Ako používať staviteľov stránok, alebo sa cloud platformy stanú alternatívou k CMS

Ak chcete vytvoriť webové stránky pomocou motora, musíte nainštalovať program na hostingu, nakonfigurovať ho a neustále sa starať o relevantnosť. Stručne povedané, budete musieť premýšľať o prednej a zadnej časti stránky. Ak nechcete tráviť čas inštaláciou a konfiguráciou programov alebo CMS, použite návrhárov stránok. V tomto prípade môžete urobiť iba prednú časť stránky: jej použiteľnosť, vzhľad a tak ďalej. Dodávateľ softvéru sa na požiadanie postará o zadnú časť.

Je pravda, že dizajnéri stránok alebo cloudové platformy budú v najbližších rokoch tlačiť tradičné CMS z trhu? Ako používať populárne systémy SaaS? Ako sa dizajnéri líšia od systémov na správu obsahu a rámcov v praxi? Odpovede na nižšie uvedené otázky.

Obsah:

Čo je staviteľ stránok

Website Builder je redakčný systém, ktorý funguje na princípe SaaS alebo programu ako služba. S pomocou dizajnér, užívateľ bez znalosti programovania webu, layout, optimalizácia pre vyhľadávače môže rýchlo vytvoriť funkčné stránky.

SaaS - z angličtiny. Softvér ako službu alebo program ako službu. Poskytovateľ služieb je zodpovedný za technické aspekty programu, vrátane hosťovania, platnosti kódu, rýchlosti a správnosti prevádzky. Spotrebiteľ služby pracuje iba s používateľským rozhraním.

Jednoduchý príklad bežného programu a SaaS - Key Collector a "Yandex.". Ak chcete skontrolovať frekvenciu požiadaviek pomocou Key Collector, budete musieť stiahnuť program a nainštalovať ho do vášho PC. Predtým, ako tak urobíte, uistite sa, že počítač spĺňa požiadavky kľúčových vývojárov.

Mali by ste mať napríklad dostatok miesta na disku a mali by ste používať aj systém Windows 7 alebo vyšší s rozhraním .Net Framework 4.0 alebo vyšším. Ak chcete použiť službu "Word Search", stačí sa pripojiť na Internet a spustiť prehliadač. Všetko ostatné je starostlivosť o poskytovateľa služieb.

Ak používate platformu SaaS na vytváranie webových stránok, môžete sa zamerať na vzhľad zdroja, jeho funkčnosť a informačnú hodnotu. Poskytovateľ dizajnéra berie na koniec alebo všetko, čo sa zvyčajne nachádza pod kapotou.

Voľba dizajnéra namiesto zvyčajného CMS vám ušetrí tieto starosti:

 • Výber hosting a inštalácia motora na serveri.
 • Russifikačné miesto. Toto sa nevzťahuje na všetky služby.
 • Bezpečnosť vrátane ochrany pred vlámaním a zálohovania.
 • Prispôsobenie zdroja požiadavkám vyhľadávačov, vrátane vytvorenia XML mapy, CNC, vytvorenia súboru robots.txt.
 • Zabezpečenie použiteľnosti zdroja, vrátane adaptívneho dizajnu, optimalizácie obrazu, prijateľnej rýchlosti načítania stránky.

Užívateľ platformy SaaS je zodpovedný za výber vzhľadu zdroja, konfiguráciu blokov obsahu a widgetov a publikovanie obsahu.

Ako používať populárnych staviteľov stránok

Medzi najobľúbenejší dizajnéri patria Weebly, Wix, Jimdo, Squarespace, Shopify, MyWebsite, Yola, GoDaddy Website Builder a ďalšie. Schopnosti niektorých platforiem nájdete nižšie.

Weebly - hlavný konkurent WordPress

Práca z podnadpisu môže byť považovaná za pokrok jedného z najpopulárnejších dizajnérov stránok. Od jesene 2016 Weebly zaostáva za najobľúbenejším CMS na svete z hľadiska popularity a funkčnosti. Platforma SaaS sa však s istotou približuje úrovni popularity iných voľných motorov. Hoci sa nejedná o počet vytvorených stránok, ale o počet vyhľadávacích dopytov. Trend si však zaslúži pozornosť.

Weebly je online služba, ktorá zahŕňa staviteľa a hosťovanie webových stránok. Je k dispozícii prostredníctvom prehliadačov. Používatelia môžu vytvárať webové stránky z miniaplikácií pomocou technológie drag-and-drop.

Ako vytvoriť webové stránky pomocou konštruktora Weebly

Zaregistrujte sa na stránke, zadajte názov a kategóriu projektu a vyberte šablónu návrhu. Potom môžete pokračovať na úpravu stránky. Predstavte si, že vytvárate webovú stránku pre mladú dynamickú spoločnosť. Stránka musí mať statické stránky a blog.

Ak chcete vytvoriť webovú stránku, postupujte takto:

 1. Prispôsobte si hlavnú stránku.
 2. Vytvorte statické stránky.
 3. Prispôsobte si tému.
 4. Vytvorte blog.
 5. Venujte pozornosť všeobecným nastaveniam a SEO.
 6. Pripojte modul elektronického obchodu.
 7. Publikovať stránku.

1. Prispôsobte si hlavnú stránku

Editor zobrazí hlavnú stránku stránky. Vľavo vo zvislom menu sú widgety a aplikácie, ktoré je možné pridať na stránku. V horizontálnom menu v hornej časti obrazovky sú prepojenia na sekcie úprav stránok, motívov, vytvorenie obchodu, nastavenie parametrov.

Ak chcete upraviť, presunúť alebo odstrániť položky na hlavnej stránke, presuňte kurzor nad nimi a vykonajte požadovanú akciu. Text v názve lokality môžete napríklad nahradiť logom.

V prípade potreby zmeňte alebo vymažte slogan a tlačidlo výzvy na akciu.

Ak chcete nahradiť obrázok pozadia hlavnej stránky, prejdite kurzorom na ňu a kliknite ľavým tlačidlom myši.

Ak sú na hlavnej stránke ďalšie prvky vo vybranej téme, upravte ich, ak je to potrebné. Nepotrebné položky nahraďte z vášho pohľadu užitočnými. Namiesto bloku hodnotenia zákazníkov môžete napríklad pridať formulár pre spätnú väzbu. Ak to chcete urobiť, presuňte kurzor nad dodatočné prvky a odstráňte ich. Potom pretiahnite widget spätnej väzby z vertikálneho menu.

2. Vytvorte statické stránky a prispôsobte ponuku.

V horizontálnom menu vyberte sekciu "Stránky". Vo vertikálnom menu sa zobrazí zoznam stránok, ktoré sú vo vašej predvolenej téme.

Prispôsobte existujúce stránky tak, aby zodpovedali cieľom lokality. Vyberte stránku Služby. Zmeňte názov, vyberte typ titulu a nastavte viditeľnosť.

V podsekcii menu "Nastavenia SEO" zadajte názov, popis, vyhľadávacie frázy. Pridajte adresu URL stránky. V prípade potreby pridajte kódy päty a skryte stránku z vyhľadávačov.

Pole „Kľúčové slová“ môžete ponechať prázdne. Vyhľadávače neberú do úvahy kľúčové slová meta tag pri hodnotení.

Pridajte na stránku potrebné miniaplikácie. Ak chcete tak urobiť, kliknite na odkaz "Vytvoriť" v horizontálnom menu. Pretiahnite bloky "Title", "Image" a "Text" na stránku.

Zadajte názov stránky, odovzdajte obrázok a pridajte text. Venujte pozornosť možnostiam editora.

Vytvorte podradené stránky. Ak to chcete urobiť, v časti "Stránky" umiestnite kurzor myši na potrebné prepojenia vo vertikálnom menu a posuňte ich o jeden centimeter doprava.

Teraz môžete pridať konverzné tlačidlá na nadradenú stránku "Služby", pomocou ktorej budú používatelia prejsť na podradené stránky s popisom konkrétnych služieb. Ak chcete pridať tlačidlo, vráťte sa na stránku Služby a presuňte miniaplikáciu Tlačidlo na stránku.

Ak chcete prispôsobiť tlačidlo, prejdite myšou na miniaplikáciu a kliknite na ľavé tlačidlo myši. Na obrazovke sa zobrazí okno úprav. Zadajte text, vyberte štýl tlačidla, upravte polohu, medzery a prepojenie.

Vytvorte a nakonfigurujte všetky statické stránky, ktoré plánujete publikovať na stránke. Pridajte k nim obsah. Skontrolujte zobrazenie vytvorených častí lokality v ponuke.

3. Prispôsobte si tému

Ak chcete zmeniť alebo prispôsobiť tému, vyberte príslušnú časť v horizontálnej ponuke.

Ak sa chcete dostať do katalógu tém a zmeniť šablónu, vyberte vo vertikálnom menu odkaz "Zmeniť tému". Pomocou zostávajúcich sekcií si môžete prispôsobiť vybraný dizajn.

Ak chcete zmeniť farbu pozadia a prvky lokality, začiarknite príslušný farebný kruh nad vertikálnym menu.

Prejdite do sekcie "Zmeniť písmo" a vyberte príslušné fonty pre nadpisy, odseky, titulky fotografií a ďalšie prvky lokality. Napríklad v podsekcii záhlavia môžete zmeniť nastavenia zobrazenia pre príslušný prvok.

V časti „Možnosti motívu“ nakonfigurujte zobrazovanie ponúk a ikon sociálnych sietí. Ak chcete pridať odkaz na profil alebo skupinu v sociálnej sieti, kliknite na príslušnú ikonu.

V okne, ktoré sa objaví, pridajte odkaz a aktivujte zobrazenie ikony.

Ak chcete zmeniť HTML kód alebo štýly CSS, použite zodpovedajúce tlačidlo v ľavom dolnom rohu obrazovky.

4. Vytvorte blog

V horizontálnom menu vyberte sekciu "Možnosti". Na stránke, ktorá sa otvorí, nájdite vo zvislom menu možnosť „Blog“. Zapnite denník. Teraz môžete publikovať články a recenzie.

Ak chcete uverejniť príspevok, prejdite do sekcie Stránky a vytvorte stránku blogu.

Prispôsobte svoju domovskú stránku blogu. Zadajte názov, informácie o autorovi, v prípade potreby pridajte miniaplikácie.

V dolnej časti obrazovky vyberte ponuku Nastavenia blogu. Zadajte vhodné všeobecné nastavenia. V prípade potreby pridajte kód na začiatok alebo na koniec záznamov. Môže to byť kód počítadla alebo iné miniaplikácie tretích strán.

V nastaveniach komentárov vyberte preferovaný systém komentárov. Predvolený systém je Weebly, komentáre Facebook a Disqus.

V závislosti od zvolenej možnosti vyberte príslušné nastavenia. Ak ste systém štandardne uložili, vyberte režim hlásenia, možnosti moderovania a zobrazenie CAPTCHA.

Ak chcete uverejniť poznámku, v ponuke „Stránky“ vyberte sekciu „Blog“. Kliknite na tlačidlo "Nový príspevok" v pravom dolnom rohu obrazovky.

Na stránke úprav kliknite na tlačidlo Možnosti príspevku. Vyberte existujúcu alebo vytvorte novú rubriku. Konfigurujte možnosti komentovania, pridajte meta tagy názvu a popisu.

Vráťte sa na stránku úprav poznámok. Zadajte názov. Pridajte potrebné widgety na stránku, napríklad „Title“, „Image“, „Text“. S ich pomocou pridajte obsah na stránku. Po dokončení úprav uverejnite príspevok pomocou tlačidla „Miesto“ v pravom hornom rohu obrazovky. Môžete tiež uložiť návrh publikácie.

5. Nakonfigurujte nastavenia lokality

V horizontálnej ponuke vyberte položku Možnosti. Na stránke Všeobecné nastavenia zadajte adresu lokality. Subdoménu môžete použiť na doméne weebly.com, zaregistrovať novú alebo použiť doménu, ktorá už patrí vám.

Vlastníci platených účtov môžu pripojiť SSL certifikát a nainštalovať vlastný favicon. V prípade potreby môžete upraviť parametre pre automatické oznamovanie nových položiek na Facebook, zmeniť formát zobrazenia času a dátumu a chrániť všetky alebo vybrané stránky na stránke pomocou hesla.

V sekcii SEO zadajte meta-popis hlavnej stránky webu. V prípade potreby pridajte kódy do záhlavia a päty. Aj v sekcii SEO môžete nastaviť trvalé presmerovania zo stránok stránok.

V sekcii "Editory" môžete pridávať editory a administrátorov stránok. V časti Účastníci si môžete vybrať možnosti zobrazenia registračného formulára a pridania nových používateľov.

V menu "Moje aplikácie" môžete inštalovať aplikácie. Katalóg má bezplatné a platené doplnky, ktoré môžu byť použité na rozšírenie funkčnosti stránky. Napríklad, pomocou aplikácií, môžete pridať kontaktné formuláre, "FAQ" časť stránky, nastaviť posuvník na hlavnej stránke, nastaviť rolovacie tlačidlá.

Aplikácie v katalógu je možné triediť podľa tém, popularity, hodnotenia a dátumu publikovania.

6. Pripojte modul e-commerce

Weebly má e-commerce modul. Môže byť pripojený, ak použijete jednu z platených sadzieb.

Pre aktiváciu modulu vo vertikálnom menu zvoľte sekciu "Obchod". Na stránke všeobecných nastavení zadajte informácie o obchode, pridajte produkty a vyberte vhodné možnosti prijatia platby.

Zadajte menu, v ktorej prijímate platby, vyberte jednotky merania a režim objednávania.

V bloku nastavení "Rozloženie" zadajte preferované možnosti zobrazenia pre produkty na stránkach kategórií. V bloku Sledovanie pridajte ID služby Google Analytics.

V menu „Objednávky“ môžete sledovať nákupy a riadiť ich stav. V sekcii "Kupóny" môžete vytvárať a publikovať kupóny so zľavou na tovar. V sekcii Nastavenia zadajte možnosti platby, doručenia a daňové informácie.

Vytvorili ste a nakonfigurovali stránku pomocou konštruktora Weebly. Publikujte ho pomocou príslušného tlačidla v pravom hornom rohu obrazovky. Ak si vyberiete bezplatné cestovné, stránka bude k dispozícii na subdoméne weebly.com. Ak chcete stránku preniesť do svojej vlastnej domény a pripojiť modul elektronického obchodu, zaplatte jednu z rozšírených sadzieb.

Jimdo je jednoduchý a flexibilný konštruktér.

Jimdo je populárny konštruktér SaaS, ktorý kombinuje jednoduchosť vytvárania a správy stránok s funkčnosťou a prispôsobením zdrojov tradičným motorom. Jimdo je vhodný pre akýkoľvek projekt: môžete si vytvoriť online obchod blog, firemné zdroje, alebo portál. Vytvorené lokality môžete spravovať pomocou aplikácií iOS a Android.

Ako vytvoriť webovú stránku na Jimdo

Ak používate platenú tarifu, po prihlásení sa na platformu Jimdo môžete zaregistrovať novú alebo pripojiť vlastnú doménu. Ak používate bezplatnú sadzbu, vyberte doménu v doméne jimdo.com.

Vyberte si z troch typov zdrojov: webovú stránku, blog alebo obchod. Potom nakonfigurujte prostriedok:

 1. Vyberte a prispôsobte šablónu návrhu.
 2. Vytvorte statické stránky a pripojte blog.
 3. Venujte pozornosť všeobecným nastaveniam a SEO.
 4. Publikovať stránku.

1. Ako vybrať a nakonfigurovať šablónu lokality na Jimdo

Vo vertikálnom menu na pravej strane obrazovky vyberte sekciu "Šablóny". Vyhľadajte a aktivujte príslušnú tému.

Môžete si vybrať rôzne varianty jednej témy. Ak to chcete urobiť, presuňte kurzor na šablónu a kliknite na tlačidlo Možnosti šablóny.

Obsah stránok stránok Jimdo je obsiahnutý v blokoch alebo widgetoch. Ak chcete zmeniť, odstrániť alebo presunúť blok, prejdite myšou nad ním a vykonajte požadovanú akciu. Nahraďte napríklad logo lokality. Presuňte ukazovateľ na príslušný widget a kliknite na tlačidlo preberania.

Ak chcete na stránku pridať novú miniaplikáciu, presuňte kurzor na oblasť stránky nad alebo pod existujúcim blokom a kliknite na tlačidlo Pridať nový modul. Vyberte príslušnú položku, pridajte potrebné informácie a uložte zmeny.

2. Ako vytvoriť stránky a pripojiť blog

Ak chcete vytvoriť novú stránku, prejdite myšou na ponuku a kliknite na tlačidlo „Upraviť navigačnú ponuku“. V zobrazenej ponuke kliknite na položku Pridať novú stránku.

Vyberte šablónu stránky alebo ju vytvorte pomocou miniaplikácií.

Ak chcete pripojiť blog, vyberte príslušnú časť v ponuke admin. Aktivujte blog a postupujte podľa odkazu „Napíšte svoj prvý článok“.

Pridajte na stránku potrebné widgety, napríklad „Image“ a „Text“. Pridajte obsah do miniaplikácií, uložte zmeny a uverejnite príspevok.

Pomocou funkcie „Pridať nový modul“ nakonfigurujte zobrazenie miniaplikácií s oznámeniami najnovších príspevkov blogu na statických stránkach lokality. Ak to chcete urobiť, vyberte položku Zobraziť blog.

3. Ako zmeniť nastavenia lokality

V ponuke pre správu vyberte položku Nastavenia. Na otvorenej stránke môžete v prípade potreby zmeniť nastavenia lokality. Pozrite si nasledujúce funkcie:

 • V nastavení blok "webovú stránku" pridať favicon stránky. По желанию добавьте информацию об авторстве и отредактируйте название сайта. Также вы можете добавить код произвольный код в хедер сайта и скрыть панель авторизации.
 • Если вы используете платный тариф, в блоке "Управление доменами и Email-адресами" можно подключить новый домен и до 20 электронных адресов.
 • Если вы создаете интернет-магазин, укажите информацию об оплате, доставке и условиях обслуживания в соответствующем блоке настроек.
 • Пользователям платных тарифов доступны базовые настройки SEO: автоматическая генерация XML-карты сайта и установки переадресаций.
 • В блоке "Приложения" сайт на Jimdo можно интегрировать с Google Analytics и Twitter.
 • V sekcii Jimdo môžete odstrániť informácie o platforme, na ktorej je zdroj spustený. K tomu je potrebné pripojiť platenú sadzbu.

Nastavenia sú intuitívne, takže na ich prácu nie sú potrebné špeciálne znalosti.

V administratívnej časti menu SEO môžu vlastníci bezplatnej sadzby pridať domovské stránky metaznačky názvu a popisu. Ak máte platený účet, dávajte pozor na možnosť prispôsobiť súbor robots.txt, upraviť adresu URL stránok, vytvoriť súbor Sitemap XML. Použite tiež sekciu "Štatistika", pomocou ktorej môžete monitorovať efektívnosť stránky.

Vaša webová stránka bude k dispozícii na adrese URL, ktorú ste vybrali pri registrácii. Prostredníctvom panela pre správu môžete kedykoľvek zmeniť nastavenia alebo publikovať nové informácie.

Wix - jeden z najpopulárnejších dizajnérov v runete

Wix Cloud Website Builder sa vyznačuje širokou funkcionalitou a flexibilitou nastavení. Používatelia majú prístup k stovkám šablón návrhov, aplikácií a doplnkov. Majitelia platených účtov môžu pripojiť modul elektronického obchodu.

Ako vytvoriť webovú stránku na Wix

Ak chcete vytvoriť webovú lokalitu na platforme Wix, postupujte takto:

 1. Vyberte a prispôsobte tému.
 2. Pripojenie blogu.
 3. Pridať statické stránky.
 4. Nakonfigurujte mobilnú verziu prostriedku.
 5. Venujte pozornosť všeobecným nastaveniam.

1. Ako vybrať a nakonfigurovať tému

Na lokalite Wix vyberte príslušný typ prostriedku. V adresári šablón vyberte tému. Upozorňujeme, že vďaka triedeniu podľa kategórií je možné rýchlo nájsť vhodnú šablónu.

Po výbere šablóny prejdite do editora. Ak chcete prispôsobiť šablónu, použite vertikálne menu na ľavej strane obrazovky. Môžete zmeniť pozadie, pridávať miniaplikácie na stránky, inštalovať aplikácie z trhu aplikácií, nahrávať vlastné fotografie, videá, dokumenty a písma, ako aj pripojiť blog.

2. Ako pripojiť blog

V ponuke nastavení šablón kliknite na ikonu s písmenom B a pripojte protokol. Potom sa dostanete do sekcie úprav blogu. Prejdite do ponuky nastavení stránky. Vyberte sekciu Nastavenia stránky publikovania.

V okne nastavení vyberte záložku SEO. Zadajte názov, popis a vlastnú adresu URL. V prípade potreby zmeňte všeobecné nastavenia, vyberte príslušné rozloženie a nastavte prístup k publikáciám. Rovnakým spôsobom prispôsobte stránky príspevkov.

Ak chcete uverejniť príspevok, vyberte ponuku „Blog Editor - Pridať nový príspevok“. Pridajte obsah a uverejnite poznámku.

3. Ako vytvoriť statické stránky

V ponuke stránky vyberte možnosť Pridať stránku. Môžete tiež upraviť existujúce sekcie šablón.

V ponuke nastavení zadajte nastavenia stránky. Ak chcete vytvoriť partíciu podriadené, umiestnite ju do ponuky pod nadradenou stránkou a presuňte ju kurzorom myši doprava.

Prejdite na vytvorenú stránku a pomocou ponuky prispôsobenia šablóny pridajte do nej widgety, napríklad tlačidlá názvu, textu, obrázka, sociálnych sietí. Používanie miniaplikácií publikuje obsah na stránke.

4. Ako nastaviť mobilnú verziu lokality na Wix

Vo vertikálnom menu vyberte možnosť "Site - Mobile Version". Ak chcete položku upraviť alebo odstrániť, umiestnite kurzor myši na ňu a kliknite na ľavé tlačidlo myši. Vyberte ikonu nastavenia ozubeného kolieska.

Ak skryjete jeden alebo iný prvok v mobilnej verzii lokality, zobrazí sa na stránkach pre pracovnú plochu. To znamená, že s pomocou Wix dizajnéra, nie ste webové stránky s citlivý dizajn, ale dva zdroje pre veľké a malé obrazovky.

5. Ako nastaviť webovú stránku na Wix

Vo vertikálnom menu vyberte sekciu "Site - Site Management". V sekcii "Prehľad" sú všeobecné nastavenia prostriedkov. Vyberte parametre, ktoré chcete zmeniť.

Pozrite si nasledujúce funkcie:

 • V sekcii Doména môžete pridať vlastnú doménu alebo upraviť názov subdomény na lokalite wixsite.com. Majitelia platených účtov môžu nainštalovať favicon.
 • V sekcii SEO sa uistite, že stránka je otvorená pre indexovanie. Štandardne je táto možnosť povolená. V prípade potreby nakonfigurujte trvalé presmerovania. Aj v tejto časti môžete do hlavičky pridať potvrdzovacie kódy pre správcov webu.
 • V sekcii Sociálne siete môžete nahrať fotografiu, ktorá sa zobrazí pri publikovaní odkazov na zdroj na Facebooku.
 • V sekcii Web Analytics môžu vlastníci prémiových účtov pripojiť stránku k službe Google Analytics.
 • V sekcii Spolupracovníci môžete pridať používateľov, ktorí dostanú právo na úpravu stránky.

Po nastavení lokality a pridaní obsahu publikujte zdroj. Teraz si ho užívatelia môžu prezrieť.

Shopify - návrhár online obchody

Shopify je cloudová služba pre vytváranie internetových obchodov. Platba platformy je platená, ale všetkým používateľom je k dispozícii skúšobná doba 14 dní. Po registrácii si môžete vybrať tarif a pripojiť skúšobnú dobu. Ak to chcete urobiť, vyberte položku Vybrať plán v sekcii Domovská stránka administračného panela. Budete musieť zadať údaje o svojej bankovej karte.

Ako pracovať s Shopify

Po výbere tarify nastavte obchod:

 1. Vyberte a prispôsobte tému.
 2. Vytvorte stránky a príspevky blogu.
 3. Pridať produkty.
 4. Zadajte všeobecné nastavenia vrátane fakturačných informácií a informácií o doručení.

1. Ako prispôsobiť vzhľad obchodu na Shopify

V časti Domov panela pre správu kliknite na tlačidlo Vybrať tému. Dostanete sa na sekciu výberu a úpravy témy. Prejdite do obchodu pomocou odkazu Navštívte tému Obchod.

Ak chcete vyhľadať vhodnú tému v obchode, použite filtre pre cenu a popularitu. Môžete tiež zobraziť iba platené alebo iba voľné témy. Nainštalujte a aktivujte vybratú šablónu návrhu. V paneli pre správu kliknite na tlačidlo Prispôsobiť tému.

Dostupné nastavenia závisia od zvolenej témy. Venujte pozornosť schopnosti prispôsobiť prvky stránok stránok: pridajte banner alebo posuvník na hlavnú stránku, vyberte kategórie produktov, ktoré sú štandardne zobrazené.

Stiahnite si logo a favicon stránky, nastavte zobrazenie navigačného menu, pridajte odkazy na profily obchodov v sociálnych sieťach, v prípade potreby zmeňte fonty, farbu pozadia a odkazy.

Ponuka dostupných nastavení témy je na ľavej strane obrazovky.

Po nastavení vzhľadu sa vráťte na administračný panel. V rozbaľovacej ponuke vyberte možnosť Upraviť jazyk. Manuálne Russify zavedenú tému.

2. Ako vytvoriť statické stránky a príspevky blogu

Vyberte príspevky blogu - Vytvorte blogový príspevok. Na pridanie obsahu použite vizuálny editor. Vyberte existujúcu alebo pridajte novú kategóriu. Zadajte názov, popis a vlastnú adresu URL. Kliknutím na tlačidlo Uložiť uverejníte príspevok blogu.

Ak chcete pridať stránku, vyberte ponuku Stránky a kliknite na tlačidlo Pridať stránky. Pridať obsah a publikovať stránku. Prejdite do ponuky Navigácia a pridajte odkazy na blog a statické stránky do navigačnej ponuky.

Ak chcete zmeniť existujúce ponuky, použite tlačidlá Upraviť ponuku. Pridajte požadované stránky do navigácie a uložte zmeny.

3. Ako pridať produkty

V paneli pre správu vyberte časť Produkty. Ak chcete importovať produkty zo súboru csv, ako aj z platformy Ebay a Magento, postupujte podľa odkazu Importovať produkty. Ak chcete pridať produkt manuálne, kliknite na tlačidlo Pridať produkt.

Na stránke úpravy produktu pridajte názov, popis, obrázky. Uveďte cenu, hmotnosť, množstvo tovaru na sklade a ďalšie vlastnosti výrobku. Upravte názov a popis, v prípade potreby zmeňte adresu URL. Zadajte kategóriu produktu, výrobcu a štítok. Ak chcete kartu zverejniť, kliknite na tlačidlo Uložiť produkt.

V sekcii Produkty použite podsekcie Prevody, Inventár, Kolekcie a Darčekové karty. S ich pomocou môžete zaznamenávať príjmy do skladu, hodnotiť zásoby, organizovať produkty v zbierke a ponúkať zákazníkom darčekové karty, resp.

4. Aké sú základné nastavenia Shopify vyžadujú pozornosť

V internetovom obchode vyberte podponuku Predvoľby. Tu môžete zadať názov a popis hlavnej stránky, pridať kód Google Analytics a pixel pre opätovné zacielenie na Facebook. V časti Nastavenia zadajte informácie o fakturácii, informácie o doručení a ďalšie relevantné informácie. Upozorňujeme, že v sekcii Platby môžete prepojiť príjem platieb prostredníctvom kreditnej karty, ako aj platbu v hotovosti pri prijatí tovaru.

<

Prostredníctvom sekcie Aplikácie na paneli pre správu prejdite do obchodu s aplikáciami. Tu si môžete kúpiť alebo nainštalovať bezplatné doplnky, ktoré rozširujú funkčnosť stránky na platforme Shopify. Pozrite si nasledujúce aplikácie:

 • SEO Image Optimizer automaticky vyplní atribút Alt. Tým sa zvýši viditeľnosť obrázkov vo vyhľadávaní.
 • Rýchle zobrazenie. Tento modul pridáva na stránku funkciu rýchleho prehľadávania.
 • Sociálne prihlásenie. Platená aplikácia, vďaka ktorej sa užívatelia budú môcť prihlásiť na stránku prostredníctvom profilov v sociálnych sieťach.
 • SEO Manager. Integrovaný SEO plugin. Platené riešenie, pomocou ktorého môžete vo vyhľadávaní zvýšiť viditeľnosť zdroja.
 • Tawk.to. Bezplatný online chat na komunikáciu so zákazníkmi.

V administratívnom paneli môžete vziať do úvahy kupujúcich, sledovať efektivitu obchodu a organizovať predaj. Táto funkcia je dostupná v sekciách Zákazníci, Správy a Zľavy.

Po výbere nastavení a publikovaní produktov skontrolujte, ako stránka funguje.

Praktické výhody a nevýhody dizajnérov v porovnaní s CMS

Cloud platformy majú výhody a nevýhody v porovnaní s tradičnými motormi. Hlavné výhody dizajnérov sú uvedené nižšie.

1. Cloud platformy sú ľahšie použiteľné.

To je zrejmá výhoda projektanta pred motorom. Ak si vyberiete cloudovú platformu, dostanete hneď hotovú stránku hneď po registrácii. Obsah môžete publikovať za päť minút.

CMS sa bude musieť starať dlhšie, aj keď ho hostiteľ nainštaloval na server. Pred publikovaním obsahu budete tráviť veľa času pri riešení technických problémov: vytvorením mapy stránok a súboru robots.txt, zabezpečením SEO-priateľskosti, vytvorením záložných kópií databázy, ochranou pred hackingom a mnohými ďalšími. Pri použití konštruktora prevezme poskytovateľ služieb väčšinu technických úloh.

2. Stránky dizajnérov sú chránené pred vašimi tvorivými impulzmi.

Pri práci s dizajnérom nemáte takmer žiadnu šancu umiestniť stránku do ďalšieho pokusu o zlepšenie. Platformy poskytujú obmedzený prístup k back-endu, takže nie je pravdepodobné, že by ste niečo zlomili.

Žiarlíte na majiteľov stránok na bežných motoroch. Často musia napísať do podpornej služby hostiteľa s požiadavkou vrátiť zdroj späť do stabilnej verzie.

3. Návrhári majú širokú základnú funkcionalitu.

Ak chcete túto alebo túto funkciu pripojiť, stačí ju aktivovať v administratívnom paneli alebo pretiahnuť miniaplikáciu na stránku. V populárnom open source CMS, napríklad WordPress alebo Joomla !, Ak chcete rozšíriť funkcionalitu, musíte nezávisle nájsť alebo nainštalovať plugin.

4. V populárnych konštruktoroch môžete ľubovoľne upravovať rozloženia stránok.

V skutočnosti môžete vytvoriť stránku sami pomocou dostupných miniaplikácií. V šablónach dizajnov populárnych motorov sa obmedzujete na výber vopred pripravených rozložení stránok. Môžete tiež pridať miniaplikácie, ale táto funkcia je obmedzená štruktúrou šablóny.

Napríklad konštruktér Weebly umožňuje pridať ľubovoľnú miniaplikáciu do ktorejkoľvek časti stránky. A v programe WordPress môžete pridať prvok iba do zón widgetov v téme.

5. Úspory

Aj keď použijete platenú sadzbu, stránka vás bude stáť menej v porovnaní s platenými motormi s dizajnom štúdia. Ale pri použití populárnej open source CMS, môžete tiež neplatí penny za stránky.

Majú dizajnéri nedostatky? Samozrejme, tu sú tie hlavné:

1. Stránku úplne neovládate

O čom to hovoríme? Venujte pozornosť ilustrácii s výsledkami kontroly rýchlosti načítania stránky na Weebly.

Ak stránka pracovala na WordPress alebo inom CMS, rýchlo by ste nastavili ukladanie do vyrovnávacej pamäte, nainštalovali plugin na optimalizáciu fotografií za behu pri načítavaní, odstraňovali CSS a JavaScript. S väčšinou dizajnérov, môžete len optimalizovať fotografiu pred stiahnutím pomocou služieb tretích strán. Nemáte prístup pod kapotou, preto na zlepšenie technických parametrov stránky je nepravdepodobné, že bude úspešný.

2. Pre plnú optimalizáciu pre vyhľadávače bude musieť použiť platenú sadzbu.

V bezplatných plánoch nemáte prístup k nastaveniam mapy stránok a súboru robots.txt. V niektorých konštruktéroch voľná tarifa ani neumožňuje špecifikovať ľubovoľné názvy a popisy interných stránok. Ako sa vysporiadať so zákazom indexovania stránok stránok? Ako vytvoriť non-kanonické stránky stránkovania?

Ak poskytovateľ služieb neodpovedal na tieto a podobné otázky počas vývoja dizajnéra, nebudete mať takúto príležitosť. Na rozdiel od konštruktérov môžete jednoducho prispôsobiť webové stránky na CMS požiadavkám vyhľadávačov pomocou vstavaných funkcií a ďalších modulov.

3. Pre prístup k plnej funkčnosti projektanta bude musieť vybrať platenú sadzbu.

Väčšina platformy SaaS pracuje na modeli freemium. Základné funkcie môžete používať bezplatne. Chcete získať prístup ku všetkým funkciám? Aspoň odstráňte odkaz „Stránka je vytvorená na takejto platforme“? Zadajte údaje o platobnej karte.

Populárne open source motory sú úplne zadarmo. Samozrejme, môžete míňať peniaze na platený plugin alebo tému. Väčšinu problémov však možno vyriešiť pomocou bezplatných nástrojov.

4. Miesto môže vyzerať úbohé

Toto sa stane, keď neskúsený používateľ pridá widgety na prázdnu stránku. Vzhľadom na nedostatok pevnej šablóny môže nováčik publikovať posúvač, formulár predplatného a užitočné odkazy v strede stránky a vložiť hlavný obsah do bočného panela.

Stránky na CMS môžu vyzerať vzorované, stručné, dokonca sivé. Ale takmer nikdy nie sú smiešne. Užívateľ sa bude musieť veľmi usilovne snažiť narušiť štruktúru stránky v takom rozsahu, aby sa narušila funkčnosť stránky.

5. Ste pripojení k poskytovateľovi služieb.

Stránku môžete preniesť do Drupalu na iný hosting. V prípade potreby môžete CMS zmeniť. Ak používate Wix alebo iný konštruktor, nemáte takúto možnosť.

Namiesto výstupu, alebo Čo je lepšie: CMS alebo site designer

Záujem používateľov vyhľadávačov o návrhárov stránok rastie a na niektoré CMS klesá. Stojí za to na tomto základe dospieť k záveru, že tradičné motory budú dávať priestor platformám cloudu?

Na túto otázku nemám jednoznačnú odpoveď. Po oboznámení sa s populárnymi dizajnérmi SaaS sa objavili práce. Nejedná sa o prognózu vývoja web-stavebníctva, ale o fixáciu jeho súčasného stavu z pohľadu užívateľa.

Práca číslo 1: SaaS-dizajnéri - je iná skúsenosť a prístup

Tu môžete použiť analógiu s konštrukciou. Keď používate CMS, výstavba začína od nuly. Vy sami postavíte základ, vyberiete materiály, postavíte steny a strechu. Potom sa zaoberáte dekoráciou a vybavením.

Keď si vyberiete dizajnéra, poskytovatelia služieb urobia časť práce za vás. Stavia základ, stavajú nosné steny a strechu. Získate sadu materiálov pre dokončovacie a stavebné zariadenia. Teoreticky môžete pohybovať stenami a meniť ich tvar, ale to nemá žiadny praktický význam.

Pri používaní dizajnéra sa môžete okamžite zamerať na vzhľad a obsah stránky.

Práca číslo 2: miesto môže študent

S WordPress dobre vyškolený, obozretný a pozorný na malé veci študent strednej školy. Študenti základných škôl môžu pracovať s návrhármi stránok. Ste stále utrácať peniaze za vlastné štúdiové motory, s ktorými môžu pracovať len vývojári? Lepšie podporovať niektoré charitatívne nadácie.

Diplomová práca číslo 3: tvorba webových stránok nie je o motore alebo dizajnérovi

Ryža sa môže jesť lyžičkou, vidličkou alebo paličkami. Ak ste veľmi hladní, môžete jesť s rukami. A váš pes zvládne misku ryže, dokonca aj bez rúk. Takže s miestami: cieľ možno dosiahnuť pomocou rôznych nástrojov.

Áno, toto je prehnaný príklad. Áno, aj univerzálny CMS a dizajnéri majú špecifiká a vlastnosti použitia. Ale to sú detaily.

Nestrácajte les pre stromy. Tvorba webových stránok je o užívateľskej hodnote, relevancii, funkčnosti, obsahu. Platforma nezáleží na tom, či poskytuje možnosť publikovať informácie a používatelia môžu tieto informácie pohodlne využívať.

Inými slovami, môžete vytvoriť populárny a populárny Joomla stránky! alebo wix. Zdroj na platenom motore s exkluzívnym dizajnom z drahého štúdia môže byť pokrytý virtuálnym prachom z dôvodu nedostatku prevádzky.

Práca číslo 4: návrhári nebudú nahrádzať CMS, motory nebudú eliminovať cloud platformy

Vždy bude existovať dopyt po dizajnéroch a tradičných motoroch. Okrem toho už dlho existuje tzv. CMF (Content Management Framework). Kombinujú vlastnosti motorov a cloudových platforiem. Jednoduchým príkladom je Drupal.

Preto neopúšťajte Joomlu! alebo vyberte Weebly len kvôli niektorým grafom v službe Google Trends. V budúcnosti budú tieto systémy relevantné, s pomocou ktorých budete schopní uspokojiť potreby publika.

Téma číslo 5: musíte si vybrať motor alebo dizajnéra, berúc do úvahy osobné preferencie a skúsenosti

Takmer všetky populárne platformy CMS a SaaS sledujú cestu univerzalizácie. Pamätajte si, ako WordPress začal? Bol to klasický blogovací engine. Dnes na tomto CMS môžete realizovať takmer každý projekt.

Кто-то говорит, что для корпоративного сайта лучше подходит "Битрикс" или "самопис"? Не верьте. Кому-то не хватает функциональности, чтобы развивать сайт СМИ или другой контент-проект? Плохому танцору вечно что-то мешает. Где-то слышали, что WordPress не очень подходит для интернет-магазинов? На этом движке успешно работают тысячи ecommerce-сайтов.

Не стоит оценивать CMS и конструкторы по шкале "хороший - плохой". Движок или облачная платформа - это инструмент. Оценивать его лучше с помощью таких вопросов:

 • Могу ли я решить стоящие задачи с помощью данной CMS или SaaS-платформы? В этот вопрос входит оценка технических характеристик.
 • Нравится ли мне этот движок?
 • Môžem tento nástroj použiť? Môžem sa s ním chcieť vyrovnať?

Ak kladne odpoviete na všetky otázky pri hodnotení motora alebo konštruktéra, môžete ho použiť. Pamätajte si, že si nevyberiete cieľ, ale prostriedok na jeho dosiahnutie. A ako bonus tu je podrobný prehľad populárnych dizajnérov s porovnávacou tabuľkou.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár