Ako vykonať analýzu konkurencie

V internetovom marketingu nie sú žiadne magické gombíky a strieborné guľky. Každý vlastník lokality vie, že je ťažké pluh a "vytvoriť stránky s pôvodným obsahom, premýšľať o užívateľoch a byť úprimný." Preto v strategickom zmysle je nepravdepodobné, že by analýza konkurenčných stránok priniesla úžitok. Je lepšie sa zamerať na svoj vlastný projekt a urobiť ho tak dobrým, že konkurenti sú zelení so závisťou a trávia čas analýzou.

Analýza silných konkurentov však môže byť pre vás užitočná v taktickom zmysle. Po analýze vysoko kvalitných webových stránok získate nové nápady, dozviete sa o malých trikoch, konkrétnych spôsoboch propagácie a skvelých funkcií, ktoré zvýšia efektivitu vášho projektu.

Prečo analyzovať konkurenčné stránky

Ak nepracujete prvý deň, pravdepodobne poznáte svojich hlavných konkurentov a ich stránky. Aby ste nevynechali vznik nového silného rivala, pravidelne vstupujte do vyhľadávacích reťazcov "Yandex" a požiadavky Google, na ktoré sa používatelia dostanú na vaše stránky.

Ako bolo uvedené vyššie, analýzou stránok konkurentov môžete zlepšiť taktiku propagácie vlastného projektu. Pomocou analýzy môžete získať nasledujúce informácie:

 • Vlastnosti práce s referenčným prostredím.
 • Údaje o obsahovej stratégii konkurentov.
 • Informácie o produkte a obchode.
 • Vlastnosti práce s platenou prevádzkou.
 • Údaje o správaní používateľov na konkurenčných stránkach.
 • Technické vlastnosti stránok vrátane dizajnu a použiteľnosti.

Počas analýzy venujte pozornosť silným stránkam stránok. Nechajte chyby a nedostatky vlastníkov zdrojov, pretože máte dosť ich problémov.

Pozri tiež: Analýza obsahu. Časť 1. Metódy zberu pomocou doplnku Seo Tools

Analýza referenčného prostredia

Analyzovaním referenčného prostredia stránok konkurentov sa pokúste získať užitočné údaje pre svoj zdroj. Môžete napríklad nájsť skvelé priemyselné zdroje alebo blogy, kde hostia uverejňujú príspevky hostí. Môžete si tiež všimnúť, ktoré materiály najčastejšie dostávajú prirodzené prichádzajúce spojenia. Nevšímajte si zbytočné metriky, napríklad PageRank.

Na analýzu referenčného prostredia použite nasledujúce nástroje:

 • Otvorte Site Explorer.
 • Ahrefs.
 • Majestátne SEO.

Venujte pozornosť odkazujúcim doménam, celkovému počtu odkazov, kotvám. Na základe analýzy vytvorte zoznam zdrojov, kde môžete publikovať príspevok hosťa alebo získať odkaz iným prirodzeným spôsobom.

Informácie o obsahovej stratégii konkurentov

Tento blok analýzy konkurenčnej lokality je venovaný obsahu. Musíte určiť najúspešnejší obsah vašich kolegov, získať informácie o kľúčových slovách generujúcich návštevnosť a vytvoriť zoznam nápadov na obsah pre vývoj vašich webových stránok.

Ak chcete analyzovať obsah, použite nasledujúce nástroje:

 • BuzzSumo. Tento nástroj vám pomôže určiť najefektívnejší obsah na stránke konkurenta.
 • Searchmetrics. Pomocou tohto nástroja môžete identifikovať kľúčové frázy generujúce návštevnosť.
 • SEMRush. Toto je komplexný nástroj na analýzu konkurenčných stránok. Umožňuje najmä definovať kľúče generujúce návštevnosť.

Nenechajte sa uniesť s automatickou analýzou obsahu. Vašou úlohou je pochopiť, čo a ako vaši konkurenti píšu, kreslia, strieľajú, aby prilákali a udržali publikum. Získate tak veľa nápadov na obsah a zlepšite kvalitu svojho vlastného obsahu.

Prečítajte si tiež: Podrobný sprievodca auditom obsahu

Podrobnosti o produkte a firme

Analýza produktu a podnikania konkurentov sa musí vykonať manuálne. Ak analyzujete online nákupné stránky, budete potrebovať tabuľkový editor. Venujte pozornosť nasledujúcim charakteristikám podnikania vašich kolegov v priemysle:

 • Aké produkty predávajú vaši konkurenti, ako ich umiestňujú.
 • Koľko sú produkty, či konkurenti ponúkajú ponuky pre rôzne kategórie zákazníkov.
 • Ako predávajú priemyselní partneri? Ako generujú elektriny, spracúvajú aplikácie, slúžia zákazníkom?
 • Ak je to možné, venujte pozornosť technológiám, ktoré konkurenti používajú pri svojej práci.
 • Ak hovoríme o internetových obchodoch, porovnajte sortiment produktov a cien na webových stránkach konkurentov a vlastného zdroja.
 • Venujte pozornosť dodávateľom, ktorí pracujú s kolegami.

Pokúste sa nájsť užitočné nápady, ktoré zlepšia vaše podnikanie, rozšíria sortiment výrobkov a stimulujú predaj.

Informácie o platenej prevádzke

V tejto fáze analýzy musíte určiť, aké metódy konkurenti využívajú na prilákanie platenej dopravy. Osobitná pozornosť by sa mala venovať kontextovej reklame vo vyhľadávačoch. Zistite, kde kolegovia uverejňujú reklamy a aké kľúčové frázy používajú.

Ak chcete analyzovať konkurenčné PPC kampane, použite nasledujúce nástroje:

 • SEMRush.
 • Plánovač kľúčových slov Google.
 • SpyFu.
 • Searchmetrics.

S týmito nástrojmi sa naučíte hlavné kľúčové frázy, ktoré konkurenti používajú v reklamných kampaniach. Služba SpyFu v súčasnosti funguje len na stránkach, ktoré uverejňujú reklamy v anglickom segmente Internetu. S ním dostanete údaje o najziskovejších kľúčových slovách, reklamách konkurentov a ďalších údajoch o PPC kampaniach. Služba Searchmetrics vám umožňuje odhadnúť približné náklady na získanie platenej návštevnosti pre každé kľúčové slovo.

Okrem kontextovej reklamy sa naučte aj iné stratégie na prilákanie platenej prevádzky. Venujte pozornosť reklame na sociálnych sieťach: ak vaši kolegovia zverejňujú reklamy, určite si ich všimnete. Prezrite si najväčšie priemyselné lokality. Možno, že konkurenti tu uverejňujú advertoryaly alebo kúpiť bannery.

Na základe výsledkov analýzy zostavte zoznam nápadov, pomocou ktorých môžete zvýšiť efektivitu svojich reklamných kampaní. Aké kľúčové slová môžete zahrnúť do svojich vlastných kampaní PPC? Mali by ste si kúpiť reklamu na Facebooku alebo bannery na veľkých informačných portáloch?

Analýza správania používateľov

Po analýze správania musíte pochopiť, ako sa používatelia dostanú na stránku konkurenta, koľko času strávia na zdroji, koľko stránok v priemere prezerajú. Porovnaním údajov s metrikami správania vašej lokality získate nápady súvisiace so zlepšením ich účinnosti.

Použite nasledujúce nástroje:

 • SimilarWeb. Ak používate túto službu, zvážte, že ste získali prístup k svojmu účtu Yandex.Metrica alebo Google Analytics konkurentov. Dozviete sa o zdrojoch návštevnosti, geografii návštev, podieloch vyhľadávacej, platenej a sociálnej prevádzky, metóde správania.
 • Alexa. Toto je ďalší, prakticky plnohodnotný kľúč k výkazom konkurenčných analytických platforiem.

Venujte pozornosť silným stránkam konkurencie. Podľa výsledkov analýzy vypracujte plán na zlepšenie efektívnosti vašich stránok. Ak napríklad návštevníci kolegov zobrazujú dvakrát viac stránok na jednu reláciu ako vaši čitatelia, prečítajte si stratégiu obsahu a vytvorte podmienky pre ľahkú navigáciu.

Prečítajte si tiež: 500 + najlepšie nástroje pre integrovanú propagáciu webových stránok

Informácie o technických vlastnostiach, dizajne a použiteľnosti

Musíte vyhodnotiť kľúčové metriky technickej efektívnosti stránok konkurentov, ako aj nápady na zlepšenie vlastných zdrojov. Na vyhodnotenie technických charakteristík použite nasledujúce nástroje:

 • Woorank. Pomocou tejto služby získate informácie o technológiách používaných na stavenisku, o systémoch analýzy, o adaptácii na mobilnú prevádzku, o technických aspektoch použiteľnosti.
 • Štatistiky stránky PageSpeed. Tento nástroj Google vám umožňuje vyhodnotiť rýchlosť načítania stránky a získať odporúčania na optimalizáciu.
 • Pohodlný nástroj na prezeranie na mobilných zariadeniach.

Analyzujte dizajn, funkčnosť a použiteľnosť stránok hlavných konkurentov manuálne. Venujte pozornosť úspešným službám, navigačným prvkom, vstupným stránkam, konverzným formulárom. Na základe analýzy vytvorte zoznam nápadov na zlepšenie funkčnosti a použiteľnosti vašich stránok.

Analyzujte miesta konkurentov, ale nespadajte do pasce

Zvážte konkurenčné stránky ako zdroj nápadov, ktoré možno použiť na rozvoj vášho projektu. V žiadnom prípade sa však nesnažte, aby váš zdroj vyzeral ako ostatní. Musíte dodržiavať svoju vlastnú rozvojovú stratégiu, zachovať individualitu projektu a vziať od svojich kolegov najlepšie nápady na zlepšenie efektivity stránky.

Zanechajte Svoj Komentár