Použiteľnosť pre figuríny. Časť 4: Ako čítať obsah

Prečítajte si prvú časť článku.

Prečítajte si druhú časť článku.

Prečítajte si tretiu časť článku.

V podmienkach informačného šumu prenasleduje čitateľ a nie naopak. Účinnosť publikácií závisí vo veľkej miere od čitateľnosti materiálov. Presnejšie povedané, pohodlie vnímania obsahu priamo ovplyvňuje rozhodnutie členov publika: čítať alebo čítať. V tomto článku sa dozviete, ako ľahko čítať obsah.

Ako povzbudiť čitateľa, aby sa posúval na koniec

Otvorením webovej stránky uvidíte iba časť obsahu. Ak chcete zobraziť celý obsah stránky, musíte prejsť. Publikum žije v podmienkach nadmerných informácií. Mnohí ľudia sú podvedome leniví. Preto časť obsahu zostáva mimo ich zamerania.

Ak sa chcete dostať z tejto situácie, môžete zverejniť najdôležitejší obsah v hornej časti stránky. Toto však nie je vždy technicky možné. Alternatívny spôsob, ako navrhnúť tvorcov počítačových hier. Viete, že prvé úrovne každej hračky sú vždy veľmi jednoduché. Náročnosť sa zvyšuje, keď dokončíte úlohy. Ak sa nováčik okamžite dostal na 15. úroveň hry, bol by sklamaný a po niekoľkých neúspechoch ju opustil.

Tento princíp použite pri výbere rozloženia stránky. V hornej časti by mal byť umiestnený vizuálne jednoduchý obsah. Ako sa stránka posúva, môže sa zvýšiť hustota obsahu a jeho zdanlivá zložitosť. Upozorňujeme, že nejde o sémantiku, ale o zjavnú zložitosť obsahu.

Pozrite si hornú stranu domovskej stránky Nintendo. Tu je vizuálne jednoduchý obsah:

Ak chcete zobraziť vizuálne zložitý obsah, posuňte sa nadol po stránke:

Umiestnením jednoduchého obsahu v hornej časti stránky povzbudíte návštevníka, aby stránku posúval.

Kontrast titulkov s pätkovými fontami

Pozrite sa na novinky ABC News a Daily Beast. ABC používa rovnaké písmo pre záhlavia a oznámenia.

Denná šelma označuje záhlavia s pätkovým písmom.

Patkové písmo uľahčuje skenovanie hlavičiek. Vďaka tomu si návštevník webovej stránky Daily Beast vyberie obsah, ktorý ho zaujíma rýchlejšie.

Zvýšenie riadkovej vzdialenosti uľahčuje čítanie.

Štandardné riadkovanie web stránok je 1,15. Ak chcete zvýšiť čitateľnosť textu, skúste zväčšiť riadkovanie. Optimálny interval je možné vypočítať pomocou nasledujúceho vzorca: veľkosť písma + 6-8 bodov. Ak používate 12 fontov, interval by mal byť 1,18 - 1,20. Príliš dlhé riadkovanie uľahčuje čítanie.

Ako zobraziť cenovky

Kupujúci takmer vždy nájdu cenu produktu alebo služby príliš vysokú. Nasledujúce pokyny vám pomôžu vyhladiť rohy a jemne prezentovať údaje o nákladoch pre návštevníkov stránok:

 • Vizuálne zvýraznite výhody, nezaoberajte sa číslami.

Nasledujúci obrázok zobrazuje neúspešný spôsob zobrazenia cien.

Na nasledujúcom obrázku nie je cena vizuálne zvýraznená.

 • Použite najdrahší produkt ako strašiak.

Toto odporúčanie je vhodnejšie pre podnik, ktorý predáva služby. Vyvinúť produkt, ktorý je podstatne drahší ako vaša vlajková loď ponuky. Použite ho ako strašiak, proti ktorému ceny iných výrobkov vyzerajú rozumne.

 • Publikovať informácie o produkte v zostupnom poradí podľa ceny.

To platí, ak sa spoliehate na predaj najdrahších výrobkov.

 • Ponúknite používateľovi šťastné médium.

Mnohí kupujúci si nevyberajú príliš drahý a nie príliš lacný produkt. Preto je vhodné tieto návrhy vizuálne zdôrazniť.

 • V lacných plánoch vynechajte možnosti, ktoré kupujúci stráca.

To ho nabáda k tomu, aby si vybral drahšiu ponuku.

 • Urobte nenápadnú bezplatnú ponuku.

Toto sa netýka skúšobných verzií produktu: musia byť viditeľné, pretože mnohí používatelia chcú produkt vyskúšať skôr, ako ho kúpia.

Použite princíp zlatého rezu

Umelci a architekti využívajú princíp zlatého rezu a vytvárajú svoje majstrovské diela. Návrhári môžu zvýšiť atraktívnosť webových stránok a čitateľnosť obsahu prijatím tohto nástroja.

Hodnota zlatého pomeru je 1,618. Predstavte si, že používate štandardné rozloženie stránky so šírkou 960 pixelov. Rozdelením 960 na 1.618 získate optimálny podiel stránky rozdelenej do dvoch stĺpcov. Šírka hlavného stĺpca je približne 594 pixlov a šírka bočného panela je 366 pixlov.

Ak chcete rýchlo vypočítať optimálne proporcie objektov, použite kalkulačku zlatého rezu.

Keď môžete centrovať text

Takmer nikdy. Zarovnať text vľavo. To uľahčuje čítanie. Ak je text v strede, osoba má problémy s prechodom z riadka na riadok.

Zarovnanie na stred môžete použiť pre záhlavia alebo krátke slogany. Vyhnite sa zarovnaniu nadpisov, keď je text zarovnaný doľava.

Kedy používať biely text na tmavom pozadí

Čierny text na bielom pozadí je považovaný za najlepšie riešenie. Biely text na čiernom pozadí má však v niektorých prípadoch aj výhody.

Návštevníci stránky čítajú alebo skenujú text. Napríklad, keď ponúknete používateľovi veľký článok, prečítajú ho. V tomto prípade je lepšie použiť čierny text na bielom pozadí, čo uľahčuje čítanie.

Biely text na tmavom pozadí funguje dobre, pokiaľ ide o záhlavia a nápisy na navigačných prvkoch. Povzbudzuje užívateľov, aby nečítali, ale aby skenovali nápis. Tento proces je rýchly, takže návštevník nemá čas cítiť nepríjemnosti.

Ako uľahčiť čítanie hlavnej stránky

Nasledujúce odporúčania vám pomôžu:

 • Nehovorte návštevníkom "Vitajte". V ére informačného hluku nemáte čas na dotieravú zdvorilosť. Lepšie okamžite ukázať užívateľovi výhody: "Najlepšie telefóny za nízke ceny."
 • Nepoužívajte fotografie fotografií.
 • Neútočte na návštevníka veľkými textami na hlavnej stránke. Podrobné vysvetlenia sú najlepšie skryté pod mačkou alebo publikované na interných stránkach.
 • Domovská stránka by mala byť východiskovým bodom pre cestovanie po stránke. Nemalo by byť ako interné stránky. Účelom hlavnej existencie je pomôcť používateľovi nájsť informácie, ktoré sú pre neho zaujímavé.

Ako urobiť tabuľky ľahko čitateľné

Nasledujúce odporúčania vám pomôžu:

 • Použite skratky, skratky a značky. Napríklad v tabuľke je lepšie použiť znak $, než písať frázu "US dolárov". Je lepšie písať "16 miliónov", než uviesť toto číslo v číslach.
 • Pomocou rozbaľovacej ponuky môžete skrátiť dĺžku riadkov a výšku stĺpcov.
 • Názov stĺpca by mal byť vždy viditeľný. Platí to pri použití veľkých tabuliek.
 • Zjednodušte čítanie informácií v riadkoch tabuľky. Zebra farba vám povie riešenie. Tiež sa uistite, že počet riadkov.

Ako správne reprezentovať podmienky používania

Len málo ľudí si prečíta podmienky používania, dohody strán a iný obsah tohto typu. Zvyčajne je napísaný malým písmom. A nájsť dôležité dáta, užívateľ musí čítať veľa zbytočných viet.

Ak chcete tento problém vyriešiť, zvýraznite a oznámte dôležité body. V praxi to môže vyzerať takto:

Na zjednodušenie vnímania obsahu ...

... snažte sa, aby stránky boli vizuálne príťažlivé, jednoduché a "ľahké". Nepíšte názvy a text veľkými písmenami. Pre hlavný obsah použite tmavý text na bielom pozadí. Pre nadpisy a navigačné prvky zapadajú svetlé texty na tmavom pozadí. Zarovnajte text vľavo, nepoužívajte fotografie z fotografií, na hlavnej stránke neukladajte dlhé informačné správy. Venujte pozornosť tabuľkám. Použite princíp zlaté sekcie, vytvorenie rozloženia stránky.

Zanechajte Svoj Komentár