14 tipov, ako prísť s témou článku

Zoznam tém, o ktorých chcem písať, rastie oveľa rýchlejšie ako hotové články. Napríklad v službe Dokumenty Google mám asi dvadsať bezplatných nápadov.

Zdieľam tipy, ktoré mi pomôžu prísť s nasledujúcimi materiálmi. Vyberte pre vás najvhodnejšie spôsoby a zabudnite na problém výberu tém.

Zistite, o čom je blog

Náš editor často musí odmietnuť články, ktoré sú odrezané od blogu TexTerra. Ak by autori prečítali náš blog a zistili, o čom to bolo pred písaním materiálu, menej by sa odrazilo v publikácii.

Ak píšete pre zdroj prvýkrát, zistite, o čom sú články.

Zistite, čo chce publikum

S témou blog prišiel na to, teraz zistiť, čo "prichádza" jeho publikum najlepšie.

Ak chcete začať, prejdite si tucet stránok a vyberte najviac zdieľané a komentované články. Potom nájdete to, čo je bežné u populárnych materiálov. Ak študujete články v TexTerre, pochopíte, že naši čitatelia majú najviac rád:

 • Zbierky služieb, nástrojov, výrobkov a kníh;
 • recenzie aktuálnych správ;
 • neštandardné formáty obsahu (hry, testy);
 • provokatívne články, ktoré sú v protiklade s názorom verejnosti.

Nárokovaná téma však nie je zárukou úspechu. Pamätajte si, že všetko závisí od podania. "Enter" môže článok o nudnej téme, ale napísaný v živom jazyku a na základe osobných skúseností. Materiál s najzaujímavejšou hlavičkou bude ignorovaný, ak je príbeh nudný a informácie sú dobre známe.

Kradnúť ako umelec

Prečo prísť s nápadom na článok, ak všetko (alebo aspoň veľa) je vynájdené pred nami. Čítať blogy a časopisy súvisiace témy, najlepšie v RuNet, av burzhunete. Ak v niektorom článku téma nie je úplne zverejnená a máte čo pridať, napíšte svoj materiál na túto tému.

Ak sa pokúsite naučiť trendy v dizajne 2019, články nájdete naraz na viacerých marketingových zdrojoch:

 • "2019 rok. Trendy dizajnu" ("Uvedenie do prevádzky a podnikanie")
 • "Trendy grafického dizajnu v roku 2019" (merehead.com)
 • „Od roku 2018 do roku 2019: tento rok odborníci identifikovali trendy v dizajne identity“ (sostav.ru)
 • "Trendy web dizajnu 2019" (spark.ru)
 • Trendy dizajnu 2019 (blog spoločnosti Texterra)

Toto nie je plagiátorstvo. Nikto vás nebude viniť za zdieľanie vašej vízie problému alebo pridanie nových príkladov a faktov k téme.

A pre niektorých je miesto, kde plánujete písať, jediným zdrojom informácií v konkrétnej oblasti. Prečítajú si článok na tému, ktorú ste si prvýkrát požičali. Preto nie je desivé opakovať to, čo už bolo povedané v iných blogoch.

Môžete sa inšpirovať nielen v súťažných blogoch, ale aj na stránkach úplne iných predmetov. Články v nich môžu tlačiť na zaujímavé myšlienky. Napríklad titulok "Môžete stráviť miliardu rubľov" vo finančnom časopise ma inšpiroval k vytvoreniu testu "Môžete stráviť sto miliónov na reklamu."

Vytvorte tabuľku nápadov

Tabuľka nápadov (rovnako ako matica obsahu) je kreatívna technika, ktorá vám umožňuje rýchlo prísť s mnohými nápadmi na článok (a nielen). Funguje to takto:

 1. V strede tabuľky napíšte tému blogu.
 2. V tom istom stĺpci zapíšte užšie témy, ktoré obsahujú hlavnú tému.
 3. Vyššie uvedené sú širšie témy, ktoré zahŕňajú hlavnú tému.
 4. Na stranách - ekvivalentné témy.

Napríklad tabuľka pre blog internetového marketingu môže vyzerať takto:

Umelá inteligencia

Internet

technológie

Značka

marketing

reklama

Internetový marketing

kontext

SMM

dodávka

Propagačné stránky

pristávacia

Internetové obchody

Zisťovanie percent

premena

zlyhanie

Teraz, na základe vašich skúseností, extrahovať nápady pre články z každej bunky. To bude oveľa jednoduchšie, pretože sa zužujete oblasť, aby ste hľadali možné témy.

To je jeden spôsob, ako vytvoriť tabuľku. Prečítajte si o ostatných v článku "Matrix obsahu: Ako rýchlo prísť s nápadmi na články."

Použite mapu mysle

Táto metóda sa nazýva rozdielne: mapy mysle, komunikačné diagramy, mapy hlavného prúdu, asociácie a myslenia. Ale podstata je rovnaká: ako v predchádzajúcej metóde, téma blogu je napísaná v centre, okolo asociácie k tejto téme, iných asociácií k týmto združeniam atď. Výsledkom bude niečo podobné pobočkám.

Karty si môžete vytvoriť na papieri aj v špeciálnych službách. Máme prehľad, kde nájdete tie najobľúbenejšie. Používam Coggle, pretože funguje on-line, je tu základné rozhranie a všetky potrebné funkcie vo voľnej verzii.

Pokračovaním témy internetového marketingu som vytvoril nasledujúci diagram:

Nápady zvyčajne prichádzajú do procesu tvorby. Vo vyššie uvedenom príklade som vytvoril nasledujúci reťazec: IM → obchodník → zručnosti. Môže inšpirovať k napísaniu výberu materiálov pre čerpanie zručností v marketingu alebo článku na tému "Ako pochopiť, že znalosti v marketingu sú zastarané."

Alebo sa pokúste skombinovať slová z rôznych odvetví. Ak napríklad použijete funkciu „Youtube“ a „odmietnutie“, môžete prísť s nápadom: „Ako vytvoriť reklamné vložky pre videá, aby ich nepremeškali.“

Všade hľadajte nápady

Získajte nápady nielen z článkov, ale zo všetkého, čo vidíte a čítate: používajte správy, knihy, filmy, značky.

Akonáhle som si prečítal výber tých najhloupejších požiadaviek z Yandexu, jeden z nich znel takto: "Ako propagovať Instagram mačku." Našiel som túto frázu zaujímavú tému pre článok. V ňom môžete povedať, ako propagovať pet stránky v sociálnych sieťach a zarábať na ňom.

Len majte na pamäti, že nebudete schopní zapamätať si všetky nápady, ktoré náhle navštívite. Preto si vždy zapíšte témy, ktoré vás napadnú. Pre tento účel je vhodný papierový zápisník a každá aplikácia - hlavná vec je byť pohodlná.

Myslite na osobné skúsenosti

Osobná skúsenosť (ak existuje) v predmete, na ktorý budete písať, je vynikajúcim zdrojom pre témy. Je to užitočné najmä pre začínajúcich autorov, pretože je oveľa ľahšie opísať, čo dobre poznáte.

Ak napríklad plánujete publikovať na našom blogu, zamyslite sa nad tým, aké skúsenosti máte v oblasti digitálneho marketingu alebo príbuzných odborov, pamätajte zaujímavé prípadové štúdie z praxe. Povedzte nám, ako ste viedol skupinu v "VKontakte", praktizovali negatívne komentáre alebo nastavili cielenú reklamu.

Písanie, nie skrátiť

Na vytvorenie zaujímavej témy pomôže freeriting. Táto technika písania je vhodná na hľadanie kreatívnych nápadov. Robiť freeriting znamená nepretržite písať na danú tému.

Tu sú hlavné kritériá:

 • Časový limit do 10-20 minút.
 • Nezastavujte. Pokračujte v písaní, aj keď na myseľ príde len nezmysel. A ak nepríde, opakujte rovnakú frázu frázu frázu alebo písmeno uuuuuuuuuuuuu.
 • Nesnažte sa vydávať brilantné myšlienky. Uvoľnite sa a dajte si na papier, čo si myslíte.

V freeriting veľa trikov. Tu sú najužitočnejšie pre náš účel:

 • Vytvorte zoznam možných nápadov pre článok. Hlavnou vecou je písať rýchlo, bez zaváhania - 30 sekúnd pre každú tému. Nemáte čas - napíšte úplný nezmysel. Môže tlačiť na zaujímavejší nápad.
 • Prediskutujte situáciu alebo oblasť záujmu. Vyberte tému - napríklad Instagram, Facebook alebo Stránky - a pozrite sa na ňu zo všetkých uhlov pohľadu. Pamätajte na svoje skúsenosti, na proces zo strany špecialistov, zákazníkov, výber umelcov - všeobecne napíšte všetko, čo príde na myseľ.
 • Rozširujte význam slov zo zvolenej sféry. Ak je to IM, vezmite slová konverzie, pristátia, účtu.

Môžete tiež začať reláciu freeritingu s odpoveďami na vedúce otázky. Premýšľajte o nich sami alebo použite zoznam navrhnutý obchodníkom Neil Patel:

 • Čo si vo svojom odbore vášnivý?
 • Ako ste začali?
 • Aké chyby robia ľudia vo vašom odbore?
 • Aký je najväčší problém vo vašom odbore?
 • Ako vyzerá úspech vo vašom odbore?
 • Aké osobné zručnosti vám pomôžu stať sa úspešnými vo vašom odbore?
 • Aké nástroje používate na svoju prácu?
 • Prečo sa vám páči vaša profesia?
 • Čo sa mení vo vašej oblasti?
 • Aké procesy alebo postupy ste zdokonalili?

Hľadať na fórach

Otvorte fórum požadovanej témy. Nájdite na ňom obľúbené témy a zistite, o čom diskutujú užívatelia fóra, aké otázky sa pýtajú, čo ich vzrušuje. To pomôže pochopiť, čo to bude zaujímavé pre vaše publikum.

Tu sú hlavičky, ktoré mi príspevky na fóre 4P.ru navrhli:

Učte sa od odberateľov

Opýtajte sa svojich predplatiteľov, o čom by mali záujem čítať. Prieskum môže byť vytvorený vo vašej skupine v sociálnych sieťach, na blogu alebo na osobnej stránke.

Použite náhodné slovo

Generujte náhodné slovo v akomkoľvek generátore, napríklad v Megagenerator. Toto slovo použite ako východiskový bod na generovanie nápadov.

Môže pomôcť hociktorému slovu, dokonca úplne irelevantnému pre predmet blogu. Dal som generátor sloveso "bielenie". Tu je návod, ako môžete od neho odtrhnúť a vytvoriť tému:

Bielenie → biele → medzery → úloha voľného priestoru vo web dizajne

Alebo napríklad:

Bielenie → biela → farba → ako farba ovplyvňuje konverziu v internetovom marketingu

Najdôležitejšie je nedotknúť sa mnohých slov - od prvej odtrhnúť. Metóda je navrhnutá tak, aby sa zbavila stereotypného myslenia a preniesla sa do oblasti, o ktorej ste si ešte neuvažovali. Ak teda hľadáte najvhodnejšie slovo, začnete znova premýšľať v obvyklých kategóriách a nebudete vymýšľať nič nové.

Príďte s provokatívnou myšlienkou

Princíp "provokatívnych myšlienok" je rovnaký ako princíp "náhodného slova". Existujú, aby nám pomohli prekonať naše obvyklé myslenie pri hľadaní kreatívnych riešení.

Táto metóda je opísaná v literatúre o TRIZ (teória riešenia problémov podľa vynálezu). Viac sa o ňom môžete dozvedieť, napríklad v knihe Edwarda de Bono, Serious Thinking. Budem citovať päť metód vytvárania provokatívnych myšlienok, ktoré sú najužitočnejšie na vytváranie tém:

 1. Zavesenie.

Prvým krokom je pripomenúť zrejmé a všeobecne akceptované vyhlásenie o požadovanom poli. Bude jednoduchšie, ak začnete s frázou "sama o sebe je zrejmé, že ...". Napríklad: je samozrejmé, že pre predaj na internete potrebujete vstupnú stránku alebo propagované skupiny v sociálnych sieťach. S týmto tvrdením je ťažké nesúhlasiť.

Ďalším krokom je „prepustenie“. Čo sme si vzali za to, že sme uvažovali s negatívnou časticou. To znamená, že sa to ukazuje takto: predávať na internete, nepotrebujete vstupnú stránku alebo podporované skupiny v sociálnych sieťach.

Tretím krokom je prechod od provokatívnej myšlienky k téme článku. Zvážte situácie, v ktorých nepotrebujeme vstupné stránky pre predaj. V procese sa môže narodiť téma: "Ako sa dostať vedie bez vašich stránok a stránok v sociálnych sieťach."

 1. Z opačnej strany.

Najprv si predstavte normálnu situáciu a potom ju otočte naruby. Predpokladajme, že obvyklá vec je, keď vytvárame vysokokvalitný obsah, aby sme zvýšili popularitu stránky v sociálnej sieti. Teraz nie sme len pridaním negatívneho, ale prezentujeme presný opak: "Obsah je vytvorený sám za účelom zvýšenia popularity."

Aké myšlienky môžu viesť k tejto myšlienke? Okamžite som si spomenul na užívateľsky generovaný obsah, ktorý si účastníci sami vytvorili, napríklad na recenzie produktov. Takže článok môže byť zrodený: "5 spôsobov, ako motivovať predplatiteľov vytvárať vlastný obsah."

 1. Preháňanie.

Táto metóda je spojená s nadsadením alebo minimalizovaním veľkosti, množstva, percenta. Prejdite nad rámec normy v situácii, keď existuje známy rozsah hodnôt.

Napríklad, berúc ako pravidlo, že spoločnosť má jednu stránku, sme navrhli myšlienku: "Spoločnosť má sto stránok." To naznačuje článok: "Ako správne vykonávať testovanie vstupných stránok" alebo "10 bežných chýb pri testovaní reklám."

 1. skreslenie.

Zvážte normálnu situáciu a potom skreslite postupnosť akcií alebo vzťahov.

Napríklad, je to normálne, keď píšeme a potom posielame listy na distribúciu, po ktorých ich užívatelia čítajú. Predložili sme provokatívny nápad založený na skreslení: "Píšeme list po jeho odoslaní."

Čo bude robiť z hľadiska tém? Táto myšlienka môže viesť k myšlienke Agile Email, poštovej technológie, ktorá vám umožní posielať e-maily, ktoré sa prispôsobia používateľovi v čase objavenia. A táto myšlienka - o článku s najzaujímavejšími príkladmi takéhoto odosielania.

 1. Letecké hrady.

Začnite s provokatívnou myšlienkou s výrazom „bolo by to super, keby ...“ a pokračovalo sa v zostavenom vyhlásení. Hlavnou vecou je, že to bolo neuskutočniteľné - kompletné fantazírovanie vo vybranej oblasti.

Bolo by to napríklad v pohode, keby sa podporovali sociálne siete. Preto je to téma: "10 príkladov účtov vírusových značiek na Instagrame" alebo "Pokyny na vytváranie vírusového obsahu."

Opýtajte sa "Yandex"

Yandex má takú skvelú službu ako vyhľadávanie v programe Word (ekvivalent v službe Google je plán kľúčových slov). Ukazuje kľúčové frázy a ich frekvenciu.

Napríklad, ak sa chystáte napísať návod na tému o Instagrame, zadajte "Instagram promotion" a kliknite na "Fit". Nástroj vydá najpopulárnejšie vylepšenia. Umožnia generovať zaujímavé témy a napísať článok, na ktorý sa mnohí ľudia presunú z vyhľadávania.

Kľúčová požiadavka

téma

Podpora Instagramu zadarmo

10 bezplatných spôsobov, ako propagovať na Instagram

Propagácia na Instagram sami

Ako propagovať stránku spoločnosti na Instagram

Najlepšia propagácia programu Instagram

10 značiek Instagram, ktoré inšpirujú

Instagram hashtags

Ako používať hashtags v Instagram prilákať zákazníkov

Školenie propagácie programu Instagram

Všetko o SMM: 112 článkov a videí, ktoré z vás urobia profesionála

Podvádzať Instagram

Instagram bojuje s falošnou aktivitou: roboty, podvody a falošné profily

Agentúra SMM

Ako si vybrať agentúru SMM a nie ísť rozbil / Ako sme si vybrali agentúru SMM a čo z nej prišlo

Nezabudnite na podanie

Táto rada je u konca, prejdite na formality. Aj keď ste našli dobrú tému, nie je to fakt, že strieľa. Premýšľajte, ako najlepšie predložiť materiál.

Predpokladajme, že sa rozhodnete napísať článok o štruktúre tovaru v internetovom obchode. Môže byť predložený ako "10 typických chýb v štruktúre katalógu on-line obchodu" alebo "10 pravidiel pre vytvorenie štruktúry katalógu online obchodu". A môžete tiež napísať materiál o tom, ako štruktúra adresárov v online obchode ovplyvňuje konverziu.

Niektoré materiály budú zaujímavejšie vo formáte hry alebo testu. Napríklad výber príkladov kreatívnej reklamy - banálna téma. A ak ho odovzdáte vo forme testu: "Koľko viete o kreatívnej reklame" - bude to čerstvé a zaujímavé.

Ako skontrolovať tému vhodnosti

Takže ste prišli s chladnou myšlienkou na článok (dobre, alebo tak sa vám to zdá) a ste pripravení začať sólo klávesnice. Ale nenechajte sa ponáhľať: predtým, ako píšete, skontrolujte tému pre odbornú spôsobilosť. Tým sa zníži pravdepodobnosť, že práca pôjde do tabuľky.

Čo hľadať:

 • Žiadosti.

Skontrolujte, koľko vyhľadávacích dopytov pre danú tému používate pomocou vyššie uvedeného „Word Matching“. Ak sa táto téma málokedy hľadá, mala by byť aspoň dostatočne provokatívna, zábavná alebo potenciálne zaujímavá pre väčšinu čitateľov blogov. Inak si myslím, že by ste mali písať o niečom inom.

 • Material.

Posúďte vopred, či môžete napísať na tému vynašiel. Máte dosť príkladov, ilustrácií a informácií, môžete nájsť odborníkov. Ak začnete písať a v procese pochopíte, že nemáte dostatok materiálu - článok bude potrebné položiť na zadný horák.

 • Súvisiace články.

Pravdepodobne nebudete akceptovať článok na tému, ktorá je už v blogu. Skontrolujte, či sa v edícii, v ktorej budete písať, nachádzajú podobné materiály. To možno vykonať pomocou vyhľadávacieho riadku alebo vyhľadávať rubriky na stránke.

 • Stupnica.

Uistite sa, že ste si pre tento článok vybrali dobrú mierku. Téma by nemala byť príliš široká alebo úzka. Veľmi široký neumožní, aby boli všetky argumenty riadne zverejnené, alebo článok bude mať veľkosť knihy a jeho publikum bude príliš vágne. "SMM na Facebooku", "Ako vytvoriť webovú stránku", "Ako písať predajný text" - príklady širokých tém.

Problém s úzkymi témami je, že pokrývajú malé percento čitateľov. "Ako fotografovať produkty pre stránku autodielov na Instagram" alebo "Sprievodca propagáciou nechtových salónov" - úzke témy.

V normálnom meradle môžete túto tému úplne otvoriť, pričom článok bude zaujímavý pre dostatočný počet ľudí. Téma vhodnej mierky bude znieť takto: "Ako zbierať úplné štatistiky o vašom účte na Instagram" alebo "Príbehy na Instagrame: nápady na publikácie."

 • Osobný záujem.

Písanie o tom, čo vás vzrušuje, je oveľa jednoduchšie, zaujímavejšie a rýchlejšie. Opýtajte sa sami seba: "Čítal by som článok o zvolenej téme, ak by som na to náhodou narazil?" Ide o subjektívny test, ale ak sa zistia predchádzajúce body, bude to vynikajúci ukazovateľ spôsobilosti.

 • Editor komentárov.

Ak chcete získať dodatočnú záruku, že článok bude prijatý, koordinujte túto tému s editorom. Po prvé, vie, že obyčajne miluje publikum zdroja. Во-вторых, даже если вы проверили в блоге наличие похожего материала, не факт, что сейчас он не в работе у другого автора. Поэтому спросите, насколько подойдет выбранная вами тема.

А чтобы редактор точно понял, про что вы хотите написать и почему это очень важно, напишите пояснение. Príďte s približným názvom, povedzte, o čom je článok, komu to bude zaujímavé, prečo ho čítať a ako často ho ľudia vyhľadávajú vo vyhľadávačoch.

Súhrnne

 1. Zistite, o čom je blog, a kto je jeho publikum, než tam napíše.
 2. Je zaujímavejšie čítať o osobnej skúsenosti ako o sférických koňoch.
 3. Myšlienky sú všade - zamerajte sa na hľadanie tém pri čítaní správ a kníh, sledovaní filmov alebo pri prechádzke po ulici.
 4. Prečítajte si súťažné blogy - veľa bolo napísané pred nami, stačí len doplniť a zlepšiť.
 5. Použite metódy TRIZ a laterálne myslenie - pomôžu vám nájsť zaujímavé a kreatívne témy v sériách.
 6. Zistite, čo je pre ľudí zaujímavé - pozrite sa na fórach av Yandex.Wordstat, vykonajte prieskumy verejnej mienky.
 7. Poraďte sa s editorom - povie vám, čo je zaujímavé pre publikum blogu.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár