Kontrolný zoznam použiteľnosti: 200+ položiek na kontrolu

Prítomnosť veľkého množstva obsahu v sieti urobila používateľa veľmi náročným a kvalitou obsahu a jeho prezentáciou. To platí najmä pre komerčné stránky. Potenciálny kupujúci nebude nahliadnuť do vašej malej tlače, horúčkovito hľadať, kde vypnúť hudbu na pozadí na vašich stránkach, alebo dať sa s jeho "vyglavglaznym" dizajn. Nebude strácať čas snahou zistiť, kde máte kontakty a ako si objednať. Klient jednoducho prejde na nasledujúcu kartu, kde je stránka konkurenta jednoduchšia a prístupnejšia. Preto je použiteľnosť zdroja najdôležitejším faktorom, ktorý má priamy vplyv na konverziu.

Snažili sme sa zozbierať najpodrobnejší kontrolný zoznam použiteľnosti stránky. Vezmite a používajte. A samozrejme, podeľte sa o svoje názory v komentároch :)

hlavná

1. Rýchlosť sťahovania Stránka sa načíta rýchlo (1-2 sekundy). Ak vaša stránka načítava viac ako 3 sekundy - asi 40% návštevníkov pravdepodobne odchádza bez čakania.

2. Prispôsobenie geografii strednej Ázie. Stránka je optimalizovaná pre prezentáciu v regióne, pre ktorý je určená: informácie sú prezentované v príslušnom jazyku (alebo existuje výber jazyka), údaje sú prezentované v metrickom systéme, ktorý je návštevníkom známy.

3. Ľahko prepínať jazyk. Ak má stránka na výber jazyk, potom prepínanie jednoducho načíta stránku, na ktorej sa nachádza používateľ, a neprenesie ju na hlavnú stránku lokality.

4. Dostupnosť adaptívneho usporiadania. Stránka by mala byť optimalizovaná:

 • a. pre správne zobrazenie na mobilných zariadeniach;
 • b. pre správne zobrazenie v rôznych prehliadačoch, na zariadeniach s rôznymi rozlíšeniami obrazovky.

5. Každé zariadenie má vlastnú použiteľnosť. Čo je vhodné na mobilných zariadeniach, nie je vždy odôvodnené verziou stránky pre desktopy - napríklad skryté hlavné menu, ktoré je rozmiestnené pomocou tlačidla v ľavom hornom rohu. Na pracovnej ploche núti používateľa, aby urobil ďalšie kliknutie.

6. Skrytie nežiaducich posuvníkov. Na stránke s rozlíšením 1024 × 768 vo všetkých štandardných prehliadačoch sa horizontálny posuvník nezobrazí.

7. Rýchly prístup k tlačidlám CTA. Možnosť kúpiť tovar / objednať službu / objednávku spätného volania je na každej stránke.

8. Dostupnosť intuitívnych ikon. Kdekoľvek je to vhodné a možné, textové položky sú doplnené ikonami.

9. Jednotné rozhranie. Štruktúra stránky - čiapka, suterén, hlavné menu atď. - je rovnaká na všetkých stránkach, s výnimkou košíka a pokladničných stránok.

10. Jednoznačnosť a jasnosť. Akonáhle na akejkoľvek stránke stránky, užívateľ na 3 sekundy chápe, čo je stránka, aké témy: vďaka sloganu a obrázkov v hlavičke, názve stránky atď.

11. Predvídateľné umiestnenie kľúčových prvkov. Návštevník nájde všetky štandardné prvky na známych miestach (princíp „Nenúťte ma premýšľať“):

 • a. logo spoločnosti - vľavo hore,
 • b. kontakty - vpravo hore,
 • c. vyhľadávací reťazec je v ľavom hornom alebo hornom strede.

12. Minimálny požadovaný počet kontaktov. Príliš veľa možností na výber kontaktnej osoby môže viesť k neochote návštevníka vykonať túto voľbu úplne.

13. Pohodlie interakcie s logom lokality. Logo je klikacie a vedie na hlavnú stránku a hlavná stránka stránku znovu nenahráva.

14. Mapa stránok. Stránka má prepojenie na mapu lokality a je priechodná (optimálne umiestnenie je v päte).

15. Unikátny favicon. Stránka má favicon, najlepšie zodpovedajúce logu. Vďaka nezabudnuteľnému faviconu môže užívateľ ľahko nájsť kartu s vašou stránkou medzi mnohými otvorenými kartami prehliadača.

16. pozoruhodný CTA. Všetky volania na akcie na stránkach sú vizuálne viditeľné a zrejmé: tlačidlá sú veľké a jasne označené, odkazy sú zvýraznené.

17. Hlavné CTA je najvýraznejšia. Hlavná výzva na akciu na každej stránke (tlačidlo „Kúpiť“, tlačidlo na prechod na ďalšiu fázu objednávania atď.) Je vždy zvýraznená jasnejšie, výraznejšie ako iné a je umiestnená najpohodlnejším spôsobom pre používateľa.

18. Jasná terminológia. V položkách menu, tlačidlá a odkazy nepoužívajú nezrozumiteľné pre návštevníkov podmienky alebo znenie.

19. Možnosť vidieť tváre spoločnosti. Stránka má stránku "O spoločnosti", s podrobnými informáciami o vás, najlepšie s fotografiou kancelárie vo vnútri a vonku, s fotografiou zamestnancov pracujúcich s klientmi, s fotografiami výrobného / pracovného procesu.

20. Vyvinutá funkcia stránky 404. Stránka má informačnú stránku s chybou 404. Informuje návštevníka o tom, čo sa stalo, a obsahuje odkazy na hlavné časti stránky, na vyhľadávací panel, ako aj kontakty: telefóny, instant messaging, e-mail.

21. „Princíp nenásilia“.

 • a. Stránka nemá žiadny mediálny obsah (hudba alebo video), ktorý beží bez vedomia používateľa. Vo väčšine prípadov, to obťažuje návštevníka a núti ho opustiť miesto okamžite. Ak ho z nejakého dôvodu stále používate, uistite sa, že tlačidlo zastavenia je na viditeľnom mieste.
 • b. Ak sa používajú kontextové okná (pop-up okná), potom majú viditeľné tlačidlo na ich zatvorenie (iba zatváranie, presúvanie na inú stránku). Návštevník nebude tráviť čas hľadaním toho - naštvaný tým, že vzhľad okna, bude len zavrieť kartu s vašou webovou stránkou úplne.

22. Okamžité rolovanie. Na dlhých stránkach, ktoré zaberajú niekoľko obrazoviek, je plávajúce tlačidlo "Top", "Top", ktoré berie užívateľa na prvú obrazovku.

23. Minimálne ťažkosti pre používateľa. Návštevník lokality sa vyzve, aby vykonal iba skutočne potrebné akcie:

 • a. všetko, čo sa dá vykonať programovo, sa vykonáva programovo (napríklad mesto doručenia je nahradené na základe umiestnenia používateľa);
 • b. Požiadavky na akcie návštevníka lokality a možnosti dynamicky sa menia v závislosti od parametrov produktu, údajov o návštevníkoch atď. Ak sú šaty k dispozícii iba v jednej farbe, užívateľ nie je nútený vybrať si farbu. Ak žije v Tule, nie je mu ponúknutá možnosť doručenia v rámci Moskovského okruhu.

Webové stránky a prvky

24. Moderovanie. Jasné farby, veľký farebný text, animácia - sa používajú minimálne alebo vôbec.

25. Účtovanie vnímania farieb. Farby tlačidiel, výplne poľa sa používajú podľa ich štandardného vnímania. Napríklad červená farba výplne v poli pokladne je podvedome vnímaná užívateľom ako chyba farby. Sivé tlačidlo bude pravdepodobne vnímané ako neaktívne.

26. Žiadne ďalšie animácie. Flash sa používa minimálne alebo vôbec.

27. Nedostatok prvkov neporiadku. Prvky a ich bloky sa striedajú s prázdnym priestorom; Neexistuje žiadny pocit hromadenia, rôznorodosť stránok.

28. Optimálna veľkosť klikacích prvkov. Všetky tlačidlá, odkazy, bannery sú dlhé a dostatočne veľké, takže užívateľ nemusí kliknúť na kliknutie. Súčasne sa neprekročí výhodná veľkosť z dôvodu „urobme viac s rezervou“.

29. Nastavte kurzor pod "kliknuteľný / nekliknuteľný". Keď sa posúvate nad klikacie prvky, ikona kurzora "šípka" sa zmení na ikonu ruky. Keď sa vznášate nad nekliknuteľnými prvkami, kurzor sa nezmení.

30. Deaktivácia nepotrebných položiek. Odkazy a tlačidlá, ktoré sú z akéhokoľvek dôvodu teraz neprístupné pre používateľa, sa stávajú neaktívnymi. Netreba ich vôbec skrývať - ​​to zamieňa návštevníka.

31. Vysvetlenie pre deaktivované položky. Keď prejdete na neaktívne tlačidlo alebo prepojenie, zobrazí sa stručné vysvetlenie, prečo je tlačidlo / prepojenie neaktívne.

32. Nastavenie snímacích vzorov. Najvýznamnejší obsah je umiestnený vľavo, pretože náš pohľad sa posúva zľava doprava.

33. dodržiavanie F-scan vzor. Pokročilejšia úroveň je umiestnenie najdôležitejších prvkov stránky (USP, vyhľadávací panel, kontakty, podpoložky článkov) na stránke podľa vzoru vo forme písmena F. To je spôsob, akým si užívateľ prezerá kĺzanie podľa mnohých štúdií. Najvýraznejším miestom je ľavý horný roh stránky.

34. Premyslené usporiadanie blokov. Umiestnime ich na prvú obrazovku tak, aby návštevník videl, že je tu aj niečo zaujímavé. V tomto prípade sa návštevník posunie nadol po stránke. Ak napríklad chcete umiestniť prázdny pásik pozdĺž okraja prvej obrazovky, návštevník sa rozhodne, že nie je nič nižšie.

35. Absencia širokých horizontálnych pruhov v dizajne. Môžu byť vnímané ako bariéra, a užívateľ nebude posúvať stránku nadol.

gombík

36. "Čestné" tlačidlá. Štandardnou funkciou ľubovoľného tlačidla je vykonať nejakú akciu, a nie prejsť na inú stránku, ak to toto tlačidlo výslovne neznamená.

37. Pohodlie kliknite na tlačidlo. Klikacie tlačidlo samotné a nie nápis na ňom. Môžete tiež urobiť malý priestor, na ktorý sa dá kliknúť (ale nie, ak sa vedľa neho nachádza iné tlačidlo).

38. Jasné jednoznačné CTA, Text na tlačidle hovorí o akcii, ktorá sa vykoná na kliknutí. Optimálne je to sloveso v infinitívnom tvare (buy, order, download, continue processing). Je špecifický, informatívny a neumožňuje rôzne interpretácie. Zlé - tlačidlá s menami:

 • a. „Pokračovať“ (Čo znamená „Pokračovať“? Čo sa stane, keď stlačíte tlačidlo?).
 • b. "Späť" (Kde presne späť? Užívateľ si nemusí spomenúť, čo bolo na predchádzajúcej stránke).
 • c. "Next", "Done" a podobne.

39. Prepracované tlačidlá na odstraňovanie a čistenie foriem. Tlačidlá, ktoré zrušia akcie alebo vymažú dokončené údaje, sa nachádzajú v dostatočnej vzdialenosti od tlačidiel na odosielanie alebo potvrdzovanie a líšia sa od nich. Je to potrebné, aby na ne návštevník omylom neklikol.

referencie

40. "Čestný" odkazy. Štandardnou funkciou normálneho odkazu je prejsť na inú stránku alebo otvoriť inú stránku na novej karte, ale nespúšťať žiadnu akciu.

41. Štandardizácia interakcie. Všetky odkazy sú zdobené v obvyklom štýle návštevníka - v modrom, podčiarknutom, kurzor pri vznášaní nad odkazom zmení svoj vzhľad na kliknuteľný (ikona ruky). Po kliknutí na odkaz zmení farbu (štandard - fialová).

42. Viditeľné rozdiely "špeciálne" odkazy. Ak odkaz poskytuje nasadenie skrytého obsahu a nie je presunutý na inú stránku / načítanie existujúcej stránky, je orámovaný bodkovaným podčiarknutím, vedľa ktorého môžete pridať ikonu trojuholníka. Odkaz na stiahnutie súboru sa líši od obvyklého odkazu - má slovo „download“; označuje veľkosť načítaného súboru a jeho formát.

43. Kotva alebo aspoň umelo vytvorené spojenie. Text odkazu explicitne označuje objekt, na ktorý odkaz vedie (názov článku, produkt). To znamená, že používateľ vie s istotou, že otvorí odkaz.

44. Pohodlie kliknutia na odkaz. Text odkazu je dostatočne dlhý na to, aby ho návštevník mohol ľahko kliknúť (napríklad prepojenie s kotvou „tu“ nie je veľmi pohodlné).

Navigácia a vyhľadávanie

45. Vyhľadať na stránke. Je tam vždy - ale nie je možné sa na ňu spoliehať, a ešte viac - nie je možné presunúť úlohy navigácie. Prítomnosť vyhľadávania na stránke, aj keď veľmi premyslene, nerieši problémy s navigáciou. Užívatelia často dávajú prednosť nezávislému vyhľadávaniu tovaru pomocou sekcií a filtrov a až potom sa uchyľujú k hľadaniu.

46. Klikacie "strúhanky". Vďaka nim návštevník vždy chápe, v ktorej časti stránky je, a môže prejsť na ďalšie sekcie jedným kliknutím.

47. Zrozumiteľné a relevantné H1. Na všetkých stránkach je titulok, ktorý plne zodpovedá jeho obsahu. To sa týka hlavičky H1, nie názvu, pretože s množstvom otvorených záložiek v prehliadači sa názov jednoducho nezobrazuje.

48. Tlačidlo návratu. Tlačidlo Späť prehliadača funguje na všetkých stránkach lokality. Odsek 38b nám hovorí o neželanosti takéhoto tlačidla na stránke samotnej, ale v prehliadači existuje a stránka by s ňou mala správne komunikovať: vrátiť používateľa na predchádzajúcu stránku, ktorú si prezeral, s tými, ktoré boli tam definované používateľom.

49. Sekcia "Nedávno ste sledovali." Je k dispozícii na ktorejkoľvek stránke webu, takže užívateľ môže ľahko nájsť predtým zobrazený produkt.

50. Prepracovaná sieť vnútorných prepojení. Všetky stránky na stránkach majú odkazy na iné stránky - žiadna z nich by nemala byť „slepá ulička“.

Hlavné menu

51. Prostredníctvom hlavného menu stránky. Sekcie kontaktov, doručenia a platby, katalóg tovarov, služieb alebo iných hlavných sekcií by mali byť v hlavnom menu stránky. Takže návštevník, ktorý zasiahne akúkoľvek stránku, na 2 sekundy nájde hlavné informácie záujmu.

52. Hlavné menu prístupnosti. Hlavné menu sa nachádza v hlavičke stránky alebo bezprostredne pod ňou a je tiež duplikované v päte.

53. Normalizácia. Položky menu sa nazývajú zvyčajným spôsobom pre návštevníka (a opäť princíp "Nerobte si ma premýšľať") - "Kontakty", "O spoločnosti", "Dodanie", atď., Bez prílišnej tvorivosti.

54. Vyberte položku, v ktorej sa nachádza používateľ, Táto položka je vždy zvýraznená a neaktívna (stránka sa po stlačení znova nenačíta).

55. Jednoduchá štruktúra hlavného menu. V hlavnom menu nie sú viac ako dve úrovne.

56. Podhľady viditeľnosti. Položky ponuky, ktoré majú podúrovne, sú vizuálne odlišné od ostatných položiek.

vyhľadávanie

57. Normalizácia. Vyhľadávacie pole sa nachádza tam, kde si užívateľ zvykol na takéto stránky vidieť - zvyčajne je to vľavo hore alebo v hornej časti stredu stránky.

58. Jediné vyhľadávacie pole. Nenechajte užívateľa premýšľať: "Prečo druhý? Ktorý z nich je dôležitejší?" a uviaznu na tomto momente.

59. Pohodlná interakcia s vyhľadávaním. Spustí sa stlačením tlačidla vedľa vstupného poľa dotazu alebo stlačením klávesu Enter. Používateľské dotazy automaticky opravujú chyby pri písaní, pravopisné chyby, nesprávne rozloženia klávesnice (alebo opravy sa navrhujú) a vo výsledkoch vyhľadávania sa vyberajú synonymá. Vizuálna dĺžka vyhľadávacieho poľa je najmenej 30 znakov, skutočná dĺžka dotazu nie je obmedzená. Vo vyhľadávacom poli je jednoduchá úprava dotazu (bez nutnosti ísť niekde a ďalšie kliknutia).

60. Použite "živé" vyhľadávanie. Pri zadávaní dopytu do vyhľadávacieho poľa sa pod ním zobrazí príslušný zoznam výsledkov. Zoznam sa mení počas letu počas písania. Ak živé vyhľadávanie nenájde vhodné alternatívy, keď používateľ zadá dopyt, zoznam sa nevymaže a posledné zodpovedajúce relevantné hodnoty zostanú.

61. Podrobné informácie o výsledkoch vyhľadávania. Návštevník by mal vidieť:

 • a. počet nájdených výsledkov;
 • b. ako boli výsledky vyhľadávania zoradené (so schopnosťou zmeniť toto triedenie);
 • c. základné zhrnutie každej nájdenej položky / článku.

62. Pomoc bez výsledkov. V prípade, že sa nenájde nič, návštevníkovi neuvidíme neuspokojivo prázdnu stránku „Pre vaše vyhľadávanie sa nenašli žiadne výsledky.“ Na stránke s výsledkami:

 • a. klientovi je ponúknuté niekoľko možností produktov alebo častí stránky, ktorá je najbližšie k jeho žiadosti, kde môže mať to, čo hľadá;
 • b. Klientovi sa odporúča, aby žiadosť upravil tak, aby bola relevantnejšia;
 • c. nepovinné: navrhuje sa použiť rozšírené vyhľadávanie.

63. Rozšírené vyhľadávanie (voliteľné). Okrem toho možnosť rozšíreného vyhľadávania s možnosťou výberu niekoľkých parametrov.

Komunikácia s klientom na stránke, kontakty, spätná väzba

64. Formát textu. Všetky kontakty na stránke, vrátane záhlavia, sú reprezentované textom, nie obrázkami, aby ich návštevník mohol skopírovať.

65. Žiadna ochrana proti kopírovaniu. Ak je na stránke jedna, nevzťahuje sa na kopírovanie kontaktov.

66. Zabezpečenie miesta pre kontakty. Telefóny a iné hlavné kontakty sa nachádzajú na rovnakom mieste na všetkých stránkach stránky.

67. Formulár spätnej väzby. Môžete nahradiť formulár "Napíšte riaditeľovi."

68. Schopnosť vykonať rýchlu objednávku (objednávka na 1 kliknutie, objednanie spätného volania atď.)

Kontaktná strana

69. Samostatné zobrazenie kontaktov pre každý bod. Ak máte viacero kancelárií, informácie sa zobrazujú samostatne pre každú z nich (karty sa používajú, načítanie skriptov sa používa po výbere kancelárie zo zoznamu atď.). Nikto nechce prechádzať cez obrovský zoznam adries na stránke (nie všetci používatelia sú tak pokročilí, ako používať Ctrl F).

70. Vyberte bod zo zoznamu a na mape. Voľba mapy je obzvlášť vhodná pre tých zákazníkov, ktorí sú v neznámom meste a nevedia, ako blízko je ich poloha. Ale pre lokálne je táto funkcia užitočná.

71. Rozšírený filter. Если для ваших клиентов актуален выбор офиса не только по местоположению, но и по другим критериям - графику работы, ассортименту, работе с юр. или физ. лицами и т. д., предоставляется возможность и такой фильтрации.

72. Kompletné informácie o každom bode. Zahŕňa:

 • a. presnú adresu vrátane čísla prípadu, čísla kancelárie a PSČ;
 • b. úradné hodiny, ako aj informácie o tom, ako vás kontaktovať / objednať v čase mimo pracovného času;
 • c. telefóny všetkých oddelení a manažérov pracujúcich so zákazníkmi, ak je to potrebné - telefóny reklamného oddelenia, účtovníctva a oddelenia pre prácu s dodávateľmi;
 • d. všetky e-mailové adresy, na ktoré prijímate objednávky;
 • e. Viber, Skype, Telegram, WhatsApp a ďalšie čísla, ktoré sú relevantné pre vašu cieľovú skupinu;
 • f. adresy vašej verejnosti v sociálnych sieťach - ak s nimi komunikujete s klientmi;
 • g. Interaktívna mapa Google alebo Yandex s označeným umiestnením vašej spoločnosti;
 • h. informácie o tom, koľko minút sa nachádza najbližšia stanica metra alebo zastávka verejnej dopravy;
 • i. mapa umiestnenia do vašej kancelárie - tak pre tých, ktorí sa dostanú autom alebo pre tých, ktorí sa pohybujú verejnou dopravou;
 • j. informácie o parkovaní v blízkosti;
 • k. foto vchodu do vašej kancelárskej budovy, fotografia blízkeho okolia - aby klient mohol ľahko zistiť, ako vás nájsť;
 • liter. ako sa dostať do vašej kancelárie v budove, ak je to dosť ťažké.

73. Odosielanie údajov do tlačiarne. Urobte to tak, aby bolo možné odoslať stránku kontaktu alebo mapu / mapu na jedno kliknutie.

74. Kontaktujte konkrétnych jednotlivcov. Ak s klientmi pracuje viacero zamestnancov - každý kontakt je uvedený samostatne, je uvedené meno zamestnanca, pozícia a jeho fotografia sú zverejnené. Obzvlášť výhodné je, ak klient už pracoval s konkrétnym manažérom, alebo váš manažér je zodpovedný za samostatnú oblasť / oblasť.

Spätná väzba a komentáre

75. Schopnosť rýchlo a ľahko komunikovať. Pre tovar, služby, výrobky majú možnosť nechať spätnú väzbu (komentáre), najlepšie - bez registrácie. Text sa uloží, ak používateľ zadal captcha pred odoslaním alebo omylom zatvoril stránku.

76. Povolenie prostredníctvom sociálnych sietí, Tí, ktorí by sa nezaregistrovali v samostatnom formulári, budú tlačiť všetko, čo treba poznamenať na vašich stránkach.

77. Ochrana proti spamu. Poskytuje sa ochrana pred manuálnym a automatickým spamom v komentároch a hodnoteniach (captcha, moderátor pred alebo po kontrole pripomienok, kontrola odkazov tretích strán v komentároch atď.). V opačnom prípade sa môžu komentáre premeniť na popolnicu, kde bude pre návštevníka ťažké nájsť užitočné informácie.

Formulár spätnej väzby

78. Normalizácia. Formulár pre spätnú väzbu na otázku, sťažnosť, objednávku vo voľnom formulári na stránke je ľahké nájsť (obvyklé umiestnenie je na stránke kontaktu).

79. Pohodlie. Formulár spätnej väzby je k dispozícii bez registrácie, návštevník je povinný opustiť svoj kontakt (email, telefón), aby odpovedal na jeho žiadosť. Text správy sa nestratí, ak návštevník zadal stránku captcha nesprávne alebo omylom zavrel stránku.

80. Hromadné príspevky. Formulár umožňuje návštevníkovi zanechať podrobnú správu. Keď zadáte veľké množstvo textu, formulár vám umožní rýchlo zobraziť celý zadaný text - napríklad vpravo sa zobrazí posuvník na rolovanie.

81. Kontaktujte nás. Po odoslaní správy na e-mail návštevníka sa prijme list, v ktorom sa uvádza, že jeho správa bola prijatá, a že sú uvedené informácie o približnom čase čakania na odpoveď. Ak návštevník opustil telefón ako kontakt, dostane podobnú SMS.

Online konzultant (podpora chatu)

82. Pohodlná poloha ikon online konzultanta. Nachádza sa na prominentnom mieste stránky, ale nezatvára obsah stránky ani na pracovnej ploche, ani na mobilných zariadeniach, nebráni návštevníkovi v interakcii s lokalitou.

83. 24-hodinová recepcia otázok. Otázku môžete napísať do podpory chatu počas pracovného času spoločnosti aj počas pracovného času.

84. Informácie o čakacej dobe na odpoveď. Funkčnosť online konzultanta (podpora chatu) umožňuje informovať návštevníka o tom, koľko času potrebuje na čakanie na odpoveď.

85. Kontaktujte nás. Pri odosielaní správy, ak nie sú online prevádzkovatelia, je návštevník vyzvaný, aby zanechal kontakt (e-mail, sociálnu sieť, číslo posielateľa), aby ho spoločnosť mohla kontaktovať počas pracovnej doby.

86. Živý zamestnanec. Pri rozhovore v podpornom chate návštevník vidí skutočnú fotografiu operátora (a nie štandardný obrázok z fotoknihy alebo firemného loga) a jeho meno a skripty (automatické odpovede) online konzultanta sú navrhnuté tak, aby nedošlo k žiadnym situáciám odpovedí neúmyselne, nepríjemným dojmom komunikácie s robotom a t. d.

Stránky kategórie produktu (sekcie katalógu)

87. Optimálne množstvo tovaru. Na stránke kategórie sa štandardne zobrazuje 10-15 produktov.

88. Pohodlie prezentácie. Užívateľ môže zmeniť počet zobrazených produktov na stránke, ako aj vybrať zobrazenie všetkých pozícií naraz na jednej stránke. Aj na stránke kategórie je možnosť voľby prezentácie tovaru: pokročilé (vitrína, tabuľka, dlaždice), optimálne (zoznam), minimum (cena). Pokročilí budú vyhovovať užívateľom, ktorí chcú vidieť čo najviac informácií o produkte priamo na stránke katalógu, minimálne - keď sa návštevník zaujíma hlavne o cenu a dostupnosť. Najlepšie je zlatý priemer.

89. Zamerajte sa na skutočnú (skôr než formálnu) situáciu. Ak návštevník môže vyhľadávať nejaký typ produktu v rôznych kategóriách, pridáva sa možnosť zobraziť ho v rôznych kategóriách. Návštevníci napríklad často zamieňajú pojmy „prístupový bod“ a „smerovač Wi-Fi“, takže v oboch kategóriách môžete umiestniť rovnaký model.

90. Zaujímavé návrhy. Katalóg poskytuje také kategórie ako „Predaj“, „Propagácie“, „Nové“, „Populárne“ atď.

91. Ďalšie kategórie. Na stránkach sekcií katalógu sú odkazy na typy, sériu tovarov, ktoré vaši zákazníci hľadajú najčastejšie, ale pre ktoré nie je pridelená samostatná časť. Napríklad v kategórii smerovačov sú odkazy na "Smerovače pre domov", "Smerovače s Wi-Fi", "Smerovače TP-Link" atď.

92. Žiadne prázdne sekcie. Ak momentálne nie je v tejto sekcii (kategória) žiadna sekcia produktu, je dočasne skrytá.

93. Úplné informácie o produkte. Každý produkt na stránke katalógu obsahuje nasledujúce informácie:

 • a. foto;
 • b. názov;
 • c. cena;
 • d. - označenie zásob, predajov, nových položiek, hit predaja atď. - ak spadá do týchto kategórií;
 • e. kúpiť tlačidlo.

94. Rozšírený zoznam funkcií. Voliteľne: stránka kategórie obsahuje aj informácie o hlavných charakteristikách - aby sa ušetrilo miesto, môžu sa zobraziť iba vtedy, keď umiestnite kurzor na produkt, v kontextovom okne, kliknutím na odkaz Zobraziť viac a pod. Túto funkciu môžete poskytnúť pre rozšírené zobrazenie tovar v katalógu (vitrína).

95. Dostupnosť a aktuálne množstvo tovaru. Voliteľné: na stránke kategórie sa zobrazuje presné alebo približné množstvo tohto produktu na sklade.

filtre

96. Použiť odložený filter. Okamžitý (keď je používateľ prenesený na stránku s filtrovanými výsledkami okamžite po výbere jedného filtra) je menej výhodný, pretože návštevník musí počkať, kým sa stránka načíta a na stránke nájde ďalší filter, ktorý potrebuje.

97. Viditeľné tlačidlo aplikácie. Toto je relevantné pri použití odloženého filtra, keď návštevník aktivuje filter až po výbere všetkých potrebných parametrov.

98. Minimálny čas na synchronizáciu závislých filtrov. Synchronizácia prebieha bez opätovného načítania stránky. Ak si to vyžaduje značný čas, zobrazí sa správa alebo indikátor priebehu informuje používateľa o čakaní.

99. Žiadne "prázdne" výsledky.

 • a. Filtre, ktoré pôvodne neobsahujú údaje na vzorkovanie, sú úplne skryté.
 • b. Závislé filtre, ktoré pri synchronizácii zobrazia 0 pozícií, keď sú vybrané, sú neaktívne alebo skryté (menej preferované).

100. Požadované minimálne hodnoty. Filter nie je preťažený voľbami. Na to sú hodnoty zjednotené alebo zoskupené, ak existuje príliš veľa možností.

101. Počet filtrovaných pozícií. Po výbere filtra sa užívateľovi zobrazí počet pozícií, ktoré budú vybraté pomocou tohto filtra. Rovnakú správu možno použiť aj ako tlačidlo / prepojenie aplikácie filtra.

102. Pripravená adresa URL na filtrovanie výsledkov. Adresa URL stránky sa dynamicky zmení, keď vyberiete možnosti filtrovania - v tomto prípade návštevník lokality bude môcť zdieľať stránku s priateľmi alebo ju uložiť do záložiek.

103. Rýchle čistenie filtra. Po resetovaní filtra sa stránka katalógu vráti do pôvodného stavu.

Porovnať produkty

104. Viditeľnosť. Pridanie tovaru k porovnaniu je vizuálne vyhotovené - napríklad animáciou pohybu tovaru v porovnaní, takže môžete návštevníkovi ukázať aj to, kde vidí konečné porovnanie.

105. Dynamika. Text odkazu, ktorý sa pridá k porovnaniu po týchto zmenách ("produkt pridaný k porovnaniu"), takže návštevník môže vidieť, ktoré produkty si už vybral na porovnanie. Okrem toho, schopnosť pridať produkt k porovnaniu je na stránkach katalógu, a na stránke produktu, a odstrániť produkt z porovnania - tu v katalógu. Na stránke porovnania produktu sa nachádza rýchle tlačidlo (odkaz) na odstránenie tovaru zo zoznamu.

106. Viditeľnosť. Odkaz na porovnanie produktov sa nachádza na prominentnom mieste, napríklad v blízkosti koša.

107. Prispôsobivosť. Porovnávacia stránka produktu bola testovaná na maximálnom počte správne zobrazených produktov, v rôznych prehliadačoch a pri rôznych rozlíšeniach zobrazenia. Ak sa táto suma prekročí, tovar sa k porovnaniu nepridá a návštevník dostane zodpovedajúcu správu.

Triediť tovar

108. Zamerajte sa na populárne produkty. Štandardne je triedenie v kategóriách nastavené tak, že prvé, ktoré sa majú umiestniť, sú najpredávanejšie, najpredávanejšie produkty, výrobky s vysokým ratingom. To pomáha užívateľovi, aby sa rozhodol v prípade, keď presne nevie, čo potrebuje, a radšej sa zameria na výber väčšiny. A tovar stiahnutý z výroby je na samom konci zoznamu výrobkov v tejto kategórii.

109. Vlastné triedenie, Ak existuje potreba, má svoje vlastné možnosti triedenia založené na potrebách Strednej Ázie a vlastnostiach výrobku; možné štandardné možnosti:

 • a. lacné až drahé
 • b. z drahých na lacné,
 • c. abecedne
 • d. hodnotením
 • e. dostupnosti zliav
 • f. podľa dostupnosti zásob.

110. Vyberte použité filtre. Užívateľovi je zrejmé, aké kritérium triedenia sa teraz používa: v poli výberu triedenia je príslušná hodnota, vedľa poľa šípky alebo trojuholníka sa tovar triedi od väčšieho k menšiemu alebo od najmenšieho k väčšiemu.

Stránka produktu (karta produktu)

cena

111. Cenovka viditeľnosti. Cena je dobre označená, napísaná veľkou veľkosťou alebo inak označená.

112. Zadajte menu ceny.

113. Uvedenie dôvodov nedostatku ceny. V prípade, že cena nie je uvedená, potom je dôvod, pre ktorý sa cena neuskutočnila ("položka je zastavená", "cena ešte nie je známa") alebo odporúčanie na objasnenie nákladov s manažérom uvedené na jeho mieste. V tomto prípade sa tu nachádzajú aj kontakty manažéra alebo odkaz na ne.

Foto a video

114. Rôzne uhly. Na stránkach s tovarom je niekoľko fotografií tovaru z iného uhla - takže môžete vidieť všetky konštrukčné prvky (ak ide o techniku), krajčírstvo (ak je to oblečenie) atď.

115. Príklady použitia / použitie / podávanie. Pre niektoré typy produktov budú užitočné fotografie v aplikácii, v práci, v interiéri atď.

116. Štítok so zaujímavou ponukou. Ak existuje zľava na tovar, alebo je zaradená do kategórie "Nový", "Najpredávanejší", atď. Obraz produktu je doplnený zodpovedajúcou ikonou štítku.

117. Rozbalenie / kontrola videa, Čím podrobnejšie, tým lepšie; prednostne v dobrom rozlíšení.

charakteristiky

118. Zoznamy a tabuľky. Týmto spôsobom sa vyhotovia všetky charakteristiky, ktoré môžu byť uvedené v zozname alebo tabuľke.

119. Jednotnosť. Rovnaké charakteristiky v rôznych výrobkoch sa nazývajú a prezentujú rovnakým spôsobom - v rovnakých meracích jednotkách, metrickom systéme atď. To uľahčí užívateľovi porovnanie rôznych modelov výrobkov.

120. Jednoduchosť výpočtu nákladov na dodanie tovaru. Môžeme pomôcť s týmto užívateľom, ak vlastnosti produktu budú informácie o jeho hmotnosti a veľkosti, v ideálnom prípade - o veľkosti balenia.

121. Tipy pre neznáme funkcie / výrazy atď. V rozbaľovacom okne, keď umiestnite kurzor na názov parametra alebo kliknutím na ikonu otáznika vedľa nej.

122. Informácie o záručnej dobe na tovar. K dispozícii sú aj podrobné informácie o možnosti vrátenia tovaru (nepovinné).

123. Informácie o kompletnom súbore tovaru.

124. Informácie o krajine pôvodu tovaru, Toto je voliteľná funkcia.

ostatné

125. Iba požadované údaje. Na stránke produktu (na karte produktu) nie sú žiadne informácie a reklamy, ktoré by návštevníka odviedli od skúmania produktu.

126. Viditeľné tlačidlo CTA. Výzva na akciu (tlačidlo „Kúpiť“, „Objednávka“, „Zavolať mi späť“) - veľké, zvýraznené kontrastnou hlavnou škálou farby stránky a kliknutia, ktorá sa nachádza na prvej obrazovke.

127. Dynamické tlačidlo CTA. Voliteľné: tlačidlo volania na akciu je plávajúce, vždy zostane v zobrazení, keď používateľ prechádza stránkou. Tlačidlo volania na akciu zmení svoju farbu a tvar, keď prejdete kurzorom, ako aj keď kliknete - používateľ vidí, že stlačil tlačidlo.

128. Ďalšie informácie. Na stránke produktu, okrem svojich vlastností, je tu opis - jasný a užitočný pre kupujúceho - recenzie, tlačidlá sociálnych sietí (neplatí pre všetky témy), hodnotenie (hodnotenie) tovaru, možnosť ohodnotenia jedného kliknutia.

129. Jednoduché zobrazenie blokov informácií. Popis produktu, špecifikácie, recenzie a ďalšie informácie sú na stránke rozložené horizontálne, podľa kariet, takže návštevník nemusí prejsť dolu po stránke.

130. Podobné ponuky. Ak je výrobok prerušený alebo chýba, existujú odkazy na analógy tohto modelu.

131. Informácie o doručení a platbe. Metódy, približné náklady a termíny alebo odkaz na zodpovedajúcu časť.

132. "Zoznam prianí". Toto je voliteľná funkcia.

133. Súvisiace produkty. Ak je výrobok vybavený príslušenstvom, príslušenstvom, príslušenstvom, ktoré je možné zakúpiť samostatne, zobrazí sa v bloku "Súvisiace produkty" alebo "S týmto produktom sa zakúpi".

134. Žiadna umelosť! Bloky "Súvisiace produkty" a "Podobné produkty" sú naplnené skutočne vhodnými produktmi a nie nemilosrdnou náhodnosťou.

135. Signál, že tovar je už v košíku. Po pridaní položky do košíka tlačidlo "Kúpiť" zmení svoju farbu a nápis (napríklad "Položka je už v košíku" alebo "Kúpiť viac"), alebo vedľa nej sa zobrazí, že položka bola pridaná do košíka. Cieľom je, aby kupujúci zistil, že tovar už bol pridaný do košíka a zároveň má možnosť pridať jednu alebo viac jednotiek.

136. Jednoduchý prechod kupujúceho na pokladňu. možnosti:

 • a. Možnosť 1: po pridaní produktu do košíka sa zobrazí kontextové okno s dvomi tlačidlami (odkazy) podľa voľby - „Prejsť na pokladňu“ a „Pokračovať v nákupe“. To vám ušetrí možnosť vyhľadávať v košíku.
 • b. Možnosť 2: na tlačidlo „Kúpiť“ alebo vedľa nej po pridaní produktu do košíka sa zobrazí odkaz na umiestnenie objednávky.
 • c. 3 možnosť: odkaz na objednanie sa objaví na ikonke mini-košíka (ktorý je sám osebe celkom zrejmý) po pridaní produktu.

Registrácia na mieste, objednanie, košík

Všeobecné zásady vypĺňania registračných a objednávkových formulárov

137. Požadované minimálne pole. Pri registrácii a zadaní objednávky je počet požadovaných polí minimálny, ideálne meno a kontakt: e-mail a / alebo telefón. Každé ďalšie požadované pole má vysvetlenie - prečo potrebujeme tieto informácie. Ak je v registračnom formulári veľa polí, sú vizuálne kombinované do skupín, skupiny majú záhlavia.

138. Polia požadované viditeľnosti. Sú označené alebo zvýraznené známym spôsobom užívateľovi (hviezdička).

139. Schopnosť vidieť zadané znaky hesla. Platí to najmä pre mobilné zariadenia, kde dochádza k mnohým preklepom, ale je to vhodné aj pre PC.

140. Jeden stĺpec polí. Polia v druhom stĺpci, používatelia často vôbec nevšimnú.

141. Jednoduché vyplňovanie formulárov. Rôzne možnosti registrácie (alebo objednávky) sú umiestnené takým spôsobom, že užívateľ vidí pred ním len formulár, ktorý sa vzťahuje na túto možnosť. Ak umiestnite formuláre pre niekoľko možností registrácie na jednej obrazovke - používateľ nemusí pochopiť, že sú odlišné a vyplniť polia všetkých formulárov. Navigácia v poliach registrácie alebo objednávkových formulárov je možná pomocou myši alebo klávesu Tab; pri otvorení formulára sa kurzor automaticky umiestni do prvého poľa; a ten, v ktorom sa teraz nachádza kurzor, je vizuálne odlišný od ostatných polí.

142. Používanie rád a automatického dokončovania, príklady:

 • a. všetky polia majú nielen názov, ale aj jasný opis;
 • b. v blízkosti poľa alebo priamo v poli (zástupný symbol) je uvedený príklad správneho vyplnenia;
 • c. ak je možné štandardne vyplniť niektoré polia s najčastejšie sa vyskytujúcou voľbou - vyplňte;
 • d. keď zadáte text do poľa, užívateľ dostane zoznam vhodných hodnôt, ktoré sa vytvárajú za behu, navrhuje sa automatické vyplňovanie riadkov;
 • e. поля, которые могут вызвать сложности при заполнении, снабжаются подробными всплывающими подсказками, если уместно - графическими (например, показывается, где именно на карте располагается CVV код, и что делать, если его в этом месте нет).

143. Простейшие проверки правильности ввода данных. Принимается шаблон корректно указанной даты рождения, формата email-адреса и т.д.

144. Отсутствие проверки корректности ввода номера телефона. Odporúča sa odmietnuť toto: obmedzenie vstupných formátov vytvára nepríjemnosti pre používateľa s neštandardným číslom (napríklad zámorské s písmenami). Poznámka: ak softvér používa softvér bez predchádzajúceho manuálneho spracovania, napríklad na posielanie SMS, používame ho na to, aby sme ho dostali do požadovaného formátu a odmietli neštandardné čísla formátov.

145. Pomoc so zavedením telefónu. Predchádzajúca položka nás zaväzuje pomôcť používateľovi zadať telefónne číslo:

 • a. poskytnúť toto pole intuitívnym tipom;
 • b. poskytujeme výber zo zoznamu kód krajiny, regiónu;
 • c. Ponúkame alternatívnu možnosť pre užívateľov s neštandardnými číslami.

146. Okamžitá kontrola. Každé pole sa kontroluje na správnosť vyplnenia ihneď po zadaní údajov, stránka sa znovu nenačíta.

147. Používateľ propagácie. Správne vyplnené pole je zvýraznené napríklad zelenou farbou.

148. Chybové hlásenie Ak sa návštevník pri zadávaní údajov dopustil chyby, dostane informatívnu správu o tom, ktoré pole urobil chybu (toto pole možno tiež zvýrazniť farbou), prečo by sa to mohlo stať, ako to opraviť. Správa sa nachádza vedľa poľa, v ktorom sa vyskytla chyba, priamo na stránke, a nie v samostatnom okne, v ktorom tiež musíte kliknúť na tlačidlo "ok".

149. Minimálne nepríjemnosti pri chybe. Ak je jedno pole vyplnené nesprávne, správne vyplnené polia nie sú resetované; údaje, ktoré návštevník zadal, sú zapamätané, takže ak bola registrácia alebo pokladňa prerušená, nemusí všetko zadávať znova.

150. Pohodlné informácie o nastavení. V procese registrácie alebo zadávania objednávky môže návštevník vždy vrátiť krok a opraviť údaje.

registrácia

151. Viera v výhody registrácie. To dáva užívateľovi niektoré výhody a informácie o tom by mali byť umiestnené vedľa registračné tlačidlo.

152. Minimálne polia. Ako prihlasovacie meno automaticky používame e-mailovú adresu používateľa, aby sme nevytvárali entity, a úplne odstránime pole „login“.

153. Zjednodušiť registráciu. Okrem štandardnej registrácie je užívateľovi ponúknutá autorizácia prostredníctvom sociálnych sietí.

154. Prihlásiť sa k odberu newsletteru. Pri registrácii má návštevník možnosť odmietnuť zasielanie newsletteru - zrušte označenie príslušného políčka. Alebo, úctivo voči klientovi, môže zaškrtnúť príslušné políčko a prihlásiť sa k odberu newsletteru.

155. "Pozadie". Ponúka sa automaticky a klient pre to nemusí vyplniť žiadne ďalšie údaje: údaje z objednávky (celé meno, e-mailová adresa) sa použijú, čo aj tak vyplní a heslo sa automaticky vygeneruje.

156. Potvrdenie o registrácii. Po dokončení registrácie dostane návštevník e-mail s registračnými údajmi; to platí aj pre "pozaďovú" registráciu.

košík

157. Štandardný algoritmus pre odoslanie do košíka. Pri pridávaní produktu do košíka:

 • a. užívateľ dostane správu o pridaní tovaru do košíka;
 • b. užívateľ vidí animáciu odoslania tovaru do košíka (druhým pozitívnym efektom je to, že užívateľ teraz pochopí, kde sa vozík nachádza, ak si ho predtým nevšimol);
 • c. ikona košíka sa vizuálne zmení a zobrazí počet položiek v ňom a celkovú sumu košíka.

158. Žiadne ďalšie informácie. V košíku nie sú žiadne rozptýlenia:

 • a. Katalóg výrobkov, vitríny;
 • b. Reklama, animácia;
 • c. novinky alebo odkazy na články blogu.

159. Okamžitá komunikácia s manažérmi. Kôš poskytuje možnosť kontaktovať manažérov a získať pomoc, ak sa niečo stalo počas nákupu nejasné:

 • a. existuje ikona online konzultanta;
 • b. sú uvedené telefónne čísla a kontakty manažérov;
 • c. Existuje formulár pre spätné volanie.

160. Kompletné informácie o objednávke. V košíku sa zobrazí:

 • a. Dostatočne veľký obraz tovaru, aby užívateľ pochopil, čo to je;
 • b. názov tovaru;
 • c. nepovinné - stručný opis výrobku;
 • d. počet pozícií každého výrobku;
 • e. celkové množstvo tovaru;
 • f. celková suma vrátane prepravy (nepovinné).

161. Polohu kliknutia. Obrázok a názov tovaru sú klikacie a vedú na stránku produktu.

162. Pohodlie pre veľkoobchodný nákup. Pri pridávaní výrobku do košíka si užívateľ môže okamžite vybrať množstvo tovaru, ktorý sa má pridať, a nie viackrát kliknúť na tlačidlo nákupu.

163. Pohodlné operácie priamo v koši.

 • a. V koši je možnosť zvýšiť alebo znížiť množstvo tovaru, ako aj úplne odstrániť tovar.
 • b. Pri vyberaní tovaru z vozíka sa stránka vozíka znova nenačíta a celková suma objednávky sa automaticky prepočíta.
 • c. Návštevník má možnosť pridať k objednávke viac tovaru v ktoromkoľvek štádiu procesu objednávania a polia, ktoré už boli vyplnené, nie sú vymazané.

164.Jednoduché, prehľadné a intuitívne čistenie koša.

 • a. Po odstránení všetkých položiek z košíka sa zobrazí správa, že košík je prázdny.
 • b. Po dokončení kontroly sa košík vymaže.

zostavovanie objednávky

165. Rýchly prístup k pomoci. Vo všetkých fázach procesu objednávania je klientovi výslovne ponúknutá pomoc v procese navrhovania:

 • a. Hlavička podporného chatu / online konzultanta zmení svoj názov napríklad na "Potrebujete pomoc pri objednávaní?";
 • b. Na nápadnom mieste sú kontakty manažéra a návrh na pomoc / kontakt.

166. Pevný zoznam tovaru. Zoznam je viditeľný vo všetkých fázach objednávky.

167. Minimálna akcia. Ak je užívateľ registrovaný, adresa, celé meno, telefónne číslo a ďalšie informácie sa z registračných údajov vkladajú do objednávkového formulára tak, aby klient nestratil čas na ich vyplnenie. V tomto prípade sa návštevník môže vždy vrátiť k predchádzajúcim fázam objednávania zmien a potom pokračovať bez toho, aby museli znova zadávať údaje.

168. Viditeľnosť. Ak je objednávka vydaná v niekoľkých etapách, užívateľ okamžite vidí, koľko etáp objednávky je poskytnutých a na ktorých z nich sa nachádza.

169. Možnosť zadania objednávky s registráciou aj bez. Ak užívateľ začal zadávať údaje objednávky bez registrácie, ale rozhodol sa zaregistrovať v procese - nútime ho nanovo zadávať všetko znovu. Všetky zadané údaje sa po registrácii uložia - telefón, mesto doručenia atď.

170. Potvrdenie objednávky. Po dokončení objednávky používateľ:

 • a. vidí stránku poďakovania a vysvetlenia ďalších krokov z jeho strany a zo strany spoločnosti;
 • b. dostane odkaz na stránku, kde môže sledovať stav objednávky alebo ju okamžite presmerovať. Návštevník, ktorého údaje o objednávke po dokončení dizajnu jednoducho zmizli z miesta, môže pochybovať, či urobil všetko správne a videl jeho objednávku;
 • c. Dostáva informácie o objednávke pre všetky ním určené kontakty: SMS na telefónne číslo, list v pošte, správa pre posla. To je výhodné, ak je klientovi k dispozícii iba jeden typ komunikácie. Voliteľné: klient má možnosť výberu kanála, prostredníctvom ktorého chce dostať takéto oznámenie.

171. Osobný účet Ak je užívateľ registrovaný, všetky objednávky, vrátane dokončených, sa ukladajú do jeho osobného účtu a on ich môže kedykoľvek zobraziť.

platba

172. Dôvernosť. Klient je jasne informovaný o tom, že všetky osobné údaje, ktoré zadá počas platobného procesu, sú bezpečné (ikony použitých bezpečnostných technológií, zodpovedajúce vysvetlenia polí). Platobný proces sa zároveň nezmení na paranoidnú kontrolu klienta.

173. Dynamika. Ak existuje vzťah medzi platobnými a dodacími možnosťami, možnosti platby sa menia v závislosti od spôsobu doručenia, ktorý si kupujúci zvolil. Napríklad, ak je zvolené samosnímacie zariadenie, tak prečo ponúkať možnosť platby na dobierku?

174. Informatívne poznámky.

 • a. Pre každú možnosť platby sú uvedené všetky výdavky, ktoré vzniknú zákazníkovi pri platbe touto metódou („provízia - 1%“) a ďalšie dôležité poznámky („karta Sberbank je potrebná na platbu“).
 • b. Pred platobným procesom je užívateľ informovaný o tom, čo sa bude diať teraz - napríklad, bude presmerovaný na stránku platobného systému, kde bude musieť zadať údaje o platobnej karte, a potom sa bude môcť na stránku vrátiť pomocou odkazu.

175. Otvorenie na novej karte. Voliteľne - na aktuálnej stránke je podrobný platobný príkaz a stránka platobného systému sa otvorí na novej karte. Klient teda nie je ponechaný sám s platobným systémom, ktorý mu možno nie je známy.

176. Doklad o platbe. Ak je platba úspešná, návštevníkovi sa zobrazí správa a odkaz na návrat na stránku.

177. Pomoc s chybou. Ak sa vyskytla chyba počas platby, je uvedený možný dôvod zlyhania a odporúča sa to skúsiť znova.

dodávka

178. Minimálne polia. Dodržujte toto staré, ale vždy aktuálne odporúčanie umožní nástroju Geo IP - bude určovať umiestnenie používateľa a stránka automaticky vyplní príslušné pole.

179. Minimálna akcia používateľa. Dáta doručenia pre registrovaného používateľa sa uložia a ďalší nákup nevyžaduje, aby ich znovu zadával.

180. Kalkulačka nákladov na prepravu. Ak nie je k dispozícii žiadna takáto webová stránka, na webovej stránke dopravcu by mal byť odkaz na takúto kalkulačku.

181. Automatický výpočet výšky dodávky. Je zahrnutá v celkovej sume objednávky.

Texty na stránke

182. Čitateľný text. Ak je použitá SEO optimalizácia, potom je v textoch pozorovaná rovnováha medzi jednoduchosťou textov, logikou obsahu a optimalizáciou.

183. Lakonické a krátke texty. Neexistuje žiadna "voda", dlhé intro, zbytočné informácie, preťažené ponuky.

184. Zamerajte sa na cieľovú skupinu. Text používa jednoduché, známe a zrozumiteľné frázy a slová pre Strednú Áziu.

185. Jednoduchosť reprezentácie čísel. V podstate sú reprezentované číslami, nie slovami, aby sa uľahčilo vnímanie textu. Číslice v číslach sú oddelené medzerami (príklad: 1 560 000).

186. Formátovanie textu pre jednoduché čítanie. Používajú sa tieto techniky:

 • a. podpoložky rozdeľujú text na sémantické bloky;
 • b. vzdialenosť medzi odsekmi je nastavená 1,5-2 krát viac ako medzi riadkami odseku;
 • c. zoznamy sa tvoria - očíslované a označené;
 • d. zvýraznené kľúčové slová a frázy (kľúčové nie z hľadiska SEO, ale z hľadiska významu);
 • e. text sa strieda s obrázkami, grafmi, tabuľkami;
 • f. niektoré veľmi dôležité body sú kurzívou;
 • g. tučné písmo sa používa na zvýraznenie časti vety alebo vety;
 • h. podčiarknutie platí hlavne pre odkazy;
 • i. všetky typy výberu textu sa používajú v rozsahu, v akom sa text nezdá byť pestrý;
 • j. text je zarovnaný na všetkých stránkach rovnako, najlepšie na ľavom okraji;
 • k. reťazce majú približne 70 až 80 znakov;
 • l. viac „vzduchu“ (medzery a polia) v texte zvyšuje atraktívnosť textu a jeho „jasnosť“ vnímania;
 • m. veľké písmená sa nepoužívajú pre záhlavia ani pre text - je ťažké čítať;
 • n. vzdialenosť medzi titulkami a predchádzajúcim odsekom je väčšia ako vzdialenosť medzi titulkami a odsekom bezprostredne za ním.

font

187. Jednotnosť. Všetky stránky používajú jednotné písma. Pre prvky (tituly atď.) Rovnakej úrovne - rovnaké písmo.

188. Štandardizácia farieb. Farba písma a farba pozadia sú kombinované, písmo a pozadie sú vzájomne zladené pre pohodlné čítanie a vnímanie. Optimálne - tmavé písmo na svetlom pozadí. Farba odkazu sa nepoužíva pre obyčajný text.

189. Optimálna veľkosť veľkosti. Pre hlavný text na stránke sa používa dostatočne veľká veľkosť, aby ho užívateľ pohodlne čítal. Existuje veľa názorov na túto tému, teraz veľkosti od 12 do 16 pixelov sú považované za štandardné pre obyčajný text, a súčasný trend je väčšie písmo. Berieme do úvahy, že pre iný typ písma môže rovnaká veľkosť poskytnúť rôzne výsledky.

190. Správny výber písma. Pri zmene mierky stránky v prehliadači písmo nestratí svoju čitateľnosť.

Rubriky a podpoložky

191. Spravodajskej hodnoty. Z toho by malo byť jasné, o čom bude blok textu. Aj s rýchlym náhľadom textu stránky, titulky dávajú návštevníkom stránky informácie o kľúčových bodoch článku (popisy produktov, novinky).

192. Vizuálna hierarchia hlavičiek. Napríklad pomocou veľkosti písma: nadpis 1 úrovne je väčší ako nadpis 2 úrovne, titulky poslednej úrovne sú väčšie a / alebo hrubšie ako hlavný text.

193. Neexistencia bodu v nadpisoch a titulkoch. Povolené sú iba otázky, výkriky a elipsy.

Obrázky a videá na stránke

194. Kvalita obrazu. Všetky obrázky na stránke - vysoko kvalitné, jasné, bez chýb a vodoznakov tretích strán.

195. Odôvodnenie používania obrázkov. Všetky obrázky nesú alebo potvrdzujú akékoľvek informácie, nie sú určené "len pre krásu" a nevytvárajú dojem únavnej rozmanitosti na stránke.

196. Jednotnosť. Veľkosť náhľadov a veľké fotografie produktu sú pre všetky stránky produktu rovnaké; Veľkosť náhľadovej fotografie produktu v katalógu je rovnaká pre všetky katalógy / kategórie výrobkov.

197. Možnosť škálovať fotografiu. Každá z fotografií produktu, ktorú používateľ môže vidieť vo vysokom rozlíšení (napríklad kliknutím na miniatúru), aby sa dobre pozrel na všetky detaily. Môže byť použitá online lupa. To platí najmä pre obrázky s jemnými detailmi - snímky obrazovky atď.

198. Možnosť prispôsobiť zobrazenie videa. To zahŕňa škálovanie videa, možnosť úplne alebo úplne stlmiť zvuk, pozastaviť video.

Blog lokality

199. Členenie článkov do tematických kategórií.

200. Tematické tagy Prostanovka. Blog články majú značky, ktoré umožňujú návštevníkom nájsť viac obsahu na túto tému.

201. Blok s odkazmi na články. Na stránkach produktu a produktových kategóriách sa pridali odkazy na užitočné materiály, ktoré pomôžu klientovi pri výbere tovaru.

202. Blok s odkazmi na tovar. Reverzný prípad: ak je v článku článok o produkte alebo službe, ktorá je na stránke - bol pridaný odkaz na stránku tohto produktu / služby. V tomto prípade klient nemusí tráviť čas na svoje nezávislé vyhľadávanie.

203. Použite záhlavie "Prečítajte si aj". Ak sa v priebehu článku nedotkne iných tém, odkaz na blogový článok je uvedený, kde je táto téma podrobnejšie opísaná.

Zlepšovanie nepretržitej použiteľnosti

Väčšina položiek v tomto kontrolnom liste je univerzálna. Časť odporúčania však nemusí byť použiteľná alebo čiastočne použiteľná - vzhľadom na charakter predmetu konkrétnej lokality a potreby cieľovej skupiny. Neoddeliteľnou súčasťou práce na využiteľnosti lokality je preto jej neustále zlepšovanie.

Niekoľko nedávnych odporúčaní.

 • S pomocou webových analytických systémov analyzujeme pohyb používateľov v okolí stránky, ich akcie, hľadáme miesta, ktoré užívateľom spôsobujú ťažkosti.
 • Analyzujeme užívateľské vyhľadávacie dotazy, spätnú väzbu od zamestnancov priamo pracujúcich s klientmi a na ich základe vytvárame filtre, triedenia, prepojenia na najžiadanejšie kategórie produktov v katalógu a podkapitolách.
 • Pri optimalizácii navigácie a použiteľnosti venujeme pozornosť nielen hlavnej stránke stránky, ale aj „prihlasovacím stránkam“ - tým stránkam, ktoré prijímajú hlavnú návštevnosť.
 • Pozeráme sa do analýzy, prostredníctvom ktorej populárni klienti prehliadačov prichádzajú najmenej často, v ktorých väčšina „zlyhaní“, najmenej času stráveného na stránke - a starostlivo kontroluje správnosť zobrazovania stránok stránok v týchto prehliadačoch.
Aby sme uľahčili kontrolu tohto zoznamu, odporúčame ho prevziať a vytlačiť - pred každou položkou sme poskytli miesto na "zaškrtnutie". chek-list-po-yuzabiliti-200-punktov-na-previerku
#
UsabilityCheck zoznamy

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár