Ceny mobilnej aplikácie: aké faktory ovplyvňujú a ako šetriť

Zákazníci často opisujú funkčnosť a pýtajú sa, aby okamžite pomenovali približnú cenu mobilnej aplikácie. Bohužiaľ, päť slov nestačí - bez podrobného opisu projektu sa to nedá urobiť.

Všetky výpočty na kalkulačke alebo vidličku cien sú len zavádzajúce, pretože označujú dolnú hranicu. Skutočné náklady očakávanej funkčnosti sú často 2-3 krát vyššie.

Povieme vám, aké faktory ovplyvňujú cenu mobilnej aplikácie, a to, čo potrebujete vedieť o nich, aby ste neplatili za prácu, ktorá má malý význam pre výsledok.

Počet mobilných platforiem

V roku 2018 obsadili Android a iOS 99,9% trhu operačných systémov pre mobilné zariadenia. Na iných mobilných platformách je tak málo zariadení, že nemá zmysel vytvárať pre ne aplikácie. Faktom je, že operačné systémy sa líšia a vytvorenie aplikácie, ktorá bude fungovať rovnako dobre všade, nebude fungovať. Vývoj pod operačným systémom Windows alebo operačným systémom BlackBerry sa teraz nevypláca.

iOS a / alebo Android

Vývoj pre Android a iOS berie do úvahy nasledujúce rozdiely operačného systému:

 • Interakcia aplikácií s architektúrou mobilného zariadenia: procesor, RAM, grafické jadro a ďalšie komponenty.
 • dizajn, Na iOS, na predchádzajúcej obrazovke, vľavo-vpravo-švih vráti, a na Android, kliknite na navigačnej lište. Neexistuje žiadny navigačný panel na iPhone, takže pri prispôsobovaní "cudzie" aplikácie, musíte ju vypnúť.
 • Skúsenosti používateľov, V systéme Android je dátum vybratý podľa kalendára, podobne ako vo vrecku. V iOS sa podobá oknu hracieho automatu. S nezvyčajným kalendárom bude pre používateľa zložitejšie usporiadať doručenie alebo sa zaregistrovať do služby.

Môžete vytvoriť aplikáciu, ktorá bude fungovať len na systéme iOS alebo len na systéme Android. To ušetrí na vývoji, ale "odrezať" užívateľov jednej z platforiem. Aplikácia pre obe platformy bude stáť viac, ale zabezpečí plné pokrytie mobilného publika.

Ako si vybrať platformu, na ktorej sa bude vyvíjať aplikácia s obmedzeným rozpočtom?

S obmedzeným rozpočtom existujú tri spôsoby rozvoja.

Prvým je spustenie aplikácie len na jednej platforme. V tomto prípade študujeme myšlienku, úlohy, súťaž a spolu so zákazníkom sa rozhodneme, ktorý operačný systém bude jednoduchší a výnosnejší.

Druhým je použitie multiplatformového vývoja a vytvorenie jednej aplikácie pre dve platformy. Tento smer má nevýhody, ale často je to najlepší spôsob, ako znížiť náklady na spustenie, napríklad ak potrebujete skontrolovať výklenok s maximálnym pokrytím.

Tretím je zníženie počtu funkcií na nevyhnutné minimum. Vždy to chcete urobiť hneď, ale podľa našich skúseností je lepšie začať s minimom, hodnotiť dopyt a odozvu divákov a potom postupne vylepšovať aplikáciu s aktualizáciami. Investujeme tak dlho do projektu a dokážeme vyhodnotiť, ktoré funkcie sa majú najprv pripojiť.

Cieľová analýza publika

Používatelia IOS

Mobilné zariadenia na iOS využíva 19% majiteľov smartfónov a tabliet. Častými odberateľmi telefónov iPhone a iPad sú ľudia vo veku do 45 rokov, ktorí žijú vo veľkých mestách. Majú vlastné podnikanie alebo dobre platenú prácu, auto, často cestujú a nakupujú online.

Mobilné zariadenia sa aktívne využívajú na prácu, obchodné kontakty a automatizáciu domácich úloh. Vlastníci IPhone častejšie používajú sociálne siete a poslov, pracovné aplikácie a nástroje, služby pre objednávanie potravín, taxíky, zdieľanie áut, online nakupovanie a ďalšie.

Používatelia IOS pohodlne nakupujú v mobilnej aplikácii, takže je jednoduchšie speňažiť platené verzie s vylepšenou funkčnosťou.

Avšak, IPhone užívateľov možno nájsť aj v autobuse pri hraní Zuma Deluxe.

Používatelia systému Android

Android predstavuje 80% trhu mobilných zariadení. Portrét typického používateľa je rozmazaný kvôli silným zmenám cien zariadení. Existujú:

 1. Rozpočet smartphony pre 3-4 tisíc rubľov.
 2. Populárne so strednou triedou "Honor", "Xiaomi", "Meize" za 10-15 tisíc.
 3. "Killer vlajkové lode" pre 15-25 tisíc.
 4. Tieto vlajkové lode pre 50-80 tisíc rubľov, pokiaľ ide o porovnateľné s "iPhone".

Podľa siete Svyaznoy-Euroset bola priemerná cena smartfónu v roku 2018 15 000 rubľov. A v cenovom segmente sa predáva viac ako 40 tisíc modelov IPhone lepšie ako vlajkové lode spoločnosti Samsung, Honor a Xiaomi. To znamená, že hlavný predaj zariadení so systémom Android klesá na rozpočet a priemerný cenový segment.

Priemerný užívateľ Android má priemerný príjem alebo pod priemerom, pričom sa snaží získať primeranú kvalitu za málo peňazí, pričom uprednostňuje výkonnú železnú kameru a batériu s veľkou kapacitou. Menej aktívne využíva sociálne siete, instant messaging a softvér pre prácu ako hry a zábavné aplikácie.

Existuje veľa bezplatných aplikácií pre Android v obchodoch, používatelia neplatia tak aktívne, preto je častejšie speňaženie reklám.

Zvýraznenie cieľovej skupiny užívateľov Android, faktory veľkého počtu verzií operačného systému a veľkosti obrazovky sú brané do úvahy.

Podpora verzie pre Android

Používatelia systému Android sú menej ochotní aktualizovať operačný systém, pretože zdroje lacných a zastaraných zariadení nestačia na náročnejšie nové verzie operačného systému. Pri vývoji mobilnej aplikácie pre Android je potrebné zvážiť, ktoré verzie operačného systému bude zariadenie podporovať a cena na ňom závisí.

Na zistenie, ktoré verzie operačného systému má aplikácia podporovať, uvedieme príklad služby taxislužby:

 • Taxi online najčastejšie objednávajú pokročilí užívatelia s priemerným príjmom a vyšším, takže aplikácia pre cestujúcich musí podporovať najnovšie verzie operačného systému, musí byť okamžite aktualizovaná a aktualizovaná. Nie je potrebné podporovať staršie verzie.
 • Vodiči naopak často používajú rozpočtové modely smartfónov na prácu, takže pre nich je potrebná podpora pre Android 6.0 alebo dokonca 5.0. Aktualizácia aplikácie pre vodičov nemôže byť taká rýchla ako cestujúci, pretože zariadenia sa pravidelne nevymieňajú.

Obrazovka a mobilná podpora

Systém iOS sa líši od systému Android v tom, že počet modelov zariadení vybavených týmto modelom je obmedzený. Zabezpečenie stabilnej prevádzky aplikácie na každom z nich je oveľa jednoduchšie.

Tisíce zariadení s rôznymi obrazovkami a variáciami operačného systému, modifikované výrobcami hardvéru, pracujú na systéme Android. Vývojári aplikácií pre Android sa neustále stretávajú so skutočnosťou, že nefunguje alebo nefunguje správne na konkrétnom zariadení.

Na základe analýzy cieľovej skupiny je určený zoznam prioritných mobilných zariadení, na ktoré sa musí aplikácia najprv prispôsobiť. Cena závisí od počtu zariadení v zozname.

Natívne alebo multiplatformové aplikácie

Natívne aplikácie sú napísané špeciálne pre iOS alebo Android, berúc do úvahy architektúru zvolenej mobilnej platformy, funkcie dizajnu a užívateľský zážitok. V tomto prípade sa pre každú platformu vytvoria samostatné aplikácie.

Plusy natívneho vývoja:

 • Vyššia rýchlosť práce.
 • Väčšia individualita vďaka menším obmedzeniam v rozhraní a dizajne.
 • Schopnosť vykonávať komplexné výpočty a implementovať všetky funkcie podporované zariadením.
 • Dizajn a použiteľnosť sú plne prispôsobené užívateľským skúsenostiam vlastníka zariadenia v tomto operačnom systéme.

nevýhoda:

 • Vysoká cena

S vývojom na viacerých platformách je vytvorená iba jedna aplikácia, ktorá sa pomocou špeciálneho softvéru prispôsobuje obidvom platformám.

klady:

 • Relatívne nízka cena.
 • Projekt beží rýchlejšie z dôvodu menšieho počtu kódových úloh.

nevýhody:

 • Aplikácia je pomalšia ako natívna, pretože nie je optimalizovaná pre architektúru „cudzieho“ operačného systému.
 • Nie je možné použiť niektoré funkcie zariadení.

Kedy môžem použiť vývoj viacerých platforiem?

Je ťažké povedať 100%, že vývoj medzi platformami je dobrý alebo zlý. Z hľadiska bežného užívateľa sú takéto aplikácie takmer rovnaké ako tie pôvodné. Napríklad Instagram je stále multiplatformovou aplikáciou, čo nezabránilo tvorcom propagovať a predávať projekt so ziskom.

Vývoj na viacerých platformách má teraz dve významné nevýhody. Po prvé, adaptácia na architektúru zariadenia je horšia, takže nie je vhodná pre náročné aplikácie. Po druhé, existuje závislosť od vývojára platformy, ktorá poskytuje „preklad“ z jazyka jedného operačného systému do druhého.

Funkčnosť aplikácie

Moderné mobilné aplikácie dokážu vykonávať obrovské množstvo úloh. Zoberme si napríklad funkčnosť mobilnej aplikácie Sberbank, ktorá je jednou z najviac naplnených v runete:

 • Demo režim pre nových alebo potenciálnych používateľov.
 • Automatické vyhľadávanie vírusov pri vstupe.
 • Automatické generovanie a odosielanie kódu na zadanie aplikácie.
 • Možnosť nastaviť PIN alebo grafický kód pre vstup do aplikácie.
 • Odosielanie oznámení o udalosti.
 • Vyhľadajte pobočky Sberbank na mape.
 • Kartové transakcie: odoslanie platby, prevod peňazí medzi účtami, zamknutie karty, vedenie histórie operácií.
 • Transakcie s platbami: zaslanie platby bankovému zákazníkovi podľa telefónneho čísla, čísla karty a čísla účtu; platby QR kódom, platby organizáciám zo zoznamu bez uvedenia podrobností; pripojenie auto platieb, sporiacich účtov, šablón platieb.
 • A oveľa viac.

Samozrejme, náklady na vývoj takejto aplikácie sa merajú v desiatkach tisíc dolárov, ale toto je len príklad možností. Ďalej analyzujeme hlavné funkcie, ktoré sa vo väčšine prípadov používajú a ovplyvňujú cenu vývoja mobilnej aplikácie.

Ako určiť, ktoré funkcie sú potrebné pre mobilné aplikácie a ktoré nie?

V skutočnosti neexistujú žiadne všeobecné odporúčania o tom, či pridať nejakú funkciu do aplikácie alebo nie. Na túto otázku je možné odpovedať až po podrobnej štúdii konkrétnej myšlienky, štúdie, porovnania s konkurenciou.

Stáva sa, že bez nejakej funkcie je aplikácia neschopná konkurencie a jednoducho ju nemá. Alebo naopak, je možné urobiť širšiu funkcionalitu ako ostatné a stať sa jedinečným. Napríklad, "Yula" naraz sa stal vážnym konkurentom "Avito", pretože to umožnilo kúpiť od súkromných obchodníkov, ako v internetovom obchode: s doručením domov a platby kreditnou kartou.

Povedzme, že najväčší dopyt majú funkcie platenia za objednávku online, sledovanie stavu objednávky, ukladanie histórie nákupu, schvaľovanie v aplikácii a vytváranie osobného účtu. Sú dôležité pre podnikanie v mnohých výklenkoch.

Online objednávka objednávky

Funkcia platobných príkazov z aplikácie nielen zlepšuje použiteľnosť služby, ale tiež znižuje obrat hotovosti, eliminuje potrebu vybaviť kuriérov terminálmi pre bezhotovostné platby.

Štúdie okrem toho ukazujú, že počet mobilných nákupov v roku 2018 vzrástol o 78% a za pár rokov sa môže rovnať obratu trhu predaja stolových počítačov. Od piatkového večera do nedele už predaj mobilných telefónov prevyšuje predaj stolov.

Moderné mobilné aplikácie vám umožňujú viazať bankovú kartu na váš osobný účet a platiť automaticky. K tomu potrebujete synchronizačnú funkciu s mobilným agregátorom ako Yandex.Money.

Používateľský účet

Osobný účet umožňuje používateľovi:

 • Rýchlo vykonajte objednávku bez zadania údajov na registráciu.
 • Zobrazenie histórie nákupu.
 • Sledujte stav aplikácie.
 • Zrušiť alebo presunúť objednávku do iného času.

Obsah osobného účtu v mobilnej aplikácii závisí od potrieb používateľa. Ak chcete znížiť náklady na vývoj, môžete začať s minimálnym súborom a postupne rozširovať funkčnosť.

Osobný účet je pre organizáciu užitočný v tom zmysle, že je možné zbierať ďalšie informácie o zákazníkovi: pohlavie, vek a ďalšie osobné údaje. Zistite napríklad značku a model automobilu pre autoservis alebo obchod s autosúčiastkami, plemeno a prezývku zvieraťa pre veterinárnu kliniku alebo obchod so zvieratami. To všetko sa dá využiť v reklame a predpredaji.

Zadanie komerčnej aplikácie kombináciou prihlasovacieho mena / hesla nie je relevantné: užívatelia nepotrebujú ukladať nepotrebné kódy. Najlepší spôsob - autorizácia prostredníctvom účtu na sociálnej sieti alebo podľa telefónneho čísla. Možnosť distribuovanej autorizácie v službách Google, "VKontakte" a Facebook. Pre hry pre Android sa používajú hry Google Play.

Čím viac autorizačných metód je, tým je aplikácia drahšia, takže je dôležité analyzovať cieľovú skupinu a určiť, ktoré metódy sú pre ňu vhodnejšie. Napríklad pre obchodné aplikácie je Facebook často relevantnejší, pre zábavu, VKontakte a operačný systém Android je viazaný na účet Google.

Kontakt s používateľom

V mobilnej aplikácii môžete okamžite informovať používateľov o zmene stavu objednávky, času príchodu kuriéra alebo príchode nákupu v mieste vyzdvihnutia, ako aj upozorniť na udalosti, ktoré boli objednané, nahlásiť správy a propagačné akcie. Môžete poskytovať informácie prostredníctvom osobného účtu, automatického odosielania SMS správ alebo push-notifikácií.

Push-notifications sú efektívnym marketingovým nástrojom, pomocou ktorého môžete informovať používateľa o promočnej akcii, pripomenúť si, či nebol v aplikácii na dlhú dobu, a tiež analyzovať výkonnosť. Ale rovnako ako každá nevyžiadaná položka, push vyžaduje štúdium: príliš nepríjemné programy, užívateľ môže zakázať odosielanie oznámení alebo ich úplne vymazať zo zariadenia.

Chat v mobilnej aplikácii vám umožní riešiť vznikajúce problémy bez hovorov. Písomná komunikácia medzi užívateľmi smartfónov prevláda nad hlasom, preto chat je natívny formát odvolania.

V mobilnej aplikácii môžete poskytovať funkcie vytáčania telefónneho čísla, objednávania spätného volania a odoslania spätnej väzby o objednávke. Spätná väzba z aplikácie je užitočná, pretože prichádza priamo k vývojárovi, a nie k komentáru na stránke aplikácie v službe Google Play alebo AppStore. Negatívne pre manažéra alebo kuriéra, v prípade absencie iných spôsobov, ako vyjadriť nespokojnosť, môže užívateľ priniesť na stenu jednu hviezdu a zničujúci komentár.

polohovacie

Prístup sieťových spoločností k mobilnému zariadeniu GPS / GLONASS umožňuje automaticky určiť polohu používateľa a preniesť ho do lokálnej pobočky. To pomáha zabrániť chybám pri rozdeľovaní objednávok z dôvodu manuálneho výberu regiónu.

Synchronizácia s mapami umožňuje zobraziť umiestnenie kancelárií / obchodov a automaticky sa k nim navigovať v navigátore. Napríklad Yandex.Taxi synchronizuje aplikácie pre vodiča a spolujazdca tak, aby každý z nich mohol vidieť umiestnenie druhého. V mobilnej aplikácii pre pracovníkov v teréne - špeditérov, vodičov, kuriérov, obchodníkov a iných - môžete sledovať návštevy medziľahlých bodov.

Návrh mobilnej aplikácie

Dizajn vo vývoji mobilnej aplikácie je nielen tlačidlá, animácie, pop-up menu, tiene, unikátne fonty a ďalšie krásne. Dizajn je riešením požiadaviek používateľov, ktoré je potrebné odraziť, aby sa dosiahol očakávaný obchodný efekt.

Digitálne rozdelenie holdingu Sibur napríklad roztrháva všetky modely prístupu k mobilnému dizajnu, pretože aplikácie nie sú využívané zamestnancami kancelárie v čase obeda, ale technologmi, ktorí sedia pri mínus 40 na potrubí vo výške päťpodlažnej budovy. Podmienky si vyžadujú minimálnu nefunkčnú krásu, programovanie fyzických tlačidiel a nastavenie hlasového vstupu, aby ste mohli prístroj používať bez toho, aby ste si z neho odobrali rukavice a nevyťahovali ho z vrecka.

Vývoj dizajnu predstavuje významný podiel z ceny mobilnej aplikácie. Náklady na dizajn závisia od dvoch faktorov: zložitosti a pracovnej záťaže.

Zložitosť návrhu mobilnej aplikácie

Hlavné konštrukčné požiadavky:

 • Funkčnosť. Ďalšie prvky zvyšujú náklady na aplikáciu a komplikujú rozhranie. Ak nie je jasné, prečo je prvok potrebný a čo dáva užívateľovi, musí byť odstránený.
 • Zrozumiteľnosť. Používatelia mobilnej aplikácie neštudujú podrobné pokyny na jej používanie. Если с первого взгляда не ясно, куда щелкнуть, чтобы оформить заказ, - они удаляют приложение и устанавливают другое.
 • Нативность. У пользователей Android и iOS собственные привычки, которым мобильное приложение должно соответствовать. Не надо делать дизайн приложения для Android как на "Айфоне", потому что там красивее. Neobvyklé rozhranie zabezpečuje nízke hodnotenie používateľov a redukované pozície vo vyhľadávaní.

V dizajne je dôležitá rovnováha. Príliš jednoduché a formulačné je zlé, pretože aplikácia bude pripomínať hru v Dendy v roku 2019. Prináša nostalgiu, ale veľké pixely a primitívne možnosti nie je pravdepodobné, že by ich niekto vážne odniesol.

Komplexné prvky rozširujú možnosti aplikácie a animácie a ďalšie efekty ju robia atraktívnejšou, ale na druhej strane je vysoká záťaž na hardvér, zníženie výkonu na zariadeniach rozpočtového segmentu. Ak je program zameraný na masového užívateľa, návrh by mal byť prispôsobený zdrojom lacných smartfónov a tabliet.

Množstvo práce dizajnéra

Množstvo práce projektanta závisí od počtu obrazoviek aplikácií. Na obrazovke je všetko, čo užívateľ uvidí: počnúc pozdravom a končiac podsekciou "O aplikácii", ktorá číta jeden z 10 000.

Počet obrazoviek závisí od možností aplikácie: zníženie funkčnosti, automaticky znížime množstvo práce projektanta. Pre malé aplikácie, 5-7 obrazoviek, pre stredné, ich počet narastá na 10-15, pre veľké aplikácie - viac ako 20 obrazoviek.

Optimalizácia nákladov na dizajn umožňuje prototyp, ktorý zobrazuje všeobecný pohľad na mobilnú aplikáciu s očakávanými funkčnými prvkami a indikáciou užívateľských scenárov.

Kontrolný zoznam pre mobilné aplikácie pre zákazníkov

Technická úloha obsahuje množstvo technických informácií, preto ju vytvára developer. Aby sme však mohli presne vyjadriť myšlienku, odporúča sa vopred vedieť odpovede na nasledujúce otázky:

 1. Ak je aplikácia vytvorená pre hromadné publikum, kto ju použije (pohlavie, vek, povolanie, úroveň príjmu a akékoľvek ďalšie informácie, ktoré ovplyvňujú použitie aplikácie)? Čo užívateľ potrebuje, bude aplikácia blízko?
 2. Aké funkcie sa plánujú použiť na prvom mieste?
 3. Základné požiadavky na dizajn: paleta korporátnych farieb, príklad dizajnu iných zdrojov zákazníka (napríklad webová stránka) alebo iné aplikácie, na ktoré by sa mal projektant zamerať.
 4. Plánované pracovné zaťaženie dodávateľa.

Posledná položka môže obsahovať:

 • vývoj TZ a prototypových obrazoviek;
 • programovanie a dizajn, testovanie;
 • vytváranie príručiek pre moderátora a administrátora;
 • Umiestnenie aplikácie v službe Google Play a App Store;
 • propagácia aplikácie, technická podpora a moderovanie v procese.

Vytvorenie aplikácie na kľúč znamená úplný rozsah uvedenej práce. Existujú aj iné možnosti, v ktorých časť funkcií prevzatá zamestnancami zákazníka.

pamätať:

 • Náklady na vývoj mobilnej aplikácie sa vypočítajú na základe technických špecifikácií a prototypu. V týchto dokumentoch sa abstrakt "a urobme z nás mobilná aplikácia ..." zmení na konkrétnu úlohu s jasne definovaným počtom funkcií a požiadaviek na vzhľad.
 • Predbežný výpočet ceny dizajnérom alebo vývojárskou vidličkou sa takmer vždy nezhoduje s posledným, pretože v tomto štádiu nie je možné zohľadniť každú nuanciu. Rozdiel môže dosiahnuť dve alebo tri pôvodné cenovky, čím sa zvýšia investície a doba návratnosti projektu.

Zanechajte Svoj Komentár