Marketing Augmented Reality: 15+ prípadových štúdií

S príchodom rozšírenej reality (rozšírená realita, AR), spoločnosti objavili nové spôsoby, ako sprostredkovať hodnotu produktu svojim potenciálnym spotrebiteľom. Rozšírená realita v reklame a marketingu priláka zákazníkov do vzrušujúceho sveta, zaplní ploché povrchy letákov a billboardov interaktívnym obsahom, nakreslí interakciu so značkou a umožní, aby bola služba ešte pohodlnejšia. Napriek obmedzeniam technológie sú niektoré nápady už úžasné. Trpezlivosť, a vy všetci sami uvidíte!

Ako funguje rozšírená realita

Vrstva virtuálnych objektov je „aktivovaná“ pomocou špeciálneho štítku - vo veľmi ranom štádiu vývoja technológie boli takéto značky QR kódy. Osoba nainštalovala aplikáciu na čítanie QR kódov na smartfóne a keď sa stretla s takýmto kódom na reklamnom plagáte, výklade alebo stánku, naskenovala ho a pred ním sa objavili ďalšie virtuálne informácie, video alebo fotografia.

Tu je príklad obchodu Tesco v Južnej Kórei - priamo na metro v Soule nainštalovali banner s obrázkami produktov. Značky QR boli na výrobkoch vyznačené a osoba, čakajúca na vlak, si mohla vybrať výrobky a objednať si ich, a večer dostať kuriérske doručenie.

Teraz môžu byť značky skryté za fotografiami a inými objektmi reálneho sveta, ktoré dokáže smartphone rozpoznať pomocou špeciálneho prehliadača rozšírenej reality a technológie počítačového videnia. Z jednoduchých, jasných, ale zbytočných experimentov sa vývojári presunuli k vytvoreniu skutočne potrebných služieb - napríklad sa objavil Word Lens - s jeho pomocou môže turista prekladať neznáme nápisy na svete a nasmerovať na ne fotoaparát smartfónu (táto možnosť je k dispozícii v službe Google Translate).

IKEA bola jedna z prvých, ktorá zistila, ako využiť rozšírenú realitu: katalóg nábytku z roku 2014 sa stal značkou. Teraz potenciálny kupujúci mohol rýchlo pochopiť, ako by sa nová pohovka alebo kreslo zmestili do interiéru bytu, odfotili nový dekor a objednali.

Vizualizácia snu potenciálneho kupujúceho a jeho príjemné emócie sú účinným spôsobom, ako získať verného zákazníka.

Volvo uviedlo na trh pretekársku AR-hru, ktorá sa časovo zhoduje s vydaním nového modelu S60. A aj keď to nie je najúspešnejší príklad použitia rozšírenej reality (virtuálne objekty nenahrádzajú reálne, len zapadajú na vrchol), efekt novosti a nových užívateľských skúseností perfektne fungovali. Spoločnosť prerušila všetky záznamy - návštevnosť na stránke sa zvýšila o 293%, počet kliknutí na 192 319 a percento účasti bolo 9,6%. Zámer uskutočniť nákup sa zvýšil o 88% a povedomie o značke sa zvýšilo o 240%. Vďaka hernému formátu aplikácie sa spoločnosti podarilo pritiahnuť pozornosť mladšieho diváka na značku - potenciálnych budúcich vlastníkov automobilov Volvo.

Hra s technológiou virtuálnej reality od spoločnosti Volvo

BMW tiež poskytlo svojim potenciálnym zákazníkom možnosť doslova „dotknúť sa“ nového automobilu - kabrioletu Z4, aby sa na neho pozerali zo všetkých strán, aby ho preštudovali do najmenších detailov. To by mohlo byť vykonané prostredníctvom fotoaparátu notebooku, prezeranie s ním vytlačené čiernobielej značky. Na tejto etikete sa objavilo miniatúrne auto, ktoré bolo priamo v rukách osoby a potom reprodukovalo peknú animáciu pohybu.

AR technológia umožňuje človeku nezávisle otáčať trojrozmerný objekt, keď je v pohľade na kameru

Najväčší vplyv technológie AR sa plánoval, keď sa užívateľ pozrie na svet prostredníctvom okuliarov virtuálnej reality - a v tomto okamihu existovali pochybnosti, že by sa to dalo tvrdiť. Sklá sú stále drahé - priemerná cena je 200 000 rubľov a niektoré projekty, ktoré sľubujú, že budú prielomom vo svete technológií (Google Glass), boli úplne zmrazené. Vývoj technológie sa zastavil kvôli obmedzeniam železa. Podnikateľská komunita si v sklamaní povzdychla a pripravila sa pochovať technológiu AR, pretože nesplnila očakávania. Táto sféra je príliš inovatívna, existuje len málo nápadov na aplikáciu, dokonca menej kvalitný obsah, a klient nie je natoľko ľahký na to, aby vytiahol smartphone, stiahol si samostatnú aplikáciu (ktorá často neváha príliš málo), aby si prezeral reklamný banner alebo krátku 3D animáciu.

Ako hra Pokemon Go pomohla podniku

Nové kolo činnosti, prinášajúce nádej na úspešnú budúcnosť technológie AR, sa stalo v roku 2016 vydaním hry Pokemon Go. Hra zmenila myšlienku rozšírenej reality, čo ukazuje, že virtuálne objekty môžu byť spojené nielen s fyzickými štítkami, ale aj s GPS súradnicami na mape a že ľudia sú pripravení naučiť sa neobvyklú technológiu kvôli novému zaujímavému zážitku.

Najviac podnikavých firiem si rýchlo uvedomilo, že s využitím možností hry je možné presmerovať tok ľudí z parkov priamo do obchodov a kaviarní. Sprievodca kaviareň Huge Café v Atlante zistil, že hra rýchlo kladie dôraz na batériu smartfónu, a preto začala ponúkať možnosť dobíjania a zároveň vyskúšať voľné buchty. Spolu s buchty zdarma, návštevníci získali ďalšie jedlá z menu. Množstvo značiek, vrátane Domino's Pizza, uverejnilo príspevky v sociálnych sieťach s informáciami o tom, ktoré Pokemon môžete chytiť v ich zriadení, a to tiež zvýšilo návštevnosť.

Niektoré nápady, ktoré priniesol Pokemon Go inšpirovali startupy k vývoju nástrojov a platforiem pre vytváranie vlastných hier s vyhľadávaním virtuálnych objektov na reálnom teréne vďaka možnostiam rozšírenej reality, tieto služby zrodili udalosti ako „The Hunt for Hidden Money“ v San Diegu, alebo hľadať virtuálne poklady a vymieňať ich za skutočné ceny v Olympijskom parku v Sydney.

15 ďalších príkladov použitia AR v reklame a marketingu

Tu sú niektoré skvelé nápady pre inšpiráciu, ako diverzifikovať svoje marketingové a propagačné materiály s rozšírenou realitou. Príklady sú kategorizované podľa dotykových bodov s klientom a zamýšľanými účelmi.

Letáky, výtlačky a katalógy výrobkov

 1. Vrchný prevod

Top Gear - slávny časopis o autách - spojil svoje sily so službou Aurasma, vďaka čomu bol svet plne interaktívnym vydaním časopisu, obohateným o videá, ktoré si môžete prezrieť priamo na stránkach publikácie, stačí si so sebou priniesť smartphone s aplikáciou.

 1. Hector & Karger

Značka Hector & Karger vydala módny lookbook v prvkoch AR. Táto možnosť je zaujímavá, ale pri používaní virtuálnych modelov by ste mali byť opatrní. Virtuálne oblečenie sa nemusí správať vôbec ako skutočné a dokonca vyzerať trochu inak a klient môže mať sťažnosti pri spontánnom nákupe.

 1. Faberlic

Katalóg Faberlic ponúka klientom možnosť pozrieť sa na produkt v plnej veľkosti, otočiť ho v rôznych smeroch - je známe, že vzhľad výrobku je pre ženy dôležitý, vyberajú si ich očami. Okrem toho môžete odhadnúť výšku finančných prostriedkov - čo nie je vždy jasné z fotografie, prečítajte si zloženie na štítku a okamžite objednajte.

Vizitky

 1. Agentúra JWT

Londýnska agentúra JWT bola jednou z prvých, ktorá vymyslela vizitku s prvkami AR. Na firemnej vizitke sa pod špeciálnymi ikonami zmestí portfólio zamestnancov a značka o umiestnení spoločnosti na mape Google. Vizitka je vytvorená na základe prehliadača blippar.

Štítky, informácie o obaloch

 1. Vodka "Absolútna"

Po nasmerovaní kamery na štítok Absolut vodky, kupujúci ide na 3D prehliadku malej švédskej osady Åhus, kde je výrobok vyrobený. Môže preskúmať oblasť, naučiť sa technológiu výroby a získať recept na kokteil s vodkou.

 1. Heinz

Pod etiketou Heinz ketchup je celá kniha receptov, ktoré môžu byť pripravené pomocou tohto produktu. Každý recept je možné zdieľať na sociálnej sieti.

Cenníky, výklady

 1. COOP

Inovatívny supermarket COOP v Miláne v Taliansku ukazuje množstvo živín v každom produkte z radu, zobrazujúce informácie na veľkých zrkadlových obrazovkách.

Stojany na verejných miestach, billboardy

 1. Coca-Cola a WWF

Coca-Cola spolu s World Wide Fund for Nature (WWF) zriadili informačný stánok v londýnskom Science Museum, kde sa môžete dozvedieť o problémoch Arktídy. Návštevníci múzea s pomocou rozšírenej reality sledovali rodinu ľadových medveďov. Zmienka o kampani sa objavila v tlači 388 krát a spôsobila viac ako 900 diskusií na túto tému.

Dodatočná hodnota produktu (informácie a školenia)

 1. "Dixie"

Maloobchodník "Dixie" predstavil nový album albumom so samolepkami, ponúkajúce si za určitú sumu tovar a dostal nálepky, za ktorými boli skryté 3D modely dinosaurov. Tieto modely si môžete prezerať prostredníctvom aplikácie vo svojom smartfóne.

Prilákanie pozornosti na značku alebo nový produkt.

 1. Goznak JSC

Goznak JSC sa rozhodol využiť silu rozšírenej reality na popularizáciu nových bankoviek 200 a 2000 rubľov a vydal svoju vlastnú mobilnú aplikáciu Bankovky 2017. Keď vznášate smartphone na účte, môžete vidieť miniatúrny krymský most a dokonca kontrolovať faktúru za pravosť.

 1. John lewis

John Lewis, najväčší reťaz obchodov s nábytkom vo Veľkej Británii, vytvoril showroom, kde návštevníci mohli premeniť izbu na kuchyňu, obývaciu izbu alebo spálňu a inštalovať do nej virtuálny nábytok podľa svojich predstáv prostredníctvom špeciálnej aplikácie. Zmienka o inováciách prilákala do obchodov veľký počet zákazníkov.

Navigácia, geolokácia

 1. Stella artois

Značka Stella Artois vydala aplikáciu Le Bar Guide, ktorá umožňuje ľuďom nájsť bary na mape, čítať recenzie návštevníkov a nájsť najbližší bar s ich obľúbeným pivom.

Interaktívne hry a gamifikácia

 1. uhniezdiť sa

Prečo nie otočiť krabicu z raňajok v interaktívnej hernej konzole, mysleli si zástupcovia spoločnosti Nestle a priniesli myšlienku do života s pomocou rozšírenej reality. Stačí, aby ste do laptopu s webovou kamerou priniesli krabičku so značkovačom, pretože celý svet sa objaví vo vnútri boxu, ktorý sa ovláda nakláňaním boxu v priestore.

Demonštrácia objektov mierky

 1. "Rosatom"

Spoločnosť "Rosatom" navrhuje zvážiť zariadenie jadrovej elektrárne prostredníctvom značkovej aplikácie. To vám umožní vidieť všeobecnú štruktúru, plán objektu a podrobne sa zoznámiť s jeho jednotlivými časťami. Každá časť je podpísaná a obsahuje aj informatívnu animáciu.

Snažiť sa o oblečenie a šperky

Converse Topánky

Známy výrobca obuvi Converse Shoes vytvoril aplikáciu s rozšírenou realitou, ktorá umožňuje zákazníkom vychutnať si vybavenie v pohodlí vlastného domova. Môžete fotografovať a zdieľať ich v sociálnych sieťach.

Bonusové video

A nakoniec: bonusové video je zábavný, fantastický príklad toho, ako by ulice a obchody mohli vyzerať, keby rozšírená realita dosiahla nebývalý rozkvet.

Bez ohľadu na oblasť podnikania budú jasné nápady na uplatnenie rozšírenej reality všade a časom sa počet príležitostí zvýši. V komentároch navrhujem diskutovať o tom, ako môžete vo Vašom podnikaní použiť rozšírenú realitu.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár