Obchodný alebo konverzačný štýl komunikácie: ktorý je vhodnejší pre posielanie e-mailov

Predstavte si situáciu. Pochováš svoju milovanú babičku. A tu k vám príde riaditeľ pohrebného ústavu a široko sa usmieva. Čo si myslíte o tomto mužovi? Ham? Bezduchý log? Debil? Vaši účastníci si budú o vás myslieť, ak sa na ne budete odvolávať nevhodným spôsobom.

Keď potrebujete so svojimi účastníkmi zostať vážny a keď si môžete dovoliť pár slobôd, pochopme.

Štýl obchodnej komunikácie

Obchodná komunikácia je vhodná pre všetky seriózne témy: medicínu, poisťovníctvo, právne a bankové služby, atď. Ak váš podnik patrí do týchto priestorov, väčšinu času by váš tón mal zostať vážny. Ale ako inak? Koniec koncov, ste profesionál, a ľudia čakajú na vaše odborné znalosti, a nie vtipy a emotikony. Súhlasíte? Samozrejme, že áno. Znamená to, že používanie neutrálneho štýlu komunikácie a humoru je absolútnym tabu vo vašich bulletinoch? A tu by som sa hádal.

Byť vážny po celú dobu je tiež škodlivé (ak chcete presvedčiť ma, prosím, okamžite napíšte do komentárov na konci stránky). Pamätajte si svoje vysokoškolské roky. Určite ste mali aspoň jedného učiteľa, ktorý od páru k páru v monotónnom hlase diktoval jeho neslušné prednášky. Áno, táto osoba je poctený špecialista, profesor a PhD, ale kto do pekla ho niekto počúval? A to vôbec nie je, pretože študenti sú hlúpy a nie zvedaví stvorenia. Všetci sa len občas chcú trochu uvoľniť. A verte mi, bankári, ekonómovia a podnikatelia nie sú výnimkou.

A aby sa vám tieto slová nezdali byť prázdne, dovoľte mi uviesť jeden ilustratívny príklad. Saxo Bank je jedným z najväčších online maklérov na svete s pobočkami v celej Európe, Ázii, Latinskej Amerike a Austrálii. Publikum tejto stránky z veľkej časti - vážne a bohatí ľudia, podnikatelia. Ako vyzerá ich pravidelný informačný bulletin:

Ale niekedy v tomto bulletine obsahujú prvky konverzačného štýlu. Venujte pozornosť tomu, ako hlavné myšlienky Saxo Bank hovoria zaujímavým a prístupným spôsobom: „Neberte všetko do srdca“, „Pomalšie, budete pokračovať“, „Hrozba krízy zostala vo vzdialených spomienkach“. Mimochodom, počas svojich verejných prejavov, Sakso odborníci tiež nenechajte si ujsť šancu urobiť vtip alebo urobiť živé porovnanie, čo robí ich expert reč naozaj svetlé a nezabudnuteľné.

Čo môžeme z toho všetkého vyvodiť? Ak sa vo svojich zásielok budete príležitostne (Osobitne zdôrazňujem toto slovo, pretože obchodný štýl komunikácie, samozrejme, by mal zvíťaziť), aby sa znížil stupeň formality, myslím si, že to nielen ublíži vášmu biznisu, ale naopak - to pomôže. Nemyslite si, že zákazníci sa okamžite od vás odvrátia a urobia záver o Vašom nedostatku profesionality. Ak to urobíte múdro (cítite svoje publikum a vyberiete správne slová), nič strašné sa nestane. Okrem toho môžete vždy sledovať výkon týchto písmen - počet objavov, kliknutí, rassharivaniya atď. - a zastaviť experimenty, ak sa ukáže, že sú neúspešné.

Neutrálny štýl komunikácie

V ktorých výklenkoch môžete použiť neutrálny komunikačný štýl? Úplne presne tu možno pripísať väčšine maloobchodných internetových obchodov, ako aj všetky zábavné zariadenia a služby (kluby, bary, kaviarne, kiná, fitnes centrá, cestovné kancelárie atď.). Príklad odosielania správ napísaných v neutrálnom tóne:

Cieľová skupina obchodu sa skladá hlavne z mladých žien, aj keď to, samozrejme, už uhádli pri pohľade na dizajn nad e-mailom. Email-marketér ich láskavo nazýva "obľúbenými zákazníkmi" a poskytuje zľavu 14%. Všetko je veľmi jednoduché, priateľské a ženské. Myslím, že tento spravodajca spôsobil medzi zástupcami slabšieho pohlavia veľa príjemných pocitov.

Pohodlný dizajnový štýl + jednoduchý tón prezentácie = perfektný mix pre obchod s oblečením v Strednej Ázii.

Štýl konverzácie

Konverzačný štýl komunikácie je spôsob, akým komunikujete so svojimi známymi a priateľmi. Používajte ho opatrne. Z tejto metódy komunikácie so zákazníkmi môžu profitovať nie všetky témy. Kedy sa tento štýl zmestí?

  1. Ak ste vlastne značkou
  1. Ak ste zástupcom vašej značky

V obidvoch príkladoch predkladatelia odkazujú na účastníkov od prvej osoby. Denis zdieľa udalosti, ktoré sa udiali na jeho internetovej stránke. Maxim hovorí o prípade svojho života. Obaja moderátori používajú jednoduchý a uvoľnený tón komunikácie, ako keby sa rozprávali so svojimi blízkymi známymi alebo priateľmi. A, samozrejme, predplatitelia to asi veľmi radi.

Správne zvolené slová sú polovičným úspechom.

Vyššie sme sa pozreli na 3 komunikačné štýly, ktoré môžu byť použité v e-mailovom spravodajcovi. Ktorý z nich je pre vás najvhodnejší, musíte sa sami rozhodnúť (v závislosti od cieľovej skupiny a vlastností vášho podniku). Všetko, čo vám môžem poradiť - nezanedbávajte tento okamih. E-mail marketing je veľmi efektívny kanál pre prilákanie zákazníkov, ale pod podmienkou, že robíte všetko správne. Veľa šťastia!

Zanechajte Svoj Komentár