13 bežných chýb obchodníkov s e-mailom

Materiál pripravila Daria Savitskaya, ideologka a vedúca oddelenia podpory služieb. DashaMail.

DashaMail posiela milióny e-mailov denne od rôznych spoločností, vrátane internetových obchodov, maloobchodov, vzdelávacích projektov, výroby, tlače atď. Študovali sme e-mailovú prevádzku a urobili výber najobľúbenejších chýb v práci e-mailových marketingov. Samozrejme, že sme pomohli klientom pracovať cez tieto chyby, ale zároveň boli inšpirovaní k napísaniu tohto článku, ktorý vám môže pomôcť.

Práca so starou databázou

chyba

Každý druhý klient prichádza so základňou, ktorú zbieral roky a takmer nikdy s ňou nepracoval. A tak sa rozhodol pokračovať s e-mailovými spravodajcami. Zvyčajne sa vyskytuje prvá typická chyba - hromadná korešpondencia na neaktuálnej, nespracovanej databáze.

Je známe, že poskytovatelia poštových služieb stanovujú požiadavky na kvalitu databázy a obmedzenia počtu prípustných návratov a sťažností na mailing listu. Ak chcete zobraziť úplný zoznam požiadaviek každého poskytovateľa pošty, postupujte podľa odkazov:

  • Mail.ru - Pravidlá pre Newsletter
  • Yandex.ru - Požiadavky na korektné zásielky
  • Gmail.com - Odporúčania pre realizáciu hromadných mailov

Ak nie je aktívna práca s účastníckou základňou, časom sa v ňom akumuluje viac a viac nepracovných adries. Môžu to byť napríklad dlho opustené a preplnené poštové schránky. Výsledkom je prekročenie limitov stanovených poskytovateľmi pošty a blokovanie e-mailov.

Ako na to

Najjednoduchším a najspoľahlivejším spôsobom je použitie služby overovania e-mailov. Validator bude analyzovať účastnícku základňu a pomôže odstrániť neexistujúce adresy a adresy, z ktorých je pravdepodobnosť prijatia sťažností vysoká. Preto nielenže ukladáte svoju reputáciu e-mailom, ale aj zvyšujete efektivitu odoslaných e-mailových kampaní. Existuje iba jedna nevýhoda - zvyčajne sa platí validator.

Ďalší spôsob, ako ušetriť peniaze, ale bude vyžadovať viac času. Spočíva v plynulom budovaní základne. Najprv si vezmete posledné kontakty (napríklad tí, ktorí sa zaregistrovali najneskôr pred tromi mesiacmi) a vykonáte prvý newsletter. Okrem toho by sa na základe získaných štatistík mali zo zoznamu kontaktov odstrániť zlé adresy. Potom je potrebné pridať staršie adresy do vyčistenej databázy a vykonať ďalší newsletter. Odporúčame pridať maximálne 15% objemu základu predchádzajúceho mailingu. A tak ďalej. Iteratívny prístup pomôže vyhladiť možný negatívny vplyv práce so starou základňou pomocou pozitívnych štatistík pri práci na overených kontaktoch. Ďalším plusom tohto prístupu je, že sa môžete vyhnúť náhlym nárastom aktivity, ktoré poskytovatelia e-mailov nemajú radi.

Popri časových nákladoch je okrem nedostatkov potrebné poznamenať, že táto možnosť neumožňuje normálnu reaktiváciu bázy. Nižšie budeme o tom hovoriť podrobnejšie.

Neočakávaný list alebo "ako sneh na mojej hlave"

chyba

Predstavte si, že keď ste sa zaregistrovali na newsletter, ale nikdy ste nič nedostali. Zrazu príde list, v ktorom vám ponúkame tovar a služby, ako keby sa nič nestalo. S najväčšou pravdepodobnosťou ste na predplatné už zabudli. Začni sa smiať a násilne stlačte tlačidlo "To je spam!". V štatistikách takáto zásielka opäť prekročila prípustné limity poskytovateľov pošty a je v kúpeli (a vôbec nie v tej, kde sa umýva).

Ako na to

Ideálnou voľbou je pracovať so základňou bezprostredne po začiatku zberu. Aj keď sa prihlásil len jeden a pol dňa. Pošlite aspoň jeden newsletter mesačne bez ohľadu na veľkosť databázy! Účastníci, bez ohľadu na ich počet, vyžadujú pozornosť v súlade s vyjadrenou myšlienkou odosielania.

Ak došlo k prerušeniu, vykonajte druh reaktivácie bázy. Pripomeňte si predplatné, povedzte nám, čo a kedy budete posielať, záujem o špeciálny status účastníka na zníženie miery odpovedí. V prvom liste popíšte všetky výhody, ktoré bude mať účastník. Môže to byť privilegovaná pozícia, ktorá dáva právo na uzavretý predaj, jedinečný užitočný obsah. V skutočnosti, rovnaký "magnet", ktorý sa zvyčajne používa vo forme predplatného na webe.

Odosielanie nechcených e-mailov

chyba

Populárna chyba pre e-mailových marketingu je, že vytvárajú zoznamy adresátov, ktoré sú pre účastníkov zbytočné. Píšu o spoločnosti alebo produkte (službe) bez zohľadnenia záujmov klienta, snažia sa okamžite a v každom liste urobiť predaj za studena. Predmet sa stáva produktom, nie klientom. Ale už to nefunguje! E-mailový marketing poskytuje dlhodobé výsledky. Spoločnosti však pretrvávajú v odosielaní listov, ktoré nemajú pre čitateľov žiadnu hodnotu. Súhlasím, že často v reakcii na predplatné newsletter prichádza charakteristiku "Oh! Kliknite tu, urobte to a jednoducho nám zaplatiť práve teraz!". Výsledok takýchto zásielok je jednoduchý: hromadenie sťažností a formálnych odpovedí zo strany príjemcov, strata času a peňazí zo strany vysielajúcej spoločnosti.

Ako na to

Písmená by mali zohľadňovať záujmy účastníkov. Tieto znalosti vám pomôžu pri riešení vašich obchodných problémov. Ak chcete vytvoriť užitočný obsah a kompetentne pracovať s databázou, musíte dobre študovať svoje publikum.

Začnite myslieť ako cieľová skupina. Zistite, aké predsudky, obavy a pochybnosti o vašom produkte a ako ich rozptýliť v liste. Nepíšte o produkte a pozitívnu skúsenosť s jeho používaním. Snažte sa robiť písmená tak užitočné, že zákazníci ich chcú nielen otvárať a čítať, ale aj zdieľať obsah s priateľmi. Zakaždým, keď je vhodné položiť si otázku: "Aký je môj newsletter a hodnota pre mojich účastníkov?" A aby ste odpovedali sami, len čestne, prečítali by ste si podobný informačný bulletin a za akým účelom. Snažte sa dať newsletteru viac, než sa očakávalo, alebo ste im raz sľúbili. Koniec koncov, trávia svoj čas čítaním listu. Je potrebné poskytnúť niečo na oplátku.

Žiadna segmentácia

chyba

Riadenie hromadnej pošty prostredníctvom celej databázy účastníkov bez pridelenia segmentov je lokálnym prípadom predchádzajúcej chyby. Koniec koncov, segmentácia zahŕňa zohľadnenie charakteristík všetkých segmentov cieľovej skupiny pri príprave e-mailovej kampane. Čím viac informovaných spravodajcov dostanú vaši odberatelia, tým viac budú verní. Zákazníci vyžadujú iný prístup. Napríklad je hlúpe ponúknuť zákazníkovi v zozname adresátov produkt, ktorý si práve kúpil, alebo matku dospievajúceho dievčaťa, ktorá ponúka oblečenie pre chlapca.

Ako na to

Identifikujte všetky hlavné segmenty cieľovej skupiny a rozhodnite sa, aké údaje potrebujete v databáze, aby ste ich zvýraznili. Údaje sa najlepšie zbierajú v štádiu predplatného. Ale aj keď nemáte nič iné ako e-mailovú adresu účastníka, môžete vykonať segmentáciu správania.

Prečo posielať listy tým, ktorí ich neotvárajú? Poskytovatelia e-mailových služieb môžu takíto odberatelia vziať vaše listy ako spam a začať ich prenášať do príslušného priečinka. Je lepšie vytvoriť samostatný segment „Neaktívni predplatitelia“ a zasielať im listy menej často alebo zaslať reaktivujúci reťazec s odpoveďou, ak účastník neotvorí jeden list.

Vykonajte analýzu RFM založenú na histórii nákupu a zvýraznite tieto segmenty ako „nové“, „sľubné“, „lojálne“, „zavesené“, „spiace“, „segmenty SOS“. Pracujte s každým segmentom samostatne. Pre "lojálni" požiadať o preskúmanie, "zavesiť" a "spať" pripraviť špeciálnu ponuku.

Odošlite spúšťacie písmená ako odozvu na akcie účastníka na stránke alebo v zozname adries. Ak klient nevykazuje žiadnu aktivitu, zatlačte ho na akciu a vráťte ju. Ak je aktívny, zapojte sa ešte viac. Pošty založené na behaviorálnej analýze sú omnoho účinnejšie ako hromadné.

Nepozorná personalizácia

chyba

Často ľudia, vyplnenie predplatného formulára, ponáhľajú a zadajú meno s preklepom alebo malým písmenom. Alebo dokonca to naznačte. A tu e-mail marketingu má takú "chlpatý" základňu a pošle list s adresou podľa mena, myslieť si, že to zvýši lojalitu predplatiteľov alebo účinnosť poštových zásielok. A opak sa deje.

Ako na to

Nikto nie je prekvapený názvom hromadnej pošty. Účastníci pochopia, že sa to robí automaticky pomocou značiek a sú zvyknutí. Preto prvý z nich nemusí mať ani pozitívny vplyv na štatistiky v distribučnom zozname. A ak sa údaje v databáze zároveň neuvedú do poriadku, dôvera účastníka sa úplne stratí. Preto pred vykonaním personalizovanej pošty najprv skontrolujte, či názvy polí skutočne obsahujú mená a správny formulár, a značky v liste pracujú správne, predvolená hodnota je nastavená. Potom spustite test A / B, aby ste zistili, či odporúčanie odberateľa podľa mena ovplyvňuje vašu konverziu. Možno, že hra nestojí za sviečku.

Nedostatok systematických zásielok

chyba

Mnohé spoločnosti posielajú poštové zásielky chaoticky. Je tu túžba - máme, nie - nie. Výsledky takýchto zásielok: stredná alebo dokonca nízka efektívnosť, nízka otvoriteľnosť a vysoká miera formálnych odpovedí. Je obzvlášť smutné, ak poštové zásielky neboli odoslané viac ako tri mesiace a potom týždenne spustili niekoľko e-mailov. To sa deje napríklad vtedy, keď obchodník s e-mailom opustí spoločnosť, nikto už dlhšiu dobu nevykonáva svoje funkcie, potom prichádza nová a začne „zabíjať“ databázu.

Ako na to

Kvalitný e-mailový marketing je možný len so serióznym prístupom a plánovaním. Snažte sa systematicky vykonávať poštové zásielky, potom budú účastníci pripravení prijímať listy. Naplánujte si svoje zásielky na tri mesiace dopredu alebo viac. Ak môžete, vytvorte všetky písmená naraz a plánujte ich poslať, aby ste ich nejakú dobu nepozorovali. Ideálne - vaše listy prichádzajú v rovnakých dňoch v týždni a zároveň. Najúspešnejší deň a čas pre poštové zásielky, samozrejme, bude najskôr potrebné vypočítať empiricky. Frekvencia sa môže líšiť. Záleží na vašej stratégii a publiku: môžete posielať listy každý deň alebo raz za mesiac, ale čo je najdôležitejšie, nezastavujte sa! Ak ešte stále existuje „uvoľnenie“, mali by ste aktivovať základňu, ako je opísané v odsekoch 1 a 2 článku.

Skreslenie alebo klamanie

chyba

Nie je nič horšie, ako oklamať účastníka. Ale môžete dokonca oklamať jednoducho kvôli neopatrnosti alebo zábudlivosti. Napríklad, ak sľubujete vo forme predplatného propagačné kódy iba pre predplatiteľov, ale nikdy raz za rok to nebolo odoslané - to je podvod. Alebo osoba, ktorá sa prihlásila na odber užitočného obsahu, prijíma od vás iba propagačné e-maily. Alebo namiesto zasľúbeného listu ho posielajte raz týždenne každý deň. Súhlasím, to spôsobuje negatívne.

Ako na to

Ak ste niečo sľúbili, zachovajte svoje slovo. A lepšie sľubovať menej, a poďme viac! To je jediný spôsob, ako môžete budovať dôveru svojich zákazníkov. A vaši účastníci budú vždy s vami a možno sa stanú právnikmi pre vašu značku. :-)

Nesúlad hlavičky s obsahom písmen

chyba

Jeden typ podvodu je rozpor medzi názvom a obsahom listu. Každý vie, že téma listu ovplyvňuje objavovanie korešpondencie a bezmyšlienkovite ju využíva. Áno, titulok šoku poskytne okamžité výsledky v štatistike objavov, ale ak sa téma nezhoduje s obsahom zoznamu adries, účastník bude sklamaný, jeho dôvera v značku sa stratí. Túto techniku ​​vníma čitateľ ako manipuláciu a nikto ju nechce zažiť pre seba. Preto je často v takýchto prípadoch nárast objavov spojený so zvýšením počtu sťažností týkajúcich sa spamu a odhlásenia. Skutočne sledujete tento cieľ?

Ako na to

Písanie titulkov je skutočné umenie. Je jasné, že účastníci musia byť motivovaní k otvoreniu listov. Ak sú však z obsahu neustále sklamaní, bude to mať z dlhodobého hľadiska dôsledky. Preto je lepšie stratiť trochu v štatistike objavov na mailing listu a určiť skutočný predmet listu, skôr než oklamať "feed" odberateľov obsahu, ktorý je pre nich k ničomu.

Ignorovanie oznámenia listu

chyba

Väčšina e-mailových klientov môže vedľa hlavičky zobraziť malý náhľad textu. Nazýva sa predsvietenie alebo oznámenie. Zvyčajne nepresahuje 100 znakov a skladá sa z prvých dvoch riadkov písmena. Prekvapivo na to mnohí stále zabúdajú. V dôsledku toho, vedľa predmetu listu v priečinku doručenej pošty, príjemcovia uvidia niečo ako: "Ak chcete zobraziť toto písmeno v prehliadači, kliknite sem." Alebo ešte horšie - kus kódových písmen.

Na obrázku nižšie, náhodný kus prichádzajúcich správ z nášho test box pre príjem rôznych mailov. Ukazuje, že len polovica spoločností pracuje s predchodcom a využíva ho na sémantickú expanziu predmetu listu. Zvyšok to vôbec nesleduje!

Ako na to

Pri vytváraní newsletteru sú dôležité všetky malé veci: meno odosielateľa, návratová adresa, hlavička, predslov a tak ďalej. Oznámenie môže posilniť tému a spôsobiť otvorenie mailing. Koniec koncov, máte len pár sekúnd, aby ste upútali pozornosť predplatiteľa, tak prečo nepoužívať všetky nástroje, ktoré na to máte?

Neschopnosť poskytnúť spätnú väzbu

chyba

Ak spoločnosť posiela listy pomocou adresy „bez odpovede“ alebo z poštovej schránky, ktorú nikto nikdy nekontroluje, je jasné, že nechce viesť dialóg so svojimi odberateľmi. Stratí však skvelú príležitosť zapojiť nových zákazníkov do komunikácie prostredníctvom najväčšieho priameho komunikačného kanála!

Ako na to

Nepoužívajte nezvyčajné slová "Administrator" (admin) alebo "No reply" a podobne v riadku "From". Ľudia chcú komunikovať s ľuďmi, nie s poštovými schránkami. Opýtajte sa v listoch, aby poskytli spätnú väzbu namiesto čitateľnej správy "nikdy nám napísať v živote." Ak majú ľudia možnosť hovoriť so zákazníckou podporou a získať odpovede na svoje otázky, pravdepodobnosť, že sa stanú vašimi zákazníkmi, sa zvýši.

Príliš veľa výziev na akciu

chyba

E-maily sú často naplnené niekoľkými rôznorodými výzvami na akciu: choďte na webovú stránku, objednajte si, objednajte si sociálne. zanechať spätnú väzbu. Takéto listy sú nekonečným listom obsahu, z ktorého nie je možné pochopiť, čo je hlavnou myšlienkou listu. Výsledkom je neefektívna e-mailová kampaň. Okrem toho v tomto prípade je ťažké merať účinnosť, pretože bude potrebné analyzovať niekoľko ukazovateľov, ktorých údaje sa môžu veľmi líšiť. A keď máte len jeden merateľný faktor (napríklad počet kliknutí), informácie sa stanú spoľahlivými a zrozumiteľnými.

Ako na to

Snažte sa jasne oznámiť užívateľovi, čo chcete, a uistite sa, že ste na to poskytli všetky potrebné informácie. Ideálny pomer: jeden list - jedna výzva na akciu. V tomto prípade bude váš návrh správne interpretovaný av dôsledku toho bude konverzia vyššia.

Nedostatok testov pred spustením newsletteru

chyba

Spam hit, krivky layout - to je zvyčajne všetko kvôli tomu, že poštová služba bola zle testovaná alebo nebola testovaná vôbec.

Existuje veľa jemností a pravidiel pre vytvorenie listu. Ak napríklad vytvoríte písmeno na jednom pevnom obrázku:

  • Stratíte prispôsobivosť (obrázky nie sú optimalizované pre mobilnú verziu).
  • Ak má účastník zakázané obrázky, obsah sa vôbec nezobrazí.
  • Je vysoká pravdepodobnosť zablokovania spamovým filtrom poskytovateľa pošty.

Existujú aj iné pravidlá, ako napríklad: nepoužívajte referenčné skratky a domény na čiernej listine, nepoužívajte stop slová, capslock, java-scripts a ďalšie. Udržať všetko v mojej hlave je veľmi ťažké. Okrem toho sa pravidelne aktualizujú spamové filtre poskytovateľov e-mailov. Jediný spoľahlivý spôsob, ako zistiť, kde sa dnes nachádza váš list a ako sa bude zobrazovať, je vykonanie testu.

Ako na to

Posielanie e-mailov, ako slovo: nie vrabec, letieť von - nebudete chytiť. Preto pri vytváraní a prevádzke newsletteru musíte byť opatrní. Pred spustením hlavnej pošty je lepšie poslať ju do testovacej databázy Takže môžete skontrolovať nahradenie značiek v liste, ak sa používajú. V testovacej databáze adries je vhodné špecifikovať e-mailové schránky na rôznych poskytovateľov e-mailov. A nezabudnite zahrnúť interného skeptika a kvalitatívne zhodnotiť, čo ste urobili. So záujmom. Nedôverčivo. Presvedčivé? Nie? Neváhajte strihať, upravovať a vylepšovať.

Robiť ako všetci ostatní

chyba

Väčšina spoločností sa bojí experimentovať, takže je veľmi zriedkavé vidieť skutočne jedinečné poštové zásielky. Zvyčajne prichádzajú štandardné reklamné listy, ktoré nič nezachytávajú. V poštovej schránke účastníka je však pre jeho pozornosť silná konkurencia. Prečo strácať čas na 10 písmen rovnakého typu od rôznych spoločností? Jednoducho odhlásiť.

Ako na to

Проанализируйте рассылки конкурентов и сделайте все наоборот. Отследите лучшие практики, но не повторяйте их в лоб. Подумайте над тем, какие изюминки могли бы вы добавить в собственные рассылки. Возможно, люди подписались на вашу рассылку, потому что им понравилась ваша манера письма, точка зрения или что-то еще.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár