Ako továreň vlastné recenzie funguje: skúsenosti z 30 copywriter

Podľa štúdie spoločnosti Yandex.Market a GfK Rus 25% ruských obyvateľov nakupuje v internetových obchodoch. Tiež on-line si rezervujú izby v hoteloch a hoteloch, miestach v divadlách a vstupenky do kina, vzduchu a železníc. KPMG tvrdí, že 9,6% Rusov sa rozhodlo pod vplyvom iných spotrebiteľov s podobnými preferenciami.

Zaokrúhľujte: takmer každý desiaty zákazník nakupuje vďaka recenziam.

Marketplace tiu.ru tiež študoval vplyv recenzií. Zaujímavý výsledok: každá spätná väzba zvyšuje návštevnosť a počet objednávok.

Preskúmanie je silný sociálny dôkaz a logicky marketingový nástroj. Roman Usov, riaditeľ webového štúdia Kraftwork, uvádza v rozhovore pre The Village: „70% všetkých recenzií v každom odvetví je napísaných na objednávku.“

Ak je to pravda, vzniká prirodzená otázka: "Ako rozlišovať pravdu od fikcie?"

Aby som sa dostal na koniec pravdy, osobne som hovoril s tridsiatimi copywritermi: výkonnými umelcami, písaním vlastných recenzií a ich oponentmi, ktorí zásadne odmietali takúto prácu. Poslal som každý malý dotazník a dostal odpovede, ktoré mi umožnili vidieť celý obrázok. Mená respondentov sa menia, rozhovory sa poskytujú pod podmienkou anonymity.

Pre vaše pohodlie použite navigáciu:

 • Kto si objednáva recenzie?
 • Prečo objednať recenzie?
 • Koľko stoja vlastné recenzie?
 • Kde sú uverejnené recenzie?
 • Veria textári na recenzie?
 • Ako rozlíšiť fiktívny prehľad od skutočného?
 • Recenzie na objednávku z hľadiska morálky

Kto si objednáva recenzie?

Umelci hľadajú zamestnancov PR služieb firiem, reputačných agentúr, SEO štúdií a samotných podnikateľov.

Olesya pripomína: "Keď som sa dozvedel, že väčšina recenzií je napísaná na objednávku, zažil som skutočný šok."

Copywriters sú potrebné v rôznych oblastiach podnikania. Napíšu napríklad pre:

 • dopravné spoločnosti, infobusinessmeni;
 • kozmetické salóny, súkromné ​​kliniky;
 • Internetové obchody so širokou škálou produktov („od vykurovacích kotlov až po nábytok“);
 • hotely a hotely, realitné kancelárie, letecké spoločnosti;
 • a dokonca "výrobcovia s veľkou maloobchodnou sieťou a vlastnou ťažbou surovín."
Dúfam, že: "Každý, kto je nejakým spôsobom spojený s predajom, potrebuje spätnú väzbu."

Každý potrebuje spätnú väzbu: Internetové obchody, výrobcovia tovarov a profesionáli podporujúci služby. Vera hovorí o vlastnostiach diela: „Spravidla si prví nastavujú úlohu podľa princípu„ choďte na internetovú stránku obchodu, vyberte si akýkoľvek produkt a napíšte o ňom prehľad o výhodách, ako je napríklad doprava zdarma, atď. “ Agentúry si môžu objednať recenzie na rôzne témy. “

záver: recenzie sú objednané mnohými. Ale prečo?

Prečo objednať recenzie?

1. Najčastejším dôvodom je, že nie sú žiadni zákazníci alebo len veľmi málo z nich.

Mladé spoločnosti chcú "vyzerať silnejšie, spoľahlivejšie", prilákať potenciálnych kupcov, zvýšiť lojalitu cieľovej skupiny. Niekedy - zvýšiť hodnotenie konkrétneho produktu.

Tamara vysvetľuje: „Potrebujeme spätnú väzbu, aby sme vytvorili pozitívny imidž spoločnosti a prilákali zákazníkov.

Spoločnosti a súkromní podnikatelia sú často na internete negatívne a snažia sa ich oslabiť. "Silné negatívy sú zvyčajne odstránené, aby sa nepokazila štatistika," hovorí Nick. "Nechajú trochu a potom úspešne pracujú s námietkami."

Vera potvrdzuje: "Internetové obchody sa často snažia neutralizovať negatívne recenzie, napríklad na Yandex.Market."

Negatívne recenzie môžu zanechať zákazníkov aj konkurentov (to však nie je presné). Olesya akcie: "Niekedy urobili kus hovna, ale úrady povedal, že to boli machinácie konkurentov." ¯ _ (ツ) _ / ¯

Niektorí zákazníci sami žiadajú, aby napísali „vo forme mäkkých tvrdení“, pretože takéto hodnotenia vyzerajú prirodzene a negatívum sa dá ľahko neutralizovať. Názory Inny na kliniku vyzerali takto:

 • "všetko je v poriadku, ale nie je tam parkovanie, takže som musel auto odhodiť";
 • "dobrí špecialisti, všetko je super, jeden mínus - nikto nemohol opustiť dieťa, preto som bol neskoro na recepcii".

Faktom je, že klinika sa chystá v blízkej budúcnosti otvoriť detskú izbu a vybudovať parkovisko. Zmyslom jej činov je vytvoriť dojem „budeme plniť želania zákazníkov“.

Láska hovorí: "Recenzie sú jednou zo súčastí reklamnej kampane. Po ich uverejnení na vašej webovej stránke vás vyzývajú, aby ste zanechali skutočnú spätnú väzbu, potvrdili kvalitu produktov alebo sa zapojili do kontroverzie."

Anastasia súhlasí s jej kolegyňou: "Recenzie pomáhajú vytvoriť vzhľad živého záujmu, pretože ľudia sa zaujímajú o názory iných. V niektorých prípadoch, recenzie pomôcť rozhodnúť o nákupe, ak predtým, než osoba mala pochybnosti."

„Človek chce počuť, že Vanya z Pereschelkina sa už rok teší z produktu a Tanya, matka troch detí, si nedokáže predstaviť život bez tohto produktu,“ dodáva Nastya vynikajúci hypotetický príklad.

Aby sme to zhrnuli: sú potrebné recenzie a mladé spoločnosti (podnikatelia) a pokročilé „príšery“. Pri výbere výrobku si spotrebiteľ lepšie prečíta živú recenziu ako popis suchý.

2. Existuje iná situácia - zákazníci chcú zostať inkognito. Alebo sú leniví.

Irina sa spolieha na svoje skúsenosti: "Museli ste sa porozprávať so zákazníkmi zákazníka a potom napísať recenziu v mene fiktívnej osoby. Vyzerá to ako skutočné hodnotenie, ale nie celkom. Napríklad, takmer nikto nechce povedať, že využíva služby astrológa."

Maria sa stretla s podobným prípadom pri spolupráci s kreatívnou agentúrou: „Môžeme povedať, že posledné recenzie, ktoré som napísal, sú skutočné. Napísal som ich a podpísali ich klienti agentúry.

Inga potvrdzuje: "Väčšina mojich zákazníkov je proti falošným hodnoteniam. Niekedy jednoducho nie je žiadna cesta, ak je produkt nový alebo zákazníci nechcú inzerovať sami."

zistenie

Recenzie sa objednávajú v týchto prípadoch:

 • Zákazníci - žiadne recenzie. Žiadne recenzie, pretože nie sú žiadni zákazníci. Začarovaný kruh;
 • zákazníci sú nespokojní, konkurenti uzatvárajú ošípané - musíte uhladiť rohy;
 • sú zákazníci, ale sú tichí a / alebo zostávajú v tieni.

Teraz je čas zistiť, v akej miere pracujú copywriteri a koľko zákazníkov je ochotných platiť.

Koľko stoja vlastné recenzie?

Ceny za písanie recenzií, ako na trhu copywritingu ako celku, sa veľmi líšia.

Maria hovorí: „Mám tip 300-700 znakov v hodnote 500 rubľov. Viem, že si objednajú 20 percent alebo 30 rubľov za jednu recenziu za obyčajné haliere. Ľudia prijímajú tieto rozkazy, pretože každý chce získať peniaze na„ bla bla blah "na internete."

Alina poznamenáva: "35 rubľov sú lacné objednávky, ale sú napísané rýchlo. Neexistujú žiadne špeciálne požiadavky na takéto recenzie - píšete v ľudskom jazyku, hovoríte, čo si myslíte."

Vera zdieľa svoj príbeh: "Ceny môžu byť iné. Na úsvite copywritingu som si objednal recenzie na ubytovanie v Yandex.Market" za 30-50 rubľov. Teraz pracujem s pravidelným zákazníkom - zástupcom agentúry - za cenu 100 rubľov za kilogram bez umiestnenie “.

Väčšina textárov písať recenzie na ich štandardné sadzby za 1000 znakov. Ďalšia časť respondentov súhlasí s požiadavkami zákazníkov. Mnohí copywriteri neberú individuálne úlohy na písanie recenzií, píšu ich len v spojení s predajnými textami pri vývoji vstupnej stránky.

Darina vysvetľuje svoj cenový systém: „Nepovažujem objem v rádoch za kilo, nastavujem sadzby pre jednu recenziu. V závislosti od kvality, veľkosti, ponorenia do predmetu, od 40 do 500 rubľov.“

TOP výkonní umelci, ktorí pracujú za cenu 500-600 rubľov za 1000 znakov a viac, sú s prácou vážni. "Dostanú sa do kože potenciálneho kupujúceho, uzavrú námietky klienta, napíš v jazyku cieľovej skupiny."

zistenie

Na trhu copywriting - širokú škálu cien, vrátane v priemysle vlastné recenzie. Náklady na preskúmanie - od 30 do 500 rubľov a vyššie. Väčšina copywriterov stanovuje štandardné ceny - pre nich sa prispôsobený prehľad nelíši od bežného textu.

Ďalšia otázka znie: ako si výkonní umelci nájdu zákazníkov a komunikujú s nimi?

Ako objednať recenzie?

Inna si spomína: „Keď som robila recenzie, pracovala som len na burze - obávala som sa podvodníkov.“ 70% respondentov robí to isté: kontaktujte zákazníkov prostredníctvom FL, eTXT, Freelance.ru a ďalších stránok.

Keď si copywriter a zákazník navzájom dôverujú, môžu zanechať výmenu a pracovať bez sprostredkovateľov. Anastasia pracuje takto: "Pracujem prostredníctvom výmeny a len s dôveryhodnými zákazníkmi - mimo nej."

Zákazníci komunikujú priamo s 25% umelcov.

Irina je rada: "Zákazníci prichádzajú ku mne ústne."

5% opýtaných textárov pracuje v štáte, to znamená, že píšu recenzie v spojení s inými projektovými úlohami.

zistenie

Všetci experti to súhlasili "najčastejšie prostredníctvom výmen", Na tom istom mieste - najnižšie citácie. Top copywriter komunikovať priamo. Existujú umelci, ktorí pracujú v štáte. Písanie recenzií je pre nich nevyhnutné.

Stanovisko Ingi, oponenti vlastných recenzií: "V ideálnom prípade napíšte recenziu pýtajúcu sa zákazníkov. Nekalé - pýtajú sa copywriteri alebo tí, ktorí s nimi komunikujú. Prostredníctvom burzy alebo ako - je to desiata."

Ďalšia otázka je: Kde nájdem prispôsobenú spätnú väzbu? Kde sú zákazníci alebo samotní copywriteri?

Kde sú uverejnené recenzie?

7 respondentov odpovedalo, že jednoducho odovzdávajú texty recenzií vo formáte .doc a nevedia, kde sú umiestnené v budúcnosti. Väčšina z nich sa zaoberá iba copywritingom, iba 1 z 10 poskytuje služby na siatie obsahu.

Láska hovorí: "Umiestnia, pokiaľ viem, na rôzne zdroje. A na svojich vlastných webových stránkach a na iných reklamných stránkach."

Po prvé, vlastné recenzie možno nájsť na webových stránkach výrobcov, on-line obchody, na vstupných stránkach (vstupné stránky). Najobľúbenejšia platforma pre vysielanie recenzií je Yandex.Market.

Darina je presvedčená: „Viem presne, čo berú na trh, pretože ukladajú množstvo požiadaviek na text a dizajn.“

Kde inde umiestniť vlastné recenzie:

 • špecializované platformy ("Ayrekomend", "Otzovik", "Flamp", "El" atď.)
 • tematické a mestské fóra, sociálne siete
 • marketing veľrýb a ďakujem vám listy

zistenie

Recenzie sú umiestnené tam, kde sú relevantné. Umiestnenie v podstate vykonávajú samotní zákazníci alebo iní výkonní umelci. Vedúci medzi výsevnými miestami - "Of Yandex.Market".

Copywriters nie sú roboty: hľadajú aj tovar, objednajú služby a získajú prácu. Zaujímalo by ma, či veria recenziam, keď poznajú celý príbeh?

Veria textári na recenzie?

Názory sú rozdelené. 13 opýtaných kolegov neverí recenziam. Štyria ľudia im neverili pred vstupom do copywritingu.

Sophia vysvetľuje svoju pozíciu: "Neverím tomu, pretože sú napísané copywritermi, ktorí o produkte alebo službe nevedia."

10 respondentov koná na princípe „dôvery, ale overuje“. Sú presvedčení, že môžu rozpoznať podvod na 100%.

Tamara odpovedá: "Verím, ale filtrujem. Je ľahké rozlíšiť vlastné recenzie."

Marina verí v hodnotenia, ktoré sú založené na konkrétnych skutočnostiach a skutočných skúsenostiach s používaním produktu / služby. Olesya verí názor v sociálnych sieťach, ak vidí účet živej osoby. Galina je pripravená vypočuť si rady používateľov, ktorí komunikujú na tematickom fóre. Je presvedčená, že "zavádzajúci kozák sa dá okamžite vidieť."

Diana verí, pretože "existuje len veľmi málo dobrých copywriterov a zvyšok možno vidieť z prvého riadku."

Niektorí odborníci dôverujú iba negatívnym hodnoteniam (aj keď ich konkurenti môžu tiež objednať). Nina hľadá "nie veľmi nadšené recenzie" a Tamara sa pozerá len na tie negatívne. Olesya je solidárna - negatívne sa jej zdá čestnejšie.

Elena hovorí o jej kritériách: „Nemám dôveru v obchodoch, kde sú všetky recenzie pozitívne a nadšené. Napríklad často nakupujem u Wildberries. Existujú reálne recenzie - nikto neprepíše tie negatívne. Pod niektorými produktmi môže byť pevný negatív.

7 respondentov verí v recenzie bez ohľadu na to, čo. Olga verí, že "na internete veľa bežných skutočných recenzií." Irina naďalej "verí, recenzie, aj keď hovoria, že aj video recenzia kupujú." Eva "verí a často sa zameriava na recenzie."

"Myslím, že viera v hodnoteniach s tým nemá nič spoločné," povedala Lera a vyjadrila úplne iný pohľad. "Kupujúci chcú presunúť zodpovednosť za svoje rozhodnutie na tretiu stranu. Akonáhle som napísal recenzie na agenta na zázračné chudnutie. Rozumný človek rozumie - musíte obmedziť jesť a zvyšovať fyzickú aktivitu, aby stratili aj niekoľko kilogramov hmotnosti, ale sú tu ľudia, ktorí veria v magickú pilulku, v tomto prípade ani negatívne recenzie ich nebudú schopní presvedčiť, že pozitívna spätná väzba, ktorú zákazník platí za mňa, bude slúžiť len ako dodatočná motív na nákup. “

zistenie

Copywriters aj naďalej veriť v hodnotení, aj keď oni sami napísať na objednávku. Odbornosť dáva autorovi istotu - myslí si, že môže ľahko povedať pravdu z klamstva. Mnohí odborníci veria iba v negatívnych hodnoteniach, pričom neberú do úvahy, že môžu byť súčasťou čierneho PR. Dobrá tretina neverí, že recenzie vôbec a presvedčia príbuzných, aby urobili to isté. Približne 1 z 10 bol skeptik pred vstupom do copywritingu.

Teraz je kľúčová otázka: ako oddeliť pšenicu od pliev?

Ako rozlíšiť fiktívny prehľad od skutočného?

Na otázku odpovedali všetci: autori vlastných recenzií a ich oponenti.

Natalia verí, že "ak to napíšete sami, začnete vidieť štandardné obraty." Láska súhlasí s ňou: "Zdá sa mi, že práca copywritera mi dáva možnosť určiť, kde je skutočná spätná väzba a kde je prispôsobená." Inessa dôveruje svojej intuícii. Sofia tvrdí, že v obvyklých blogov a sociálnych sietí nemožno nájsť vlastné recenzie.

Väčšina odpovedala takmer jednoznačne: "Odozva skúseného profesionála sa nedá rozlíšiť."

Mária vyjadrila svoj názor: „Ak je preskúmanie nariadené dobrému autorovi, nemôžete ho odlíšiť od súčasnosti, aj keď sa zabijete. Ak amatérsky pracovník túto prácu prevezme, potom„ vysoko profesionálni zamestnanci tejto spoločnosti mi poskytli služby najvyššej kvality “.

Marina súhlasí so svojím kolegom: "Dobré vlastné hodnotenia nemožno odlíšiť od skutočných. Existuje scenár použitia, fakty, špecifické charakteristiky a nie len emócie."

A predsa - akými znakmi môžete vypočítať aspoň falošný, napísaný amatérsky?

 • žiadne špecifiká, podrobnosti, podrobnosti;
 • kvetinové frázy, zložité obraty;
 • jasná štruktúra, postupnosť prezentácie, určitá suma;
 • nadšenie, únava;
 • opakovanie štýlových obratov;
 • dôraz na akékoľvek plus plus mínus;
 • odkaz na stránku;
 • pochybný príbeh („Po narodení nemôžem schudnúť, ale priateľ mi poradil,“ atď.).
Oksana si je istý: "Je ťažké rozlíšiť falošný prehľad od skutočného, ​​ale pre väčšinu z nich copywriter píše chvályhodné hodnoty. Ak sú všetky recenzie napísané bez chýb, mali by ste byť upozornení."

Elena je tiež skeptická k "sviežim, hladkým a elegantným" hodnoteniam a Olesya neverí v "med a úplne lichotenie".

Irina si myslí, že: "Ak je hodnotenie napísané hladko a krásne, stojí za zváženie, či je to falošný?"

Catherine sa snaží vysvetliť túto situáciu z pohľadu psychológie: „Negatívne hodnotenie je spravidla skutočná kontrola. Ak niečo nefunguje, klienti o tom píšu. Ak je všetko v poriadku, sotva niekto pôjde a popíše, ako je všetko úžasné. ".

Evgenia pokračuje v téme a cituje príklady: "Umelé recenzie sú podrobne opísané, s dôrazom na výhody produktu, prospešné pre predávajúceho. Napríklad v prehľadoch o detskom teeteri sa dá napísať, že je z hypoalergénneho polyméru. Mama to tak nebude písať. Povie, že on to bude vedieť." Pohodlne, dieťa s ním zaspí, materiál je pre matku dôležitý len pri výbere výrobku - potom si na to ani nepamätá.

Eva poznamenáva: „Musíme byť veľmi ohromení osobou, aby dobrovoľne napísal veľkú pozitívnu spätnú väzbu.

A trochu viac o psychológii klienta z Olesya: „Keď som všetko kúpil a všetko je dobré, nespôsobí to, aby vám niekto povedal - už ste zaplatili. Keď je to zlé, je to achtung, držte sa. V mojom živote som napísal len pozitívne recenzie. pretože sa pýtali.

Čo sa týka objemu spätnej väzby, názory copywriterov sa trochu rozchádzajú. Kristina verí, že skutočné recenzie sú podrobne doplnené fotoreportom (ako Otzovik a Ayrekomend) a vlastné odpovede sú krátke. Nikita naopak uvádza: "Skutočná spätná väzba je krátka, založená na emóciách."

Maria súhlasí s Nikitou: „Zákazník neprijme spätnú väzbu„ super, som naozaj rád “. Všetko je logické - väčšina zákazníkov platí za kinoznaki. Niekto dokonca žiada vložiť kľúčové slová pre SEO do preskúmania.

Aké hodnotenia môžete dôverovať?

Nádej je presvedčená: "slang, úsmevy, emócie - spôsobujú väčšiu dôveru." Вера относит к признакам реального отзыва "стилистические и грамматические ошибки, жаргонизмы". Но и это - не точно.

Инна рассказывает интересные подробности: "Бывает, что сам заказчик просит сделать незначительные ошибки".

Отсутствие грамотности - не 100% показатель правды.

Ako bonus, Vera zdieľa užitočné pozorovanie: "Ak existuje veľa recenzií o produkte alebo službe, potom je ľahké rozlíšiť falošný. Napríklad vidíte negatívny prehľad na webe, po ktorom nasleduje nejaký nadšený a rovnakého typu. Takže, tam bol príkaz na zlepšenie povesti."

A ďalší dôležitý bod - profily používateľov, ktorí uverejňujú recenzie na špecializovaných stránkach.

Olga vysvetľuje: „Sú obťažovaní akýmikoľvek recenziami„ Pekemon “, jh780, atď. Ak chce niekto skutočne napísať recenziu o zakúpenom produkte, je pripravený stráviť čas vytváraním účtu.“

Ak je účet zaregistrovaný nedávno a neexistujú žiadne ďalšie recenzie - je to pravdepodobne falošný.

Olesya sumarizuje: "Úprimný prehľad je skôr ako revízia, nie výraz radosti."

zistenie

Odborný posudok nemožno odlíšiť od súčasnosti. Práca amatérky dáva nadmernú radosť, stereotypnosť, nedostatok faktov a množstvo ďalších znakov. Dôvera spôsobuje texty s chybami, žargónom (príklad: "lobovuha" namiesto "čelného skla"), emócie a negatívne. Väčšina textárov verí, že skutočná spätná väzba by mala byť krátka. Falošný okamžite vydať falošný účet.

Recenzie na objednávku z hľadiska morálky

Niektorí copywriteri v zásade nepíšu vlastné recenzie, hoci to robia. Myslím, že najprv bude zaujímavé vypočuť si názory oponentov.

Elena je neoblomná: "Zavádzať ostatných ľudí je zlé."

Alžbeta je menej radikálna, aj keď takéto príkazy odmieta: „Nepovažujem vlastné hodnotenia niektorých produktov alebo služieb za nemorálne, je to len jedna z reklamných strán. Je nemorálne, keď píšu recenzie pre spoločnosti, ktoré sa podieľajú na nečestnom podnikaní.“

Vasilisa zaujala k tejto otázke pevný postoj: "Napíšte recenzie na produkty, ktoré som nepoužil, to znamená vedome ležať na potenciálnom kupujúcom. Ak je predmetom preskúmania zdravie, deti, podvod (" forex ", kasíno, potravinové doplnky a iné zlo) - je to extrémne nemorálne prijať takéto objednávky. “

Christina nepovažuje vlastné hodnotenie nemorálne, ak "produkt je dobrý, blogger hovorí o tom skutočné dojmy, nedrží nedostatky."

Marina vyjadrila imperatívne: "Autor nemá právo písať vôbec nič. Ak copywriter nepoužil produkt alebo službu sám a nedostal informácie z prvej ruky, nemal by napísať recenziu. On môže doslovne spracovať recenzie iných ľudí, ale nemal by to robiť skryť - hovoriť iba o profesionáloch a zavádzajúcich.

Olesya si myslí, že „písanie na objednávku je nízke“, „je jednoduchšie opýtať sa klienta, ako kupovať recenzie v dávkach“. Olga vyjadruje nasledujúci názor: "Je to jednoducho nie je fér, ale každý má svoj vlastný koncept morálky."

Najzaujímavejšie: čo odpovedali autori vlastných recenzií? Majú morálne normy alebo „ani hanbu, ani svedomie“?

Eva súhlasí s oponentmi: "Je nesprávne písať fiktívne recenzie. Niekedy ich píšem spolu s textom pre vstupnú stránku, ale vždy sa snažím presvedčiť zákazníka, aby to neurobil. Preskúmanie vápna je viditeľné zvonku." „Ak je produkt alebo služba normálna,“ pokračuje, „je ľahké získať skutočnú spätnú väzbu.“

Inna "má negatívny postoj k čiernej PR a písanie pozitívne recenzie zamerané na vyhladenie negatívne."

Vera si myslí, že v nasledujúcom smere: „Nepovažujem písanie recenzií za neetické, pokiaľ, samozrejme, nehovoríme o negatívach pre diskreditáciu konkurentov. Nikdy nepíšem negatívne, len pozitívne alebo neutrálne. stránky “.

Máriin postoj nie je celkom pozitívny. Necíti však nepohodlie, keď „pozná služby a produkty spoločností, porovnáva ich s konkurentmi, pridáva reálne adresy klientov“ atď. Ak je Mária sama pripravená kúpiť tovar a služby, o ktorých píše, jej vedomie je pokojné. V inej situácii sa copywriter cíti trápne: „Musel som písať recenzie pre salón krásy. Je v neďalekej ulici, ale nebudem tam chodiť, pretože som o nich sám písal všetko. zdravie - salón ponúka služby chemického peelingu, laserovej epilácie a pod. Po niekoľkých článkoch - odmietol.

Yevgenia nepovažuje "recenzie na obyčajné tovary a služby nemorálne, pretože je to jedna z reklamných stratégií. Je nemorálne písať recenzie pre nečestný obchod."

"Jedného dňa, bez toho, aby sa pozrela, prijala zákazku od zákazníka," pokračuje Zhenya. "Ukázalo sa, že potrebujeme spätnú väzbu pre organizáciu, ktorá pracuje pod zámienkou anglickej školy. Táto spoločnosť zaviazala študentov, aby vypracovali úverovú zmluvu na štúdium. Okamžite odmietla takúto objednávku."

Taisia ​​"nikoho neohanobuje - jednoducho spracováva informácie dostupné v otvorených zdrojoch a prezentuje ich vo forme recenzií." Nina hovorí "z hľadiska morálky - negatívne, z hľadiska marketingu - pozitívne." Pre Alinu je „morálna otázka irelevantná“, pretože pracuje výlučne na témach týkajúcich sa dospelých.

Irina vysvetľuje svoj postoj: „Myslím si, že nie je nič zlé na tom, aby sme písali recenzie, ak majú skutočný základ. Niekedy môžete povedať viac o produkte alebo službe prostredníctvom prehľadu, ako prostredníctvom pravidelného SEO alebo predaja textu. , skutoční klienti sú nezvládnuteľní - musia ťahať niečo závažnejšie s kliešťami ako „áno, všetky pravidlá“.

Diana "súhlasila so svojou dušou z hľadiska morálky." Dievča "nepíše nereálne recenzie, pracuje na tejto téme, rozpráva so zástupcami zákazníkov a užívateľmi." Žiada tiež zákazníkov, aby uskutočnili prieskumy a zavolali nespokojných zákazníkov.

Maria vyjadruje svoj názor: „Každá klamstvo je mínus v karme. Ale týmto spôsobom môžete pomôcť dobrému projektu vyhladiť nespravodlivé negatívne, hovoriť o výhodách, ktoré klienti nemôžu.

Dievča pracuje len s tými, ktorých pozná a dôveruje, „tlačiť ***** nie je pripravené, drahšie“.

Lydia odpovedá na otázku morálky čo najpodrobnejšie: "Recenzie sú len časťou mojej práce. Keď píšem predajný text, nemôžem si byť istý kvalitou inzerovaného produktu. Nepovažujem písanie recenzií za nemorálne alebo zavádzajúce." "Napríklad som si kúpil topánky v internetovom obchode a zanechal recenziu," pokračuje autor. "Čítali ste, objednali ste si tie isté topánky, ale kvalita vám nevyhovovala. Môžem predpokladať, že som vás úmyselne oklamal?"

Lida uzatvára svoje myšlienky: "Vlastné recenzie sú rovnaké reklamy, len podané v inej forme. Takže by sa s nimi malo zaobchádzať ako s takými."

Každý piaty autor vlastných recenzií ich píše, keď „je to s objednávkami veľmi zlé“, alebo to robil len na začiatku kariéry.

Inna uisťuje, že takéto hodnotenia poškodia v prvom rade samotných zákazníkov: "Lži sa vždy objavia a povesť sa zhorší."

zistenie

Existujú tri kategórie textárov:

 • zvážte, že všetky vlastné hodnotenia sú nemorálne a nečestné, preto nie sú napísané;
 • nemajú radi toto povolanie, ale "pre bezrybe a rakovinu je ryba";
 • zvyčajne odkazujú na recenzie na objednávku, ale napíšte ich len pre čestný obchod.

Žiadny z respondentov napísal recenzie pre šarlatánov a podvodníkov.

Myslím, že pri čítaní článku ste mali veľa myšlienok. Podeľte sa o svoje názory v komentároch.

Zanechajte Svoj Komentár