Prijmite objednávku na pizzu, napite si nápoj, zapíšte si adresu: ako je bot užitočný v poslovi na rozvoz jedla

Článok pripravený Vladimir Bogdan, špecialista na instant messenger marketing.

V článku sa zaoberáme hlavnými možnosťami, ktoré otvára chat bot pre fast food s možnosťou dodania alebo predobjednávky. Naučíte sa, ako tráviť menej času a úsilia automatizáciou rutinnej práce.

Ide o najjednoduchšie roboty v službe Facebook Messenger, „VKontakte“ alebo Telegram. Sú pomerne ľahko vytvoriť na špeciálnych platformách, aj keď nemáte programovacie schopnosti.

Na konci článku nájdete odpovede na najčastejšie otázky týkajúce sa vytvárania chatovacích robotov.

Možnosť číslo 1: automatické objednanie objednávky

Váš robot môže neúnavne pracovať 24/7 a vykonávať nasledujúce úlohy:

 • umiestniť zákaznícku objednávku priamo do dialógového okna sociálnej siete / posla;
 • na tom istom mieste prijať platbu kreditnou kartou;
 • uložte všetky potrebné informácie a pošlite ich na svoju poštovú / mobilnú / sociálnu sieť, nahrajte ich do tabuľky Google alebo CRM.

Za to všetko sa vyžaduje len malý mesačný poplatok pre príslušného projektanta, na ktorom ste ho vytvorili.

Mimochodom, nedávno sme vydali krok-za-krokom návod, ako vytvoriť chat bot pre VKontakte pomocou Robochat a Senler.

Ako sa to deje? V konštruktori raz vytvoríte komunikačný algoritmus bot-client a potom to bude fungovať s každým užívateľom. Vyzerá to takto:

 • čln: "Ahoj! Pripojený k Super Pizza! Chcete jesť?"
 • zákazník (stlačí tlačidlo): "Áno, objednajte si pizzu!"
 • čln: Aká pizza chceš dnes? (uvádza zoznam možností s popisom zloženia, veľkosti a ceny)
 • zákazník: (vyberie požadovanú možnosť)
 • čln: "Super! Pizza" Pizza Name "je skvelá voľba! Často si s ním objednáte šťavu, koks alebo pivo. Budete mať niečo na pitie?" (poskytuje tlačidlá s možnosťami pre nápoje)
 • zákazník: (vyberie nápoj alebo stlačí tlačidlo preskočiť)

Po tomto, bot požiada klienta o dodaciu adresu a telefónne číslo. Bot môže tiež ponúknuť platbu online alebo v hotovosti pri prijatí.

Chat roboty na Facebooku Messenger môže ukázať užívateľovi telefónne číslo, ktoré uviedol pri registrácii, s možnosťou jednoducho kliknite na neho. Zabránite tým chybám počas manuálneho zadávania a výrazne zvýšite konverziu na objednávku.

Po umiestnení objednávky:

 1. Informujte svojho manažéra prostredníctvom služby okamžitých správ alebo prostredníctvom e-mailu.
 2. Zrušte všetky potrebné údaje do CRM alebo tabuľky Google: celé meno, názov pizze, telefónne číslo, adresa na doručenie, informácie o platbe atď.

Ak sa v procese objednávania účasti osoby nevyžaduje, chat bot sa vyrovná s úlohou sám. Manažér zároveň môže kedykoľvek „zachytiť“ komunikáciu z topánok v chate alebo telefonicky kontaktovať klienta, ak potrebujete objasniť informácie / potvrdiť objednávku.

Príležitosť číslo 2 - opakovaný predaj

Proces predaja prostredníctvom chatu (na rozdiel od stránky) nie je jednorazový. Pri opakovanom predaji nemusíte investovať do remarketingu a vracať zákazníkov na stránku a platiť reklamu znova a znova.

Akonáhle potenciálny klient začal komunikovať so svojím topánok (práve prihlásený alebo vstúpil do dialógu), okamžite ste dostali príležitosť napísať mu čokoľvek chcete. Kedykoľvek.

Samozrejme, má schopnosť odhlásiť sa alebo zablokovať topánok. Preto spamovanie klienta 5 krát denne nie je v žiadnom prípade nemožné. Môžete však zablahoželať k sviatkom, oznamovať propagačné akcie a špeciálne ponuky, chcem len dobrú náladu. A bude to oveľa efektívnejšie ako zasielanie e-mailom alebo vysielanie v sociálnych sieťach.

Prečo? Existuje niekoľko faktorov:

 • Otvorenie súkromných správ - 70-90%. E-maily sa čítajú iba o 15-30% a sociálne siete (vďaka inteligentným páskam) zobrazujú vaše publikácie približne 20% účastníkov.
 • Personalizovaná komunikácia. Bot môže kontaktovať používateľa podľa mena, uviesť predchádzajúce objednávky a ponuky formulárov na základe záujmov a preferencií klienta.
 • Interaktivita. V každej správe topánok môžete pridať schopnosť vykonať akciu. Priložte napríklad prieskum alebo uveďte odkaz na užitočný materiál.

Príležitosť číslo 3 - vytvorenie a segmentácia klientskej základne

Dôležitým argumentom pri používaní chatovacieho bota je akumulácia jeho vlastnej účastníckej základne, s ktorou, ako sme sa už naučili, môžete komunikovať v akomkoľvek vhodnom čase. Vďaka segmentácii veľkého počtu parametrov je možné výrazne zlepšiť efektívnosť komunikácie

Predstavte si, že vyrábate pizzu a sushi. V ponuke sa dostanete na novú pozíciu. Vďaka botovi viete, aké produkty si objednatelia objednali, čo ich zaujímalo, čo odpovedali v prieskumoch, atď. To vám umožní vytvárať zoznamy pre distribúciu podľa týchto parametrov.

Vaša ponuka "Vyskúšajte nové sushi!" Budete môcť poslať všetkým ľuďom, ktorí majú záujem alebo si objednali sushi za posledný mesiac vo výške najmenej 25 rokov. žijúci v meste N na ulici. Puškin. Pre milovníkov pizze si môžete vytvoriť alternatívu: "Pizza je skvelá, ale možno je čas experimentovať?"

Týmto spôsobom vaše celé publikum dostane informácie, ktoré chcete odovzdať, a zároveň to nebude považovať za nevhodné alebo zbytočné. Najmä ak sa opakované predaje pokúšajú vykonávať prostredníctvom interaktívnych ankiet, kvízov, užitočného obsahu, hernej mechaniky.

Nižšie uvedený diagram znázorňuje príklad segmentácie účastníckej bázy. Na základe zozbieraných údajov môžete vytvoriť jedinečné zbierky používateľov. Môžete napríklad vytvoriť newsletter len pre zákazníkov, ktorí:

 • pizzu Margheritu vzali viac ako dvakrát za posledných šesť mesiacov;
 • objednal si s dodávkou a kúpil s nápojom.

V 5 kliknutiach môžete vytvoriť zoznam ľudí z vašich odberateľov a poslať im správu: "Dnes je skvelý nápoj ako darček pre vašu obľúbenú pizzu Margherita! Ak chcete objednať, kliknite na tlačidlo nižšie."

Databázu môžete zostaviť dostatočne rýchlo, a to tak so starými, ako aj novými zákazníkmi. Použite:

 • Zdieľa ako „Objednajte si z chatu a získajte darček“.
 • Pripojte sa k botu pravidelných zákazníkov prostredníctvom mailing.
 • Platený reklamný robot v sociálnych sieťach pre cieľovú skupinu.
 • Predplatné widgetu na webe.
 • Samostatné tlačidlo na stránke "Objednať z chatu."
 • Referral program, ktorý dáva ďalšie povzbudenie pre odporúčania topánok priateľom.

Najčastejšie otázky

 • Odkiaľ možno získať nasledovníkov?

Predplatitelia databázy musia byť priťahovaní cielenou reklamou, poštou na existujúcu zákaznícku základňu, programom sprostredkovania a výzvami na objednanie v samotnej kaviarni / reštaurácii.

Je to jednoduché: stačí ponúknuť presvedčivý darček pre bot predplatné. Napríklad zľavový kupón, bezplatná káva alebo iný nápoj, účasť v tombole cennej ceny alebo akýkoľvek iný bonus vhodný pre divákov.

 • Môže bot napísať prvý? Privítajte napríklad nových účastníkov služby Instagram?

Nie. Aby mohol bot začať dialóg s klientom, musí nasledovať odkaz alebo kliknúť na tlačidlo v reklame. Môžete tiež vytvoriť QR kód pre predplatné bota a vytlačiť ho. Môžete sa tiež prihlásiť k odberu bot všetkých, ktorí zanechali komentár v rámci príspevku, ale funguje len pre Facebook.

V ktoromkoľvek z týchto prípadov sa osoba stane účastníkom, ak len prvý krok urobí pri komunikácii s chatom.

 • Existujú nejaké roboty v Instagrame a WhatsApp?

Od 01.01.2019 neexistuje plnohodnotný bot API pre tieto zdroje, ale vývojári sľubujú jeho vzhľad čoskoro. Doteraz existujú pološedé spôsoby distribúcie týchto zdrojov. Sú drahé, celkom nepohodlné riadiť, niekedy vedú k zákazu účtov.

 • Môžu topánky predávať sami?

Bot môže priniesť k platbe, ale za to musíte investovať veľa času a úsilia do štúdia užívateľských akcií a programovej logiky topánok. V CIS sú ľudia ochotnejší platiť po potvrdení žiadosti reálnym manažérom v rozhovore alebo telefonicky. Topánok úspešne zvláda generovanie olova a segmentáciu klientov.

 • Na ktorých platformách je najlepšie vytvoriť bot alebo písať kód?

Pre Facebook Messenger odporúčam používať ManyChat. Ak chcete vytvoriť roboty na rôznych poslov, môžete použiť Leeloo.ai, Botmother, FlowXO, WhatsHelp, TextBack atď.

Má zmysel vytvárať vlastné-napísané roboty (a platiť viac), ak chcete chrániť údaje o zákazníkoch, zabezpečiť dobrú integráciu topánok s CRM a produktového katalógu. Alebo plánujte vytvoriť vlastnú logiku s veľkým počtom premenných.

 • Koľko je vytvorenie chatu bot?

Jednoduchý chat topánok môže byť vytvorený nezávisle na platformách dizajnu alebo objednaný na voľnej nohe za $ 400-500.

Vytvorenie pokročilého chatu bot zo špecializovaných štúdií a vývojárov môže stáť od 1000-1500 do desiatok tisíc dolárov. Náklady závisia od zložitosti vývoja, počtu integrácií topánok s CRM, analytickými systémami, webovými stránkami, katalógom produktov atď.

Obsah topánok je mesačný poplatok za službu vytvorenia topánok alebo platby za server, na ktorom pracuje. Spravidla náklady na služby od 10 dolárov na 100 dolárov za mesiac, v závislosti na balíku a počet účastníkov. Mnohé dizajnérske platformy majú bezplatné balíky alebo skúšobné obdobia.

 • Kde môžem vidieť príklady robotov na dodávku potravín?

Môžete vidieť, ako robot pracuje pre klientov v tomto videu.

Chat bot doručovanie Khinkali v Kazani

Ďalšie príklady:

 • Chat bot Meiwei reštauračnej siete v FB Messenger a Telegram.
 • Chat bot “Veranda Cafe” v Telegrame.
 • Chat bot „Pesto Cafe“ v programe FB Messenger.

Ak chcete spustiť bot, nezabudnite kliknúť na tlačidlo "Štart" alebo "Štart" po kliknutí na odkaz.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár