Čo je kvalitný obsah z hľadiska vyhľadávačov

Neustále naháňame „kvalitu“ obsahu. Neustále o tom píšeme na našom blogu. Neustále o tom hovoríme na profilových podujatiach a skupinách sociálnych sietí. „Obsah musí mať vysokú kvalitu“ - zdá sa, že všetko je jasné. Ale je to naozaj?

Neexistuje žiadna abstraktná "kvalita" obsahu, rovnako ako neexistuje "dobré" kino, "krásna" hudba a "zaujímavé" knihy. Kino môže byť dobré a kniha je zaujímavá pre konkrétnu osobu. A ten istý film bude smrteľne nudný pre inú osobu a nie je tu nič prekvapujúce - koľko ľudí, toľko názorov.

A čo vyhľadávače? Zástupcovia vyhľadávačov nám tiež neustále hovoria o kvalite obsahu. Otvorím sekciu "Pomocník pre webmasterov" v Yandexe. Teraz a potom sa objaví zmienka o tejto kvalite, ale o kritériách kvality sa nič nehovorí. Zároveň je zrejmé, že „kvalita obsahu“, o ktorej hovoria vyhľadávače, je dnes jedným z najdôležitejších faktorov hodnotenia.

Je jasné, že vyhľadávanie dnes nie je to isté ako v nulových rokoch. Je veľmi modernizovaný. Stal sa šikovným. Ale je to súbor algoritmov (stále). Nech je "inteligentný", aj keď komplexný, hoci samo-učiaci sa, ale - súbor algoritmov. Takže abstraktný pojem „kvalita obsahu“ sa rozkladá na kompozitné „molekuly“. V tomto článku sa pokúsim zvážiť "kvalitu obsahu", presne ako faktor hodnotenia.

Hovorme o tom - čo je „kvalitný obsah“ z hľadiska vyhľadávania dnes a aké možné sú možné hodnotiace algoritmy. Poďme.

1. Kvalitný obsah uspokojuje potreby používateľov.

A začnem s jednou dôležitou vecou, ​​narazím na to. Vo väčšine prípadov, ohromujúci počet odborníkov na propagáciu vyhľadávačov hovorí o obsahu vo vzťahu k relevantnosti textu. Toto bude vždy diskusia o „kľúčových udalostiach“, „kľúčových hustotách“, „pásových oparoch“, „frekvenčných slovníkoch“, „lemmách“ atď. Áno, toto všetko má právo na existenciu a relevantnosť textu je nepochybne dôležitá. Začiatok niekde od roku 2010 - som o tom presvedčený - text má oveľa väčší vplyv na výsledky vyhľadávania z hľadiska faktorov hodnotenia správania. To znamená, že pri výpočte konečnej relevantnosti dokumentu sú faktory súvisiace s relevanciou textu niekoľkokrát menej dôležité ako faktory spojené s charakteristikami správania.

Musíte byť odborníkom na to, o čom píšete. A mali by ste vytvoriť (to je veľmi dôležité!) Najúplnejší, komplexný manuál o pomerne úzkom probléme, o ktorom píšete (termín Power Page sa stáva populárnym vo vzťahu k takýmto článkom v zahraničí).

Ako to funguje, pokiaľ ide o poradie: váš dokument bude "posledným kliknutím" v reťazci kliknutia používateľa - používateľ hľadá informácie o probléme, raz na vašej stránke a po prečítaní ho zastaví vyhľadávanie.

Je dôležité vytvoriť takýto text, po ktorom užívateľ prestane hľadať informácie o tej istej téme.

Tu sú príklady takýchto príručiek (dávam odkazy na naše vlastné články, odkaz kotva je vyhľadávací dotaz v Yandex, pre ktorý je tento článok v hornej časti): Testovanie A / B, Sledovanie očí, Propagácia mladej stránky, produktovej karty, filtrovania pobočiek.

Skontrolujte a presvedčte sa sami, pre všetky tieto požiadavky, naše články sú v hornej časti "Yandex", a nie jeden z týchto článkov bol zakúpený jeden odkaz po celú dobu! (Na druhej strane, dostatočný počet prirodzených sociálnych podnetov - rád, tweety, rassharivaniya).

Ako jeden z podtypov takýchto článkov by som rád uviedol ešte jeden príklad. Máme jeden článok - Pristátie: odhalenie niektorých mýtov o vstupných stránkach. Tento článok nie je vyčerpávajúci manuál pre vstupné stránky. Ale ona je v hornej časti "Yandex" na žiadosť "pristátie" - áno, aj bez jediného nákupu odkaz na túto stránku. (Žiadosť má frekvenciu viac ako 36 tisíc prostredníctvom programu WordStat a denná prevádzka na stránku.) Aký je trik? Sme presvedčení, že pristátia ako marketingový nástroj sú dnes veľmi nadhodnotené. Nepochybne sú nevyhnutné a dôležité, ale je to bodový nástroj, ktorý nie je vhodný ako jediný „dotykový bod“ s klientom. Toto je článok, o ktorom hovoríme. Pravdepodobne, po prečítaní článku, značná časť ľudí, ktorých niekto raz odporučil používať vstupné stránky, prestane hľadať informácie o nich. Voila - faktor posledného kliknutia.

Môj názor je dnes najdôležitejším „textovým“ hodnotiacim faktorom v úvodzovkách - pretože tento faktor nesúvisí s textovou relevanciou, hoci má priamy vplyv na správanie užívateľa na stránke (a teda aj faktory hodnotenia správania).

2. Kvalitný obsah sa zameriava na jednu tému (nie „striekanú“)

Je jasné, že dôležitosť textu je dôležitá pre hodnotenie a závisí od hustoty kľúčového vstupu. Ale na opačnej strane: čím vyššia je hustota kľúčového vstupu, tým vyššia je "spam" textu. To znamená, že takýto text prestáva byť prirodzený. Ale ako sa môže zvýšiť relevancia textu bez toho, aby sa stal spamom? Veľmi jednoduché môže byť v skutočnosti.

Vyhľadávanie už dlho nefunguje s "kľúčmi", ale s entitami. Ospravedlňujeme sa, teraz to bude trochu neistá, ale pokúsim sa o príklad.

Vo vašej izbe, v ktorej sedíte práve teraz, je drevený objekt, ktorý vyzerá ako obdĺžnik so stranami, dobre, povedzme, 60 x 90 cm a štyri hranaté pozdĺžne tyče sú priskrutkované do okrajov tohto obdĺžnika. Celkovo sú 4 takéto tyče. Pravdepodobne teraz sedíte za touto položkou.

Už chápete, čo to je? Tak čo? A vo chvíli, keď poviete „stôl“, použijete nominatívnu funkciu jazyka. Entity / Concept, ktorý ste si obliekli v lexeme.

Z hľadiska lingvistiky používame nominácie v textoch v zmysle SEO - „kľúčov“. Ale vyhľadávače už fungujú nielen s nomináciami, ale s entitami. Nie s tabuľkami, ale s koncepciou tabuľky.

A význam možno zvýšiť bez zvýšenia hustoty kľúča, ale na úkor vyššieho výskytu príbuzných subjektov.

Jedným z najjednoduchších príkladov príbuzných subjektov sú synonymá: je jasné, že "hotely v Moskve", "hotely v Moskve" sú jedna a tá istá vec. Súvisiace entity však nemusia byť úplné synonymá. Teraz vám uvediem nasledujúce rady viet: "Moskovské hotely", "Moskovské hotely", "Moskovské ubytovne", "apartmány v Moskve s denným nájomným". Je jasné, že to všetko nie je to isté - rozdiel medzi hotelom a hotelom je sémanticky minimálny, ale rozdiel medzi hotelom a ubytovňou je už omnoho vyšší. A medzi hotelom a bytom na prenájom, je to tak obrovské, to sú rôzne veci, nie je možné ich miešať. A čo tieto požiadavky spája? Čo ich spája je, že vo všetkých týchto objektoch môžete zostať v Moskve. To je dôvod, prečo na žiadosť "hotely v Moskve", nájdete v vydaní aj hotely a hotely, ale nenájdete ubytovne a apartmány pre denné nájomné (nebudú relevantné pre žiadosť). Ale na požiadanie "zostať v Moskve lacno" nájdete lacné hotely, hotely, hostely a apartmány s denným nájomným. Pretože vyhľadávanie chápe takúto entitu - "miesto, kde môžete zostať v Moskve, platiť peniaze."

Ako vyhľadávanie určuje súvisiace entity? No, očividne užívateľským správaním. Súvisiace subjekty teda nie sú niečím, čo je raz a navždy definované, môžu sa však meniť v čase, keď sa menia vzorce správania používateľov.

Keď pracujete na vytváraní vysoko kvalitného obsahu, musíte premýšľať nielen o tom, ako môžu používatelia vyhľadávať váš článok, ale aj o tom, ktoré súvisiace subjekty by mali byť v článku prítomné. Uvediem špeciálne zjednodušený príklad. Ak chcete napísať text, ktorý by mal byť vysoko hodnotený podľa žiadosti "stručný životopis Napoleona Bonaparteho", zrejme, váš článok - pre všetku jeho stručnosť - nemôže byť bez subjektov s ním spojených - "vojny roku 1812", "bitky pri Waterloo", "Svätá Helena". Pretože biografia Napoleona bez toho, aby sa spomínali tieto entity, tiež nie je predstaviteľná.

Dnes sa to stáva kritickým. Prítomnosť príbuzných subjektov v článku označuje úplnosť poskytnutých informácií. Na druhej strane, ak existuje veľký počet subjektov v článku, ktoré nie sú pre vyhľadávací nástroj zrejmé (pretože vzory užívateľov nepreukazujú konektivitu týchto subjektov), ​​potom to bude „rozmazávať“ relevantnosť textu, čo ovplyvní určitý faktor redukcie hodnota relevantnosti dokumentu.

3. Kvalitný obsah je informatívny.

Abstraktné znenie, súhlasím. Ale dúfam, že ste už pochopili, že som v tomto článku veľmi konkrétny. Čo je teda informatívne? Toto je takzvaná "hustota textu". Maximálna hustota textu je, keď množstvo informácií v článku má sklon k nekonečnu a objem textu má sklon k nule. Inými slovami, keď sa nič nedá odstrániť z textu bez straty významu.

Algoritmy na určovanie "vodnatosti textu" existujú už dlhú dobu a používajú sa v IT priemysle nielen prostredníctvom vyhľadávačov, ale aj tvorcami antispamových filtrov pre poštové služby, archivačné programy atď.

Algoritmy, ktoré určujú faktor stlačiteľnosti textu, sú odlišné. Existujú algoritmy, ktoré odhaľujú hustotu výskytu v textoch niektorých najobľúbenejších pre lexémy v ruskom jazyku, a preto sú odhalené anomálie - odchýlky od normy. Existujú algoritmy kompresie slov rodiny LZ atď.

V súlade s tým, čo potrebujete vedieť o hustote textu, ako sa uplatňuje na podporu vyhľadávačov. Hovoriaci text je vždy menej hustý ako správny literárny text. Preto záver: keď napísať text, musíme viesť rozhovor s odborníkom, v žiadnom prípade by sa takéto texty nemali uvádzať v dekódovanom a „česanom“ spôsobe, rozhovor by mal byť vážne prepracovaný - odstrániť sémantické opakovania, dĺžky, odchýlky.

Na druhej strane musíte pochopiť, že maximálna hustota textu sa dosahuje „sušením“, keď z textu odstránite všetko živé a emocionálne zafarbené. Napríklad maximálna hustota textu je zvyčajne prítomná v oficiálnych dokumentoch, nariadeniach, zákonoch atď. Nič z týchto textov nemožno odstrániť bez straty významu. Ale oni sú tiež čítať dosť tvrdo, musíte prebrať každú vetu, ako by cez húštiny niektorých hustých Bush.

Vyhľadávače, indexujúce textový obsah, berú do úvahy nielen text v zmysle "stlačiteľnosti" (prítomnosť "vody" v texte), ale aj z hľadiska zrozumiteľnosti textu. Existujú aj algoritmy čitateľnosti textu (napríklad index čitateľnosti Flash bol pôvodne vytvorený pre anglický jazyk, ale pre ruský jazyk existuje výpočet indexu). Ale to v skutočnosti nie je také dôležité - celý korpus textov v ruštine pre vyhľadávače na experimenty, aby odhalili svoje vlastné algoritmy čitateľnosti, toľko, koľko sa im páči. Moderné vyhľadávanie samozrejme využíva tieto dva mechanizmy - definíciu „vody“ v texte a definíciu čitateľnosti.

Ako to používame na vlastné účely? Napíšte najhustejšie texty bez "vody". Odstráňte sémantické opakovania, tautológiu, dĺžku, ale texty „neuchovávajte“. Metafory, porovnávacie obraty, slovné hříčky, narážky a iné cesty sú celkom vhodné. Robia váš text výraznejším, zaujímavejším a čitateľnejším.

4. Kvalitný obsah vytvára sociálnu odozvu.

No, konečne sme prišli na jednu dôležitú otázku, ktorá bola relevantná pre SEO priemyslu už niekoľko rokov. Ak odstránite všetky zbytočné, potom otázka bude: ovplyvňujú spoločenské signály poradie alebo nie?

Skôr, než sa ponoríme do hľadania odpovede na túto otázku, určme, aké sociálne signály môžu (prípadne) vyhľadávače zohľadniť. Na sociálne signály by som odkázal na tri typy aktivít: rád na publikovanej stránke pomocou nainštalovaných tlačidiel sociálnej siete (rád), publikovanie odkazov na materiál v mojom účte sociálnej siete alebo na verejnosti (zdieľanie, tweety) a návštevnosť zo sociálnych sietí na stránku.

Teraz k otázke vplyvu sociálnych faktorov na rebríčku. Existuje mnoho štúdií (dosť závažných, nezávislých a spoľahlivých), ktoré potvrdzujú vplyv sociálnych signálov na rebríček. Zástupcovia vyhľadávačov však opakovane popreli (a dodnes vyvracajú), že pri zaraďovaní stránok sa zohľadňujú sociálne signály. Je možné, že zástupcovia vyhľadávačov tu vôbec nie sú mazaní.

Tu vidíme jasný príklad problému kurčiat a vajec, t. problémy s nešpecifikovanou príčinou. Na čo reagujú vyhľadávače - na sociálne signály alebo na obsah, ktorý tieto sociálne signály vyvolali? Zaujímavý, pútavý, vírusový obsah vytvára tzv. Spoločenský hluk ("sociálny hluk"). Vyhodnocuje tento šum tento šum? Alebo hodnotí niektoré charakteristiky textu, ktoré umožňujú definovať tento obsah ako zaujímavý, pútavý a vírusový (a teda potenciálne uspokojujúci potreby publika vyhľadávačov)?

Predpokladám, že všetky rovnaké, vyhľadávače nehodnotia sociálne bzučanie ako také, ale text. A dobré hodnotenie článku vo vyhľadávačoch pre relevantné dotazy je rovnaké. výsledok vysoko kvalita článkoch, ako aj spôsobených týmto článkom sociálne hlášky.

Ako nám tieto vedomosti pomôžu v našej práci? Veľmi jednoduché. Nemali by ste sa zapájať do manipulácie so sociálnym hlukom (kupovať "záľuby", "zdieľať" a ešte viac prechody zo sociálnych sietí). Namiesto toho používajte prirodzené podnety ako indikátor kvality výrobku.

Chápem, že propagácia článku v sociálnych sieťach je samostatný rozpočet, ktorý je potrebné položiť, ale len veľmi málo ľudí ho v skutočnosti sľubuje. Ale som si tiež istý dvoma vecami. Po prvé: rozpočet by nemal byť vynaložený na podvádzanie sociálnych signálov, ale na nákup „dotykov“ - kontaktov cieľovej skupiny s vaším obsahom. Po druhé, ak po propagácii váš obsah nevytvára prirodzenú odpoveď v sociálnych sieťach, potom kvalita obsahu je nedostatočná. Som presvedčený, že kvalitný obsah by mal priniesť prírodné rády a shas. Áno, je to ťažké. Áno, nie vždy to funguje. Ale ak sa tak nestane, urobte sťažnosť predovšetkým pre seba, presnejšie - pre kvalitu vášho obsahu.

5. Kvalitný obsah vzbudzuje dôveru.

Dôvera. Notoricky známa "dôvera". Poradie dôvery. Je zrejmé, že tento ukazovateľ, alebo skôr súčet ukazovateľov, je určený nielen obsahom.

Čo je dôvera? Z čoho sa vyrába?

Internet je virtuálna realita. Človek na internete je skreslené zrkadlo a stupeň jeho skreslenia závisí od vzdialenosti medzi skutočnou osobou a jej obrazom seba samého (čo chce vidieť v očiach druhých). To isté platí pre existujúce podniky. Všetci sú viac či menej nafúknutý - chcú sa zdať väčšie, lepšie a efektívnejšie ako v skutočnosti. Vyhľadávač sa snaží určiť autentický vzhľad spoločnosti - čo to vlastne je. Ako ho používať?

Napíšte o sebe. Použite fotografie vlastnej kancelárie, výroby, skladov. Nakoniec streamujte videá z vašej kancelárie na internet.

Ak sa podieľate na vytváraní obsahu pre vašich expertov vašej spoločnosti, neváhajte uviesť ich mená. Nakoniec začnite podpisovať autorov vašich článkov. Vo virtuálnom priestore vašej spoločnosti neexistuje, ak vyhľadávače nepoznajú užívateľské profily, ktoré vás označujú za zamestnávateľa. Čím viac zmienok o vašej spoločnosti, tým lepšie. Tieto nemusia byť nevyhnutne hypertextové odkazy na vaše stránky. Pri vyhľadávaní sa berie do úvahy zvyčajná textová citácia spoločnosti (navyše môže pochopiť kontext zmienky o spoločnosti).

Ak hľadáte zamestnancov a máte veľké množstvo voľných pracovných miest na špecializovaných webových stránkach, je to znamenie, že ste skutočnou a fungujúcou spoločnosťou.

Ak sa s klientmi a zamestnancami diskutuje na stránkach o preskúmaní, je to znamenie, že ste skutočnou a fungujúcou spoločnosťou.

Buďte otvorení obsahu, ktorý vysielate. Nesnažte sa ozdobiť seba a svoje výhody. Nesnažte sa prevziať viac, ako ste naozaj.

Obchod musí byť re-le-van-10 na obsah, ktorý vysiela, a obsah musí byť re-le-van-10 na podnikanie.

***

Na týchto päť bodov som chcel demonštrovať, ako indexovanie vyhľadávačov a „rozumie“ vášmu obsahu. V úvodzovkách píšem slovo „chápe“ - pretože v skutočnosti to nič nerozumie, to sú len algoritmy. Zatiaľ. Hľadanie sa však vyvíja a vyvíja sa exponenciálne. Каждый год он будет становиться на порядок интеллектуальнее (к поисковым системам в полной мере применим закон Мура, помните об этом). "Бороться" с поиском методом накруток будет становиться сложнее с каждым годом и даже месяцем. Настало время понять это.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár