Alternatívne marketingové možnosti - keď základy už nefungujú.

Sofistikovaný kupujúci je ťažké pripojiť letáky v blízkosti metra alebo kontextovej reklamy na internete, nevenuje pozornosť reklamám, sledovaniu televíznych relácií. Je vždy pripravený - čaká na niečo, čo predá. A je ich viac. Nemajú klasické marketingové nástroje, musia byť zainteresovaní a zainteresovaní. Ľahko povedať, ale ako?

Rozšírená realita

Použite rozšírenú realitu (narodená rozšírená realita, AR - „rozšírená realita“) - technológia, ktorá pridáva prvky digitálneho sveta do každodenného života.

Chodíte po ulici a zrazu sa v blízkosti Petrohradu objaví historický certifikát pri Spasiteľovi na rozliatej krvi? Toto je AR.

V zahraničí obchodníci aktívne používajú nástroje AR a vymýšľajú spôsoby, ako ich speňažiť. Pamätajte si, Pokemon GO v roku 2016, keď ľudia, ako boli zavedené, boli chytanie Pokemon. Hra je zadarmo, ale neskôr za 50 dolárov začal predávať príslušenstvo Pokemon Go Plus, varovanie o pokemon neďaleko. Tvorcovia speňažili hru a na úkor maloobchodníkov, ktorí ponúkajú platiť za umiestnenie Pokemon v inštitúciách na zvýšenie toku kupujúcich.

Rozšírená realita pomaly, ale isto preniká do televízie. Napríklad kanál BBC testuje platformu pre športové analýzy - Piero AR. Štúdio zobrazuje podujatia futbalových zápasov v podobe 3D hologramov: karty prenosu tepla z lopty, pohyb hráčov, ukážka kompozície.

Mikhail Semenkov, zakladateľ Unibory, úspešne zaviedol túto technológiu v Rusku. Vytvoril sfarbenie, ilustrácie pre rozprávky, hádanky a kartové hry s animovanými obrázkami. Je jednoduché oživiť ilustráciu - musíte si stiahnuť mobilnú aplikáciu a pripojiť telefón k obrázku. Produkt sa stal populárnym na trhu a do marca 2017 priniesol 5 miliónov rubľov.

Chalani z firmy Fotosklad pracujú na projekte rozšírenej reality. Vyvíjajú pokyny na používanie zariadenia: na obrazovke telefónu sa otvára 3D model fotografického zariadenia, ktorý možno rozobrať a preštudovať.

V roku 2018, tým, že rozpočty na rozvoj AR technológie, budú ruskí obchodníci prekvapiť sofistikovaných kupujúcich.

 • Wow efekt
 • Jednoduché prispôsobenie pre každý segment.
 • Nízka konkurencia. V Rusku je technológia stále nedostatočne rozvinutá.
 • Vizuálna zložka. Je lepšie vidieť raz, aj keď v rozšírenej realite, ako počuť 7 krát.
 • Relatívne vysoká cena - od 300 tisíc rubľov.
 • Doba vývoja - od 2 mesiacov.

kvíz

Kvíz - malý kvíz. Zahŕňajú používateľa do hry. Essence - klient prechádza jednoduchým testom, po ktorom navrhnete riešenie, ktoré ukončí jeho potrebu. Výsledok sa okamžite zobrazí alebo pošle na poštu a po prijatí ho klient zverejní na sociálnych sieťach - samozrejme podľa želania. S jedným kvízom môžete vyriešiť 3 globálne úlohy:

 • Prilákanie nových potenciálnych zákazníkov. Návštevníci stránky ochotne prejdú testom a nechajú kontakty, aby získali výsledok testu.
 • Získanie návštevnosti zo sociálnych sietí. Výsledky kvízu musia byť také, aby ich používatelia zdieľali na sociálnych sieťach. Noví zákazníci, ktorí uvidia túto publikáciu, budú chcieť vykonať test a prejsť na stránku stránky.
 • Tvorba portrétu cieľovej skupiny. Ak neviete nič o potenciálnom kupujúcom, potom pred kvízom položte otázky, na ktoré vám poskytnú základné informácie. Vytvoríte typický portrét: pohlavie, vek, zemepis, zárobky atď. Premýšľajte o tom, čo v ňom chýba, a na základe toho formulovajte otázky v kvíze. Môže to byť čokoľvek, čo sa vám páči: obľúbená sezóna, farba, oblečenie alebo výber toho, ktorý sa vám páči. Záleží na výrobku. Ale v každom prípade, vo forme hry v kvíze, sa dozviete o publiku, že v iných podmienkach je takmer nemožné zistiť.

Úspešný kvíz - cieľ. To znamená, že poznáte publikum a správne ho segmentujete. Nemáte dostatok informácií? Experimentujte, skúste sledovať výsledky. Ak upadnete do Strednej Ázie - vernosť je zaručená. Okrem toho bude veľká šanca premeniť účastníkov kvízu na zákazníkov.

Tento výsledok sa môže pochváliť Zennioptical Internet Optics, milión-dolár obchod s okuliarmi, založená v roku 2003. Ak sa domnievate, že informácie v blogu služby, s ktorou bol kvíz vyrobený, sú prvé milióny Zennioptical povinní test, ktorý prilákal 200.000 užívateľov.

Kvíz pozostáva z 9 otázok. 8 odpovedí je uvedených na obrázkoch, pre 1 otázku musíte vybrať jednu z možností z 11 navrhovaných. Výsledkom je odporúčanie rámca s popisom typu osobnosti. Na konci popisu odkaz na internetový obchod.

V kvízovej adrese pre jednu osobu. Nebojte sa zdať smiešne. Formát naznačuje ľahkosť a priateľstvo.

Ďakujeme zákazníkom alebo vernému publiku. Dajte možnosť vyhrať cenu. Reebok práve vybral tento formát.

Kvíz je účinnou súčasťou marketingu obsahu a novým spôsobom interakcie s publikom. Zákazník by vás mal zaujímať. Nedovoľte, aby užívateľ unavený - 7-15 otázok na kvíz bude optimálny, nič viac.

 • Vírusový účinok. Distribuované prostredníctvom rôznych komunikačných kanálov: webových stránok, médií, blogov, sociálnych sietí.
 • Môžete to urobiť sami.
 • Vysoký stupeň zapojenia.
 • Štúdium divákov. Pomáhať zistiť o publiku, že s pomocou iných nástrojov je ťažké zistiť.
 • Popularita. Užívateľ môže byť unavený z nekonečných kvízov.

Živé vysielanie

Živé vysielanie v sociálnych sieťach - nový nástroj, s riadnym využitím, uzatvára námietky publika a šetrí čas spoločnosti. Zoberme si príklad obchodu s oblečením.

Námietka 1. Neviem, ako sa bude sedieť oblečenie, Živé povedzte nám o vlastnostiach produktu, ukážte, ako je to na mieru a sedí na rôznych typoch postavy.

Námietka 2. Neviem, ako vyzerá farba naživo. Živé video a dobré osvetlenie bude stačiť.

Námietka 3. Neviem, či ste skutoční. Ukážte výrobný proces alebo kanceláriu, predstavte zamestnancov a povedzte im, čo robia.

Námietka 4. Potrebujem urgentný a na dlhoročnú odpoveď v sociálnych sieťach. Ak máte veľkú záťaž a nie ste schopní odpovedať na otázky zákazníkov každú hodinu, postarajte sa o organizovanie pravidelných online vysielaní, keď môžete okamžite odpovedať na všetky otázky publika.

Námietka 5. Drahé. Distribuovať propagačné kódy so zľavami na produkty žiť alebo vtip.

Vysielanie by sa nemalo uskutočňovať. Je to čestná a užitočná komunikácia so spoločnosťou. Ale tu je to, čo potrebujete premýšľať - to je rozvrh vysielania. Potenciálni kupujúci nie sú len náhodní diváci vysielania, ktorí aktualizujú sociálne médiá. Musia čakať na život s netrpezlivosťou.

Kozmetická značka Benefit spustila týždenný cyklus "Tipsy Tricks", kde hovoril o kozmetických aktualizáciách a vlastnostiach make-upu. Vysielanie sa začalo v tom istom čase a tvorilo divácky sledovací zvyk.

 • Dostupnosť. Nástroj sa ľahko používa a nevyžaduje špeciálne zručnosti.
 • Šetrite čas.
 • Práca s námietkami.
 • Je zadarmo.
 • Mobility. Vysielanie je možné vykonávať z smartfónov.
 • Okamžitá spätná väzba s publikom.
 • Princíp "tu a teraz".
 • Časový limit pre vysielanie je až hodinu na Instagrame a až 4 hodiny na Facebook.

Internet vecí

Predstavte si, že ste výrobca kávovarov a dodávateľ kávových kapsúl, zákazník si kúpi kompletný kávový set. Kávovar sa pripojí k sieti. A každé ráno robí kávu a signalizuje toustovač variť čerstvé toasty. Keď sa kapsuly vyčerpajú, kávovar vám pripomenie nákup novej šarže, oznámi zľavy. Fikcia? Nie - internet vecí (IoT). Ide o kombináciu rôznych funkcií s internetom alebo alternatívnou sieťou. K sieti môže byť pripojených mnoho prvkov: počítače, autá, inžinierske systémy, domáce spotrebiče. Spojenie, začnú komunikovať.

A tu je marketing?

 1. Údaje o publiku. S pomocou riešení IoT dostávajú spoločnosti veľké množstvo údajov obsahujúcich spotrebiteľské návyky. Informácie sú v porovnaní s tradičným marketingovým výskumom mnohonásobne viac. Technológie urobili krok vpred: vďaka IoT riešeniam integrovaným do zariadení budú obchodníkom poskytnuté dáta o interakcii so zákazníkom. Okamžitá spätná väzba vám umožňuje rýchlo odstraňovať problémy a vylepšovať produkt.
 2. Inovatívne produkty. Pre používateľa sú vždy zaujímavejšie ako tie, s ktorými sa už stretol. IoT riešenia podnietia dopyt a zvýšia predaj.
 3. Spotová reklama. Sledovanie aktivít zákazníkov zvýši relevantnosť reklamy.
 4. "Kontaktné miesta". Čím viac, tým lepšie.
 5. Automation. Údaje o spotrebiteľoch budú automaticky prúdiť do spoločnej databázy. To urýchli proces ich zberu a spracovania.
 • Optimalizácia práce s užívateľskými údajmi.
 • Zjednodušte životnosť spotrebiteľov automatizáciou sieťových zariadení.
 • Rozsiahle použitie.
 • Okamžitá spätná väzba a vykonanie prevádzkových zmien produktu.
 • Nástroj, ktorý je v Rusku trochu zvládnutý.
 • Bezpečnosť. Teoreticky by sa užívateľské údaje nemali preniesť na tretie strany, ale či je to skutočne tak, nie je známy.

pamätať

 1. Pravidlá hry sa neustále menia. Je dôležité sledovať trendy v marketingu, zavádzať technologické inovácie na trh. Človek by mal vždy študovať, záujem, zapojiť, intrigy, prekvapiť kupujúceho.
 2. Rozšírená realita rozširuje možnosti úložných médií (prezentácií, kníh, layoutov, modelov, grafiky, atď.) A zvyšuje hodnotu grafického obsahu.
 3. Kvízy sú najlepšie napísané v jazyku publika, jednoducho a priateľsky. Nie viac ako 15 otázok v jednom teste.
 4. Živé vysielanie pracuje s námietkami, urýchľuje proces nákupu a šetrí čas.
 5. Internet vecí je v embryonálnom stave, ale má veľký potenciál pre analýzu a automatizáciu marketingových procesov.

Materiál pripravil Daniel Pleshkov,
marketér Flexbe.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár