Ako vytvoriť podcast alebo obsah v ušiach

V tomto článku budeme hovoriť o vytvorení a podpore audio podcastov, s ktorými môžete diverzifikovať svoj obsah a rozšíriť svoje publikum.

Čo je to podcast?

Podľa Wikipédie,podcasting - proces tvorby a distribúcie audio alebo video súborov (podcastov) v štýle rozhlasového a televízneho vysielania na internete (vysielanie na internete). Podcasty majú spravidla určitú tému a frekvenciu publikovania. "

Zvukový podcast Ide o sériu približne rovnakých zvukových nahrávok, ktoré majú spoločnú tému a sú navzájom prepojené. Epizódy podcastov sa zvyčajne vydávajú pravidelne. Môžete si ich vypočuť na webovej stránke alebo stiahnuť a prevziať do svojho mobilného zariadenia a počúvať na vhodnom mieste vo vhodnom čase.

Podcasty môžu byť v monológoch, rozhovoroch, rozhovoroch s viac ako jedným hosťom atď.

Ak chcete mať lepšiu predstavu o tom, čo je podcast, choďte na jednu z najobľúbenejších stránok pre podcasty a pozrite sa na ich obsah: PodFM.ru, Podster, Ruské podcasty, Veľký podcast, podcasty, Rádio Mayak, TED Radio Hour a .D.

Prečo a kto potrebuje vytvoriť podcast?

Vzhľadom na to, že počúvanie zvukových nahrávok nevyžaduje takú duševnú námahu zo strany poslucháčov, ako je čítanie článku alebo dokonca sledovanie videa, zvukové podcasty sa ľahšie asimilovali, čo vysvetľuje jeho popularitu.

Pomocou zvukového podcastu môžete osloviť ľudí, keď sa to nedá dosiahnuť inými prostriedkami - pri chôdzi, jazde, počas behu atď. To vám umožní dosiahnuť ešte viac.

Okrem toho vám podcasting môže ukázať ako odborníka v oblasti, na ktorú sa vzťahuje, čo môže zvýšiť vašu dôveryhodnosť a lojalitu zákazníkov. Tiež použitie podcastov vám umožňuje diverzifikovať obsah, ktorý môže zaujímať súčasných zákazníkov a prilákať fanúšikov podcastov na vaše stránky.

To všetko v budúcnosti môže viesť k rozšíreniu divákov, nárastu návštevnosti a nakoniec k novým predajom.

Ale všetky tieto výhody možno získať len vtedy, ak beriete vážne proces vytvárania podcastu a čo je najdôležitejšie, jeho prípravu.

Príprava na vytvorenie podcastu

Takže ste sa rozhodli vytvoriť podcast. Je čas začať pripravovať:

1) Na začiatokvyberte tému podcastu- mali by ste sa dobre orientovať alebo sa o ňu veľmi zaujímať. Nemusíte sa báť, že sa pokúsite vymyslieť „takú tému“ - ak máte čo povedať, nedá vám to pokoj a bude vás žiadať vonku. Vytvorenie podcastu bude mať zmysel.

Ak nie ste dobre oboznámení s daným predmetom, venujte nejaký čas štúdiu potrebných materiálov. Vaše vedomosti a vynaliezavosť by mali stačiť na sériu otázok.

2) Definujte účel podcastu. Musíte jasne pochopiť, čo chcete dosiahnuť. Uvádzame príklady možných cieľov:

 • Zvýšte návštevnosť.
 • Posilnenie dôveryhodnosti.
 • Príťažlivosť a rozšírenie publika.
 • Zvýšiť lojalitu publika.
 • Zvýšenie predaja.
 • a tak ďalej

3) Nechajte sa inšpirovať podcastmi iných ľudí. Vypočujte si najlepšie podcasty na svoju tému a zistite, čo hovorí autor a ako. Zvážte všetky nuansy, ktoré ste si všimli pri vytváraní podcastu.

4) Vytvorte plán podcastov. Vytvorte si plán s témami pre vydania podcastov a mini plán pre každú epizódu, aby ste získali predstavu o tom, o čom budete hovoriť. To vám tiež pomôže nestratiť vlákno príbehu pri nahrávaní vydania. Talentovaní improvizátori môžu robiť bez plánu - ako posledná možnosť, môže byť prerušené chvíle váhania.

5) Uistite sa, že máte všetky potrebné zariadenia. vytvoriť podcast (alebo ho zakúpiť):

 • Computer.
 • Mikrofón.
 • Slúchadlá (bez mikrofónu).
 • Program na nahrávanie a úpravu zvuku.

Pozrime sa na mikrofóny a audio editory.

mikrofón

Hneď poviem, že mikrofón alebo náhlavná súprava s mikrofónom zabudovaným v počítači nebude fungovať - ​​kvalita bude nulová. Budete si musieť zakúpiť samostatný mikrofón, ako aj stojan a ak je to potrebné, pop filter, ktorý redukuje rušenie zvuku z dýchania a akustickú obrazovku, ktorá čiastočne stlmí miestnosť.

Zvážte výber mikrofónu podrobnejšie.

Po prvé, musíte vedieť, že mikrofóny sú dynamické a kondenzátorové.

 1. Dynamické mikrofóny umožňujú lepšie potlačiť ozvenu a šum pozadia.
 2. Kondenzátorové mikrofóny viac citlivý na šum pozadia a najmenší zvuk. Ale za predpokladu, že nahrávanie sa vykonáva v úplnom tichu, môžu byť použité na vytvorenie skvelého zvuku.

Mnohé podcasters majú tendenciu zvoliť dynamické mikrofóny, pretože znižujú hluk pozadia.

Spôsob, akým je mikrofón pripojený k zariadeniam, sú pridelené mikrofóny USB a HLR.

 1. USB mikrofóny Pripojte sa k USB portu počítača, čo je veľmi pohodlné. Sú relatívne lacné, ale majú nízku kvalitu zvuku.
 2. Pokiaľ ide o Mikrofóny HLRKvalita zvuku je vyššia, ale pre každý mikrofón tohto typu sa bude líšiť - musíte si vybrať. Nevýhodou týchto mikrofónov je, že musia byť pripojené k XLR rozhraniam pripojeným k počítaču cez USB. Náklady na XLR rozhrania začína na 100 dolárov.

Ďalej sú uvedené príklady XLR mikrofónov, ktoré sú často používané pokročilými podcastermi. Kliknutím na odkazy môžete vyhodnotiť kvalitu nahrávania mikrofónov vo videách na Youtube.

 • Electro-Voice RE320. (~ 30000 rub.)
 • Heil PR-40 (~ 27000 rub.).
 • Audio-Technica BP40 (~ 29000 rub.).
 • Shure SM7B (~ 36000 rub.).
 • Sennheiser e865 (~ 20000 rub.).
 • Sennheiser MD 421-II (~ 35 000 rubľov).

Ak ste vážne, mali by ste si vybrať pokročilé mikrofóny, ale ak chcete vyskúšať podcasting a nie ste ochotní na to minúť veľa peňazí, môžete začať s rozpočtovými mikrofónmi, aj keď nemajú najlepšiu kvalitu.

Začiatočníci podcasters najčastejšie používajú USB mikrofóny:

 • Samson Q1U (dynamický, ~ 5000 rubľov).
 • Samson Go Mic (kondenzátor, ~ 4000 rub.).
 • Samson C03U (kondenzátor, ~ 10 000 rubľov).
 • Blue Yeti (kondenzátor, ~ 15000 rub.).
 • Shure PG42-USB (kondenzátor, ~ 24000 rub.).
 • Audio-Technica AT2020USB (kondenzátor, ~ 14000 rub.).

Samozrejme, medzi týmito mikrofónmi sú absolútne lacné kópie - môžete ich nájsť v takmer každom obchode s elektronikou, ale ich kvalita bude nižšia. Voľba je však na vás!

Program na nahrávanie a úpravu zvuku.

Program je potrebný na nahrávanie podcastov, uloženie vo formáte MP3 a spracovanie. Zvážte najpopulárnejšie audio editory - GarageBand, Adobe Audition, Cubase, Sound Forge a Audacity.

GarageBand je zadarmo pre Mac. Toto je virtuálne nahrávacie štúdio, v ktorom môžete nielen nahrávať zvuk, ale aj vytvárať hudobné diela pomocou rôznych hudobných nástrojov.

Adobe Audition CC je multifunkčný editor s pôsobivým súborom nástrojov pre prácu so zvukovými súbormi. V ňom nájdete také užitočné funkcie, ako je automatická korekcia hlasitosti a automatické zarovnanie reči, ako aj mnoho ďalších efektov. Náklady na aplikáciu je 599 rubľov mesačne a 1200 rubľov mesačne v balíku Creative Cloud "Všetky aplikácie", vrátane Photoshopu, Illustratoru, InDesignu atď. Dostupné pre Windows a Mac.

Cubase - jeden z najlepších programov pre prácu so zvukom, obľúbený u profesionálnych hudobníkov. Vzhľadom na náklady na program (presnejšie tri jeho balíky), 99,99 EUR, 299 EUR a 549 EUR, neodporúčam.

Sound Forge je zvukový editor so štandardnými nahrávacími a editačnými funkciami a pokročilými funkciami, ktoré vám umožňujú vytvoriť krištáľovo čistý záznamový zvuk a pridať k nemu mnoho efektov. Prezentované 2 verzie programu: Sound Forge Audio Studio 10 ($ 84,99) a Sound Forge Pro 11 ($ 599), obe dostupné pre Windows. Môžete použiť 30-dňovú skúšobnú verziu každého z programov.

Najčastejšie pre nahrávanie podcastov odporúčame program smelosť, Po prvé, je zadarmo a po druhé má ľahko použiteľné rozhranie v ruskom jazyku, takže je ľahké ho pochopiť.

Program je dostupný pre Windows a Mac. S ním môžete vykonať všetky potrebné kroky na vytvorenie a spracovanie audio podcastu - nahrať ho, vystrihnúť ďalšie fragmenty, upraviť hlasitosť, odstrániť extra šum, dať jednu stopu na druhú (pre úvod a záver), uložiť súbor vo formáte MP3, pridať ID3 tagy , Takže odporúčam použiť.

6) Vyberte lokalitu podcastu.

Existuje niekoľko možností publikovania podcastov:

 • Na svojich webových stránkach a na blogoch (Wordpress, Livejournal, Blogger).
 • Na špeciálnych stránkach pre podcasty.
 • Na iTunes.

7) Vytvorte informačný kanál RSS.

Webové stránky na publikovanie podcastov tretej strany automaticky generujú informačný kanál RSS, ale ak chcete publikovať podcast na svojej webovej stránke, blogu alebo iTunes, budete ho musieť vytvoriť.

RSS kanál je miesto, kde budú epizódy vášho podcastu nahrané do adresárov, stránok, blogov, kde ho uverejníte. Stačí len raz poslať podcast a vyplniť informácie: názov a popis každej epizódy, obal, odkaz na podcast. Zakaždým, keď nahráte epizódu na hostiteľovi, páska sa automaticky aktualizuje.

Môžete vytvoriť informačný kanál RSS pomocou služieb, ako je Feedity, Feedfry, RapidFeeds, FeedForAll, Feedfry. Po vytvorení informačného kanála na jednej z týchto lokalít ho budete musieť prevziať vo formáte XML a pridať ho na stránku podcastu.

Vytvorenie podcastu

Takže, zariadenie je k dispozícii, téma podcast je určená, cieľ je jasný - teraz je čas začať nahrávať podcast. Proces vytvárania podcastov je rozdelený na 3 časti:

 • Nahrajte podcast.
 • Zaznamenajte zápis a záver.
 • Úprava podcastu.

1. Nahrajte podcast

Pred nahrávaním skontrolujte kvalitu zariadenia. Skontrolujte, či je mikrofón pripojený a program, ktorý ste nainštalovali, ho našiel.

Teraz kliknite na tlačidlo nahrávania v programe a začnite hovoriť. To je normálne, ak ste trochu nervózny. Hlavná vec je nebáť sa svojho hlasu a hovoriť prirodzene, nemali by ste napodobňovať reproduktory v rádiu. Ak urobíte chyby, pauzy, stratíte myšlienku, nie je nutné zastaviť nahrávanie, neskôr ho môžete upraviť a vystrihnúť všetko zbytočné.

O čom hovoriť v prvom čísle? Môžete povedať o sebe, o svojej činnosti, o podcaste - prečo si ho vytvoríte, o akých témach sa dotknete, o tom, ako často sa bude vydávať. Na jednej strane, to vám umožní prezentovať svoje podcast pre divákov, a na druhej strane sa stane ďalšou motiváciou pre vás - pretože ste urobili sľub uvoľniť epizódy s určitou frekvenciou a pokrývajú dané témy, budete musieť udržať. Nech je prvé vydanie úvodom k podcastu, jeho nulovej epizóde.

A: nečítajte text z letáku, bude to znieť veľmi neprirodzene. Ľudia, ktorí počúvajú podcasty, očakávajú počuť živú dynamickú konverzáciu alebo zaujímavý monológ namiesto nudnej audioknihy. Tak hovorte s usporiadaním, ale môžete sa spoľahnúť na písomné práce.

Je tiež dôležité najprv určiť dĺžku každej z plánovaných epizód - musí byť rovnaká, aby študenti vedeli, čo očakávať. Epizódy by nemali byť príliš krátke alebo príliš dlhé - v priemere od 3 do 20 minút, aby sa poslucháčom umožnilo počúvať a nenechať sa nudiť. Na podcaste môžete začať s 10-15 epizódami. Premýšľajte aj o tom, ako často budete uvoľňovať epizódy podcastu - to bude stačiť začať raz týždenne.

2. Záznam o vstupe a uzavretí

Intro a outro sú krátke nahrávky s hudbou a hlasové oznamovanie tému podcast, titulky a číslo epizódy a zoznam prítomných hostí. Naznačujú jedinečnosť a originalitu podcastu.

Ak chcete nahrávať intro a outro, môžete použiť rovnakú Audacity, - umožní vám nahrávať hlas, vyberať hudbu a aplikovať jednu zvukovú stopu na druhú, čím sa vyrovná ich hlasitosť.

3. Úprava a uloženie podcastu

Úprava podcastu je nevyhnutná pre vystrihnutie všetkých zbytočných momentov, chýb a pauz v samotnom podcaste, pridanie intro a outro k nej, odstránenie šumu na pozadí a zbytočných zvukov, vytvorenie automatickej stabilizácie zvuku atď. Musíte tiež nastaviť rovnakú úroveň hlasitosti pre všetky epizódy podcastu. Na tento účel je vhodná aj Audacity.

Po nahraní podcastu by mal byť uložený vo formáte MP3 s prenosovou rýchlosťou 128 kb / s - toto je najvýhodnejšia možnosť.

Po uložení súboru MP3 musíte vložiť ID3 tagy: názov podcastu, epizódu, meno autora podcastu, obal atď. Použitie tagov ID3 vám dáva možnosť poskytnúť užívateľom viac informácií o vašom podcaste, ktoré sa zobrazia na displeji používateľa.

Ak chcete pridať značky ID3 do služby Audacity, vyberte položku Vlastnosti metadát.

Potom sa otvorí okno, v ktorom môžete do súboru pridať informácie: autor, titul podcastu, titul, titulky, motív, obal atď.

Pridanie značiek je voliteľný krok, neovplyvní to, či bude váš podcast počúvaný. Ale to je dobrý dodatok, že tak či onak, bude robiť počúvanie podcast pohodlnejšie pre užívateľov.

Publikovanie podcastov

Na vlastnej webovej stránke alebo blogu

Podcast môžete publikovať na svojej webovej stránke alebo blogu. Môžete vytvoriť samostatný blog pre podcast, lepšie - na Wordpress, pretože už obsahuje funkciu RSS feed, ktorú je potrebné nakonfigurovať.

Publikácia na obľúbených stránkach

Aj keď máte vlastnú webovú stránku, je lepšie uverejniť podcast na špeciálnej stránke na publikovanie podcastov. Dôvodom je, že pravidelné stránky nemajú šírku pásma a rýchlosť požadovanú pre audio súbory.

Existuje mnoho podcast stránok, z ktorých najobľúbenejšie sú PodFM.ru, Podster, ruské podcasty, Veľký Podcast, Playcast, atď. Zvážte princíp prvých dvoch služieb.

Podfu

PodFM je jednou z najobľúbenejších lokalít na vytváranie a počúvanie podcastov, „podcaster č. 1 ruskej iTunes“ s viac ako 7500 autormi a 1700 páskami.

Služba je zadarmo, má jasné a pohodlné rozhranie. Ak ju chcete použiť, musíte sa najprv zaregistrovať.

Prejdite na vstupnú stránku stránky a kliknite na položku Register.

Vo formulári, ktorý sa otvorí, zadajte svoje prihlasovacie meno, e-mail a heslo a kliknite na položku Uložiť.

Vytvorili ste osobný profil. Prejdite na položku Nastavenia v pravom hornom rohu vstupnej stránky.

Najprv musíte vytvoriť informačný kanál podcast alebo pridať kanál RSS, ktorý ste vytvorili. Ak to chcete urobiť, kliknite na položku „Vytvoriť informačný kanál“ alebo „Importovať informačné kanály RSS“ v závislosti od vášho výberu. Pozrime sa na proces vytvárania podcastového kanála na stránke.

Otvorí sa dotazník, v ktorom musíte zadať názov a popis podcastu, priemernú dĺžku vydania, frekvenciu podcastu a odkazy na sociálne siete. Budete tiež musieť určiť pozvaných hostí a pridať ilustrácie.

Ilustrácia pre web by mala byť široká 240 pixelov, pre iTunes - 1400x1400. Veľkosť obrázka môžete zmeniť v programe Skicár.

Po zadaní všetkých potrebných informácií kliknite na "Uložiť".

Váš kanál podcast bol vytvorený. Ak chcete vidieť, ako bude vyzerať vo formáte XML, kliknite na ikonu zobrazenú na snímke na stránke podcastu.

Je veľmi výhodné, aby sa vytváranie RSS kanálov vyskytovalo súčasne s tvorbou relácie.

Teraz musíte pridať vydanie podcastu. Ak to chcete urobiť, prejdite na položku Nastavenia a kliknite na položku Pridať podcast.

Existujú 3 možnosti na prevzatie podcastu: môžete si stiahnuť súbor z počítača, určiť odkaz na prevzatie na internete a importovať podcast z kanála RSS. Po pridaní podcastu kliknite na položku Prevziať / Importovať.

Otvorí sa formulár na zadanie informácií o epizóde podcastu.

Zadajte dátum vydania, číslo vydania, názov, popis, obrázok, vyberte kategóriu a informačný kanál podcast. Ak chcete vytvoriť prezentáciu na základe podcastu, kliknite na položku Uložiť podcast alebo Uložiť podcast a vytvoriť prezentáciu.

Takže je pridaná prvá epizóda podcastu. Teraz môžete skopírovať HTML kód a umiestniť ho na svoje webové stránky, Livejournal, Wordpress, atď.

Ako vidíte, v publikovaní na PodFm nie je nič zložité.

Podster.FM

Podster je platforma pre publikovanie zvuku, ktorý má vlastnú aplikáciu na nahrávanie podcastov na iTunes. Pri pridávaní podcastov do Podstera sa automaticky generuje RSS kanál, ako v PodFm, a to veľa zjednodušuje.

Poďme teda k registrácii.

Zadajte svoje meno a priezvisko, e-mail a heslo. Potom budete musieť potvrdiť poštovú adresu a znova zadať stránku.

Takto vyzerá stránka používateľa v službe Podster. Ako môžete vidieť, môžete okamžite začať publikovať záznam, ktorý bude pridaný do vášho "Streamu".

Nezameriavame sa však na to a ideme rovno k vytvoreniu podcastu. Najprv je potrebné vytvoriť kanál pre podcast. V hornej ponuke vyberte položku Moje podcasty a potom položku Pridať podcast.

Откроется форма, в которую нужно будет ввести название, URL, рубрику и описание подкаста, а также загрузить обложку (1400х1400), промо-блок (иллюстрацию размером 1100 x 299), соцсети и iTunes.

Итак, канал для подкаста готов!

Теперь нужно добавить на канал выпуски подкаста. Для этого зайдите в "Мои подкасты" в меню в верхнем правом углу и нажмите "Новый выпуск".

Появится форма, в которую нужно будет ввести название, дату публикации и описание. Добавьте эпизод и нажмите "Сохранить".

Ваш первый выпуск подкаста добавлен!

Как вы видите, публикация подкастов на специальных площадках не представляет собой ничего сложного, более того, это удобно, - при таком способе публикации не нужно самому создавать RSS-ленту, а поделиться подкастом на других площадках можно за считанные секунды. Preto odporúčam pozrieť sa na tieto služby.

ITunes vysielania

iTunes - Obrovský adresár, ktorý publikuje podcasty pridané do iných zdrojov. iTunes poskytuje možnosť vystúpiť zo zoznamu ďalších podcastov a dostať sa do záhlavia odporúčaných podcastov - New and Noteworthy, ktorý obsahuje podcasty, ktoré si zaslúžia najväčšiu pozornosť za posledných 8 týždňov. Vzhľadom na to, že služba každý mesiac zbiera milióny návštevníkov, bolo by hlúpe, keby sa táto príležitosť nevyužila.

Tu sú niektoré kritériá musíte zvážiť, či chcete publikovať svoj podcast na iTunes:

 • Formát podcastu: M4A, MP3, MOV, MP4, M4V, PDF alebo EPUB.
 • RSS kanál - RSS 2.0.
 • veko - Formát obrázku JPEG alebo PNG, minimálna veľkosť je 1400 x 1400 pixelov, maximálna veľkosť je 3000 x 3000 pixelov.

Spustenie podcastu

Je veľmi dôležité vykonať príslušné spustenie podcastu - umožní vám vybrať si ho z množstva iných a získať potrebné počúvanie a spätnú väzbu.

Vydanie podcastu môžete venovať akejkoľvek udalosti s vysokým profilom súvisiacej s témou, ktorú zvažujete. To môže byť skvelý začiatok.

Je tiež efektívne vytvoriť vstupnú stránku, ktorá bude obsahovať všetky potrebné informácie o podcaste, s ktorými môžete vytvoriť zoznam adries a oznámiť spustenie zoznamu kontaktov. Nezabudnite požiadať ľudí, aby sa prihlásili na odber podcastu a nechali o ňom spätnú väzbu.

Budovanie aspoň malé publikum pred spustením podcast je rozhodujúce, pretože poskytuje základ pre okamžité spustenie a môže vytvoriť efekt snehové gule.

Je lepšie publikovať niekoľko epizód v deň spustenia - napríklad tri. Takýto počet vydaní bude schopný zaujať poslucháčov a nenudiť sa. Okrem toho prítomnosť viac ako jednej epizódy na začiatku naznačuje, že v budúcnosti máte čo ponúknuť.

Propagácia podcastu

Takže ste spustili podcast. Teraz sa musíte postarať o jeho pokrok. Majte na pamäti niektoré dôležité body:

 • Požiadajte poslucháčov, aby zanechali spätnú väzbu a objednali si podcast.

Mať veľký počet účastníkov pritiahne ešte viac poslucháčov. Túto požiadavku môžete pridať aj na konci každej epizódy podcastu ako výzvu na akciu.

 • Pripomeňte si predplatné a recenzie nielen v miestach publikovania, ale aj na svojich webových stránkach av sociálnych sieťach.

Takže bude možné zapojiť viac užívateľov, pretože niektorí z nich počúvajú podcasty mimo počítača a nemôžu okamžite zanechať recenziu a prihlásiť sa.

 • Ocenenie poslucháčov za spätnú väzbu.

Darujte dary, dávajte zľavy, organizujte propagačné akcie atď. To povzbudí poslucháčov, aby zanechali ešte viac spätnej väzby.

 • Buďte dôslední.

Ak plánujete vydať novú epizódu každý týždeň, urobte to v rovnakom čase v ten istý deň v týždni. Musíte byť trpezliví a pravidelne vydávať obsah, aby ste divákovi ukázali, že ste vážne. Udržujte svoje sľuby - nikto nechce prihlásiť na podcast, ak jeho epizódy nie sú uvoľnené tak často, ako bolo oznámené.

 • Chatujte s inými podcastermi.

Môžete sledovať najlepších podcasters vo svojom odbore, prihlásiť sa k ich podcasty, zanechať spätnú väzbu a pomôcť im pohybovať, a môžu vám pomôcť na oplátku.

 • Inzerujte svoje podcasty.

Reklama podcastu je lacná, ale častejšie efektívna. PodFm, napríklad, ponúka získať 1000 konkurzov za 200 rubľov.

 • Neustále dopĺňajte svoj mailing list.

Rozšírenie publika - jednoznačný znak úspechu projektu Pokúste sa zapojiť viac ľudí doplnením zoznamu adries.

Kliknite na rec

Tak sme sa pozreli na to, ako a prečo potrebujete vytvoriť audio podcasty. Chcete vytvoriť vlastný podcast, ak áno, na akú tému? Alebo ste sa snažili v tomto zaujímavom biznise? Budem rád, že vaše pripomienky.

Pozrite si video: Luis Fonsi - Despacito ft. Daddy Yankee (Február 2020).

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár