Najviac podceňovaná stratégia e-mailového marketingu je segmentácia účastníckych báz.

Segmentácia účastníckej základne je 100% spôsob, ako zvýšiť efektivitu poštových zásielok. To potvrdzuje nielen skúsenosti e-mailových marketingov, ale aj početné štúdie. Tu je len niekoľko z nich:

  1. V roku 2010 spoločnosť Lyris zistila, že obchodníci, ktorí segmentujú svojich odberateľov, majú vyššiu otvorenú sadzbu, menej odberateľov a väčší predaj.
  2. Približne rovnaký záver dosiahli špecialisti Hubspotu. V nedávnej štúdii zistili, že písmená vytvorené pre určitý účastnícky segment majú vyššiu mieru kliknutí než tie, ktoré boli odoslané do celej základne účastníka.

Ako vidíte, všetko naznačuje, že segmentácia skutočne zvyšuje efektivitu poštových služieb, ale napriek tomu ju mnohí obchodníci nepoužívajú ... A to nie je prekvapujúce. Odoberanie účastníkov je komplikovaná práca. Po prvé, musíte premýšľať nad všetkým, prepracovať formulár predplatného, ​​zbierať potrebné informácie a potom začať písať nie jeden po druhom (toľko je zvyknutých), ale dva, tri alebo dokonca päť e-mailov pre každý jednotlivý segment. Nie každý to urobí, však?

V tomto článku sa podrobne opíšeme, ako založiť databázu predplatiteľa, kedy použiť konkrétny typ segmentácie a ako "odbúrať" potrebné údaje pre tento účel od účastníkov. Začnime od začiatku.

Typy segmentácie

Odberateľov môžete segmentovať absolútne všetkými znakmi. Počnúc štandardnými údajmi, ktoré sú vždy k dispozícii v akejkoľvek e-mailovej službe (pri otvorení listu, kliknutí na konkrétny odkaz, krajinu, použité zariadenie atď.) A končí sa osobnými údajmi, ktoré vám používateľ musí poskytnúť (pohlavie, vek, profesia atď. - tu nie sú žiadne obmedzenia, všetko závisí od letu vašej fantázie).

Použime príklad MailChimp (ktorý používame v našej agentúre) na analýzu najbežnejších typov segmentácie.

1. Účastníckou aktivitou

Účastnícka činnosť je rozdelená do troch typov:

a. dostal list alebo nie,

b. otvoril alebo ne,

c. klikli na odkaz alebo nie.

V stĺpci úplne vpravo môžete vybrať obdobie, ktoré vás zaujíma: posledných 5 mailov, 10, 20, všetky e-mailové správy alebo niektoré konkrétne.

Ako sa to dá použiť? Pomocou segmentácie pod písmenom „a“ (prijatý, neprijatý) môžete určiť, ktorí účastníci nedosiahnu vaše listy, zistiť dôvod a odstrániť ho.

Zostávajúce dva typy možno použiť na nasledujúce účely:

  • Určenie najaktívnejších účastníkov (ktorí neustále čítajú vaše písmená a kliknutia na odkazy)

Títo ľudia sú vaším najväčším prínosom. Najviac sa zaujímajú o vaše produkty a služby, a preto sa s väčšou pravdepodobnosťou stanú vašimi zákazníkmi. A aby sa to stalo čo najskôr, vyberte ich v samostatnom zozname a odmente ich zľavou alebo výhodnou ponukou. To im poskytne dobrý podnet na rozhodnutie o nákupe.

  • Určenie najaktívnejších účastníkov (ktorí nečítajú vaše listy vôbec a nekliknú na odkazy)

Existuje tisíc a jeden dôvod, prečo účastníci nečítajú váš newsletter, a niekedy existuje silná túžba odstrániť ich bez varovania. Takže nemusíte. Než sa zbavíte neaktívnych účastníkov, skúste zistiť, prečo vás nečítajú, pošlite im tzv. Resuscitačný list (pozri príklad nižšie). V našej praxi nastal prípad, keď štatistiky ukázali nulovú mieru otvorenej sadzby a kliknutú sadzbu, a odberateľ nás uistil, že neustále číta náš newsletter. Ako je možné, úprimne, nemohli sme to zistiť, ale e-mail ho samozrejme neodstránil. Tam bol ďalší prípad, keď účastník neotvoril jeden list, a keď sme ho kontaktovali, ukázalo sa, že on jednoducho nemal čas, aby si ich prečítal, a on ich odložil na neskôr:

Mimochodom, je to príklad nášho listu, pomocou ktorého sme sa snažili získať spätnú väzbu od neaktívnych používateľov:

Z 200 príjemcov ho otvorilo iba 19 ľudí, 1 odhlásený a 2 sa dostali do kontaktu. 7 z 19 účastníkov obnovilo (!) Čítanie noviniek. Nie je to veľa, samozrejme, ale všetko je lepšie, ako keby sme ich jednoducho odstránili.

Je dôležité: Pred odstránením účastníka mu pošlite list s tlačidlom na obnovenie. Najkreatívnejšie príklady takýchto listov nájdete tu.

  • Definícia poloaktívnych predplatiteľov (ktorí číta, ale neklikne)

Odberatelia, ktorí si prečítali všetky vaše e-maily, ale neklikajú na odkazy, potrebujú špeciálny prístup. Keďže prúd nie je s nimi jednoznačne spokojný. Snažte sa byť kreatívnejší, vyskúšajte rôzne výzvy na konanie, iný dizajn. Nakoniec nájdete niečo, čo pritiahne ich pozornosť a kliknete na odkaz.

  • "Squeeze" záujemcov (ktorí klikli na konkrétny odkaz)

Predstavte si, že v jednom z vašich bulletinov ste inzerovali svoj webinár a dali odkaz na stránku s podrobnosťami. A ak naň niekto klikne, môžeme s istotou predpokladať, že sa o vašu ponuku zaujímal. Títo predplatitelia môžu byť skombinovaní do samostatnej skupiny a ich „malá zľava“.

2. Odpoveďou na newsletter

Ak máte veľmi populárny newsletter, a zakaždým po odoslaní obdržíte veľa e-mailov od vašich predplatiteľov, môžete ich rozdeliť do samostatnej skupiny pre bližšiu komunikáciu. V nastaveniach tohto typu segmentácie môžete tiež vybrať obdobie, ktoré vás zaujíma: posledných 5 písmen, 10, 20, všetky alebo niektoré konkrétne.

3. Podľa dátumu pridania

Segmentácia podľa dátumu pridania do zoznamu môže byť užitočná pre tých, ktorí chcú inzerovať svoje staré produkty a služby novým účastníkom. Môžete tiež ponúknuť len zadali malú zľavu, aby ste vytvorili ešte väčší záujem o vašu značku.

4. Podľa typu zariadenia

Tento typ segmentácie bude užitočný pre tých, ktorí majú čo ponúknuť mobilným používateľom (napríklad aplikáciu pre mobilné telefóny) alebo používateľom systému Android. Aj tento segment by mal byť použitý v prípade, že ste múdry s formátom Vášho listu a nie ste si úplne istý, či sa bude správne zobrazovať, napríklad na iPhone a na BlackBerry. V tejto situácii je lepšie, aby každý segment odoslal samostatný e-mail.

5. Podľa jazyka

Jazyková segmentácia je užitočná pre obchodníkov propagujúcich produkty alebo služby určené pre zahraničných užívateľov.

6. Podľa miesta bydliska

Miesto bydliska sa vypočíta pomocou ip použitého zariadenia. Tento typ segmentácie bude užitočný najmä pre spoločnosti predávajúce reálny tovar. Pomocou neho môžete ľahko určiť, ako ďaleko účastník žije zo svojho maloobchodného obchodu a či je jeho adresa v oblasti služieb. Tiež vás zachráni pred všetkými druhmi absurdít. Môžete napríklad náhodou poslať spravodajcom reklamné produkty pre zimné športy ľuďom žijúcim v horúcej Afrike.

7. Hodnotené

Mailchimp priradí každému účastníkovi určité hodnotenie. 1 hviezdička - účastník nie je vôbec aktívny, nečíta vás a neklikne na odkazy. 2 hviezdičky - otvorili niekoľko mailov, niekoľkokrát klikli a to je všetko. 3 hviezdy - účastník vás občas číta a pravidelne klikne na odkazy. 4 hviezdy - predplatiteľ vás takmer vždy číta a pomerne často klikne na odkazy. A nakoniec, 5 hviezd - účastník vás neustále číta a kliknutí na odkazy.

Vďaka tomuto ratingu budete môcť určiť svojich hlavných nasledovníkov a tých, ktorí sa o vás a váš newsletter zvlášť nezaujímajú. V zásade je tento typ segmentácie veľmi podobný segmentácii aktivity. Ktorý z nich je lepší použiť, je len na vás.

8. Podľa zdroja predplatného

Odkiaľ pochádzajú vaši odberatelia? Z vašej stránky, sociálnych sietí, pristátia? Používatelia, ktorí pochádzajú z rôznych kanálov, vyžadujú odlišné vzťahy.

9. Kombinácia rôznych typov segmentácie.

Jednou z najužitočnejších funkcií Mailchimpu je, že umožňuje kombinovať rôzne typy segmentácie. Predpokladajme, že si môžete vybrať v samostatnom segmente predplatiteľov, ktorí otvorili posledných 20 písmen a ktorí hovoria anglicky.

Ako inak môžete segmentovať odberateľov?

Vyššie uvádzame štandardné typy segmentácie, ktoré ponúka Mailchimp. Ak ich chcete implementovať, nemusíte žiadať od používateľov žiadne informácie - všetko je už k dispozícii službe. Ďalej budú uvedené typy segmentácie na základe osobných údajov, ktoré musia užívatelia zadať do vlastných rúk:

10. Podľa pohlavia

11. Podľa veku

12. Profesiou

13. Podľa záujmov

14. Podľa histórie nákupu

Odosielanie rôznych listov tým, ktorí si zakúpili produkty spoločnosti, a tým, ktorí tak nikdy neurobili, je ďalším bežným trikom marketingu e-mailov. Prvé sú vaše horúce koláče. Druhou sú tí, ktorí stále pochybujú. Pre obe skupiny je potrebný iný prístup.

15. Podľa kategórie výrobkov

Máte nový produkt? Povedzte to všetkým používateľom, ktorí nedávno kúpili produkty z tejto kategórie.

Ako zbierať potrebné údaje?

No, teraz sa obráťte na najzaujímavejšie. Segmentácia užívateľov je užitočná, ale často nechcú ponechať svoje osobné údaje. Čo robiť v tomto prípade? Ponúkame vám 2 spôsoby, ktoré vám umožnia zbierať potrebné údaje, jednoduché a zložitejšie:

1. Zhromažďovať iba najdôležitejšie údaje.

Ak ste nikdy nečlenili svojich odberateľov, je najlepšie začať s najjednoduchším. Premýšľajte o najdôležitejšej funkcii, ktorá dokáže rozdeliť vaše publikum a pridať ho do formulára na odber. príklad:

2. Zhromažďovať iba údaje, ktoré vaši účastníci budú určite chcieť zdieľať.

Premýšľajte o tom, čo robí vašich používateľov špeciálnymi, čo ich robí pyšnými a tieto údaje používajú na segmentáciu. Hlavným príkladom: DoggyLoot je zahraničný internetový obchod, ktorý predáva výrobky pre psov. Je ľahké uhádnuť, že ich potenciálni klienti jednoducho zbožňujú svojich domácich miláčikov a to je dôvod, prečo šťastne vypĺňajú navrhovaný formulár (uveďte meno psa, plemeno, veľkosť, pohlavie a dokonca narodeniny).

Rovnaký trik možno urobiť s mladými matkami, priaznivcami určitého športu, prívržencami určitého smeru hudby atď. Nezabudnite svojim predplatiteľom vysvetliť, prečo tieto údaje požadujete (aby ste im mohli posielať len tie ponuky, ktoré ich budú zaujímať, zlepšiť kvalitu odosielania atď.). Ak môžete nájsť správne slová a vyvíjať tlak na správne body, budete mať k dispozícii všetky informácie (samozrejme v rozumných prípadoch).

Na záver chcem povedať len jednu vec ... Nebuďte leniví. Použite segmentáciu vo svojom e-mailovom marketingu. To výrazne zvýši jeho efektivitu a prinesie vám viac predaja.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár