Bali nebude ... 6 znamení, že vaša firma je mrzutá

Každý, kto sa rozhodne začať podnikať, by mal byť pripravený na ťažkosti a zlyhania. Takže po prvom pokuse za pár mesiacov, aby sa nevrátili do práce na prenájom, je potrebné všetko správne naplánovať. A ani v tomto prípade nie je nikto poistený proti kolapsu. Dobrou správou je, že ani najodpornejšia situácia neznamená vždy koniec vášho biznisu - všetko môžete vždy zmeniť a opraviť.

Zvážte spoločné príčiny kolapsu podniku a spôsoby, ako prekonať krízové ​​situácie.

Článok bol napísaný v spolupráci s Olga Kochkina.

Vybrané propagačné metódy nefungujú

Viac často ako ne, ako sa bude podnik podporovať, budete sa čudovať vopred. Ale to je tiež problém: ak smer nefungoval, je ťažké prepracovať prácu na cestách. Dôvodom môže byť aj počiatočné prehodnotenie spôsobu propagácie a nekvalitná práca výkonného umelca.

Tvorca nemeckej kliniky, ktorá sa zaoberá sprievodom liečby ruských pacientov na nemeckých klinikách, Maxima Rykova, začal tvorbou webovej stránky a online propagácie svojich služieb, ale efektivita bola nízka. Po analýze situácie dospel k záveru, že v prvom rade musíte pracovať na svojej osobnej značke a kvalite služieb.

Ale celá vec je toto: spočiatku boli klienti priťahovaní analogicky s oddeleniami, ktoré slúžia rusky hovoriacim klientom v nemeckých štátnych nemocniciach. A kvalita služieb nie vždy zodpovedá plateným peniazom z hľadiska služieb a spôsobilosti vybraných lekárov. Jazyková bariéra sa často stáva problémom a jediná osoba, s ktorou môže klient počas liečby komunikovať, je prekladateľ.

Práca na kvalite služby je v prvom rade hlbokým ponorením do nemeckého lekárskeho priemyslu, rozširovaním okruhu známych o špecialistov, vyhľadávaním dôverných informácií z kliník a poisťovní. Okrem toho sa zistilo, že praktizujúci rusky hovoriaci lekári so súčasnými európskymi diplomami sprevádzajú klientov.

Organizácia liečby v zahraničí je špecifická pobočka s rozsiahlou kontrolou, v ktorej zohrávajú dôležitú úlohu odporúčania klientov. Dokonca sa tak deje: ľudia vyhľadávajú prostredníctvom priateľov, v médiách a sociálnych sieťach pre tých, ktorí už podstúpili liečbu svojej choroby, a prichádzajú podľa ich odporúčaní. Keď sa zmenil prístup k rozvoju a podpore podnikania, zákazníci začali častejšie odporučovať spoločnosť a tok prichádzajúcich aplikácií rástol.

Ak podnik nejde, nie je potrebné okamžite uvažovať o uzavretí. Možno existujú chyby vo výstavbe obchodných procesov, propagácie a len ich opraviť.

To však neznamená, že internetový marketing v medicíne nefunguje a mal by ho každý opustiť. Vezmite si napríklad Dr. Utinu, ktorá sa stala známou ako kardiopoete v LiveJournal, sa zúčastnila etnografickej expedície Artemyho Lebedeva a teraz vedie lekársky kanál na YouTube, ktorý je populárny v runete a prevádzkuje kliniku SMART CheckUp pre diagnostiku na mieste.

Cieľová skupina sa vyčerpala

Na prvý pohľad sa táto situácia javí ako nereálna - s rozvojom internetového marketingu sa cieľová skupina takmer každého podniku rozrástla do celého sveta. Avšak, tam sú offline výklenky, ktoré nemôžu byť zmenšené cez internet. Preto je riskantné spustiť produkt, ktorý klient potrebuje raz, v malých mestách pre 50 tisíc ľudí. Keď vás navštívi každý z 50 tisíc ľudí, budete musieť podnik vypnúť alebo radikálne zmeniť smer.

Skúsenosti majiteľa múzea ilúzií a vied ukazujú, že takéto projekty majú obmedzené publikum, dokonca aj v pomerne veľkých mestách, ako je Vladimir. Životnosť, samozrejme, je tu viac - obchodníkom sa podarilo prekonať veľa ťažkostí a zarobiť viac ako 3 milióny rubľov za 3 roky, takže projekt možno považovať za úspešný. Ale má rovnaký výsledok - múzeum muselo byť zatvorené. Rozdiel je v tom, že zarobené peniaze stačili na založenie nového podniku v inej oblasti.

Najčastejšie je možné predpokladať, že cieľové publikum skončí skôr alebo neskôr, dokonca aj na začiatku. Mnohým podnikateľom, najmä začiatočníkom, však chýba predvídavosť. Často zdravý rozum utopí eufóriu, ktorá sa vzťahuje na osobu počas spustenia svojho prvého obchodu. Ak by sa tak stalo, dopyt po predtým ziskových produktoch prudko klesol - v podstate existujú dva spôsoby: zmeniť geografiu alebo smer. V prvom prípade je všetko jednoduché - prepravujeme biznis do väčšieho mesta, kde bude dopyt. Nie každý to však urobí - len málokto sa bude chcieť presťahovať a je dosť ťažké riadiť spoločnosť na diaľku efektívne.

So smerom tak jednoduchšie a zároveň ťažšie. Na jednej strane nie je potrebné ísť kamkoľvek, na druhej strane, nájsť nápad, ktorý by prinútil zákazníkov k návratu, nie je také jednoduché. V každom prípade, ak pred podnikaním priniesol dobré zisky, môžete vždy nasledovať príklad majiteľa múzea od Vladimíra - začať znovu v inom výklenku.

Zmenené trhové podmienky

Tento príbeh povedal jeden z klientov, ktorí vlastnia niekoľko detských herní v jednom z regionálnych centier na Sibíri. V rokoch 2015-2016 bol výklenok považovaný za veľmi sľubný: neboli takmer žiadni konkurenti a počiatočná investícia bola v rozmedzí 300-400 tisíc rubľov. Diváci matiek s deťmi dobre reagovali na novú službu - investície rýchlo vystúpili.

Ale v roku 2017 sa situácia začala zhoršovať. Po prvé, v meste herní sa stal 5-6, ako predtým, ale niekoľko desiatok. Po druhé, štandardná zábava ako animátori v obrazoch z populárnych karikatúr a mydlových bubliniek stratili prvok novosti a dopyt po nich začal klesať. Po tretie, objavil sa súper s ťažkým delostrelectvom - Igropolis. Ide o skutočné mestá pre deti, ktoré sa otvorili vo veľkých nákupných a zábavných centrách a ponúkli divákom zaujímavejšiu službu za nižšiu cenu.

Časť herní v rokoch 2017-2018 bola uzavretá, ale niektorí boli schopní prežiť vďaka neustálej aktualizácii scenárov udalostí a individuálnemu prístupu. Igropolis nie je vhodný pre všetkých rodičov, pretože niekedy môže trvať 10 minút, kým nájde dieťa v hale. Áno, a pozornosť detí - najmä malých - od zamestnancov menej.

Úloha sociálnych sietí, ktoré sú zodpovedné za návrat existujúcich zákazníkov, sa zvýšila. Ako ukázala prax, práca s pravidelnými zákazníkmi má väčší účinok ako prilákanie nových. Trvale často oslavujú sviatky v herniach, navštevujú špeciálne podujatia, čas od času prichádzajú práve tak.

Ak sa trh zmenil, je to len dôvod zmeniť sa a stať sa efektívnejším v zložitejších podmienkach. Súťažiaci v tomto období sú zatvorení a na výstupe môžete dokonca rásť.

Nikto nepotrebuje produkt

Najčastejšie sa táto situácia vyskytuje, keď podnikateľ omylom posúdil trh a potreby publika na začiatku, alebo to vôbec neurobil. Zdá sa nám, že sme našli novú myšlienku, ktorá prinesie milióny zajtra, ale v praxi sa táto myšlienka javí ako prázdna a prináša len straty. To je dôvod, prečo by ste sa nemali ponáhľať otvoriť obchod s úplne novým produktom alebo obchodným modelom. Radšej si pomyslieť, prečo ti to nikto neurobil? Starostlivo analyzujte trh a potreby divákov - bude ponuka skutočne dopytovaná? Potrebuje to niekto?

Ďalší scenár je tiež spojený s chybami v odhadoch na začiatku. Len tu sa ukáže, že produkt nie je potrebný ako celok na trhu, ale na konkrétnom mieste konkrétneho publika. Ak by podnikateľ otvoril svoj čínsky čajový obchod v nákupnom centre v centre Moskvy, a nie na okraji mesta Orenburg, šance, že dopyt po drahých odrodách a jedlách na čajový obrad by sa zvýšili. Ak by hrdina študoval túto oblasť, predtým, ako na začiatku utratil všetky peniaze za nevyžiadaný tovar a zbytočné Ponts, mohol by opraviť plány a sortiment, čo by tiež zvýšilo šance na úspech.

Ak sa produkt nestal populárnym u konkrétneho publika, môžete zmeniť umiestnenie offline podnikania alebo stratégiu propagácie online spoločnosti - zacieliť reklamu na iné publikum. Okrem toho, offline je často dosť zmeniť kurz alebo upraviť rozsah na potreby cieľovej skupiny. Keby si náš hrdina v čase, keď si uvedomil, čo potrebovali návštevníci nákupného centra, mal dosť peňazí na to, aby obišli, kúpil by si obľúbené druhy čaju a zachránil by firmu. Keďže nezostali žiadne peniaze, podnikateľ musel zatvoriť a začať od nuly v inom meste a prípadne v inom výklenku.

Stratené vedenie spoločnosti

Delegácia je dobrá, kým nezačne ničiť podnik z vnútra. Najatý manažér môže vykonávať zlé povinnosti, vytvárať problémy pri práci so zamestnancami a zákazníkmi. Tu je napríklad príbeh majiteľa siete súkromných materských škôl, ktorá počas tehotenstva zverila obchodnému manažmentu svojho partnera. Hádala sa s učiteľmi, zbierala s veľkými ťažkosťami. Niektorí prestať, posielať sťažnosti od rodičov - musel vrátiť z dekrétu a riešiť problémy.

Podobná situácia bola u jedného z franchisantov veľkej siete predajní nábytku. Po tom, čo založil prácu niekoľkých maloobchodných predajní v Moskve a blízkych moskovských predmestiach, rozhodol sa diverzifikovať svoje podnikanie: najprv uviedol na trh produkt s Čínou, potom kúpil povolenie od boxerského klubu. Prvý podnik sa nezačal vzlietať, pretože veľké firmy s veľkými investíciami sa dostali do medzery - trh sa im nepodelil. Druhou je skutočnosť, že v práci boli nepredvídané ťažkosti. Ale najhoršie sa ukázalo byť niečo iné: zatiaľ čo majiteľ začal nové projekty, kvôli nedostatku pozornosti, opustil najziskovejšie predajne nábytku, ktoré mu po celý čas poskytovali peniaze, kvôli nedostatku pozornosti. Dôvodom je to isté - najatý režisér, ktorý svoje povinnosti profesionálne nevykonával.

Delegovanie zodpovednosti je možné a nevyhnutné, ale vlastník podniku musí samostatne riadiť manažérov a riešiť strategicky dôležité úlohy. Ak sa v prvom príklade problém vyriešil s minimálnymi stratami reputácie, v druhom prípade musel byť sklad zatvorený. Našťastie len jeden z niekoľkých - teraz hrdina materiálu je v poriadku.

Všetko je možné opraviť. takmer

Chcel by som skončiť v duchu motivačného článku z obchodného blogu, povedzme, odvahu, prácu, sen a všetko dopadne, ale neurobíme to, pretože v skutočnosti tomu tak nie je. Autori textu majú tiež skúsenosti so začatím podnikania. Nie príliš dobré. A tiež sa o ne podelia.

V roku 2017 sme s mojím priateľom a ja spustili internetový obchod s autosúčiastkami - o tom som už hovoril - a teraz je tento projekt uzavretý. Príbeh je tak starý, ako svet: 1) zaberal zložitý výklenok, 2) urobil chybu pri identifikácii potrieb cieľovej skupiny, 3) podcenil dobu návratnosti a dôležitosť finančného vankúša niekoľko mesiacov vopred, 4) strávil príliš veľa peňazí na niečo, čo by sa dalo vynechať, a pre životné potreby nakoniec nestačila.

Ale hlavným dôvodom nie je ani to, teoreticky, toto všetko by sa dalo napraviť: utiahnite si opasky, zobrite si zuby a pokračujte v prerážaní steny s čelom ... Ale v určitom bode sme si uvedomili, že sme vyhoreli. Podnikanie sa stalo starým cudzím vozidlom, ktoré sa neustále rozpadá a vyžaduje investície, ale na to nemáte dostatok peňazí a času, takže už nie je potešením riadiť sa.

Existuje názor, že 90% podnikov sa uzavrie v prvom roku. Jedným z nich bol môj obchod s oblečením a doplnkami pre neformálnych. IP registrované v marci 2012 bolo zatvorené v apríli 2013, zatiaľ čo samotný podnik v skutočnosti nepracoval približne 10 mesiacov. Mojím dôvodom pre kolaps boli nesprávne výpočty, chyby a ružové okuliare na začiatku. Mýlil som sa so všetkým, čo som mohol: sortiment, miestnosť, propagácia, hlavné mesto. Možno najväčšie chyby možno považovať za izbu s prenájmom 40 tisíc rubľov. mesačne na málo priechodnom mieste nákupného centra, ktoré bolo zvolené podľa princípu "ľahko sa dostať". Pre takýto obchod bolo logické hľadať bod blízko klastrov cieľovej skupiny - napríklad obľúbené koncertné miesta. Výsledkom bolo, že príjmy neboli dostatočné ani na druhý mesiac prenájmu. Na nejaký čas sme sa snažili niečo predať cez internet, ale nakoniec sme sa rozhodli vystúpiť z mŕtveho koňa a obmedziť všetky aktivity.

Ak chcete urobiť konečné rozhodnutie o uzavretí podniku alebo nie, musíte pochopiť, čo je problém: vo vašej hlave alebo v podnikaní. Ak sú v hlave - vyhoreli, majú záujem o ďalšiu tému s veľkými vyhliadkami - s najväčšou pravdepodobnosťou je lepšie ju uzavrieť. Nemá zmysel ťahať auto na vodítku, je lepšie využiť túto skúsenosť v budúcnosti na spustenie nového podnikania.

Ak je podnikanie v samotnom podnikaní, ale zúrivosť nezomrela, je potrebné rozbiť stenu ďalej. Niekedy je užitočný bočný pohľad: Internetové poradenstvo od spoločnosti Texterra vám umožňuje nájsť dôvody nízkej návštevnosti z vyhľadávania, kontextovej reklamy, sociálnych sietí, zmeniť prístup k propagácii a získať nových zákazníkov.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár