Ako Panda 4.1 ovplyvňuje vašu obsahovú stratégiu

Koncom septembra spoločnosť Google aktualizovala algoritmus Panda. Panda 4.1, podobne ako predchádzajúce verzie tohto algoritmu, je primárne zameraná na hodnotenie obsahu. V tomto ohľade je dôležité, aby obchodníci pochopili, ako nová Panda ovplyvní obsahovú stratégiu podporovaných projektov. Na túto otázku je možné odpovedať stručne: ak máte hlavu na svojich pleciach, nijako to neovplyvní. V opačnom prípade aktualizovaný algoritmus dokončí to, čo jeho predchodcovia neurobili nejakú šancu: otočte svoj prístup k práci hore nohami. Chcete podrobnosti? Čítajte ďalej.

Čo je nové v algoritme Panda 4.1

Nasledujúce práce charakterizujú rodinu algoritmov Panda:

 • Panda nemá rád stránky, na ktorých je malý obsah.
 • Algoritmus potrestá zdroje duplicitným alebo neuniverzálnym obsahom. Čím vyšší je podiel takéhoto obsahu, tým silnejší je trest.
 • Panda pesimizuje stránky strojov, vrátane strojového prekladu.
 • Začiatkom roka 2013 spoločnosť Google prisľúbila, že neoznamuje aktualizácie Panda, pretože tento algoritmus sa stal neoddeliteľnou súčasťou celkového vyhľadávacieho algoritmu. Najväčší vyhľadávač na svete však čiastočne nesplnil svoj sľub. Pandu integroval do všeobecného algoritmu, ale oznamuje významné aktualizácie.
 • Na začiatku roka 2014 spoločnosť Google prisľúbila, že spoločnosť Panda zjemní podporu malých lokalít a malých podnikov.

Koncom septembra oznámil inžinier spoločnosti Google Pierre Far spustenie algoritmu Panda 4.1. Podľa pána Farah, aktualizovaná Panda presnejšie identifikuje obsah s nízkou kvalitou. Vďaka tomuto problému získate viac malých a stredne veľkých stránok s chladným obsahom.

Spoločnosť Google považuje pozitívne presmerovanie návštevnosti na malé a stredné stránky. Zdá sa, že najväčší vyhľadávač na svete to vidí ako zmäkčenie algoritmu, čo umožňuje malým a stredným podnikom zaraďovať sa vyššie. Veľkosť samotnej lokality však nie je výhodou. Spoločnosť Google uprednostňuje zdroje s kvalitným obsahom.

Podľa spoločnosti Google mala aktualizácia algoritmu ovplyvniť 3 až 5% stránok po celom svete. Členovia populárneho rusko-anglického fóra vo vyhľadávačoch však tvrdia, že v takýchto prípadoch musia byť deklarované čísla zväčšené o rád. Podľa webmasterov aktualizácia algoritmu ovplyvňuje až polovicu zdrojov.

Ako Panda 4.1 ovplyvnila poradie stránok

Podľa spoločnosti G-Squared Interactive mal aktualizovaný algoritmus negatívny vplyv na zdroje, ktoré spadajú do nasledujúcich charakteristík:

 • Partnerské stránky, ktoré obsahujú nedostatočné množstvo užitočných informácií. Hovoríme o zdrojoch, ktorých jediným dôvodom je presmerovanie prevádzky na akceptorské stránky.
 • Stránky, na ktorých obsah nezaberá centrálne miesto. Napríklad niektorí webmasteri uverejňujú odkazy, obrázky alebo videá v hornej časti stránky. Textový obsah je v dolnej časti stránky, navyše kvôli nízkej kvalite si ho prečítajú len roboti.
 • Stránky s vysoko kvalitným obsahom, ktoré majú prázdne stránky, ako aj stránky, ktoré roboti a živí používatelia nemôžu čítať.
 • Stránky zneužívajúce kľúčové slovo plnkou, vchody, zdroje, zarábať s pop-up oknami a automatické sťahovanie.
 • Obsah farmy, agregátory, adresáre článkov.

Podľa agentúry BrightEdge SEO Panda 4.1 výrazne ovplyvnila niektoré kategórie zdrojov:

 • Informačné stránky. Aktualizácia algoritmu Panda mala negatívny vplyv na všeobecné informačné zdroje, napríklad Answers.com. Väčšina dotknutých lokalít sa vyznačuje nedostatkom informačnej stratégie a nízkou kvalitou obsahu. Na druhej strane výklenkové informačné zdroje, ktoré divákom ponúkajú vysokokvalitný obsah, vyhrali.
 • Lokality vlastnené regionálnym malým podnikom. Prudký nárast dopravy zaznamenali majitelia zdrojov, ktorí ponúkajú kvalitný tematický obsah. Neinformatívne stránky stratili základ, aj keď nemajú prakticky žiadnych konkurentov vo svojom regióne.
Pozri tiež: 20 odkaz taktiky budovy, ktoré už nefungujú

Podľa SearchMetrics, ako výsledok aktualizácie algoritmu, Panda získal spravodajské zdroje špecializujúce sa na úzke témy, ako aj tematické obsahové projekty. Zdravotnícke miesta a herné zdroje stratili prevádzku. Napríklad zdroj medterms.com stratil asi 40% návštevníkov. Negatívny vplyv Pandy 4.1 na stránky zdravotnej starostlivosti je jednoducho vysvetlený: majitelia lekárskych portálov v anglickom jazyku často uprednostňujú agregáciu obsahu iných ľudí namiesto vytvárania vlastných.

Podľa webmasterov Runetu mal Panda 4.1 negatívny vplyv na zdroje s nasledujúcimi charakteristikami:

 • Stránky zneužívajúce agresívnu reklamu.
 • Stránky zneužívajúce umelé väzby.
 • Stránky s veľkým počtom odchádzajúcich odkazov.
 • Stránky využívajúce strojový preklad a prepis.

Ako zmeniť obsahovú stratégiu a vyhrať z Panda 4.1 update

Ak sami vytvárate užívateľsky príjemný obsah vysokej kvality o vašej firme, postupujte podľa tejto stratégie obsahu. Upozorňujeme, že nová verzia algoritmu Panda vám dáva možnosť súťažiť o prevádzku s veľkými podnikovými stránkami, ako aj s veľkými informačnými zdrojmi. Nepotrebujete obrovské rozpočty, aby ste sa dostali nad Svyaznoy alebo Sberbank. Ak chcete obísť monštrá na trhu, stačí vytvoriť lepší obsah.

Pozri tiež: SEO tipy a triky pre vlastníkov stránok, ktoré používajú HTTPS

Nasledujúce odporúčania vám pomôžu odstrániť strategické a taktické chyby, ako aj lepšie prispôsobiť zdroj novej verzii algoritmu Panda:

 • Odstráňte duplicitné a požičané obsah, ak ste tak neurobili predtým. Vyhnite sa syndikácii obsahu. Tento nástroj sa dostal do útoku po vydaní Pandy 4.0 a aktualizáciou algoritmu sa trest stal ťažším.
 • Práca na kvalitnom obsahu. Zistite, aký obsah chcú vaši čitatelia dostávať. Uspokojiť potreby publika. To je najlepšia vec, ktorú môžete urobiť pre umiestnenie Pandy a iných zvierat Google.
 • Zamerajte sa na zvolený predmet. Ak vyrábate plastové okná, povedzte užívateľom o pravidlách ich prevádzky, dizajnérskych vlastnostiach a ďalších dôležitých nuanciách. Ak predávate poistné zmluvy a dôchodkové zmluvy, hovorte o tom. Ponechajte makroekonomiku a situáciu na komoditných trhoch špecializovaným médiám.
 • Dávajte pozor na užívateľské šťastie a použiteľnosť. Algoritmus Panda berie do úvahy metriky správania pri zaraďovaní stránok.
 • Postarajte sa o každú stránku stránky. Odstráňte prázdne a neaktívne stránky, opravte chyby.

Panda 4.1 nie je tak hrozné, že sa snaží problém vyriešiť

Spoločnosť Google vyvíja vyhľadávacie algoritmy na zlepšenie kvality problému. Už dnes sa vyhrávajú zdroje, ktoré sa opierajú o dlhodobú stratégiu rozvoja a prirodzené metódy postupu. Verte mi, nové verzie algoritmu Panda určia podvádzanie ešte lepšie a potrestajú ho ešte viac. Budú podporované stránky, ktoré divákom ponúkajú svoj vlastný kvalitný obsah.

Pozri tiež: Search engine marketing na vlastnú päsť: 10 tipov pre malé podniky

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár