Podrobný návod na použitie bočnej lišty

Z tohto článku sa dozviete všetko o postranných paneloch: či ich potrebujete, koľko bočných panelov by malo byť na stránke, z ktorej strany by mali byť, z ktorých prvkov by mali byť.

Prečo hovoriť o stránkach sidebar

Bočný panel alebo bočný panel - časť štruktúry webovej stránky, ktorá sa nachádza na pravej alebo ľavej strane a obsahuje funkčné, informačné a konverzné prvky.

V bočných stĺpcoch webmasteri zverejňujú štandardné prvky. Tu je niekoľko príkladov:

 • Navigačné menu.
 • Stlačte tlačidlo.
 • Widgety sociálnej siete.
 • Reklamné jednotky.
 • Widgety pre najnovšie publikácie.
 • Widgety pre populárne publikácie.
 • Formuláre na odber.
 • Biografia autora alebo informácie o spoločnosti.
 • Odkazy na archívy.

Pozrite sa, čo sa stane: vlastníci stránok umiestnia štandardné prvky do bočných panelov, ale hľadanie dvoch identických stĺpcov na rôznych zdrojoch je ťažké. Nejde o rozdiely vo vzhľade a veľkosti.

Webmasteri publikujú rôzne štandardné prvky v bočných paneloch. Na jednej stránke nájdete formulár predplatného a oblak značiek, na ostatných widgetoch Vkontakte a navigačnom menu a na tretej iba reklame. V bočných stĺpcoch môžete vidieť dva alebo tri alebo viac ako tucet prvkov.

Na blogoch Texterra, HubSpot a MOZ nie sú žiadne bočné panely. V "Mad Seals", Cossa a Webpromoexperts sidebar vpravo. Na "Tapes.ru" a Nielsen plnej sidebar na ľavej strane. Existujú príklady stránok a blogov s dvoma alebo viacerými bočnými panelmi.

Naozaj potrebujete bočné panely? Aké funkcie vykonávajú, ako ich efektívne používať, čo by malo byť perfektným bočným panelom? Poďme na to.

Potrebujem bočný panel na stránke

Bočný panel "Mad Seals" je vpravo. Na interných stránkach je predplatný formulár, informácie o „Mačiatkach“ a menu navigácie kategórie.

Približne 40 alebo 45% návštevníkov stránok nevidí bočný stĺpec. Je to všetko o adaptívnom dizajne: vďaka tomu sa na mobilnej obrazovke bočný panel zmení na spodný panel. Jednoducho povedané, bočný panel sa posunie do spodnej časti obrazovky mobilného zariadenia.

Aj keď má vaša stránka bočný panel, takmer polovica používateľov ju nevidí. Na stránkach s citlivým dizajnom pri prezeraní z mobilných zariadení sa bočný panel presunie do spodnej časti obrazovky.

Ak používatelia smartfónov a tabletov nevidia bočný panel, potrebujú ho používatelia počítačov? Ak chcete odpovedať na túto otázku, musíte definovať funkčnosť tohto prvku.

Bočný panel štruktúruje stránku pri prezeraní na obrazovke pracovnej plochy. Vďaka tomu sa rozlišuje hlavná zóna obsahu a pomocná oblasť. Štruktúra pomáha používateľom okamžite naskenovať stránku a nájsť správne údaje. Napríklad, hneď po pristátí na stránke blogu v LiveJournal, používateľ vie, kde sa nachádzajú základné informácie a kde nájdete ponuku, odkazy na iné publikácie a archívy.

Vďaka bočnému panelu získa vlastník stránky možnosť publikovať na stránke pomocné prvky bez ovplyvnenia hlavného obsahu. Ponuky, formuláre konverzie, nedávne zoznamy publikácií a dokonca aj reklama menej rušia používateľa od čítania, zadávania objednávok alebo iných akcií v hlavnej oblasti stránky.

Štruktúrovanie stránok má vedľajšie účinky. Užívatelia aktívnejšie komunikujú s hlavnou zónou obsahu ako s pomocnou jednotkou. Napríklad na testovacej stránke s bočným panelom na pravej strane je možnosť kliknutia na reklamu AdSense pod hlavným obsahom 0,87%.

Reklamné jednotky MP v bočnom paneli nepresahujú 0,1%. V postrannom paneli sa zobrazujú reklamy na prvej obrazovke. To znamená, že ho užívateľ vidí okamžite po pristátí na stránke. V hlavnej oblasti obsahu sa jednotka AdSense nachádza v publikácii. Ak to chcete vidieť, surfer musí prejsť takmer na koniec stránky.

Marketer Brian Harris testoval účinnosť bočného panela na svojom blogu. Konverzia stránky bez bočného panela sa zvýšila o 26% v porovnaní so základnou stránkou. Podľa Harrisa, CTR prvkov v bočnom paneli jeho blogu je 0,3%.

Po odstránení bočného panela, špecialisti marketingovej agentúry Impact zaznamenali nárast konverzie stránky blogu o 71%.

Ak používate bočný panel, na hlavnom obsahu zostáva menej miesta. To vás môže donútiť zmenšiť veľkosť, znížiť dĺžku čiary a riadkovanie, aby ste odmietli odsadenie medzi odsekmi. V dôsledku toho je váš obsah dusivý a nečitateľný.

Ďalšou nevýhodou použitia bočného panela je, že stále odvádza pozornosť od hlavného obsahu. Ak je bočný panel stránky preťažený jasnými prvkami, napríklad fotografiami, animovanými reklamami, formulármi konverzie, návštevník nemusí dokončiť čítanie publikácie.

Napríklad sidebar v blogu slávneho obchodníka Heidi Cohen schopnosťou pritiahnuť pozornosť úspešne konkuruje hlavnej obsahovej zóne. V bočnom paneli tohto zdroja pracuje až 14 prvkov.

Mám používať bočný panel? Áno, ak chcete zlepšiť použiteľnosť pre používateľov počítačov. V bočnom paneli môžete umiestniť hlavné alebo dodatočné navigačné menu. Vďaka bočnému panelu získate priestor na publikovanie pomocných widgetov, napríklad zásuvných modulov sociálnych sietí, predplatných formulárov, archívov a odkazov na obľúbené publikácie.

Ak chcete, aby sa používatelia sústredili výlučne na hlavný obsah, zrušte bočný panel. Absencia bočného panela ho robí čo najbližšie k prezeraniu stránok na obrazovkách rôznych zariadení. To znamená, že užívateľ počítača nemusí zvyknúť na nedostatok bočného panela pri prezeraní zdroja v smartfóne.

Koľko bočných panelov by malo byť na stránke

Žiadny alebo jeden. Nie je potrebné používať viac ako jeden bočný panel v čase preťaženia mobilného webu a používateľov. Dokonca aj bočný panel zaberá desiatky percent stránky. Ak používate dva bočné panely, zaberajú až polovicu použiteľného priestoru stránky. To zhoršuje podmienky interakcie s hlavným obsahom.

Venujte pozornosť vnútorným stránkam stránky "Vedomosti". Úplný bočný stĺpec je vpravo. Na ľavej strane stránky sú odkazy a oznámenia súvisiacich publikácií. Tieto prvky sú podobné druhému bočnému panelu.

V dôsledku toho je hlavný obsah doslova zaklinený medzi pomocnými objektmi. To má samozrejme negatívny vplyv na skúsenosti používateľov. Čitateľ musí doslovne hľadať ďalší odsek svojimi očami, pretože sa stráca na pozadí oznámení a bočného panelu vľavo. Okrem toho, animované reklamy, oznámenia a dokonca aj svetlé tlačidlá na právo zdieľania sa zbavujú čítania.

Doslova ma to bolí, keď čítam publikácie na webovej stránke Vedomosti. Zdá sa, že to nie je zdrojom solídnej obchodnej publikácie, ale staro-školského blogu tvorcu peňazí od začiatku 2000s.

Porovnajte vnútorné stránky stránky "Vedomosti" so stránkami publikácií "Layfhakera". Táto stránka má jeden bočný panel na pravej strane. Má reklamy a blok najlepších publikácií. Oznámenia o článkoch sa uskutočňujú v rámci publikácie v blokových odporúčaniach.

Alexander Alaev riešil problém sidebar zaujímavým spôsobom. Na hlavnej stránke jeho blogu sa nachádza bočný stĺpec so štandardnými widgetmi. Na stránkach publikácií nie je bočný panel. To umožňuje používateľom zamerať sa na hlavný obsah.

Ale Alexander urobil spoločnú chybu. Použil šablónu stránky bez bočného panela a nie špeciálnu tému bez bočného panela. V dôsledku toho sa ukázalo, že linka je príliš dlhá, čo negatívne ovplyvňuje čitateľnosť obsahu.

Nepoužívajte viac ako jeden bočný panel. To zhoršuje užívateľský komfort: odvádza pozornosť návštevníkov, znižuje čitateľnosť obsahu.

Existujú vynikajúce vyvrátenia posledného odporúčania. Pozrite sa na stolové verzie stránok Facebook a Vkontakte. Na prvom sú tri bočné lišty a na druhom dve. Zdroje fungujú viac ako úspešne. Ale aby boli úspešní a pohodlní s dvoma alebo viacerými bočnými stĺpmi, musíte mať popularitu a magnetizmus Facebook a VKontakte.

Kde by mal byť bočný panel: vpravo alebo vľavo

Obe možnosti sú možné. Vyberte si preferovaný typ podľa typu stránky, potrieb užívateľa, úloh, ktoré by mal postranný stĺpec vyriešiť.

Podľa Nielsena používatelia venujú väčšiu pozornosť hornej ľavej časti stránky. Ihneď po pristátí návštevníci okamžite naskenujú vstupnú stránku. Pohyby surferovho pohľadu na stránke je možné popísať pomocou F-vzoru.

Použite bočný panel na pravej strane na zacielenie používateľov na hlavný obsah stránky. Toto odporúčanie platí pre obsahové projekty: osobné a firemné blogy, priemyselné zdroje. Bočný panel na pravej strane používa vc.ru, Cossa, Layhhaker a ďalšie populárne projekty.

Dôvody na použitie stĺpca na pravej strane:

 • Užívateľ by sa mal zamerať na hlavný obsah.
 • Bočný panel obsahuje pozadie alebo podporné informácie.
 • Ak je to potrebné, užívateľ bude vedome nájsť navigačné menu alebo archív v pravej časti okna.
 • Prvky konverzie fungujú efektívnejšie, ak sú v hlavnom obsahu.

Použite ľavý bočný panel, ak chcete prilákať viac informácií o používateľovi, ktoré sú v ňom uverejnené. To platí pre internetové obchody. V ľavom stĺpci uverejňujú navigačné prvky: ponuku kategórií produktov a filtrov.

Bočný panel na ľavej strane je skvelým riešením pre webové služby. Je to pohodlnejšie pre používateľov, keď sú ovládacie a navigačné ponuky na ľavej strane obrazovky. Venujte pozornosť službám Google a "Yandex", napríklad Gmail, Správca značiek, Metrické. Vo webovom rozhraní týchto služieb sú navigačné prvky umiestnené v ľavom bočnom paneli.

Ľavý bočný panel sa často používa vo veľkých projektoch. Stránky médií sú umiestnené na ľavom bočnom paneli navigačnej ponuky. Pozoruhodný príklad - "Lenta.ru". Publikácie publikujú aj postranné odkazy na aktuálne alebo populárne publikácie a reklamné jednotky.

Nasledujúce práce vysvetľujú výhody ľavého bočného panela:

 • Užívateľ musí venovať pozornosť informáciám v bočnom paneli, dokonca aj na úkor hlavného obsahu.
 • Menu navigácie a ovládania by malo byť viditeľne zobrazené. Užívateľ bude môcť navigovať po stránke bez toho, aby bol odvrátený od hlavných informácií.
 • Reklamná jednotka alebo formulár konverzie na ľavom bočnom paneli je výraznejší. V záujme speňaženia môžete obetovať záujmy používateľa.

Ak je pre vás dôležité, aby používatelia v prvom rade venovali pozornosť hlavnému obsahu, použite bočný panel vpravo. Ak chcete používateľom poskytnúť najpohodlnejšiu navigáciu a ovládanie, uprednostnite bočný panel vľavo.

Chcete argument na bočnom paneli vľavo? V blogu Nielsen Norman Group sa bočný panel nachádza na ľavej strane. Táto spoločnosť psala stránky použiteľnosti.

Aké informácie by mali byť uverejnené na bočnom paneli

Bočný panel zaberá priestor z hlavného obsahu webovej stránky. Na zabezpečenie toho, aby obeť nebola zbytočná, uverejnite na bočnom paneli užitočné funkčné prvky a informácie. Čo presne môže užívateľ potrebovať v bočnom stĺpci stránky?

Navigačné a riadiace prvky

Toto je takmer jediný prvok, ktorý ospravedlňuje použitie bočného stĺpca. Navigačné menu zlepšuje použiteľnosť akejkoľvek stránky: z médií alebo blogu na internetový obchod a webovú službu.

Ak je v bočnom paneli iba jedno alebo hlavné navigačné menu, umiestnite ho čo najvyššie. Vďaka tomu sa užívatelia nestratia na stránke, rýchlo nájdu potrebné sekcie a špecifické publikácie.

"Lenta.ru" v bočnom paneli je hlavné a jediné navigačné menu. Na stránkach kategórie "Svyaznoy" v bočnom paneli je niekoľko navigačných prvkov. V bočnom stĺpci webovej stránky Euroset zverejnené navigačné odkazy na hlavné kategórie produktov.

Ak je hlavné menu stránky v hlavičke stránky, v bočnom stĺpci môžete použiť pomocné navigačné prvky. Ak napríklad záhlavie obsahuje odkazy na hlavné stránky a sekcie, filtre, odkazy na nadpisy príspevkov, v bočnom paneli budú užitočné blogy konkrétnych autorov. Na stránke madcats.ru sú hlavné navigačné odkazy v hornej časti stránky a ponuka kategórie je v bočnom paneli.

Sociálne miniaplikácie

Sú to nasledovníci tlačidiel a miniaplikácie komunity. Blok "Nasleduj ma" v hornej časti bočného panela je dobrou alternatívou sociálnych tlačidiel v hlavičke stránky. V bočnom paneli zostanú tlačidlá viditeľné, ale nezaťažujú hlavičku. Dôležitou výhodou je, že je jednoduchšie pridať výzvu na akciu na bočnom paneli. V čiapke bude mať veľa miesta.

Ako efektívne sú tlačidlá predplatného pre novinky v sociálnych sieťach? Vyššie uvedený experiment na blogu VideoFruit, počas ktorého bola možnosť kliknutia na miniaplikácie v bočnom paneli 0,3%. Na testovacej stránke som za 30 dní dostal 10 prechodov z bloku „Nasleduj ma“ na sociálne verejné príspevky.

CTR bloku tlačidiel v bočnom stĺpci testovacieho miesta počas 30 dní bola 0,097%. Nízka možnosť kliknutia poukazuje na neefektívnosť sociálnej miniaplikácie ako nástroja na prilákanie návštevníkov verejnosti len v konkrétnom prípade.

Ako je vhodné uverejniť blok nasledovníka v bočnom paneli? Môžete to tak urobiť. Potrebné sú tlačidlá na predplatenie verejnosti v sociálnych sieťach. Mali by byť na prominentnom mieste. To je zvyčajne viečko alebo vrch bočného stĺpca. V bočnom paneli tlačidlá nezaberajú veľa miesta, vizuálne nepreťažujú hlavičky a neodvádzajú používateľov od hlavného obsahu.

V bočnom stĺpci stránok často vidíte widgety sociálnej komunity, napríklad plugin stránky alebo miniaplikáciu stránky Vkontakte. Sociálne plug-iny tohto typu zvyčajne obsahujú konverzný prvok, napríklad tlačidlo „Subscribe“ alebo „Like“.

Vzhľadom na vizuálnu príťažlivosť a relatívne veľkú veľkosť by mali byť sociálne pluginy efektívnejšie ako blok „Follow me“. Je to naozaj tak?

Pre experiment bola miniaplikácia stránky Vkontakte nainštalovaná v bočnom stĺpci testovacieho prostriedku. Počas obdobia od 8. apríla do 7. mája navštívilo stránku 10 234 ľudí. Počas tohto obdobia sa jeden používateľ prihlásil na odber stránky pomocou miniaplikácie. Tlačidlo CTR "Prihlásiť sa k odberu noviniek" predstavovalo 0,009%.

Ďalšie tri osoby sa presunuli z lokality do komunity "Vkontakte" na miniaplikácii odkazy. To nemení celkový obraz - pre testovacie miesto sa sociálny plugin ukázal ako neefektívny nástroj.

Na obrázku vyššie sú zobrazené grafy zobrazení používateľov a členov skupiny Vkontakte. Zdá sa, že počítadlo zvažuje prezeranie každej návštevy na stránke s widgetom, ktorý používatelia prihlásili do "Vkontakte".

Napríklad 9. mája štatistiky zaznamenali 101 zobrazení widgetu užívateľmi Vkontakte. V ten deň navštívilo testovacie miesto 350 ľudí. Ak by sme hovorili o aktívnych zobrazeniach, takmer 30% návštevníkov stránok by malo spolupracovať so sociálnym doplnkom. To je neskutočné.

Takže sociálne pluginy v bočnom paneli sú k ničomu? Nie, pretože nie je možné extrapolovať výsledky testovacieho zdroja s účasťou 300 - 400 ľudí denne na všetkých stránkach. Okrem toho, sociálny widget nie je len pre konverziu návštevníkov na nasledovníkov.

Po prvé, sidebar plugin môže zvýšiť vizuálnu príťažlivosť stránky a urobiť ju informatívnejšou. Všimnite si kanály Twitter na mediálnych stránkach. Po druhé, sociálne widget možno považovať za puzomerkoy. Vlastník lokality zobrazuje návštevníkom populáciu zdroja v sociálnych sieťach.

Informácie o autorovi alebo spoločnosti

Príbeh o autorovi a ideologických inšpirátoch možno vidieť na bočných paneloch zdrojov spojených s Neilom Patelom: neilpatel.com a quicksprout.com. Z rusky hovoriacich kolegov informácie o spoločnosti v stĺpci na pravej strane opakovane spomínali "mačiatka".

Pán Patel tvrdí, že jeho postranná biografia pomáha budovať komunitu a zvyšuje vernosť používateľov. Neil umožňuje zverejnenie informácií o autorovi podľa článku, ale túto metódu považuje za neúčinnú. Vysvetľuje to tým, že nie všetci používatelia si materiál prečítajú alebo prechádzajú stránkou až do konca.

Informácie o spoločnosti Patel na svojich stránkach sú zároveň sociálnym dôkazom a zároveň predávajúcim prvkom. Tento nástroj môžu prijať aj iní blogeri a spoločnosti. Nezabudnite otestovať rôzne verzie obrázkov. Например, портрет трех котов на сайте "Котиков" выглядит гораздо лучше фото Пателя на сайте Quicksprout. Фото Нила сильно отвлекает от чтения, а рисунок котов вызывает положительные эмоции и не раздражает.

Конверсионные элементы

В качестве конверсионных элементов в сайдбаре чаще всего используют формы подписки. Примеры можно увидеть на сайтах и в блогах Webpromoexperts, Cossa, Searchengines.ru, Shopolog и других.

Sú formuláre predplatného účinné v bočnom paneli? Podľa poštovej služby spoločnosti Aweber bola miera konverzie tlačiva predplatného na konkrétnom mieste 0,4%. Kontextové okno s formulárom predplatného na tej istej lokalite poskytlo konverziu 5,5%. Brian Harris z VideoFuit si všimol, že statický predplatný formulár na bočnom paneli poskytuje mieru konverzie 0,3%. Formulár plávajúceho predplatného na bočnom paneli poskytol zvýšenie konverzie na 0,8%.

To znamená, že konverzný kurz predplatného v uvedených prípadoch bol nižší ako 1%. Stojí za to zverejniť konverzný prvok v bočnom stĺpci vzhľadom na nízku účinnosť tohto nástroja? Rozhodnite sa sami. Nezabudnite na vyššie uvedené experimenty VideoFruit a Impact, počas ktorých odmietnutie bočného panela zvýšilo mieru konverzie stránky o desiatky percent.

reklama

Mediálne stránky a bloggeri často uverejňujú reklamy v bočných paneloch. Okrem toho kontextové reklamné systémy považujú umiestnenie blokov v bočnom paneli za účinné. AdSense odporúča uverejniť reklamy na bočnom paneli hneď pod navigačným menu.

Podľa mojich pozorovaní sú reklamné jednotky AdSense v bočnom paneli neúčinné. Počas niekoľkých mesiacov testovania obdĺžnik 300 x 250 poskytol MP 0,06% a mrakodrap 300 x 600 poskytol mieru prekliknutia 0,11%. Reklama v bloku odporúčaného obsahu, ktorý je v publikácii, poskytla MP 0,87%.

Nielsen tvrdí, že zvyk webmasterov umiestniť reklamy v pravom bočnom paneli núti používateľov vyhnúť sa všetkým prvkom v bočnom paneli. Preto Nielsen odborníci neodporúčajú publikovať nielen reklamy na bočnom paneli, ale aj akékoľvek vizuálne prvky, ktoré sa podobajú bannerom a reklamám.

Mimochodom, začiatkom roka 2016 spoločnosť Google odstránila pravý bočný panel s reklamami z výsledkov vyhľadávania. Najväčší vyhľadávač na svete zobrazuje reklamy nad a pod výsledkami vyhľadávania. V prípade niektorých dotazov sa na pravom bočnom paneli zobrazujú reklamy služby Google PLA.

V runete viac ako 20% surferov používa blokátory reklám. Keď program blokuje reklamu, vzhľad bočného panelu sa kazí. Toto sa napríklad stane, ak je reklamný kód vložený do štandardného widgetu programu WordPress Text. V tomto prípade užívatelia vidia v bočnom paneli prázdny kontajner widgetu.

Podľa reklamnej platformy Infolinks si návštevníci stránok rýchlo všimnú, ochotne komunikujú a zvažujú menej nepríjemné reklamy, ktoré sa nenachádzajú v tradičných oblastiach uverejňovania reklám. To znamená, že užívatelia považujú reklamu na bočnom paneli za nepríjemnú a nevšimnú si ju.

Existujú nejaké argumenty na uverejnenie reklám v bočnom paneli? Áno. Po prvé, textový blok v bočnom paneli prakticky nezasahuje do vnímania hlavného obsahu. Bude čestnejšie zverejniť ho na strane čitateľa, ako vložiť komerčné odkazy do textu publikácie.

Po druhé, ak zverejníte jednotku AdSense v bočnom paneli tak, aby bola na prvej obrazovke, dostanete príjmy aj bez kliknutia používateľa. Systém sa často mení v blokoch, ktoré sú na prvej obrazovke, reklamy s platbou za zobrazenie.

Reklamný model speňažujúci webové stránky a blogy umiera. To je ďalší dôvod na opustenie umiestnenia banerov v bočnom paneli.

Oznámenia o obsahu

Je ťažké nájsť bočný panel bez oznámení o obsahu. Widgety najnovších, populárnych, komentovaných publikácií sú na stránkach takmer všetkých médií.

Účel publikovania výberu obsahu je jasný: používateľ sleduje odkazy, hĺbku prezerania a čas relácie sa zvyšuje. Vydavateľ má viac príležitostí zapojiť návštevníka do interakcie a previesť ho.

Ale blok populárnych publikácií v bočnom paneli môže odradiť používateľa od čítania aktuálnej publikácie. Vydavateľ vyzve návštevníka, aby sledoval odkaz v okamihu, keď ešte neprehliadol aktuálnu stránku.

Príklad absurdného použitia oznámenia o obsahu nájdete na webovej stránke Autonews. Používateľ vidí blok súvisiacich publikácií s nadpisom "Prečítajte si aj" vedľa hlavného nadpisu publikácie.

Neexistuje žiadna taká chyba na internetových stránkach CNN. Odporúčaný obsah sa zobrazí v bočnom paneli priamo oproti poslednej časti hlavnej publikácie.

Aké účinné sú oznámenia o obsahu v bočnom paneli? Na testovacom mieste bola CTR miniaplikácie publikácií súvisiacich s Relapom v bočnom paneli 2,04%. Podobný ukazovateľ pre widget pod hlavným obsahom bol 32,49%.

Napriek relatívne nízkej možnosti kliknutia môžu byť oznámenia o obsahu v bočnom paneli užitočné pre používateľov. Navigačné prvky dopĺňajú widgety najnovších alebo populárnych publikácií a iných zbierok. Nasledujúce pokyny vám pomôžu efektívne používať zbierky obsahu:

 • Neoznamujte obsah pomocou bannerov. Ak oznámenie vyzerá ako reklama, používatelia sa tomu vyhnú.
 • Neumiestňujte spony do hornej časti bočného stĺpika. Umožnite návštevníkovi prečítať si hlavnú publikáciu a potom mu ponúknite iný obsah.
 • Postarajte sa o obsahovú relevanciu. Na spravodajských stránkach je vhodné publikovať blok „Čerstvé publikácie“, súvisiace články sa zmestia do blogu a podobné produkty môžete oznámiť v internetovom obchode.
 • Nielsen odborníci odporúčajú starostlivo pomocou miniatúr obrázkov na bočnom paneli. Vyhlasujú, že oznámenie vyzerá ako reklama a znižuje mieru prekliknutia.
 • Ponúka užívateľom výber užitočného alebo vždyzeleného obsahu.

Čo presne by nemalo byť v bočnom paneli

Dbajte na to, aby v bočnom paneli stránky neboli k dispozícii žiadne zbytočné prvky. Zhoršujú použiteľnosť stránky: rušia užívateľa od hlavnej publikácie, redukujú vizuálnu príťažlivosť stránky, v niektorých prípadoch znižujú rýchlosť sťahovania. O akých prvkoch hovoríme?

Tag cloud

Tento widget pochádza z minulosti, keď kľúčové slovo meta tag bol stále funkčný, a webmasteri pridali päť značiek pre každú publikáciu. Oblak tagu zaberá veľa miesta a je nepohodlný na navigáciu.

Widget Posledné príspevky na domovskej stránke blogu

Nové publikácie je možné oznámiť na hlavnej stránke av sekciách firemnej stránky, na spravodajských zdrojoch, na stránkach nadpisov a publikácií. Na hlavnej stránke blogu používateľ vidí zoznam príspevkov v opačnom chronologickom poradí, takže nie je potrebný ďalší widget.

Widget Kalendára

Z hľadiska navigačného prvku je kalendár zbytočný. Trvá to však veľa miesta.

Widget "Meta" na stránkach beží CMS WordPress

Tento vizuálny prvok by sa mal používať iba v jednom prípade: ak chcete, aby sa používatelia zaregistrovali na stránke. V iných prípadoch nie je potrebný odkaz na administrátora a WordPress.org na stránke. A RSS kanál možno oznámiť inak.

Pulty, Puzomerki

Ak sú tieto prvky potrebné, umiestnite ich do päty.

Blokovať "Posledné komentáre"

Widget "Fresh Comments" zabraňuje bočnému panelu a zhoršuje použiteľnosť stránok.

Vezmite prosím na vedomie, že v systéme komentárov Disqus môžete zobraziť relevantné diskusie v hlavnej publikácii.

Nezverejňujte na bočnom paneli žiadne položky, ktoré by mohli odviesť pozornosť publika od hlavného obsahu.

Čo ak nemáte webovú stránku bez bočného panela

Myslite dvakrát. Pripomeňme, že približne polovica návštevníkov vašej stránky nevidí bočný panel. Na obrazovkách mobilných zariadení sa zmení na spodný panel. Pozrite sa na výskum vykonaný pomocou lighttracking. Nielsen tvrdí, že vďaka reklame používatelia vyvinuli slepotu vo vzťahu ku všetkým prvkom v bočných stĺpcoch. Podľa VideoFruit, MP akéhokoľvek widgetu v bočnom paneli nepresiahne 0,3%.

Ak stále neodmietate bočný panel, urobte ho čo najužitočnejším pre divákov. Publikovanie navigačných prvkov v bočnom paneli: hlavné alebo pomocné menu, zoznam nadpisov, filtre produktov. Ak v hlavičke nie je žiadny vyhľadávací formulár, umiestnite ho do hornej časti bočného stĺpca. Ponúkajú tiež užívateľom výber obsahu, sociálnych widgetov. Experimentujte s reklamnými jednotkami.

Uistite sa, že v bočnom stĺpci stránky nie sú viac ako 3 - 5 prvkov alebo widgetov. Uistite sa, že bočný panel nezaberá príliš veľa miesta z hlavnej oblasti obsahu. Odporúčaná šírka bočnej lišty je od 20 do 40% celkovej šírky stránky. Ak používate viac bočných panelov, ich celková šírka by nemala byť väčšia ako 40%.

V komentároch zdieľajte skúsenosti s používaním bočného stĺpca. Kliknú vaši používatelia na odkazy v bočnom paneli, kliknú na reklamy? Na ktorej strane je bočný panel na vašej stránke? Ste pripravení úplne opustiť bočný panel?

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár