Ako speňažiť blog? Skúsenosti štyroch bloggerov

Náš autor rozhovor s ľuďmi z rôznych profesií, ktorí propagujú svoje služby prostredníctvom blogov. Ako účinný je taký formát propagácie, koľko peňazí bude potrebných na propagáciu a aký obsah vyplní online denník - čítajte ďalej.

Kto bude mať z tohto materiálu prospech:

  • podnikateľov, ktorí majú záujem o podporu podnikania, t
  • vlastníkov blogov v službe LiveJournal a ďalších platformách
  • tí, ktorí milujú písať, ale nevedia, ako speňažiť túto zručnosť.

Naši hrdinovia

cukrár

Lana Kaznovskaya

Blog "pečivo hostesky"

Bola založená v roku 2005.

Približne 650 zobrazení
mesačne.

fotograf

Ivan Letokhin

Minsk blog
fotografa

Založená v roku 2008.

Asi 100.000
za mesiac.

konzultant

Varvara Lyalyagina

Blog "Domov, v ktorom chcete prísť"

Založená v roku 2014.

50 000 zobrazení
mesačne.

Sprievodca

Elena Mityagina

Blog o zaujímavých miestach v Nižnom Novgorode a regióne

Založená v roku 2017.

10 000 zobrazení
mesačne.

Teraz Lana má malú prevádzku na svojom blogu - v jednom čase sa aktívne speňažiť blog, a potom sa presťahoval do Instagram. Čím zaujímavejšie - hneď povie o týchto dvoch stránkach.

Požiadal som bloggerov, aby sa podelili o svoje skúsenosti a odpovedali na niekoľko otázok. Čítame a učíme sa, ako zarobiť peniaze na blogoch rôznych predmetov.

1. Vytvorili ste blog špeciálne na podporu svojho podnikania, alebo to bol len osobný denník?

Elena Mityagina:

- Spočiatku tu nebol žiadny biznis - chcel som vám povedať, aké zaujímavé je naše mesto. Ja som novinár školením, posledným miestom práce je redaktor stránky "Argumenty a fakty". Tam je v podstate zločin, mesto správy - absolútne nie je tvorivá práca. Preto sa pre mňa blog stal odbytiskom - bolo pre mňa príjemné a radostné písať o neobvyklých miestach, vytvárať tvorivé zbierky, vymýšľať životné hacky a užitočnosť pre obyvateľov a hostí Gentle Lower. Okrem toho, budúci rok, naše mesto sa Svetový pohár, turisti a hostia prídu k nám - to bol ďalší podnet na vytvorenie blogu. Myslel som si, že takýto zdroj by bol pre nich užitočný a zaujímavý.

Potom vo februári som netušil, kam to všetko pôjde - práve som napísal pre svoju dušu. Súbežne skúmala mesto, študovala ho z novej, neznámej, vyzliekanej strany. Chcel som sa o to podeliť s ľuďmi offline - a začal som s autorovými exkurziami po meste.

Ivan Letokhin:

- No, určite nie osobný denník - o skúsenostiach príliš veľa nepíšem. Vytvoril blog pred 9 rokmi viac pre podnikanie - propagoval svoje služby ako fotograf. Potom to bolo potrebné pre všetkých, ktorí sa podieľali na fotografovaní. Sociálne siete neboli osobitne rozvinuté - LJ bola vhodnou platformou na rozloženie ich práce. Bývam v Bielorusku, konkurencia tu nie je príliš veľká a môj projekt sa rýchlo stal lídrom - som stabilne v prvej desiatke bloggerov.

Varvara Lyalyagina:

- Keď som vytvoril blog, pracoval som ako manažér v Procter & Gamble, ale už som si myslel, že chcem prestať a vyskúšať niečo mimo mojej firemnej kariéry. Myšlienka podnikania v tom čase nebola. Zaujímala ma téma interiéru, výzdoba, DIY, ukladanie spomienok, organizovanie večierkov a rozhodol som sa vytvoriť blog, nájsť čitateľov. Bol som si istý, že keď som sa rozhodol, že podporím obchodný projekt, moje lojálne publikum ma podporí. Tak sa to stalo. Vytvoril som web a blog priamo pre moju firmu.

Lana Kaznovskaya:

- Môj blog LiveJournal bol vytvorený už dávno. Dokonca aj keď žiadny plán nebol ani v plánoch. A ako som písal o mojom živote a po objavení sa nového koníčka pre vytváranie neobvyklých koláčov a potom cukrárne, pokračoval som v písaní o tom, čo sa deje a ako.

Keď som dostal zákusky a moju firmu, sieť kaviarní „kúsok šťastia“, začal som o tom písať. Očividne napísala zaujímavo, začali ma predplatiť a nejako som sa postupne stala tisícinou, začali ma spomenúť v hodnotení a blogoch o biznise. Moji zamestnanci, partneri, konkurenti, dodávatelia a cudzinci ma vo všeobecnosti začali čítať.

Teraz je blog takmer neaktívny - išiel som na Instagram. V tomto článku budem hovoriť o tom, čo som robil predtým.

2. Koľko ste utratili za vytvorenie a propagáciu svojho blogu? Ako rýchlo sa náklady vyplatili?

Elena Mityagina:

- Na samom začiatku, som strávil asi 1500 rubľov pre doménu a ročné údržbu stránok. Čoskoro sa vyplatili - v druhom mesiaci práce prišiel prvý príkaz na článok. Pravidelne platené články sa objavujú v blogu - pokrývam rôzne mestské podujatia. Neinvestoval som do propagácie, nikdy som nedal reklamu - všetko kvôli obsahu.

Ivan Letokhin:

- Vôbec nie. Nepodávam reklamu, nekupujem promo v LiveJournalu. Trávim len čas - pretože blog je neoddeliteľne spojený s mojou prácou, neustále ho držím. Príspevky vychádzajú 2-3 krát týždenne, dobrý dlhý večer má dobrý príspevok z fotografie. Plus čas snímania - musíte odstrániť materiál, spracovať ho.

Varvara Lyalyagina:

- Neboli žiadne vážne investície. Investoval som len do nákupu hostingu na platforme, kde som vytvoril blog. Zdá sa, že to bolo 12 dolárov mesačne. Doména za 9 dolárov ročne kúpil len šesť mesiacov po spustení blogu. Len málo investovalo do podpory príspevkov prostredníctvom Facebook. Strávil som najviac peňazí na tréning. Elektronické knihy, trojdňové video kurz, majstrovská trieda v Moskve. O rok neskôr som šiel na najväčšiu konferenciu pre autorov blogov v Spojených štátoch, len účasť tam stála 650 dolárov. Tam som sa stal zakorenený v myšlienke, že som chcel najprv speňažiť blog, nie prostredníctvom reklamy, ale prostredníctvom služieb. To znamená pomôcť iným ľuďom vytvárať a propagovať blogy. O šesť mesiacov neskôr som vytvoril svoj vlastný obchodný projekt Start Blog Up, ktorý mi prináša hlavné príjmy.

Lana Kaznovskaya:

- Nikdy som sa nezaujímal o štatistiku a nehovoril som konkrétne o blogu. Bola to len túžba písať a písať. Preto odpoviem na otázku o investíciách - nie o desetine.

3. Aký obsah na blogu sa zameriavate a prečo?

Elena Mityagina:

- Píšem nielen obyčajné známe fakty o meste - len zaujímavé a nečakané. Napríklad, vezmite si snímku: Mystický Nižný: duchovia väzenského hradu, nápady na oslavu bachelorette v Nižnom, výlet do neznámeho vodopádu v regióne Nižný Novgorod, príbeh o roztomilom pouličnom umení, ktoré sa objavilo v centre mesta, príbehy o starých domoch, najobľúbenejšie miesta na fotenie ... I Vždy opisujem to, čo som videl vlastnými očami - na to som sa pred písaním článku rozhliadol okolo seba, študoval archívne dokumenty, historické zdroje. Píšem o tom, čo bude háčik, prilákať pozornosť čitateľa - on zostane v blogu a bude sledovať odkazy, čítajte ďalej.

Pre pohodlie, čitatelia materiálov sú rozdelené podľa značiek: napríklad udalosti, atrakcie, cestovanie v oblasti, mestské legendy, umelecké predmety a tak ďalej.

Ivan Letokhin:

- Toto sú väčšinou príspevky o mojej práci. Postávam zaujímavé fotenie dievčat, rozprávam o zaujímavých tvorivých projektoch, dávam lekcie na spracovanie fotografií. Píšem ostré príspevky - napríklad o krádežiach nápadov alebo o tom, čo je nevhodné žiadať fotografa.

Tiež rád cestujem a hovorím o tom - samozrejme, tieto príspevky sú tiež sprevádzané fotografiami. Nedávny príspevok „Ako som strávil narodeniny v Barcelone“, dostal napríklad niekoľko desiatok komentárov. Píšem o aktuálnych udalostiach, problémoch, ktoré sa ma týkajú. Teraz robím opravy v byte - o tom som písal. Sledoval som zaujímavý film - podal recenziu, kúpil macbook - napísal o tom, ako som kúpil, predal - ako som predal. Všeobecne platí, že obyčajný život.

Varvara Lyalyagina:

- Najdôležitejšia vec pre mňa v obsahu je, že je to užitočné pre mojich čitateľov a že je tu môj príbeh. Nikdy nebudem publikovať blog, ktorý napísal niekto iný, bez ohľadu na to, koľko peňazí sa ponúka. Zbieram zbierky sám, píšem zaujímavé články. Od posledného: kolekcia talianskych obkladačiek, textílií a koberčekov pre dom, interiér kuchyne zo série „Boli zmätení v nemocnici“, tekvica na výzdobu vlastnými rukami a oveľa viac.

Lana Kaznovskaya:

- Napísal som o všetkom, čo tvorí môj život: o súčasných udalostiach, o živote, o práci. O osobnej taky - ale tento osobný je stále spojený s podnikaním. Približne 70 percent blogov boli opisy koláčov, základné informácie vlastnými slovami a 30% - niektoré z mojich myšlienok, záverov, príbehov. A išlo to dobre a obaja. Je zaujímavé písať o tých najhorších veciach.

Tu, napríklad, niektoré nedávne záznamy: "Prečo v prvom roku 90% nových podnikov sú ohnuté, a v druhom 90% zostávajúcich." Stelesnenie myšlienky reklamy svojich služieb pre banketové reštaurácie. Príbeh, prečo sa mi nepáči hovoriť po telefóne. Dlhý post o naivite, skúsenostiach a chybách, ktoré vytvárajú túto skúsenosť. V tom istom čase sa v blogu objavujú príbehy, ako sme sa presťahovali do nového bytu, ako varíme chutné veci s našimi dcérami, ako sme si kúpili potkana na vtáčom trhu - to sú tiež kúsky šťastia, ktoré tvoria život.

4. Máte obsahový plán? Alebo napíšte na pokyn duše?

Elena Mityagina:

- Pôvodne bol notebook, kde som napísal nápady a témy pre budúce články, ale teraz nie je dosť času na realizáciu všetkých myšlienok. Najčastejšie sa to deje takto: Naučil som sa, chytil oheň, šiel, nafotkala a okamžite som sa s nimi podelil. Tam sú tiež plánované výlety - v regióne, napríklad, pre ktoré som špeciálne pripraviť, ale častejšie na príkaz mojej duše.

Ivan Letokhin:

- Neexistuje žiadny plán, ale snažím sa napísať aspoň dve pracovné miesta týždenne, aby hodnotenie nekleslo.

Varvara Lyalyagina:

- Samozrejme, existuje obsahový plán. Vytvoril som svoj prvý blog v roku 2002 v LiveJournal, potom tam bol ďalší ručne blog. A tam som písal na pokyn duše, ale tieto blogy zostali osobnými poznámkami, bez toho, aby sa stali niečo vážne. Keď som začal "House I Chcem prísť," som napísal zoznamy tém pre príspevky, maľoval kalendár mriežku mesiaca a plánoval tam publikovať. Potom som bol unavený z toho, že to robím ručne, a vytvoril som kalendár Blogger, notebook, pod ktorým sú ciele pre blog, post nápady a kalendár publikácií. Teraz som predať druhé vydanie "Kalendár", je tiež predávaný v niekoľkých obchodoch. To je tiež jeden zo spôsobov, ako speňažiť svoj blog.

Lana Kaznovskaya:

- Čo vidím, spievam. Nedávno som začal písať príspevok o pravidlách života so zamestnancami - chcel som napísať päť pravidiel, ale nakoniec som dostal až 19 bodov. Takže, aký je plán?

5. Aké ťažkosti ste zaznamenali pri blogovaní?

Elena Mityagina:

- Skôr, nie v konaní, a pri vytváraní blogu. Nerozumel som všetkým týmto komplikáciám - vďaka môjmu priateľovi mi pomohol kúpiť doménu a hosťovať, odpovedal na otázky, pomáhal s ťažkosťami. V dnešnej dobe vznikajú problémy len s časom - robím výlety a nepíšem každý deň, ako predtým, ale 6-7 článkov mesačne. Účasť je však viac, než som si dokázala predstaviť: ľudia už nájdu môj blog a čítajú nielen nové články, ale aj iné materiály.

Ivan Letokhin:

- Jedinou ťažkosťou je donútiť sa pravidelne písať a vymýšľať obsah. Tam nie sú vždy jasné témy pre príspevky - v tomto prípade sa snažím zistiť, ako predložiť materiál zaujímavé, alebo študovať, ako to robia ostatní.

Varvara Lyalyagina:

- Hlavným problémom je, že vývoj blogu nie je rýchly proces. Chcem hop-hop - aby bolo všetko pravdepodobnejšie a už máte tisíce čitateľov. Potom som sa začal nútiť, aby som sa nerozhliadol okolo seba, ale aby som zmeral pokrok v porovnaní s vlastnými výsledkami minulého mesiaca. Ak dôjde k nárastu štatistiky najmenej o 10%, potom je všetko podľa plánu.

Lana Kaznovskaya:

- V určitom okamihu publicita značne znížila slobodu prejavu. Ak som predtým napísal všetko, čo prišlo k mojej hlave, potom, keď ma všetci moji známi začali čítať, musel som premýšľať, "ako bude naše slovo reagovať." A reagovalo to inak. Čokoľvek sa stalo: bol som nepochopený, bol som nadšený v komentároch, premýšľal, bol urazený na rovnej zemi.

6. Ako presne vám blog pomôže zarobiť?

Elena Mityagina:

- Teraz som sa zameral na Instagram - hlavné percento príjmov pochádza odtiaľ. Ale blog mi dal viac - moje podnikanie. Keby to nebolo pre blog, ja by som sa na turné a ani by som o tom premýšľať. Možno by to fungovalo ako novinár. A teraz je to môj život, ľudia objednávajú výlety, všetko sa vyvíja veľmi aktívne.

Ivan Letokhin:

„Blog mi pomáha propagovať moje služby ako fotograf.“ Dievčatá mi čítajú a píšu na fotenie. Na fotografii sa venujem aj jednotlivým lekciám a kurzom - niektorí klienti prichádzajú aj z blogu. Často je tu aj príjemný barter vo forme veľkých platených ciest - napríklad do Maroka, Gruzínska. Navštívil som teda mnoho miest, navštívil niekoľko desiatok krajín.

Varvara Lyalyagina:

- Môj hlavný príjem je mi prináša projekt Start Blog Up, školenia kreatívnych podnikateľov vytvárať a propagovať svoje podnikanie pomocou blogu. Blog „Dom, do ktorého chcem prísť“ je moje portfólio, kde implementujem to, čo učím, vyskúšajte nové techniky. Inak budem obuvník bez topánok. Je tiež speňažený prostredníctvom affiliate programov a reklamných príspevkov. To je niekde 5-10% príjmov.

Lana Kaznovskaya:

- Vystúpil som na ústne slovo a blog propagoval nie biznis, ale ja ako jeho majiteľ. Ľudia čítajú blog a prišli do cukrárne, stali sa mojimi klientmi. Čestné príbehy tvoria dôveru ľudí: vidia žijúcich ľudí v podnikaní a nie nejakých anonymných podnikateľov. Často nastali situácie, keď k nám niekto prišiel a povedal: „Ó, ja ťa poznám, čítal som tvoj blog!“. I a Instagram nevedú právnickú osobu, ale v mene majiteľa cukrárne. Takže všetci naši klienti vedia, že "kus šťastia" je Lana :-)

7. Poradenstvo pre tých, ktorí chcú zarobiť peniaze s blogom.

Elena Mityagina:

- Najdôležitejšie je pravidelne písať nový obsah, usilovať sa o to, aby z neho mali prospech ľudia, inšpirovali sa a získali nové poznatky. Ak človek príde a dostane niečo pre seba, potom bude dochádzka, návrat a peniaze. Stále sa snažte vytvoriť zoznam ľudí a spoločností, ktoré vám môžu priniesť peniaze a začať s nimi pracovať.

Ivan Letokhin:

- Urobte zaujímavý nezvyčajný obsah, ktorý sa bude líšiť od všeobecnej hmoty. Nepíš o politike - to je sračka. Na škandalózne témy tiež nepíšte. Áno, je to rýchla popularita, ale naozaj chcete byť ako „Let Them Talk“ a Lena Miro?

Varvara Lyalyagina:

- Odlíšiť príjem a nespoliehať sa na skutočnosť, že speňaženie blogu - je to rýchle a jednoduché. Značky neustále kupujú reklamy od bloggerov a často narážam na ilúziu, že je to hlavný zdroj ich príjmov. Nie, všetky úspešné blogy sú speňažené niekoľkými zdrojmi príjmov: to sú affiliate programy, sponzorské príspevky, bannery, predaj vlastných produktov, poskytovanie služieb, vytváranie elektronických kurzov, organizovanie akcií, vystúpenia, príspevky od čitateľov.

Lana Kaznovskaya:

- Aktívne som písal na blog pred niekoľkými rokmi - teraz, obávam sa, to už nie je relevantné a nie úplne správne. Pred pár rokmi ho opustil a odišiel na Instagram - toto je teraz moja hlavná platforma. Dôvod odchodu? Pravdepodobne v tom, že moja osobná zodpovednosť za písanie na blogu sa výrazne zvýšila. Všetci ma čítali, bol tam taký pocit a nebolo možné len chatovať v útulnej miestnosti. No, "Instagram" predáva oveľa lepšie.

Teraz je tu túžba oživiť blog v LiveJournalu, o čom je niečo písať. Na Instagrame mi chýba 2000 znakov - som zvyknutý písať viac, takže sociálne siete ma neobsahujú.

Vypracovať závery

Naši hrdinovia sa realizujú v úplne iných oblastiach, ale riadia sa všeobecnými pravidlami propagácie. Takže najdôležitejšia vec:

  • pravidelný a užitočný obsah čitateľa,
  • rovnováha osobných a pracovných, t
  • originality prezentácie, vlastnej chuti,
  • úprimnosť a emocionalita.

Nechajte blogy teraz - nie je najpopulárnejší formát pre speňaženie (rovnaký "Instagram" naozaj predáva lepšie), ale autor je skvelé príspevky s množstvom fotografií sú stále v dopyte. Nie každý je spokojný s formátom „jedna fotografia a 2 000 slov“ - mnohí chcú viac. A blogy sú na to perfektné.

Zanechajte Svoj Komentár