Ako sledovať dopravné zdroje: potrebné nástroje pre efektívny marketing

Aby nedošlo k plytvaniu celého rozpočtu na neefektívne propagačné kanály, po každom spustení reklamy musíte analyzovať údaje. Metódy alebo Google.Analytics pomáhajú sledovať prechody na stránky z rôznych zdrojov, ale tieto systémy neposkytujú konkrétne informácie, takže môžete presne určiť, ktorá reklama produkuje výsledky a ktorá nie. Preto časť práce na sledovaní návštevnosti musí vykonať sám.

Metrika a služba Analytics automaticky identifikuje niektoré typy prechodov:

 • Prechody z vyhľadávačov (Organic Search).
 • Priame volania (priame).
 • Kliknutia na odkazy na stránke (sprostredkovanie).
 • Prechody zo sociálnych sietí (sociálne).
 • Reklamné systémy (Adwords, Yandex).

Problém je v tom, že takéto štatistiky neumožňujú analyzovať každú reklamu, odkaz alebo banner. Napríklad v správe „Prechody zo sociálnych sietí“ budete môcť vidieť počet prechodov z VKontakte, Facebook, Pinterest a iné známe lokality, ale neviete, odkiaľ pochádza - od príspevku v nejakej reklamnej skupine. reklama, odkaz v profile - prechod je dokončený.

Predpokladajme, že inzerujete stránku v "VKontakte", kupujete reklamné príspevky v skupinách a súčasne testujete niekoľko cielených reklám. V analytických systémoch budú všetky z nich označené ako prechody z VKontakte. Ak uvážime, že popri platenej reklame, môžete mať aj organické prechody z „VK“, čo zamieňa karty ešte viac.

Ako sa potom vysporiadať so všetkým týmto chaosom?

Obsah:

UTM tagy

Značky UTM sú najjednoduchším a najefektívnejším spôsobom sledovania zdrojov návštevnosti. SMM používatelia sú tiež oboznámení s nimi, a tí, ktorí nastaviť reklamu v Yandex.Direct a Google.Adwords. Tento nástroj má však oveľa širšiu škálu aplikácií - bannerové reklamy, príspevky na fórach, odkazy na vlastné účty a skupiny, letáky v režime offline atď.

Značky UTM môžu byť užitočné na analýzu účinnosti bezplatných dopravných kanálov. Napríklad, ak umiestnite odkazy do článkov "Yandeks.Dena" a chcete zistiť, či na ne vôbec kliknú, či sú odkazy v spodnej časti článku účinné, atď. Alebo napríklad máte skupinu VKontakte a ľudia môžu ísť na stránku odkazmi v skupinovej ponuke alebo na príspevky na stene (vrátane tých, ktoré sú pevne stanovené). Štatistiky pomôžu určiť, či sú užitočné vo vašom prípade a ktoré formáty fungujú efektívnejšie.

Všeobecne platí, že UTM tagy poskytujú pohodlnú a užitočnú sadu nástrojov a na aký účel je na vás rozhodnúť. Hlavnou vecou je dodržiavať určité pravidlá pri ich vytváraní.

Ak chcete pochopiť, ako sa vytvárajú značky UTM, musíte byť oboznámení s parametrami adresy URL. V tomto prípade sa zaoberáme štandardizovanými parametrami, ktorých hodnoty závisia od typu prevádzky, ktorú používate. To všetko je možné zaregistrovať manuálne, ale existujú jednoduchšie riešenia, o ktorých budeme hovoriť neskôr.

Tu je prepojenie so značkami UTM, ktoré naznačujú, že prechod bol vykonaný z reklamy Yandex.Direct vo výsledkoch vyhľadávania:

Parametre môžu byť zamenené, ale nemôžete zmeniť ich názov - inak analytický systém nerozpozná štítok. Hodnoty parametrov sa môžu líšiť, ale opäť je lepšie dodržiavať najrozumnejšie všeobecne akceptované hodnoty.

Vyžadujú sa tri parametre:

 • utm_source - zdroj (yandex, google, vk, instagram, e-mail atď.). Úplný zoznam odporúčaných hodnôt tohto parametra pre rôzne reklamné systémy nájdete v Pomocníkovi Yandex;
 • utm_medium - kanál. Možnosti: cpc (pay-per-click advertising), cpm (pay-per-impression reklama), affiliate (affiliate prevádzka), cena (konverzie z agregátorov, napríklad Yandex.Market), social_post (reklamný príspevok v sociálnej sieti), d.,;
 • utm_campaign - názov kampane (môžete zadať manuálne alebo použiť dynamický parameter).

Existujú aj ďalšie:

 • utm_content - obsah reklamy (akékoľvek informácie na rozlíšenie medzi reklamami);
 • utm_term je kľúčové slovo.

Iný štítok na identifikáciu zdroja je utm_referer. Používa sa tak, aby parameter referrer (ktorý ste napríklad videli v affiliate odkazoch) pri prechode na stránku s presmerovaním JavaScriptu alebo z lokality s protokolom https (ak je vaša lokalita prístupná cez http) „nespadol“.

V niektorých prípadoch je vhodnejšie používať dynamické parametre. Nebude napríklad potrebné zadávať názvy kampaní pre inzerciu v službe Yandex.Direct, budú automaticky odoslané do služby Metrické. Tieto parametre sú nastavené v zátvorkách:

 • {ad_id} alebo {banner_id} - ID reklamy alebo bannera (číslo);
 • {campaign_id} - identifikátor kampane (číslo);
 • {kľúčové slovo} - kľúčové slovo, pre ktoré bola reklama zobrazená.

Úplný zoznam dynamických parametrov Yandex.Direct nájdete tu. V jednom parametri môžete naraz odovzdať niekoľko hodnôt a prepojiť ich bodkou:

www.site.ru/?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign={ccampaign_id}&utm_content= Vaše meno

Existuje veľké množstvo staviteľov štítkov UTM, ktoré vám umožnia rýchlo a pohodlne vytvoriť odkazy nahradením požadovaných hodnôt. Okrem toho sa automaticky vygeneruje krátky odkaz. Najjednoduchší a najpohodlnejší servis - UtmUrl. Odkazovač MyURL obsahuje množinu hodnôt hotových značiek pre rôzne lokality (Yandex.Direct, e-mail, informačný kanál Facebook atď.).

Ak chcete zobraziť štatistické údaje o značkách v službe Yandex.Metrica, musíte vybrať príslušný prehľad:

V okne, ktoré sa otvorí, môžete vidieť graf prechodov z rôznych zdrojov a podrobné štatistiky pre každú značku.

Miera odchodov, hĺbka zobrazenia a čas na stránke sú dôležitými informáciami, ktoré sa môžu použiť ako doplnok ku štatistikám konverzie na zvýšenie účinnosti reklamy. Pomocou "Webvisor" môžete analyzovať správanie užívateľov na stránke. Ak chcete získať štatistiky o konverziách na značky UTM, nezabudnite nastaviť ciele.

Ak chcete zobraziť štatistiky o značkách UTM v službe Google Analytics, musíte otvoriť ponuku „Zdroje návštevnosti“, potom položku „Všetky návštevnosti“ a vybrať kartu „Zdroj / kanál“. Údaje sa zobrazia vo formáte zdroj / médium.

Ak potrebujete zobraziť informácie o konkrétnej kampani, kliknite na odkaz so zdrojom av menu „Hlavný parameter“ otvorte menu „Iné“. Potom v zozname Zdroje návštevnosti vyberte položku Kampane.

Sledovanie prechodov na lokalitu pomocou značiek UTM môže nielen z online, ale aj z offline zdrojov. Toto je ľahko implementovateľné pomocou QR kódu.

Najprv vytvorte menovku v linkeri so všetkými potrebnými parametrami:

Hotový odkaz sa objaví pod formulárom, takže obrazovka musí byť rolovaná.

Teraz choďte do generátora QR kódov. Napríklad tento. Vyberte požadovanú možnosť: "enkódovanie - prepojenie na stránku." Zadajte prijatú adresu.

Všeobecne platí, že propagačné kódy sa zvyčajne používajú na zľavy, ale pomocou QR kódov môžete otestovať rôzne typy reklamy pomocou podrobnejších štatistík. Je to potrebné, ak zákazníci vedú rôzne kanály.

Značky Openstat a From

Okrem UTM existujú aj tagy From a Openstat, ktoré Yandex.Metrica rozpozná, ale nerozpozná GoogleAnalytics. Označenie From označuje iba zdroj prechodov. Je vhodné použiť pre e-mailovú prevádzku (site.ru?from=email).

Keď už hovoríme o e-mailovej prevádzke. V tomto prípade je potrebné označiť odkazy, inak budú prechody na stránku označené ako priame. Ak máte niekoľko e-mailových konferencií alebo napríklad chcete sledovať účinnosť určitého písmena (alebo volania na akciu), značky UTM sú na tento účel vhodnejšie. V tomto prípade musí odkaz obsahovať parameter utm_medium s hodnotou e-mailu alebo e-mailu, a utm_source môže dostať ľubovoľnú hodnotu (napríklad názov zoznamu adries).

Značku _openstat môžete pridať povolením tejto možnosti na stránke s nastaveniami kampane v poli Metrické v poli Yandex.Direct. Okrem Yandex.Metrica si môžete prezerať tagy Openstatu aj na Liveinternete a službe Openstat s rovnakým názvom. Na iné účely (okrem "Direct") ich môžete vytvoriť tu (všetky potrebné parametre). Na výstupe sú údaje v kódovanej podobe: mysite.ru/?_openstat=ZGlyZWN0O2NwYzs7.

Skratky na zber štatistických údajov

Často uverejňujem odkazy na moju skupinu VKontakte v príspevkoch na kanáli Yandex.Dzen. Bolo zaujímavé, či ľudia sledujú odkazy, ale štatistiky VKontakte neumožňujú získavať špecifické údaje - externé stránky sú jednoducho zobrazené ako zdroje. Okrem toho, štatistiky ukazujú pomer v percentách, ale potrebujem konkrétne čísla.

Riešením problému bolo skrátenie prepojení. Napríklad, goo.gl. Ukazuje počet prechodov a dokonca aj malé štatistiky o krajinách a zariadeniach. Hoci bude čoskoro čas hľadať alternatívu k tomu - služba bude zatvorená 30. marca 2019.

Mimochodom, štatistiky skupín VKontakte môžu byť trochu mätúce - nie je vždy jasné, čo znamená jeden alebo iný zdroj prechodu. V tejto poznámke môžete vidieť dekódovanie všetkých možných kanálov zobrazených ako "VKontakte".

Sledovanie hovorov

Nezabudnite, že pre najkomplexnejšiu analýzu efektívnosti reklamných kampaní je potrebné sledovať nielen zdroje prechodov na stránku, ale aj zdroje hovorov. Volanie sledovanie vám môže pomôcť s týmto (a to nielen).

Sledovanie hovorov má dva typy:

 1. Statická. Každému kanálu (kontextová reklama, sociálne siete atď.) Je priradené samostatné telefónne číslo. Čím viac zdrojov, tým viac čísel bude potrebných na sledovanie, čo ovplyvní náklady na služby. V tomto prípade budú údaje o účinnosti každého kanála prezentované vo všeobecnej forme. Zobrazenie podrobných štatistík pre každý hovor nebude fungovať.
 2. Dynamic. Tento typ sledovania hovorov rieši problémy predchádzajúceho: samostatné číslo je pripojené k jednotlivcovi za určitý čas a získate ďalšie informácie - zdroj hovoru (konkrétna reklama alebo vyhľadávací dopyt), reklamnú kampaň, región, správanie webových stránok, zariadenia atď. telefónne čísla sa určujú na základe návštevnosti stránok. Je však obmedzená a hneď ako je číslo uvoľnené, je obsadené ďalším návštevníkom atď.

Niekedy, aby sa dosiahol väčší účinok, tieto dva typy call-tracking kombinovať. Napríklad pre reklamu v offline zdrojoch používajú statické sledovanie hovorov a pre reklamu v sociálnych sieťach alebo v službe Google. Druhá možnosť je vhodnejšia, ak potrebujete získať viac informácií.

Služby sledovania hovorov sa líšia funkčnosťou. Voľba je široká - od bezplatného Google .Adwords s obmedzenými možnosťami multifunkčných nástrojov, ktoré možno integrovať s CRM, Yandex.Direct, Google Adwords, atď.

Predtým sme vykonali podrobný prehľad 12 služieb sledovania hovorov s porovnávacou tabuľkou. S ním si môžete vybrať najvhodnejšiu možnosť pre vaše podnikanie.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár