Ako vytvoriť smrtiace prezentácie a prezentovať sa publiku

Pravdepodobne poznáte ľudí, ktorí sa pri verejných vystúpeniach cítia ako ryba vo vode. Ľahko držia pozornosť poslucháčov, jasne uvádzajú informácie, rýchlo reagujú na zložité otázky a podarí sa im vtip. Diváci vždy počúvajú takýchto rečníkov, aj keď sa nechcú rozprávať. Okrem toho môžu byť zaujímavé pre poslucháčov s témami ako „Dynamika rastu populácie dobytka v 80. rokoch“.

Tiež ste práve videli rečníkov, ako školáka, ktorý sa nenaučil domácu úlohu. Obávajú sa, že vezmú oči z obrazovky, listujú skrz snímky programu PowerPoint a prečítajú si tam doslovne napísaný text. Po ukončení prezentácie sa rozpačito rozprávajú o niečom ako „nagoprosovonnet“ pod ich dychom a opustia javisko ohlušujúce šepotanie divákov, zisťujúc, kde je bufet a kedy bude konečne prestávka na kávu.

Prakticky každý podnikateľ by dal veľa, aby patril do prvej kategórie rečníkov. Schopnosť verejne hovoriť a viesť kvalitné prezentácie je neoceniteľným zdrojom pre podnikateľov, predajcov, manažérov. Mnohí podnikatelia však celý svoj život obviňujú z vrodených vlastností, ktoré nemajú, vysvetľujúc svoj strach z prezentácií alebo priemerných výkonov.

Samozrejme, mnoho úspešných rečníkov má prirodzenú charizmu. Aby sme pochopili, čo je v stávke, pamätajte na svetlých politikov, verejných činiteľov alebo dokonca popové hviezdy. Absencia vhodného súboru osobnostných vlastností, charakterových vlastností a iných mentálnych charakteristík, ktoré určujú schopnosť človeka pritiahnuť pozornosť a vedenie, nie je prekážkou úspešných výkonov.

Prakticky každý, aj plachý a jazykovo viazaný, môže kompenzovať nedostatok charizmy dobrou prípravou na prezentácie a školenia. Ale neponáhľajte si vyzdvihnúť morské kamienky v ústach, ako Demosthenes.

Prednášajúci sa musia najprv naučiť používať nástroje na prezentácie. Koniec koncov, kvôli neznalosti užívateľov, rovnaký program PowerPoint sa často zmení na rečníka z pohodlného nástroja na prekážku. Potom sa rečníci musia naučiť, ako vyplniť svoju správu užitočnými informáciami pre divákov. Nakoniec, rečníci by mali ovládať techniky hovorenia, ktoré poslucháča počúvajú a počúvajú.

Ako urobiť prezentáciu porážky

Na rozdiel od Demosthenes, moderné reproduktory majú prístup k nástrojom, ktoré uľahčujú prenos informácií z reproduktora do publika. V prvom rade ide o akustické systémy a mikrofóny, ktoré zachránia ľudí pred potrebou trénovať svoje hlasy pomocou metódy starovekého gréckeho rečníka. Okrem toho, moderný vývoj môže vizualizovať ich výkon pomocou počítača, projektora, obrazovky a prezentačného softvéru. Ale rovnaký Demosthenes nemohol ani snívať o značkách a flipchart.

Osoba vníma vizuálnu informáciu 60 000 krát rýchlejšie ako slová alebo písaný text. V tomto ohľade je recept na prezentáciu v triede jednoduchý: je potrebné pripraviť dôležité informácie a vylepšiť ich pomocou vizualizačných nástrojov. Je to vhodné pre programy PowerPoint alebo podobné programy.

Budete mať úplnú pravdu, ak po ďalšej zmienke o populárnom programe na vytváranie prezentácií si nezabudnite zakázať jeho používanie v niektorých jednotkách americkej armády. Môžete si tiež pripomenúť napríklad negatívny postoj Artemyho Lebedeva k PowerPointu.

Prezentačné programy naozaj zasahujú do rečníka a divákov, ak sú z peňazí na peniaze. Ako bolo uvedené vyššie, mnohí rečníci často prechádzajú na mechanické čítanie diapozitívov a zabúdajú, že každý poslucháč môže čítať. Niektorí rečníci navyše trávia veľa času a peňazí na vizuálny dizajn diapozitívov. Pravdepodobne vážne dúfajú, že "divákov" rozbijú pomocou nejakého magického dizajnu.

V skutočnosti nie je nič zlého na prezentačnom softvéri. Okrem toho, keď sa používajú správne, vykonávajú dve užitočné funkcie. Po prvé, prezentácia slúži ako pôdorys alebo obrys prezentácie. Po druhé, pomáha vizualizovať informácie, ktoré sú identické s uľahčením ich prenosu a asimilácie.

Nasledujúce odporúčania vám pomôžu pripraviť smrteľnú správu a naformátovať ju pomocou programov na vytváranie prezentácií snímok:

 • Určite tému správy. Malo by to zodpovedať téme podujatia, na ktorom budete hovoriť. Nájdite spôsob, ako odoslať informácie, aby vás účastníci chceli počúvať. Na tento účel by mal byť prehľad čo najužitočnejší pre publikum. Ak napríklad hovoríte na konferencii obchodníkov s vyhľadávaním so správou o novom vyhľadávacom algoritme, nemali by ste byť obmedzení na banálne funkcie funkcie Google Hummingbird. Téma vášho prehľadu by mala znieť takto: „Ako používať nový vyhľadávací algoritmus v záujme vašej firmy.“
 • Zapíšte si na papierové práce svojho prejavu. Štruktúra správy, aby sa zabezpečilo jednoduché vnímanie informácií. Vo vašej prezentácii by mali byť uvedené nasledujúce body: opis problému, spôsoby jeho riešenia, dôkaz o ich efektívnosti a príležitostiach pre divákov. Upozorňujeme, že správa by nemala byť banálnou reklamou pre váš produkt.
 • Pomocou programu vytvorte prezentácie snímok.pripraviť šablónu výkonnosti. Snímky by mali vymeniť prenosný počítač, ktorý reproduktory držia pred nimi počas prezentácie. Premýšľajte o tom, čo je potrebné zahrnúť do diapozitívov.
 • Pri plánovaní počtu snímok venujte pozornosť odhadovanej dĺžke prezentácie. Optimálny počet diapozitívov sa dá vypočítať zo vzorca jedného sklíčka počas 2-3 minút výkonu. Nezabudnite na čas na diskusiu a odpovede na otázky divákov.
 • Zobrazte informácie, ktoré ste zahrnuli do snímok. Použite pre túto infografiku a / alebo fotografie. Všimnite si, že by mal dominovať vizuálny komponent snímky. Textová časť snímky by mala obsahovať iba dôležité fakty a tézy, ktoré budete vysvetľovať počas prezentácie.
 • Prezentácia prezentácie. Používajte firemné farby ako pozadie, pridajte logo a názov vašej spoločnosti. Uistite sa, že tieto prvky nezasahujú do čítania a vnímania informácií.
 • Vždy si nacvičte výkony. Požiadajte milovaných, aby boli v úlohe poslucháčov.

Vytvorili ste užitočný prehľad a pomocou programu ho prezentovali. Teraz je čas premýšľať o technikách, ktoré pomôžu publiku počúvať a počúvať vaše slová.

Ako vás poslucháči počúvajú

Od prvej minúty vášho prejavu záleží na tom, či publikum bude počúvať vašu správu. Práve v tomto čase sa poslucháči rozhodnú, či stojí za to pozornosť. Je ľahké pochopiť, že toto rozhodnutie prakticky nezávisí od vlastností samotnej správy. Je to, že jeho meno je schopné pritiahnuť pozornosť publika.

Ak chcete rozhodnúť, či je vaša správa hodná pozornosti, publikum používa neverbálne informácie. Poslucháči okamžite zhodnotia váš vzhľad, oblečenie, spôsob držania a rozprávania. Dokonca aj výška a zafarbenie hlasu hovoriaceho ovplyvňujú názor publika. Opäť si to všimnite, publikum vás hodnotí v prvých niekoľkých sekundách predstavenia, vrátane prechádzky z miesta v sále na pódium.

Nasledujúce odporúčania vám pomôžu neverbálne ukázať publiku, že si zaslúžite pozornosť. Áno, je to vy, pretože osobnosť a slová rečníka, a nie snímky a fotografie, sú najcennejšou časťou reči. Aby vás poslucháči počúvali a počuli, postupujte podľa týchto pokynov:

 • Vaše oblečenie musí spĺňať dve kritériá. Po prvé, mali by ste sa cítiť úplne pohodlne a sebaisto. Po druhé, oblečenie musí zodpovedať nastaveniu. Relatívne povedané, ak ste v Štátnej dume, je lepšie nosiť oblek. A ak sa chystáte na konferenciu mladých IT podnikateľov, neváhajte nosiť džínsy a tričko. Pamätajte si, že prvé kritérium je dôležitejšie ako druhé. Ak sa cítite ako idiot v biznise, nechajte tú zatracenú kravatu a bundu doma.
 • Psychológovia hovoria, že postoj a správanie odrážajú skutočný duševný stav osoby. Preto predtým, než pôjdete na pódium, narovnajte a spustite ramená, zdvihnite bradu. Počas reči zachovávajte prirodzené držanie tela. Ak stojíte, neopierajte sa o stôl alebo tribúnu. Vaše ruky a nohy by sa nemali krížiť, keď sedíte.
 • Venujte pozornosť výrazom tváre. Keď sa človek obáva, jeho tvár sa nedobrovoľne natiahne a ústa sa otvoria. Je jasné, že by ste nemali v tejto forme chodiť na publikum. Pred úsmevom na scéne sa usmejte. Prirodzený polovičný úsmev vám dokonale pomôže pri výkone, aj keď hovoríte o vážnom probléme. Počas reči sa uistite, že sa vaša tvár nehrá s uzlami - to je negatívny neverbálny signál.
 • Pokúste sa ovládať hlas. Dýchacie svaly človeka reagujú na stres kŕčom, čo je dôvod, prečo sa hlas stáva vyšší. Na prekonanie tohto fyziologického účinku je potrebné niekoľkokrát vstať a dýchať pomocou brušných svalov. Držať pohár vody na ruky - dúšok vody pomáha v boji proti vysychaniu z hrdla a uvoľňuje dýchacie svaly.

Nemali by ste relaxovať, aj keď ste v prvých sekundách prezentácie upútali pozornosť publika. Počas celého predstavenia budete musieť bojovať o pozornosť poslucháčov. V opačnom prípade sa po určitom čase zobrazí niečo podobné:

Ako "rozbiť" publikum počas prezentácie

Existuje mnoho techník, pomocou ktorých vedome alebo nevedome ovládajú úspešní rečníci pozornosť publika. Niektorí z nich sa musia učiť dlhú dobu, zatiaľ čo iní si len spomínajú. Nižšie uvedené techniky patria súčasne k najjednoduchším a najefektívnejším spôsobom interakcie s poslucháčmi. Použite ich počas výkonu:

 • Gestikulácia. Pamätajte si jednoduché pravidlo - poslucháči by mali vidieť vaše ruky počas celého predstavenia. Ak podržíte ruky vo švíkoch, skryjete ich do vreciek alebo pod stôl, pošlete negatívny neverbálny signál. Istý muž prirodzene gestikuluje pri rozprávaní. Preto sa počas reči pripravte, aby vaše ruky neboli pod úrovňou solárneho plexu.
 • mlčanie, Mnohí rečníci majstrovsky používajú túto techniku ​​na pritiahnutie pozornosti poslucháčov. Napríklad sebadôverný reproduktor môže byť tichý a čaká na absolútne ticho v hale. Určite ďakuje sále, keď všetci poslucháči mlčia.
 • Číslovanie alebo číslovanie. Táto jednoduchá technika pomáha štruktúrovať výkon. Frázy ako „prvý“ alebo „prvý“ uľahčujú vnímanie informácií poslucháčmi.
 • Osobné odvolanie. Ak poznáte niektorých z tých, ktorí sú prítomní v hale podľa mena, nenechajte si ujsť príležitosť na ich kontaktovanie počas prejavu. To posilňuje zapojenie publika do toho, čo sa deje.
 • Všeobecné otázky pre divákov. Ak sa niečo pýtate na poslucháčov a dostanete odpoveď, zvýšite ich zapojenie do diskusie. Skúste požiadať o provokatívne otázky, aby ste získali živú reakciu. Zvážte, že ste vynikajúci rečník, ak počas prezentácie publikum hovorí na rovnakej úrovni ako vy.
 • Kontaktujte nás. Uistite sa, že dostanete odpoveď na konci reči. Môžu to byť otázky publika alebo ich dojmy z prezentácie. S cieľom získať spätnú väzbu určite pripravte niekoľko otázok, ktoré budú určite poslucháčom hovoriť. Požiadajte napríklad svoje publikum, aby vás kritizovalo.

Aby bol váš výkon úspešný, urobte ho informačne hodnotným pre poslucháčov. Použite programy na vytváranie prezentácií ako nápovedu pre seba a vizualizačný nástroj pre vaše publikum. V žiadnom prípade sa neobmedzujte na čítanie snímok.

Pamätajte na dôležitosť prvých sekúnd výkonu. Publikum vás stretne s "oblečením", hodnotí vzhľad, držanie tela, výrazy tváre, hlas a dokonca aj samotné oblečenie. Preto sledujte neverbálne signály, ktoré posielate počas reči. Použite výrečnosť na kontrolu pozornosti publika a získanie spätnej väzby.

A ako bonus

Odporúčame vám, aby ste si tento materiál prečítali - "Štruktúra krátkej reči: 13 hotových schém a video ukážok." V skutočnosti je to hotový akčný plán pre tých, ktorí potrebujú písať krátky prejav po dobu 1-3 minút. Veľmi užitočný článok s množstvom príkladov!

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár