Prieskumy: prečo sú potrebné a ako ich vykonávať

Prieskumy sú veľmi populárny a pohodlný spôsob, ako získať spätnú väzbu. Ako a prečo ich stráviť na webovej stránke a v sociálnych sieťach - prečítajte si v tomto článku.

Poďme!

Prečo ankety?

Prieskumy sú efektívnym typom obsahu, ktorý vám umožňuje nadviazať silný vzťah značky s divákom a poznať jej názor na aktivity spoločnosti, čo ďalej prispeje k zlepšeniu produktu alebo služby. To znamená, že prieskum poskytuje údaje v reálnom svete, ktoré možno použiť na optimálne obchodné rozhodnutia.

Aké úlohy je možné riešiť pomocou prieskumov?

Ankety umožňujú riešiť tieto úlohy:

1. Skutočné a bezplatné recenzie produktov

Mnohé spoločnosti čelia ťažkostiam, keď sa snažia zistiť názor spotrebiteľov na výrobok. Klienti tvrdohlavo ostávajú ticho a ako odpoveď na priamu požiadavku napíšu štandardné odhlásenie formulára, "vďaka vám všetkým, budete potrebovať to najlepšie." Existujú dva spôsoby, ako sa z tejto situácie: vykonávať drahý hromadný marketing výskumu alebo publikovať jednoduché bezplatné prieskumy verejnej mienky, dostať skutočnú reakciu od publika na internetových stránkach alebo v sociálnych sieťach.

Myslím, že väčšina z vás by si vybrala druhú možnosť. A z dobrého dôvodu - pretože vykonávanie prieskumu vám umožňuje získať spätnú väzbu o vašich produktoch, bez toho, aby ste strávili veľa úsilia, času a peňazí.

2. Pochopenie potrieb a motívov publika

Prieskumy vám umožňujú identifikovať očakávania a potreby publika. To môže pomôcť pri plánovaní a vývoji nových produktov, zlepšovaní obchodných procesov. Ak poznáte potreby zákazníkov, ste chránení pred vážnymi defektmi.

3. Tvorba a rozvoj komunity

Prieskumy zvyšujú angažovanosť a stimulujú diskusiu. Účasťou na nich každý spotrebiteľ chápe, že komunikácia so spoločnosťou je dvojstranná. Skupina účastníkov sa tak mení na živú komunitu, ktorej členovia komunikujú so značkou a navzájom.

Ak chcete vytvoriť komunitu pomocou prieskumov, ukážte, že vás zaujímajú názory používateľov. Zdieľajte výsledky hlasovania a rozhodnutia s účastníkmi.

4. Tvorba obsahu

Pomocou prieskumov vytvoríte tri typy obsahu. Po prvé, hovoríte o predpokladoch hlasovania a opisujete jeho podmienky. Po druhé, výsledky zdieľate s používateľmi. Po tretie, spotrebitelia sa zúčastňujú diskusií a vytvárajú vlastný obsah.

Pozri tiež: Čo je UGC: funkcie, typy a metódy aplikácie

5. Zvýšená účasť

Vedenie prieskumov verejnej mienky zvyšuje návštevnosť stránok na sociálnej sieti a na webových stránkach. Aby toto pravidlo fungovalo, povzbudzujte používateľov, aby zdieľali informácie o hlasovaní. Môžete tiež použiť nástroje, ktoré automaticky hlásia, že sa používateľ zúčastnil prieskumu.

Pozrite si tiež: Ako zvýšiť návštevnosť: 60 spôsobov, ktoré explodujú vašu prevádzku

Typy prieskumov verejnej mienky

Zvážte, aké typy prieskumov sú v závislosti od miesta ich distribúcie.

Po prvé, musíte vedieť, že existujú hromadné a expertné prieskumy. Zvážime klasifikáciu hromadných prieskumov.

Pozri tiež: Ako vykonať odborný prieskum: krok za krokom s príkladmi z našej praxe

Tam sú verbálne a písomné prieskumy, a písomné prieskumy sa najčastejšie vykonáva na internete.

Medzi nimi môžeme v závislosti od miesta distribúcie rozlíšiť tieto typy:

 • Ankety na stránke.

Publikovanie na stránke je vhodnou voľbou pre umiestnenie prieskumu, ale nebude to stačiť. Ak len preto, že len tí, ktorí navštívili stránku a majú záujem o hlasovanie, budú hlasovať.

 • Ankety v sociálnych sieťach.

Sociálne siete sú najobľúbenejším spôsobom distribúcie ankiet.

 • Ankety odoslané e-mailom.

Tento spôsob distribúcie je dobrý, pretože prieskum je klientovi zaslaný individuálne.

Prečítajte si tiež: Ako vyhodnotiť a zlepšiť efektívnosť e-mailových spravodajcov: štúdia
 • Ankety v posloch.

S popularitou instant messenger, popularita ich použitie pre riešenie marketingových úloh je tiež rastie. Tak, môžete vykonať prieskum vytvorením spravodajcu vo Viber, WhatsApp, Telegram a ďalšie instant messenger.

Pozri tiež: Ako používať instant messenger v marketingu
 • SMS ankety.

Tento typ prieskumu na jednej strane môže rozšíriť dosah divákov na úkor ľudí, ktorí nemajú internetové pripojenie. Na druhej strane, ak sa vyplatí odpoveď na prieskum, môže odradiť potenciálnych respondentov. A vo všeobecnosti je táto metóda vedenia prieskumov neúčinná.

Ak vezmeme do úvahy ústne prieskumy, prieskum uskutočnený v osobnej prítomnosti klienta je mimoriadne zriedkavý jav. Ale telefonovanie je veľmi populárne v podnikaní. Vykonávanie je veľmi účinné pri identifikácii spokojnosti zákazníkov s produktmi alebo službami spoločnosti - obchodné tímy ich často určujú na určenie NPS.

Pozri tiež: NPS: Index lojality spotrebiteľov, ktorý musí každá spoločnosť sledovať

Telefónne prieskumy umožňujú nielen poznať názor zákazníkov, ale aj zistiť akékoľvek podrobnosti počas rozhovoru, sledovať reakcie partnera, jeho výkyvy nálady atď.

Po výbere typu prieskumu odporúčam, aby ste si vypočuli niektoré tipy na vytvorenie prehľadu.

Prieskum Tipy

Skutočne dobrý prieskum dokáže úplne zachytiť pozornosť používateľov, nútiť ich odviesť pozornosť od svojich aktivít a ponoriť sa do procesu vypĺňania dotazníka. Na dosiahnutie tohto cieľa je dôležité zvážiť niektoré nuansy.

1. Vyberte si dobré miesto prieskumu

Táto nuancia sa musí zohľadniť pri publikovaní prieskumu na stránke. Je veľmi dôležité umiestniť ho na prominentnom mieste na hlavnej stránke, aby ho používatelia mohli okamžite nájsť. Mnohé stránky uverejňujú ankety v bočnom paneli a zvýrazňujú ich medzerami, takže prehľad je jasne viditeľný, ale nenápadný.

2. Vyberte si relevantnú tému, ktorá spôsobí úprimný záujem respondentov.

Úspešne ukončený prieskum by mal pozostávať z otázok, ktoré sú pre respondentov zaujímavé a vedú k rôznym diskusiám. Preto je dôležité vybrať si relevantnú tému, ktorá by zachytila ​​cieľovú skupinu. Ak sa tak stane, môžete získať nielen spätnú väzbu, ale aj nové pozorovania a vedomosti, ktoré možno použiť vo vašej práci.

3. Dajte respondentom možnosť byť vypočutí.

Vybrali ste si teda zaujímavú tému pre Váš prieskum. Teraz je čas uistiť sa, že dávate respondentom možnosť odpovedať presne tak, ako chcú. Preskúmajte odpovede a uistite sa, že dávate široký výber - ľudia dávajú prednosť výberu odpovedí, ktoré jasne identifikujú ich myšlienky.

4. Rozšíriť proces zapojenia respondentov

Ak má prieskum záujem klienta a zapája ho do aktívnej interakcie, snažte sa rozšíriť túto angažovanosť čo najdlhšie. Ak to chcete urobiť, požiadajte respondenta, aby sa podelil o prieskum na sociálnych sieťach, aby jeho priatelia mohli tiež odpovedať. Môžete tiež pozvať klienta, aby si prečítal váš materiál v prieskume, ak spustíte blog.

5. Nepýtajte sa na budúcnosť.

Otázky o tom, čo človek urobí ďalej, spravidla nevedú k spoľahlivým odpovediam, pretože každý môže hovoriť, ale nie každý si ho môže vziať a urobiť. Je omnoho rozumnejšie sa pýtať na to, čo už ľudia urobili, aké rozhodnutie prijali. A budete vedieť, či od respondenta očakávate akúkoľvek akciu.

6. Nepýtajte sa veľa otvorených otázok.

Na zabezpečenie toho, aby vám prieskumy poskytovali štruktúrované údaje, použite uzavreté otázky. Použite napríklad také typy otázok ako viacnásobný výber alebo porovnávaciu otázku, ktorá má niekoľko odpovedí. Takže namiesto otázky "Čo si myslíte o našich produktoch?" je lepšie sa opýtať "Ktoré vyhlásenie najviac zodpovedá vášmu dojmu z našich výrobkov?". A poskytnite možnosti odpovede.

Ďalšou výhodou uzavretých ankiet je, že umožňujú rýchlu analýzu (získavaním štruktúrovaných dát). Takáto rýchla analýza umožní pravidelné prieskumy bez akéhokoľvek titanického úsilia. To je potrebné najmä pre veľké značky alebo spoločnosti s viacerými značkami.

Mimochodom, nemali by ste úplne vylúčiť otvorené otázky - aj keď sú komplikované, poskytujú podrobnejšie odpovede.

7. Vykonajte krátky prieskum

Ak je prieskum dlhý, respondenti ho rýchlo unavia a je nepravdepodobné, že by ho dokázali dokončiť do konca.

8. Uveďte, že prieskum vykonáva vaša spoločnosť.

Nezabudnite uviesť, že prieskum vykonáva vaša spoločnosť, ak nechcete byť mylne považovaní za spam.

9. Vyhnite sa vedúcim otázkam.

Je pravdepodobné, že respondent odpovie na hlavné otázky nie tak, ako si myslí, ale spôsobom, akým chcete. Takže otázky ako "Ako sa vám páčil náš posledný článok?" lepšie nepoužívať.

10. Ponúknite odmenu za vykonanie prieskumu.

Povzbudiť klientov k vyplneniu prieskumu, ponúknuť im nejakú odmenu. To môže byť kód pre zľavu alebo obsah, čokoľvek, a to nevyžaduje také veľké finančné prostriedky.

Prieskumné nástroje.

Ak chcete vykonať prieskum, môžete použiť jeden z nasledujúcich nástrojov:

 • Moja anketa je bezplatná aplikácia pre organizovanie ankiet Facebook.
 • Anketa je ďalšia bezplatná aplikácia na hlasovanie na Facebooku.
 • Wishpond je sada platených žiadostí pre experta SMM.
 • Typ je bezplatná služba prieskumu. Táto služba vám umožňuje vytvárať prehľady pre používateľov mobilných zariadení.
 • Pravidelné zariadenie na vykonávanie prieskumov verejnej mienky "Vkontakte". Stačí prejsť na stránku, na ktorej chcete uverejniť prieskum, a vo formulári na úpravu správ vyberte položku „Viac“ a ďalej „Prieskum“.
 • Wedgies je platená služba prieskumu. Základné funkcie (vedenie a analýza prieskumu) sú k dispozícii bezplatne. Pracuje na Facebooku, Twitteri, Tumblr atď.
 • Simpoll je služba ruského jazyka. Základné funkcie sú k dispozícii zadarmo.
 • Anketolog je ďalšou službou v ruskom jazyku. Kód prieskumu môže byť vložený na stránky najobľúbenejších sociálnych sietí, vrátane Vkontakte, Facebook, Google+, Twitter, Odnoklassniki, Môj svet.
 • Pravidelný nástroj na vytváranie ankiet v "Odnoklassniki". Stačí kliknúť na riadok „Čo si o tom myslíte“ a kliknúť na „Prieskum“, zadajte požadované údaje.
 • Survey Monkey je prieskumná služba s ruským rozhraním. Základné funkcie sú k dispozícii zadarmo. Užívateľ môže vložiť ankety na webové stránky alebo do komunít na sociálnych sieťach.
Pozri tiež: Ako vytvoriť prieskumy o Surveymonkey: podrobný sprievodca

Prečo potrebujeme prieskumy verejnej mienky

Prieskumy zvyšujú dosah publika a angažovanosť používateľov. Pomocou ankiet získate dôležité informácie a ukážte zákazníkom, že sa zaujímajú o ich názory. Myslíte si, že je možné ovplyvniť názor spotrebiteľov prostredníctvom prieskumov? Ako sa to deje v praxi?

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár