Kto je SMO, alebo Cheat Sheet pre tých, ktorí ho hľadajú / chcú sa stať jedným

Raz som dostal zaujímavú pozíciu so zaujímavým platom. Zaujímavé, pretože názov pozície - CMO - Preložil som ju tak, ako ste prosím: samoľúby veľkoobchodný manažér, veľkolepé body marketing, bláznivý malý optimalizátor. Povrchná guglezh ma znížila z neba na zem: CMO - Chief Marketing Officer. Jednoducho povedané - riaditeľ marketingu.

Článok je užitočný pre podnikateľov, ktorí majú pridelené marketingové oddelenie v spoločnosti, ale nevedia, kto, ako a za aký plat sa bude riadiť. Zvyšok nájde informácie pre rast a pochopí, aké zručnosti je potrebné vyvinúť, aby ste sa vyšplhali na rebríček kariéry.

Čo robí riaditeľ marketingu?

Marketingový riaditeľ musí vedieť všetko o produkte a spoločnosti. Oblasť zodpovednosti začína procesom vývoja produktu a končí trvanlivosťou. Až potom spotrebiteľ nebude robiť nároky na kvalitu, nehovorí, že výrobok nespĺňa očakávania.

Hlavnou úlohou spoločnosti je priniesť produkt spoločnosti na trh, urobiť ju populárnou a zabezpečiť prílev nových zákazníkov. A tiež zachovať alebo vrátiť staré.

Ďalší marketingový riaditeľ:

 1. Riadi oddelenie, podporuje komunikáciu s predajcami a výrobou.
 2. Organizuje štúdium spotrebiteľov a konkurentov, popredajný servis.
 3. Vytvára krátkodobú / dlhodobú marketingovú politiku spoločnosti; vytvára rozpoznateľnú značku a zachováva si jej povesť.
 4. Skúma produkty spoločnosti, analyzuje spôsoby prispôsobenia sa potrebám zákazníkov.
 5. Forma sortimentu a cenotvorba.
 6. Plánuje a organizuje výstavy, prezentácie.
 7. Spravuje rozpočet na reklamu a PR.

Kde sa vyučuje riaditeľ marketingu

Ak sa práve pýtate, kam ísť, pozrite sa na oddelenia sociológie, manažmentu a obchodu. Tieto oblasti ponúkajú špecializáciu priameho marketingu. Na fakultách psychológie, ekonómie a finančného marketingu sa vyučuje v niekoľkých disciplínach, ale nie sú zamerané na to.

Ak chcete vstúpiť na univerzitu, obchodník musí zložiť skúšku z matematiky, sociálnych štúdií a ruštiny. V modernej realite vyžadujú ďalšiu skúšku v cudzom jazyku.

Náklady na školenia v mestách sú veľmi odlišné. Ak sa v Nižnom Novgorode "Inštitút riadenia a podnikania", školenia stojí 22.000 rubľov ročne, potom na Moskovskej štátnej univerzite to predstavuje 315,000 (podrobné ceny sú k dispozícii na Uchebype.ru).

Pre pokročilých školení, môžete si vziať ďalšie kurzy, vrátane MBA ("Strategický Marketing", "Marketing a predaj"). Náklady sú 300-700 tisíc za dva roky vzdelávania a o niečo menej ako 300 000 pre vzdelávanie s dištančnými prvkami. V regiónoch sa ceny líšia, ale 190 000 bodov je minimum.

Samozrejme, môžete absolvovať rôzne kurzy na internete. Zozbierali sme ich v článku "Vedomosti sú sila: 90 kurzov internetového marketingu + 5 lokalít pre online školenie."

Čo by mal vedieť riaditeľ marketingu

Základné znalosti pre SMO sú:

 • legislatívne a regulačné akty, všeobecné legislatívne otázky, ktoré sa môžu stať prekážkou v marketingovej politike spoločnosti;
 • metódy štúdia trhu, spotrebiteľský dopyt a motivácia;
 • ako analyzovať vyhlásenia, hodnotiť finančné podmienky a trhové kapacity;
 • základy organizácie práce a riadenia, bezpečnosť, priemyselná hygiena, normy bezpečnosti práce;
 • aký je zisk z predaja, návratnosť investícií, obrat aktív atď.

Spoločnosť získa z vašej spoločnosti väčšinu potrebných informácií - je zbytočné požadovať špecifické znalosti konkrétneho odvetvia.

Pamätajte tiež: "vedieť" a "byť schopný" sú rôzne veci. Môžete sa dostať z lepšej univerzity, poznať teóriu z kníh a nie je schopný robiť rozhodnutia. Potom nový režisér neprinesie nič okrem dier v rozpočte. Preto venujte pozornosť kompetenciám, nie úrovni informovanosti o profile.

Aké kompetencie by mal mať marketingový riaditeľ?

Nie každý môže byť efektívnym QS. Introverted v post je ťažké, pretože veľký počet komunikácií. Aktívny extrovert tiež nie je vhodný - potrebujete vytrvalosť a schopnosť pracovať s veľkým množstvom informácií. Preto je vhodné nájsť strednú cestu.

Ďalšie kompetencie vyžadujú:

 • schopnosť vidieť situáciu ako celok;
 • kompetentný ústny a písomný prejav, schopnosť vyjednávať;
 • starostlivosť;
 • schopnosť počúvať a počúvať, pripúšťať chyby;
 • kriticky zhodnotiť svoje vlastné rozhodnutia a rozhodnutia kolegov;
 • strategického myslenia.

Aby ste mohli zhodnotiť QS, pripravili sme hodnotiaci list o kompetenciách.

Aký plat môže očakávať marketingový riaditeľ v Rusku?

Väčšina žiadateľov žije v Moskve. Je to pochopiteľné - plat SMO v hlavnom meste je o 15% vyšší ako v Petrohrade. A viac ako 50% vyššie ako v regiónoch.

Ak sa pozriete na mzdu SMO v Rusku na HeadHunter, je jasné, že existujú spoločnosti, ktoré ponúkajú výraznejšie odmeny.

Prečo je ťažké nájsť efektívneho zamestnanca?

Spoločnosti a SMO sú navzájom frustrovaní kvôli nezrovnalostiam s očakávaniami.

Prvé nádeje, že nový človek bude okamžite viesť dav zákazníkov. Zároveň v Yandexe zriadi reklamnú kampaň, podporí blog, pripraví plán pre obchodníkov a vymyslí nový produkt. Samozrejme, bez rozpočtu. Za týmto účelom majitelia sľubujú zaplatiť až 100.000 rubľov.

Pros sa nepáči tento prístup. Okrem toho, že namiesto serióznych úloh a plánovania je potrebné zapojiť sa do lineárnej práce.

Ďalším dôvodom je osobná zaujatosť.

Majiteľ spoločnosti venuje pozornosť vlastnostiam, ktoré chce zamestnanec vidieť. Kompetencie v jeho obraze sveta sú overboard. Byť SMO aspoň trikrát krásny, ak majiteľ hľadá bývalú KVNschika s charizmou, zametá ostatných ľudí.

Zahŕňa to aj postoj zamestnávateľa k úlohám: môže ich prezentovať v inom svetle ako trh a situácia v spoločnosti si vyžaduje.

Tretím a možno hlavným dôvodom, prečo je ťažké nájsť zamestnanca, je neschopnosť pochopiť, kto je vhodný pre prácu.

Marketing je rozdelený do smerov:

 • riadková jednotka - ukazovatele sa ľahko merajú (väčšinou internetový marketing);
 • analytické - propagačné stratégie, plánovanie predaja a výskum;
 • Personálna jednotka - podpora marketingových funkcií - merchandising, branding, PR.

A SMO by nemal rozumieť vo všetkých smeroch naraz. Efektívny zamestnanec pracuje len v jednom z nich. Najčastejšie spoločnosť stráca rozpočty a čas, ak si najme špecialistu, ktorý nespĺňa ciele.

P. S. Ak hľadáte SMO, nastavte správne požiadavky a ak ste SMO, získajte potrebné kompetencie. V každom prípade - veľa šťastia :-)

Zanechajte Svoj Komentár