Použiteľnosť pre figuríny. Časť 3: aká by mala byť navigácia

Prečítajte si prvú časť článku.

Prečítajte si druhú časť článku.

Navigačný systém by mal byť jasný a pohodlný. Dobré možno nazvať navigáciou, ktorú návštevníci zdroja využívajú automaticky, bez toho, aby tomu venovali pozornosť. Niečo ako toto používate myš: priťahuje pozornosť len vtedy, ak nefunguje správne. Ako urobiť navigáciu pohodlnú a nevyžadujúcu vedomú pozornosť návštevníkov? Prečítajte si nižšie.

Dodržujte poradie hlavných a vedľajších stránok.

Ak tlačidlá na sekundárnych stranách predchádzajú tlačidlám hlavných, je to pre užívateľa zavádzajúce. Napríklad jeden z variantov návrhu služby Digg navrhol nasledujúce rozloženie tlačidiel:

Tlačidlo "Moje správy" vedie na druhú stránku, ktorá je k dispozícii len po registrácii alebo autorizácii. Tlačidlo "Top News" vedie na hlavnú stránku, takže musí predchádzať tlačidlu "My News".

Zástupcovia západnej kultúry prehliadanie stránok zľava doprava zhora nadol. Tlačidlo naľavo a / alebo vyššie predchádza tlačidlo vpravo a / alebo nižšie.

Navigačné menu: vertikálne alebo horizontálne?

V niektorých situáciách je vhodné použiť vertikálne menu, v iných - horizontálne. Dizajnéri musia pochopiť, aký typ menu je v danej situácii vhodný.

Návštevníci rýchlejšie vnímajú vertikálne menu. Vzhľadom k malej vzdialenosti medzi prvkami, používatelia skenujú dve alebo tri tlačidlá v jednom vizuálnom zastavení. Vertikálne menu zaberá ľavý stĺpec stránky, takže máte menej miesta pre obsah. Horné prvky vertikálnej navigácie sú pre používateľa zreteľne viditeľné, ale spodné zostávajú ťažko viditeľné.

Návštevníci vnímajú horizontálne menu pomalšie. Tlačidlá sú umiestnené zľava doprava, takže osoba je zvyknutá čítať ich skôr ako skenovať vzory. Užívateľ vníma jedno tlačidlo pre jedno vizuálne zastavenie. Všetky prvky horizontálneho menu sú jasne viditeľné. Vertikálna navigácia ponecháva viac voľného miesta na stránke. To znamená, že môžete ponúknuť užívateľovi viac obsahu bez nutnosti rolovania.

Odstráňte zvislé pruhy z horizontálneho menu.

Návrhári používajú vertikálne pruhy v ponuke na vizuálne oddelené prvky.

Existuje jednoduchší spôsob vizuálneho oddelenia položiek ponuky. Dosť na zväčšenie priestoru medzi nimi. Tento spôsob oddeľovania položiek ponuky zvyšuje rýchlosť vnímania, pretože užívateľ robí menej vizuálnych zastavení.

Menu akordeón: jednoduchý spôsob stránkovania

Stránkovanie stránok je vhodné, ak ponúkate používateľovi veľké množstvo rôznych materiálov. A keď uverejníte jeden skvelý materiál, je lepšie kombinovať akordeonové menu s stránkovou stránkou:

Ak chcete čítať nový obsah, používateľ nemusí načítať ďalšiu stránku. Vďaka modulu AJAX, menu harmoniky načíta obsah na otvorenej stránke.

Ako urobiť nekonečné rolovanie užívateľsky prívetivý

Nasledujúce pokyny vám pomôžu zvýšiť efektivitu stránok s nekonečným rolovaním:

 • Pri nekonečnom rolovaní by užívateľ mal mať prístup k hornému navigačnému menu. Toto odporúčanie je implementované na Facebooku.
 • Ukážte používateľovi načítanie obsahu.
 • Povedzte návštevníkovi, koľko obsahu zostáva.
 • Dovoľte mi, aby som sa jedným kliknutím vrátil do východiskového bodu.

Kde by malo byť tlačidlo „Kontaktné informácie“

Všetky položky menu sú kombinované do dvoch kategórií: informačné a propagačné. Akcia nasleduje po preštudovaní informácií. Prvým z nich by preto mali byť informačné prvky: „o spoločnosti“, „produktoch“, „blogu“ atď. Ponuka by mala byť doplnená o reklamné položky, napríklad „predplatiť“ alebo „kontakt“.

Kolotoče, rotátory, posúvače: Vyhnite sa bežným chybám

Návrhári milujú karusel pre vizuálnu príťažlivosť. Nasledujú typické chyby, ktoré znižujú účinnosť týchto prvkov:

 • Pokračovanie v rotácii obsahu, keď používateľ zobrazí jedno z oznámení.

Ak na kurzor umiestnite kurzor, pohyb by sa mal prepnúť do manuálneho režimu.

 • Rotácia jedného prvku karuselu

Užívatelia vnímajú obsah zobrazený v karuseli v zhlukoch viacerých prvkov. Ak osoba nenašla tému záujmu, stlačí navigačné tlačidlo a zobrazí nový obsah. Ak v režime manuálneho rolovania karusel zobrazuje len jeden nový prvok, vedie to k strate času.

Pri manuálnom rolovaní karuselu by sa mal zmeniť celý riadok.

 • Nedostatok ukazovateľov pokroku

Používateľ chce vedieť, koľko obsahu už pozrel a koľko zostáva. Preto v karuseli musia byť známky pokroku.

 • Nekonečné rolovanie

Užívatelia nemajú radi rolovanie okolo karuselu navždy. Preto, keď skončíte s prezeraním, navigačné tlačidlo by malo byť neaktívne.

Ako sa zmestí všetko, čo potrebujete v hlavičke stránky

Záhlavie lokality zvyčajne obsahuje logo, tlačidlá ponuky, blok registrácie a autorizácie a vyhľadávacie pole. Záhlavie zaberá časť stránky a odoberá priestor z obsahu. Pomocou nižšie uvedených receptov urobíte čiapku kompaktnejšou bez straty funkčnosti a vizuálnej príťažlivosti:

 • Použite elastické vyhľadávacie pole
 • Spojte tlačidlá registrácie a autorizácie
 • Logo umiestnite na navigačnú lištu
 • Radikálne: skryť navigačné tlačidlá
 • Použite účinok rybieho oka

Ako urobiť vertikálne menu pohodlné

Vertikálne menu je vhodné v tom, že dizajnér môže umiestniť čo najviac odkazov. Užívateľ môže prejsť na stránku a zobraziť položky v dolnej časti vertikálneho menu. To však platí len v prípade, ak používateľ hľadá niečo konkrétne. Inak to jednoducho neprochádza stránkou.

Ak chcete tento problém vyriešiť, ponechajte vo vertikálnom menu len odkazy prvého rádu. Odkazy druhého poradia by sa mali zobraziť kliknutím.

Externé odkazy by sa mali otvárať na novej karte prehliadača.

Vnútorné prepojenia by sa mali otvoriť na existujúcej karte a externé v novej záložke. Po prvé, je užívateľsky prívetivý. Po druhé, udržuje používateľa na vašej stránke.

Skombinujte rozbaľovaciu ponuku

Štandardná rozbaľovacia ponuka môže používateľa zamieňať. Je nútený vybrať si každú kategóriu a študovať odkazy druhého poradia. Kombinované rozbaľovacie menu zobrazuje všetky položky druhého poradia, keď kliknete na ľubovoľnú kategóriu. Vďaka tomu je navigácia pohodlnejšia.

Karusel by mal mať ľahkú navigáciu.

Priemerná miera prekliknutia obsahu zobrazeného pomocou karuselu je 1%. Je to príliš nízke, pretože karusely sú zvyčajne najviditeľnejším prvkom na hlavných stránkach.

Problém je v ponuke karuselu: je často nepohodlný a neinformatívny. Navigačné prvky musia byť veľké a užívateľ musí vedieť, aký obsah si zvolí.

Automatický režim - hlavné kritérium kvality navigácie

Ak si užívatelia neuvedomujú, ako nájsť potrebnú časť stránky, znamená to, že ste urobili dobré menu. Ak chcete pomôcť návštevníkom cestovať po zdroji, vyberte správne poradie hlavných a vedľajších prvkov. Zvážte, ktoré menu vyhovuje vášmu zdroju: vertikálne alebo horizontálne. Urobiť hlavičky stránky malé a pohodlné. Pomocou kombinovanej rozbaľovacej ponuky zobrazte sekundárne prvky vertikálnej ponuky kliknutím.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár