákup odkazov? A čerpanie relevantnosti textu?

Mojou úlohou bolo otočiť tu kľúčový názov, pridať kľúč k názvu, vytvoriť odkaz a kúpiť odkazy tu. Stručne povedané, všetko je zvyčajne štandard. Zároveň je však potrebné poznamenať, že sa tak stalo pri malom počte projektov, pretože v tom čase nie všetci zákazníci umožnili prístup k projektom, alebo skôr im dali niekoľko. No, to, čo urobili, bolo poslať úlohy zákazníkovi: tu zmeniť názov, tu pridať tento druh textu. Niektorí zákazníci implementovali zmeny, niektoré nie. A čas bol taký, že hustota kľúča v texte vládla a celkový počet kľúčov tiež. A tu si pamätám, že píšeme jednému klientovi - pridajte nejaký text s kľúčmi na takúto stránku. Dodáva. Aktualizácia prešla, sledujeme - nič sa nezmenilo, opäť vás žiadame o pridanie ďalšieho textu s kľúčmi. Prešla aktualizácia - pop! - plus desať pozícií. Opäť píšeme: stále potrebujeme pridať text s kľúčmi. Výsledkom bolo, že pred objavením sa „portového filtra“ sme mali hárok nezrozumiteľného, ​​ale prekrytého textu s 50 000 znakmi. No, a potom všetko šlo pod filter, samozrejme. Tak sa to všetko pohlo - odkazy a texty. No, všetky druhy "šedej" metódy sú tiež cvičil, takže tam sú skryté texty a tak ďalej. V tom čase to všetko fungovalo - a preto sa používalo. Okrem toho všetci zaplatili len za túto pozíciu. Úprimne povedané, mal som trochu obavy z podnikania klienta, ako všetci ostatní. Ak zaplatí len za pozície - aký je zmysel, aby som sa ponoril do jeho špecifík? O použiteľnosti alebo kvalite obsahu všeobecne, nikto dusil.

- Taká klasická stará škola SEO ...

Áno, áno. Úlohou bolo, ako vytvoriť projekt v Sape, kúpiť nejaký obsah na burzách, to je všetko. Bola som jediná osoba v spoločnosti, ktorá používala napríklad plugin Wink, aby nejakým spôsobom optimalizovala náklady. Nakoniec som strávil len niekoľko hodín týždenne na podporu všetkých projektov, ktoré som viedol. Zvyšok času som bol voľný. No, bolo to nudné visieť okolo kancelárie, ako je tento, av roku 2010 som práve začal môj blog.

"Tak poďme na svoju kariéru SEO blogger."

Začal som blog nudy. Ale kvôli tomu, čo zastrelil? V tom čase som už mal veľa vývoja - napríklad o práci v spoločnosti Sape. Plánoval som to napísať už dávno - aspoň pre seba. "Podkrovie" nie je nekonečné, nové poznatky prišli, starý bol zabudnutý. A všetky nové blogu som práve začal písať o "Sapa" - to boli také rozsiahle a užitočné manuály. A môj blog bol zastrelený práve kvôli nim, pretože nikto v RuNet o tom neuviedol tak podrobne a zreteľne.

- Páči sa vám táto aktivita? Alebo k nej pristupujete ako k nevyhnutnosti?

Byť SEO blogger je úžasné. Ak je odpoveď divákov, je to inšpirujúce. Mám čitateľov a komentátorov, ktorí ma čítali od prvého miesta. Zriedka teraz píšem - jednoducho kvôli nedostatku času. Ale naozaj sa mi táto aktivita páči.

- Má strana SEO bloggerov naozaj existujú?

Naozaj existuje. Do istej miery je to samozrejme virtuálne, ale len také udalosti, ktoré táto konferencia umožňujú, sú virtualizované. Vývojová potreba. Misha Shakin, napríklad (možno najznámejšia SEO bloggerka v krajine je poznámka Denis Saveliev), všeobecne prvýkrát sa na konferencii SEO zúčastňuje. A keď sa osobne zoznámite s ľuďmi, s ktorými ste komunikovali len virtuálne na dlhú dobu, je to komunikácia na úplne inú úroveň.

- Ako sa stalo, že ste teraz začali rozvíjať svoju vlastnú agentúru?

Áno, pred mesiacom som opustil všetky svoje práce. A tak to dopadlo. Celkom náhodou som sa presťahoval z Jekaterinburgu do Krasnodaru. V Jekaterinburgu som ja - po tom, čo bol web-štúdio - dlhé roky som pracoval ako optimalizátor SEO v SKB-Kontur. Pracoval som tam na firemných stránkach, v prevádzke som mal asi sedem lokalít. Pracoval som tam tri roky a v jeden jesenný večer v roku 2013 som išiel do headhunteru a videl som prácu seoshnika v Krasnodare s platom 150 tisíc, čo už nie je internetová agentúra, ale požičovňa. Myslím, že áno - je to možné? No, pripravil som životopis (mimochodom, pripravil som ho na tri dni) a zavolali ma späť - poďme, usaďte sa. Letel som na prieskum, potom som sa presťahoval, prenajal si byt a ... No, aby som bol úprimný, nepáčilo sa mi to tam. Moja skúsenosť v SKB-Kontur „ma trochu pokazila“ - je tu veľmi dobrý tím, veľmi nadšení ľudia, pred víkendom som sa cítil smutný, pretože dva dni som bol exkomunikovaný z práce - všeobecne, taká „dobrá korporácia“. Ihneď to bolo presne naopak. Áno, plat je dobrý, ale ľudia nie sú moji. Vedúci oddelenia je zhnitý muž, s ktorým sa zdráha komunikovať ...

- Môžem o tom písať?

Áno, môžete, písať. Rovnako to nebude čítať. Stručne povedané, celá táto situácia ma hrozne sklamala. Prišiel som do práce, sedel do 18-00, udrel len šesť hodín, a okamžite išiel domov. Stretol som sa každý piatok ako sviatok - konečne som si odpočinul od tejto situácie.

- A ako sa vysporiadať s projektom v takýchto podmienkach?

No, spočiatku bolo všetko v poriadku. Tam boli určité ciele a ciele, tam boli výsledky. Stránky so mnou výrazne vzrástli, návštevnosť vyhľadávania vzrástla 18-krát a celkovo - sedem alebo osemkrát.

- Kvôli tomu, čo sa dá takýto rast dosiahnuť?

Vďaka hlbokému spracovaniu štruktúry a serióznej vnútornej optimalizácii. Keď som prišiel, technicky všetko bolo zlé - názvy stránok neboli optimalizované, veľký počet duplicitných stránok a tak ďalej. Začal som na tom všetkom pracovať, počas prvých mesiacov som sa venoval len tomu, čo som napísal TZ pre programátorov a predstavil zmeny, ktoré umožnili opraviť technické chyby. Po dôkladnej korekcii štruktúry lokality a odstránení technických chýb som začal so serióznou analýzou. Sledoval som výsledky, analyzoval a opäť pristúpil k zmenám. Vytvorené hypotézy, skontrolované, na konci, teraz sa pozerám späť, môžem povedať, že štyrikrát sme zmenili celý web po celom svete. Neskôr, v určitom okamihu som sa zastavil, pretože tam nebolo žiadne miesto na rozvoj. Začni sa nudiť. Začal venovať viac pozornosti situácii. Úrady začali chodiť a škubať: čo robíte a aké sú výsledky? To všetko sa začalo rozptyľovať a nevyvážiť. Nechal som tam spontánne. Tam bola nejaká posledná kvapka, ja som prišiel domov v piatok a poviem svojej žene: všetko, nie je viac moču, nechcem ísť pracovať viac ako jeden deň. Hovorí: OK, pozrime sa na kanceláriu. Počas víkendu sme našli kanceláriu a v pondelok som išiel do práce len na rezignáciu.

- rozlúčili sa dobre?

No, všeobecne, áno, rozlúčili sa priateľským spôsobom. Teraz je to môj klient na "vzdialenom". Ak vezmeme do úvahy skutočnosť, že som mal niekoľko ďalších klientov na propagáciu, možno povedať, že som nezačal úplne od nuly. Všeobecne platí, že sme prenajali kanceláriu, kúpil nábytok, najal prvú osobu podieľajú na SEO. O niečo neskôr sa objavil muž, ktorý začal PR našich služieb - len Vitya Fomin. V dôsledku toho teraz sedíme v troch (vrátane mňa), v tichosti chceme ďalej rásť.

- Nemôžem sa vás na túto otázku pýtať. Ako hľadáte ľudí, zažívate ľudský hlad?

Zamestnanec SEO je náš priateľ Krasnodar ...

- Nie je desivé začať obchodovať s priateľmi?

No, mnohí hovoria, že by ste to nemali robiť, ale nie - nie strašidelne.

- Ok, poďme službymali by sme o ňom robiť rozhovory.

No, spočiatku som si všimol nápad Sergeja Devaku zhodnotiť dôveru stránky, mal jednoduchý algoritmus opísaný vo svojom blogu. A tak som sa rozhodol - musíte napísať takýto parser. Najprv sme vytvorili desktopový program. Dlho som hľadal osobu, ktorá by mi ju napísala podľa mojej technickej špecifikácie. Našiel som takú osobu ako výsledok v Tveri a teraz s ním pracujeme rok a pol. Veľmi podivná osoba, vôbec nie komunikatívna, stále sme s ním na vás. Dávam mu úlohu v CRM, vykonáva úlohu a pošle mi tsiferku do Skype, keď mu dlhujem. Všetko, na čom je naša komunikácia obmedzená. Dovoľte mi však prejsť na podstatu programu. Úlohou programu je analyzovať údaje z rôznych zdrojov a hromadiť sa do určitej hodnoty "dôvery" - úrovne dôvery v lokalitu.

- No, koncepcia "dôvery" je už dlho diskutovaná, už dlho sa hovorí - existuje "dôvera", neexistuje "dôvera". Som zástancom tohto konceptu - ďalšia otázka je, že názory sa líšia v tom, čo ovplyvňuje dôveru, aké ukazovatele. Aké údaje zbierate?

V prvom rade by sme mali povedať, že naša „dôvera“, s najväčšou pravdepodobnosťou, nemá nič spoločné s „dôverou“ vyhľadávačov ... A najprv zbierame prichádzajúce odkazy. Okrem toho odhadujeme nielen počet odkazov, ale aj ich kvalitu.

- Používate svoj nástroj sami?

Áno, používam ho. Okrem toho poviem, že som túto službu prvýkrát vykonala pre seba a až vtedy prišla myšlienka na verejnosť. Poskytuje výsledky, šetria rozpočty.

- Bude sa vyvíjať služba?

Verím, že online služba je vo všeobecnosti stále v niektorých choroboplodných zárodkoch, bude sa to nevyhnutne vyvíjať. Máme milión nápadov na ďalší rozvoj. Budem hovoriť viac, služba už funguje, ale nie som spokojný, chcem sa ďalej rozvíjať, chcem ísť na úroveň analytiky, len malý analyzátor údajov. Chceme uchovávať všetky údaje v našom dome, aby sme mohli vytvoriť históriu zmien parametrov a monitorovať ich v čase. Som fyzik, a viem, že existuje plus nula a mínus nula - to je veľmi dôležité, monitorovanie údajov v priebehu času je to, čo táto služba naozaj potrebuje. Službu vyvíjame už rok a už dosiahla dobu návratnosti.

- Ok, mám to. Poďme hovoriť o čom. Dnes je to, odbočme od neho a pozrieme sa do budúcnosti. Kto sa vidíte za dva alebo tri roky? Kto ste - SEO blogger, riaditeľ agentúry, vedúci služieb, alebo možno zasiahnete vaše projekty?

Moje projekty nie sú pre mňa veľmi zaujímavé, aby som bol úprimný. Nejako prerástol v tejto fáze. Služba - áno, je to zaujímavé. A nielen súčasné, existujú aj nápady na iné služby. Nemám v pláne opustiť blogovanie, teraz, samozrejme, nie je veľa času na to, ale budem tiež rozvíjať v tomto smere. Blogovanie dáva veľa - okrem publika, to je tiež datovania. Som oboznámený s mnohými top SEO bloggerov, to všetko pomáha veľa pri podpore mojej súčasnej služby.

- Už 45 minút hovoríme s tebou, poďme na koniec. Zvyčajne sa pýtam všetkých na túto otázku: ako vytvoriť mladú webovú stránku v súčasnom prostredí? Tu je, povedzme, podnikateľ, ktorý spúšťa novú stránku. Aké kroky je potrebné podniknúť, aby sa začalo s návštevnosťou vyhľadávania?

Po prvé, odporúčam nájsť kompetentného špecialistu :) Bude to pre podnikateľa len ťažké ponoriť sa do všetkých týchto nuancií propagácie vyhľadávania, podľa môjho názoru. Odporúčam však kompetentnému špecialistovi, aby začal s úplným technickým auditom projektu - je potrebné projekt olizovať. Taká banálna pravda, ale málo ju nasleduje. Nemali by byť duplicitné stránky, mali by byť normálne meta tagy, musíte sa zaoberať textami, nezabudnite na prepojenie atď. atď. Druhý bod, alebo skôr prvý, pretože to musíte urobiť pred vytvorením stránky, musíte zbierať sémantiku, ktorá je čo najširšia a najhlbšia, zoskupiť ju a vytvoriť na nej štruktúru webu. Ak robíte všetko pod sémantikou a beriete do úvahy sémantiku na samom začiatku - vyrieši to veľa problémov v budúcnosti. No, a tretí tip: analyzovať! Neustále analyzovať: vaše stránky, vaše prevádzky, konkurenti, čo vykonávajú, čo majú a tak ďalej.

- Ok, a posledná otázka. Spali najdôležitejšie SEO tajomstvo?

Ок, палю - сейчас действительно "рулит" работа над сайтом! Это самый главный секрет. Работайте над сайтом, и результат будет.

Obsah:

  PS:

  Расшифровывая это интервью, мне пришла мысль, что АлаичЪ мог бы быть неплохим руководителем отдела продвижения. Ну, по крайней мере, попробовать его на эту роль, мне кажется, стоит. Я позвонил по скайпу Саше и предложил ему перебираться к нам. Читатели этого материала уже знают ответ, а я - пока еще нет. Но, Саш, я думаю, это может быть революционное решение для твоей жизни. Сегодня мы - самое быстро растущее агентство в рунете, и мы ставим себе цель - изменить рынок поискового маркетинга в стране. Эта цель круче, чем жизнь в теплом курортном городе. Итак, твой ответ:

  odpoveď: Je to naozaj zaujímavý a chladný návrh, a preto riešenie nebolo pre mňa jednoduché. Dokonca aj keď som sedel sám v kuchyni v noci, písal na tieto linky, som trochu znepokojený ... Ako sme už diskutovali vyššie, rozhodol som sa otvoriť svoje webové štúdio, kým som malý, ale istý, sľubný. Bol to tiež náročný krok a zaslúžil si samostatný príbeh. Kým tento krok nie je pre mňa prijatý. Zatiaľ sa nemôžem vzdať skúseností, ktoré ma čakajú na mojej vlastnej ceste. Denis šiel týmto spôsobom sám, pozýva ma, aby som ani krok, ale obrovský skok vpred a ďaleko od posledného človeka v jeho spoločnosti ... Ale ... Som priechod!

  Čo je tu ešte dodať ...

  PS: Sash, vďaka za úprimnú odpoveď. No, veľa šťastia, budeme musieť zmeniť tento trh bez vás.

  Zanechajte Svoj Komentár