Ako sa zbaviť obchodnej rutiny a začať robiť strategické veci?

To je divná vec: ak podnikáte, v určitom momente máte podozrenie, že ste úplne sám medzi tuctom, dvomi desiatkami alebo dokonca päťdesiat ľudí, ktorí chodia do práce vo vašej kancelárii každý deň. Niekedy - zdá sa vám to - ani základné veci nemôžu byť zverené zamestnancom, musia byť zkazené. Prečo sú tam celkom smutné chvíle, po ktorých sa dostanete do zúfalého záveru: fenomenálne, ale aj pes v dome je užitočnejší, aspoň nosí papuče!

Vaši zamestnanci, bežne vykonávajúci svoju úzku prednú prácu, nevidia celý obraz. A to je pochopiteľné: vždy prejdú o jednu desatinu, stotinu alebo tisícinu vašej cesty (aj keď začali s vami a dnes hrdo nesú titul „starých mužov“). Iba vy ste si 100% vedomí cesty vášho podnikania od začiatku až po súčasnosť (vy osobne vycpávate hrče, celý príbeh pred vami jasne. Len vo vašej hlave je úplný obraz hodnôt, ktoré sú zásadne dôležité pre komerčný úspech a každú minútu priority. Áno, ty si jeden superman. Ale aj vy ste človek a ste unavení. Čo robiť Ako prejsť touto líniou - od malého podniku, kde je líder úplne uviaznutý v rutine, do normálneho, kde sa líder angažuje v strategických veciach?

Problém nie je možné vyriešiť prepúšťaním, pokarhaním, odňatím bonusov a bonusov. Akékoľvek metódy zastrašovania - ako je napríklad hrebeň pod sedadlom alebo trochu v kufri - budú nakoniec hrať proti vám. Aj keď prinesiete bull teriéra, vycvičeného na vystrašenie nezmyselných ľudí (sotva cítiť hacker - vrčanie hneď) - nepomôže.

A čo pomôže?

Jednoduché veci. Ak sú hodiny na stene z mesiaca na mesiac presne 10 minút, čo robiť? Krútenie šípov nie je riešením. Riešením je ich odkázať na hodinára a odstrániť chybu v mechanizme.

Čo je to chyba? Skutočnosť, že si už myslíte dva kroky vpred a niektorí z vašich podriadených si myslia rovnakým spôsobom, ako ste si mysleli, keď spoločnosť bola o dva kroky za súčasnou úrovňou. Sú to celkom štyri kroky za vami. Neuveriteľný moment. Nemalo by to tak byť, že?

Nastal čas pre vás, keď sa musíte rozhodnúť, čo je dôležitejšie: osvedčené „starcov“, s ktorými mnohí z vás začali budovať spoločnosť alebo efektívnosť?

Váš nový pohľad na túto otázku by mal byť takýto: hľadanie najlepších manažérov, účel tohto vyhľadávania - každý nový zamestnanec, ktorý prichádza v určitom smere, by mal byť v tomto smere profesionálnejší ako vy. Je to on, kto by vám mal poradiť, nie ho naučiť pracovať.

Čo je dôležité pri hľadaní toho najlepšieho?

  • Ak žiadate o služby pre náborovú agentúru, nespoliehajte sa len na ňu.
  • Vyberajte kandidátov, ktorí vám nevyhovujú na dvoch miestach naraz, počas posudzovania životopisu.
  • Neberte prvého kandidáta, aj keď sa vám páči. Pozvite aspoň 10 ďalších kandidátov na pohovor (20, 30, 40 je ešte lepší). Porovnávať.
  • Hľadať na dlhú dobu. Nemyslite si, že okamžite nájdete osobu, ktorú potrebujete.
  • Uskutočniť viacstupňové rozhovory. GoogleNapríklad každý člen výboru pozostávajúci z desiatich zástupcov spoločnosti sa bude striedať s pohovormi s kandidátmi. Tento výbor zahŕňa vrcholových manažérov a budúcich kolegov. Postup je časovo náročný, ale účinný. Rozhodnutie vydávajú všetci členovia výboru.
  • Vedenie skupinových rozhovorov - s viacerými kandidátmi naraz a niekoľkými zástupcami vašej spoločnosti. Push kandidátov s čelami, zariadiť im konkurenčné podmienky.
  • Opýtajte sa mnohých, mnohých otázok.

Láska k "oldies"

Vždy ostáva jemný moment: čo robiť so „starými mužmi“, ktorí nevyrástli so spoločnosťou na novú úroveň. Nikto nesúhlasí s platmi a bonusmi pre tých, ktorí sú neefektívni. No, prepustiť? V praxi to nie je vždy také jednoduché: ľudské vzťahy už vznikli, náklonnosť, ktorá nemôže ovplyvniť vaše rozhodnutie. Vy len ľudsky si želáte rozlúčiť sa s mužom. A nie je potrebné ponáhľať sa. Fakt: je veľmi dôležité udržiavať rovnováhu, v spoločnosti musí byť podiel „starých mužov“. Hrajú dôležitú úlohu pri udržiavaní lojality, vytváraní atmosféry Vašej spoločnosti, sú dôležité pre firemnú kultúru.

Pokúste sa presunúť takého zamestnanca na užšiu prednú časť práce, s ktorou máte istotu, že sa bude dobre vyrovnať. Zároveň mu jasne oznámte svoje nové požiadavky, dajte zariadeniu, vysvetlite, že nebudete môcť pracovať ako predtým. Nehovorte: "Ak sa niečo pokazí, uvidíme, čo s vami robiť." Určite pochopí všetko spôsobom, ktorý je pre neho prospešný, a to: že ste pripravení dávať šance na neurčito. Hovorte bez obalu: "Ak sa vám nepodarí, budem vás musieť vystreliť." Musí pochopiť, čo presne od neho očakávate.

A čakáte na revolúciu v mozgu. Vaši zamestnanci sa musia naučiť myslieť novými spôsobmi a riešiť problémy na inej úrovni.

Odstránenie ľudí z toho, že sú "andulka"

Kedysi to tak bolo. Prakticky každé z vašich najbližších profesionálnych prostredí verilo, že k vám môže prísť s jeho "nerozpustným" problémom a "konzultovať". Samozrejme, nevadilo vám to. Ste lídrom vo vašom záujme, aby ste mu pomohli vyriešiť problém, pretože ide o problém tvoja nie jeho business. Ste kruto mýli. Nie ste titán, nemôžete vyriešiť všetky problémy sám. Keď k vám manažér príde s problémom, sám sa ho zbaví. Nesúhlasil len s tebou - teraz bude s vami čakať na spätnú väzbu s pokojnou dušou: premýšľate o situácii pre neho, urobíte rozhodnutie a predstavíte mu ho. Bude musieť urobiť všetko podľa algoritmu, ktorý ste vytvorili. On sám si nemyslí - len, ako vlnitý papagáj, v praxi opakuje tie činy, ktoré ste položili pred ním. Zároveň si sám myslí, že sa s vami jednoducho poradil (aj keď v praxi problém strhol).

Čo je to, ak sa práca nezmení na rutinu a stereotyp? Čo je to, ak nie je odstúpenie od procesu tvorivého potenciálu, schopnosť myslieť a robiť neštandardné rozhodnutia?

Nabudúce sa k vám príde ten, kto sa rozhodne "konzultovať", položte ho pred seba a čo najjasnejšie vysvetlite, že všetko sa od tejto chvíle zmení. Vysvetlite osobe, že tento problém je jeho a nikto iný. Je zodpovedný za túto čelo práce a je povinný rozhodnúť všetko sám - za to si ho najal. Len ak sa úloha zdá byť úplne nezvládnuteľná, môžeme sa k vám priblížiť. Ale nie len tak, ale s možnosťou riešenia (lepšie - s tromi alebo štyrmi možnosťami).

Takže určujete jeho oblasť zodpovednosti. A to je rozhodujúci bod. Jasná oblasť zodpovednosti by mala byť s každým, nielen s tebou.

Dole s kancelárskou stoličkou. Vaša kancelária je všade

Čo sa stane s človekom, ak každý vo svojom prostredí považuje za normálne posunúť svoje vlastné problémy? Tento chudobný, strážca každého z nich, zabúda na to, čo je radosť zo života, necíti kúzlo dovolenky, ktorú počas posledných dvoch rokov zlomil tri dni (na dovolenke schmatol mobilný telefón a spýtal sa: všetko je normálne, vyrovnávate sa, a prirodzene, odpovedajú: oh, aké je to ťažké bez vás, drahý Viktor Sergeyitch; necíti chuť rannej čerstvo mletej kávy (aj chuťové poháriky, a nielen mozog, stratili zvyk cítiť sa príjemne, reagujú len na horkosť neriešiteľných problémov v podnikaní).

To je dosť. Je čas užiť si život. Prečo ste to všetko vytvorili? Byť večným otrokom vášho podnikania?

Zostavte mozog. Pochopiť: musíte cítiť chuť života a jeho radosť, aby boli účinné. Títo zamestnanci pracujú len osem hodín denne. A pracujete neustále - kdekoľvek a kedykoľvek. Potrebujete stoličku v kancelárii, keď ste 99% ponorení do rutiny a len 1% v stratégii, v osudových rozhodnutiach, ktoré poháňajú podnik vpred. Keď ste 99% ponorení do generácie myšlienok rastu a iba 1% do rutiny, uvidíte skutočné výsledky.

Viete, čo by malo skončiť? Nemali by ste byť zodpovední za nič. Jediný spôsob, ako môžete odpovedať na všetko.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár