Adaptívne rozloženie vs. mobilnú stránku, alebo akú stratégiu na prispôsobenie sa mobilnej prevádzke bude v budúcnosti prospešná?

V marci 2016, zakladateľ Facebook Mark Zuckerberg, v rozhovore s tvorcom skupiny Alibaba, Jack Ma, oznámila blížiace sa dokončenie éry smartphonov a tabliet. Podľa Zuckerberga každých 10 rokov existujú v podstate nové zariadenia, ktoré menia predstavy o tom, ako komunikovať s počítačom.

Myslíte si, že Zuckerbergove proroctvá by mali zaujímať iba výrobcov a predajcov smartfónov? Týkajú sa vás osobne. Ak plánujete prispôsobiť zdroj mobilnej prevádzke, tento materiál je pre vás. Z neho sa dozviete o výhodách a nevýhodách citlivého rozloženia a mobilných stránok. Dozviete sa tiež, čo si do budúcnosti vybrať: RWD-site alebo individuálne zdroje pre užívateľov mobilných zariadení a desktopov.

Aké stratégie dnes prispôsobiť mobilnej prevádzke

Existujú dve hlavné stratégie na vytvorenie užívateľsky príjemných zdrojov. Prvá sa týka použitie adaptívneho usporiadania, Stránka s RWD (z anglického Responsive Web Design) sa automaticky prispôsobí veľkosti obrazovky návštevníka. Z tohto dôvodu je vhodné zobraziť ho na ľubovoľnom zariadení: stolnom počítači, počítači Tablet PC a smartfóne.

K dispozícii je pokročilá verzia adaptívneho dizajnu - dynamické zobrazenie alebo RESS (Responsive Design a Server Side). Tento prístup zahŕňa použitie adaptívneho usporiadania. Možnosť zobrazenia však nie je určená na strane klienta, ale na strane servera. Z tohto dôvodu užívatelia pri návšteve jednej adresy URL dostanú iný kód HTML v závislosti od veľkosti obrazovky zariadenia. Dynamické zobrazenie môže byť považované za samostatnú stratégiu prispôsobenia mobilnej prevádzke alebo časti stratégie RWD.

Druhá stratégia zahŕňa vytvorenie samostatnej lokality pre mobilných používateľov, Je prispôsobený výhradne na prezeranie na malých obrazovkách. Z mobilných verzií stránky preto zmizne mnoho prvkov desktopovej verzie, vrátane flash-animácie a „ťažkej“ grafiky. Mobilné verzie majú samostatnú adresu URL. Napríklad, napriek použitiu responzívneho dizajnu, Lenta.ru ponúka užívateľom samostatnú mobilnú stránku. Nachádza sa na m.lenta.ru.

Vlastníci desktopov a mobilných zariadení zobrazujú rôzne lokality. Pre prvé, je otvorená plná verzia zdroja a druhá, prehliadač presmeruje na mobilnú verziu.

Existuje aj iný spôsob, ako prispôsobiť lokality pre mobilnú prevádzku. Môžete ponúknuť publiku žiadosť. Mobilná aplikácia však zvyčajne dopĺňa citlivé rozloženie alebo mobilné stránky, namiesto toho, aby ich úplne nahradila. Napríklad mobilná aplikácia "Liters" je vhodná na nákupy a čítanie kníh. Nie je však k dispozícii časť užitočných informácií, ktoré sa nachádzajú na mieste obchodu.

Okrem toho program pre smartfóny a tablety nerieši problém prispôsobenia zdroja potrebám mobilného publika. Preto je vytváranie aplikácií lepšie považované skôr za taktické rozhodnutie než za samostatnú mobilnú stratégiu.

Ak ste sa rozhodli pre vytvorenie aplikácie, budete musieť do jej propagácie investovať obrovské sily. Odporúčame okamžite poskytnúť túto prácu profesionálom, ktorí presne vedia, čo treba urobiť a ktorým úskaliam sa treba vyhnúť, čo je lepšie: adaptívne usporiadanie alebo samostatná mobilná stránka? Na zodpovedanie tejto otázky je potrebné zvážiť výhody a nevýhody týchto dvoch stratégií.

Adaptívny dizajn: výhody a nevýhody

Najväčší vyhľadávací nástroj na svete spoločnosť Google odporúča, aby boli webové stránky prispôsobené mobilnému prostrediu pomocou responzívneho dizajnu („Odporúčame používať responzívny web design“). Predstavte si, že váš kolega prezerá stránku stránky na smartfóne a otvárate tú istú stránku na stolnom počítači. Keď prejdete na vybratú adresu URL, prehliadače prevezmú rovnaký kód HTML.

Prevzatý kód obsahuje značku metaportu zobrazenia (ďalšie informácie nájdete v odkaze vyššie). Povie prehliadaču, aby zmenil obsah stránky v závislosti od šírky obrazovky. Obsahuje aj pokyny na zmenu mierky. Vďaka tomu váš kolega vidí stránku takto:

A takúto stránku vidíte takto:

Ako bolo uvedené vyššie, adaptívne rozloženie zabezpečuje správne zobrazenie stránky na obrazovke akéhokoľvek gadgetu. Táto metóda poskytuje vlastníkom stránok niekoľko výhod:

 • Vyššie pozície zdrojov vo výsledkoch mobilného vyhľadávania. Tu je potrebné poznamenať dve hlavné pozície. Po prvé, je to univerzálna výhoda všetkých stratégií pre prispôsobenie sa mobilnej prevádzke. Vyhľadávače sa považujú za správne ako RWD alebo dynamické zobrazenie, ako aj mobilná verzia stránky. Po druhé, prítomnosť alebo absencia adaptácie pre mobilnú prevádzku ovplyvňuje iba mobilné doručovanie. Tu je potvrdenie od spoločnosti Yandex, ale od spoločnosti Google. Tu je ďalšia jasná odpoveď od zástupcu spoločnosti Google (pozri otázku č. 2): prispôsobenie pre mobilnú prevádzku ovplyvňuje iba mobilný problém.
Očakáva sa, že adaptívne usporiadanie zlepší behaviorálne metriky stránky. Tu je náš prípad na túto tému.
 • Pohodlné monitorovanie lokality pomocou analytických systémov. Ak používate RWD alebo RESS, môžete sledovať výkonnosť stránok pre všetky typy návštevnosti pomocou služby Google Analytics a Yandex.Metrics.
 • Úspora nákladov. Adaptívne rozloženie vás bude stáť menej ako vytváranie a udržiavanie samostatnej verzie prostriedku pre mobilné zariadenia.
 • Nie je potrebné nastaviť presmerovania. Ako je uvedené vyššie, pri používaní RWD prehliadač automaticky prispôsobí stránku umiestnenú na rovnakej adrese na obrazovke.
Chcete príklad nesprávneho presmerovania ohrozujúceho sankcie? Tu je: presmerujete klienta, ktorý chce zobraziť vašu stránku vash-site.ru/portfolio z vášho smartfónu na stránku m.vash-site.ru. Správne presmerujte návštevníka na stránku m.vash-site.ru/portfolio.
 • Jednoduché ovládanie. Ak chcete zobraziť obsah vlastníkom desktopov a mobilných modulov gadgets, stačí, ak si zostavíte a publikujete článok.
 • Žiadny duplicitný obsah. Všetci používatelia navštívia stránku umiestnenú na tej istej adrese.
 • Jednoduchosť implementácie. Bootstrap frameworks výrazne zjednodušuje prácu webovým vývojárom. Okrem toho, aj keď kód nerozumiete, môžete použiť plug-iny pre populárny CMS. Napríklad, aby WordPress stránky reagovali, nainštalujte plugin WPtouch.

Ako vidíte, spoločnosť Google odporúča RWD z dôvodu prispôsobenia zdrojov mobilnej prevádzke. Znamená to, že vnímavý dizajn možno považovať za všeliek? Nie, pretože ...

... adaptívne rozloženie má nevýhody

Ak sa rozhodnete implementovať responzívny dizajn, pripravte sa na riešenie problémov. Nižšie sú hlavné.

Potreby publika sa neberú do úvahy

Adaptívne usporiadanie plne nezohľadňuje potreby mobilných používateľov. Rieši problém správneho zobrazenia obsahu. Ale kto povedal, že majiteľ smartfónu, šmýkať sa po metre alebo pri pohľade na tovar v hypermarkete, potrebuje rovnaký obsah ako vlastník stolného počítača, ktorý je pohodlne posadený pri stole, alebo užívateľ tabletu, ktorý sa ležel na gauči? Mobilní používatelia potrebujú občerstvenie. Je ťažké si predstaviť, že pravidelne čítajú Longridu zo smartfónov, však?

Vyhovuje použiteľnosti a skúsenostiam používateľov

Zle implementované adaptívne rozloženie znižuje skúsenosti návštevníkov, ktorí zadávajú vaše stránky z pracovnej plochy. Uvádzame niekoľko sťažností na stránky RWD, ktoré sa nachádzajú na fórach a blogoch webových vývojárov a správcov webu:

 • Veľké svetlé tlačidlá vyzerajú skvele na obrazovkách mobilných zariadení. Na obrazovkách stolov sa však zdajú byť smiešne.
 • Veľká veľkosť vyzerá dobre na mobilných obrazovkách. Ale na obrazovke pracovnej plochy to vyzerá zle.
 • Ikony s obrázkami namiesto textového menu tiež vyzerajú zle na veľkej obrazovke.
 • Obrázky, ktoré zaberajú polovicu obrazovky, nie sú vhodné pre desktopy.

Ukazuje sa, že väčšina trpí kvôli menšine. Prečo je to tak, ak mobilná prevádzka prekročila alebo sa chystá prekročiť prevádzku zo stacionárnych zariadení? Keď vyhľadávače a analytické služby hovoria o parite medzi mobilným a pevným internetom, hovoríme o globálnych trendoch. Pre jednotlivé lokality sa môžu meniť podiely pevnej a mobilnej prevádzky. Tu sú napríklad údaje o našom zdroji.

V záujme spravodlivosti je potrebné znovu zdôrazniť, že väčšina týchto problémov je spojená s typickými chybami a vzorovými prístupmi k práci dizajnérov, a nie s technológiou adaptívneho usporiadania.

Načítanie stránok trvá dlho a vytvára nadmerné zaťaženie hardvéru

Použitie adaptívneho rozloženia nerieši problém rýchlosti načítania stránky. Ako bolo uvedené vyššie, prehliadače na desktopoch a smartfónoch načítajú rovnaký HTML kód, ale zobrazujú ho inak.

Faktom zostáva: otvoriť stránku, mobilný telefón a stacionárny počítač nahrať rovnaké množstvo informácií a vykonávať rovnaké množstvo výpočtov, ktoré sa načíta procesor. Pracovná plocha pripojená k vysokorýchlostnému internetu so silným „železom“ zvláda túto úlohu s ranou. A ako sa cíti smartphone s menej výkonným procesorom? Ak sa pripojíte k internetu nie cez kanceláriu Wi-Fi, ale prostredníctvom mobilných sietí, množstvo stiahnuteľných informácií hrá kľúčovú úlohu.

Mimochodom, aby ste si mohli prezerať obrázok na obrazovke smartfónu, prehliadač ho načíta v plnej veľkosti. Až po načítaní prehliadača sa zmenší na príslušnú veľkosť. Vytvára tiež preťaženie procesora a znižuje rýchlosť načítania stránky.

Nedostatok voľby

Majitelia mobilných zariadení s veľkými obrazovkami často prechádzajú z mobilnej na štandardnú verziu stránky. Ak používate RWD, užívatelia strácajú možnosť voľby.

Ako vidíte, citlivý dizajn má dosť vážne nedostatky. Niektoré z nich môžu byť odstránené, čo bude diskutované nižšie. Najprv však musíte zvážiť alternatívnu stratégiu prispôsobenia zdroja pre mobilnú prevádzku.

Mobilná verzia stránky: výhody a nevýhody

Táto stratégia zahŕňa vytvorenie dvoch rôznych lokalít. Základná verzia sa otvára na obrazovkách desktopov a mobilná verzia je určená na prezeranie z tabliet a smartfónov. Detekcia zariadenia užívateľa a presmerovanie na požadovanú verziu prostriedku sa vyskytuje na strane servera. Ako príklad si dávajte pozor na vyššie uvedené stacionárne a mobilné verzie Lenta.ru.

Výhody mobilnej lokality

Mobilná verzia poskytuje vyššie poradie vo výsledkoch vyhľadávania pre smartfóny a tablety, ako aj zdroje RWD. Okrem toho mobilná lokalita má niekoľko dôležitých výhod v porovnaní s responzívnym dizajnom:

 • Môžete vytvoriť a publikovať obsah určený len pre mobilných používateľov.
 • Menu, navigácia a ďalšie prvky dizajnu môžu byť plne prispôsobené potrebám mobilných užívateľov. Nemusíte premýšľať o použiteľnosti zdroja z pohľadu vlastníka pracovnej plochy.
 • Ukladanie prostriedkov prevádzky a zariadenia. To je veľmi dôležitá výhoda, ak vám skutočne mobilné publikum poskytne významný podiel premávky: majitelia smartfónov využívajúcich internet na cestách.

Výber mobilnej verzie stránky vám umožní zamerať sa výlučne na mobilný zážitok. Okrem toho nemusíte premýšľať o tom, ako mobilná stratégia ovplyvňuje používateľov, ktorí chcú zdroj zo stacionárneho počítača. Ale pred konečným výberom stratégie, vyhodnotiť ...

... nevýhody mobilnej verzie webu

Mobilná verzia má množstvo vážnych nedostatkov.

Mobilná lokalita nie je vhodná pre všetky mobilné zariadenia.

Ako si pamätáte, RWD zaručuje správne zobrazenie zdroja na obrazovke akéhokoľvek zariadenia. Mobilné lokality sa tiež otvárajú správne z akéhokoľvek zariadenia. Mobilná verzia však na obrazovke pracovnej plochy vyzerá smiešne. Okrem toho sa väčšina mobilných stránok nemôže používať na veľkoplošných tabletoch. Pozrite si, ako vyzerá živá verzia mobilnej verzie na 10-palcovej obrazovke:

Správa dvoch lokalít je zložitejšia ako jedna

Budete musieť dvakrát uverejniť obsah. A ak chcete plne zohľadniť potreby mobilného publika, musíte vytvoriť aj dve rôzne publikácie. Tiež musíte zabezpečiť správne presmerovanie používateľov v závislosti od typu zariadenia.

Okrem toho sa pripravte na monitorovanie účinnosti dvoch rôznych lokalít.

Dodatočné náklady

Pre mobilné stránky bude potrebovať samostatnú doménu. Môžete tiež zmeniť hosting plán. Nezabudnite na náklady na vývoj a aktualizáciu mobilnej verzie zdroja.

Problémy s duplicitným obsahom

Predstavte si, že ste poslali cool článok na hlavnú stránku. Ak ho okamžite zverejníte na mobilnej stránke, bude pesimizovaný pre krádež obsahu. Ak chcete tento problém vyriešiť, musíte tvrdo pracovať: informovať Yandex a Google o relatívnej povahe hlavnej a mobilnej verzie zdroja pomocou atribútov rel = alternate a rel = canonical.

Kastrovaná funkcionalita a obsah

Bolo povedané, že nevýhody adaptívneho dizajnu zahŕňajú neschopnosť plne zohľadniť potreby mobilného publika. Ale kto povedal, že potreby majiteľov smartfónov a tabliet sa vždy líšia od potrieb používateľov počítačov?

Táto otázka spochybňuje filozofiu mobilných stránok. V praxi sa zmenšuje na redukčné funkcie, zjednodušuje menu a navigáciu a mení normálny obsah na pokyny pre prvý zrovnávače. Aj keď návštevník chce a môže využiť plnú funkčnosť zdroja a získať komplexné informácie, mobilná verzia stránky ho predvolí na túto príležitosť.

Teoreticky sa problém rieši odkazom na plnú verziu stránky. Niektorí návštevníci však určite preferujú vyhľadávanie potrebných informácií a funkcií na konkurenčných stránkach s RWD.

Mobilné stránky aspoň v niektorých prípadoch porušujú odporúčania Konzorcia World Wide Web (W3C). Napríklad W3C odporúča vytvoriť obsah, ktorý môže byť vysielaný v rôznych formách bez straty informácií. Ako súčasť koncepcie One Web, W3C odporúča publikovať rovnaké informácie pre všetkých používateľov bez ohľadu na typ použitých zariadení.

Ako vidíte, okrem dôležitých výhod, obe hlavné stratégie pre prispôsobenie stránky mobilnej prevádzke majú vážne nevýhody. Možno by sme mali hľadať alternatívny prístup?

Dynamické zobrazenie: kontrola alebo kontrola mobilnej stránky?

Dynamické zobrazenie alebo RESS je vylepšená verzia citlivého dizajnu. Funguje to takto: po požiadavke na adresu URL server určí vlastnosti zariadenia návštevníka. Potom prehliadač dostane HTML kód stránky upravený na prezeranie na konkrétnej obrazovke. Vďaka dynamickému zobrazeniu je eliminovaná jedna z hlavných nevýhod RWD: vysoká spotreba a zaťaženie užívateľského zariadenia.

Pri prístupe na stránku z RESS zo smartfónu a pracovnej plochy si prehliadače prevezmú iný kód. V tomto prípade dostanete všetky informácie uvedené na stránke. Okrem toho môžete prispôsobiť navigáciu, menu, dizajn a obsah stránok potrebám vlastníkov konkrétnych zariadení. Najjednoduchší príklad úpravy obsahu: vďaka definícii zariadenia používateľom servera môžete vlastníkom zariadení so systémom iOS a odkazmi Android zobraziť aplikácie na prevzatie aplikácií v obchode App Store a v službe Google Play.

Správne pracovné miesta s RESS poskytuje HTTP-header Vary, obsiahnuté v odpovedi servera na požiadavku. Pomocou neho prehliadač načíta príslušný kód HTML, ktorý zodpovedá charakteristikám zariadenia. Aj vďaka hlavičke Vary HTTP vyhľadávacie nástroje určujú prívetivosť k mobilným zdrojom.

RESS používa SlideShare, CNN, WordPress.com a ďalšie stránky. Ak napríklad otvoríte stránku CNN zo stolného počítača, kód stránky bude javascript.

V kóde stránky načítanej zo smartfónu nie je žiadny javascript.

Prečo spoločnosť Google odporúča zdokonalenú verziu s citlivým dizajnom? Prečo vlastníci stránok masívne nezavádzajú dynamické zobrazenie? Rovnako ako ktorýkoľvek iný nástroj, RESS má nevýhody:

 • Na určenie zariadenia alebo prehliadača musia byť informácie o ňom na serveri. Aby ste nezadali informácie o každom novom zariadení alebo každej aktualizácii prehľadávača, budete musieť použiť službu definovania zariadenia, napríklad Netbuiscuits. A to je spojené s dodatočnými nákladmi.
 • Dynamické zobrazenie zvyšuje zaťaženie servera. Из-за этого может увеличится время загрузки страниц. Для решения проблемы придется увеличить расходы на хостинг.
 • Na vytvorenie rôznych rozložení a obsahu pre vlastníkov rôznych zariadení budú potrebné ďalšie zdroje.

Spoločnosť Google odporúča RWD, nie RESS, kvôli intenzite zdrojov druhého nástroja. Ak chcete poskytnúť dynamické zobrazenie, musíte vyriešiť problém identifikácie používateľských zariadení, zvýšiť náklady na hosťovanie a minúť čas a peniaze na vytvorenie odlišného kódu HTML pre jednu adresu URL. Nie každý projekt si môže dovoliť dodatočné náklady. Preto v súčasnosti RESS nemožno nazvať mat alebo dokonca šah mobilných stránok a citlivý dizajn.

Ako vývoj mobilných obrazoviek ovplyvňuje výber stratégie?

Aké budú obrazovky smartfónov a tabletov v budúcnosti? Na túto otázku odpovedajú spisovatelia sci-fi a inovatívni inžinieri. A obchodníci si musia zvoliť stratégiu prispôsobenia sa mobilnej premávke, pričom musia brať do úvahy trendy vo vývoji technológií, ktoré už dnes existujú. Metamorfóza sa vyskytuje u obrazoviek mobilných zariadení.

Displeje sa stávajú flexibilnými

To bolo možné vďaka použitiu organických LED. Hromadná výroba tabliet a smartfónov, ktorých obrazovky sa dajú sklopiť na polovicu alebo zvinúť do trubice, ešte nezačala. Výrobcovia hovoria, že je to otázka niekoľkých rokov. Používatelia však už majú zariadenia so zakrivenými alebo prúdiacimi obrazovkami.

Zakrivená oblasť obrazovky sa používa na oznamovanie služieb a správu zariadení a nie na zobrazovanie stránok stránok a aplikácií. Existujúce zakrivené obrazovky tak neovplyvňujú web design.

Zmení sa situácia, ak sú všetky mobilné zariadenia vybavené sklopnými alebo skladacími obrazovkami? Rozhodne nie je možné odpovedať. Na jednej strane majitelia smartfónov častejšie prehliadajú lokality na zväčšenej obrazovke. Na druhej strane, potreba dostať nejaké informácie na cestách nezmizne. Používatelia preto často spúšťajú prehliadač bez toho, aby sa obrazovka rozšírila alebo rozbalila. Mobilné lokality a stránky s adaptívnym usporiadaním zostanú preto relevantné.

Mimochodom, namiesto alebo spolu so skladacími clonami môžu byť smartphony budúcnosti vybavené vstavanými projektormi. Možnosť obrátiť takmer akýkoľvek povrch na obrazovku neznamená, že adaptívne alebo mobilné stránky zostanú nevyžiadané.

Smartfóny, tablety a prenosné zariadenia vytvárajú rozšírenú realitu

Jednoduchý príklad: ak sa počas cesty pozriete na ulicu neznámeho mesta, môžete vidieť krásne budovy a pamiatky. Ak sa pozriete na tú istú ulicu cez Google Glass alebo Samsung Gear VR, môžete vidieť krásne budovy a získať o nich informácie.

Gadgets s funkciou rozšírenej reality ovplyvňujú web design dnes? Nie. Možno sa situácia v blízkej budúcnosti zmení, ale o čom sa teraz nedá hovoriť.

Od 3D obrázkov až po objemové hologramy

Smartfóny a tablety už vedia, ako hrať 3D obrazy. Čo bude ďalej? Niektorí výrobcovia vyvíjajú systémy, ktoré vybavia smartfóny a tablety hologramovými projektormi.

Stojí to za to, aby weboví dizajnéri a majitelia stránok premýšľali, ako prispôsobiť svoje zdroje holografickému internetu? Je to vo voľnom čase.

A čo internet bez obrazoviek?

Viete, k čomu vedie popularita nositeľných zariadení a vývoj internetu vecí? Ľudia budú častejšie používať online zariadenia s veľmi malou obrazovkou. Ale to nie je všetko.

Premýšľajte o tom, prečo potrebujete displej chytrý kávovar alebo práčka? Takéto zariadenia sa ľahšie naučia vnímať hlasové príkazy a prenášať informácie pomocou syntetizátora hlasu. Podľa toho, niekedy, aby sa prispôsobili mobilnej prevádzke, všetky stránky budú prenášať informácie bez obrazovky. Budú hovoriť s návštevníkmi. Táto perspektíva však nemá vplyv na výber stratégie.

Ako ste možno uhádli, môžete takmer nekonečne fantazírovať o mobilných obrazovkách a internete budúcnosti. Robia fantasy praktický zmysel pre majiteľov stránok a obchodníkov v kontexte výberu stratégie na prispôsobenie sa mobilnej prevádzke? Nie.

Presvedčte sa sami: aj keď sa v priebehu niekoľkých mesiacov na trhu objavia smartfóny a tablety so sklopnými alebo skladacími plátnami, potreba mobilných alebo citlivých webových stránok zostane zachovaná. Ľudia budú radi používať fantastické displeje na sledovanie videa alebo hranie hier. Ak chcete nájsť adresu najbližšej lekárne alebo si prečítať recenzie o kaviarňach, veľká obrazovka nie je potrebná.

Akú stratégiu zvoliť

Najprv sa pozrite na stôl. S jeho pomocou môžete rýchlo posúdiť základné nástroje na prispôsobenie lokality mobilnej prevádzke.

Charakteristiky / Stratégia

Adaptívne rozloženie

Mobilné stránky

Dynamické zobrazenie

Jednoduchosť implementácie

Je ľahko implementovateľný. Existujú hotové riešenia: adaptívne šablóny a plug-iny pre populárny CMS, framework ako Bootstrap pre webové vývojárov.

Existujú hotové riešenia. Ale zvyčajne prichádza k vývoju nových stránok.

Komplexnosť implementácie je spojená s problémom identifikácie užívateľských zariadení. Voliteľne môžete pre vlastníkov rôznych zariadení vytvoriť rôzne rozloženia stránok a iný obsah.

výdavky

Musíte platiť pre webové vývojárov. Pre užívateľov populárneho CMS existujú hotové bezplatné riešenia.

Musíte platiť za webové vývojárov, kúpiť si samostatný názov domény a vybrať si vhodný hostingový plán. Ak je pre mobilnú lokalitu vytvorený samostatný obsah, budú sa vyžadovať dodatočné výdavky.

Budeme musieť platiť za služby vývojárov, utrácať zdroje na niekoľko možností rozloženia a iný obsah. Budete tiež musieť použiť platenú službu pre určenie užívateľských zariadení a platiť za hosting, ktorý je odolný voči zaťaženiu.

Vplyv na skúsenosti používateľov mobilných telefónov

Stránka je vhodná na používanie. Môžu nastať problémy s rýchlosťou načítania stránok a zaťažením hardvéru smartfónov.

Stránka je vhodná na používanie. Ak stránka pre mobilné zariadenia nemá úplné informácie, potreby niektorých návštevníkov zostanú nesplnené.

Stránka je vhodná na používanie. Problémy sa môžu vyskytnúť, ak je zariadenie používateľa zistené nesprávne.

Vplyv na skúsenosti používateľov desktopu

Slabé adaptívne usporiadanie môže mať negatívny vplyv na skúsenosti používateľov. Ide hlavne o estetické vlastnosti zdroja a funkčnosť netrpí.

Negatívny vplyv na skúsenosti používateľov. Mobilné stránky nie sú určené na návštevu z počítačov. Navyše, mobilné verzie nie je možné používať s mobilnými zariadeniami s veľkými obrazovkami.

Teoreticky môže byť negatívny vplyv, ak nie je správne identifikované užívateľské zariadenie.

Jednoduchosť riadenia

Správa je jednoduchá, nevyžadujú sa žiadne ďalšie kroky.

Musia spravovať dve lokality.

Ak sa používa iné usporiadanie a publikuje sa iný obsah, je ťažké ho spravovať.

Podľa zákonov žánru by malo neutrálne znenie pokračovať o potrebe zvoliť si mobilnú stratégiu v súlade s vlastnosťami konkrétneho projektu. Ale v tomto článku nebude žiadne takéto znenie.

Áno, treba brať do úvahy vlastnosti projektu a potreby jeho divákov. Áno, hlavné stratégie pre prispôsobenie sa mobilnej prevádzke majú výhody a nevýhody. Áno, každá stratégia má priaznivcov a protivníkov. Napríklad zakladateľ Nielsen Norman Group, Jacob Nielsen, nemá rád citlivý dizajn a odporúča vytvoriť mobilnú verziu stránky. A autor bestselleru "Učenie HTML 5", Bruce Lawson, odporúča používať RWD a vyradiť mobilné stránky. Ale toto je teória.

A čo keď sa pozriete na problém z hľadiska priemernej praxe: blogger, obchodník z pluhu, majiteľ malého zdravotníckeho centra? Je dôležité, aby rýchlo prispôsobil zdroj pre mobilnú prevádzku s minimálnymi nákladmi a časom stráveným na údržbe. Toto je pozícia autora: v súčasnosti av krátkodobom horizonte, všetky ostatné veci sú rovnaké, pre väčšinu projektov bude optimálnou stratégiou zavedenie adaptívneho dizajnu. Hlavným konkurentom RWD nie je mobilná stránka, ale dynamické zobrazenie.

A čo vyhliadky na nové obrazovky a technológie, o ktorých Zuckerberg hovorí? Súdiac podľa súčasných trendov, potreba prijímať informácie na cestách nezmizne. To znamená, že stránky sa musia prispôsobiť tak, aby sa používali na malých obrazovkách. Čo bude web design, keď ľudia vložia čipy do hlavy a ľudstvo sa ponorí do virtuálnej reality? V súčasnosti nie je táto otázka relevantná. Nesúhlasíte? Argumenty.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár