Čo je skratkou pre: budujeme vzájomné porozumenie s klientom

Bez zreteľného TK je výsledkom HZ. Aké stručné a také kreatívne. Takéto frázy na voľnej nohe sa vyskytujú takmer častejšie ako diskusie o slobodných mzdách. Niekedy je veľmi ťažké pochopiť, čo klient chce v dôsledku vašej práce. Rokovania pripomínajú lanovú súťaž - zákazník údajne zámerne skrýva dôležité detaily. Ale nakoniec - „všetko nie je to, že sme si to predstavovali inak“. Kto je na vine? Both. Špecialista - ktorý pracoval bez stručnosti, a zákazník - že nechcel poskytnúť komplexné informácie o projekte a jeho vízii výsledku. Bohužiaľ alebo našťastie, stále nevieme, ako čítať myšlienky, takže sa musíme dostať von. V tomto článku budeme hovoriť o tom, ako stručne pomáha zbierať maximálne informácie, šetriť čas, udržiavať nervový systém a dobré vzťahy s klientom.

Kto potrebuje krátky a prečo

Tento nástroj je bežnejší v kreatívnych oblastiach súvisiacich s poskytovaním služieb. Dizajnéri, obchodníci, copywriteri, vývojári webových stránok, zacielení, SMM a kontextoví reklamní špecialisti začínajú pracovať s klientom s vyplnením stručného prehľadu. Každý z nich prináša klientovi nejaký zisk. Dizajn upozorňuje a vytvára dôraz na určité prvky stránky. Text tvorí obraz spoločnosti, hovorí o službách a robí potenciálneho kupujúceho skutočným a kontextová a cielená reklama priťahuje prevádzku. Aby výsledok práce spĺňal očakávania zákazníka a presne nasmeroval cieľ, musí sa špecialista spoľahnúť na presné a spoľahlivé informácie o úlohách, ktoré chce klient riešiť, o podnikaní a cieľovej skupine. Nakoniec, o tom, ako zákazník vidí návrh alebo text. Ľudia sú iní a často majú diametrálne odlišné názory na kvalitu, najmä v takých tvorivých oblastiach. V takýchto situáciách krátka správa - dokument, ktorý zaznamenáva všetky želania klienta a ďalšie informácie potrebné pre prácu. Najčastejšie sa vydáva vo forme zoznamu otázok, ktoré sú vyzvané, aby odpovedali klientovi, ale viac o tom neskôr. Po prvé, poďme hovoriť viac o tom, čo dáva obeť obom stranám.

Prínos pre výkonného umelca

Začiatočníci copywriteri často nepoužívajú nohavičky vôbec a márne. Áno, niektorí zákazníci neradi vyplňujú formuláre a odmietajú spolupracovať. Je však lepšie stratiť niektorých zákazníkov, než rozdávať zjavne slabé texty pre vysoko kvalitný obsah. Bez dostatočných a spoľahlivých informácií nie je možné napísať silný materiál a niektoré informácie je možné získať len od zákazníka. Iným spôsobom. Ide väčšinou o reklamné texty, ale pre obrazové a odborné články je tiež lepšie odobrať údaje z úst osoby, ktorá túto problematiku chápe na profesionálnej úrovni. Získanie kvalitného produktu na výstupe je v záujme zákazníka a výkonného umelca, a to je hlavný dôvod, prečo nie je nikde v našom podnikaní bez inštruktáže. Použitie tohto nástroja však prináša oveľa viac výhod.

Šetrite čas. Najčastejšie je diskusia projektu v elektronickej korešpondencii, trvá niekoľko hodín až niekoľko dní. Ešte viac odoberá vyhľadávanie potrebných informácií v poštovej schránke. Pri práci na texte prichádza na myseľ zaujímavá myšlienka a pamätáte si, že klient napísal niečo o expresnom doručení alebo skúšobnom období. Nesmiete si však spomenúť na čísla a špecifiká a začať hľadať tucty písmen hľadajúcich ten správny. S krátkym takýmto sa nestane. Aj keď ste po vyplnení požiadali klienta o ďalšie objasňujúce otázky, môžete okamžite skopírovať odpovede do príslušných polí a na nič sa nezabudnem a nestratíte.

Ochrana pred konfliktmi, Copywriters sa často sťažujú na neadekvátnych zákazníkov a zákazníkov - tých istých autorov. Kreatívny a zaujímavý materiál sa vracia na revíziu (čítanie - plné spracovanie) s poznámkou: "Nemám rád" alebo "ja sám som si to predstavoval inak." Povedome? Stručný, ak nie úplne vylučuje pravdepodobnosť takéhoto konfliktu záujmov, potom ho určite minimalizuje. Všetky dôležité nuansy a parametre sú zaznamenané v dokumente, v ideálnom prípade - s podpismi strán. Tento prístup k práci šetrí veľa nervových buniek.

Profesionálny obraz. V článkoch kolegov, opakovane som sa stretol s názorom, že prítomnosť stručnosti je indikátorom primeranosti a profesionality copywritera. Logicky je to pravda. Odborník sa snaží zhromažďovať maximálne marketingové informácie. Chce vytvoriť text, ktorý bude fungovať a prinášať klientovi zisk. Nestará sa o výsledky svojej práce.

Ako vidíte, stručná správa výrazne zjednodušuje život umelca, ale prečo ho zákazník potrebuje? Poďme na to.

Výhody pre zákazníkov

Nielen tí, ktorí sa nezaujímajú o výkon textu, sa odvrátia od stručnosti - ak je to len tak. Stáva sa, že aj ten, kto kladie vysoké nároky na kvalitu materiálu, ho odmietne naplniť. Niekto si myslí, že copywriter príde so všetkým sám, iní nechcú strácať čas a túto fázu práce na texte považujú za voliteľnú. Dúfam, že tento článok budú čítať nielen moji kolegovia, ale aj tí, ktorí sú na druhej strane barikád. Teraz viac k veci.

Zabezpečenie kvality. Už sme o tom diskutovali, ale teraz sa chcem zamerať na ďalší aspekt. Podrobnejší a detailnejší klient vyplní krátky text - popíše všetky nuansy, podelí sa o svoju víziu výsledku, pripojí odkazy na texty, ktoré má rád - čím viac konečný výsledok splní jeho očakávania. No, nemali by ste zabudnúť na ekonomický efekt - predajný text, založený na skutočných marketingových informáciách, prinesie na konci viac výhod ako ďalší nevýznamný článok o „dynamicky sa rozvíjajúcom tíme odborníkov“.

Šetrite čas. Áno, pre klienta je to tiež pravda. Ak umelec príde pracovať zodpovedne, bude stále klásť otázky a vyvolávať konkrétne detaily. Je lepšie venovať niekoľko hodín stručnému a potom odpovedať na pár objasňujúcich otázok, než aby ste boli rozptyľovaní od práce na hovoroch a listoch zakaždým, keď má copywriter novú myšlienku.

Nový pohľad na vaše vlastné podnikanie. Keď pracujete dlhú dobu na trhu a sú neustále zaťažovaní každodennými prácami, nie je ľahké nájsť čas a pozrieť sa na situáciu z iného uhla. Oko sa vymyje. Keď vyplníte stručný, môžete sami prísť so zaujímavými nápadmi na propagáciu, umiestnenie a propagáciu. Na niektorých myšlienkach môže tlačiť podrobný opis vlastností vlastného produktu, na iných - charakteristiky cieľového publika alebo stránok konkurentov. Takýto brainstorming prinesie na povrch to, na čo ste už dávno zabudli alebo na ktoré ste nikdy nepremýšľali.

Úspora peňazí. Ide o opätovné zaplatenie rovnakého textu. Existujú dve možnosti. Uskutočnili ste platbu vopred, výsledok vám nevyhovoval, ale na voľnej nohe peniaze odmietnu vrátiť. Je medzi nami veľa poctivých ľudí, ale také situácie sa, žiaľ, tiež dejú. Ďalší prípad - prijali ste text a pokojne rozptýlili s umelcom. Po určitom čase sa ukáže, že to nefunguje - nevedie prevádzku, konverzia sa nezvýšila, alebo dokonca klesla. V obidvoch prípadoch je výsledok rovnaký - hľadáte nového copywritera a znovu zaplatíte peniaze. Práca na tomto krátení minimalizuje toto riziko. Vaše očakávania sú zdokumentované a ak ich text nespĺňa, bude možné podať sťažnosť a požiadať o opravu alebo vrátenie peňazí. Pokiaľ ide o druhý prípad, s krátkym stručným vaše šance na získanie dobrého pracovného nástroja, skôr než zbytočný súbor listov, sú oveľa vyššie.

Teraz, keď sme sa rozhodli, že stručná správa je úplnou výhodou, poďme sa porozprávať o tom, ako ju zostaviť a urobiť ju pre klienta informatívnym a pohodlným.

Ako urobiť stručný

V tejto časti budeme hovoriť o dvoch aspektoch - vecných a technických. Budeme premýšľať o tom, ktoré položky zahrnúť do stručnosti av akom formáte ich vydať a ponúknuť zákazníkovi.

Aké otázky sa opýtať klienta

Každý textár pridá do dotazníka tie položky, ktoré považuje za potrebné. Nebudem tu uvádzať univerzálny zoznam, poviem len o smeroch, v ktorých musíte myslieť, o tom, čo si myslíte. Pre pohodlie som ich rozdelil do 5 skupín.

Základné informácie. Poukazujem na tieto údaje formátom materiálu (článok, reklamný text, príspevok pre sociálne siete, list na distribúciu e-mailov atď.), Približný objem a všeobecný štýl prezentácie. Tiež tu môžete určiť, kde bude text umiestnený a odkiaľ bude premávka. Tiež sa pýtam, čo je hlavným cieľom (prilákať prevádzku, predať alebo vytvoriť názor) a aké kroky by mal čitateľ podniknúť po oboznámení sa s materiálom (zanechať žiadosť, požiadať o spätné volanie, sledovať odkazy atď.)

Informácie o spoločnosti. Je to celkom jednoduché. Pýtame sa názov spoločnosti a oblasť, v ktorej pracuje, aké miesto na trhu zaujíma. Rok založenia a ďalšie špecifické fakty a čísla môžu byť tiež užitočné - všetko, čo odlišuje spoločnosť od stoviek podobných. Tu zvyčajne prinášam otázky o silných a slabých stránkach v porovnaní s konkurenciou a dôvodoch, prečo ju musíte kúpiť. Čím viac charakteristík klient špecifikuje v krátkosti, tým vyššia je pravdepodobnosť formulovania silných TSS a argumentov v prospech spoločnosti. Tiež užitočné odkazy na stránky, komunitu v sociálnych sieťach a publikácie o spoločnosti v médiách - tu nájdete informácie o ktorých klient sám zabudol.

Opis výrobku. Táto časť obsahuje všetky informácie o produkte alebo službe. V štandardnom stručnom popise je to zvyčajne opis, scenáre použitia, aké problémy potenciálni kupujúci riešia a aké potreby sú splnené, čo by mal človek po nákupe pociťovať - ​​radosť, úľava, pokoj, spokojnosť, atď. a prečo sú nejaké propagačné akcie a bonusy. Všeobecne platí, že táto časť stručne môže byť podrobne opísaná. Mnohí odborníci odmietajú používať štandardné nohavičky a pre každý projekt pripravujú individuálny dotazník. Áno, a ja sám často pracujem týmto spôsobom. Áno, príprava dotazníka pre každého klienta trvá nejaký čas, ale nakoniec dostávam viac informácií, pretože produkt vidím doslova pod mikroskopom. Ak hovoríme o službách dopravnej spoločnosti, mohlo by ísť o otázky týkajúce sa stavu automobilov, kvalifikácie a skúseností vodičov, dostupnosti chladničiek na prepravu výrobkov so špeciálnymi podmienkami skladovania. Pri odpovedaní na štandardnú otázku o výhodách môže klient vynechať dôležité detaily. Preto najprv študujem informácie o danej téme a kladiem otázky o produkte z pohľadu potenciálneho kupujúceho - čo by som chcel vedieť, keď mám v úmysle objednať si tento produkt alebo službu.

Portrét cieľovej skupiny. Štúdium typického klienta začína definíciou základných charakteristík - pohlavia, veku, zemepisu, povolania a úrovne príjmu. V neposlednom rade sú to informácie o koníčkoch, koníčkoch, pohľadoch na život, problémoch a potrebách, najmä tých, ktoré sú relevantné pre produkt a tému článku. Často sa stáva, že CA nie je homogénna. Napríklad šitie kostýmov si objednajú jednotlivci na sviatky a firemné večierky a divadelné skupiny na predstavenia. Majú rôzne potreby. Potom je cieľová skupina rozdelená do segmentov a podrobne predpísaná.

Informácie o konkurentoch. Špecialista môže tieto informácie nezávisle zbierať, ale podnikateľ lepšie pozná svoje prostredie. V krátkosti stojí za to požiadať o odkazy na 3-4 spoločnosti, ktoré sú v rovnakom segmente trhu a sú označené rovnakou cieľovou skupinou. Je skvelé, ak zákazník uvedie objektívne výhody a nevýhody svojich konkurentov.

Toto sú len všeobecné body, ktoré je potrebné zohľadniť v krátkosti. Skutočnejší dotazník pre konkrétny projekt môže byť oveľa podrobnejší. Hlavnou vecou na udržanie rovnováhy je zistiť všetky potrebné informácie a nie vystrašiť klienta s kilometrovým zoznamom otázok. Potom budeme hovoriť o dizajne a formátoch, v ktorých je vhodné poslať a vyplniť stručný.

Stručný softvér

Zoznam otázok pre zákazníka je možné zaslať v akejkoľvek forme - dokonca aj na papyrus. Nebudeme samozrejme posmievať, a zvážime 3 spoločné formáty.

Textový súbor Toto je najobľúbenejšia možnosť. Stručný je v programe Word alebo Google Docs vo forme tabuľky alebo položiek s poliami pre odpovede. Otázky sú lepšie rozdelené na sémantické bloky. Nie je nič zvláštne na maľovanie tu, všetko je veľmi jednoduché, takže sa presunieme k ďalšej možnosti.

Google Formy. Túto službu často využívajú zamestnávatelia pri vyhľadávaní vzdialeného personálu. Prvýkrát som premýšľal o možnosti použiť ho na zostavenie krátkeho po prečítaní článku-sprievodcu na blogu môjho kolegu Pavla Molyanova. Podrobne popisuje proces práce s týmto nástrojom, takže tu uvádzam len niekoľko výhod:

  • nemusíte súbor posielať 10-krát dopredu a dozadu;
  • pre zákazníka je vhodnejšie vyplniť takúto informáciu;
  • vyzerá pevnejšie;
  • možnosť vytvorenia jedného veľkého rozvetveného skratu pre všetky typy textov - pri výbere špecifického formátu bude zákazník požiadaný o rôzne otázky;
  • formulár je možné umiestniť na vašu stránku tak, aby klient nemusel nič sťahovať a sledovať odkazy.

Aj keď nepoužijete univerzálny stručný, formulár sa dá ľahko upraviť pre konkrétny projekt. Upraviť takýto dotazník je podľa môjho názoru pohodlnejší ako textové súbory.

Formulár na stránke. Táto možnosť je vhodná pre vlastníkov vlastných zdrojov. Vytvorte samostatnú stránku a vložte formulár tam. Najjednoduchší spôsob, ako som opísal vyššie, stačí skopírovať kód HTML z formulárov Google. Pre stránky WordPress, môžete použiť pluginy. Existuje mnoho, sú platené a zadarmo. Tu je niekoľko príkladov - Gravity Forms, Formidable Forms, Breezing Forms a ďalšie. Najviac zúfalý môže vytvoriť formulár prostredníctvom HTML a PHP. Vedomosti sú nevyhnutné minimum, je možné to urobiť bez účasti programátora, ale nepripravená osoba bude musieť stráviť niekoľko hodín. Samozrejme, že obrovský krátky s partiou otázok v tomto formáte môže vyzerať desivo. Podľa môjho názoru je na stránke lepšie urobiť malý dotazník, aby ste pochopili, čo od vás chcú, a potom pri ďalšom komunikovaní používať známe slovo alebo štýlové formuláre Google.

Stručný prehľad je pripravený. Teraz je potrebné ju vyplniť so zákazníkom a existujú aj možnosti.

Ako vyplniť stručný

Zdá sa, že to, čo je povedané - poslané klientovi a nechať ho vyplniť. Takýto priebeh udalostí je však populárny, ale nie dokonalý. Po spracovaní vyplneného krátkeho textu zostávajú zvyčajne otázky a začína sa dlhá korešpondencia.

Produktívnejší na vyplnenie dotazníka s klientom. Niekto si myslí, že takýto prístup je stratou času, ktorý už chýba. Toto je osobná záležitosť. Zdá sa mi, že existujú situácie, v ktorých neexistuje žiadna hlasová komunikácia. Ľahká verzia - briefing na telefóne alebo Skype. Spolu so zákazníkom prechádzate všetkými bodmi dotazníka a na ceste sa pýtate na vedúce otázky. Takže nemusíte ďalej tráviť čas na korešpondenciu a vytiahnuť osobu zakaždým, keď máte novú myšlienku. Okrem toho, počas rozhovoru osoba povie viac, než píše v súbore, môžete získať zaujímavé jemnosti a podrobnosti o produkte a pracovať so zákazníkmi. Nakoniec, niektorí ľudia jednoducho nemajú radi a nevedia vyjadriť svoje myšlienky písomne.

Ďalšou úrovňou sú osobné stretnutia. Na to ísť ešte menej špecialistov. Zákazník často žije v inom meste a nie je možné sa s ním stretnúť. Ale aj keď idete blízko, bude to trvať veľa času, as malým rozpočtom to nie je vhodné. Na druhej strane sa na osobnom stretnutí môžete dozvedieť viac ako v telefonickom rozhovore. Tvárou v tvár je ľahšie zachytiť náladu partnera a byť s ním na rovnakej vlnovej dĺžke. No, subjektívny dôvod - nemám rád hovoriť po telefóne, som pohodlnejší tvárou v tvár.

Stojí za to sa pripraviť na stretnutie alebo telefonický rozhovor s klientom - preštudujte si tému, premýšľajte, aké otázky sa opýtať. V opačnom prípade sa stručnosť ukáže ako neinformačná.

Chcem poznamenať ešte jednu vec. Je lepšie, keď nie je stručná náplň napísaná pravidelným manažérom obsahu alebo seo-špecialistom, ale vlastníkom firmy alebo odborníkom z praxe - osobou, ktorá priamo poskytuje službu alebo hovorí o produkte zákazníkom každý deň. Manažéri predaja môžu dať veľa cenných informácií - vedia, prečo k nim kupujúci prichádzajú, aké otázky sa pýtajú a prečo odchádzajú.

Všetky tieto skutočnosti sú subjektívne a nepredstierajú konečnú pravdu. Veľa záleží na konkrétnych ľuďoch - klientovi a copywriterovi. Mám zákazníka, ktorý s radosťou a dôkladne vyplní samotný briefing, doslova sa objaví niekoľko ďalších otázok. Iný klient trval na osobných stretnutiach a zakaždým organizoval rozhovor s odborníkmi. Bola to hodnotná skúsenosť, uvedomil som si, že takéto informovanie je najviac informatívne. Je však nepravdepodobné, že by presvedčený introvert chcel každý týždeň stretnúť cudzincov.

Namiesto záveru: čo sa stane, ak píšete bez stručnosti

Organizácia pracovného procesu je osobnou záležitosťou. Но использовать опросники со временем начинает каждый копирайтер, когда понимает, что от качества текста напрямую зависит доход. Когда получает первый крупный заказ.Keď prvýkrát dostane kritiku za text, ktorý môže byť rovnako použitý na mieste umývanie auta a svadobné agentúry.

Čo sa stane, ak pracujete bez stručnosti? Nič, nič. Nebude žiadny vývoj, žiadny profesionálny rast, žiadni veľkí klienti, spokojnosť s výsledkami ich práce. Stručná časť je základom marketingovej analýzy, bez ktorej nie je možné napísať dobrý text. Je to profesionálny etický a zodpovedný prístup k práci.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár