Ako vytvoriť a nastaviť sitemap sitemap.xml

V tomto článku sa dozviete, čo je sitemap.xml, ako vytvoriť a nakonfigurovať súbor Sitemap.

Čo je to mapa stránok a prečo je potrebná?

V tomto návode sa budeme zaoberať najmä stránkovými mapami vyhľadávačov. Sú to dokumenty XML, ktoré obsahujú informácie o službe. Pomáhajú vyhľadávačom prechádzať stránky a efektívne ich indexovať.

K dispozícii sú tiež mapy stránok pre živých návštevníkov. Tiež sa nazývajú HTML mapy. V skutočnosti predstavujú adresár stránok stránok so zobrazením hierarchie. HTML-map pomáha návštevníkom surfovať po webe a vyhľadávať potrebné stránky.

XML a HTML sú značkovacie jazyky.

HTML mapy sú zastaraný a nie veľmi vhodný prvok navigácie, takže im na konci článku venujeme veľmi malú pozornosť. Teraz sa zamerajme na XML mapy, ktoré sú dôležité pre správne indexovanie zdrojov.

Prečo potrebujeme sitemap.xml sitemap

Podrobnosti o tom nájdete v adresároch pre webmasterov Google a Yandex. Stručná podstata: sitemap.xml obsahuje dôležité informácie pre vyhľadávače. Toto je:

 • Zoznam URL stránok stránok a ich hierarchie.
 • Typ publikovaného obsahu, napríklad obrázkov alebo videí.
 • Informácie o obrázkoch a videách, ktoré vyhľadávače používajú na indexovanie stránky a generovanie problému.
 • Informácie o frekvencii aktualizácií a poslednej aktualizácii stránky.
 • Informácie o priorite stránky.
 • Údaje o alternatívnych verziách stránky.

To je mapa stránok - navigátor pre vyhľadávače.

Je možné urobiť bez sitemap.xml

Môžete. Vyhľadávače považujú XML sitemap za odporúčaný nástroj. Napríklad, ak na stránke nie je žiadna sitemap.xml, „Yandex“ to označí v zozname možných a nie kritických alebo fatálnych problémov.

Roboty nie sú blázni, budú indexovať stránku bez sitemap.xml. Ale v niektorých situáciách nedostatok XML mapy vedie k problémom s indexovaním. Tu je niekoľko príkladov:

 • Stránka má stránky, na ktoré sa nevzťahujú iné stránky lokality.
 • Miesto je veľmi veľké, má komplexnú štruktúru.
 • Nové stránky.
 • Mnoho stránok stránky sa pravidelne aktualizuje.
 • Stránky majú viac a menej dôležité stránky.

Odporúčanie: ak máte komerčnú stránku, na ktorej závisí úspech vášho podnikania, vytvorte a pripojte sitemap.xml. Nižšie je podrobne popísané, ako to urobiť.

Ako vytvoriť a pripojiť súbor sitemap.xml

Vytvorte mapu lokality dvoma spôsobmi. Prvým z nich je urobiť sitemap.xml pomocou externého online generátora. Po druhé - potrebujete modul alebo interný generátor pre konkrétny CMS. Zvážte obidva spôsoby.

Ako vytvoriť sitemap online pomocou generátora

Táto metóda je dobrá, pretože nie ste viazaní na konkrétny motor. S pomocou online generátorov, sitemap.xml možno urobiť pre stránky v ľubovoľnom CMS alebo pre statické stránky HTML.

Táto metóda má chybu. Je vhodný pre stránky s obmedzeným počtom stránok, napríklad pre vizitky. Ak má stránka päť stránok a nemáte v pláne vytvárať nové, vytvorte sitemap.xml raz pomocou bezplatnej externej služby. Nasledujú príklady.

Ak sa na stránke neustále objavujú nové stránky, nie sú vhodné externé generátory. V súbore Sitemap neobsahujú nové adresy URL, takže sitemap.xml stráca význam.

Tu je niekoľko generátorov mapy stránok:

 • Súbory XML Sitemap.
 • XML sitemap generátor
 • Online XML Sitemap generátor.
 • Môj generátor súborov Sitemap.

Ak chcete vytvoriť súbor sitemap.xml pomocou súborov XML-Sitemap, zadajte adresu URL lokality a kliknite na tlačidlo Štart.

Generátor vytvorí mapu lokality za niekoľko minút. Stiahnuť súbor sitemap.xml na pevný disk počítača.

Teraz nahrajte sitemap.xml do koreňového adresára stránky. To možno vykonať pomocou FTP klienta, ako je napríklad FileZilla. Máme návod na prácu s týmto programom.

Ak neviete, kde je koreňový adresár lokality, nájdite súbor index.html.

Ako vytvoriť mapu lokality pomocou ďalších modulov pre CMS

Tento spôsob vytvárania mapy stránok je pohodlnejší v porovnaní s bezplatnými online generátormi. Poskytuje dodatočnú flexibilitu: webmaster môže spravovať parametre sitemap.xml. Okrem toho doplnky automaticky aktualizujú mapu lokality po vytvorení nových stránok a upozornení vyhľadávačov.

Ak je vaša stránka poháňaná programom WordPress, vyhľadajte plugin Google XML Sitemaps. Nainštalujte a aktivujte modul. Prejdite na stránku nastavení. V základných nastaveniach povoľte upozornenia pre spoločnosť Google, pridajte adresu URL súboru Sitemap do súboru robots.txt a zapnite kompresiu sitemap.xml.

V časti "Priorita článku" zakážte automatický výpočet priority publikácií. Neskôr zadáte priority stránok manuálne.

Venujte pozornosť sekcii "Obsah mapy stránok". Zahrnúť do sitemap.xml len tie typy stránok, ktoré potrebujete v indexe vyhľadávačov.

Ak máte napríklad internetový obchod, zmysel zahrnúť stránky a značky stránok na mapu lokality. V tomto prípade vyhľadávače zobrazia používateľom stránku s katalógmi, napríklad rubriku „Smartphones“ alebo stránku katalógu s produktmi označenými značkou „deti“. Ak stránky značiek a kategórií v probléme nie sú potrebné, nezahrňte ich do mapy lokality.

Nezabudnite zaškrtnúť voľbu Zahrnúť posledný čas zmeny. V tomto prípade plugin v mape lokality uvedie dátum poslednej aktualizácie publikácie. Tieto informácie potrebujú roboti na naplánovanie opätovného skenovania stránky.

V časti Vylúčené položky v prípade potreby vylúčte určité kategórie alebo stránky z mapy lokality.

V sekcii Zmeniť frekvencie môžete vyhľadávače požiadať, aby indexovali určité typy stránok v pravidelných intervaloch. Vyhľadávače budú s najväčšou pravdepodobnosťou ignorovať parameter changefreq v súbore sitemap.xml, pretože sami plánujú rozpočet prehľadávania stránok. Tento plugin vám však umožňuje zadať tieto nastavenia na mape lokality.

V časti Priority zadajte prioritu stránok stránok. Platné hodnoty sú od 0,1 do 1,0. Štandardne má stránka prioritu 0,5. Dajte vysokú prioritu stránkam, ktoré považujete za dôležité v porovnaní so zvyškom stránky. Napríklad, ak na hlavnej stránke sú oznámenia o novinkách alebo nových produktoch, možno to považovať za najprioritnejšiu stránku.

Upozorňujeme, že posledný čas aktualizácie, požadovaná frekvencia indexovania a priorita stránky sú voliteľné informácie. Vyhľadávače ho môžu vziať do úvahy a nemusia ho brať do úvahy. Ak v týchto častiach ponecháte predvolené hodnoty, nič nestratíte.

Uložte zmeny. Potom je možné zabudnúť na doplnok Google XML Sitemaps navždy, pretože beží na pozadí, automaticky aktualizuje a aktualizuje samotnú mapu lokality. Jediné, čo musíte urobiť, je pridať sitemap.xml do miestností pre webmasterov Google a Yandex.

Google XML Sitemaps nie je jediným doplnkom programu WordPress, s ktorým môžete vytvoriť súbor Sitemap. Napríklad v kombinácii All in One SEO Pack je modul "mapa stránok XML". Po aktivácii modulu môžete vytvoriť mapu lokality a nakonfigurovať jej nastavenia.

Ak uverejňujete videá na stránke a chcete ich zaradiť do vyhľadávania, môžete vytvoriť súbor Sitemap pre videá. K tomu môžete použiť samostatný generátor, napríklad WP Video SEO.

Tu sú sitemap.xml generátory pre iné motory:

 • Pre Joomla: Sitemap Generator, PWT Sitemap.
 • Pre Drupal: XML Sitemap.
 • Pre OpenCart: Yandex Sitemap.

Po vytvorení mapy stránok ju pridajte do kancelárií webmasterov vyhľadávačov.

Ako pridať sitemap do kancelárií webmasterov

Ak chcete do vyhľadávacej konzoly pridať súbor Sitemap, vyberte časť Súbory Sitemap. Pridajte adresu URL mapy a kliknite na tlačidlo Odoslať. Mapa stránky je zvyčajne k dispozícii na type vash-site.ru/sitemap.xml.

Vyhľadávač bude chvíľu trvať, kým indexuje mapu stránok. Po indexovaní sa zobrazí stav "Úspech" alebo chybové hlásenie. Ak chcete zobraziť prehľad indexovania mapy stránok v novom rozhraní Konzoly vyhľadávania, kliknite na ikonu označenú na obrázku.

V prehľade môžete vidieť indexovacie údaje sitemap.xml. Ak sú napríklad stránky zatvorené z indexovania na stránke, v prehľade sa zobrazí oznámenie o tejto skutočnosti.

Ak chcete pridať súbor sitemap.xml do služby Webmaster, vyberte časť „Indexovanie - súbory Sitemap“. Do príslušného poľa zadajte adresu URL mapy lokality a kliknite na tlačidlo „Pridať“.

V časti „Webmaster“ sa v časti „Diagnostické stránky“ zobrazujú hlásenia o problémoch s mapou lokality. Správnosť súboru je tiež možné skontrolovať pomocou špeciálneho nástroja.

Ako vytvoriť súbor Sitemap vo formáte HTML

Ako je uvedené vyššie, mapa HTML je navigačný prvok pre živých používateľov. Ak má stránka logickú štruktúru a pohodlné menu, HTML mapa nie je potrebná. Ak je stránka veľká a používatelia sa sťažujú na zložitosť štruktúry, skúste problém vyriešiť pomocou mapy lokality.

Keď som hľadal príklad HTML sitemap, z nejakého dôvodu som okamžite myslel na stránky štátnych penzijných fondov. A žiadna chyba. Zdá sa, že starším používateľom je ťažké prejsť na stránku pomocou ponuky. Zvážte to pri rozhodovaní o pridaní súboru Sitemap vo formáte HTML.

Sitemap môžete vytvoriť vo formáte HTML na programe WordPress pomocou doplnku Hierarchical HTML Sitemap plugin alebo podobných riešení. Stačí nainštalovať a aktivovať doplnok a potom vložiť navrhovaný krátky kód na stránku, kde potrebujete mapu lokality.

Tu sú riešenia pre iné CMS:

 • OSMap pre Joomla !.
 • Súbor Sitemap pre službu Drupal.

V OpenCart sa automaticky vytvorí súbor Sitemap vo formáte HTML.

Mapa stránok: vytvorte a zabudnite

To je presne ideálny algoritmus pre prácu s sitemap.xml sitemap. Pre jeho implementáciu je lepšie používať pluginy a moduly pre CMS. Automaticky vygenerujú súbor sitemap.xml a aktualizujú ho, keď sa na stránke objavia nové stránky.

Vytvorená mapa stránok by mala byť pridaná do kancelárií pre webmasterov "Yandex" a Google. Potom môžete naozaj zabudnúť na sitemap.xml. Ak majú vyhľadávače problémy s indexovaním karty, upozornia vás. Na vyriešenie problémov bude s najväčšou pravdepodobnosťou stačiť regenerovať mapu a odoslať ju na indexovanie.

Pozrite si video: BlueVoda návody - Sitemap pre Google (Február 2020).

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár