Príbeh jedného autora v Yandex.Dzen: jednoduché peniaze, tvrdá práca a výčitky svedomia

Presne o rok som sa zoznámil s platformou Yandex.Dzen a začal som ju ovládať. Počas tejto doby bolo vytvorených šesť kanálov, z ktorých päť bolo speňažených. Bol som zablokovaný v rovnakom čase, a maximálny denný príjem presiahol 7000 rubľov.

Vo všeobecnosti mám čo povedať, ale o všetkom v poriadku.

Ako to všetko začalo: chyby s výberom výklenku a téma, ktorá nikdy nevstúpi.

V decembri minulého roka som začal svoju cestu do Yandex.DZen. Priateľka mi povedala o platforme, ktorá chcela experimentovať s propagáciou v Telegrame, ale potom, čo sa dozvedela o Zen, začala tam blog krásy, ktorý veľmi rýchlo začal získavať hybnosť a zostáva jedným z najúspešnejších vo výklenku dodnes.

Vidieť jej úspech a čítanie pár článkov na túto tému, som sa rozhodol, že Yandex.Dzen je skutočný olej fontána pre bloggerov a textárov. Posúďte sami:

  • Zákazníci a termíny. Napíšte o tom, čo chcete, vo vhodnom čase a bez miliardových úprav.
  • Jednoduché poburujúce rozhranie. Často som sa stretol s kanálmi, ktoré vedú babičky dôchodcu.
  • Jednoduché peniaze. Nemusíte hľadať inzerentov, nadávať formáty a dane. Yandex sa postará o všetko.

Vytvoril som však svoj prvý kanál a urobil som všetky možné chyby. Začnime s výklenkom. Výber padol na tému varenia. Prečo? Pretože som chcel prilákať ženské publikum. Najmä na pozadí dobrého výkonu v "Krása".

Okrem toho, recepty a užitočné tipy pre hostesky trvalo minimum času. Zároveň však priniesol veľmi skromný príjem. Okrem toho trvalo celý mesiac speňaženie kanála.

Číslo pozorovania 1: Prvý týždeň, po vytvorení kanálu, dostanete maximálne 5000-7000 hitov. Miera prekliknutia bude nízka, pretože algoritmus ešte neurčil cieľové publikum a zobrazuje články všetkým v rade, zbierajúc štatistiky.

Tip číslo 1: Ak chcete speňažiť za 4-5 dní, vytvorte zásobu článkov. Podľa mojich skúseností by malo stačiť 20.

Prostredníctvom pokusov a omylov som zistil, že moje publikum má rád rýchle a jednoduché recepty, ale užitočné informácie, ako napríklad článok o palmovom oleji, úplne zlyhali.

Ale všetky "Napoleons za 15 minút" a "Delicious koláče, že aj dieťa bude" veľmi rýchlo vyčerpaná.

Pozorovacie číslo 2: Publikum "Zen" viac ako zábavný obsah. Čitatelia sem prichádzajú, aby sa rozptyľovali, a aby sa neučili „prípady“ a „sprievodcovia“ v marketingu, šití alebo programovaní. Aj téma zárobkov, s investičnými tipmi alebo rozumnými úsporami, zriedka rezonuje.

Každý deň sa situácia na mojom kanáli zhoršovala. Stratil som záujem a opustil stránku a vrátil sa k copywritingu.

Číslo rady 2: Vaša téma môže byť úzka, povedzme „elektrikár“. Články by však mali byť zaujímavé pre širokú škálu čitateľov. Príklad: "Ako opraviť zásuvku vlastnými rukami: 5 tipov."

Menej ako týždeň: pravidlá rýchlej speňaženia

V polovici marca som sa vrátil do Yandexu. Potom bol tento výklenok ešte voľný a ja som nestratil. Prvý článok zaznamenal cez noc niekoľko tisíc zobrazení:

Pozorovacie číslo 3: Môžete ísť na speňaženie s prvým článkom, ak sa vám podarí pridať jedinečný obsah, ktorý je stále zle pokrytý v otvorených priestoroch "Yandex.DZen", ale "prišiel" od čitateľov. Dnes je však mimoriadne ťažké.

Výklenok bol tak voľný, že za pár týždňov kanál zhromaždil 130 účastníkov a viac ako 70 000 zobrazení.

Ale idyla trvala menej ako mesiac. Jedného rána sa premietanie zastavilo a peňaženka zamrzla. Obrátil som sa na podporu a predstavili ma ako niečo také klikbeyt.

Jednoducho povedané, klikbeyt - Toto je záhlavie, ktoré nesúhlasí s obsahom článku, skrýva niektoré informácie a provokuje čitateľa k otvoreniu materiálu. Príklad z môjho kanála:

Ako sa vyhnúť klikbeyta? Nepoužívajte demonštračné zámená (tieto, toto), a nehovorte čitateľa k "vám" alebo "vy". Menej výkričníkov a epitet.

Explicitný clickbait: "Títo chemici robia neuveriteľné! Musíte vidieť!"

Ako súčasť pravidiel: "Amatérski chemici prekvapujú ľudí na uliciach Krasnojarsku"

Pozorovacie číslo 4: Ako algoritmus určuje kliknutie v publikáciách? Stroj venuje pozornosť času strávenému čitateľom pri čítaní článku. Ak otvorí materiál a zatvorí sa po niekoľkých sekundách - to je zlé znamenie.

Tip číslo 3: Podporný agent vám nikdy nevie presne, ktorý článok bol dôvodom obmedzenia. Ak chcete kanál odomknúť, je lepšie odstrániť všetky články a pridať 3 nové, ktoré budú presne spĺňať požiadavky Yandex.DZen. Je to škoda, ale účinná.

Tip číslo 4: Môžete zistiť, či bol kanál zablokovaný alebo nie. Ak to chcete urobiť, pozrite sa na jeho kód. Ak vidíte "nie", potom je vec zlá, a ak je "všetko", potom je všetko v poriadku.

Boli časy: recept na dobré peniaze

Po úspechu prvého kanála o autách som nemohol čakať na odomknutie a vytvoril nový kanál na témy automobilového priemyslu, pridal som päť článkov s opatrnejšími titulkami.

Bohužiaľ, ale celý týždeň články získali 200-300 zobrazení a maximálne 5000 zásahov. Opustil som kanál a išiel na dovolenku, a keď som sa vrátil, zistil som, že počas mojej neprítomnosti algoritmus „nalial“ viac ako sto tisíc zobrazení. Samozrejme, že kanál zaznamenal 7000 čítaní a mohol by priniesť peniaze, keby som išiel skôr a zapol speňaženie.

Pozorovanie 5. T: Nenechajte sa odradiť, ak váš mladý kanál pomaly získava názory, a algoritmus dáva niekoľko hitov. Štatistika môže prudko skočiť. Doslova jeden deň.

Potom, čo auto "schválila" kanál, články začali prijímať desiatky a stovky tisíc hitov, veľký počet názorov. Rýchlo rástol aj počet predplatiteľov. Dynamiku je možné ľahko sledovať na stránke „Metrické“:

Určite ste si všimli dve vážne čerpania, 20. júna a júla. Sú spojené s dvoma zámkami môjho kanálu, ale viac o tom v nasledujúcej kapitole. A teraz budeme hovoriť o tom, ako dostať kanál zo 7000 čítaní týždenne na 60 000 denne.

  1. periodicita, Musíte písať pravidelne, lepšie každý deň, ale môžete si vziať krátke prestávky. Hlavná vec - neumožňujú "ticho" na týždeň alebo viac. V opačnom prípade stratíte veľa bodov karmy.
  2. analytika, Ak neviete, o čom písať - pozrite sa, články, na ktorých témy sa vaši čitatelia najviac páčili a rozvíjali túto oblasť. Okrem toho máte taký skvelý nástroj, ako je Yandex.Metrica, kde môžete vidieť vek, záujmy a ďalšie fakty o svojich čitateľoch.

Mimochodom, názor, že „Zen“ má „vekové“ publikum, je štatisticky potvrdený:

Tip číslo 5Myslíte si, že keď je lepšie publikovať články? Skúste neskoro večer (21: 00-00: 00) alebo ráno (06: 00-09: 00). Často získavajú viac názorov a robia to rýchlejšie, pretože v tomto čase oficiálne médiá spia a máte dobrú príležitosť vyplniť informácie „hlad“ publika Yandex.Dzen.

  1. perelinkovka, Neváhajte zanechať odkazy na ďalšie materiály v suteréne článku. To zlepšuje faktory správania - čitatelia zostanú dlhšie na vašom kanáli, čo znamená, že je pravdepodobnejšie, že niekto otvorí reklamný banner pre nich, čím sa pridá k vašej peňaženke.

Okrem toho, týmto spôsobom môžete vážne predĺžiť životnosť článkov, ktoré vyšli na dlhú dobu, páčilo publikum, ale algoritmus už prestal "twist" je v páske.

Najlepšie je ponechať odkazy na iné články na konci materiálu ako jeden celok:

  1. užitočnosť, Znie to banálne, ale čitatelia preferujú užitočné materiály. Ak hovoríme o témach automobilového priemyslu, ktoré sú pre mňa blízke, potom články o tom, ako odstrániť škrabance v salóne sami alebo sa vyhnúť pokutám za práva, ktoré zostali doma. Ale humor, ako napríklad zbierka obrázkov v štýle „strohej opravy v ruštine“, sa stáva minulosťou.

Tip číslo 6: Ak chcete zarobiť viac, napíšte dostatočne dlhé články, aby obsahovali obe reklamné jednotky, nie iba jednu. Nie je potrebné umelo "riediť" text obrázkami alebo zbytočnými odsekmi, ktoré by tam nemali byť.

  1. Vyskúšajte rôzne formáty, Ak píšete o kozmetike, povedzte nielen o práškoch a rúžoch. Nechajte kanál preskúmať pleťové masky, depilačné produkty a výsledky rýb Garra Ruff.

Zároveň som si všimol, že v rámci jednej témy je rozdelenie na mikrotémy. Zopakujme príklad z kategórie "auto". Autori niektorých kanálov sa zameriavajú na históriu automobilového priemyslu, iní zdieľajú tipy, ako opraviť auto sami, a iní píšu recenzie o ojazdených automobiloch.

Ako je to odôvodnené? Na jednej strane takáto úzka špecializácia vám umožňuje presnejšie vybrať si svoje publikum. Ale na druhej strane, ak váš celý kanál pozostáva len zo zbierok ojazdených áut, potom sa pripravte zablokovať spam, Ale viac o tom v nasledujúcej kapitole.

Pozorovacie číslo 6: Algoritmus dáva naratívy výrazne menej hitov ako články. Bez ohľadu na mieru prekliknutia. Toto nie je axióma, ale moje pravidlo funguje stabilne. Na rôznych kanáloch av rôznych predmetoch.

Číslo pozorovania 7: Mnohí autori sa mylne pokúšajú vypočítať priemerný zárobok na 1000 údajov. Je to zbytočné, pretože nie ste platení za množstvo čítaní, ale za kontakty čitateľov s reklamnými jednotkami. Úlohu komplikuje skutočnosť, že bannery majú niekoľko formátov s rôznymi podmienkami pre platby. Video by sa napríklad malo sledovať až do konca a kliknúť na banner.

Je to dôležité, Možno ste si všimli, že píšem len o zárobkoch z jednotiek YAN. Áno, nemám žiadne priame skúsenosti s predajom ani zriaďovanie sietí teaser v Zen. Ani v tomto smere som však nevidel žiadne úspešné prípady.

Bolo zaklepanie na dvere: zámky: čo, ako sa vyhnúť a čo robiť, keď je neskoro?

Moja obľúbená téma. Som oboznámený s blokádami a obmedzeniami Yandex.DZen. Z mojich 6 kanálov dostalo 5 sankcií za kliknutie, spam a iné dôvody. V tejto kapitole budeme analyzovať, čo môže blokovať adekvátne kanály, ktoré neúmyselne "narazili".

Kanály s úprimne "žltým" obsahom a obsahom koša sa neuvažujú. S nimi je všetko jasné.

Na začiatku sú požiadavky správy služieb prísnejšie. Ale to je predvídateľné, pretože platforma naliehavo potrebovala vyradiť veľké množstvo nekvalitných kanálov.

Kvôli nim mnohí stále nedôverujú Yandex.Dzenu, veriac, že ​​iba fiktívne rodinné príbehy môžu zopakovať mnoho názorov tu, opakovaných prostredníctvom jednej, mimozemskej príbehy s kričajúcimi titulkami atď.

Ale to je chyba. V odporúčaniach som už dlho nevidel nič také. Ona sa stala oveľa "slušnejšou", ak to môžem povedať. Ďalšia vec je, že len zriedka jeden z autorov začiatočníkov číta požiadavky na publikácie, okamžite začína písať.

Tu je celý zoznam vecí, ktoré sú v Yandex.DZen zakázané:

Myslím, že väčšina bodov nespôsobuje otázky. Zoberme si podobný pohľad na pojem "spam" a rozdiel medzi duplicitným, požičaným a čiastočným obsahom.

Na clickbite sme sa podrobnejšie zastavili v predchádzajúcich kapitolách.

Pozorovacie číslo 8: Služba naozaj nemá varovný systém. Nebudete varovaní, že ktorýkoľvek z článkov porušuje požiadavky platformy. Okrem toho nebudete informovaní, že kanál bude už zablokovaný. Dozviete sa o tom, že vidíte prudký pokles štatistiky a priamu podporu.

"spam"- informácie, ktoré nemajú žiadnu hodnotu pre čitateľov. V Yandex.Dzen spam je rozdelený do 3 typov: obsah, odkaz a vyhľadávanie. Prvý typ obsahuje zbierky monotónnych obrázkov, videí alebo textov."

Keďže nie je ťažké uhádnuť, odkaz spam je odkaz na iné stránky alebo publikácie, ktoré nesúvisia s témou tohto článku. A spam vyhľadávačov je text s SEO odkazmi a textami optimalizátora.

Jeden z mojich kanálov bol zablokovaný pre obsahový spam. A pripúšťam, že je to celkom spravodlivé:

Pozorovacie číslo 9: namiesto liberalizácie, správa služby "utiahne skrutky." Ak napríklad po blokovaní kliknutia môže byť váš kanál stále vrátený odoslaním na kontrolu, potom pre spam je kanál obmedzený navždy.

Číslo tipu č. 7: Aj keď sa vám páči jedna téma, nemali by ste s ňou špekulovať, aby ste vylepšili svoje štatistiky. V tomto prípade riskujete stratu kanála kvôli spamu obsahu.

Duplicitný obsah, Nie je možné znova publikovať články, ktoré boli predtým uverejnené na vašom kanáli alebo na kanáli niekoho iného. Mimochodom, ak zmažete článok a pridáte ho znova, bude to tiež považované za duplicitný obsah.

Požičaný obsah, Pravidlá Yandex.DZen nezakazujú použitie iných materiálov. Napríklad fotografie pre článok. Ale je tu nuance: požičiavanie môže len dopĺňať publikáciu, to znamená, že by mal byť väčší obsah autorských práv. Zbierky s obrázkami z internetu, ktoré boli v odporúčaniach bežné, už nebudú prechádzať.

Tip číslo 8: Ak používate fotografie niekoho iného a iné materiály, vždy uveďte autora.

Čiastočný obsah, V "Zen" nemôžete post "polovičky" článkov, takže odkazy na stránky alebo iné kanály, kde pokračovanie príbehu je vyslaný. Všimol som si, že sa často stretávam s kanálmi spisovateľov, ktorí rozdeľujú svoje umelecké príbehy na 2,5 a dokonca 10 častí. Ale takéto kanály nie sú blokované, pretože každý článok je kompletnou kapitolou práce.

Pozorovacie číslo 10: Ak sa úprimne pokúsite vytvoriť kvalitný obsah autora, jediná vec, ktorú sa musíte báť, je „zlomy“ s titulkami. A ako sa vyhnúť clickbate, už sme diskutovali.

Bezhriešny autor: ešte viac názorov, ale v súlade so zákonom.

Svoj aktuálny kanál prevádzkujem od polovice októbra. Bol vytvorený v marci, ale po dvoch zámkoch a návrate bol nečinný niekoľko mesiacov bez obsahu.

Použitím tipov, ktoré som opísal v kapitole o zárobkoch, bez clickbate, spamu a iných zakázaných metód, sa mi podarilo dostať kanál z 0 na 100 000 návštevníkov denne za 3 týždne. Rovnako ako predtým, som post najviac 2 publikácií za deň.

Ako vidíte, aj keď bol kanál dlhý čas prázdny, môže byť rýchlo a na vysokej úrovni, vďaka užitočnému a rôznorodému obsahu, práci s rozložením, opätovným vytváraním a ďalšími legitímnymi technikami.

Samozrejme, pre začínajúceho autora bude ťažšie dosiahnuť rovnaké výsledky, ale Yandex.Den je skvelá škola pre hráčov SMM, copywriterov a marketérov, ktorí chcú zlepšiť svoje tituly a zručnosti správy obsahu.

A chcem poznamenať, že vedenie "Zen" aktívne bojuje za kvalitu materiálov na platforme. Vďaka svojej práci v súčasnosti neexistujú prakticky žiadne články „HYIP“ o fiktívnych rodinných drámach, politických škandáloch a nadprirodzených.

Som si istý, že služba bude aj naďalej získavať hybnú silu a rozvíjať sa, zvyšovať jej váhu a dôveryhodnosť v mediálnom priestore. Je veľmi zaujímavé pozrieť sa na skúsenosti veľkých značiek, ktoré budú viesť ich kanály v obraze sociálnych sietí.

Čakáte na voľné miesto autora alebo editora kanálov v Yandex.Den z Panasonic, Audi alebo Vyatka kvass?

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár