Výučba dizajnu: web navrhujeme podľa kánonov lesklých časopisov

Koncepcia web dizajnu vznikla pomerne nedávno - nie toľko rokov uplynulo, pretože internet s dôverou vstúpil do nášho každodenného života. Počet lokalít exponenciálne vzrástol, a čoskoro tam bola potreba vytvoriť nielen informácie bohaté, ale aj pohodlné a atraktívne zdroje v sieti. Medzitým, koncepcia dizajnu bola po dlhú dobu, a mnoho zo základov usporiadania a dizajnu, ktoré používali dizajnéri lesklých časopisov, plynul hladko do učebnice web design.

Na prvý pohľad sa zdá, že takmer všetky princípy dizajnu a usporiadania časopisu možno ľahko preniesť do sveta web dizajnu. Niektoré bežné triky sú v skutočnosti celkom zrejmé, ale väčšina vývojárov stráca zo zreteľa mnoho užitočných bodov.

Nižšie nájdete niekoľko príkladov, ako aplikovať dizajn pravidelného lesklého časopisu na dizajn stránok. Najdôležitejšou vecou v tomto článku je, aby ste vedeli, že môžete vždy prijať nápady na návrh jednej publikácie a aplikovať ich na vytvorenie úplne iného produktu.

Takže, ak ste sa špecializovali na niečo ako interiérový dizajn alebo grafický (alebo dokonca priemyselný) dizajn, môžete svoje vedomosti stále používať na navrhovanie webových stránok - hlavná vec je vidieť a pochopiť hlavné odkazy.

Pravidlo 1. Čím jednoduchšie je pozadie, tým ľahšie je čítať text.

Otvorte akýkoľvek časopis, ktorý máte na paži, a v 9 z 10 prípadov bude pozadie hlavného textu biele. Stalo sa to tak historicky, ale stalo sa to bezdôvodne (vynecháme nuansy tlačovej technológie). Dokonca aj v prípadoch, keď pozadie nie je čisto biele, je stále jednoduché, čiernobiele a jednotné, pretože hlavným účelom tlačového vydania je prečítať si ho. Aby bolo možné ľahko čítať, text by mal byť vytlačený na takomto pozadí. Oči čitateľov nie sú unavené, farba pozadia nie je nepríjemná - všetko je v poriadku, publikácia je populárna.

Niekedy však pozadie hlavného textu je obrázok, v takom prípade zistíte, že veľkosť písma s týmto rozložením je zvýšená a osobitná pozornosť je venovaná kontrastu medzi textom a obrázkom. Úprimne povedané, je zriedkavé, že celý článok je vytlačený úplne na pozadí obrázkov - zvyčajne je to len niekoľko riadkov. To isté sa dá aplikovať aj na dizajn akejkoľvek lokality.

Pozadie by nemalo brániť pochopeniu textu (zdroj)

Pravidlo 2. Držte sa rovnakého štýlu.

Prechádzajte časopisom a všimnete si, že väčšina stránok je navrhnutá v rovnakom štýle: rovnaké písmo, rovnaké usporiadanie textu na stránkach sa šíri. Samozrejme, dizajn rôznych článkov sa môže líšiť, ale také detaily, ako sú čísla strán, budú určite umiestnené na rovnakých miestach a ilustrácie budú vyhotovené v podobnom štýle.

Skutočnosť, že táto stálosť podporuje čitateľa. Otočí stránku po stránke a bude vedieť, čo môže očakávať. Rovnaký princíp môže byť prenesený do sveta web dizajnu. Uistite sa, že podrobnosti - záhlavia, navigačné lišty a ďalšie kľúčové prvky rozloženia - sú rovnaké na celom webe. Okrem toho sa uistite, že na stránke používate rovnaké fonty vrátane ich veľkosti a štýlov, ktoré sa s nimi používajú.

Dizajn by mal byť v rovnakom štýle.

Pravidlo 3. Každá odchýlka priťahuje pozornosť.

Ako je uvedené vyššie, čitateľ vie o tom, čo očakávať na nasledujúcej stránke vášho obľúbeného časopisu, takže každá odchýlka od štandardného dizajnu priťahuje pozornosť. Rozdielne navrhnuté stránky vyniknú medzi inými a často sa v článkoch s titulkami nachádza aspoň pár rozdielov od štandardného rozloženia.

Toto pravidlo sa môže použiť na vytvorenie stránky. Ak máte konkrétnu stránku, ktorú chcete pre používateľa zvýrazniť, jednoducho zmeňte predvolený štýl dizajnu a okamžite pritiahne pozornosť. Typicky sa tento prístup uplatňuje na stránky, na ktoré majú užívatelia odkazy z iných zdrojov.

Pravidlo 4. Reklama musí byť zreteľne označená a nenápadná.

Reklamy na časopisy sú vždy zreteľne oddelené od hlavného obsahu publikácie, či už vizuálne alebo so špeciálnym reklamným odznakom. Je to všetko o dôvere čitateľov. Ak nemôžu s istotou rozlišovať medzi redakčným a reklamným materiálom, budú menej naklonení dôverovať obsahu publikácie. V prvom rade ide o sponzorované príspevky blogu. Ak od samého začiatku takéhoto textu nie je jasne uvedené, že je sponzorovaný, potom sa vaši čitatelia do konca čítania môžu cítiť oklamaní.

Propagačný materiál by mal byť oddelený od redakčného

Pravidlo 5. Čím viac obrázkov, tým lepšie.

V časopisoch sa spravidla používajú veľké ilustrácie - môžete vidieť obrázky na celej stránke alebo dokonca na šírku. Toto pravidlo sa dá ľahko aplikovať na väčšinu webových stránok. Použite obrázky, ktoré zaberajú celú obrazovku. Pútajú pozornosť používateľov a robia stránku vizuálne nasýtenou. Použitie veľkých obrázkov vo web design je odvážny krok, ktorý bude naozaj schopný rozlíšiť stránky od mnohých iných.

Veľké obrázky vám pomôžu vyniknúť od ostatných (zdroj)

Pravidlo 6. Zrieďte veľké bloky textu.

To je jeden z tých momentov, ktoré väčšina webových dizajnérov prehliada. Toto pravidlo sa na prvý pohľad nemusí zdať tak zrejmé, pretože väčšina časopisov vo svojej podstate obsahuje veľmi veľké bloky textu - v skutočnosti celé stránky pozostávajú z pevného textu.

Avšak, to trvá len trochu pozrieť, a všimnete si, že textové bloky sú zvyčajne zriedené s honosné citáty alebo ilustrácie. Je zriedkavé nájsť stránku za stránkou solídneho textu v časopisoch pre široké publikum (odborné alebo vedecké publikácie sa nepočítajú).

Namiesto usporiadania hlavného textu na stránke vo veľkých blokoch ho teda rozrieďte typografickými prvkami, obrázkami alebo dokonca reklamnými vložkami. Pokúste sa text rozdeliť na krátke odseky a časti s nadpismi a všimnete si obrovský rozdiel v čitateľnosti a zachovaní záujmu návštevníkov.

Pravidlo 7. Zarovnajte text, ale nebojte sa vyliezť na pole

Zvyčajne sú stránky časopisov čisto zarovnané vertikálne. Často je však možné vidieť rozloženia, ktoré úmyselne porušujú túto prísnu vertikálnosť s prvkami, ako sú ilustrácie alebo citácie, ktoré sú zjednodušené textom - takéto detaily robia stránky vizuálne zaujímavejšími.

Medzitým, web designer môže byť ťažšie technicky ako tlačový dizajnér používať stránku, ale táto technika stále funguje rovnako dobre v tlačovom aj digitálnom dizajne.

Pravidlo 8. Potrebujete intrigy

Časopis kryt je jeho hlavolam. Keď sa spotrebiteľ pozrie oknom novinového stánku, jeho pozornosť môže chytiť iba chytľavý obal časopisu. Pre väčšinu časopisov je chytľavé pokrytie jedinou šancou prilákať nových čitateľov alebo prinútiť existujúce, aby si kúpili nový problém.

Webové stránky nemajú kryt ako taký, ale stále môžu mať ukážky. Obálka stránky je to, čo návštevník vidí pri prvom vstupe na stránku - názov, vizuálny dizajn a jednoduchosť navigácie. Stručne povedané, toto je prvá skúsenosť používateľa.

Ak na vašej stránke nie je žiadny intrig, ktorý vzbudzuje záujem príležitostného návštevníka, potom s najväčšou pravdepodobnosťou stačí kliknúť na tlačidlo „Späť“ vo svojom prehliadači - rovnako jednoducho ako preskočí nezaujímavý časopisový obal na vitríne novín. Dajte kritické posúdenie toho, aký dojem vyvoláva vaša stránka pri prvej návšteve, a úprimne priznajte sami seba - chceli by ste zostať dlhšie?

Bright teaser - polovica úspechu (zdroj)

A napriek tomu v lesklých edíciách je niečo čo sa naučiť!

Ako vidíte, mnohé pravidlá pre tlač sa dajú ľahko aplikovať na web design. Musíte však pochopiť, že to nie je robené slepou kópiou z jedného formátu publikácie do druhého, ale skúmaním iných typov dizajnu a vlastností konkrétneho formátu. Len tak môžete jasne pochopiť, čo a ako presne si môžete požičať od svojich kolegov pracujúcich v lesklých časopisoch. S týmto prístupom k web design, budete takmer určite vyskúšať mnoho nových metód a experimentovať s nápadmi z iných formátov. Niektoré z týchto experimentov budú úspešné, niektoré nebudú, ale dobrý dizajn bude vždy dobrým dizajnom - v akejkoľvek forme.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár