Prečo podnik potrebuje mobilnú aplikáciu: 9 možných scenárov

Podiel mobilných zariadení na štruktúre internetového prenosu naďalej rastie. Podľa štúdie analytickej agentúry We Are Social a najväčšej platformy SMM spoločnosti HootSuite v Rusku sa toto číslo v roku 2017 zvýšilo o jednu tretinu, zatiaľ čo podiel pracovnej plochy v rovnakom období klesol o 5%.

Takéto tempo naznačuje, že podniky nemôžu ignorovať mobilných užívateľov - inak by to mohlo stratiť tretinu potenciálnych zákazníkov. Minimálny program je pohodlná adaptívna verzia webovej stránky. Druhou možnosťou je mobilná aplikácia, ktorá uľahčí interakciu so zákazníkom so značkou.

Dobrou správou je, že aplikácie riešia niektoré úlohy lepšie ako mobilné stránky, zlé - takéto riešenia nie sú vhodné pre každého. Zvážte výhody, ktoré môže vaša aplikácia priniesť do podnikania, určíme kľúčové funkcie a na záver budeme hovoriť o tom, čo je dôležité pamätať pri plánovaní vývoja.

Aké úlohy môže spoločnosť riešiť pomocou svojej mobilnej aplikácie?

Úlohy - toto je prvá vec, o ktorej sa treba zamyslieť a ktorá si objedná vývoj aplikácie. Produkt vytvorený, pretože „rohy a kopytá“ „horšie ako nič“, nebude prínosom ani pre podnik, ani pre zákazníkov. Preto si najprv položte otázku: „Prečo potrebujeme mobilnú aplikáciu? Aké úlohy to pomôže spoločnostiam riešiť?“

Odpovede môžu byť také.

Zvýšenie predaja

Medzinárodná reklamná platforma Criteo uskutočnila v prvom štvrťroku 2018 celosvetovú marketingovú štúdiu správania používateľov a nakupovania na internetových stránkach 5 000 maloobchodníkov v 80 krajinách a prišla k nasledujúcim záverom:

 • Aplikácie generujú 47% všetkých mobilných predajov.
 • Konverzia v aplikáciách je v priemere 3-krát vyššia ako na mobilných stránkach.
 • V priebehu roka vzrástol počet predajov v aplikáciách o 22%.

V Rusku sú čísla o niečo nižšie ako svetový priemer. Ale to len znamená, že situácia ešte nedosiahla túto úroveň a spoločnosti majú čas skočiť do rýchlostného vlaku.

Mobilné aplikácie konvertujú a predávajú lepšie ako webové stránky, pretože:

 • Sú vhodnejšie - v aplikácii s dobrou použiteľnosťou potrebuje užívateľ vykonať menej gest pre cieľovú akciu.
 • Načítajú sa rýchlejšie a reagujú na akcie používateľa.
 • Aplikácie ukladajú údaje o nákupoch, návštevách a pohyboch, čo vám umožňuje automatizovať personalizované ponuky.
 • Ľudia si čoraz viac kupujú na cestách a mnohé aplikácie vám to umožňujú doslova v niekoľkých páskach vďaka pohodlnej použiteľnosti, uloženým fakturačným údajom a aktívnemu použitiu hlasového vstupu.

Stimulovať opakované nákupy

Vzhľadom k tomu, že aplikácia je vždy po ruke - v našom smartfóne. Po jednom stiahnutí môže užívateľ ľahko nájsť požadovanú ikonu, keď potrebuje produkt znova. Je to jednoduchšie a rýchlejšie ako vyhľadávanie stránok v mobilnom prehliadači. Dokonca aj v záložkách.

"Ako zvýšiť predaj pomocou mobilnej aplikácie: 4 prípady"

Okrem toho, ikona aplikácie na smartfóne priťahuje pozornosť. Muž sa pozrel na telefón, aby videl čas, videl ikonu Doda ... a potom všetko bolo v omámení - zobudil sa a dával peniaze kuriérovi. Ja, samozrejme, preháňam, ale vy ste si všimli, že logá na obrazovke smartfónu priťahujú pozornosť a môžu vám pripomínať nákup.

A nakoniec, push notifikácie sú lacným a efektívnym spôsobom, ako informovať zákazníkov o propagačných akciách, pripomínaní opustených košov a iným spôsobom vrátiť svoju pozornosť vašej značke.

Zvýšenie priemerného účtu

Tento problém je vyriešený v dôsledku skutočnosti, že aplikácie majú vyššiu mieru konverzie a menšie percento zlyhaní vo fáze dokončenia nákupu. Okrem toho, aplikácie najčastejšie kúpil autorizovaných užívateľov. Ak sa o nich dozviete viac, môžete si urobiť viac prispôsobených ponúk, vrátane predaja aplikácií. To potvrdzujú aj štúdie Criteo.

Zvýšenie lojality zákazníkov

Rýchla a pohodlná aplikácia pracuje na vernosti sám. Keď zamrznete v blízkosti uzavretého metra, srdečne ďakujeme Yandexovi za možnosť zavolať taxík do dvoch pások z mobilu.

Taxi je najjednoduchší príklad. Existuje mnoho spôsobov, ako pracovať s lojalitou pomocou mobilných aplikácií. Môžete vyvinúť špeciálny program pre autorizovaných užívateľov s bonusmi, zľavami, osobnými ponukami, pridať ďalšiu užitočnú funkcionalitu do aplikácie, pre ktorú budú používatelia ďakovať, alebo jednoducho zjednodušia život zákazníkom tým, že znížia čas a úsilie potrebné na riešenie akéhokoľvek problému - manikúra získavanie výsledkov testov, platenie za internet.

Automatizovať podnikové procesy

Na automatizáciu podnikových procesov existuje mnoho softvérových a webových služieb vrátane priemyselných: pre HoReCa, maloobchodníkov, hotelierov. Dokonca aj pred 10-15 rokmi, takéto riešenia aj pre desktopy vyzerali ako prielom. Mobilné aplikácie pre riešenie interných úloh spoločnosti sú ďalšou etapou.

Pracovné postupy spoločnosti môžu automatizovať nielen interné riešenia, ale aj aplikácie vytvorené pre klientov. Napríklad hlavnou funkciou aplikácie taxi je rýchle a pohodlné volanie do auta. Zároveň automatizuje prijímanie, spracovanie a distribúciu objednávok. Bez aplikácie sa objednávky prijímajú telefonicky alebo z webu. Spracováva ich živý operátor, vyberá najbližšieho vodiča, posiela na adresu. V tom istom Yandexe tieto funkcie vykonáva aplikácia. To všetko automatizácia.

Zjednodušte komunikáciu so zákazníkmi

Prítomnosť mobilnej aplikácie v podstate robí zbytočné posielanie správ a e-mailov zákazníkom, ktorí majú aplikáciu. Všetky potrebné informácie môžu byť doručené priamo na obrazovku gadgetu prostredníctvom pushy - zľavy a propagačné akcie, pripravenosť na objednávku, doručenie do miesta vydania, pripomienka k nahrávaniu na reláciu, potvrdzovacie kódy pre bankové a platobné služby.

Prostredníctvom aplikácie je vhodné robiť rozhovory s manažérmi, konzultantmi alebo zákazníckou podporou. V tomto prípade môže operátor na druhej strane zobraziť všetky informácie o autorizovanom užívateľovi, aby bolo jednoduchšie riešiť problémy a odpovedať na otázky. Nehovorím o tom, že mnohí ľudia neradi telefonujú. Schopnosť vstúpiť do aplikácie a vyriešiť problém v korešpondencii je pre nich skutočnou záchranou.

Prijať platby

Prijatie platieb je základnou funkciou pre mnohé komerčné aplikácie, či už ide o taxislužbu, internetový obchod, online službu na kontrolu osobných financií, elektronickú knižnicu. Je vhodné zaplatiť za to všetko jedným kliknutím pomocou uložených údajov bankovej karty alebo služby Google Pay. Čím menej zásahov však človek potrebuje na nákup, tým je pravdepodobnejšie, že sa dostane na koniec. Zadanie týchto kariet zakaždým, keď je čas, a to je psychologicky jednoduchšie, aby sa časť s peniazmi, keď všetko, čo musíte urobiť, je kliknúť na tlačidlo "Pay".

Analyzujte publikum

O publiku mobilných aplikácií môžete zhromažďovať a analyzovať všetky informácie o návštevníkoch stránok. Rozdiel je v tom, že smartfón osoby je vždy s ním a on sa na neho môže obrátiť, aj keď nie je k dispozícii žiadna pracovná plocha. Systémy Analytics dokážu rozpoznať používateľov na rôznych zariadeniach a zhromažďovať tak kompletnejšie informácie o svojich záujmoch a preferenciách. Takéto analýzy vám umožnia presnejšie vykresliť publikum, vyvodiť závery a vytvoriť marketingovú stratégiu založenú na týchto informáciách.

Samozrejme, zhromažďovanie a spracovanie údajov je silne obmedzené zákonom, takže nie všetko, čo sa dá technicky zhromaždiť, sa v praxi implementuje. Rovnaké informácie o geolokačnej službe sa môžu prijímať len so súhlasom používateľa.

Štatistické systémy však zbierajú dôležité údaje pre marketing a pomáhajú vytvoriť celkom úplný portrét publika. Služba Google Analytics for Firebase napríklad zhromažďuje takéto informácie o používateľoch aplikácie:

Znížte náklady

Na jednej strane si vývoj kvalitnej aplikácie vyžaduje rozpočet a dosť veľký. Na druhej strane kompetentné rozhodnutia môžu ušetriť podnikateľské výdavky na prácu a reklamu.

V prvom prípade ušetríte kvôli tomu, že:

 • Budete môcť opustiť určité zavedené jednotky, napríklad operátorov call centier - ich funkcie budú nahradené aplikáciou;
 • niektoré prevádzkové procesy sa budú vykonávať rýchlejšie vďaka automatizácii → ľudia budú potrebovať menej

V druhom prípade sa náklady znížia z dôvodu odoslania oznámení existujúcim zákazníkom, čo môže znížiť rozpočty pre e-mailové kampane a precielenie kampaní. Všeobecne platí, že vďaka zvýšenej konverzii a zvýšenému priemernému účtu môžu spoločnosti udržať požadovanú úroveň predaja s menším rozpočtom na reklamu.

Použitie mobilnej aplikácie

V závislosti na tom, aké úlohy chce podnik riešiť pomocou aplikácie, je zvolená a rozvinutá funkčnosť. Všetko je individuálne a silne závisí od obchodného modelu, potrieb zákazníka a príležitostí spoločnosti. Môžeme však rozlíšiť niekoľko bežných scenárov, ktoré vyvíjajú značky mobilných aplikácií.

Mobilné predajné miesto

Najzreteľnejší scenár pre internetové obchody, doručovacie služby, predaj cestovných kancelárií, niektoré druhy služieb a iné podniky. Mobilným predajným miestom je prezentácia, prostriedok komunikácie so zákazníkmi, kanál na doručovanie reklamných správ a online pokladňa v smartfóne klienta.

V závislosti od dizajnu mobilnej aplikácie môže obsahovať nasledujúce funkcie:

 • katalóg ponúk;
 • propagačné akcie a zľavy;
 • chatovať s operátorom;
 • želanie;
 • nákupný košík;
 • spracovanie objednávok;
 • prijatie platby;
 • tlačiť upozornenia;
 • sledovanie stavu doručenia;
 • vrátenie tovaru a iné.

Budete hovoriť, že všetky rovnaké môžu byť realizované na webových stránkach, a budete mať pravdu. Jediný rozdiel je, že smartphone je vždy tam: oznámenia sú doručené okamžite, a vždy, keď sa užívateľ rozhodne, že potrebuje to, čo máte, aplikácia bude najjednoduchší a najrýchlejší spôsob, ako získať to, čo chcete.

Vernostný systém

Keď obchodný model nezahŕňa diaľkový predaj tovaru alebo rozpočet neumožňuje realizáciu plnohodnotného internetového obchodu v aplikácii, môžete sa obmedziť na vernostný systém.

Tak, napríklad, v "Svet detí". V ich žiadosti nie je možné objednať, zaplatiť za nákup a dokonca vidieť katalóg. Môžete však študovať zoznam aktuálnych propagačných akcií a používať vernostnú kartu. Aby mohol predávajúci počas nákupu nazbierať alebo odpísať bonusové body, musíte mu v aplikácii ukázať kód QR.

Zdá sa, že inštalácia extra aplikácie na telefóne získať zľavu je príliš veľa - existujú plastové karty. Neviem o vás, ale zákon o miernosti pracuje pre mňa - keď idem do Detského sveta, aby som si niečo kúpil pre dieťa, nie je so mnou nikdy žiadna karta. Telefón je vždy vo vrecku.

Možno, že "Svet detí" je dočasné riešenie, a čoskoro tam bude skvelá aplikácia pre nákupy zo smartfónu. Ale v tejto forme je to veľmi užitočné a relevantné pre rodičov, ktorí sú pravidelne nakupovaní v tomto obchode.

Podpora používateľov

Takáto aplikácia bude užitočná pre telekomunikačných operátorov, poskytovateľov internetových služieb, vývojárov softvéru, internetových služieb a iných firiem, ktoré potrebujú pravidelne udržiavať kontakt so zákazníkmi a riešiť ich problémy.

Hlavnou funkciou aplikácie pre podporu užívateľov je komunikácia so zákazníkmi. S takýmto nástrojom môžu ľudia získať pomoc rýchlejšie a jednoduchšie, čo zvyšuje lojalitu zákazníkov. Môže byť tiež použitý na stimuláciu opakovaného predaja, zasielanie oznámení o nových možnostiach a produktoch a automatizáciu procesov v oddelení podpory zákazníkov.

Dobrým príkladom je aplikácia technickej podpory spoločnosti Kemerovo na linke Googlu. Chlapci išli ďalej a okrem prostriedkov komunikácie s užívateľmi vyvinuli šikovného robota Lenu, ktorý rieši jednoduché úlohy - pripravuje požiadavky na odchod sprievodcu, kontroluje pripojenie atď. Ak je problém užívateľa zložitý alebo neštandardný, je k chatu pripojený živý operátor.

Po dôkladnom vypracovaní potrieb používateľov a ich požiadaviek na technickú podporu môžete vytvoriť aplikáciu, ktorá bude v tomto smere automatizovať leví podiel úloh. Automaticky prijíma aplikácie, odpovedá na bežné otázky, pripája ďalšie možnosti a služby.

Užitočný obsah

Aplikácie značiek, ktorých jedinou užitočnou činnosťou je poskytovanie obsahu, sú zriedkavé. Výnimkou sú mediálne aplikácie navrhnuté tak, aby čitateľom uľahčili oboznámenie sa s materiálmi. Častejšie, získavanie informácií, ktoré potrebujete, prichádza ako bonus, ktorý pridáva hodnotu aplikácii v očiach používateľov.

Užitočný obsah nemá priamy vplyv na predaj a priemerný účet, ale môže zvýšiť lojalitu zákazníkov a povzbudiť ich k inštalácii aplikácie. Tak napríklad v aplikácii Auto.ru na nákup a predaj áut existuje sekcia s názvom "Tutoriál pre kupujúcich". Obsahuje podrobné a podrobné odpovede na otázky, ktoré vyplynú z osoby, ktorá si kúpi auto.

Premýšľajte o tom, aké informácie týkajúce sa vašej oblasti činnosti by zákazníci boli užitočné mať po ruke? Pre fitness klub by to mohlo byť kalórie alebo príručka o zdravom životnom štýle, pre právne poradenstvo, pokyny pre vypracovanie dokumentov, pre reprodukčnú kliniku, odporúčania pre prípravu na tehotenstvo.

Interaktívna služba

Takéto aplikácie pomáhajú zákazníkom ľahšie, rýchlejšie a pohodlnejšie riešiť problémy v rôznych sférach života. Scenár možno realizovať v dvoch smeroch - hlavnom a dodatočnom.

Prvý smer je vhodný pre spoločnosti, pre ktoré je služba hlavnou činnosťou. Ako príklad uvádzame výukové programy ako LinguaLeo, cloudové účtovníctvo, správcov úloh, služby účtovania osobných financií, elektronické knižnice, cloudové úložiská, služby vyhľadávania práce, nehnuteľnosti, použité materiály a mnoho ďalšieho. Ich aplikácie duplikujú hlavnú webovú službu alebo program a zjednodušujú interakciu s nimi zo smartfónov.

V druhom prípade aplikácia vytvára ďalšiu užitočnú službu, ktorá pomáha používateľom riešiť akékoľvek problémy. Táto služba môže byť nákupný zoznam v aplikácii s promo akciami a predajom, dizajnérom lukov v obchode s mobilným oblečením, plánovačom tréningu v aplikácii fitness klubu atď. Napríklad online lekáreň Piluli.ru zahrnula do svojej aplikácie službu na pripomienkovanie služieb. a vitamíny. Ako človek, ktorý na to stále zabúda, môžem povedať - veľmi pohodlné.

Takéto služby pracujú na lojalite zákazníkov a nútia ich, aby sa znovu a znovu vracali do aplikácie spoločnosti, čo znamená, že zvyšujú pravdepodobnosť opakovaných nákupov.

Dokonca aj vládne služby majú svoje aplikácie. Napríklad na jar minulého roka Federálna daňová služba spustila „Osobný účet daňového poplatníka individuálneho podnikateľa“, v ktorom je možné sledovať naakumulované dane a penále, požadovať výpisy, zobrazovať informácie o daňovom systéme a monitorovať priebeh podávania správ.

Mobilný osobný účet bol vyvinutý pre svojich klientov v neštátnom dôchodkovom fonde "Súhlas". V aplikácii si môžete prezrieť informácie o vašej zmluve, objednať výpis z účtu a získať ďalšie užitočné informácie.

„V súčasnosti takmer všetky podniky pôsobiace na trhu B2C vyvíjajú vlastné mobilné aplikácie. Aj my, ako neštátny penzijný fond, sme vytvorili mobilnú aplikáciu, s ktorou si môžete objednať výpisy z účtu, kontrolovať výšku dôchodkového sporenia a tiež klásť otázky týkajúce sa záujmu o financovanie špecialistov prostredníctvom spätná väzba.

Mobilná aplikácia je pre nás vhodnou formou spätnej väzby pre našich klientov - poistencov. To je ďalší spôsob, ako im priniesť aktuálne informácie o dôchodkovom sporení a dôležitých zmenách v legislatíve. Dnes viac a viac ľudí uprednostňuje používanie mobilných, nie internetových aplikácií.

navigácia

Navigácia je špeciálny prípad skriptu s užitočnými službami. Tento nástroj pomáha zákazníkom rýchlo nájsť najbližšiu kanceláriu spoločnosti a získať pokyny na mape. Funkcia by mala byť považovaná skôr za ďalšiu - niekoľko ľudí si stiahne aplikáciu len kvôli navigácii, keď sú Google Maps a Yandex.Navigator po ruke.

Funkcia je relevantná pre offline obchody, banky, stravovacie podniky a iné online kampane s rôznymi zastupiteľskými úradmi.

Gamifikácia a zábava

О геймификации в маркетинге сказано и написано немало, поэтому тут я не буду подробно писать, что это и зачем нужно. Скажу лишь, что в мобильных приложениях цели и принципы те же - геймификация вносит элементы игры в отношения потребителя с брендом, помогает повысить лояльность клиентов, их активность, частоту покупок и входов в приложение.

Existuje mnoho možností použitia gamifikácie v aplikáciách. Môže byť napríklad použitý na vytvorenie vernostného systému, ako to bolo v Starbucks. Pri každom nákupe zákazníci dostávajú hviezdy a nazhromaždili požadovaný počet hviezdičiek - nápoj zadarmo. Program je zobrazený v aplikácii - výsledné hviezdy spadajú do šálky kávy.

Veľké značky si môžu dovoliť vytvárať oddelené aplikácie, ktoré sú pre zákazníka prospešné. Takéto produkty pracujú na lojalite značky. Príkladom je aplikácia Nike Run Club od známeho výrobcu športového tovaru vytvoreného pre bežcov. Používatelia v ňom sledujú svoje výsledky - rýchlosť, čas, vzdialenosti - udržujú si tréningové denníky, zdieľajú úspechy a navzájom si konkurujú.

Interné firemné nástroje

Zatiaľ čo British Airways previedla dobrú polovicu procesov na aplikácie nainštalované na pracovných tabletách zamestnancov, v našej krajine sa vývoj smerujúci k vývoju aplikácií pre interné účely len rozvíja. Napriek tomu sú už úspešné príklady.

Prvá vec, ktorá príde na myseľ, sú aplikácie pre vodičov ako Yandex.Taxi, ktoré si vyzdvihnú objednávky, vytvoria trasy a vypočítajú náklady na cestu. Tým istým princípom fungujú žiadosti o kuriérov služby Dostavista a niektoré ďalšie kuriérske kancelárie. Automatizujú distribúciu objednávok, výkazníctvo, komunikáciu s odosielateľmi a príjemcami, ako aj čiastočné platby príkazov a vzájomného vyrovnania s kuriérmi.

Pre interné firemné účely vyvíjajú rôznych poslov, CRM, kalkulačky a mnoho ďalšieho. Využívanie takýchto aplikácií je zbytočne podceňované - automatizáciou procesov dokážu ušetriť podnikové peniaze, zvýšiť efektívnosť jednotlivých oddelení a celej spoločnosti.

"Urobili sme súbor aplikácií pre významného výrobcu športového oblečenia a obuvi. Aplikácie sú inštalované na iPade zamestnanca obchodného podniku. Najzaujímavejšie bolo rozhodnutie, ktoré umožnilo upustiť od používania rádií v obchode. Predtým žiadal predávajúci zo skladu požadovaný rozmer pre montáž;" Robí to v 2 páskach v aplikácii a zároveň zamestnanec vidí aktuálne zaťaženie skladu v reálnom čase a informuje klienta o tom, ako rýchlo bude daný produkt dodaný.

Čo je dôležité pamätať pri plánovaní vývoja aplikácií

1. Mobilná aplikácia je investícia, najčastejšie - dosť podstatná. Preto predtým, ako sa vydáte na celý tento príbeh, musíte jasne pochopiť, čo chcete od rozhodnutia, a vypočítať, aká je pravdepodobnosť, že dostanete to, čo chcete.

"Mobilná aplikácia by sa mala robiť len vtedy, keď je jasné, že investícia do nej sa vyplatí. Môžete ju skontrolovať na malých testoch. Napríklad, pozrite si, aké percento zákazníkov používa internetový obchod z mobilu. Ak existuje veľa návštev zo smartfónov, aplikácia stojí za to, pretože konverzia aplikácie bude vyššia ako z webu jednoducho preto, že je to technicky pohodlnejšie. "

2. Ak plánujete vyvinúť aplikáciu pre zákazníkov, premýšľajte o tom, ako bude pre nich užitočná.

"Benefit je hlavným kritériom popularity aplikácie. Je potrebné okamžite pochopiť, aká užitočná je aplikácia, ktorá vyvíja značku pre používateľov, aké úlohy môžu riešiť. Ak aplikácia rieši mnohé úlohy, ktoré môžu byť dlhé a nepohodlné bez nej, stáva sa populárnou."

3. V štádiu myšlienky premýšľajte o tom, ako budete propagovať aplikáciu - kde sa o nej ľudia dozvedia.

„Rozvoj dobrej aplikácie nestačí. Musíte sa uistiť, že o tom viete. Veľké značky nemajú takýto problém - aspoň majú vlastnú databázu, ktorú možno stiahnuť, nové publikum tiež rýchlo získava - reklamná kampaň je premyslená a aplikácia sa presúva presne rovnako ako stránka. "

Premýšľali ste o vývoji mobilnej aplikácie? Čo s tým chcete dosiahnuť a aké funkcie implementovať? Ak je aplikácia už spustená - podeľte sa o svoje skúsenosti v komentároch :)

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár